Een geweldige ruk naar rechts Van backten de Wereldgebeurtenissen Het Stadhuis te Brugge doer hrund zwaar beschadigd Ze zouden er gaarne bij blijven "Geleide,, Gemeenteverkiezingen Het schandaal der benoemingen HET WEKELIJKSCH NIEUWS De nieuwe verkiezingen in de V. S. van Amerika NOG BELGEN IN RUSSISCHE ZONE MEN MOET VLUG HANDELEN BOTERHAMMEN MET DYNAMIET OP!... BRIEF UIT BRUSSEL $£ieyw@ te Kortrijk Hoe zij er zal uitzien VLIEGTUIG DER LIJN PARUS-CASABLANCA NEERGESTORT 24 DOODEN EEN INSTORTING IN NIAGARA DE VERGADERING DER O.V.V. TE NEW-YORK DUITSCHLAND DUITSCHE STUDENTEN HERNEMEN HUN STUDIES FRANKRIJK ITALIË PALESTINA RUSLAND ENGELAND JAPAN TCHECKO-SLOWAKIJE BRITSCH-INDIE PRIESTERS MOGEN VORM SEL TOEDIENEN IN DOODS GEVAAR VOOR VREDE! MARATHONKOERS IN BOSTON U.S.A. (I November !9H UE WEEK IN DE H. KER{ it M. üissdkapeil en de brand van 't SSa&M 16-JARIGE JONGEN DOODGEREDEN DOOR AUTO TE NEERWAASTEN Bladzijde 2. Het is waarachtig geen versch nieuws meer als ik U vertel dat al de bevolkingsregisters opgebrand zijn in het Stadhuis van Brugge en dat de gemeentelijke administratie aldaar zoo goed in malkaar steekt dat niettegenstaande deze ontzaggelijke ramp de gemeenteverkiezingen toch zullen doorgaan alsof er niets ge beurd ivas. Peist ne keer! Zie je dit prachtig kunstgebouw, het Stadhuis van Brugge en ook de Basiliek en de H. Bloedkapel zijn wel tamelijk gehavend en geschonden, daarenboven enkele merkwaardige schilderijen zijn in de vlammen opgegaan, maar de bladen zijn al zóó ver- nesteld in de passie van de gemeenteverkiezingen dat het groot probleem gesteld door den brand te Brugge teas: zullen de ge meenteverkiezingen al dan niet kunnen doorgaan, We mogen allemaal gerust op ons twee ooren slapen: de ge meenteverkiezingen gaan door En nu dat dit kapitaal probleem van de baan is kunnen wij ons dén luxe permïteeren om naar aanleiding van dien brand ivat te droomen en mijmeren over het schoone Brugge, dat even als Veurne vóór enkele maanden, de angsten gekend én doorleefd heeft verbonden aan een brand die dreigde eeuwenoude rijkdom men in de laaiende vlammen te vernielen. Daar werden ontelbare boeken geschreven door kunstkenners en oudheidkundigen, over al de merkwaardige kunstgebouwen van Brugge, genoeg om een gansche stadsbibliotheek van interes sante lectuur te voorzien. Dichters en prozaschrijvers hebben Brugge bezongen en beschreven in meer talen dan West-Vlaan- deren steden telt. Het is al zeer schoon en goed voor lieden die geld hebben om deze boeken te koopen en tijd om ze te Hezen. Brugge, het echte Brugge, vindt ge wel een beetje in al die boeken, doch meer en beter tijdens een wandeling door Brugge zelf. Ik zou zelfs zeggen, wandel niet door Brugge met een Bae deker in de hand en blijft niet stil staan bij ieder eigenaardig gebouw om eerst de photo met de beschrijving en dan het gebouio te bekijken. Dat kunt ge gerust doen als toèrist en als ge veel tijd hebt, doch de schoonheid alzoo gaan bewonderen in brokken en stukken, voor iemand die geen specialist is van 't kunstenaars vak, lijkt me eerder een peniebele kruisweg. Wilt ge van Brugge gemeten, dan moet gij alle boekenkennis over Brugge uit uw 'hoofd zetten en met een 'hart van een twin tiger goed-kome't-uit rondwandelen als iemand die geschapen is om zijn leven in een dolce far nients door te brengen en onbe kommerd al het wonderbare van de wereld in oogenschouw te nemen. Ge zet al de zorgen en muizenissen uit uw kop, ge denkt aan geen studie of commerce, ge vergeet alle tegenheden en ge stelt U zoo 'n tikje in de stemming van een student-met-ve'rlof die zijn examen met onderscheiding passeerde; ge drinkt desnoods op de groote markt in een café waar een pancartje hangt English spoken een whisky in 't geheim en dan maar vooruit op z'n eentje, zonder leidsman en onder 't gelelde van een inwendigen trek naar mysterieuze schoonheid. Electrieke trams, moderne winkels, politieagenten, autos en andere rommel ziet of hoort ge niet eens meer, of liever ge ziet ze alsof ge ze niet zaget en ge hoort ze alsof gij ze niet hoórdet. Gekomen op de groote markt krijgt ge den genadeslag: zóóveel schoonheid omendomme al ineens! 't En heeft geen name voor V dan: hoe schoone! Zoo'n indrukwekkende aanblik: hoe is 't mogelijk uit steen en arduin zoo'n symfonie te scheppen van levende schoon heid. De Brugsche vrouwtjes vermogen het niet met liun klet terende klosjes zoo'n fijn kantwerk af te werken, als het steenen kantwerk dat door de bouwers van de markt van Brugge iverd tot stand gebracht. Ge zegt het eens aan Breydel en De Conlnck hoe schoon dat allemaal is en dan maar verder op, straat in straat uit: 't is al kunst en schoonheid dat ge ontwaart en ziet. Hier een grootsch gebouw, daar een schoon gevelken, ginder een aardig huizeke, verder een reke kunstgebouwen en dan door smalle straatjes en steegjes ivaar heele kwartieren in blok her inneren aan de werkmanswoningen van vroeger die als 't ivare uit den Brugschen grond naar boven gekropen zijn. Ze staan daar scheef en gezakt, als schoorden ze malkaar om niet omver te vallen en 't geeft den indruk dat moest ge één van die huize- kens wegnemen heel 't gebuurte in malkaar zou stuiken. Ge drentelt voort wat bedwelmd van al die ongewone en over vloedige schoonheid langs de vriendelijke grachtjes waar nu en dan een preusche zwane op haren langen hals den trotschen kop verheft en U van bezijden eens met haar piendere oogskens be kijkt alsof ze vragen wilde: «Waf peist g'er van? Ben ik ook niet zoo schoone als al 't andere hier? En schoone is ze die blanke zwane, statig op en neer deinend op het spiegelwater. Ge zoudt alzoo dagen naeen rondwandelen In Brugge en al door maar nieuwe schoonheid ontdekken en genieten. Maar wilt ge Brugge eens op z'n beste zien; op zijn alderbeste? Wandel dan de stad uit en de hoogte op, als 't dag wordt en de zonne haar in 't stralende licht zet. Brugge in 't licht van de morgenzonne't stralende Brugge in al zijn pracht en glorie! Brugge die scone! Dinsdag jl. werden in de U.S.A. voor da eerste maal sedert het ein de van dien oorlog wetgevende ver kiezingen gehouden. Deze verkiezin gen moesten voorzien in de vervan ging van de totaliteit der leden van het Huis der Afgevaardigden (Ka mer) en van één derde van de Se naatsleden. Deze stemming heeft nu een ge voelige nederlaag voor de Demokra- ten, partij van wijlen President Roo sevelt en van den huldigen Presi dent Truman, bijgebracht, en een klinkende overwinning voor de Re- publikeinsche partij De bevolking van de U.S.A. heeft hierdoor een ge weldigen ruk naar rechts teweegge- bracht. Volgens de laatste berichten be haalde de Republikeinen 236 zetels in het Huis der Afgevaardigden te gen 165 aan de Demokraten, In den Senaat is de stand als volgt: Repu blikeinen 49, Demokraten 41. Niet alleen in het Huis der Afge vaardigden maar ook in den Senaat zijn de Republikeinen in de meer derheid, wat mede brengen zal dat de Regeering van President Truman nog moeilijk zijn besluiten zal kun nen doordrijven daar zij dan telkens op de oppositie van Kamer en Se naat zal stooten. Verder zullen het Voorzitterschap van toeidb Kamers alsmede van de verschillende sub commissies ervan in andere handen moeten overgaan. President Truman zelf zag zijn se naatszetel weggekaapt door een Re publikein. Daarentegen werd Hr E. Dewey, Republikein, met een record- meerderheid van 1 millioen stemmen herkozen tot nieuw gouverneur van den Staat New-York. HR THOMAS DEWEY Er zijn dan ook reeds stemmen op gegaan als zou President Truman aftreden. Wijziging van cïj buitenlandsche politiek is niet te voorzien. Wel op binnenlandsch gebied en o.m. de af schaffing van de economische contro le. Als Rcpublikeinsehe kandidaat voor het Presidentschap, waarvoor in 1948 moet gestemd worden, werd zoowel den naam van Hr Thomas Dewey als deze van Senator Vandenbergh, ©en der raadgevers van Hr Byrnes, voorgesteld. Een pas uit de Russische zone te ruggekeerde krijgsgevangene, Hubert Van Brabant, uit Grace-Berleur, heeft aan een correspondent van de «Gazette de Liège» verklaard dat er nog steeds Belgen in de Russische zone worden opgehouden. Als de repatrieeringscommisUes in de dorpen gemeld worden evacueeren Poolsche autoriteiten, die onder Rus sisch bevel staan, de krijgsgevange nen, zei Van Brabant. Slechts na een avontuurlijke vlucht ls hij er in gelukt een Pransch repa- trieeringscentrum te bereiken. De bevolking leeft er onder een waar schrikbewind en ook de vrou wen uit het geallieerdePolen, Letland en Litauen zijn voor de uitspattingen van de Russische sol- dateska niet veilig. Een kantonnier vond langs den autoweg Milaan—Bergame verschei dene blikken, die een gelatineachtige stof bevatten. Daar hij dacht, dat zij met jam waren gevuld, smeerde hij er zijn boterhammen mede, die hij zonder eenlge vrees opat. Hij leed echter plotseling aan krampen en nadat hij naar het zie kenhuis was overgebracht, bleek het spoedig, dat hij geen jam maar wel dynamiet geëten had, Men moet vlug bandelen als men bij een vliegtuig-ongeval moet hel pen. De bemanning die belast is met deze speciale opdracht in de Marine Luchtmacht van Engeland, maakt nu een ernstige training door. Onze foto is genomen tijdens een oefening. Men ziet de bemanning be zig met het vuur blusschen van een buiten gebruik gesteld vliegtuig, dat overgoten werd met olie en naphte. De bemanning moet ook de 2 Pi loten redden. De piloot is een pop vcorzicn van een valscherm. Hij moet in minder dan 2 minuten, te berekenen bij iet begin der oefening, op 50 meter van de plaats van het ongeluk overgebracht worden. Hefc gerucht was eerst schuchter. Nu schrijven alle dagbladen erover: er wordt een nieuwe regeering ge vormd. Dreigt er dan regeeringscrl- sis vragen sommigen. Wel neen, maar men wil een crisis vermijden en zoodra de nieuwe regeering klaar is zal de oude verdwijnen. Die nieuwe regeering zal zoo hopen wij het toch eindelijk een ernstige regeering zijn. Daar is in derdaad. veel kans toe want het is dhr Van Acker die, van socialistische zijde, de onderhandelingen leidt, en iedereen weet dat de gewezen Eerste- Minister reeds bij de jongste regee- ringscrisis hardnekkig het standpunt verdedigd heeft dat de C.V.P. moest deel uitmaken van de regeering. Bu- sot, Huysmans en consoorten hebben het toch anders willen doen, en nu zitten ze'met de gebroken potten. Er is niets meer aan te verhelpen: ze zijn failliet. Nu moeten wij het niet zeggen, maar dat staat de communistjes niet zeer aan. Als de C.V.P. in de regee ring komt, dan is het voor hen ge daan. Kameraad Laimand hoeft dan ock rap zijn hoogen Sauhedrin bijeenge roepen... en voor de zooveelste keer rechtsomkeer gedaan en verbrand wat hij aanbeden had. Gij zult het niet gelooven, maar hij zei noch min noch meer het volgende: «Moet de reactie en de C.V.P. als volledig gelijkwaardig be schouwd worden Wij aarzelen niet te antwoorden: Neen. De formule C.V.P. reactie, verleidelijke formu le voor de propaganda, is een sim plistische en onjuiste zienswijze wel ke ons er toe zou leiden zware ver gissingen te begaan en de vooruit zichten om de politiek van ons land in een waren democratischen zin to orienteeren, zou beperken. Ongelooflijk en toch waar I De C.V.P. die twee jaar lang het zwarte beest en de reactie was, is nu plots de reactie niet meer Zelfs de socialisten, die zooveel kunnen verdragen van hun scharla ken-rood© broertjes, kunnen deze plotse ommekeer niet goed verdra gen. De Volksgazetschreef dan cok Maandagochtend: «Merkwaardig, nietwaar, dat pootjes geven van Laimand aan de Katholieken, na de wijze waarop «Le Drapeau Rouge» en «De Rcode Vaan» maanden lang met het spook van de reactie hebben gespeeld Maar waarom zouden wij er nog van verschieten. Sedert Vis- jinsky te Now-York naar de kerk gaat, kan niets ons.nog verbazen, van de Belgische communisten zoo min ais van Russische. Mosten ze cr erg cp gesteld zijn om in de regeering te blijven of niet! En het is begrijpelijk, want van daar uit kunnen ze gemakkelijk hun sabotage en hun noyauteering voortzetten. Als ze in de regeering zitten, zijn ze van alles op de hoogte, kunnen ze ons de komintern inrichten en alle maatre gelen nemen die voor hun woelar- beid gunstig zijn. De socialisten moeten echter niet zoo veronitwaarcfligd en verwonderd doen, want zij zelf zijn de mede plichtigen. Zij hebben immers sedert twee jaar de communisten boven de C.V.P. verkozen. Nu ze eindelijk hun gezond verstand schijnen terug te vinden, moeten ze geen misbaar ma ken over de trucjes van Laimand. Intusschen gaan de gemeentever kiezingen hen wel duidelijk maken dat de bevolking noch van- de com munisten noch van hv.n he.rdhangers moeten weten. In een dictatuurland is dat een voudig: daar gooit men de opposi tie in een concentratiekamp en de toer is gespeeld. In een c.emocra'tie is datwat las tiger, tot groote ergernis van de re- geeringspartijen die niet graag zien dait de bevolking in .groote meerder heid de oppositie steunt. Bij de parlementaire verkiezingen in Fsbruaol yl. hebben zij daar toch een middel gevonden. Ze hebben in civieken gemaakt aan den loopenden band en de vrouwen er mee gelijk ge steld. Zoo haalden ze een lichte meer derheid. Nu de gemeenteverkiezingen nade ren willen ze weer iets uithalen. Ze hebben op veel plaatsen burgemees ters, schepenen en gemeenteraadsle den geschorst met zuiver politieke doeleinden. (Zoo kennen wij een ge meente bij Brussel waar de burge meester geschorst werd en waar een liberaal in zijn plaats benoemd werd, zonder dat daar ooit een liberale par tij bestaan heeft.) Velen daarvan zijn bij de bevolking zoodanig goed ge zien, dat ze thans cp do eerste plaats gepolid werden en ongetwijfeld een succes te gemoet gaan. Daar hun «geval» nog niet opge lost is, zijn ze nog niet inciviek ver klaard en kenden ze dus nog opko men. Dat is natuurlijk niet naar den zin der regeeringspartijen die zich nu haasten om een stukje wet te doen stemmen waarbij aan die menschen zou verboden worden op te komen. Senator RoLin en den liberalen mi nister Buisserét steunen elkaar door dik en dun om dit ongrondwettelijk voorstel goed te praten, maar ze stui,- ten op den hardnekkigen tegenstand van de C.V.P, die het vermoedelijk toch niet zal kunnen halen aange zien de anderen over één stem meer beschikken. Intusschen zal deze nieuwe ezel stamp de regeeringspartijen maar weinig succes bezorgen. Integendeel. De bevolking zal maar al te goed het mancevre door-zien. Verleden week hebben wij in de ka mer een prachtige zitting beleefd. Tijdens de bespreking van de be grooting van het ministerie van Open bare Werken klaagde de C.V-P.-Sena- tor Dhr Desimedt de onrechtvaardige wijze aan waarop de benoemingen in veel departementen en vooral in dat van den communist Borremans heden ten dage gebeuren. Dit is inderdaad een echt schan daal. Er bestaat een Statuut van de Ambtenaren, speciaal door dhr Camu uitgewerkt om te voorkomen dat er op stuk van benoemingen aan poli- tiek-favoritisme zou gedaan worden. Daarin is voorzien dat alwie Staats ambtenaar wil worden een examen zou moeten afleggen om de be kwaamheid van den candidaat te on derzoeken. Daarvoor werd een vast Wervingssecretariaat ingericht waar dus alle candidaten voorbij moeten. Meer nog. In dit statuut is voor zien hoe men in de bestuurlijke ka ders kan opklimmen en hoe men eventueel zal gestraft worden voor administratieve fouten. Dat statuut werd voor den oorlog strict onderhouden en was dan ook zeer bevredigend. Miet de komst van de communis ten in de regeering werd dit echter allemaal onderste boven gegooid. Het statuut bleef doode letter én voor de aanwerving van candidaten, én voor de bevordering van de in dienst zijnde ambtenaren.. Nu eens werd dat statuut brutaal over 't hoofd gezien, dan weer door allerlei trucjes omzeild. Zoodanig dat we thans mogen zeggen dat het Men weet dat Kortrijk een dei- meest geteisterde steden is van het land: 1850 gebouwen totaal vernlsjd, en ook een der steden waar de weder opbouw stelselmatig en doeltreffend vooruitgaat, dank zij de samenwer king van het Stadsbestuur met het Bestuur van Stedenbouw. De teistering van het Stationskwar tier gaf aanleiding tot een belangrij ke studie waaraan hebben meegehol pen: Bruggen en Wegen, de Maat schappij van de Belgische Spoorwe gen, de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, de Stedelijke Tech nische Dienst, het Bestuur van Ste denbouw, de Rijksgebouwendienst. Op 375 meter ten Westen van het Station wordt een 34 m. lange tun nel gebouwd ender den spoorweg, zoodat, practisoh in het centrum van de Stad, het verkeer tueschen Ncord en Zuid niet meer zal belemmerd worden door het zeer dicht spoor verkeer. De Markt die enikel 600 m. van de tunnel verwijderd ligt, wordt rechtstreeks met de tunnel verbon den door een laan die aangelegd wordt over die vrtjigcgoven gronden dier vernielde gevangenis. De nieuwe laanzal ook toelaten het verkeer Ieiper - Meenen recht streeks te veibinden niet het Station. Tusschen dit laatste en de 'tunnel wordt een buurttramstation inge richt waar al de tauiuirbtrams zullen aanleggen. Ten Oosten en in de onmiddellijke nabijheid van het Station, zal een auitctouisstatlcn ingericht worden. ■Deze grootsche werken veronder stellen de uitvoering van zeer. belang rijke onderdeden, zooals de verplaat sing van het rioolstelsel, van het laad- en loeetation, het verplaatsen van een overlaadsbation... jaar in beslag nemen. Zoekt g'iets t'huren of te koo-pen; Zoekt g'n meid, 'n plaats of watt Wacht niet langer, maar plaats nog heden 'n Kleine e ZOEKER* in ons bladl in de communistische ministeries absoluut niet meer wordt nageleefd en in de andere departementen min of meer. Tegen die onduldbare toestanden protesteerde dan ook dhr Desmodt. En zeer terecht. Maar dhr Borremans had het an ders op. Hij probeerde niet eens zich te verontschuldigen, maar slingerde dhr Desmedit brutaal naar het hoofd: Gij moet zeker op mij niet rekenen om uw creaturen te benoemen». En hij dreef de onbeschaamdheid zoo ver nog bedreigingen te uiten aan het adres van die ambtenaren uit zijn ministerie die dhr Desmedt cp de hoogte gebracht hadden van die ergerlijke toestanden. We hebben het dus in België zoo ver gebracht dat de wetten vierkant met de voeten mogen worden lofre den door de communistische minis ters en dat die heerschappen ronduit in de kamer mogen bekennen dat ze alleen communisten wenschen te benoemen. In elk normaal land zouden alle rechtgeaarde burgers onmiddellijk te gen dergelijke sehuimerspolitiek pro- testeeren en dergelijke ministers uit de regeering gooien. Bij ons gebeurt dit echter niet, want de socialisten willen de C.V.P. ten allen prijze in de oppositie vastnagelen en daarvoor hebben zij de communisten noodig. Die maken dan ook misbruik van den toestand om hun wil in alles door te zetten. En trouwens, waarom zouden zij ook aarzelen de wetten te verkrach ten, wanneer ze zelfs de grondwet niet meer respecteeren 1 Een vliegtuig van de lijn Parijs- Casablanca is nabij Saint Léger, bij Limiges te pletter gestort. IJsvorming zou oorzaak zijn van deze ramp. Bij het neerstuiken ten gronde is het toestel daarbij nog ontploft. De 18 passagiers en de 6 leden der beman ning werden allen gedood; onder hen bevonden zich vrouwen en kinderen. Door de ontploffing verten hun lij ken vreeselijk verminkt, uiteenge rukt, bij zooverre dat hun ledematen in het rend verspreid werden. De N i a para - wat arval bevindt zich op de grens tusschen de Vereenigdc Sta ten en Canada. Links bemerkt men de waterval langs den kant van de Ver- eenigde Staten, waar een gedeelte van den drempel is ingestort. Rechts ziet men het cc Hoefijzer gelegen in Canada. VOOR EN TEGEN HET VETO-RECHT Op dia vergadering van de Organi satie der Veresmiigide Volkeren thans gehouden te New-York werd de slag om het veto-recht voodtgezet. Zooals reeds geaegdi wenschen de kleine na ties de afschaffing van di't recht "ver leend aan de Drie Groeten maar stui ten zie hierbij, hoofdzakelijk op het Russisch verzet. Op een der vergaderingen nam de Hr Molotov het woord om het prin cipe van helt veto-recht te verdedi gen, De afschaffing ervan, betoogde hij, zou het einde van de O.V.V. be- teeksnen. In zijn rede viel hij verder heftig uit tegen Engeland, Amerika en die Hr Churchill. Hij d-rëlgide met atocmhomitnen en nog iets meer. Te vens elsohbe hij productieverbod: van de atoombommen en b|perkirjg vaat de bewapening. Inzake Griekenland zegde hij cok dat de Britten er die fascistische elementen beschermen. Hr Spaak kwam ook tusschen in het debat en verklaarde dat vergade ringen niet alles zijn maar dat de geest van die O.V.V. moet worden ver beterd. De Amerlkaansche r (ge-vaardigde betoogde dait de U.S.A. gekant is te gen een wijziging van het handivest, maar dat zijn land' bereid is zijn mi litaire effectieven bekend te maken, en diende verder Hr Mblctov van antwoord. De afgevaardigde van Oekraïne, Hr Manoeilski, verdedigde ever.oens het veto-recht en verweet de An®el-Sak- sers den veiligheidsraad te willen be- heerschen. HET GEVAL FRANCO Op de bijeenkamslten van de O.V.V. werd die Spaansche kwestie onder maal te berde gebracht, maar ver wezen naar een commissie. Ter dezer stelde de Poolsche afge vaardigde voor dat alle aangesloten loden hij de O.V.V. hun diplomatieke betrekkingen met Spanje zouden moe ten afbreken. O.V.V. ZAL 23 MILLIOEN DOLLAR KOSTEN IN 1947 Volgens verslag van den Hr Trygve Lie zullen de uitgaven van de O.V.V. in 1947 ruim 23 millioen dollar be dragen. GEEN DON AU CONFERENTIE 7 Rusland, Tohecko-Slowakije, alsme de Youigo-Slavië hebben geweigerd deel te nemen aan een - Donaucónfe- rentié, zoodat van deze wellicht liiets in huis zal komen. «o» ENGELAND EN AMERIKA VRAGEN UITLEG OVER DE RUSSISCHE DEPORTATIES Zijn deze ten einde? Na de deportatie van technici en andere arbeiders zcuden de Russen thans ook genceshaeren en ziekenver pleegsters gedeporteerd hebben, In hun zone hebben de. Russen in tctoal reeds 4.000 fabrieken in beslag genomen. De Britsche en Amerikaansehe ver tegenwoordigers bij den militairen ge allieerden raad 'te Berlijn hebben den Russischen vertegenwoordiger om uit leg gevraagd over de deportaties, maar kregen tot antwoord dat de Russische vertegenwoordiger alsdan niet In het beait was van de nóodige dokumen- tatie om dsn gevraagder! uitleg te kunnen verstrekken, ImtussDhen heeft Radio-Berlijn, dat onder Russische fccntrole staat, mede gedeeld dat de Russische behoefte aan Duitsehe technici thans bevre digd is, zoodait de deportatie thans zou zijn beëindigd. DUrrSCKERS STEKEN VIER FABRIEKEN IN BRAND In de Russischezone werden vier Duitsehe fabrieken in brand gesto ken, naar verluidt door benden deel uitmakend' van het Duitsch ender- grondsch verzet. GEEN SPELEN TE OBERAMMERGAU IN 1947 De Amerikaansche Autoriteiten heb ben geen toelating verleend tot de opvoering van de Passiespelen te Oberamimeaigau in 1947, dit wegens gebrek aan voedsel en huisvesting voer de toeschouwers. Van de 2.000 studenten van de Uni versiteit van Marburg, die binst den oorlog hebben moeten in dienst tre den bij het leger zijn er een derde blind of min of meer zwaar ge kwetst. Op de foto ziet U een groep studenten zich naar de leer gangen begeven, sommigen hebben afgezette armen of bcencn. ANDERHALF MILLIOEN ARBEIDERS TÉ KORT Door Hr Robert Prigenit, Fransch Minister van bevolking, werd erop gewezen dat het in-vrijheidstellen van •de 212.000 Duitsehe krijgsgevangenen tewerk gesteld bij den landbouw en da 54.009 in die mijinien, verstrekken de gevolgen zou hebben cp de Fran- flche economie. Frankrijk, zegde hij verdier, heeft een 'tékort aan ander half millioen arbeiders en het toe laten van venbhjf voor de invrijhedd- gestelde Duitsehe krijgsgevangenen, zou dan ook een der middelen zijn om dit tekort te helpen aanvullen. DE VIERDE REPUBLIEK UITGEROEPEN Het Grootzegel van Frankrijk werd aan <to nieuwe Grondwet gehecht. Aldus is de Vleide Fransche Repu bliek (tot stand gekomen. BE GAULLE SPOORT DE FRANSCHEN AAN OM TE STEMMEN VOOR DE KAN DIDATEN BIS WIJZIGINGEN AAN BE GRONDWET VOORHOUDEN In een verklaring door Generaal die Gaiulie overhandigd aan de Fran sche pens, heeft hij die Fransche kie zers aangespoord te stemmen voor de kandidaten die voorhouden een wijziging aan de Fransche Grondwet te iwillen nastreven. In deze verkla ring wees Generaal de Gauüie er ver der op dat In feite het Fransch» volk de nieuws grondwet niet heeft be krachtigd en dait aij een tegenstelling vormt tusschen de nationale belan gen en den engen partijgeest. DE STAAT-UITBATERt Uit Frankrijk bereikt ons het nieuws dat de nationalisaties der ko lenmijnen, in handen van een oam- munlstisohen minister, een verlies ■boekten van 900 millioen frank per maand! Dat is geen klein bier! En bet wordt duur bier op den koop toe, wanneer men verneemt dat om het verlies goedi te maken, de prijs der kolen met 269 frank per ton zuilen moeten verhoogd warden. AANSLAG OP BE BRITSCHE AMBASSADE Te Rome zijn twee tijdbommen ontploft aan den ingang van de Brit sche ambassade. Het gebouw werd nogal erg geteisterd. Een voorbij ganger werd erdoor zwaai- gewond. Naar eigen' bekentenissen zouden Jocudische terroristen dezen aanslag hebben gepleegd. In verband met de zen aanslag werden reeds een 6-tal personen aangehouden, waaronder 3 Joden. NAPELS IN STAAT VAN BELEG Te Napels daden zich erge botsin gen voor tueschen Koningsgezinden en Communisten, met het gevolg dat oen 12-tal lieden gewond werden en meerdere andere aangehouden. De onlusten vonden hun oorsprong door dat gewezen gewonde krijgsgevang^-» nen, die een Itallaanoohe vlag met een koninklijk embleem droegen, door communisten aangevallen wer den, die vuurden op de betoogers. Als weerwraak poogden de royalisten dan het communistisch lokaal in brand te steken. De carabinieri stelden een etnJde aan de wanordelijkheden en de stad werd in. staat van beleg ver klaard. «O»- NIEUWE JOODSCHE TERREUR AANSLAGEN JODEN EN ARABIEREN SLAAGS Joodsche terroristen hebben bom men geplaatst in het centraal station. Bij helt ontploffen der bommen werd een Britsche sergeant, die poogde een der bommen weg te brengen, gedood, wijl het gebouw zelf zwaar bescha digd werd. De aanslag werd gepleegd door een meisje, dat naderhand kon worden aangehouden samen met een 10-tal Jod-en die haar hulp verleend hadden bij den aanslag. Op het vliegveld van Ras El Aln werd eveneens een aanlag gepleegd ear twee Britsche soldaten gedood. Andere Britsobe soldaten weTden ge dood bij andere aanslagen op Brit sche militairs wagens. Bij het binnenbrengen in de haven van een. schip dat 1400 illegale Joden aan boord had en die naar Cyprus moesten worden overgebracht, mani festeerden 15.000 Joden, die bij mid del van traangasbommen moesten worden uiteengedreven. Geweld moest eveneens gebruikt werden om de Jo den van het schip te krijgen. Anderzijds kwam het ock tot een vuurgevecht tusschen Joden en Ara bieren, toen dere laatsten poogden Jcdcn te vertui 'nen een nieuw dorp néér te zetten. Van 'weerszijden vie len twee dooden. «o» EEN MINISTER «GEZUIVERD» De Russische onderminister van industrieels produktte, Hy Ivan Sla tin, werd door de Regeering afgezet. Anderzijds werden een aantal direc teurs van Kolkhozsn en stations voer voedselvoorziening aangehouden en melt gevangenisstraffen veroordeeld, onder beschuldiging van voedrel te hebben entvreemd cf te hebben laten bederven. (t o GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN In meer dan 360 gemoen-ten van Engeland hadden Zondag jl. gemeen teraadsverkiezingen plaats. Bij deze heeft de Labourpartij haar posities behaald bij de laaiéste Parlements verkiezingen, bevestigd. Op 203 ste den is evenwel slechts in 14 de meer derheid gewijzigd geworden. De Com munisten lispen een blunder cp, zij wonnen slechts 1 zetel, maar ver loren er anderzijds 6. De Konserva- t'.eve partij behield haai* posities; de onafhankelijke partij was de groote verslageiie, met een verlies van 199 zetels tegen een winst ander zijds van 61. «O» NIEUWE GRONDWET In aanwezigheid van, den Keizer van Japan weid de nieuwe grondwet afgekondigd. Deze beknot op gevoe lige wijze de bevoegdheden, rechten en bezittingen van den keizer. Na afloop van de afkondiging heeft het Japansche volk hem e;n hulde gebracht als nog nooit te voren werd •;iedaan. «o,, TISSO IN BESCHULDIGING GESTELD De laatste hand werd gelegd aan de beschuldtgingsacte ten laste van Joz. Tisso, die het beleid voerde in Slowakije gedurende de Duitsehe be zetting. Hij wordt beschuldigd van 111 misdaden, welke allen de dood straf kunnen tot gevolg hebben. Het proces zal plaats hebben te Bratisla va, hoofdstad van Slowakije. Twee zijner gewezen ministers zullen ter- ael'vertijd 'terecht staan. VOORTDUREND NIEUWE ONLUSTEN In Oost-Bengalen blijven de onlus ten tusschen Muzulmanuen en Hin- öous voortduren. Tusschen 27 en 30 Oktober werden er niet min dan 1700 hutzen in brar.d gestoken, tien tallen lieden werden tevens gedood of gewond. Plundering op groote schaal greep terzeivertljd plaalts. Te Sjandpoer moest de politie her haaldelijk vuren en telde 18 moorden. Hindous en Muzuimannen gingen daarbij wederzijds over tot verplich te bekeeringen. Hiervoor legden de Muzuimannen de gevangen gehouden Hindous een stuk rundvleesoh op het hood en verplichtten hen den Koran te kussen. De Hindous hunnerzijds verplichtten Muizlm armen varkens- vlcesoh aan te raken. Gewone priesters zullen het Hei lig Vormsel mogen toedienen aan personen in doodsgevaar, die dit sa crament niet zouden ontvangen heb ben. Deze bevoegdheid ,js aan de le den van de geestelijkheid verleend bij een decreet van de Congregatie der Sacramenten, dat Vrijdag bekend gemaakt werd en den datum van 14 Scptamhar draagt. VOLKSVERZEKENS! VREDE door Rechtvaardigheid! Woorden van de Hefligie Vader! Naastenliefde!... Schoon gezetdj Laait ons werken, al te gad er I Voor Vrede! VREDE! Grootse taak der Kerk! Helpt er geestelijk aan mede, Door gebed, aotie en werk, Moet het ziweerd weer in de schede! Voor Vrede! VREDE! Red Aubsr en HaardI In de zó gespannen dagen, God bewaart Ls wel bewaard! Gaat Maria hulpe vragen! Voor Vrede! Beselara - 1948, GEO. De Marathonkoers, een der moeilijk ste sportwedstrijden van de wereld telde dit jaar 116 mededingers, waar onder veel gekende namen. De koers werd gewonnen door den Griekschen meester, Stylianos Kyriakides, die per vliegtuig van Athene kwam. Hij ondernam de reis met dc hoop van ook te bekomen dat de Amerikanen meer levensmiddelen zouden zenden naar zijn hongerige landgenooten. Onze eerste foto toont het vertrek van de koers. De te loopen afstand bedroeg 42 Km. en eindigde in het centrum van Boston. Veel hardloo- pers moesten na den koers zich in handen van dokters overgeven om de verwondingen, tijdens den koers opgeloopen, te laten verzorgen, lijk men op de 2* foto kan zien. ZONDAG 10 NOVEMBER 1948 22* Zondag na Slnxen. De tijd dien Jezus doorbracht hier op anrde, was voor de Joden een tijd vu bezetting; de Romein was heer en mees ter in het land en met een macht vu wapenen regeerdo hij het weerspannig! Joodsche volk. En nis we daaraan den ken, komt ons ineens klaar voor dep geest al het sluwe van de vraag die d! Farlaeörs aan den Meester kwamen stel len: «Meestor, ls het geoorloofd aap dén Keizer van Rome de belastingen t! betalen?Maar dan bewonderen w» ook zooveel te meer de wijsheid van Je. zus' antwoord: «Geef aan dén Keizer Wat den Keizer toekomt, maar aan God wat van God ls.Daarmee kregen wij voor alle tijden, een gouden stelregel mee: het ls Gods wil, dat de menscli do wereldlijke macht eerbiedigt, voor zoover die wereldlijke macht da rechten van God eerbiedigt. En dat ls ook steeds de houding geweest van de Kerk, la haar Overheden en in al haar trouvr kinderen. Dat beginsel legt alles uit, wat betrekking heeft op do verhouding tusschen Kerk en Staat van den kont der Kerk. In oorlog en vrede, In bezet, tlng en bevrijding. En wie het tegen, overgestelde zegt, lastert en geeft bewlji van kwade trouw. Overal waar de ut- reldUJke Macht binnen baar bevoegd held blijft, wordt ze gesteund door ds Kerk; overal waar ze haar eigen terrein verlaat om te treden op het terrein der zielen, vindt zij do Kerk als onverbid delijke tegenstreefster. Daarom schretl Plus XI zijn wereldbrlef over den toe stand ln Mexico, toen het daar een mis. daad was, God te dienen; daarom zijn aanklacht tegen het nazisme dat de vrijheid van de godsdienstige ovsrtul. ging trachtte te fnuiken; daarom zijn striemende veroordeeling over het god deloos Communisme, dat door zijn lee ring en door zijn methodes alle rechten van God loochent; daarom zijn par tijkiezen ln do Spaansche Revolutie, waar het, alle loochening ten spijt, ook ging over het Godsrijk; daarom de voortzetting van het werk van Plus X! door Plus XII met onverminderde krachtdadigheid en even helderziend! wijsheid. Dat mag ledereen weten: vrij, katholieken, hebben geen lessen te ont- vangen, van iemand. Inzake vaderlands, liefde, want wij hebben de les van on zen oppersten Leermeester, Ohristus: Geef aan den Keizer wat hem toe komt; maar lederoen mag en moet ve ten, dat wij katholieken, niet meedoen aan afgoderij van een mensch, hoe die ook heetcn mag; dat wij nooit onvoor waardelijke trouw zweren aan eva mensch, wie die ook zijn mag; omdat boven alles en allen de rechten staan van God! 22* Zondag na Slnxen. H. Martlnus, Bisschop Mil der. H. Martlnus, Paus en mans- laar. H. Dldacus. belijder. H. Joso ihat, Bisschop en mar telaar H. Albert us de Groote, Bis schop belijder. Door Plus XI aangesteld tol Patroon van den wereldvrede. H. Gcrtrudls, maagd. 23* Zondag na Slnxen. 10 Nov. 11 Nov.: 12 Nov.: 13 Nov.: 14 Nov.; 15 Nov.: 18 Nov. 17 Nov. Ter voorbereiding van de gemeen teraadsverkiezingen had het perso neel van 'het Stadhuis te Brugge op Woensdag 30 Oktober Jl. tot laat in den avond gewerkt Vooraleer het stadhuis te verlaten hadden zij niets ongewoons opgemerkt. Rond 10 u. had cok de huisbewaker nog zijn laatste ronde gedaan. Een drie kwart uur nadien bemerk te een politieagent die van dienst was dat brand woedde in den rech tervleugel van het stadhuis wijl de vlammen alsdan reeds hoog boven het dak oplaaiden. In dit gedeelte be vonden zich de bevolkingsbure-elen, maar in deze bureelen was het niet dat kort voordien overwerk was ge daan. De brandweer word ciumididellijk opgebeld en was ook spoedig ter plaat se. Met volle macht en kracht werd het vuur bestreden, wijl intusschen ook de brandweer van Gent en Brus- rel opgeroepen werden die naderhand ter plaatse toekwamen. Gent was er in mir.der dan 1 uur, maar op hun lusschenkomst moest geen beroep meer gedaan worden daar dc Brug sche brandweer intusschen het vuur was meester geworden. Zulks was evenwel niet gebeurd zonder een bijzondere krachtinspan ning. Maar daaroververnemen on ze lezers meer hieronder. De bevolkingsbureelen, met hun ar chieven en oude papieren, boden eet goed prooi voor de vlammen die vu hieruit dan ock tot een groote hoog te opstegen. De bevolkingsbureelen brandden- uit en de vergaderzaal liep eveneens belangrijke schade op. bureelen en den zolder die zich te- vonden boven de bevolkingsbureelen brandden eveneens uit. Intusschen zorgde politie en ge» meentebedienden voor het wegbren gen van waardevolle schilderijen en dies meer van uit het aangetaste gs» bouw. Een 7-tal schilderijen e*.ena!l de bevolkingsregisters aangelegd se dert 1880 gingen te loor. De totale schade wordt op 1 mil lioen frank geschat: niet alleen het vuur maar ock het water had groots schade veroorzaakt. Uit de H. Bloedkapel was cok d» H. Relikwie tijdig verwijderd kunKJ worden. Het uitbranden van de bevolkings register zal de normale verkiezingen van 24 November e.k. niet verhinde ren. te Brugse Dat een vrceselijke brand, in dan nacht van Woensdag, 30 tot Donder dag, 31 October, het Stadhuis van Brugge geteisterd heeft-, dat weet iedereen. Werkelijk is de schade, rechtstreeks door den brand en on rechtstreeks door de volstrekt nood zakelijke blusschlngswetken der pom piers veroorzaakt veel groot-er dan -men bij eerste opzicht heeft kunnen schatten. Inzonderheid is de hoele vlaugel waar de Dienst der bevolking zijn dagelijksch werk verrichtte en zijn boeken en schriften bewaarde, ten gronde uit uitgebrand. Men heeft ook gesproken van de H. Bloed-kapel juister gezegd, van de Basiliek van het H. Bloed alsof ook zij veel van den brand zou gele den hebben; zijn sommigen niet zoo ver gegaan het gerucht te versprei den, alsof de kostbare Relikwie van h-et H. Bleed cie prooi der vlammen zou geworden zijn? Hst zal onze le zers die allen een grooten eerbied en een groot betrouwen in hun hart dragen ten opzichte van die Heilige Relikwie en haar Basiliek onge twijfeld belang Inboezemen den juis- ten toedracht der gebeurtenissen te kennen. Het was dus in dien nacht dat. God weet hoe, de brar.d uitgebroken was in het Stadhuis. Die brand had reeds een geweldige uitbreiding ge nomen toen men het bemerkte en in allerhaast de brandweer verwittigde. Een politie-agent liep ook den Koster van de H. Bioed-Basiliek uit zijn slaap opbellen, en het duurde waar lijk geen tijd vooraleer de kostbare Relikwie en het H. Sacrament uit t'.e brand'kcffer, en cok- de ornamenten en alles wat zich daar in de Sacristie bevond, verwijderd en in zekerheid gebracht werd. En hier verdient zeker een hoogst eervolle melding de stadspolltie-ager.t Leon Maes, die de eerste erbij was om de kostbare Relikwie te redden. Zeker en vast was er m-eer dan ge wone moed, ook een groote gods dienstzin was'er noodig en een vast betrouwen dat het H. Bloed zaïltoe daad met kostbare zegeningen zou beloonen, dat was er r.ocdig oan den vuuroven die de saicristie gewonden was binnen te dringen en daar heel den tijd ncodig om al die reddings werken te verrichten en te verblijven. Het was hoog tijd, want de sa cristie was reedis op dat oogenblik een vuuroven geworden. Eln geen wonder. Die sacristie bevond zlbh op een drie-vier meter afstand! van het deel van het Stadhuis, waar de brand ln al zijn geweld aan het woeden was. De vensters waren dat spreekt van zelf reeds lang aan stukken gevlogen; ook verder gele gen vensters, langs den trap die van uit de Basiliek uitkomt nevens het Stadhuis - de beêvaarders van de H. Bloeddogen zullen dien trap wel kennen waren stuk gevlogen en d® looden banden waarin de kleiner® stukken van die vensters gevat wa ren, waren reeds weggesmolten; veel erger en bemauwlljker nog: d® hou ten amlijHUrigen der sacristie-ven sters stonden ln liohte-Laaie, waren reeds oj* twee centimeter diep v:r- kocld en uitgebrand; op één plaat» reeds Was dat hout doorgebrand er, sloegen d® vlammen reeds bir.nea. Ia alle waarheid gezegd, had dien Uit stand zóó nog, ik zal niet zeggen een kwartier, maar vijf minuten et nog minder, langer blijven duren, in één oogwenk stond al het hout werk van dé Sacristie in vuur en vlam en zou onmiddellijk de heele Basilitf de prooi van den brand geweest zijn. Maar God dar.!:, juist op dat aller laatste oogenblik was de Brugse!» brandweer daar, Juist op dat oogen blik vlogen de darmen van hut branddienst de trappen van de Ba siliek op, dc Basiliek binnen, de Sa cristie binnen en konden hun eer ste waterstralen de brandende ven sters doodblusschen, om dan verin? langs diezelfde vensters, den vuur haard van het Stadhuis aan te val len. Wat hebben die brandweerman nen gewrocht als echte bezetenen om de vernieling van het Stadhui» te beperken en de H. Bloed-kaptl - hunne H. Bloed-kapel te redder. Zij hebben dan in erin donkern1- nacht bij het licht van den brand van hun Stadhuis, een® der heeriijt- ste bladzijden geschreven van iiw brandweerdienst. Maar ock daar aan valt geen ©ogenblik te twijfelen in dlénzeliden nacht zijn zij te! wondere werktuig geweest van cffi wendere Voorzienigheid Gods d:' sinds zooveel eeuwen zorge draaf voor Bruigge's grootste schat: he! H. Bloed en de H. Bloed-kapel: jari op het cogenlblik dat die H. Bloei- kapel, het omhulsel van de kostbaf Relikwie, onvermijdelijk in vuur «u vlam ging ten onderen gaan. juist o? dót ocgenblik waren ze daar. God' Voorzienigheid was liet, die een k«r te meer gesproken had tot het ai-u nielende vuur; Tot hier en riet va der! In den strengen zin van liet waafi mag men hier ttel niet het woc:'- mirakel gebruiken; maar zeker t" vast ls, v;at hier gebeurde, een pv- vidcntiecl feit te ncemen, «en fef waar de schikking en leiding van d® Voorzienigheid, aan dewelke alles on derworpen is, cp een zichtbare «Ij!»' zich geopenbaard heeft. Maurioe Adam uit Neerwaar tri kwam per fiets de baan opgered^ Ho® hst nu juist kwam zal liet on derzoek dienen uit te wijzen. Mauri* werd ten grond® geworpen en kwari onder den auto terecht. D® nirtote stuurder stopt® en bekommerde tw om zijn slaohitoffer. Hij werd plaatse do eerste zorgen toegedMwj doch gezien zijn odgen toesta»1 moest hij naar hot O. L. Vrouw R* pitaal te leper omgebracht wordtf waar men een erge sohedelbrt» ststelda, en hij Dauiderdaf JL W* leed,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1946 | | pagina 2