ONZE PLICHT. Het Ontwerp Maenhaut. Vergunningsrecht Aangezien wij, herbergiers, op nieuw be dreigd zijn met de schaamtelooze wetten ne- dergelegd door de heeren de Smet de Naeyer en Maenhaut, is het voor ons een heilige plicht ons met kracht te verzetten tegen deze, die ons willen broodrooven en ons krenken in onzen handel; lang genoeg gaan wij gebukt onder den last van allerlei betalingen; lang genoee is het dat wij vernederd zijn; ja zelfs heeft men nog voorgesteld in den Senaat den herbergier zijn kiesrecht te ontnemen en hem aldus willen gelijkstellen met den gemeenten bankroetier en den lagen ontuchthuishouder. Wij zijn het lijden moede en trotsch zullen wij ons verzetten tegen de schijnheilige alcool- bestrijders die ons rechten willen opleggen om dat wij het vak van herbergier hebben aange gaan met opgeheven hoofd zullen wij onze medemakkers door daad en taal gaan toonen hoe men ons wil vernederen, genoeg hebben wij geleden en met moed, het oog gevestigd op het verledene, zullen wij toonen aan al deze die ons vak uitoefenen, hoe lang reeds men ons foltert. Het is uw plicht als herbergier, gij die uwe belangen lief hebt, gij die niet wil dat men u kreuke, gij die niet dulden kan dat uwe kinders die gij lief hebt als wie ook, gij die uwe vrouw bemint, uwe vrouw die u helpt in uw vak van herbergier, het is uw plicht niet te gedoogen dat men u langer terge. Gij zult niet toelaten dat men u straffeloos brood- roove, dat men u het leven onmogelijk make en dat men u tracht tot den bedelzak te bren gen. Daarom eischen wij 1° dat onze handel, zoo eerbaar als welkdanige andere, wij gelijk gesteld zijn met al andere neringdoende per sonen zooals bij voorbeeld een bakker, been houwer, kruidenier enz. enz. dus een enkele drankpatent (algemeen toegepast) en dat vol gens de belangrijkheid van onzen handel 2® Dat het Belgische vrije volk niet langer gebukt blijve gaan onder schandige uitzonde ringswetten: -3e Dat het artikel onzer Grondwet welk 'zegt7^1 Ue heigen zijn gelijk voor de wetge ëerbiedigd worde. Uw plicht is het dus als eerlijke burger met ons te werken u aan te sluiten bij deze die zich reeds tot den strijd uitgerust hebbenGij zult u als lid doen inschrijven in de maatschappij Herbergiersbo ;d Alzoo zult gij toonen dat gij uwe zaken genegen zijt, alzoo zult gij met het bestuur mede werken om, indien men zulk- danige wetten wil opleggen, ze met kracht te bekampen. Op dan! medebroeders, allen de hand uit de mauwen, wij willen dat de wetten de Smet de Naeyer en Maenhout in dingen vallen om ooit meer te voorschijn te keeren. Overweegt dat indien gij nalatig genoeg zijt om u niet bij ons aan te sluiten om u geen lid te maken, gij ons in de onmogelijk zoudt stellen de wetten gemaakt tegen den herbergier tegen te wer ken. Om deel te maken van onze maatschappij zult gij jaarlijks de som van vijftig centiemen betalendat maakt nog geen centieme per week, en indien gij uwen plicht zult volbracht hebben als lid van onzen bond, indien gij met ons hand in hand zult gewerkt en alzoo een leger zult gevormd hebben om te strijden tegen die onrechtvaardige wetten zult gij, het hoofd fier opgeheven mogen zeggen: ik heb gewerkt met mijne vrienden, ik heb mijne vrouw en mijne kinderen niet laten broodrooven, ik heb mijnen plicht gedaan. Op dan, vrienden, en laat u inschrijven a!s lid van den herbergiersbond van Yper en het arrondissement; 't zij bij den secretaris of bij de andere bestuurleden hieronder bepaald. De herbergiersbond is alleenlijk gesticht om uwe belangen te verdedigen zo 'er eenige politie ke strekking. Vereenigd zijn wij sf ,V -eennigd zijn wij machtig. Vereenigd vc n wij alles, de so lidariteit is de machti fboom tot de op lossing onzer grieven. Leve de Vera niging Het voorloog li stuur. De Onder voorzitter De Voorzitter, ART. LEGON AUG. HARTEEL (Bock) (Cour de Bruxelles). De Seen r ART. SALO (Klein V, i De Commis ssen. SETS Fl. BURGHO A. .ER It. TREMERY V. (Epée royale.) (Sultanj (M ustraat) (Mans) Ziehier wat er in de verschillende gemeenten van ons arrondissement zou te betalen vallen indien het ont werp Maenhaut gestemd wierd. Er zijn in West-Vlaanderen 12 opcentiemen voor de Provincie en 20 voor den Staat e Yper die in den 3' rang geplaatst zijn zou, zijn er op de patent geen opcentiemen v< or de gemeente. De herbergen zouden dus betalen volgens de klas waarin ze zouden gerangschikt worden, als volgtWij nemen slechts den hoogste, de middelbare en de laagste klas. 1» Klas 369,60 4" 161,04 7e 67,32 Poperinghe, Wervick en Langemarck zouden in den 4e rang geplaatst zijn. In Poperinghe waar er 50 opcentiemen voor de ge meente zijn, zou er te betalen zijn in de 1" Klas 363,08 48 158,38 7° 69,12 In Wervick ontvangt de gemeente 20 opcentiemen dat maakt Voor de le Klas 294,88 4' 132,24 7* 57,76 Voor Langemarck ontbreken ons de cijfers. Al de andere gemeenten" worden in den vijfden rang geplaatst. Te Becelaere, Bixschote, Boesinghe, Brielen, Crom- beke, Dickebusch, Dranouter, Elverdinghe, Gheluvelt, Hollebeke, Meesen, Nieuwkerke, Oostvleteren, Pas- schendaele. Proven, Rousbrugge. Vlamertinghe. Voor- mezeele, Watou, Westveteren, Zillebeke, Zonnebeke, en Zuydschote, worden er geene opcentiemen voor de gemeente ontvangen. Daar ware er te betalen 1« Klas 187,44 4e 88,44 7» 35,64 Te Wytschaete zijn er 4 opcentiemen dat maakt Voor de le klas 193,12 4" 91,12 7' 36,72 Te Neer-Waasten en te Westouter zijn er 10 centie men dat maakt voor de le Klas 201,64 2e 95,14 7» 38,34 Te Reninghelst zijn er 14 opcentiemen dat maakt voor de 1* Klas 207,32 4e 97,82 7e - 39,42 Te Gheluwe zijn er 15 opcentiemen dat maakt voor de 1* Klas 208,74 4* 98,49 7e 39,69 Te Waasten ontvangt men 20 opcentiemen dat maakt voor de 1" Klas 215,84 4e 101,84 7- 41.14 Te Zandvoorde ontvangt men 28 opcentiemen dat maakt Te Ploegsteert en te St Jan zijn er 40 opcentiemen dat maakt voor de 1' Klas 244,24 4* 115,24 T 46,44 Te Komen, Woesten en Wulverghem ontvangt men 50 opcentiemen dat maakt voor de le Klas 258,44 4e - 121,94 7e - 49,14 Te Houthem, Kemmel en Locre zijn er 57 opcentie men dat maakt voor de le Klas 268,38 4» 126,63 fr. 7' 51,03 fr. Ziedaar, vrienden, welke wetsvoorstellen nederge- legd zijn en welke eerstdaags besproken, gestemd of verworpen zullen worden. Uw voorspoed of ondergang zijn daar in besloten. Ongelukkig diegenen welke door onverschilligheid de zaken laten loopen gelijk zij gaan. Alleen de vereeniging en eendracht kunnen u redden. Wij doen een oproep aan al de herbergiers om zich aan te sluiten bij den reeds zoo machtigen herbergiers bond waarvan de bijdrage slechts 50 centiemen per jaar bedraagt, het zij nog geen centieme per week. Deze welke verlangen zich bij den bond als lid aan te sluiten zijn verzocht per postkaart duidelijk hunne naam en adres te zenden aan de eene of de andere leden van het bestuur. Leve de Vereeniging. Het Bestuur. i of de uithongeraars der herbergiers. Eene bijzondere commissie is aangesteld geweest met het doel het wetsontwerp van Minister De Smet-De Naeyer op het vergunningsrecht en andere plagerijen voor de herbergiers te onderzoeken. Deze commissie vergaderde Donderdag 2 Mei voorde eerste maal en bijna al de leden MM. Tack, N-riockx, D< lbeke, Vandervelde, Trasenster, Francotte, CartOD, Feron, Helleput te, varen aanwezig. Tot voorzitter der commissie werd aangeduid de heer Nerinckx, en M. Francotte, tot secretaris. Drie voorstellen zijn aan 't onderzoek der commissie onderworpen dit van den heer minister, genoeg ge kend; dit van M. Maenhout die alle drankslijters en tappers op gelijken voet wil plaatsen en eindelijk dit van M. Tack die party gang >r is van de afschaffing van 't vergunningsrecht en de verhooging der rechten op den alcohol. M. Maenhout neemt de eerste het woord om zijn voorstel te ontwikkelen dat hij gegrondvest acht op de rechtvaardigheid en de gelijkheid. Zijn hoofddoel vooral is de herbergiers te bevrijden van de plagerijen, waaraan zij nu staan blootgesteld. Voorzeker verheft M. Maenhout zich geenszins tegen de rechten die men op de alcohol zou doen wegen, doch dit is geene reden om de herbergiers den duivel aan te doen. Dat men den alcohol treffe door een hoog accijnsrecht op 't monopolium invoere. Bij hem bestaat de overtuiging dat men in de Kamer geene meerderheid zou vinden om het vergunnings rechtvan stonde aan af te schaffen Hierom werd door hem een overgangsmaatregel voorgesteld, die hierin bestaat dat het vergunningsrecht algemeen wordt toege past, wat de toestand van de herbergiers verbeteren zal. M. Vandervdd acht de commissie bezield met het vast voornemen, den strijd tegen alcoolisme aan te gaan en hiertoe de beste strijdmiddelen uit te kiezen. Naar zijns inziens kan de verho ging van rechten op den alcohol niet door eenen fiscalen maatregel worden vastge-teld. Zoo men verbod oplegt alcohol te verkoo- pen, wordt het bedrog aangewakkerd. Voor hem bestaat er slechts hulp en redding in het monopole van den alcoholhandel aan den staat toe te kennen en hij hoopt en wenscht ook vurig dat alle partijen zich zullen t'accoord stellen op dit terrein. In zijno meening hebben vergunningsrecht en penings- recht n oit iets bijgedragen om de plaag tegen te wer ken en derhalve komt hem dit voorstel ongepast en ongewenscht voor 1 Het gebrekkelijk ontwerp van minister De Smet wordt nog bekampt door MM. Tack, Nerinckx, Del- beke, en Carton, zoodat het weinig kans heeft, zelfs in aanmerking te worden genomen. Eensgezinde mee ning bestond by de leden, om te bekennen dat het voorstel De Smet vrijen loop laat aan het bedrog en de ontduiking der rechten, ja dat het bedrog door zijn ontwerp wordt aangewakkerd en uitgelokt. M. Desmet overigens zal worden uitgeuoodigd om op 14 Mei de tweede zitting der commissie bij te wo nen en de beweegredenen te ontwikkelen die hem hoopten tot volharding in zijne zienswijze.

De Herbergier (1901) | 1901 | | pagina 4