EENER VETWEIDE, Definitieve Toewyzing TE LAMPERNISSE. SI van be te te he (e te ho gel te do be te te do tot te te aai Te koop in al de postkantoren, ten pryze van 20 centiemen, eene brocliuer onder opschrift Liste alphabétique des rues, places etc. de Brux elles el de la banheue; Instruction sommaire sur le service des correspondancesLoi du 29 avril 1868 sur le régime postal. en de ber de Jar Oe M; De Sekretaris, WOETS. te do De Vo we IU ho rer ge bu de Pt te •'y do bo Br w: en bo en ho d'l Wy vernemen met voldoening dat de Gemeente’ raed, in zitting van 24 dezer, de inrigling van het onderwys der volwassenen in deze stad beslist heeft. Eene kostelooze school voor volwassenen van het mannelyfc geslacht zal eerstdaegs in de ge- meente-school geopend worden en de Zondagschool is geopend voor het onderwys der dochters. Deze maelregel, wy twyfelen er niet aen, zal ieders goedkeuring verwerven. Nu zullen de jonge lingen die reeds de school verlaten hebben, het geen zy geleerd hadden, kunnen onthouden en nog meerdere en nieuwe kennissen verkrygen; ook aen hen, die de gelegenheid niet hadden om zich te onderwyzen, of die deze gelegenheid niet hebben waergenomen, wordt thans een middel ter her stelling aengeboden. Mogte onze werkende bevolking al het voordeel dier nieuwe inrigling begrypen Men denke niet ik ben te oud om nog naer school le gaen, of wat zal men van my zeggen Om te leeren is men nooit te oud, en hel is geene schande zyne onwetenheid le bekennen, maer wel van onwetend le zyn en hel middel Ier onderwyzing te versloolen. Wy kennen veel werk- en ambachtslieden die behoelle hebben aen onderwys of die nog meerdere kennissen zouden erlangen. Welnu, de school komt lol stand dat zy zich laten inschryven en getrouw de lessen volgen. Hun voorbeeld zal anderen opwekken, en in laleren leeflyd zullen zy zich verheugen zich deze gelegenheid ten nutte gemaekl le hebben. Zoo zal Dixmude binnen eenige jaren niel een ongeletterd volwassene meer tellen. In zitting van gisteren, dingsdag, is de alge- meene diskussie begonnen over bet budjet wegen en middelen voor het dienstjaer 1869. regten der Belgen met de voelen le treden Dit ware erg en gevaerlyk, doch niet onuilvoerbaer voor eenen onderdanigen ambtenaer. Ziedaer, heer Minister, eenige bemerkingen welke ik my verstout aen uwe hooge wysheid, zoo als aen uwe gekende onpartydigheid, le onder werpen. Aenveerd, enz. EÉNE VET WEI DE, gelegen le Lampernisse, weinig noord-oost der dorpplaets, eu legen de kalsyde leidende naer Avecappelle, groot Heel- 4-60-20 c., kad. sectie C, n” 107 en 108. Handslag met den dag der J'oewyzing. TITEL X. Schoone kunsten en openbare [eesten. Onder dit kapittel hebben wij u niets belang rijks le melden. Onze jaarlijksche kermis heeft niets aangeboden die bijzondere melding verdient, zoo als vorige jaren heeft de feest wel bezocht geweest. Gene andere openbare feesten hebben alhier plaats gehad sedert ons laatste Verslag. Bij voortduring ondersteunt hel Gemeente bestuur hel taalkundig genootschap de Fan Duyse's Vrienden lol het in stand houden van deszelfs volksbibliotheek. TITEL XI. Landbouw en nijverheid. Een gematigde winter gevolgd door eene schoone lente voorspelden eenen vruchtbaren oogst de weilanden en de zaaisels boden zich allervoldoendst, weldra zag de landbouwer zich in zijne verwachting bedrogen. Van in de maand mei hadden wij groote hitte en bijna geen regen; later lijd volgde hierop eene brandende zon, die alle de grazen deed verdorren en de wateren in de grachten opdroogen. In dien staat heeft het vee veel onderslaan; de kweekelingen hebben zich niet ontwikkeld, en het groot vee, be schikt voor de slachterij, heeft aan hare bestem ming geenszins beantwoord. Zonder aan tegenzeg te denken, mogen wij dit jaar, voor wat de grazen betreft, onder eene van de slechtste dezer eeuw rangschikken. Hel koolzaad levert eenen slechten opbrengst en staat geenszins in verband met de heden- daagsche prijzen. Hel vlas laat veel te wenschen in hoeveelheid en namelijk in hoedanigheid; de goede kwaliteit is aan zeer hooge prijzen verhandeld. De harde granen, zoo tarwe, rogge als geerste, zijn van buitengewone hoedanigheid en zullen eenen goeden opbrengst leveren. De kool vrachten zijn in ’l algemeen mislukt ter uitzon dering van den aardappel, en wij denken niet overdieven le zijn, toen wij hier aanslippen dal deze vrucht dubbel opbrengst zal leveren bij een gewoon jaar. Onze nijverheid heeft geene vermeerdering ondergaan, maar alle de bestaande fabrieken zijn in volle werkzaamheid. Dixmude, den 1 October 1868. Burgemeester en Schepenen, J. GHYSELEN. OVEBI.VDENS. 26 Nov. Emil Alois Vroome, oud 5 maenden en 8dagen, zoou van Lodewyk en van Leoutina Siaelen. (Ooslvesl.) 28 id. Ludovicos Franciscos Engelbertus Vuylsleke, herbergier, oud 64 jaren 4 maenden en 8 dagen, zoon van wylen Franciscos en van wylen Philippina Anastasia Chtistiaens, weduwaer met kinder» van Amelia Coleta Pil. (Stovestrael). Burgerstand der stad Itixmude. GEBOonnx. 25 Nov. Celina Julia Flavia Maria Verbelst, dochter van M. Honoré Jozef en van jufv. Eufrasia Rcynaert. (Wil- gendykstracl). be Postdienst, te Mi ah Ml tie Adtillen-scholen, gen het bloed stroomde, doch de geneesheer verklaerde dal de wond niet doodelyk was. Het volgende adres, letterlyk van eenen brief afge schreven, zou ons duukens goed voor eeu raedsel kunnen dienen De Itunier. worden, terwyl die nonnen in Sackingen baer eigen kerk hof hadden, scheen my wonderlyk. ik vroeg daerover uitleggingen; niemand had dit meisje gekend, en er wareri nogtans slechts 37 jaren sedert die dood vervlogen. Oude lieden verzonden my naer den smid die, als gebuer van ’l kerkhof, zich welligl nog die oude zaek herinneren kon. Men had my naer den regten man gewezen; hy had bet huis, in hetwelk hy woonde, van den SOjarigen vader der nonne zelf overgenomen, en van hem ook de geschiedenis leeren kennen die er aen verbonden is. Zoo sprak de oude kapellaen. Uil zyne vertelling zal ik u trachten een volstandig verhael le geven van de vondelinge ra» Sackingen of de kloostervrouw, gelyk men ze in liet dorp getueeneiyk noemde. HOLLOWAY’S ZALF en PILLEN. Ithumatiek- zenuwpynen. Geene kwalen komen meer voor, zyn pynlyker of moeijelyker om genezen dan deze. Voor den aenval daervan blyfl geen weefsel van het niensclielyke ligchacm vrygeen ouderdom, geen geslacht, hoe veilig men zich ook wane. Del is echter een zegen le welen, dat al deze kwalen geheel en spoedig kunnen verdreven worden door Holloway's middelen. Oe Pillen zyn zeer behulpzaem, om aenleg tot rliumaiiek en dergelyke pynlyke kwalen te ver bannen terwyl de Zalf de lokale kwalen geneest, ver- dryven de Pillen alle stoornis in hel stelsel, en regelen zy de onregelmatige werking van elk orgaen in hel men- scbelyke ligehaem. l)e genezing is noch oppervlakkig noch tydelyk, maer bestendig en volkomen, ei: de kwael komt zelden terug, zoo volmaekl is de zuivering geweest, door deze doordringende artseny bewerkstelligd. Vóór honderd jaren was de koopwaren- en vreetnde- lingen-verkeer op de groote baen van Basel en Zurich nog zoo beduidend niet als in hel begin onzer eeuw; nogtans zag men hier en daer eene groote eu zwaer gehdeue engelsche koets den weg beryden en voor de herbergen, die de reiziger toen ter lyd nog weinig gemak aenboden, halte maken. Onder deze laetste onderscheidde zich by- zonderlyk door hare goede faem de herberg in de Zon, le Mumpf. Wagens en koetsen van vreemd en zonderling fatsoen waren voor dit huis dikwyls te zien. Hel was in een schoone july-nacht van T jaer 1762, dat voor die herberg eene geslolene koets, met drie peerden bespannen, aengereden kwam, in T dorp was reeds alles te bed gegaeu slechts in de Zon flikkerde nog eene een zame roetkeers die juist dreigde uil te gaen, als de knecht die nevens de koetsier zat, van de bank opsprong eu aen de huisdeur klopte. Vervolg hierna). heesen bai’iel jon Weeden rees ha met te peert De Betelen haeu jok koop bttsku ryn tul leeven. Men denkt dat het wil zeggen Eerste batailjon, tweede regemenl te peerd. Te bestellen aen Jacobus Kuryn tol Leuven. In alle geval is hel geen wonder dal sommige brieven niet kunnen besteld worden. Wy hebben over eenigen lyd het schoone besluit medegedeeld van den jongen Koning van Beijeren, die liever had te verzaken aen een voor hein zoo vereerend huwelyk, met eene dochter van den magligen Keizer van Rusland, dan te beloven dal zyne toekomende bruid nooit zou katholiek worden. Thans is er wederom groote spraek van dit huwelyk, en hel gerucht loopt zells dat de prinses zich tol het katholiek geloof zon bekeeren vooraleer in den echt te treden. Dit zou eene groote en veel belovende gebeurtenis zyn. Sedert meer dan tien eeuwen dal Rus land schismatiek is, is hel nooit gehoord dal een lid der Keizerlyke familie lot hel kalholicismus overgegaen is. Twee schelmen hadden over eenige maenden gepoogd een gedeete van Romen in de lucht te doen springen ze hadden uamenllyk eene kazerne ondermynd, en wanneer ze wisten dat de pauselyke soldaten erin waren, ontstaken zy de poeijermyn. Een gedeelte der kazerne vloog in de lucht, negentien soldaten wierden gedood en velen zwaer- lyk gekwetst. Welnu, die twee schelmen, die bekend hebben aen de fraoema^onnery toe le behooren, zyn ter dood veroordeeld en geëxecuteerd geworden. Maer zou men gelooven dal de italiaensche Minister Menabreaen verscheidene representanten, in volle Parlement, gepro testeerd hebben tegen hetgeen zy de wreedheid noemen van den Paus jegens italiaensche onderdanen Z. H. moest die twee zendelingen der revolutie, die 19 menschen ge dood cn er eveuveel zwaerlyk gekwetst hadden, naer Italië terug zenden In Spanje begint het er schuw te gaen. De groote advokaei Berryer is eindelyk gestorven. Met genoegen vernemen wy dal M. Adler, op aendringen zyner lalryke kliënteel, alle maenden eenen dag te Dixmude zal komen doorbrengen. Het talent en de algemeene ach ting, welke M. Adler geniet, zyn eene waerborg van ver trouwen voor de persoonen die zyne hulp behoeven. Ver geten wy niet dal hy de eenigste tandenmeester is van geheel Belgie, die met eene eervolle melding van hel ge neeskundig l'akulteil bekroond is. M. ADLER is schryver van verscheide merkweerdige werken, by de voornaemste bockhandelaers van Brussel te koop gesteld. Zaterdag 5 December 1SGS, om 3 uren na middag precies te Alveringbeni. gehucble Vorlhem, ter herberg den Bylander, zal den Notaris HOLLY, te VVulveringhem residee- rende, stelliglyk en zonder verderen Uitstel toewyzen VERSLAG over de besturende zaken der stad Dixmude, van 1 oct. 1867 tot 30 sept. 1S4JS. Allerhande Nieuwst)dingen. Ter gelegenheid van hel aettslaende Nieuwjaer, is eene inschryviug voor hel pauzelyk leger geopend geworden door hel Middenkomiteil der pauzelyke werken. Met Kers dag zullen wy ook onze kolonneu openen om de giften aen le slippen die ten onzen burcele zullen gedaen worden voor uen ousterfclyken Pius IX, den roemryken en moe digen kerkvoogd, wiens heilige eu moedige zaek niet alleen de katholyken aenbelangl, maer ook ai dezeu die prys hechteu aen den zegeprael van T regl cn de regtveer- digheid. Wy raden diegenen aen die van zin zyn eene inschry- ving te nemen op de Belgiesche Illustratie, zich le spoeden, willen zy regl hebben op hel schoone portret van Pius IX, hetwelk in den loop dezer maend aeu de insebryvers zat worden afgeleverd. Men schryfl in ten bureele van hel Boterkuipje. De Vlaemsche Tyding van Brussel, thans een belang- ryk weekblad, zal met Nieuwjaer aensiaende dagelyks verschyuen ten pryze van 14 franks. M. Bouvier is in de Kamer gelast met bel verslag op de petitie der dagbladschryvers, nopens de zaken van St.-Denys. Zondag heeft er te Adinkerke, naby de brug, een ongeval plaels gehad. Een peerd, aen een rytuig gespan nen waerin drie personen zalen, is eensklaps schichtig geworden en in de vaert gesprongen. Twee der reizigers zyn er gemakkeiyk uilgekomen, maer de derde, de heer Prosper VVybo, was byna verslikt en is maer na lang durige zorg tol het het bewuslzyu gekomen. Heden zyn zy alle drie welvarend. Hel peerd is dood, en hel rytuig heeft wal schade geleden. By koninklyk besluit wordt er eene hulpsom van 1,156 fr. toegestaeu aeu verscheide inuziekmaeischappyen onzer provincie. Eerlooze schriften en zedebedervende printen worden tegenwoordig met hoopen in de straten der groote steden rond gedragen en le koop geboden. Zelfs op som mige plaelsen van den buiten komen rondleurders dien sehandigen handel uitoefenen, die geen ander doel kan hebben dan de openbare zeden le bederven. De direkteur eeuer groote onderneming van kommissionn irissen der stad Luik komt le dier gelegenheid eenen maelregel le nemen die hem de grootste eer doel; hy heeft, namentlyk aen alle zyne onderhoorigen verboden, op straf van weg gezonden le worden, van zich len dienste le stellen van dien schandelyken koophandel. Verleden zaterdag had de heer X... van Saintes een tafelmes met scherp punt gaen halen by zynen mesmaker, en rolde het in papier om hel in zynen zak lesteken. Thuis gekomen, dacht hy niet meer aen hel mes; maer zich spoedig moeiende bukken, voelde hy iels zyne borst doorstekendan eerst kwam hem helmes in hel gebeu-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2