Een bloedige lijst De nieuwe Kamerzetel. eenieder zijn er Wij stemmen voor de Katholieken Tintant. 20 maart. Aanslag te Chatou waar de L- Als men dan leest in geuzenbladen dat men op de school al genoeg heeft te leeren, zonder dat men daar nog over Godsdienst komt praten, dan zijn we genegen ons af te vragen van hunne Zijn die menschen dan stekeblind? In Portugal en Frankrijk heeft het bestuur de kloosters bestolen, de kerken bestolen... en dat heet recht! van ’t Oostendsche, en bij ons landsbestuur, en dat zij die macht gebruiken in ’t voordeel van hun arrondissement en kiezers Gaat naar M' Maes, kiezers van ’t Dixmudsche als hij iets kan doen voor u, gij moet hem niet sparen. Kunnen wij dat? Ik ben overtuigd van ja. 1446 stemmen op een totaal van 20.287 liberale stemmen, dat is ongeveer 7 per cent. Welnu wie zal beweren dat hij op zijne gemeente dat niet kan? De kleine doening die ik hier rond mij zie, brengt 210 stemmen uit voor de Kamers, onder dewelke 65 liberale. Op die 65 stemmen moeten er volgens mijn rekening 5 stemmen gekeerd. He wel, mijn gebuur, anders een brave ver standige landbouwer, stemt liberaal uit vrees voor zijn blauwen eigenaar van Diksmuide. Jaagt men dat gedacht uit zijn hoofd, dat Twee ot drie mannen zitten vast, maar maakt 3 stemmen. Op ’t zelfde hof, loopen 2 nog deze week reden ze weer met zes uit. En die mannen schijnen er op belust even veel menschen neer te schieten als ze dui zenden stelen. 27 november 1911, vermoordt Bonnot den chauffeur Mandino. 14 december 1911 wordt te Boulogne s/Seine de automobiel gestolen van Mr Normand. 21 December, aanslag bij klaren dag op den geldomhaler Caby te Parijs. De dader» vluchten in auto. 31 januari 1912 wordt te Parijs de kas houder Gouy 150,000 fr. ontstolen in klaren ze zouden er tweemaal aan denken eer ze ’t dag. 31 Januari. Te Les Aubrais wordt de goederenstatie aangevallen; twee bedienden worden gekwetst. 31 Januari. Een der bandieten schiet een gendarm neer en pleegt zelfmoord. 27 Februari. TeSt-Mandé wordt de auto gestolen van Mr Buisson. 27 februari. Te Parijs wordt de agent Garnier doodgeschotende daders vluchten in auto. 29 februari. Te Pontoise trachten de verwezentlijken. Dat zullen wij ook ondervinden zoo de vijanden van het bestuur zegepralen, De liberalen denken dat zij zullen de socialisten kunnen beteugelen, beletten schade te doen. Maar de Peuple heeft hun ge antwoord Wij laten ons niet vangen. Wij wakkeren den geest van oproer aan, omdat die geest een band stelt tusschen de roodevlag. Bij de leus Vrijheid, gelijkheid, broederlijkheid zal het voegen of de dood. Het zal de rijken hun geld afnemen zonder de armen daarom rijker te maken. Het zal het werk vernietigen dat aan eenieder zijn brood verschaft. Het zal het huisgezin en de eigendom af schaffen. Het zal op pijken afgesnedene hoofden ronddragen, zal de gevangenissen vullen door deze welke het mistrouwt, en ze ledigen door moorderijen. Van Frankrijk zal het, het vaderland der duisternis maken. Het zal de vrijheid verwurgen, de kunste versmachten, het gedacht onthoofden en God loochenen. De Franschen geloofden het niet, maar zij Iedereen in Frankrijk spreekt nog slechts over die bandieten die de grootste euveldaden plegen; zoo kalm, zoo beslist, zoo weten schappelijk; die automobielen stelen en ia den brand laten: en met gerecht en polici® den zot houden. Men zou waarachtig beginnen gelooven dat Frankrijk West-Amerika of Rusland gewor den is. De Bende Bonnot, Garnier, Carnouy ea consoorten heeft al iets op haar kerfstok staan Twee of drie mannen zitten vast, Wij stemmen voor de Katholieken UIT GENEGENHEIDiedereen moet bekennen dat onze kandidaten ware volksvrienden zij n, rondborstigrecht zinnig, gedienstig. Heeft onze volks vertegenwoordiger, Mr Maes, zich ooit te groot geacht om naar onze volks vergaderingen te komen, en met het volk te spreken. bereiden voor de toekomst. Ten anderen de laatste gebeurtenissen in Portugal bewijzen het genoeg. Wij moeten geen 50 jaren achteruit gaan om te weten wat de socialisten te wege brengen. Al wie eerlijk is en vaderlandsgezinde niet zonder reden. burger, handelaar en werkman, moet die ’t Oostendsche geeft alléén de helft der liberale stemmen en was Oostende niet meê, Veurne, Diksmude. Nieupoort, Ghistel gaven voorzeker 4 zetels op 5 aan de katholieken. Ik heb dan ook wat gecijferd voor Oostende en daar is het vooruitzicht allerschoonst. 6 bureelen van Oostende-stad gaven in de bandieten de studie te plunderen van notaris kamerkiezing van 1910 1614 liberale stemmen tegen 1137 katholieke. In October 1911 gaf dezelfde stad Oostende garage Palmas aangevallen wordt. 25 maart. Te Montgeron wordt de chauf feur Mathillé neergeschoten, een persoon ge kwetst, de auto gestolen. 25 maart. Zes bandieten komen met de gestolen auto te Chantiliy, plunderen de bureelen der Société Générale, dooden twee bedienden, kwetsen een derden, ontkomen weer per auto en laten die verder in den brand. De Kamers in Frankrijk zijn daar natuur- allerminst; maar elke strijder, elke leider lijk meê bezig. Men vraagt beter bewapening moet in zijne omgeving koelbloedig naar het voor de politie. Een krediet werd gevraagd en gestemd; met algemeene stemmen, denkt ge? Toch niet, 3 socialisten stemden tegen. 45 socialisten onthielden zich, waaronder al de chefs. Begrepen? eerlijk is en en werkman, moet die regelen aandachtig overlezen, diep in het hoofd prenten en er eene heilzame lesse uit putten knechten die tuiten en roepen den Zondag avond en voorzeker niet weten wat liberaal hebben die voorzegging op wreede wijze zien tijnis. Kan men dietweearme drommels over tuigen dat maakt 5 en onze gemeente heeft haar plicht gedaan. En overal voorzeker loopen er kiezers die blauw zij n zonder vaste overtuiging, zonder ware kennis van zaken. Wisten al onze landbouwers van het Veurnsche en ’t Diksmudsche, dat ’t liberalismus niets anders meer is dan papenvreterij, verstonden zij allen goed dat de liberale kopstukken hunne die geest een band stelt tusschen de partij verkoopen aan ’t socialisme met zijn moorderijen van 1871 en de aanvallen die wij werkstakingen, onteigeningen en revolutie, rood-blauw cartel ondersteunen. Met onderricht en waarheid kan men dus veel bekomen, Men spreekt veel 4468 lib. tegen 4477 kath. Eene kleine bewerking toont klaar dat eene omkeering was van 9.3 per cent. Eene kiezerskorps dat zonder buitengewone inspanning zulke uitslagen heeft geleverd, laat alles verwachten in geval van harde, overtuigende werking. Neen, vreezen moeten we niet, twijfelen deelig voor de liberalenze moeten immers maar een <1- - - zeteles op 5 te veroveren. Maar ’t is nochtans overdreven bij zekere zwartkijkers en rustminnende strijders, te zeggen, dat de katholieken op den nieuwen zetel niet rekenen mogen. Ik ben integendeel overtuigd dat eene stevige werking ons den 4‘“ zetel zou verzekeren en die overtuiging steunt op eene stille cijfering die ik u geerne UIT ^BELANG iedereen moet be- voorleg. kennen dat onze volksvertegenwoor- Steunende op de uitslagen der Kamer- fljgers eenen grooten invloed genieten kiezing van 1910 (36 240 kath. en 20.287 lib. stemmen) mag men zeggen, dat de katholieke zegepraal afhangt van ’t keeren van 1446 stemmen. We moeten dus 1446 liberale stemmen katholiek maken, en veronderstellen dat het. nieuwe kiezerskorps in dezelfde ver houding meêwerkt. Bij een eerste opzien, schijnt de kans voor- derde der stemmen hebben om 2 doel gaan. Het kan, en zoo wij allen samen willen, het zal goed uitslaan. Aan het werk dus, en een oog in ’t zeil elk langs zijn kant. X H (IC/ A1.UCA H1C11 Ivll lllllllvl O VWO o

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 2