De zwarte pokken in West -Vlaanderen. Hoe rijmt men dat te saam Achtbare ouders, hebt gij het begrepen? Zijn het dan de liberalen en de socialisten zelve niet die verklaren dat zij de goddelooze school willen!? Waarom wil men nu ons komen vertellen dat de liberalen (en hunne bazen de)socialisten) noch tegen den godsdienst, noch tegen de vrijheid van den christen huisvader zijn? Liberalen uwe leugens wegen veel te zwaar om door rechtzinnige menschen licht opge nomen te worden. De godsdienst behelst slechts leugens (23-2-10) Masson (liberaal) In de school moet er van God niet gesproken wordenDe Kerk is toch maar een groote winkel, want voor geld krijgt men er aflaten en de vergiffenis zijner zonden (23-2-10.) Vandervelde (socialist) Mijn ideaal ligt in de verwereldlijking van gansch het open baar onderwijs. En willen de liberalen en de socialisten logisch handelen, dan moeten zij aan het vrij onderwijs allen onderstand weigeren. Wij willen de leerplicht en het onderwijs zonder God (instuction dégagée de tout préjugé) (18-2-18) A. Delporte. (socialist) De onzijdige school is voluit de beste! (2-3-10.) Masson (liberaal) Het vrij onderwijs heeft niet het minste recht op onderstand van den Staat. Mijn ideaal is de schoolwet van 1879 (23-2-10) Cocq (liberaal) Wij willen niet dat de priester in de school kome den oorlog pre diken. Wij willen niet dat de menschen in de boeien van den godsdienst zuchten. (25-2-10) Terwagne (socialist) De Kerk is slechts onze vervolging waardig.. Het Kruis moet uit de schooien! (23-2-10). Zoo bestempelen de lasterears der libe rale bladen onze Kloosterzusters. De priesters buiten de politiek Paters en nonnen in hun klooster,., en dat ze hen met niets bemoeien, hoor ’t Is een ware schande, dat zooveel pries- ters zich bezig houden met maatschappelij- ke werken.., wat gaat hen dat aan De priesters in de kerk, en de godsdienst buiten «de partijen Wie heeft dat liedje geen honderd maal hooren zingen ’tzijn immers de geuzen die het zoo geerne zingen maar zouden die vogels wel rechtzinnig zijn Wel, wel, beste lezer, wat peist ge dan Luister wanneer de geestelijken zich met niets bemoeien buiten met hen zelven, wan neer ze allen zedelijken en maatschappelijk en invloed afstaan, denkt dat het alsdan wel is voor de geuzen hoegenaamd niet dan zijn de geestelijken allemaal luiaards, heb- zuchtigen die op niemand peinzen dan op hen zelven, een plaag der maatschappij, droog hout dat moet weggesnoeid worden, nutteloos volk dat tot niets dient en dat maar spoedig moet afgeschaft worden. Doch- wanneer de geestelijken zich toe wijden aan werken van naastenliefde, hun tijd, hun gezondheid, hun vermogen slacht offeren om onder ’t volk de beprippen van spaarzaamheid, vooruitzicht, ouderlingen bij stand, zedelijke orde en kristene grondbe ginsels in stand te houden en te doen vooruit gaan, en dat ze rusteloos pogen om de arme en lijdende klas op te helpen en bij te staan, ja wel, volgens de katholieke begrippen, dan komen de geuzen zeggen dat de geestelijken zich met politiek bemoeien, dat ze den gods dienst in stoffelijke zaken mengen, en dat het eene schande is Dus ’t is nogmaals kwalijk Hoe rijmt men dat te saam, en hoe ge daan om wel te doen Arme geuzen huichelaars en kwaadwil- ligaards zijt ge, als ’t maar den godsdienst geldt Maar ge zijt tegen den godsdienst niet. neenniet waar.alleszins niet I

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1912 | | pagina 6