De Oudheidkundige vondsten te Proven Nieuw Model van Abonnementskaarten Sinte Goedele Voetbalpraatje Onze Monetaire toestand bij dit Jaareinde FiMAKC!§L£ KRCHSLK ACADEMISCHE ONDERSCHEIDINGEN de H. M. B. S. Donderdag 8 Januari FRANKRIJK ZET INVOER UIT BELGIE STOP AAN DE OUDERS VAN TOEKOMSTIGE SCHOOL VERLATENDEN CONTROLEURS DIE TE GOED CONTROLEERDEN EEN PRAAGSE VERKLARING VAN BELGIE'S RIJKDOM SURGE ZITDAGEN C.V.P. -MANDATARISSEN e HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 3 Januari 1948. BIz. 6. Het gemis aan dollars kost ons andermaal een verlies van 357 mii lioen goud. Want deze afvloeiing is meer dan waarschijnlijk te wijten aan de vereffening van onze invoer Uit Amerika. Onze buitenlandse de viezen op zicht zijn daarentegen ge- etegen met 353 miilioen. Harde de viezen zullen dat in geen geval zijn, anders hadden wij geen göudverlies moeten constateren. Al verminderde het gedisconteerde handelspapier op Eelgië met 176 mii lioen en het gedisconteerde over- «eidspapler met 184 miilioen, de pa- yastatale organismen neutraliseerden ruimschoots dit gunstig effect, door foor 475 miilioen beroep te doen op hun discontofaciliteit en de schat kist vorderde 470 miilioen op haar voorschoftenrekening. Belgische in gezetenen verhoogden hun inlagen In rekening-courant met 222 miilioen en uitheemse emissie-instituten met 393 miilioen. Normaliter moest de toiïlettenomloop hierdoor een verho ging ondergaan. De stijging van 294 miilioen is derhalve voor het groot ste gedeelte door de gegeven cijfers te rechtvaardigen. Bij wijze van vergelijking herin- peren wij er aan dat onze omloop bij de bevrijding ruim 100 milliard »edroeg. Na de Guttoperaties daalde hij tot circa 40 milliard, door de blokkering van de overige 60 mil liard. Einde 1945 was hij echter te rug tot 70 milliard opgelopen. Gedu rende het jaar 1946 verzwakte het rythme van de biljettenpers en ver hoogde de omloop slechts met 3 mil liard. Thans is andermaal een jaar voorbij en staan wij met een ge zamenlijke omloop van nagenoeg 74 milliard. Nog zitten wij opge scheept met een groot gedeelte van de in September 1944 geblokkeerde 60 milliarden en reeds is het totale omloopcijfer'dat van het einde der oorlogsinflatie zeer nabijgekomen. Wij kunnen ons met recht afvragen wat het wel zou geworden zijn indien wij de Guttoperatie niet gekend had den en daardoor bekennen wij reeds impliciet dat Gutt, hoe radicaal en pijnlijk zijn maatregelen ook waren, len slotte aan het land zeker geen jndienst heeft bewezen en wij kun nen het alleen maar betreuren dat de regeerders die na hem de teugels in handen namen de zo pijnlijk ver worven vruchten hebben laten der ven door het land te laten leven in een roes van 't kan niet meer op Vv'ij kunnen ons échter op een be vredigende wijze van de zaak afma ken door te bedenken dat het verho- gingscoëfficienfc 1939-1947 de verge lijking kan doorstaan met dat van de andere Europese landen, waarvan enkele zelfs de oorlog aan den lijve piet gevoeld hebben, zoals wij en dat ©ns huidig omloopcijfer een sterke neiging vertoont om zich te stabili- aeren. Een andere troost is het feit dat wij niet zoals de meeste andere Europese landen, gedurende de eer- ate naoorlogse maanden en jaren verplicht zijn geweest ons goudbe- itand prijs te geven om de meest izoüige grondstoffen en onontbeer lijke verbruiksartikelen in te voeren, om dan nog maar van de hand in de tand te leven: denk maar aan de Noorderlanden, aan Nederland, aan Frankrijk. Onze goudvoorraad kwam ongedeerd uit de moerlemeie. Einde 3945 bedroeg' hij 21 milliard. Einde 3946 was hij nog lichtjes gestegen, p.l. met 100 miilioen maar in 1847 «laaide hij tot 15 milliard.Deze daling lit bij dö eerste aanblik tamelijk ge- Wichtig maar nemen wij de daarmee gelijklopende verhoging van ons de- Vlezenbestand in aanmerking, dan is in weer niets veranderd. Nu weten %ij wel dat wij ons deviezenbestand Precies niet met klinkend geel me- ;lfc&l mogen gelijkstellen, doch de oor- kaak daarvan ligt niet zozeer bij ons dan wel aan de financiële onmacht van Onze Europese schuldenaars en zo kunnen wij met rechtmatige fierheid beweren dat onze munt einde 1947 nog steeds een der sterkste ter we- Jreld is. En wanneer eenmaal de Jiaeest dringende en welbegrepen no den van Europa door de Amerikaan- Be hulp zullen gelenigd zijn, zullen WIJ er, hoewel in geringere mate dan Wij gehoopt hadden, tenslotte toch nok partij uit trekken. Want Europa Int nu eenmaal solidair zo in de nood pis in de welstand, omdat de staten Vim het oude vasteland sedert eeu wen op elkaar economisch zoals cul tureel, zijn ingeleefd. In onze Euro pese economische samenleving kan geen enkel lid gemist worden. Het komt er op aan, voor wie Europa belpen wil, dit goed te begrijpen. Goddank is dit thans het geval. On gelukkig genoeg treden steeds poli tieke overwegingen op de voorgrond die altijd voor verrassende koerswen- dingen kunnen zorgen want als het tij verloopt verzet men de bakens, ï'ot voor kort was de spanning tussen de twee politieke wereldpolen niet Bo dreigend als thans en was men er algemeen over akkoord dat Duitsland een agrarische staat moest worden. De Duitse industrie moest totaal worden gelikwideerd, Qpdat voor de rest van Europa en van de wereld een aera van rust en welstand zou intreden. Met de dag groeide de «panning en ook de belangstelling Voor Duitsland en thans 'is men het er algemeen over eens dat Duitsland de onmisbare sluitsteen is van het Europees, economisch complex. Zon der de Duitse industriële productie geen heropleving van de bloei en de 'levensstandaard in Europa. Bij zo verre dat bij de eerst begunstigden van de Marshallhulp ook West- Daitsland voorkomt. Verkeerd is de ze opvatting zeker in geen geval. On- *.e zo geroemde Beneluxcombinatie w.-l een slag in het water blijken, in dien niet binnen afzienbare tijd een heroplevende Westduitse economie In het zelfde verband kan worden in geschakeld. Wij hebben dus zeer veel troeven to tie hand voor de toekomst, zo wij het veroverde terrein op monetair febied kunnen handhaven. De zo pas ingediende begroting 1S47-48 schenkt ons een reden te meer tot optimisme. Voor de eerste maal sedert de bevrijding staan wij voor een algemeen bestek dat in evenwicht is. Onvoorziene gevallen heen zijn. V/ij leven Inderdaad nog altijd onder de druk van de lasten, rechtstreeks of onrechtstreeks door de oorlog veroorzaakt. Honderddui zenden pröductievaardige arbeids krachten zijn nog steeds in het on productieve staatsapparaat ingescha keld om ravitaillering, controle en andere uitzonderlijke diensten te stofferen, benevens de al te koste lijke inrichtingen van sociale vei ligheid, waarin de politieke baantjes- jagerij hoogtij viert, ten koste van de productieve bevolking. De subsi dies om de loonstop te kunnen hand haven zijn afgeschaft, maar de tal rijker wordende compensatiebons ko men feitelijk op het zelfde neer. Er komt alleen maar wat camouflage bij. Maar laat ons bescheiden zijn en niet te veel ineens willen. De gelei delijke verruiming van de voedings- voorraden en van de producten van eerste noodwendigheid, zoals kolen, zal er wel voor zorgen dat het le ger van staatsbedienden van liever lede afneemt. Ook de dwingende noodzakelijkheid de productiekosten te verminderen zal onze staatslui verplichten de terugweg in te slaan. Misschien zal dat wel punt één zijn op het economisch programma van 1948. Wi.i nebben die behoefte tot hiertoe nog niet zo sterk aangevoeld, omdat een regelmatige prijsstijging bij onze concurrenten ons een handje toestak en eigenlijk goed te stade kwam. Maar 't zai niet blijven duren. Wij staan voor de dringende verplichting een ruimer deel van de Amerikaanse markt te veroveren en... te behouden. Dat kan alleen gebeu ren met producten van onbetwiste kwaliteit en abordabele prijs. Als wij, tegenover de Amerikaanse uit voer naar ons land (2 milliard in de maand October!) geen noemens waardige uitvoer in de andere rich ting kunnen plaatsen, zal onze goud voorraad, en meteen de stevigheid van onze munt, het kind van de re kening zijn. Er is haast niets waar mede rijk en arm op gelijke wijze gediend is, tenzij met de waarde vastheid van de frank. De frank is van iedereen. Heb je er niet veel, ze zijn er des te kostbaarder om.. Wie moeizaam wat vergaard heeft ziet het niet graag wegsmelten. Het is wel waar dat het sparen tegenwoor dig niet meer in de gunst staat zo als vroeger. Het spaarwezen is ont moedigd. Het werd wat al te hard handig aangepakt bij de bevrijding en de fiscus treedt soms te driest op. Daarom verteert men er maar op los en wat er soms overschiet gaat de wollen kous in. Voor industriële investeringen is er geld noch inte resse en toch is sparen en werken, zuinig leven en bouwen aan de toe komst het enige middel om ons uit het puin w.eer op te richten. Het hangt allemaal aan mekaar. De mensen moeten weer de weg vinden naar de spaarinrichtingen. Het ver trouwen in onze munt is er onge twijfeld, maar de vrees voor binnen landse politieke experimenten en voor een internationale, laat ons maar zeggen intercontinentale los branding anderzijds, waarvan wij onvermijdelijk het gelag zouden be talen, dicteert iedereen een afwach tende houding. Mocht 1948 ook en vooral op dit laatste gebied een op klaring brengen! Kanunnik Prof. Paul Sobry, Hoog leraar te Leuven in de Faculteit van Wijsbegeerte en Letteren, Gewezen Leraar aan het Klein Seminarie (1925-1933) werd bij besluit van de Regent opgenomen ais lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde. i Op Zaterdag 13 December verga derden de drie klassen der Konink lijke Vlaamse Academie voor Weten schappen, Letteren en Schone Kun sten van België. De Plechtige zitting ging door in het Paleis der Academiën (Marme ren Zaai). Prof. Mag. Gerard Ver- beke werd tot Laureaat van de Klasse der Letteren voor 1947 uit geroepen; Prof. Edg. De Bruyne, Voorzitter der Klasse en Oud-Minis ter, reikte de prijs uit en gaf een korte uiteenzetting over het be kroonde werk, een Monographie over de wijsgeer Kleanthes van Assos. (Stoïcijns wijsgeer uit de 3* eeuw V. C. en opvolger van Zenoon van Kitioon als leider der school). Prof. Verbeke is laureaat (1928) en oud-leraar van het Klein Seminarie (1939-1941), thans Hoogleraar te Leuven. De zelfde dag werd door de Aca demie, Klasse der Letteren de prijs van het Karei Barbierfonds uitge reikt, voor de beste Nederlandse ver handeling in de Rhetorika (Vrij Onderwijs). De Heer Leó Dekeyser, leerling van het Klein Seminarie, werd in de drie eerste gerangschikt en was eerste West-Vlaming; verle den jaar werd de prijs behaald door de Heer Guido Demoen van Roesela- re. A Z.E.H. Florent Vancaysele, Inge nieur-agronoom, Bestuurder der Tuinbouwschool, verbonden aan het Klein Seminarie, werd opgenomen als lid van het Internationaal' Scien tific Comiteé (Zetel London). Een drietal oud-leerlingen van het. Klein Seminarie vertrokken in No vember om hun studies in de God geleerdheid voort te zetten aan de Gregoriaanse Universiteit te Rome: E.H. Paul Mol van Hooglede, E. H. Hugo Verhaeghe van Roeselare en E. P. Michiel Bulcke van Nieuwka- pelle. TWEEDE BIKINI Het overbrengen van een vloot van 142 schepen naar de wateren van het atol Eniwetok, waar de eerstkomende atoom-proefnemingen zullen plaats hebben, is beëindigd, zo werd door schout-bij-nacht Sallada, gezagvoer-' der a.i. van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, medegedeeld. De schepen liggen ongeveer op 125 mijl ten Zuid-Westen van Eniwetok voor anker. Het atol werd met het cog op de proefnemingen volledig ontruimd. DE BELGEN ZIJN PORTO DRINKERS Elkeen weet hoe de portowijn in de smaak valt in ons land. Het hoeft dan ook geen grote verbazing te ver wekken, te vernemen dat België de voornaamste afnemer is van Portu gal voor wat deze wijnsoort betreft. Volgens een gespecialiseerd Portu gees tijdschrift kwam voor de maand November 1946 België op de eerste plaats der invoerlanden met 1.092.850 liter, en Engeland volgde dan met 971. 832 liter. BEENDEREN VAN MAMMOET, RHINOCEROS EN HERT Einde October jl., in voile droge periode, had landbouwer Hr Maurits Ganff'è, Proven, doen overgaan tot het boren au een put ten einde wa ter voor zijn hoeve te kunnen putten. De ondergrond bleef echter droog en op een diepte van ongeveer S,5 m. stootte de Heer Gantie op een laag keien, vermoedelijk voortkomend van een gewezen rivierbedding met daartussen een aantal beenderen. 1-Ir Veearts Adriaen. uit Poperinge. werd dan o.m. op de hoogte van deze vondst gebracht. In ons blad werden hieromtrent alle gegevens medege deeld waarover wij toendertijd be schikten. Een drietal weken geleden drukten wij tevens een artikel over, handelend over de pre-historischc dieren wélke veel duizenden jaren geleden onze gewesten zouden be woond hebben. Toen die beenderen en keien ge vonden werden, heelt een jonge stu dent uit Poperinge. studerend aan de Hogeschool te Brussel, die vondst be kend gemaakt aan een hoogleraar in de geologie aan de Universiteit te Brussel, die zelf ter plaatse een be zoek kwam instellen, tevens een on derzoek wijdend aan de gevonden beenderen. Door deze hoogleraar werd vastge steld dat de gevonden beenderen o.m. hadden behoord tot een mammoet, een neushoorn (rhinoceros) en een soort voorhistorisch hert. De aange troffen keien zouden ook behoord hebben tot een rivierbedding uit het tertiaire of quaternaire tijdperk. On der de keilaag bevindt zich een water dichte zwarte kleilaag. Vermoedelijk zijn de dieren waar van beenderen aangetroffen werden op die plaats in die voorhistorische rivier omgekomen en er samenge- spocld. Door het Nationaal. Instituut voor Geologie te/Brussel werden kredieten aangevraagd om op de hoeve Ganne in de eerstkomende Zomer nadere opzoekingen te kunnen doorvoeren; liet hangt er nu van af of die kre dieten ja dan niet zullen worden toe gestaan. daargelaten, kunnen wij dus gerust, aannemen dat er in het komende I eer»te t.erm' n en L^er; 'n eeval van Jaar geen beroep zal hoeve» gedaan cp de billettenpers om noodzakelijke da"ums W0lden aangewezen. V'it gaven te doen, waarvoor geen o' ereenstemmende inkomst is voor- s. ai zullen die staatsuitgaven ook iiuin vijf maal hoger zijn dan in het jaar 1933. Het budget is gesplitst In een gewone en buitengewone be- groting. De gewone omvat de lopen- en-, normale staatsuitgaven .en wordt gevoed door de belastingen. Deze laatste zal overigens tot een .beloop van 2,5 milliard tussenkomen in de kosten van de wederopbouw. De bui tengewone neemt de uitgaven op die els immobilisaties of kapitaalsinveste ring kan doorgaan. De nodige mid delen daartoe moeten door leningen worden bijeengebracht. Dat is een niet te minachten stap ln de richting van het volledige her- stël van het land. Wat echter niet eetgen wil dat wij reeds met een ycei door de moeilijkheden zouden geen belangrijke wijzigingen. Zoals thans, moet het abonnement binnen de voorgeschreven termijn worden aangevraagd. Dit draagt dezelfde aanwijzingen als die welke op de thans gebruikte kaart voorkomen. Evenwel wordt de vervaldatum in een van de 12 vakjes van de tabel aangebracht, waarbij te werk wordt gegaan als volgt: naar gelang het abonnement over 1 jaar, 6 maanden. 3 maanden of 1 maand loopt, wordt de vervaldatum in het 12', 6', 3' of 1* vakje vermeld. Wanneer een gewoon maandabon nement met beperkte reisweg wordt afgeleverd tot vernieuwing zonder on derbreking van een abonnement op hetzelfde, traject, moei de vermelding V. Z. O. >1 (vernieuwd zonder ender breking), gevolgd door het nummer van de vorige kaart, op cle bovenrand van de rechtervleugel van de kaart staan om te verantwoorden dat de prijs van het met 50 13 tarief werd toegepast. De prijs van het abonnement wordt in de daartoe bestemde kolom van het overeenkomstig vakje vermeld. Voor de eerste geldigheidstermijn van de kaart wordt geene contróieze- gel gebruikt. Verlenging van de geldigheids duur van de kaarten. De verlenging kar. verkregen wor- licht-grijs voor het werkabonne-jden in eender welk station van het ment; |net, behalve in de stopplaatsen, mei licht-groen voor het schoolabonne- j uitzondering voor de schoolabcnne- ment. j menten, die uitsluitend kunnen ver lengd worden in het kantoor van af gifte, dat alleen beschikt over lnlich - Met ingang van 1 Januari 1948 wordt een nieuw model van abonne mentskaart in voege gebracht. Nieuw cf <s vernieuwen is niet altijd verbeteren of vereenvoudigen! Maar deze keer is het toch iets waar van de overgrote schaar van abon- neiiten zal moeten getuigen: de N. M. B. S. moderniseert en 't is in de goe de richting: 't is een echte vereen voudiging die veel geloop zal vermij den en tijd zal laten uitsparen. We nemen over uit de daaromtrent verschenen onderrichting. De kaart wordt in een etui van mica gestoken en wel zo. dat de twee zijden welke alle nodige gegevens aangaande reisweg, geldigheidsduur, foto en identiteit bevatten aan de buitenkant, voorkomen. Op de binnenzijden is een uittrek sel %van het reglement afgedrukt. Op de voorzijde van een der vleu gels komt een tabel voor met 12 vak jes waarin de Vervaldatum van de Kleur van de kaarten. De verschillende categorieën van abonnementen zijn door de kleur van de kaarten te onderscheiden: licht-blauw voor het abonnement- met beperkte reisweg: roze voor het net abonnement (han delsreizigers inbegrepen) Uitgifte van dc kaarten. De thans geldende beschikkingen die met verders taande voorschriften niet strijdig zij», blijven van toepas sing. Van 1 Januari 1948 af worden nog alleen kaarten vair het nieuw model afgeleverd. iio uitgil t ei ca mali tci t onderga, wr_ tingen omtrent de da turns van het schooljaar. De kaarten mogen slechts verlengd worden voor achtereenvolgende ter mijnen, elfe aan de eerste gelijk zijn: wordt de kaart voor drie maanden ié* vervolg Jikswywg In het landschap Brabant zeggen de boeken, werd het meisje Goedele geboren als dochter van graaf Wit- ger en van Ameiberga, de zuster van Pepijn van Landen, die later heilig verklaard werd. Nobel volk dus, no bel in dubbele rin, voor God en voor de mensen. Reken daarbij nog dat haar broer Emebert, de bisschop van Kamerijk, naderhand eveneens als een heilige vereerd werd, en haar zuster Reinilde ook al op de lijst der Dietse heiligen voorkomt. Amei berga, Goedele, Reinilde, Emebert, hoe deugdelijk Vlaams, hoe een voudig en vertrouwd klinken die na men, tegen de uitheemse klank van wat ik soms rondom mij hoor: Suzy, Slmone, Liliane, Toni... Nu dan. toen haar moeder, vrouwe Ameiberga in verwachting was van haar eerste wichtje, kwelde haar zeer de gedachte aan wat er eens uit haar kind zou groeien, Cn welke ramp het voor haar zou zijn, moest haar meis je later ooit een verkeerde weg op- 1 gaan. Eens, toen ze in slaap gevallen was, na uren lang onrustig gepieker over de toekomst, verscheen haar een engel die haar geruststelde en de verzekering gaf dat ze de moeder zou worden van een kind dat eens ais een heilige zou vereerd worden. Het wichtje kwam en werd mot gro te staatsie gekerstend in de slot kapel te Moorsei, in het landschap Aalst. Al wat nobel was voor God of voor de koning reed op schimmel of hakkenei naar het doopfeest, en de zeereerwaarde abdisse Gertrudis, van de roemrijke Cisterciënserabdij van Nijvel, die het metersehap aan vaard had, hield het wicht over de doopvont. En toen ze voor het dcop- maal afscheid nam van vrouw Amei berga, in de laaggezolderde slaap zaal. met de smalle diepe venster nis in de zware dikke -muren, boog ze het witgekapte hoofd over de sponde der moeder, en zegde fluis terend dat ze bedacht had het prin selijk wicht, zodra het op jaren zou gekomen zijn, bij zich te nemen in haar konvent te Nijvel, om het op te voeden naar Gods wet, ver van de onvermijdelijke wereldse drukte van het rumoerig slot ingeval vrouwe Ameiberga dit goed vond. Toen zuchtte de grafelijke moeder tweemaal, eens omwille van dit we relds rumoerig slot, waarvoor ze zelf in de grond van haar hart altijd een afkeer gevoeld had, en eens om de gedachte dat haar kind haar zou ontnomen worden, zodra haar jonge- meisjes.iaren zouden aanbreken. Maar ze dacht aan God en aan de engel die haar verschenen was en zeide met een zucht: «Doe dit, lieve nicht, als het voor Goedele het beste is! Om het kort te makenhet kleine meisje groeide op tot een hups kind je, met lange, blonde vlechten, zoals dit in het landschap Aalst pleegt te zijn. en in de dagen dat haar gra felijke vader, de machtige hofmeier Pepijn, plezier begon te krijgen in de aanvallige liefelijkheid van zijn dochtertje, en er bereids op zinde een kastanjekleurige hakkenei en een goudlederen getufg voor haar zeven de verjaardag te kopen, reed zekere nanoen de zware karos, met het wa pen der abdij van Nijvel, onder de poort van het slot het binnenplein over, en de bleke nonne Gertrudis ruiste donker en breed de trappen van het- bordes op. Het kostte wat discussies en wat overredende woor den, wat vrome bespiegelingen en wat traantjes, maar 's- anderendaags reed de zware koets het binnenplein over, de poort onderdoor, en voerde de abdis en het jonge gravenkind met de vlechten en de nieuwsgierige ogen in het frisse gelaat, over de blonde heuvelen van het liefelijke Brabant, naar het grote, grijze kon- vent te Nijvel. Het werden vrome dagen voor de kleine Goedele te Nijvel: dagen die gevuld waren met psalmengezang ter hoge abdijkerk en lessen in la- tijn en grote muzieknoten in het psalter, met bescheiden spel in de kloostertuin, en een zeldzame keer een wandeling met haar moeie, de abdis, naar een of andere réfugié of afhankelijke hoeve van het kon- vent. En de. nonne Gertrudis ver heugde zich zeer om de wegen van zichtbare vroomheid en diepe religi euze zin welke haar petedochter be wandelde. Twee keren meldde men de kleine Goedele een treurig nieuws eenmaal toen de abdis haar, met de armen om de schouders, vertélde dat haar moeder Ameiberga in geur van heiligheid gestorven was in het TWEE VISSERSSCHEPEN VERGAAN NABIJ DE FRANSE KUST Zes doden. Op 600 meter van de haven van. Quimper zijn twee visserssloepen ver gaan. Machteloos st-onden vele hon derden inwoners van deze haven de doodstrijd te volgen van de 6 man die streden op leven en dood tegen de hoge golven, maar ten slotte met hun scheepjes naar de diepte werden medegesleurd. Reddingsvaartuigen konden nog slechts wrakstukken opvissen. uitgegeven, dan kan telkens maar verlenging voor termijnen van drie maanden worden bekomen; evenzo kan een maandabonnement slechts voor eën periode van één maand wor den verlengd, 'behalve in geval van eerste verlenging van een gewoon abonnement met beperkte reisweg, dat voor twee maanden verlengd wordt. De verlenging van de kaart ge schiedt op staande voet. ten vroegste 5 dagen vóór de vervaldatum. Etui's. De abonnementskaarten moeten aan de abonnementen worden afgele verd met een etui van mica waarvoor een bedrag van 2 fr. aangerekend wordt. Indien echter de abonnent bij de vernieuwing van zijn kaart het etui van de vorige kaart blijkt te be zitten, wordt hij niet verplicht er een nieuw aan te kopen. Aangezien er volstrekte verplichting ■bestaat de kaart in het door de Maatschappij verstrekte, voorgeschre ven etui tc steken, moet de bediende die de kaart afüevert, eisen dat de abonnent zich dat voorwerp aan schaft. Opmerking. Terwijl dc verlenging van de gel digheidsduur van een. kaart dadelijk kan verkregen worden, is voor de ver nieuwing van de kaart na een Jaar gebruik een zekere tijd nodig, aange zien die vernieuwing aan het kantoor van uitgifte moet aangevraagd wor den. Het nodige dient gedaan opdat de abonnenten zouden weten dat de aan vraag voor de vernieuwing van de kaart tfihi dagen van te voren moet ingediend worden. PRACTISOH. De abonnent hoeft slechts één foto per jaar te gebruiken; voor dc ver lenging van zijn kaart biedt hij zich aan het winket van 't is gelijk welk station aan, en zijn abonnement lïftWÜ jCaöSlU*.KÖ5M<ii. klooster van Sinte Aldegonde te Maubeuge, in Zuid-Vlaanderen, en een tweede maal toén al de klokken der stad en der abdijkerk over dood luidden, bij het overlijden van de vrome abdis Gertrudis. Dat was anno zeshonderd vier en zestig. Drie da gen na de begrafenis liet haar vader zijn dochter terug naar huis ha len, en van nu voort leefde ze vreedzaam en Ingetogen ln haar va ders kasteel te Moorsei bij Aalst. Eigenlijk was haar verblijf te Moorsei slechts de voortzetting van het vroeger leven te Nijvel: ze wijd de in stilte haar maagdelijkheid aan Onze Lieve Heer, en vulde haar da gen met gebed en goede werken. Elke morgen, voor het licht werd, ging ze, vergezeld van een dienstmaagd, die een lantaarn droeg, naar de Sint Salvatorskcrk te Moorsei, die op een afstand van twee mijlen van haar vaders kasteel lag. Eens, zo verhalen de kronieken, doofde he.t licht plots uit in de lan taarn, en de beide vrouwen st'onden in de duisternis, zonder dat ze wis ten welke richting ze moesten uit gaan. Goedele sloeg een kruis en bad een ave, en zie, plots ging de kaars vanzelf aan en straalde met een nooit geziene glans. Het is cm die reden dat ze na haar dood meestal afgebeeld werd met een lantaarn. De opsomming van de wonderen die ze door haar gebed wrocht, zou een hele lijst vergen, maar in de boeken kunt ge in korte woorden le zen dat de Satan vele en allerhande sluwigheden in 't werk stelde om haar te verleiden tot een werelds leven peins maar dat ze in een weelderig kasteel leefde, omringd van jonge, hupse wapenlui en vleie rige hovelingen maar zonder re sultaat. Ze bleef de ingetogen jonk vrouw, die haar dagen doorbracht met vasten en verstervingen, bidden en weldoen. De kronieke spreekt van nooit geziene mirakelen en verbazen de genezingen, die ze door haar ge beden wrocht. Ze stierf de achtste Januari zeven honderd en twaalf in geur van hei ligheid», zodat velen van heinde en ver kwamen om haar lichaam te vereren, en door haar voorspraak bij God allerhande voorrechten te be komen. Naderhand liet Karei de Gro te haar overblijfselen van Hamme bij Aalst overbrengen naar de kerk van Moorsei, en tevens vlakbij een vrouwenklooster bouwen, dat gewijd was aan de nagedachtenis van Sinte Goedele. Een goede driehonderd jaar later werden haar relikwieën over gebracht naar de Sint Michielskerk te Brussel, die thans Sinte Goedele heet. Lambert de tweede, graaf van Leuven, die dit bewerkte, stichtte in die kerk een kapittel van tien ka nunniken. De moeite niet om daar een le ven over te schrijvendenkt ge bij uzelf. Maar dan antwoord ik dat de heiligheid van deze begenadigde Dietse maagd juist zo belangrijk was omdat ze zich voltrok langs eenvou dige lijnen: gebed en versterving dei- zinnen. zonder kloostergeloften of martelaarsdood, en midden een we reldse omgevin", waaraan ze zich niet altijd kon onttrekken. God speelt zijn goddelijk spel met de ziel die naar Hem wil groeien: elke ver sterving wordt een feest voor wie Hem liefheeft, cn Hij 'geeft duizend voudig terug wat ze Hem schenkt aan schamele mensenliefde. Sinte Goedele, vrome heilige maagd uit de Dietse landen; sta dit volk bij in zijn grote nood, en leer ons groot zijn in het kleine en boven alles God liefhebben. Betalingsbalans uit haar even wicht ingevolge de loonsuitke- ringen aan grensarbeiders. Medegedeeld wordt dat Frankrijk de Invoer van nagenoeg alle goede ren uit België heeft stopgezet, met uitzondering voor kolen en koper. De Fransen hebben in de loop van de eerste tien maanden van het Jaar weliswaar voor zes milliard Franse frank meer uitgevoerd naar België dan wij naar Frankrijk, maar de Franse financiën, aldus radlo-Hil- versum, die het bericht bracht, gaan gebukt onder de zware last die de betaling van de Belgische grensar beiders betekent. Om die betaling te kunnen verzekeren, moet Frankrijk rijn reserves in ons land en zelfs zijn goudvoorraad aanspreken. Vooralsnog worden dus geen in voervergunningen meer afgeleverd aan Belgische handelaars en zullen besprekingen gevoerd worden met jle betrokken instanties,. Het blijkt dat de posiite van Frankrijk tegenover Zwitserland veel gelijkenis vertoont met de verhou ding Frankrijk-België. BEENHOUWER VRIJGESPROKEN TE IEPER Zoals elk jaar komen we U weer onze dienst aanbieden om Uw kind te helpen bij de keuze van een be roep. Dat wij dit jaar zeer vroeg aan zijn om U daarvan te spreken, is niet zonder reden. Verleden jaar immers werd onze Dienst voor Voor lichting bij Beroepskeuze overrom peld door de talrijke aanvragen om een onderzoek. We hadden zelfs grote moeite om iedereen tevreden te stellen. Dit jaar willen we .dit voorkomen, door er vroeger aan te beginnen. Daarom vragen we aan de ouders van alle schoolverlaténden. zo jbn-i gens als meisjes, dat ze ons nu zou den vragen om hun kind te onder zoeken in de loop van dit school jaar. Dat is voor U ook beter, want dan weet ge vóór het groot verlof wat ge met Uw kind het best zoudt doen. VOOR WIE is onze dienst* Voor alle jongens en meisjes, die met het groot verlof de lagere schooi zullen verlaten, hetzij omdat ze 14 jaar zijn eii naar de vakschool of op stiel gaan, hetzij omdat zo wensen ver der te studeren. Ook onderzoeken we bereidwillig alle jongens en meisjes tot 18 jaar, die onze hulp vragen in de keuze van een beroep. Zullen zij geschikt zijn voor het geen ze willen leren? Zullen ze 't kunnen uithouden of zullen ze na een paar jaar iets anders moeten be ginnen? Wordt hët voor mijn kind. geen: twaalf stielen en dertien on gelukken? Dat vraagt zich ieder vader en moeder af, die bezorgd is met de toekomst van hun kind. Beste ouders, we geven U een goe de raad: verzint, EER ge begint! Vóór uw kind aan iets begint, laat het eé'rst onderzoeken bij onze dienst voor beroepskeuze. Het onderzoek is VOLLEDIG KOSTELOOS! Uw kind wordt op alle manieren onderzocht, vooral wat betreft zijn lichamelijke geschiktheid, zijn verstandelijke aan leg en zijn practische vaardigheid. De uitslag van het onderzoek wordt U korte tijd nadien medegedeeld en dan blijft ge nog vrij om te doen wat gii wiit. WAT MOET GE NU DOEN? Schrijf vandaag nog naar: DIENST VOOR VOORLICHTING BIJ BEROEPS KEUZE. Sint-JaeobssU'aat 38. leper of naar DEFOORT ANDRE. Slacht huisstraat 27, lepel', bij wie ge ook alle inlichtingen kunt krijgen. Ouders, verzekert de toekomst van Uw kind; zorgt dat het een beroep kiest, waarvoor het geschikt is en waardoor het welvarend en gelukkig door het leven kan gaan. Daarom EERST een onderzoek bij onze Dienst voor Voorlichting bij Be roepskeuze. HET WONDER DER ROZEN IN STOCKPORT Volgens ingekomen bericht zouden de rozen der Kroon van O. U. Vrouw in de St-Mariakcrk te Stockport (Eng.), waarover wij reeds herhaal de malen schreven, zich nog altijd in bloei bevinden. Dit wonderbaar feit doet dan ook nog steeds een onge woon talrijke menigte uit alle hoeken van liet land naar bet funpeie volks- kerkj* tUonieu, Oneerlijk controleur afgezet. M. André Staelens baat te Gits een beenhouwerij uit. Op een goede dag kreeg zijn moeder, in zijn afwezig heid, het bezoek van twee inspec teurs. Zij sloegen een grote hoeveel heid vleeswaren aan, zonder wegen. Ze gaven aan moeder Staelens een Model B en sloten al het aange slagen vlees in de ijskast en verze gelden ze. Een paar dagen later kwa men ze terug met een G-tal inspec teurs. De beenhouwer wilde zijn huis niet laten doorzoeken zonder de aan wezigheid van een locale overheid, de burgemeester of de veldwachter. Hij ging-op zoek en toen hij enkele mi nuten later terugkwam, was de ijs kast reeds open en was het grootste deel der aangeslagen waren reeds op een vrachtwagen geladen. Doch, volgens cle controleurs, ont brak een stuk kalfsvlees van onge veer 20 kg. De zegels van de ijskast waren niet verbroken, maar mits een staafje uit de deurenhengsels te trek ken, was het mogelijk de deur te ope nen, zonder de zegels, te verbreken... vermeldden zij in hun proces-verbaal. Staelens liet het echter zo niet. De inspecteurs hadden 50 kg. Amerikaan se reuzei, 45 kg. inlands smout, 40 kg. droge worst en een 40 kg. vlees aan geslagen. Volgens hun proces-verbaal bedroegen dié hoeveelheden respec tievelijk 38 kg., 35 kg., 18 kg. en 23 kg. Een officieel document citeerde 29 kg. inlands smout, 5 kg. salami en 15 kg. vlees. Van de reuzel was reeds geen sprake meer. Verder kwam aan het licht dat inspecteur Joseph Lam- brecht bij een winkelier van Torhout reuzel verkocht had. Enkele dagen la ter stortte hij de opbrengst v'an deze verkoop ter griffie der rechtbank. De rijkswacht stelde een onderzoek in en stelde vast dat het absoluut on mogelijk was, de hengsels van de ijs kast los te maken en langs daar in de kast te komen. De controleurs kwamen voor dé boetstraffelijke rechtbank té leper. Lambrecht, die afgezet is wegens veroordeling, werd de teruggave van de aangeslagen waar bevolen. Be klaagde Staelens werd vrijgesproken. Het onafhankelijke blad Svo- bodne Novinybrengt onder de kop Blik op België's rijkdomeen ar tikel over de koloniale tentoonstel ling te Antwerpen. De steller wijst op het buiten gewoon geluk van België, met zijn kolonie, die gedurende de gehele oor log voor het moederland heeft ge werkt Hij weidt uit over de ver diensten van de inlanders, die aan de strijd hebben deelgenomen en bovendien dc geallieerden grondstof fen hebben geleverd. Als onderhorige van een staat zonder koloniën, komt hij tot de vaststelling, dat alle na tionale hulpmiddelen van zijn land ternauwernood zullen volstaan om enigzins de welvaart van België te evenaren, zoals dit blijkt uit deze tentoonstelling. De levensstandaard in België is hoger dan die van Zwit serland, zo schrijft hij. Men moet echter niet geloven dat cle Belgen hun economische macht te danken hebben aan hun getrouwheid aan de principes van hët liberalisme. Bel gië dankt zijn overvloed aan de ko lonie en de haven van Antwerpen, die het land een gelukkige toekomst waarborgen OVER EEN SCHOOL VOOR SEXERS Jaarlijks worden in ons land 20 tot 30 miilioen kuikens der legrassen geboren. De 2/3 daarvan moeten ge seheiden worden volgens geslacht bij de geboorte. Dat wordt genoemd: Sexen. To.t heden werd dit werk hoofdza kelijk uitgevoerd door vreemdelingen. Japanners, Australiërs, Amerikanen, Engelsen. Het overkomen van al die mensen kost verschrikkelijke geld sommen, met het praktisch gevolg dat, terwijl het sexen, veel te duur is, het een uitvoer van deviezen mede brengt die totaal verloren is. Mensen doen komen uit de anti poden der wereld naar een overbe volkt land, is geen oplossing. Het is een dienstbaarheid die weegt op on ze hoenderteelt ten koste van milli- oenen. Het is vernederend voor ons misschien belachelijk. Want hier lo pen honderden jongens en meisjes die uitzien naar een broodwinst en die kunnen opgeleid worden tot sexer. Deze toestand moet opgeruimd worden. Daarom werd beslist, onder steun van hogergeplaatstcn. een school voor sexers in te richten. Een superieure leerkracht is daartoe aan geworven. De leergangen beginnen reeds in de loop van Januari. Wie het aandurft, iaat zich in schrijven. Als het een inspanning vraagt, het loon voor die inspanning is dubbel groot. Na enige tijd worden aldus onze eigen Jongens in staat gesteld, ons eigen werk te doen in ons eigen be drijven. De vreemdelingen zullen kunnen bedankt worden en naast hen zullen wij kunnen optreden ln de buitenlandse centra voor hoen derteelt. Aldus wordt een nieuwe mogelijk heid gegeven aan onze jeugd. Daar over kunnen wij ons verheugen. inlichtingen en inschrijvi-neen: A. Dambie, Vlam er unie. Cl. Mechelen 15 10 1 4 33-13 24 Anderlecht 15 10 3 2 41-28 22 Boom 15 9 5 1 30-20 19 Union 15 8 5 2 32-35 18 Antwerp 15 8 6 1 35-21 17 Standard 15 6 6 3 42-30 15 Lyra 15 6 6 3 33-24 15 Olympic 15 7 7 1 27-20 15 Gantoise 15 5 6 4 26-33 14 Berchem 15 5 7 S 27-38 13 Ukkel 15 5 8 2 32-36 12 Club Luik 15 5 8 2 32-39 12 Lierse 15 5 8 2 23-39 12 Rac. Brussel 15 3 7 5 21-32 11 Sport. Charleroi 15 6 9 1 29-41 11 Beerschot 15 4 9 2 21-35 10 Telkens zich incidenten voordoen naar aanleiding van brutaal spel, valt er een aardige neiging op te mer ken om scheidsrechterlijke fouten op te halen, deze als verzachtende om standigheden te doen doorgaan en de verantwoordelijkheid op de nek van de scheidsrechter te schuiven. Het is waarlijk' belachelijk. Ieder een weet dat geen enkel scheidsrech teer onfaalbaar is. In de laatste tij den hebben wij maai' al te vaak kun nen vaststellen dat er grote fouten begaan werden en dan nog wel door sommige van onze beste aangeschre ven fluitenlers, bij wie een zekere ze nuwachtigheid te bespeuren valt. (De door het Midden Scheidsrechtersco- miteit gevolgde politiek inzake be vorderen en afdalen is hier zeker niet vreemd aan). Maar, dat men zich in hun plaats stelle en inprentte dat zonder hun medewerking het onmogelijk zou zijn dergelijke voetbalcompetities ln te richten. Hun taak is zeker wel ondankbaar en het zijn de massa schreeuwers niet die altijd bereid rijn om de scheids rechters uit te jouwen en uit te schel den, die bekwaam zijn om al ware het maar de eenvoudigste knapenwed- strijd op een fatsoenlijke wijze te leiden, om de goede reden dat ze de spelregels niet machtig zijn. Dit geldt niet allleen voor de toe schouwers maar. gewis ook voor het merendeel der spelers, die door hun gebaren en houding het protesterend publiek aanmoedigen. Tevens, indien spelers zich onbe tamelijk, brutaal of kwaad aanstellen, of slaags geraken, kan men de scheidsrechter de schuld aanwrijven? Het enigste dat men hem zou kun nen verwijten is dat hij te lang zou talmen of niet streng genoeg zou op treden. Over enkele weken tijdens een wed strijd van eerste afdeling, werd een speler slechts vijf minuten voor het einde van het veld verwezen, alhoe wel hij zich van het begin af her haalde malen zwaar aan de regle menten had vergrepen en onbetame lijk aanstelde, zo tegenover de toe schouwers als tegenover de scheids rechter. il UITSLAGEN VAN ZONDAG 1.1. Lyra ERE-AFDELING Rae. Brussel F. C. Luik Lierse Beerschot Gantoise Anderlecht Boom Berchem O. Charleroi F. C. Mechelen Antwerp S. C. Charleroi Ukkel Un. St-Gillis Standaard Rangschikking ff—0 1—3 2—1 3—2 1—0 1—1 2—3 0—3 AFDELING I REEKS A F. C. Ronse F. C. Brugge 22 C. S. Brugge Un. Namen 23 Rac. Doornik Vig. Hamme 12 S. K. Roeselare Gosselies 33 E. Aalst St. Leuven 20 Tubantia Rac. Mechelen 05 Kortrijk Sp. St-Niklaas S. K. 23 Rac. Tienen A. S. Ronse 21 Dergelijke toegevendheid en gemii aan kordaatheid zijn niet t« jeeit- vaardigen. Doch indien het onbetwistbaar 1« dat een groot aantal scheidsrechter lijke missingen begaan worden inta ke beoordelen der fouten en inter preteren der reglementen, dan dient niet te vergeten dat de scheidsrechter veel beter rechter is dan de toeschou wers, daar hij beter geplaatst is, (ie spelregels kent en daarbij onpartij dig is. Het is wel eigenaardig dat een scheidsrechter nimmer zal uitgejouwd worden voor beslissingen genomen te gen de ploeg waarvan men supporter is en de overwinning wenst, terwijl de beslissingen genomen ten nadele van de tegenstander eenvoudig aan genomen worden, zelfs als zij aanlei ding kunnen geven tot betwisting. Er is iets manks in de mentaliteit van onze spelers, die gelijk welke mid delen willen gebruiken om te winnen en die zich kwaad maken als ze hun doel niet bereiken; er is iets gebrek kigs in de mentaliteit van de toe schouwers die meer en meer de wed strijden volgen om enkel en alléén de overwinning van hun ploeg te zien en wrevelig worden wanneer het anders verloopt. Een echte sportman aanvaardt met overlegde tucht de beslissingen van de scheidsrechter, welke deze ook mo gen wezen. Een aardig voorval heeft zich voor gedaan bij de vriendschappelijks wedstrijd op Kerstdag te Charleroi, betwist tussen de lokale Sporting ?n First Vienna. De internationaal Thi, rifays, alhoewel zeer regelmatig ge chargeerd door een tegenstander, richtte zich op en wilde de Oosten rijker te lijf gaan. De scheidsrechter had evenwel geoordeeld dat er- feut begaan werd. Terwijl men Thirifays verhinderde Bortoll te slaan, ging de ze laatste de bal halen en plaatste ze heel kalm op het strafpunt, gebast dat door de toeschouwers verdiend toegejuicht werd. Onze internationaal, die zich onge lukkiglijk reeds meermalen ongunstig doen opmerken heeft, kreeg hier een voorbeeldige les in fair-play. J. J. V. 1-5 4-1 3-2 0-1 3-0 2-0 2-1 7-1 1-1 3—1 2-1 E. Beselare T. Meenen Dottenijs Rekkem Sp. Brielen Vlamertinge Herzeeuw Aalbeke Sp. Ill" A"DELING REEKS Assebroek S. V. Breedene Fl. Zedelgem Zwevezele S. K. Voorwaarts St-Joris F. C. Sysele Lissewege D. Ruddervoorde Koekelare Aciinkerke Wenduine Veldegem S. V. Diksmuiöe III* AFDELING REEKS B St-El.-Winkel Aarsele 9—0 Zonnobeke S. V. Vichte G—3 Dosko Beveren - Staden 0—5 Ozegem Sp. Watou 1—2 Beveren Leie Rac. Lauwe 4—1 St-Katarine S. K. Avelg'em 5—2 S. V. Pittem Hulste Sp. 2-4 BEGINNENDE CLUBS. REEKS B Oostduinkerke Roesbrugge 3—2 Proven Dadizele 1—5 Poelkapelle Poperinge 2—2 WEDSTRIJDEN VOOR MORGEN ZONDAG Rangschikking R. Mechelen 15 11 2 2 49-14 24 S. K. St-Nikiaas 15 12 3 0 46-18 24 Eendr. Aalst 15 ii 3 1 30-16 23 Club Brugge 15 7 2 6 26-15 20 Cercle Brugge 15 6 5 4 26-23 16 Stade Leuven 15 6 5 4 31-29-16 Kortrijk Sp. 15 6 6 3 26-26 15 R. Doornik 15 7 7 T 35-35 15 Rac. Tienen 15 4 5 6 22-27 14 Roeselare S. K. 15 4 5 6 25-31 14 Un. Namen 15 6 7 2 18-27 14 Gosselies 15 3 7 6 24-28 11 Club Ronse 15 5 9 1 20-25 11 Vigor Hamme 15 3 8 4 9-25 10 Tubantia 15 2 9 4 11-23 8 Assa Ronse 15 2 12 1 10-46 5 BEVORDERING REEKS A S. C. Meenen Wevelgem 21 Terhagen Meulestede 30 Geeraai'dsbergen Izegem 1—0 Rupel St-Kortrijk ,2—2 Harelbeke Dendermonde 13 Rac. Gent St-Moeskroen 1—2 j Nielse Un. Doornik 11 Oudenaarde A. S. Oostende 11 Rangschikking U. S. Doornik Moeskroeii Meulestede Meenen- Rac! Gent St. Kortrijk Dendermonde Assa Oostende Izegem Harelbeke Nielse Oudenaarde Rupel Wevelgem' Terhagen Geeraardsbergei II* AFD. PROVINCIAAL Knokke Deerlijk 2—1 Komen F. C. Roeselare 13 Ingeimunster D. Blankenberge 11 W. S. leper F. C. Poperinge 20 Lauwe Wervik 13 V. G. Oostende Middelkerke 70 Avelgem Houthulst 41 Waregem C. S. leper Rangscliikking 15 9 2 4 34-16 22 15 9 4 2 33-25 20 14 8 4 2 28-23 18 i 15. 8 5 2 19-18 18 15 7 5 3 25-25 17 15 6 5 4 29-22-16 15 7 6 2 28-27 16 15 5 5 5 25-22 15 15 7 7 1 25-22 15 15 6 7 2 19-29 14 19 5 6 3 19-18 13 15 5 7 3 23-20 13 15 3 6 6 13-21 12 15 5 9 1 20-29 11 15 4 9 2 18-28 10 15 4 11 0 24-37 E Tenzij andersluidende vermelding aftrap der wedstrijden te 15 uur. BEVORDERING REEKS A Meulestede - Nielse Ba(y. St. Moeskroen - Wevelgem Someri Terhagen - Rupel I)e Ree«. II* GEWESTELIJK REEKS C Moorsele - T. Meenen Van Ivcmsek». III* AFDELING REEKS B Zonnebeke - R. Lauwe Carlier JL BEGINNENDE CLUBS REEKSB Poelkapelle - Dadizele Vanlerberghe. VRIENDENWEDSTRIJDEN Oudenburg - Delanghe Vandèlkcluvse. Zwevegem - F. C. Komen Desmet II. Heist - Ste-Kruis Servaes. Cl. Torhout - A. Oostende Montaigne. Dar. Blankenberge - Knokke-Heist- Wenduine-Den Haan ééharley. f4.30: B. S. Poperinge - Vlamertinge Holvoet Willy. Oostroozebeke - Beveren-Xeie Depraeterc Adolf. Lichtervelde - Zwevezele Brunecl VV. Zerkegem - Ex. Zedelgëni Vlamynck. Beselare I - S. C. Meenen JI Breyne. LANDBOUWERS... waarom een Melkmachine kopen 1) Omdat 90(3 der melkveehou ders de 'Surge-jViélotte ver- kiezen; 2) Omdat zij eenvoudig eb doel matig is en de koeiensnel melkt o) Omdat liet dc enige machine is die geen werk vraagt voor het reinigen ■4) Omdat de SURGE alle dar men afgeschaft lieeftpvaar dc melk moet 'passeren; 5) Omdat het nvelkappanaat in 20 seconden, kan uit elkaar genomen worden cn in 3ü se conden weer ineengezet wor- j den. Gaat z-ien waar onze machines werken Vraagt inlichtingen bij.de Firma STEVENS GEDROEDEF.S in IEPER-of POPERINGE. 4—2 S Binnen enkele dagen S v. Amerikaanse TRAi Waregem 15 11 Wervik 15 12 F. C. Roeselare 15 11 V. G. Oostende 15 10 C. leper 15 Deerlijk 15 Houthulst 15 Avelgem 15 Knokke 15 Poperinge 15 W. S. leper 15 D. Blankenberg^ 15 Komen 15 Ingeimunster 15 Lauwe 15 Middelkerke 15 II* GEWESTELIJK Koksljde Den Haan V. P. Gits De Panne F. C. Heist F. C. Torhout St-Kruis Ex. Zedelgem S. K. Torhout Steenbruggc Veurne E. G. Gistel Oudenburg Nieuwpoort S. V. Blankenberge Jabbeke II* GEWESTELIJK REEKS 3 3 5 5 5 7 6 7 9 7 8 10 11 2 12 3 61-13 25 1 38-17 25 1 37-10 23 2 38-21 -22 1 42-25 19 4 30-23 16 4 23-25 16 1 29-26 15 6 22/37 12 4 15-38. 12 0 26-30 12 5 33-40 11 3 27-36 11 2 16-46 8 0 24-33 8 1 14 50 6 KEEKS A 1—0 1—2 1—5 3—1 0—2 4—1 2—1 7—0 B Zwevegem M. S. Ingeimunster 3—0 Moen F. C. Ootegem 41 Kuui-ne Sp. R. Waregem 1—2 V. V. Dentergem F. C. Wakken i5 St-Baafs V. C. Ardooie 1—4 F. C. Tielt S. V. Kortrijk 1—4 Meulebeke Lichtervelde 11 F. Marke Oostroozebeke 110 II' GEWESTELIJK REEKS C A. A. Moeskroen Moorsele 3—0 Le Bizet Moorslede 2—4 Gel uwe Lo winger. 2—3 Pastchecaiue Bteeegem fr-3 aan coinst v. Amerikaanse '1 RAC'i'ÖREN, J kompleet met poulie ui d mar- 3 réiiir52.Cao fr. (5.164) POPERINGE. Vrijdag 9 Januari; Volksvertegenwoordiger J. Siu'rke. ia cle Kafti. Kring, van 9.30 tot 1! ia::. Zond-.g 11 Januari, Bestendig gevaardigde J. Stonne, in de Ksth. Kring, van 9.30 tot 11 uur. IEPER. Zaterdag 3 Januari, Be stendig Afgevaardigde J. Storme. in «Pahia», van fl.30 tot il uur. Senator Mullie, in De Drie Ko ningen», van 8.30 tot 11 uur. Zaterdag 10 Januari, Volksver-, tegenwoordiger J. Stubbe, i:i P.v triavan 9.30 tot 12 uur. WERVIK. Zondag 11 Januari, Volksvertegenwoordiger F. Lefère, in Volksbelang, van 10.30 tof 12 uur. KOMEN. Zondag 4 Januari, j Volksvertegenwoordiger F. Lefère, in Cercle Catholique, van 11 tot 12.30 v FLOEGSTËERT. Zondag 4 Ja nuari, Volksvertegenwoordiger F. Le- fèrè, in Salie, Grote Markt, van 9.30 tot 10 uur. WAASTEN. 'Zondag 4 Januari; j Volksvertegenwoordiger F. Lefère, ln Cercle St Jean, van, 10.15 tot 10.45 u. GELUWE. Zondag 11 Januari, Volksvertegenwoordiger F. l efère, la Werkei'ski'iiifi, vin f.31) tot W.14 uur«

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 7