wa scl eet om kal I vad st ei zes-en-tnegentig jaren verloopen vooraleer de god vruchtige schikkingen van den teslamenteerder zullen tnlgevoerd zyn; eu vervolgens, wie verzekert dat de som, bestemd voor de Kerkfabriek lot het doen der voorschreven goddelyke diensten, binnen eeneeeuw, in 1964, nog zullen bestaen Op wal standpunt men zich plaelse, is liet koniuklyk besluit van 14 april onverdedigbaer hel heeft geene wetlelyke basis; hel comprotnel- leerd het koningdom aen wie men akten doe lee- kenen zoo willekeurig als dom hel verkracht de reglen der geeslelyke overheid het schaedt de interesten der Kerkfabriek en bekrachtigd de tus- schenkomst van het Ministerie in het uitoefenen der goddelyke diensten. (La Patrie). Des anderendaegs, na dal de Koning zynen Paeschen had gehouden (zie Echo du Parlement), is M. Bara den vorst gaen vinden en heeft hem koksmaet aeu; met een vriendelyken glimlach boogde maerschalk en bedankte uiy als een echt hoveling. Een oogeublik later waren wy druk in onze kokery verdiept, en met snyden van ajuin bezig. ’T was vrolyk om te zien op wat wyze dc maerschalk zyne hemdsboorden omsloeg om den ajuin te schillen; aerdig oin de vrolykheid gade te slaen waermeë hy de ellendige gevangeuistaek het karakter vau eeu picnic zocht te geven. Weldra nam zyn gesprek een verirouwelyker wending. Wy bemerken thans een zonderling tooneel de tegenovergestelde houding van Oostenryk en En geland. Deze tegeustrydigheid komt eens te meer de woorden bevestigen ik zal met u zyn lot het einde der eeuwen, en de pootten der hel zullen tegen u niets vermogen. In Oostenryk, in dat oud katholiek land, in het parlement, hoort men de armzaligste argumenten uitbrengen om de reglen der Kerk te hinderen, om ze te vernielen. En de katholieken staen verslagen en zyn be droefd, de goddeloozen jubelen en juichen Oos tenryk toe; maer hel parlement van Engeland begint ook le beraedslagen over de godsdienstige belangen, Engeland dat proteslantsch is, dat de protestanlsche godsdienst erkent en bezoldigt. En deengelsche protestanten spreken van den katho- lyken godsdienst met ophef, met eerbied en achting; de kalholyke godsdienst krygl er lucht, ruimte en vryheidbet katholiek geloof wordt er bevoor- deeligd en uitgelokt. Oostenryk, door de franema^onnery voortge zweept, verzaekt aen zyne princiepen, verstompt den godsdienst en opent zyne poorten aen vyanden die voor hem meer gevaer opleveren dan deze welke het te Sadowa te bevechten had. Het ontwaert niet eens dat het de logie was die het voorheen fopte, bedroog en verraedde, en dat zy gansch ten onder wil brengen. Engeland, reeds drie eeuwen in dwaling, staet thans op, erkent zyne misgreep en keert tol rede terug; het begeert wederom diengeoeu te om helzen die T beginsel van al zyne grootheid en roem is geweest, den katholieken godsdienst. Oostenryk beneemt de Kerk hare voorregten en vryheden; eene godsdienstige vervolging neemt er aenvang; Engeland wil de Kerk hare vryheid schenken. Wat zullen de goddeloozen nu zeggen, zy die voor Engeland zooveel genegenheid loonden, om dat het de kalholyke Kerk onderdrukte en in toomde? Zullen zy nu nog moeten jubelen, van den godsdienst uitroepende, dat het een verledene is dat wegkwynt (un passé qui s’écroule), dal niet meer vatbaer is voor de huidige tydea, voor de tegenwoordige samenleving? Neen, de Kerk zal nimmer vergaen, wat de god deloozen dan ook zeggen en doen. Zy is de steun- pilaer der Samenleving, het orgaen van alle be schaving, en zonder Haer zou de maetschappy zelve wegkwynen. zelve waer thans honderde voorwerpen aen de on- sterfelykheid der ziel herinneren. Diep ongelukkig is deze die de zaken in dezen zin niet verstaende, zyne medewerking leent aen die mannen zonder trouw, zouder regtzinnigheid, waervan wy hooger spreken; want hy bereid aen zyn vaderland eenen toestand voor, welken eene lange reeks rampen eu ellenden over hetzelve zal trekken. Gisteren, dingsdag, is de Kamer wéér byeen gekomen, De kwestie aen hel order van den dag De Kamers rusten, maer nogthans slaept de politiek uiel. De ministerieelen geven zich zooveel beweging eu werken met zulkeu moed dal zy regt te bewonderen zyn Het volk onderwyzen, verlichten en bereiden tot de naestkomende kiezing. De kiezerslysten goed onderzoeken en alles stiplelyk nazien. Liegen en bedriegen, dreigen en beloven, ia een woord, waken en werken met vlyl en aeu- houdendheid, ziedaer waermede zy zich heden ophouden. En nu vragen wy Volgen de kalholyken dit voorbeeld??? De party van hel ministerie zou, naer 't schynt, voornemens zyn in verscheidene arrondisse menten van Luxemburg, slag te leveren in de aenslaende kiezingen voor de Kamer. Te Marche zal M. Petit optreden legen M. Otban, en te Virton zal M. Bouvier bestreden worden door M. Haul» leville. Te Bastogne zal M. Van Hoorde een katholiek, een tegenstander vinden in den heer Smith, liberael. Te Brugge zullen de ministerieele kandidaten zyn MM. baron Devrière, Ch. Van Caloen, oud- voorzitter der reglbank van eersten aeuleg, en Jooris. Te Veurne zal er worsteling zyn tusschen M. De Smedl eu M. Bieswal, welke laelste optreedt als ministerieele kandidael. uitgelegd op welke manier het ministerie des op- roers zich kon indringen in de sakrisly en in de kerk ten titel van overheid; dal zulks van aenbelang was voor de onaf hankelykheid der burgerlyke magt; dat het regt om het getal missen te be palen lormeellyk aen die magt voorbehouden was door de edikten van Jozef II en door de onslerf- lyke grondbeginsels van 89;, dal diensvolgens hy, Bara, en hy, Leopold, len pligt hadden een over tollig getal van missen in te korten, welke een calotyn met name Jan-Hendrik De Baerdemaec- ker, broeder der kristelyke scholen le Malonne, by testament, had bevolen te zingen tol rust zyner ziel; dat hel betaemde die missen in geregelde gedeelten te plaelsen en hel getal le bepalen van diegenen jaerlyks voor den overledene le zingen. Het moet zyn dat de redenering van M. Bara ovei tuigend en doorslaend aen zyne Majesteit heeft geschenen, want gisteren hebben wy in den Moniteur Beige een besluit gevonden, geleekend Leofold en Jules Baba, en dat aen den Koning den titel zou weerd zyn van tnyn broeder de koster, indien Frederik II, koning van Pruisen, nog ter wereld ware. Dit besluit is hel kurieuste, het zonderlingste, het aenstoolendste stuk dat ooit in een officieel bla I is verschenen; hel is de volledige verwarring van de geeslelyke en de lydelyke magt; ’t is het goevernement de bediening van deu pastoor over weldigende en beslissende in de plaets vau den fabriekraed der Kerk. De lezer zal erover oordeelen M. J.-H. De Baèrdemaecker, broeder der chris- telyke scholen te Malonne. geelt, by testament, aen de Kerkfabriek van Assche ter Heyden, twee perceelen gronds, en beveelt in die kerk vyf dui zend gezongene missen te doeu celebreeren en ten eeuwigen dage twee jaergetyden. Het testament is niet betwistbaer de Kerk fabriek kan en mag aeuveerden, hel bezet is niet legenstrydig noch aen de wetten, noch aen de zeden; maer op hel verzoek van een eenigen erfgenaem, heeft de vrymelselaersziel van M. Bara zich bewogen gevoeld op het cyfer van vyf duizend gezongene missenhy heeft zich waerschynelyk herinnerd dat wanneer hy beursganger der Door- nyksche kanonikken was, hy de voorwaerde had te volbrengen de Onzen Vader’s en Wees Gegroel's te lezen lot rust der ziel van de stichters dezer beurzen, en hy heeft zyn hert van solidair by deze wederherinnering in zyn hert voelen sidderen. Ook is hy stil gebleven by deze redeneering Byaldien de vyf duizend missen oumiddelyk moeten gecelebreerd worden, en de kosten schal lende op drie franks elk, vraegt dit eene som van vyflien duizend frank, en de erfgenamen, beroofd van dit kapitael, zulieu hel genot niet hebben van den jaerlykschen interest dezer som, zynde750fr., berekend aen 5 ten honderd. Diensvolgens be sluiten wy dal men maer 52 missen ’s jaers mag celebreeren, en op die wyze zullen de erfgenamen jaerlyks maer 136 fr. uil le geven hebben. Eu zoo beeft M. Bara gedaen eu zoo heeft Leo pold II geleekend. Maer beschouwen wy eens de dwaze gevolgen die den aki met zich sleept welken M. Bara aen de koninklyke machien heeft doen leekeneu voor eerst, aen 52 missen per jaer, zal er een tyd van Mgr. Dupanloup, de onvermoeibare prelaet, komt weder een hoogst merkweerdig schrift uil le geven, voor titel dragende Les alarmes de Episcopal justices par des faits. De vermaerde bisschop van Orleans wyst waerlyk op den wortel der wreede kwael welke de samenleving knaegl en doet wegkwynen. Ook heeft zyn schryveu in Frankryk eenen diepen in druk gemaekt. Voor Belgie insgelyks is dit werk hoogst merkweerdig. Hel is meer dan tyd dal ai de kalholyken kennen wal er in de wereld om- gaet, wat men al tegen hun en tegen huuuea godsdienst beraeml. dacht Godsd tydii: geval de ve De vi door koud* een land gewi 52 p slae| ket< Nb lienklc volkin telt im bugel: Godsd In l kei kei stek, stelli hel iezin valse pach de k< heeft deu 1 vei oi dat iiem uuiu deze den baro Vila! weel Kon «lede L» verkc heill boter geSla schilt hebbi eeuve word, oulde teggei papier van oi Pit dai na< vol dig oss zyr lor wo tiet lyd I De kalmte van den ouden hoveling verbitterde Jazard. Pas op, zegde hy; pas op, oude koningsmat:, of ik zal u aenklagen en u opsluiten lot dat de guillotine u beet krygl. Een oogenblik later wierp ik den ellendeling op den grond, en sloeg hen: met bet platte van zyn eigen satiel. Door 't geschreeuw kwam Benoit spoedig ter plaets, doch by was liet volstrekt niet met hem eens. Wat! weer die oude streken, Jazard, om bedaerde menschee te kwellen 't Stiel, den gang uit: Gy hebt hier niets te maken. Ge zyt alleen geschikt om galeislaven te bewaken, zoo als ge vroeger deedl. Spoedig deu gang uil, marsch of ik zal de wacht halen. Morrende, bedreigingen mompelende van ons allen te zullen aenklagen, droop Jazard af. Benoit bleef nog eea oogenblik achter om zich te verontschuldigen. Jazard is dronken, zegde hy, en beeft by het spelen verloren; wanneer hy nuchter blyft, is by zoo kwaed niet. De soldaten geven hem zeker slerkeu drank. De avond kwam en de vreugde begon. De tafels waren weggeruimd en de groole salon was itiderdaed tot eene lamelyk goede danszael ingerigt. Wy waren allen even vrolyk en luidruchtig, alsof wy een iandelyk feest bywmm- den. Er heerschte een argloos lagchend gefluister toen de hertogin de Mereville de kamer binnentrad, gevolgd door al de dames, in 'l onheilspellend rood gekleed. Bazire had er op aengedrongen dat wy allen kleine zilveren guillotines aeu ouze knopsgaleu zouden dragen. Wordt voorlgciet.) der guillotine-dagen tooijen, en niemand zal mogen dansen zonder dat hy iemand zyner familie door dien scherpen hervormer van *1 menschelyk geslacht verloren hebbe. M. de Money, uwe viool zullen we noodig hebben. Ik ben er trotsch op, zegde de maerschalk. Wy moeten de gevangenis met bloemen sieren, indteti wy ons niet doodeiyk willen vervelen. De beste muziek vau Lulli en Rameau is lieden avond ter uwer beschikking. Wees zoo goed dit aen de dames te zeggen. Op dit oogenblik trad Jazard, een dronken luije cypiers- knecht, dien de goede Beuoil zelfs vreesde, den gang in met een grooten hond achter zyue hielen, eene kruik in de eene hand, een grooten bossel sleutels in de andere en een ontzaggelyken sabel die aeu zyue zyde sleepte. De maerschalk was juist met zyne kokery klaer, waschle zyne handen, en de viool uil zyn slaepvertrek gehaeld hebbende, zette hy zich neer om wal te spelen. Jazard bleef slaeu toen hy zich tegenover den maerschalk bevond, en zag hem met een oubeschaemden blik aen. Welnu, zegde de lummel, ge scliynl nog al schik in yw leven te hebben, oude heerMen zou denken dat gy te Versailles Of op een van Cupel’s leesten waert, met uw geftelel en gestryk. Waerom speelt gy de Carmagnole niet of de Marseillaise? Ge weel misschien niet wal ei voor u in 'l zout ligt, anders zoudl gy zoo vrolyk niet spelen. De maerschalk zag ten slotte op, doch scheen zeer kalm. Marsch, lummel, zegde hy, door uwe stem zou ik byna valsch spelen. M. Etara in de sakristy. Drukt de gevangenschap u erg. M. Drouet? vroeg de maerschalk, lerwyl hy naer 't zoui greep n hel even zorgvuldig strooide als Vatel ooit gedaeu had. ’T is hoe- genaemd niets wanneer men 't wysgeerig beschouwt. Ver beeldt u dal het eene vrywillige opsluiting is, dan zyt gy op eenmael zoo vry als Robespierre in persoon. Juist wilde ik antwoorden dat mytie filosofie zich nog niet naer de omstandigheden geschikt had, hoe aengeuaem bet gezelschap in Port libre ook was, toen Bazire kwam aendrentelén. Bravo, weerde maerschalkzegde hy, en bravo heer Drouet! Hoe kunnen wy ons over de tafel beklagen, wanneer zulke koks er voorzorgen! Goed nieuws, goed nieuws, mes amis; 'l is heden de verjaerdag van'l over weldigen der Bastilje. De glurieryke dag die de groole mannen deed kennen, welke uu deze gevangenis met on schuldige edellieden vullen Ik eu de dames in 'l gevang hebben besloten dien behoorlyk te vieren met een bal 4 la viclime, eeu der meest gezochte uitvindingen van dit glorieryk tydperk. De dames zullen zich met ’t roode kleed D hui, bev< E 21 ren ren; M opsl 55 a De Kerk in Europa. De Kamer. Kieskronyk.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2