Betoogiïïg te Dixmude Liberaal bedrog. W jaar, op de muren van Gent plakkaten hingëB-j- waarop de liberalen, in cartel met de socia- listen, uitvielen tegen(de katholieke Kerk, ea OP SINXEtt. Belgische rent. Paul Hymans. kiezers, ^ij hebt reeds den wolvenpoot ont- Daarom, 1 man gestemd voor uwe ware vrienden de katholieken Waarom komen liberalen en so cialisten zoowel overeen nu Omdat zij kost wat kost de katho lieken willen omverwerpen, alleen lijk om r herbeginnen, gelijk in 1879. Het liberalismus is de natuurlijke ver dediger van alle vrijheden, en tusschen deze is de godsdienstvrijheid de voornaamste. ’t Is zeker daarom dat de katholieken van St. Jans-Molenbeek door den liberalen bur gemeester verboden worden het kruis op de lijkwagens van hunne naastbestaanden te plaatsen? Dat zijn onze zaken nietzegde hij t dat de boeren hun plan trekken Hedendaags wordt er aan Mr Buyl in de vervolgen, omdat zij katholiek zijn, ik zou zelf naar de mis gaan, ten teeken van Paul Janson. En dat was toch geen belet, dat verleden zijne goedkeuring daaraan zou geven met de j van landbouw te stemmen. Neen! zegt hij, dat gaat mij niet aandat is al klerikaal werk onder de kaloten is al ’t geld voor de kloosters Ha! Mijnheer Buyl, dat gaat u niet aan? Neen? wij verstaan het.' omdat gij een Weer- dige opvolger zijt van uwe weerdige vóór zaten, omdat gij van de sekte zijt van hen die de landbouwers mogen hun plan trek- Weg met de eerste Communie De Indépendance Beige »is rechtzinniger en verklaart maar kortaf dat het liberalismus de oorlog is aan de Kerk of niets; terwijl de Précurseur van Antwerpen er ook geene doekjes aan windt en heel rechtzinnig bekent dat het liberalismus werkt om het volk on christelijk te maken. Op 23 Juli 1902 schreef l’Indépendance Beige aangaande het sluiten der katholieke Wat hebben de liberalen ooit voor den landbouw gedaan? NIETS Over tijd, onder’t liberaal bestuur, wanneer de katholieke volksvertegenwoordigers de hulp van den staat kwamen inroepen voor zeB naar den al te diep beproefden landbouw, wat ant- protestatie. woordde hun den liberalen minister Rollin? daarom moet die st^iool kunnen bestaan. Alle onderwijzers en onderwijzeressen moeten gelijke jaarwedde trekken, ’t zij ze geus zijn, ’t zij godsdienstig; waar de ge meentebesturen onrechtveerdig genoeg zijn •m den helft der bevolking uit te sluiten en te bestelen, daar moet de Staat maar tusschen goedkeuren: Neen komen. De geestelijke meesters en meesteressen mogen minder betaald worden ingezien ze minder noodwendigheden hebben, daarin komen wij gemakkelijk overmaar ze doen hetzelfde werk en ze doen het dikwijls beter en daarom hebben ze recht op onderstand en leven. Van de 20 millioen aan de kloosters spreken we niet, ’t is een monsterleugen die voor goed is afgezaagd en de onnoozele snullen alleen nog bezig houdt Van 1830 tot 1911 heeft de belgische rente eene gansche reeks klimmingen en dalingen den godsdienstoorlog te ondergaan die ze bracht van 63.03 (in 1830) Integendeel, de katholieken hielpen en ondersteunden altijd krachtdadig al wat tot de verbetering en verheffing van den land bouw kan bijdragen algemeene land- bouw-comissen en. vrije landbouw-ver- scholen in Frankrijk Men moet zich over een ding verheugen 150.000 kinderen zijn in eens ontrukt aan het godsdienstonderwijs... Had de wet op de vereenigingen maar dien uitslag alleen, dan nog zou men Combes moeten geluk wenschen, haar zoo krachtig te hebben toegepast. En acht dagen nadien schreef hetzelfde blad Wij hopen wel dat het voorbeeld van Frankrijk in andere landen zal gevolgd worden Zullen wij, Belgen, aan de Kerk de 1.700.000 kinderen van het lager en 90.000 jongelingen van het middelbaar onderwijs overlaten? De Travailleur dagblad der socialisten van Hoei, schreef den 3 Maart 1906 Ja, wij socialisten-vrijdenkers, wij zijn en werken uit al onze krachten niet alleen tegen zeiden de landbouwers mogen hun plan trek- ^en katholieken godsdienst, maar tegen eiken ken! zij kunnen zich zelven uit de nesten helpen! godsdienst... Wij haten de Kerk. zij zijn immers stomme boeren en ploegen die in De socialistische Journal de Charleroi Godgeloóven! van zijnen kant spreekt in Juli 1908 nog Maar, gaat de zaak van de landbouwers u duidelijker: niet aan, mijnheer Buyl, weet wel dat uwe Weg met het Doopsel! schrijft dit blad, zaak hen aangaat/ja, de. 4000 bollekens die weg met het kerkelijk Huwelijkweg met de gij, als hun vertegenwo’ordiger ih de Kamers, godsdienstige begrafenis! Weg met de Eerste jaarlijks opstrijkt, helpen zij uit hunne beurze Communie Dat elke werkman uitroepe betalen Welnu, zij zullen zorgen dat die geen enkel kind, geen enkele vrouw, geen enkel man, geen enkel cent nog aan de Kerk. Wij zouden nog vele aanhalingen van die tot 101.97 (in 1896). Bezwarende omstandigheden zooals oorlog kunnen de koers van eene rente fel doen dalenzonk daags na de oorlogsverklaring van 1870 niet de Fransche rent in eens tet rond de 65 fr. Doch nu in volle vrede, in volle voorspoed, hoe kan de rente dalen Dat is geheel eenvoudig. Er is nieuw leven in de nijverheid de nijverheid heeft groote kapitalen noodig en geeft groote winstaandeelen. En deze die geld hebben en die in tijde van stilstand i» handelszaken zich tevreden stellen met kleine intresten zoeken nu groote intresten. Zij verkoopen hunne Belgische renten om hun Moest ooit eene regeering de katholieken kapitaal in handelszaken te steken die meer opbrengen. Met gevolg daarvan? Vele Belgische renten worden verkocht, weinig gekocht en de koers daalt er worden vele nijverheids weerden Kamers gevraagd, dat hij de geldsom door in broederlijke eendrachtigheid uitriepen het katholiek landsbestuur uitgestoken om den landbouw te bevoordeeligenzou willen 1 antwoorde hij, neen, dat gaat mij niet aan T a bollekens elders terecht komenLiefde vraagt .Lla,IlClf3OUVv QP/bf wederliefdeGij behertigt hunne belangen, onthoudt dat’ z’j zuHen de uwe behertigen Hoe zeer de liberalen, en ill? bijzonder -rt I» onze lekkere Buyl, de belangen der landbou wers genegen zijn, heeft nogeens gebleken bij de stemming voor de begroeting van den land bouw in de Kamers. Mr Buyl heeft zich bij die stemming ONTHOUDEN’t is te zeggen; hij heeft noch ja noch neen gezeid. Hij is er niet tegen, maar hij is er ook niet VOOR! Bijgevolg de belangen van den landbouw laten hem onverschillig'. DIE GAAN HEM NIET AAN Nu dat is niet te verwonderen ook! Hij zegt immers voor zijn redens Laat de boeren maar ploegen en zaaien’k heb ik toch mij nen oogst binnen! Laat ze maar scharten en wroeten zegt hij ’k heb ik toch mijn proper inkomentje van vier duizend frank ’s jaars, ALS HUN VERTEGEN WOORDIGER! Landbouwers van ’t Dixmudsche onthoudt dat! dekt. eenigingen werden aan ge moedigd. Vrije peerden en veeverzekeringen maat schappijen voor gezamentlijken aankoop van landbouwtuig en voorttelende dieren, samen werkende melkerijen spaar-, leen gilden, voordrachten en landbouwonderwijs dat alles werd vroeger en wordt nog voortdurig door de katholieke regeering ondersteund. Aan Mr Buyl vraagt men dat hij ten minste Op Zondag namiddag 26 Mei, zijnde begrooting de Hoogdag van Sinxen wordt er te Dixmude eene BET00GING ingericht •m verzet aan te teekenen tegen Buyl’s laffe aanvallen in de zaak der katho lieke Mutualiteiten. Alle Maatschappijen van Ouderlingen bij stand van geheel het arrondissement moeten het als eene plicht aanzien van aan die be- tooging deel te nemen. Katholieken van ’t Dixmudsche allen naar de betooging Na den STOET rond de Stad, zullen MEETINGEN gegeten worden waar onze Kandidaten van Dixmude-Veurne-Oostende het woord zullen voeren. I

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 2