WERELDGEBEURTENISSEN FINANCIEELE KRONIEK y Nog grootere Finantieele moeilijkheden? De Nationale Confentie der Bedienden Woorden zijn geen oorden, Mr Huysmans Algemeene Staking bij de Grensarbeiders BRIEF UIT BRUSSEL LANDBOUWER DRINKT AMMONIAK TE PL0EGSTEERT GERECHTSZAKEN MISSIENIEUWS Hr VAN TH0RENBURG, KRIJGSAUDITEUR TE GENT, BIJ AUTO-ONGEVAL OM HET LEVEN GEKOMEN De Noord-Fransche Industrie mist 40.000 Belgische werkkrachten Bladzijde X s HET WEKELIJKSCH NIEUWS Het verslag dat onlangs door de Bankcommissie werd neergelegd heeft in politieke en financieele kringen een «Meprm en emstigen indruk nagelaten. Zooals U weet werd de Bankcom missie destijds in 't lieven geroepen om de activiteit der banken te con troleeren en te ordenen. Na de be vrijding nu kreeg ze, samen met de Nationale Bank, de opdracht het geld en de kredietmarkt te leiden in de banen van hot Guttplan. Kik jaar nu moet de Bankcommis sie haar verslag neerleggen. iln het jongste verslag nu krijgen wa een overzicht van den financieelen toestand en van het krediet dat we hier natuurlijk niet kunnen ontleden of zelfs overschrijven. Het besluit dat. uit de gehcele rrde- ncering voortvloeit is echter- van zeer groot belang en kan tenslotte in een paar zinnen worden samengevat: én in den privaten sector én in den pu- blieken sector Is er thans een reus achtige behoefte aan krediet. Be vraag naar krediet zal in de eerst komende maanden nog geweldig stij gen, en men zal er niet kunnen aan voldoen, omdat er te weinig spaar geld bij de banken en kredietinstel lingen gedeponeerd wordt. Dit wil in andere woorden zeggen dat er zeer veel geld onvruchtbaar blijft liggen, dat het wordt weggestopt in plaa.t.s van op spaarboekjes te ko rren, zoodat onze nationale rijkdom gevaar loopt aanzienlijk te vermin deren. GeVI dat niet circuleert brengt immers niets op en hoe minder geld er bij de banken geplaatst wordt, hoe minder geld er in vruchtbare circu latie is. Het is dan ook vanzelfsprekend dat de Bankcommissie een noodkreet uit aan het adres van de Regeering op dat zij met alle middelen de bevol king er zou toe aanzetten te spar?n. De Commissie stelt ten slotte voor bet kredietwezen te nationaliseeren, aangezien het privaat initiatief steeds eigen gewin zoekt zonder zich om de national? welvaart te bekommeren. De vaststelling van dan ernstigen toestand van de kredietmarkt door dit parastataal organisme heeft na tuurlijk de tongen en de gedachten l©->~emaa':t. D? tradition-tele vijanden van het Guit-systeem (zie o. m. de Libre Bflgiquevan Maandag jl.) en de hardnekkige verdedigers van de libe ralistische vrijheid op elk domein gaan natuurlijk geweldig te keer en leggen alle schuld van den huldigen toestand op de Gutt-maategeien. Zij profetiseeren dan ook dat het sparen niet zal hernemen zoolang de zware fiscale maatregelen en de Gutt-maat- regelen niet worden opgeheven. Het is nu ongetwijfeld zoo da.t die maatregelen het sparen gekortwiekt hebben, vooral bij groot-handelaars en industrieelen die heden ten dage nog steeds ongehoorde winsten ma ken. Die winsten komen natuurlijk niet bij de banken terecht omdat die mensohien schrik hebben dat men Man nog eens zoo iets als oorlogs winsten zou kunnen doen betalen. Wij gelooven echter niet dat dit de eenige oorzaak is van de inkrim ping van het spaarwezen en we kun nen de Gutt-maatregelen niet slecht herten in zoover ze diegenen die 't meest hebben t meest doen betalen. Naast de schrik voor de fiscus echter moet men er ook rekening mee hou den dat veel industrieelen hun ma chines moeten vernieuwen, zoodat het geld dat ze anders bij de banken zou den kunnen plaatsen thans verbruikt wordt. En naast de handelaars en nijve- raars blijft er voor 't oogenblik nie mand over die zou kunnen sparen. Voor de boeren zijn de goede jaren achter den rug, en al wie met een vast loon or een vast? wedde moet voortdoen moet voorloopig nog niet aan sparen denken... tenzij misschien om de leeningen en hypotheken af t; betalen die za tijdens den- oorlog heb ben moeten aangaan om hun gezin in leven te kunnen houden. De oplossing is dan ook niet o.l. gelegen in het afschaffen van be paalde fiscale maatregelen zooals de verwoede anti - Guttisten beweren, maar in een nieuwe en stevige so ciaal-economische politiek. Om die stabilisatiopolitiek echter te kunnen volgen moet de Regeering echter over het onbeperkt vertrouwen van het grootste deel onzer bevolking kunnen beschikken, wat thans niet het ge val is. Zoo blijkt weer eens, langs een omtoer, hoe onis land zeker een ruïne te gemoet gaat indien de Socialisten uit koningshaat voortgaan de C.V.P. buiten de Regeering te houden en de communistische saboteurs de gelegen heid geven ons nationaal bestaan tè ondermijnen. He Nationale Arbeidsconferentiss, elhoewel ze geen enkel wettelijk sta tuut hebben, zijn sedert de bevrijding zoodanig in ons sociaal-economisch leven ingeburgerd dat zo haast niet moor weg te denken zijn. Daar werden resets herhaaldelijk beslissingen genomen die veel verder reiken dan datgene wat in het Par lement wordt .beslist, t.t.z. de wen ding en de richting waarin onze eco nomie gestuwd wordt. Teeken des tijds! Tot nog toe zijn het echter alleen de arbeiders die van hun greep,3- macht hebben gebruik gemaakt om jr.enschwaardige 1 oenen, af te dwin gen. Naast de arbeiders zijn er ech- ¥r de bedienden, die door de steeds rertrr schrijnende industrialisatie, door de steeds stijgende bureaucra tie en de voortdurend uitgebreider staats- en parastatale diensten, een echte massa geworden zijn. In 1937 reeds wezen de statistieken uit da.t er rond de 350.000 bedienden in de vrije ondernemingen werkzaam wa ren. Thans mogen we hun aantal, met de staats-, provincie- en gemeen- tebedienden ingerekend zeker op een half millioen schatten. Zoodat, het aantal 'bedienden in dit land de helft bedraagt van het aantal arbeiders. Eet was dan ook hcog tijd dat men eindelijk ook eens aan hen ging den ken. De eerste Nat. Conferentie, die Vrijdag 13" dezer doorging, is dan ook een belangrijke datum. De bedienden hebben zich thans, evenals de arbei ders als een gesloten groep doen gel den en alhoewel de practische resul taten van deze eerste conferentie nog zeer mager zijn (buiten de bekrach tiging van de veroveringen door de bedienden in. de metaalindustrie ge maakt, bleef het alleen bij beloften!) toch heeft ze als gevolg gehad dat ook de bedienden zich thans van hun macht bewust zijn. Dit was, volgens een paar deelnemers die wij in het Paleis der Academiën konden aan spreken, een eerste en een zeer ver heugend resultaat. Een bewijs trou wens dat dit zoo is, is het feit dat met algemeen® staking gedreigd wordt indien men vóór 30 September geen vo'dosniwg heeft bekomen. Zoo gaat geheel de maatschappij stilaan en haast onvoelbaar nieuwe wegen op. Aanvankelijk kende men alleen paritaire commissies en afzon derlijke syndicaten. Thans zijn het al nationale conferenties geworden wier beslissingen zeer ver dragen. Dat alles heeft echter nog geen wettelijke, vaste vormen aangenomen. Het is dan ook tijd dat er een stabiele Re geering komt die het vraagstuk van de sociaal-economische ordening «uut goeten» zou aanpakken en de ver overingen der sociale rechtvaardig heid zou codi.ficeeren. De Eerste Minister heeft Dinsdag- avond voor de micro verkondigd dat de politiek van Van Acker, mits ze kere aanpassingen, zou worden voort gezet Als middel hiervoor, zogde dhr Huys mans, moet men van. boven de winst marge die meestal overdreven is, ver minderen, in het midden het aantal tusschenpersonen verminderen, en van ondtr de loonen op een redelijk peil stabiliseeren. Dat is zeer gemakkelijk gezegd en In theorie uiterst eenvoudig. Maar de toepassing Indien, men werkelijk een kleiner winstmarge wil opleggen dan moet men beginnen met de controle op de kostprijzen ernstig op te vatten. Wel nu van die fameuze controle waarvan in den grond alles afhankelijk is, is tot nu toe nog niets in huis geko men. Terwijl er duizenden contro leurs rondloopen om de kleinhande laars in overtreding ite nemen bestaat geheel do staf controleurs voor den kostprijs uit één ambtenaar en één bediende, en 't meerendeel is er van overtuigd dat de controle op de kostprijs onmogelijk te doen is. Wanneer men r.u echter niet con troleert hoeveel de kostprijs is hoe kan men dan vaststr-Uen hoe groot de winstmarge is, en waarop kan men zich dan steunen om te zeggen dat ze te hoog is? Wie kan er ten. andere de huidige Regearin.g betrouwen wanrieer wij reeds het voorbeeld gehad hebben van de trams waar de loonen met 10 verhoogd werden... en de winst marge van boven me t 50 Woorden zijn geen oorden, Mijn heer Huysmans, en we zullen al uw mooie woorden gelooven als gij zult bewezen hebben dat ge do:t wat ge zegt. 19-9-'46. De landbouwer Maurice Putman, wonende op de wijk Romarin dronk bij vergissing van een flesch ammoniak en wentelde zich weldra in schrikkelijke pijnen. Zijn vrouw dien de hem onmiddellijk een tegenver- gift toe bij middel van melk, toch moest de ongelukkige naar het hos pitaal worden overgebracht waar zijn toestand 'bedenkelijk wordt geacht. ONZEN DRIELING TE POPERINGE MAAKT HET GOED Verhulcn week gaven we een foto uit Amerika waarop 9 drielingengroepjes voorkwamen. We hebben toen van ooien Popcringschen drieling >1 niet gewaagd, 't kon ten anderen maar moeilijk gaan ook om ze op zelfden foto te krijgen... Amerika lag hen te ver. We geven dus hierboven dc foto van den Foperingsrhen drieling (van links naar rechts) Luc, Mare en 'Jozef Couttcnicr, zoontjes van Heer en Vrouw Maurice Couttcnier- Ingelaere, geboren te roperinge op 8 Juni 1935. Uit bovenstaande foto zullen onze lezers kunnen oumuken dat ze in flinke voorwaarden verkecren, en- heel zeker in gezondheid... en in rakkersstreken aan hun Amerikaansche confraters, waarvan we verleden weck foto gaven, niet moeten onderdoen. DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS TRIEST BLIJFT DE GROOVE TWISTAPPEL Te Parijs, op de Vredesconferentie, blijft men nog steeds evem ver. Triest is deze laatste dagen, andermaal den groeten twistappel geweest en beide stellingen, deze van Oost en van West, blijven even onverzoenlijk. De zittingen van de politieke com missie voor het Vredesverdrag met Italië, werden vanaf Vrijdag, 13 Sept. 11. aan deze kwestie gewijd. Molotov was er terug aanwezig. Bij de eer ste behandeling van de kwestie van Triest, bleek reeds Moe diepgaande de meeningen waren nopens de rege ling ervan. De Tchecko-Slowaaksche afgevaardigde pleitte voor nauwe ver bindingen van Triest met Yougo- Slavië, wijl do Fransche afgevaar digde de Westersche zienswijze ver tolkte en wees op de internationa le betekenis van Triest. De Austra liër Hodson deed andermaal een aan. val op Met veto-recht toegekend aan de Vier Grooten. Dien dag kwam er eerst een zekere ontspanning door het feit dat aan gekondigd werd dat rechtsteeksche onderhandelingen waren ingezet tus- scMsn de Yougo-Slaven en de Ita lianen, m>aar van deze onderhandelin gen mocht men sindsdien niets meer vernemen. Zaterdag kwam Hr Molotov lang durig tusscfoen in het debat en be steed het Britsche plan ter regeling van de behandelde kwestie. Tevens deelde hij Russische voorstellen me de die, moesten zij worden toegepast, Triest binnenkort zekerlijk In de handen van Yougo-Slavië zouden spelen. Maandag hield de Youg© - Slavi sche afgevaardigde Kardeij een strie mende toespraak waarin hij een tol verbond, financieele en politieke over eenkomsten tusschen Triest en You go-Slavië eischte. De voorstellen van Kardeij liepen parallel met deze van Molotov. Indien de zoogezegde Fran,- sche linde zou aanvaard worden - op lossing voorgesteld door de Vier Groo. ten - zou Youigo-Slavië het vredes verdrag m:t Italië niet goedkeuren, betoogde spreker verder. Heer Kar deij beschuldigde meteen de Wes tersche mogendheden een ijzeren gor dijn rond de Middellandsche Zee te willen trekken. Het Amerikaansche antwoord Het zich niet lang wachten en de Ameri- kaansche afgevaardigde. Senator Tom Connal'ly, die betoogde dat de US.A. van Triest een zuiver onafhankelijk gebied wil maken, dat noch van You go-Slavië noch van Italië zou afhan gen. In de zitting van Dinsdag beschul digde een andere Yougo-Slavische woordvoerder, Hr Bebler, de Wester sche mogendheden ervan van Triëst een bruggenhoofd te willen vormen van waaruit militaire acties itiegen Yougo-Slavië zouden kunnen gevoerd worden. Zooals men ziet geraakt men om trent Triëst in een straatje zonder eind. Hr Vysjinski, plaatsvervanger van Hr Molotov had tijdens één der vo rige zittingen de Iialiaansche solda ten op heftige wijze aangevallen. Se dertdien werd hij door Italianen reeds tweemaal tot. een tweegevecht uitgedaagd maar Hr Vysjinski ver klaarde naderhand niet te houden van tweegevechten. Intuschen hebben de commissies, aangesteld ter regeling van de Finsche en Rosmeensche kwesties hun werk zaamheden beëindigd. Tijdens een zitting van de Commis sie voor Bulgarije kwam het eveneens tot een zwaar incident bij de bespre- king van do toekomstige grens tus- sohien Bulgarije en Griekenland. Tij dens doze bespreking verlieten de af gevaardigden van de U.S.S.R., Oekra ïne, Wit - Rusland, Tchecko - Slowa kije en Yougo-Slavië de zitting, zelfs ook den Voorzitter, die tot een dier afgevaardigden behoorde. De overigen hebben dan de zitting voortgezet, Een akkoord werd ten slotte be reikt in de militaire commissie voor Italië om de Italiaaneohe vloot te beperken tot 10 groot e eenheden en het leger tot 250.000 manschappen, carabinieri inbegrepen, Italië zal dus twee slagschepen, vier kruisers eni vier torpedojagers mogen toehouden. „O.) IN DEN VEILIGHEIDSRAAD HET GAAT ER NIET BETER Bij de behandeling van het Grieksch Albanegsch geschil kwam het even- een® tot een heftige woordenwisseling tuschsn den. Hr Gremyko, Russisch afgevaardigde, eenerrijds, en Sir Ca- dogan, Britsch afgevaardigde ander zijds. Beid© staatslieden beschuldigden hun wederzijdsche landen van in menging in de politiek van derde landen. Hr Van Klef fens, de Nederlarudsche afgevaardigde, viel eveneens de Oekraïnschie klacht tegen Grieken land aan, die hij partijdig noemde en van allen grond ontbloot De Aus tralische afgevaardigde stelde voor de Oekraïnsche klacht te weren als zijnde neergelegd met slechte be doelingen 11 wat andermaal een hevige ruzie tot gevolg had met den Hi" Manwilsky. ENGELAND DE RONDE-TAFEL CONFERENTIE Te Londen heeft de Ronde-tafel conferentie haar werkzaamheden voortgezet ter regeling van de Pales- itijnsche kwestie. Op deze conferentie wees de Ara bische woordvoerder erop dat de Ara bieren nooit een onafhanke lijken Joodisohem Staat in Palestina zullen erkennen en dat een burgeroorlog aldaar dreigt zoo de Britten er niet zouden in slagen hot Joodsche ter rorisme te onderdrukken. Arabisch© voorstellen worden ver wacht' voor verdiseling der Joden over de wereld. Anderzijds wordt een nieuwe voe- ling tusschen Britten en Joodsch Agentschap in het vooruitzicht ge steld; •Naderhand werd ook gemeld dat de Joden zouden deelnemen aan de conferentie. REFATR1F.ERING DER DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN VELEN WENSCHF.N IN ENGELAND TE BLIJVEN De Britsche Regcering heeft beslo ten de Duvtschè krijgsgevangenen die In Engeland waren tewerkgesteld, te 'repatrieeixn, naar rato van 15.000 man per maand. 394.000 krljgsgevamgieneiii rijn bij dozen maatregel betrokken:. Veel dezer krijgsgevangenen heb ben evenwel den wensch uitgedrukt iii Engeland nog te mogen blijven werken. Het betreft hier namelijk duizenden krijgsgevangenen wier haardstede in de Russische zone gele gen is en die niet wemschen: onder het Russisch bewind te imoeteni leven. DE SQUATTERS MAKEN ZICII MEESTER VAN EEN PALEIS In Engeland rijn veel gezinnen dak loos geworden tengevolge van oor- loigisaiastandaghiedeii en die woning- OP DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS Het lot van de wereld staat op het spel te Parijs. Honderden knappe He den wegen en wikken cr de opgestelde plannen, die van onze wereld een vredelievend oord zouden moeten maken. Jammer genoeg staan hun inzichten en doeleinden op vele punten soms 7.00 scherp tegenover el kaar, dat het er maar niet bundelt. Dit beeld werd genomen tijdens een der zittingen van deze vredescon ferentie en toont ons de voornaamste figuren van de Amerikaansche de legatie, namelijk, van links naar rechts, de H.II. Byrnes, Jefferson Caf- fery en Clayton. Achter hen aan bemerkt men de Belgische delegatie, waarvan een onzer afgevaardigden aangesteld werd tot Voorzitter van de Commissie der Regelingen. nood Is er dan ook zeer 'groot, bijzon- dier in bepaalde gewesten. Enkele gezinnen dier woningloozen, genoemd Squattershebben zich meester gemaakt van het Huis van de Hertogin van Bedforden heb ben er zich geïnstalleerd. De politie kon zulks niet verhinde ren maar waakt er thans over dat niemand in en uit die gebouwen gaat. Bevoorrading wordt evenwel toege laten. Het blijkt dat zulks is geschied on der de aanhitsing van de communis ten, die aldus een goedkoope propa ganda onder het volk wilden maken. In verband hiermede werden ook reeds 5 communistische leiders aan gehouden maar kort daarop terug in vrijheid gesteld. De Britsche Regeering heeft gewei gerd in voeling te treden met de af gevaardigden van de squatters Squatters wilden ook het Hotel van Koningin Mary bezetten, maar wer den hierin verhinderd. Door dé Britsch© Rechtbank wer den, de squatters ten slotte drie da gen tijd verleend om he-t Duchess of Bedford House te verlaten. De squat ters hebben besloten aan dit vonnis een go:d gevolg te geven en zullen dus den bestormden eigendom ver laten; GRIEKENLAND SPANNING AAN BE ALBANEESCHE GRENS De toestand tusschen Griekenland en Albanië wordt al meer en meer gespannen. Zoo meft de New-York Timesgelooven mag werden langs de Albaneesche zijde sterke troepen machten geconcentreerd, waarbij twee Russische infanterie-regimen- tcn gevoegd werden. Het blad meldde verder dat reeds talrijke grensinci denten zich hebben voorgedaan met het gevolg dat reeds een 209 Alba neesche soldaten moesten worden verpleegd in de hospitalen. Loop graven en schuilkelders werden ge bouwd langs de grens en in de haven van Valona werdi een mijnenveld aangelegd. United Press meldde zijnerzijds dat Albanië in staat van mobilisatie verkeert en dat alle beschikbare troe pen, versterkt met twee Russische di visies, aan de Grieksche grens zcu- den zijn geconcentreerd. In Albanië bevinden zich ten andere alle be stuursapparaten onder toezicht van Russische commissarissen. Op 7 September zou een Albanee sche patrouille op Grieksch grond gebied zijn doorgedrongen en terug geslagen zijn geweest, Naar het Grieksch Ministerie van Voorlichting anderzijds meldde ver zamelen zich leden van den El as, strijdgroep van de communistische E.A.M., aan de grens op Albaneesch grondgebied en zouden zij zich ge reed maken om Griekenland binnen te rukken. Leden van den Elas zou den in Yougo-Slavië zijn opgeleid. In Thessalië werd een aanslag ge pleegd op eten spoorweg, waarbij een Britsch soldaat gedood werd. Uit Saloniki werd tevens bericht dat 500 gewapende mannen, komende van de Yougo-Slavische grens, aan den Belas-heuvel twee Grieksche de tachementen hebben aangevallen, maar verplicht werden over de grens terug te. trekken. KRIJGSWET AFGEKONDIGD De Grieksche Ministerraad heeft de Krijgswet afgeroepen en zuive ringsoperaties door het land bevolen. De Regeering verbood eveneens het Congres van de E.A.M. en te Athene werd het Bureau der Communisti sche Partij gesloten. 30 Personen die zich in de lokalen bevonaen, zouden zijn aangehouden. «0» V. S. VAN AMERIKA De 90.000 zeelieden, die in staking zijn gegaan hebben nog steeds niet het werk hervat. Naar verluidt zul len de leden van het C.I.O.-Syndi- caat eveneens in staking gaan zoodat aldus het aantal stakers zou worden opgedreven tot 200.000. Anderzijds hebben .740 kruideniers winkels hun deuren gesloten tot de staking der vrachtwagenbestuurders zal zijn geëindigd. PALESTINA NIEUWE PLUNDERINGEN Joodsche terroristen hebben ban ken overvallen te Jaffe en Tel-Aviv. Britsche valschermspringers hebben een zuiveringsactie ingezet en reeds werden 26 Joden aangehouden. DUITSCHLAND DE GEMEENTEVERKIEZINGEN In onverschilligheid van wege de Duitsche bevolking zijn Zondag jl. de gemeenteverkiezingen in Düitsch- land verloopen. De Dultschers be schouwden meestal deze verkiezin gen als een nuttelooze formaliteit en geloofden niet dat hen hierdoor een politieke vrijheid werd terugge schonken. In de Fransche zone behaalden de Christelijke-Demokraten een klin kende overwinning en behaalden er 1.273.574 stemmen tegen 663.507 aan de Sociaal-Dempkraten, 180.466 aan de Communisten, 87.015 aan de Volkspartij en 637.849 aan verschil lende partijen. In de Britsche zone wisten de on- afhankelijken de meeste zetels in de wacht te slepen, namelijk 19.543 tegen 12.378 aan de Christen-Demo- kra/ten, 14.067 aan de Sociaal-Demo- kraten, 412 aan dc Communisten, 1526 aan de Vrije-Demokraten, 4.225 aan de Partij van Nedcr-Saksen en 1.172 aan de Centrumpartij: In de Russische zone won de vercenigda fcociallstische-communls- tische partij het pleit, met een vol strekte meerderheid. Gezamenlijke cijfers voor d.e gansche zone zijn hiervoor nog niet bekend. Opmerkenswaardig is het dat zoo in de Britsche als in de Fransche zone de Communisten zoo weinig stemmen en zetels behaalden, te meer daar zij de meeste propaganda had den gevoerd. HET PROCES VAN NEURENBERG Het vonnis zal eerst geveld worden op 30 September, in plaats van op 23 dezer zooals eerst werd voorzien. Reeds werd gemeld dat de plaats van terechtstelling van de Duitsche grootmisdadigers die ter dood zullen worden veroordeeld, niet zal worden bekend gemaakt, maar geheim ge houden. Intusschen heeft de Britsche Unie voor den Vrede amnestie gevraagd voor de oorlogsmisdadigers van Neu renberg. «O» ZWEDEN VERKIEZINGEN Ook in Zweden werden nieuwe ver kiezingen gehouden waarbij de recht- sche partij verlies heeft geboekt. Ziehier de definitieve uitslagen: rechts: 180 gekozenen, verlies 62;agra- riërs: 244 gekozenen, winst 36: libe ralen: 266 gekozenen, winst 71; so ciaal-democraten: 664 gekozenen, verlies 69; communisten: 92 gekoze nen, winst: 55. FRANKRIJK REACTIE TEGEN DE NIEUW ONTWORPEN GRONDWET De nieuwe Fransche partij: de «Union Gaulliste», heeft het opge nomen tegen de nieuw ontworpen grondwet en een actie ingezet opdat de Fransche bevolking bij de aan staande volksstemming dit ontwerp zou verwerpen. Hr René Capitant staat aan het hoofd van deze nieuwe partij. Naar verluidt zal Generaal De .Gaulle binnen kort te Epinal het woord voeren en er het land verzoe ken tegen de grondwet te stemmen. GEBOORTECIJFER HOOGER DAN STERFTECIJFER Voor de eerste maal sedert 30 jaar Volgens statistieken gepubliceerd over geboorte- en sterftecijfers in den loop der eerste maanden van dit jaar blijkt het dat voor het eerst het aan tal geboorten dit van de sterfgeval len heeft overtroffen. «o» WERELDNIEUWS IN 'T KORT HONGARIJE. Naar een Hon- gaarsch regeeringsdecreet worden er alle adelijke titels afgeschaft. DUITSCHLAND. Naar een be richt van de A.S. zouden de Britten ook wapens laten maken in hun be zette zone, o.m. VI en V2's. POLEN. Naar A.F.P. hebben de Poolsche Bisschoppen, tijdens een bij eenkomst, vastgesteld dat er in Polen geen politieke vrijheid bestaat, voor de Katholieken, Deze bisschoppen hebben het recht gevorderd voor de katholieken om te mogen zetelen in het Poolsche Parlement. BULGARIJE. Het Bulgaarsch opperste Gerechtshof heeft den uit slag van het referendum over de Ko ningskwestie bevestigd. Er werd be slist dat het Koninklijk palels en de andere goederen van het Koninklijk Huis naar den Staat zouden gaan. De Republiek, werd reeds uitgeroepen, en de afgestelde Koning heeft het land verlaten. CHINA. Tusschen Jehan en Kal- gan hebben de Regeeringstroepen een diepe wig gedreven in de stellingen der communisten die op den terug tocht zijn. ENGELAND. Te Birkenhead was een Russische boot de haven binnen gevaren, en de Engelsche overheden waren zinnens een receptie voor hen voor te bereiden, maar de Russen weigerden aan wal te gaan om die receplie bij te wonen. BELGISCHE VOETBALBOND SCHENKT 2 MILJOEN VOOR LIEFDADIGE WERKEN Door het Kabinet van den Prins- Regent werd medegedeeld dat Ka nunnik Dessain, Voorzitter van den K.B.V.B., en Hr Verdyck, Algemeen Secretaris, iri audiëntie ontnamgen werden door Hare Majesteit Konin gin Elisabeth. In aansluiting met een vooroorlog- sche traditie hebben deze Heerem namens den Belgischen Voetbalbond een schenking van 2 millioen frank ter beschikking gesteld -van.den Prins Regent en van Koningin Elisabeth, bestemd voor liefdadige doeleinden. Reeds wei-den slachtoffers van grauwvuur-ontploffingen in de kool mijnen begunstigd met de gelden, voortkomend van dit mooi gebaar. HENDRIK DE MAN VEROORDEELD TOT 20 JAAR HECHTENIS Donderdag 12 Bept. Jl. werd bij verstek de zaak behandeld van Hen drik De Man, oud-minister en ge wezen voorzitter van de Belgische So cialistische Partij. Hij is beschuldigd van samenwer king met den vijand. Hr De Man vertoefd thans in Zwit serland. Het vonnis luidde: 20 jaar buiten gewone hechtenis, berooving van rijn burgerlijke en politieke rechten en een boete van 10 millioen frank. 4 TOESTAND NATIONALE BANK OP 12- 9- 46 Lichte stijging van den goudvoor raad met 35 millioen, doch daling van de buitenlandsche deviezen met circa 140 millioen. Inkrimping van den blljettenom- loop en van het tegoed op rekenin gen-courant, voor een totaal van 400 millioen. D© voorschotten aan den Staat stegen onbeduidend (20 millioen). EIGENAARS VAN VREEMDE BANKBILJETTEN EN EFFECTEN Door de Heer Volksvertegenwoor diger Philippart werden aan den Hr Minister van Financiën vragen ge steld in verband met de in 1945 ge deponeerde Fransche en Nederland- sche bankbiljetten en met de bij de banken geblokkeerde vreemde effec ten. Uit het antwoord van den Hr Mi nister blijkt: 1« Dat de vrijmaking van de ge deponeerde bankbiljetten afhangt van de betrokken Fransche en Nederland- sche instanties," maar dat de Bel gische regeering bij deze laatsten is tusschengekoinen om in het kader van de door 'hen genomen maatre gelen te willen letten op de rechtma tige belangen van de Belgische in gezetenen. 2' Dat vooraleer tot de vrijma king van de geblokkeerde effecten kan overgegaan worden, het voor afgaand onderzoek van het Belgisch- Luxemburgsch Instituut voor den Wissel most beëindigd rijn. Dat on derzoek heeft voor doel het vijande lijk bezit ter zake op te sporen. Na volledigen afloop van het onderzoek, waartoe de banken en het publiek zekere formaliteiten hebben moeten vervullen., zal de verplichte deponee ring ophouden. Alsdan zal ook kun nen overgegaan worden tot de no teering der vreemde effecten op de beurs. BIJZONDERE MUNT VOOR DE BELGISCHE TROEPEN IN BEZET DUITSCHLAND Het Ministerie van Landsverdedi ging deelt mede dat van 1 September af een bijzondere munt werd inge steld voor de betaling der in Duitsch- land gekantonneerde Belgische troe pen. Ze wordt uitgegeven In briefjes van 1 fr., 2 fr„ 5 fr., 10 fr., 20 Ir., 50 fr., 100 fr., 500 fr. Bedoelde munt heeft denzelfden koers als onz© nationale munt, en zal als dusdanig iii de geschriften ge- comptabiliseerd worden. Alle ontvangsten en uitgaven bij de betrokken militaire diensten moe ten in die munt geschieden. Militai ren die naar België komen dienen hun bijzondere biljetten om te zetten bij de officieren van administratie of bij de eenheidskommandanten. De in bezet Duitschland gevestig de postdienst van het leger zal alle normale pastbewerkirgen uitvperen tegen afgifte of uitbetaling van de bijzondere biljetten. AANGEKONDIGDE UITGIFTEN Sucreries de Grand Pont (obliga ties) Compagnie Industrielle du Rupel. Rubanerie de Deinze (maatschap pelijke aandeelen). Metallurgique de Prayon. Crédit Maritime et Fluvial de Bel- gique. Ougrée Marihaye. Compagnie Belg© des Mines Mi- nérais et Métaux. Compagnie Beige pour les Indu stries chimiques. HET PROBLEEM VAN DE DUB BELE BELGISCH-FRANSCHE BELASTING Naar het schijnt zou eerstdaags een afvaardiging van het Belgisch Minis terie van Financiën naar Parijs af reizen om aldaar nieuwe besprekin gen te voeren met het oog op het •sluiten van een overeenkomst welke de dubbele taxatie van Belgische zijde in de belasting op het kapitaal, van Fransche zijde in de Impot de Solidarité» zou voorkomen. Tot neg toé bestond slechts een voorontwerp dat bij de komende be sprekingen wellicht zal' gewijzigd worden. DE BELGISCII-NEDERLANDSCHE DOUANECOMMUNAUTEIT Aan de voorbereidende werkzaam heden tot het in voege stellen van het te Londen afgesloten verdrag van 4 September 1944, wordt ernstig voort- gewerkt. Van beide zijden wordt de noodige goede wil aan den dag ge legd. Zooals men rich herinneren zal ligt het eerst 'te.bereiken doel in het in voege gtellen yam een gemeen schappelijk douanetarief dat aah de buitengrenzen, van dé Unie zou toe gepast worden. Vermoedelijk zal dit niet kunnen gebeuren vóór 1 Janua ri 1947. Het essentieele blijft dan evenwel nog te doen: De uitschakeling, uit douaneoogpunt, van de gemeenschappelijke grens tus schen beide landen, waardoor vrij verkeer van goederen zcu ontstaan, D© oplossing van dit probleem is evenwel ver van eenvoudig en vraagt, om doeltreffend te zijn, de vooraf gaande of gelijktijdige gelijkschake ling van de accyns- en verbruiksrech- ten, welk© momenteel aanzienlijk verschillen en voor 'belde landen een soms tegenstrijdige bron van inkom sten vormen. Tenslotte zou dat alles dan een aanloop moeten zijn tot een wezen lijke economische en, laat ons hopen, kultureele en politieke unie met on ze Noorderburen. DE STAND VAN HET SPAARWEZEN De opgave der bewerkingen gedu rende de maand Augustus geeft een recordcijfer aan op de vorige maan den. De stortingen bedroegen inder daad 524 millioen tegen 337 millioen afhaüngen wat een positief'saldo be- teekent vanl87 millioen tegenover 179 millioen voor Juli, 60 millioen voor Juni en 11 millioen voor Mei 1946. De totale stand van de deposi to's op spaarboekjes wijst 18. 869 mil lioen aah einde Augustus 1946, te genover 17,990 millioen per einde 1945. VERVROEGDE AFLOSSINGEN Buitenlandsche leening 5 H 1934 van het Koninkrijk Bclgic. De Belgische Staat, gebruik ma kende van de hem in de bedingen van het lceningscontract toegestane macht en overeenkomstig de bepalin gen van artikel 6 van het koninklijk besluit van 23 November 1933, die voorkomen óp de keerzijde van de obligation, zal van 1 Januari 1947 af overgaan, tegen de contractueele voorwaarden, tot de aflossing van de algeheelheid der nog in omloop blij vende obligatie® van de buitenland sche 5 1/2 leening 1934 van het koninkrijk België. Buitenlandsche ewnversieleening 5% 1934 van het koninkrijk België. De Belgische Staat, gebruik ma kende van de hem in de bedingen van het leeningscontract toegestane macht en overeenkomstig de bepalin gen van artikel 6 van het koninklijk besluit van 14 December 1934, die voorkomen op de keerzijde van obli- gatiën, zal van 1 Januari 1947 af over gaan, tegen de contractueel© voor waarden, tot de aflossing van 'de al- geheelhéid der nog in omloop blijven de obllgatiën van de buitenlandsche 5 conversieleening 1934 van het koninkrijk België. «o» TREKKINGEN Obligatiën cPer Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen Leening 2,5% van 1885 Aflossing 1947. Op 20 Augustus werd er overgegaan tot de loting der obligatiën 2,5% (lee ning 1885) van de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen, uit- keerbaar vanaf 15 Juli 1947 bij al de agenten van den Staatskassier (Na tionale Bank van België). De belanghebbenden mogen bij ge noemde agenten de lijst van de loting nazien. Lotenleening 1922 uitgegeven door het Verbond der Coöperatieve Ven nootschappen voor Oorlogsschade. Loting nr 284 van 10 September 1946. Af te lossen obligatiën: 3 reeksen, zeggen 60 obligatiën, uitbetaalbaar van 1 Juni 1947 af. Uitgekomen reeksen4917, 57133, 70390. Obligatiën uitbetaalbaar met een lot: Reeks 4917 nr 13 uitbetaalbaar met 250,000 fr. Reeks 70390 nr 14 en reeks 4917 nr 4 uitbetaalbaar met 100.000 fr. De overige obligatiën uit de uitge komen reeksen zijn terugbetaalbaar aan 312,50 fr. of aan 300 fr. naarge lang ze al dan niet krachtens ko ninklijk besluit van 11 Mei 1935 wer den omgevormd. LEENING OORLOGSSCHADE 1921 195' Trekking op 14 September jl. obligatiën uitbetaalbaar van 1 Januari 1947 af. Reeks 153706 nr 14: l.OOO.OOO fr. De overige obligatiën van genoem de reeks zijn uitbetaalbaar aan 250 fr. De uitbetalingen geschieden bij de Staatskas (Nationale Bank) te Brus sel. Vooraf dienen de obligatiën ech ter aangeboden op het Ministerie van Financiën, Wetstraat, 18, Brussel, al waar ze zullen bekleed worden met een machtiging tot uitbetaling. STAD ANTWERPEN 1903 LEE NING VAN 100.000.000 fr. 296" Trekking op 10 September jl. 99 reeksen, hetzij 2.475 obligatiën, uitbetaalbaar van 1 Mei 1947 af, op obligatiën «uitgifte 1S43en aan te bieden met aangehechte coupon nr 44. Voornaamste promiën: S 57171 nr 6: 10.000 fr. S 63706 nr 14: 1.000 fr. S 44820 nr 3 en S 45279 nr 10: elk 500 fr. STAD BRUSSEL 1905 232* Trekking op 14 September jl. 256 reeksen, hetzij 6.400 obligatiën, uitbetaalbaar van 1 Januari 1947 af. Voornaamste premiën: S 56523 nr 8 10.000 fr. S 152299 nr 14 2.500 fr. S 144232 nr 19, S 66444 nr 23, 5 161849 nr 5 elk 500 fr. Een paar maanden geleden reis de Monseigneur Lagae af uit Congo om een tijdje in België te verblijven, waar hij goed toekwam. Vooraleer Congo te verlaten heeft hij Eerw. Pater Camerlynck, doctor in godegeleerdheid, missie-overste en rector van het Seminarie Sint Al- bertus Magnus te Niangora aange steld tot Vicaris-generaal. Eerw Pater Camerlynck is de zoon van Mijnheer en Mevrouw René Ca- merlynck-Dochy, afkomstig van Re- ningelst, rustend Opziener der accijn zen te Roeselare. Eerw. Pater Camerlynck en zijn achtbare Familie bieden wij onze beste gelukwenschen aan om deze hoog vereerende onderscheiding en wij vragen aan onze Lezers hem door een goed gebed te steunen in zijn ijverig missiewerk. MAGNETISCHE MIJN OPGEVISCHT VOOR OOSTDUINKERKE Het Nieuwpoortsche vaartuig nr 753, schipper-reeder R. Ameloot, bracht een reusachtige magnetische mijn binnen. Het gevaarte 2 meter lang en meer dan 1 meter doorsnede, werd opgevischt binnen het zand, vóór Oostduinkerke en door de moedige bemanning aan boord genomen. D© mijn werd onschadelijk gemaakt door de ontmijnders der zeemacht en naar Oostende vervoerd. 21 September RIJBEWIJS OPNIEUW NIET MEER NOODIG In ons laatste nummer deelden wij mede dat de Rijkswacht bevel had gekregen na te gaan of de autovoer- ders wel degelijk in het bezit waren van een rijbewijs. Dit bevel komt thans opnieuw te worden ingetrokken, zoodat het rij bewijs voor de autovoerders weeral niet meer noodig is. Van 1930 tot 1937 was bij Prokureur des Konings te leper. Zaterdag jl. 14 September, in. de gi-oote bocht van de baan te Lap- scheure, reed een auto-karnton uit Brussel en gevoerd door zekere Huy» ghe uit Evere, tegen een boom ea bleef er steken. De voerder van den wagen had zich misrekend bij het nemen van de bocht met voormeld gevolg. Het toeval wilde nu juist dat Hr Van Thorenburg, Raadsheer aan het Beroepshof te Gent en Krijgsauditeur aldaar, langs zelfde baan aangereden kwam. Hij kon niet tijdig genoeg meer remmen om den tegen den boom ge- stuikten camion te mijden en reed er bots op. De schok was geweldig. Hr Ivan Van Thorenburg liep een ruggegraat- breuk en een bekkenbreuk op. Zijn echt-genoote, die met hem in den auto zat, liep eveneens verwondingen op maai- minder erg. Beide gewonden werden naar het St Janshospitaal te Brugge overge bracht waar de Hr Van Thorenburg weldra den geest gaf. De voerder van den camion, even als twee juffrouwen die nevens hem zaten liepen slechts lichte verwondin gen op. Schuld van het ongeval ligt cp den voerder van den vrachtwagen, Hr Van Thorenburg was oorlogs vrijwilliger en officier-vlieger van den oorlog 1914-1918, en kwam met roem beladen van het front terug. In 1919 werd hij benoemd tot Substituut aan de Rechtbank van Ger.t, en vervol gens tot eerste-Substituut. Van 1930 tot 1937 bekleedde hij het ambt van Prokureur des Konings te leper, maar werd in 1938 benoemd tot Raadsheer bij het Hof van Beroep te Gent. In 1940 werd hij andermaal gemo biliseerd ais commandant van het Belgisch Viiegwezen, om weldra als auditeur van het Militair Parket ta Velde te worden overgeheveld On middellijk na de capitulatie kreeg hij zijn benoeming tct Krijgsaudi teur te Gent en moest er het ganscha auditoraat inrichten. ENGELSCHE SOLDATEN MOGEN DUITSCHE MEISJES HUWEN Amerikanen nog niat. Britrche soldaten mogen thans Duitsche meisjes huwen, maar onder zekere voorwaarden ten opzichte van, het meisje door de Britsche militair© overheden gesteld. Te Berlijn had reeds het eerste der gelijk huwelijk plaats, n.l. tusschen den Engelschen Kap. John Downing en Marianne Wener uit Berlijn. Amerikaansche soldai-sn kragen voor dergelijke huwelijken nog geeo toelating. VADER VAN 4 KINDEREN VERMOORD TE GOSSELIE3 Om een handvol aardappelen. Te Thiméon, nabij Gcisseiies, werd op een aardappelveld het lijk ont dekt van een man, vader van 4 kin deren, waarvan het oudst© slechts 9 jaar telt. Uit het daarop ingestelde onder zoek is gebleken dat 'de ongelukkige met messteken vermoord werd door den zoon van den landbouwer aan wie het aardappelveld behoorde, en dit toen de ongelukkige enkele aard appelen wou nemen om er zijn gezin mede te voeden omdat dit gehrek leed. NIEUW AMERIKAANSCH RECORD: 1095 KM. PER UUR E:n raketvliegtuig «Thunderjet» heeft over een afstand van onge veer 9 km een snelheid ontwikkeld van 1095 km. in het uur. Dit is een nieuw Amerikaansch record. Tengevolge ld© miuntomCowaiardinig van den Fransehem frank, weike vóór enkele maanden werd doorgevoerd, konden onze grensarbeiders, met het loon dat zij in Frankrijk verdienden, moeilijk rondkomen en was hun loon lager kernen te staan dan dit der arbeiders welke werk vonden in onas eiigene gewesten. Op 9 Maart j.l. werd dientengevolge een wiaselpre'mie van 35 toege staan door die Fransche Regeering, om 'dit verschil weer goed te maken. De Fransche Regeering heeft thans geweigerd dit akkoord ter toekenning van deze wisselpremie te hernieuwen, niettegenstaande een Belgische offi cieel© afvaardiging hier omtrent naar Parijs gihg onderhandelen, en on- veiriehterzake huiswaarts moest kceren. Daarop zijn onze grensarbeiders in 'beroering gegaan en Maandag be sloten 'die Christen© en de Liberale Synidikaten de staking voor-' d© grens arbeiders uit te roepen. Dientengevolge zijn de Belgische grensarbeiders van onZs(gewesten Maandag morgen J.l. in staking ge gaan. Ruim 17.500 werklieden, zijnde 66 der gebezigde werklieden zijn de grths niet overgetrokken. Dit aantal zou Dinsdag ruim 20.000 werklieden bereiken, gezien andere fabrieken door de 'staking getroffen wei-den. De staking is echter niet algemeen, ten piinste voor wat betreft de grens arbeiders werkzaam te Roubaix. Te Wattrelos zijn zeven fabrieken stil gelegd. De steek vair Toerkoenje werd het ergst getroffen en men meldt 14.959 stakers op 15.585 grens arbeiders. Stakings-piketten werden aan de grensposten van La Mariière en Miont-a-Leux opgesteld, en toe- letten den doortocht van ruim 11.000 grensarbeiders, welke huiswaarts keer. den. Voor de streek van Armentiers, op 1.152 grensarbeiders, hebben 20 slechts de staking gevolgd. De arron- dissemen'ten van Avesnes en Valen ciennes en d.e steek van Bailled, volgen de beweging en een algemeene stalking wordt verwacht. Indien deze staking algemeen wordt, zal die Fran sche nijverheid van het Noorden de hulp van meer dan 40.000 Belgisch© werklieden moeten missen. Niettegen staande de feiten, werd dezs staking niet aangegaan met de algemeen© goedkeuring. Volgens de statistieken, welke Maanda'g opgemaakt werden te Halewijn nabij Meenen, hebben 936 werklieden op de 1.186 het werl? stopgezet, zij werden verdeeld als volgt: 707 in de textielnijverheid; 89 houtnijverheid, 41 metaal, 34 be drukt papier, 63 bouwnijverheid, 2 voedingswaren, 's Namiddags was het aantal toegenomen. Men meldt geen© opstooten. Te Roncq, staakten <1© grensarbeiders der: Filature Laurent, Tissage de la Vallée, Vienne et Bou- duel; A. Delahousse en. Zonen, de aannemingen Denève A. en J. Ra- quet-Ponthieux. In de Manufacture de Draperies die Roncq..,-werkt gansoh het personeel. Te Linseele, zijn all© grensarbeiders in staking, uitgezon-, derd in de fabriek.Tiberghien. Deze staking wordt., in, .d© grensge meenten, zooals Moervan.. Moeskroen, Wervik, Komen, Hc-rzceuv, emz. druk besproken. In, alle plaaiser. hadden vergaderingen plaatSi welke door hon derden stakers 'bijgewoond werden. Woensdag had de staking zich ver der uitgebreid tot de..-- steek van Doornik. Deze algemeene staking za! een grooten weerslag hebben op de groot© textielnijverheid van Fransch Noor- dsn. Woensdag bleek het dat de staking zich lokaliseerde in de streek Mo.cs- kroen-Meeneni, wijl te Wervik en te Komen het grootste gedèelte der ar beiders liet werk hetobeh hervat. Op de 20,000 grensarbeiders van dB streek Mojskrosn-Meéhsn waren eof Woensdag 13.000 in staking. OOK STAKING OP ANDERE PLAATSEN VAN ONS LAND In ons land hebben zich deze da gen ook nog andere arbêidsgeschillent voorgedaan met het gevólg dat o. m.' staking uitbrak bij de Nestor Martin-,' fabrieken te Ste-Agatha-Beroirem, in'; de textielfabrieken te Aalst, bij doj mijnwerkers te Fontame-TEvêque, bi| de Gentebe brouwerijen en in d©y pannenfabriek Fottelberg te Korw. rijk. 1

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1946 | | pagina 3