De pensioenen Toen de liberalen meester waren. R8IET TE LACHERS! I geuzen en goddeloozen van te maken. 25jaar dat hij Wij zegden dat nieuw wetsvoorstel zal Die zekerheid komt hieruit dat het door het Drukkerij Vanblaere-Thery, Dixmude. deden. Zij zochten alle middelen om het katholiek huwelijk te beletten, en verwijderden den Het ging slecht in Belgie in de jaren 79 tot 84. Het was een waar schrikbewind de jonge lieden hebben het niet beleefd; de oudere mannen van 40 jaar hebben het vergeten en waren in dien tijd nog jonge kinderen. Zij hebben alleen de zegepraal bijgewoond. Maar d’oude menschen die dien tijd beleefd hebben, weten er van te spreken. Het liberaal ministerie was toen samenge steld uit 7 vrijmetselaars, waarvan 6 Walen en één Vlaming. In die zes jaren van liberaal ministerie was de geschiedenis van het liberalism niets anders dan haat en nijd tegen God en de Kerk. De naam van God werd uit de troonrede gebannen. HetTe Deum werd afgeschaft. De Pauzelijke Afgezant schandelijk wegge zonden De dichter van het liberaal lied Het Ongedierte der Papen Julius de Geyter, werd ridder geslagen der Leopoldsorde. De boetprocessieen werden te Luik in de kerken terug gedreven. Het geluid der klokken verboden in vele liberale steden. 228 fondaties van kloosters en weezengë- stichten werden in dè 6 jaren ontnomen; zij hadden de hand gelegd op de H. Bloedkapel te Brugge. Alle hulpmiddelen werden ontnomen aan de kerken. Het traktement werd geweigerd aan hon derden priesters, aap, professors van Gods dienst en aan de professors der Seminariën. De seminaristen, de broeders en de katho lieke onderwijzers werden verplicht tot den soldatendienst. Alle hulpmiddelen werden ontzegd aan de daarbij nog jaarlijksch overschot. katholieke normaalscholen. De hospitaalzusters werden vervangen door wereldsche ziekenverpleegsters. Feestmalen werden ingericht op Goeden in t’ kort gestemd worden. Vrijdag waar er niets anders werd opgediend dan verkensvleesch soort zocht soort! gouvernement aanveerd is en reeds in al dt Zij wilden niet dat de kinderen nog werden afdeelingen der Kamer van volksvertegen- gedoopt of dat zij hunne Eerste Communie woordigers gestemd is geweest. Dus na de werklieden van de mijnen, zij» de werklieden van de andere nijverheden e» ook van den landbouw' zeker, ook ee* priester van het sterfbed der zieken, die zich pensioen te bekomen. met God wilden verzoenen. De kerkhoven werden ontheiligd, de bur gerlijke begrafenissen ingericht en te Brussel en te Antwerpen werden de kinderen der ge meentescholen verplicht zulke begrafenissen bij te wonen. Al hun streven was de uitvoering van het- gene de Flandre libérale van Gent schreef Al de pogingen der liberalen strekken tot hetzelfde doelden invloed der Kerk te ver nietigen. En dan durven onze blauwe kopstukken en hunne gazetten onbeschoft aan de kiezers ver tellen dat zij, evenmin als de liberalen van voorheen, tegen den godsdienst zijn. Moesten zij zegepralen in Juni, zij zouden met meer razernij dan toen tegen de Kerk optrekken. Kiezers van het katholieke en godsdienstig Vlaanderen, wie durft nog de verantwoordelijkheid op zich nemen der gelijke roofvogels aan het bestier van ’t land te brengen en de Kerk aan hunne vervolging bloot te stellen? Wie durft?.. Antwoordt! Iii Juni zal u daartoe gelegenheid gegeven worden. In afwachting denkt na. De liberalen worden kluchtig, oprécht kluchtig. In Juni móeten de katholieken weg daar en valt niet te praten, ze moeten weg. Het is nu 28 jaar dat zij aan het hóófd zijn, en dat kan niet blijven duren; zij moeten weg, zeg ik. En waarom moeten zij weg, Mijnhëere, als ’t mag geweten zijn 28 jaar aan ’t bestier, wie heeft er dat van zijn leven gehoord Kan dat zijn? Dat wordt een waar gevaar voor ’t land. Wie zou er nu die groote waarheid ge vonden en ontdekt .hebben? zult gij vragen. Horkt, lezers, onder ons, ’k zal ’t u zeg gen ’t is mijnheer Paul Hymans van Brussel, Brussel toen nog, die dien fameuzen kemel geschoten heeft. A propos’k zou kunnen een parabelke vertellen Mr W.. heeft veel hofsteden en veel pach ters. Op eenen schoonen zomerschen dag, daar komt een boer, netjes gekleed, bellen bij Mr W. De deur gaat open. Is mijnheer thuis Ja, mijn vriend, om u dienst te doen. En wie is ’t als ’t u belieft, die achter mijn- heere vraagt? Ik ben ik Dinge, van Weet-je-waar. Ah ja waar dat mijnheer eene hofstede heeft. JuistMijnheer zal seffens komen En Dinge zet hem schoon op zijn vierkante. Mijnheer komt binnen. Dag Mijnheer! Mijnheer, mag ik u een Zijt gij man van orde en vooruit zicht Ja. Dan kunt gij voor geen kartelmannen stemmen die ons land naar de revolutie zouden voeren. ■worden, liegen; zij liegen van 14 millioen. Bemerkt ook wel dat de kloosterlingen, voor evengoed werk, maar 920 fr. mogen oatvangen; dewijl de wereldlijke mogen gaan van 1350 tot 3000 of 3500 fr. volgens belang der gemeenten. Moesten de liberalen meester worden, de katholieke scholen zouden verdwijnen. Meer dan 600,000 leerlingen vólgen het vrij onderwijs; verdwijnen de vrije scholen, al die kinderen zitten óp straat., Aldra zouden staat en gemeente moeten nieuwe scholen bouwen, meubelerèn, onderhouden, meesters en meesteressen noemen. Dat zou 100 millioen kosten aan de lasten- betalers. Daar ligt de keus. 25 millioen onkosten onder een katholiek bestuur met vrije keus van school. Of 100 millioen onder een liberaal bestuur voor enkel goddelooze scholen met ver plichting uwe kinders er te zenden om er nieuw wetsvoorstel nopens de is nedergelegd door heer volksvertégen- woordeke spreken. Met plezier, mijn vriend. ’t En is maar dat ik wille zeggen mijn heer. voor uw, welzijn, dat uw pachter daar van bij ’t mijnent al gelijk geen goê boer is, j uwe hofstede lajit vervallen, en dat zij als ’t nog lange duurt eenen slechten name zal krijgen en veel verminderen in weerde. Bah ’ne slechte boer percies Hij heeft schoone béésten óp stal, hij doet gëéh kwalijke vruchten op, hij doet zijn werkvolk wel, hij komt wel overeen inet zijne gebuurs, en als de tijd daar is, hij betaalt mij,' eh met goed geld. Wat moet ik meer hebben, Maar algelijk, mijnheer, ’t is nu 28 jaar dat hij daar woont, en een nieuwe boer zou dat misschien wel beter doen. Als hij daar nu 28 jaar wel boert, hij kan daar nog 28 jaar wonen als ik voort kontent ben van hem. Dat is verstandig gesproken van Mr W Hebt ge ’t parabelke vast, lezers Mr Paul Hymans slacht van dat boerke bij Mr W Dat de kiezers konden de katholieken afsmijten, ik zou aan ’t schotelke komen, zegt hij bij zijn eigen. Maar de kiezers zijn daarvoor veel te verstandig en zij zeggen voor hunne reden wij zijn wel met de katholieken, wij gaan ons wel houden. Van eigen dat wij ons wel gaa» houden Een nieuw wetsvoorstel pensioenen is nedergelegd Moeyersoen, katholieke woordiger van Aalst. Het wordt door het gouvernement aanveerd en zal.in ’t kort ge stemd worden. De pensioenwet zal gewijzigd worden voor eene reeks van 25 jaar. Jaarlijks voor; 'j (1840-1870) zal minstens 20 millioen be steed worden aan de pensioenen en toelagen voor lijfrentkassen. Laat ons dus cijferen Van 1901 tot 1912 meer dan 200 millioen. Daarbij nu nog jaarlijks meer dan 20 millioen voor 25 jaar: dat maakt tezamen meer dan 700 millioen, omtrent 1 miljard dat is 1000 millioen die het katholiek gouvernement zal besteed hebben voor de werkmanspensioenen Onder het liberaal bestuur GEEN CENT PENSIOEN JAARLIJKS VERHOOGING VAN LASTEN EN DAARBIJ JAARLIJKS EEN TEKORT. Onder het katholiek bestuur, jaarlijks 20 millioen, geene verhooging van lasten en f 1 KBS

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 4