lal de Middenstand blijven voortbestaan Naar het einde van de koude Oorlog? De nieuwe* Vreemden De Vlaamse schrijver Joz. Simons overleden Waar is Spaak nu KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Laat U niet beetnemen Brief uit Brussel BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postcheck 47.63.60. 3° JAAR. N' 4. j ONZE BURELEN. ONZE UITGAVEN: EEN TUNNEL ONDER HET NAUW VAN KALES? BESTUURSLEDEN VAN HET BLOK DER KONINGS- GEZINDEN BIJ Z. M. KONING LEOPOLD III BUITENLANDS OVERZICHT WÊÊk GEEN VERPLICHTING TOT VASTEN IN 1948 WATERSNOOD IN ENGELAND r~ -"^T yi\ T_ - Zaterdag 24 Januari 1948 - Uitgave POHERINGE-IEPER-WERV!K en Omliggende rïei B. Cv ABONNEMENTSPRIJS VOOR: igië «Abonnementsprijs): 109 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. weck. Frankrijk -f Holland 3,fr. p. weck. Andere landen 3,50 fr. p. week. Aangesloten bij V.B.P.P UT KELIJKS PRIJS PER Nu 2 FRANK. Roeselart, St-Alfonsusstraat 12. I leper, G. de Stuersstraat 4. Foperingc, Gasthuisstraat 19. Veurne, Noordstraat 14. 1 Wervik, Kasteelstraat 26. Nieuwpoort, Langestr. <M. Dumon), Roeselare-Ieper-Meenen. 1 Veurnc-Nieuwpoort-Diksmuide.] 4 Poperinge-Ieper- Wervik. Nu weten wij het ten minste. Wij iljn vreemden in ons eigen land. Dèt iel Mr Edgard JMfissiaen. Ge kent wel Mr Missiaen, de eeuwig-gebuisde kandidaat van leper, die leder maai toch een ze teltje mag bezetten in Kamer of Senaat. A Fkl kwam mij dat nieuws ver tillen. 1 Pé, ®ei Fiel, al wat Van Glab- feeke uitstak met zijn Incivieken- politiek ls klein bier, als ge nu naar de beslissing kijkt van Mr Missiaen. De meerderheid van de Belgen zijn... vreemden, zó heeft Mr Missiaen beslist. En wanneer ge veertig Jaar in de politiek en van de politiek hebt geleefd, moet ge toch wel 's lands wetten ken nen en nieuwe wetten kunnen fa- briekeren! Zo!? zei ik, wat is dat nu voor nieuws? Mr Missiaen heeft in de Se naat de volle lading gegeven op Het vrij onderwijs, op de lagere scholen, op de middelbare scholen en op onze vakscholen. Dat on derwijs Is een ware nachtmerrie voor Mr Missiaen; hij denkt aan anders niet, hij droomt ervan, hij raast erover. Nu heeft hij de «taak uitgetrokken. De staat moet enkel zorgen voor zijn eigen kinderen, de vreemden gaan de staat niet aan. Ziet ge, Pé, de klnders die de officiële scholen niet bezoeken zijn... vreemden en hun ouders natuurlijk ook. Nu weet ge waar u aan houden. Fiel stopte zijn pijp, zond een wolke xook naar de balken... En onder die kinders van de staat zijn er nog,-veel... stief- kinders. Weet ge 't Pé? Dat spel is nu meer dan twee jaar aan gang: De klnders van de staats bedienden werden zeer vriendelijk verplicht de school van... vaderke staat te bezoeken. Onder de ver lofdagen kregen onze dorpen, ook de kleinere, hoog bezoek. He ren onderwijzers, regenten en professors gingen even met de ouders praten Op de nieuwe middelbare school, net als op de oude, was het onderwijs uitste kend. Prima-onderwijskrachten, verzekering van een postje aan de staat of een ander... amplooi- tje na de studies. Er werd op die scholen ook godsdienst-onder wijs» gegeven, maar op de vrije scholen was «jaar veel te veel tijd aan verloren. En de onkosten? Geen! Daar werd Immers voor gezorgd; er zou zelfs voor gezorgd worden dat onder de verlofdagen reisjes en zelfs reizen onder nomen werden... gratis voorniets. Met de financiële kant moesten de ouders niet bekommerd zijn, ze zouden veeleer trekken dan moeten toesteken! Zo ging het, op grotere en klei nere gemeenten. Tk hoorde daar eigenaardige historietjes over Pé, maar dat zal wel eens te pas komen. Er wordt... geronseld Pé, niet meer voor de lagere school, maar voor de middelbare school. De ge wone onderwijzers onzer gemeen tescholen zullen de straat mogen vagen; men sleurt en sleept de kleineren zelfs naar de... voor bereidende klassen. Er komen zelfs autobussen bij te pas, om al dat kleingeldte vervoeren. Onze gemeentescholen! Dat wor den de... arme scholen, die mid delbare scholen dat zijn... rijke scholen; ziet ge waar de dorps- Jongens en meisjes... mogen naar toe gaan zonder een cent te be talen. Is Mr Missiaen niet bang dat aan die scholen de... burger lijke mentaliteit de socialistische mentaliteit zal vervangen? En zo lopen de eigen kinders naar die nieuwe scholen en ook de... stiefkinders, die geronselde en afgekochte kleinen kan men toch moeilijk als eigen kinders van papa staat aanschouwen? «Onze» klnders zijn de «vreem den» Pé, zo zei en beweerde Mr Missiaen. Onze kinders zijn de... ver waarloosde; niet door ons waar achtig, maar door Mr Missiaen en Co. De «onze lopen hier naar school, wel 's op hun klompen als 't regent, meer dan eens met een gelapte broek of vest, of met een frak die een paar duim te kort Is. In zulk uniformzouden ze belachen worden op Mr Mis- siaen's... middelbare scholen. Maar waar er veel zijn, ge weet wel Pé? En alzo zijn de grote gezinnen weerom bij de vreem den Worden de onze gïoter, dan gaan ze naar de vakschool. Daar staan waarschijnlijk maar weinig... schrijfmachines en an der tuig voor zeer fijne jongens vingers. Ze moeten leren werken, de onzeleren voortbrengen, leien hun kost... verdienen! En te vrezen Pé, dat met al die mid delbare scholen er veel te veel zullen zijn, die 't werk» als te grof en te vuil zullen aanzien, 't Land zal er wel bij varen! Fiel kwam onder doom! Mr Missiaen verklaarde dat hij geen centmeer zou uit geven voor het vrij technisch on derwijs. Kosteloos middelbaar on derwijs voor burgerkinders... in de officiële scholen. Geen cent was erbij voor onze vakscholen... Alsof Mr Missiaen vroeger «ons» onderwijs uit zijn rode frak be- 1 aaide. Wij, de vreemden mogen be talen voor officiële en ook voor onze eigen scholen. Zou Mr Missiaen de vreem den niet kunnen ontslaan van belastingen? Wij betalen toch onsdeel in 't officieel onder wijs? Is 't niet Mr Missiaen? En onzescholen zouden we dan zelf wel financieren, zonder... uw centen... Fiel, zei ik, ge hebt honderd procent gelijk... Kijk, ik las daar precies dat de communistische baas In Hongarije, Rakozi, geen cent meer geven zal aan 't vrij onderwijs. Genoeg voor vandaag, zei Fiel... maar 't staat nog een en ander op mijn boekje. PÊ VLAMYNCK. We schrijven 20 Mei 1946. Eerste Minister Van Acker ging het land redden! En met veel tam tam werd iedere winkelier verplicht alles met 10 af te slaan! Of ze er aan uit konden of niet; "t ging hem allemaal niet aan: het MOEST gebeuren en de controleurs daverden rond bij de Middenstand, van winkel tot winkel. Iedere winke lier had de gruw in het lijf... en moest verkopen, in vele gevallen, met verlies. We schrijven 17 Januari 1948. Ex-Eerste Minister Van Acker Is ondertussen Minister van Verkeers wezen geworden. Waar de winkeliers In hun winkel nog immer de 10 afslag aan de lijve ondervinden, zorgt Minister Van Acker thans als goeie com- mergant met zijp ministeriële macht uitermate goed voor zijn win kel! De spoorwegen sloegen vanaf 19 Januari Jl. met 10 op! De kleine mensen in hun win kel; de Middenstander ligt aan de knoop! De Grote Instelling, waartegen niemand opkan, de Staatsinstelling der N.M.B.S., met Van Acker aan 't hoofd, trekt haar plan. We zijn benieuwd of onze locomo tieven, die van over weken het land doorkruisten met de leuze Laat U niet beetnemennu zullen her- schilderd worden... ...In alle geval, wij hebben er nog geen ontmoet, waarop in grote zwa re blokietters geschilderd staat: Op slag van 10 1 Een commissie, bestaande uit le den van de Wetgevende Kamers van Engeland en Frankrijk, werd ge vormd om een onderzoek te wijden aan het bouwen van een tunnel wel ke beide landen alonder het Nauw van Kales zou verbinden. De tunnel zou vermoedelijk in ge wapend beton aangelegd worden, 56 Km. lang zijn waarvan 39 Km. onder water en 40 a 50 miilioen pond sterling kosten. Zouden ze niet beter dat geld houden om woonhuizen te zetten voor de mensen? De grote stroming van onze dagen gaat naar ele veralgemening van de massamens. Zelfs daar, waar het Marxispie een kruistocht predikt voor de deprole- tarisatie, is de eigenlijke bedoeling niet de vrijmaking van de enkeling en de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid, maar voert over na tionalisatie heen, naar een volledig collectivisme, om hem onder het Juk te brengen van een andere, nog veel hardere, namelijk deze van de al machtige en alomtegenwoordige Staat. Het is deze richting die thans pri meert en er is niemand die dit, zo scherp aanvoelt als de middenstan der. Er bestaat ln onze Westersche lan den een onafhankelijke arbeiders klas, die wij met de naam van mid denstand betitelen. Zij was nog in zulke maat aanwezig in de voorbije decenniën, dat de Marxistische revo lutie op haar rotsvaste oever is ge strand. De droom van wereldrevolutie van Marx, het logisch gevolg van een on- medogende klassenstrijd tussen twee uitersten: enkelen die alles be zitten en niet arbeiden en de uitge bate massa der proletariërs, die niets bezitten en slavenwerk verrichten», werd verijdeld. De stugge Hegeliaan se geest van de Duitse filosoof faal de in zijn berekening: de midden stand Werd wel bedreigd en geha vend, doch hij is niet vergaan, zoals de .determinist Marx het had voor zien. De nog ruime aanwezigheid van mensen die enig kapitaal bezitten, een eigen huis en erf, een eigen win kel en atelier, kortom een soort men sen die bodemvast staan en tevens zelf arb,eiden, zich inzetten zonder berekening... de ideale arbeiders, de onafhankelijke arbeiders, dit feit biedt de verklaring van het misluk ken van de klassenstrijd-tot-het- uiterste. Daar wordt immers kapitaal en arbeid verzoend, daar worden beide waarden op menselijke wijze gepaard en de vrucht is een onafhankelijk, zelfstandig bestaan. Bepaaldelijk hier in ons land, met zijn van overouds nijvere bevolking, is de middenstand voor onze flinkste werklieden steeds een schone droom geweest die voor velen na een of twee geslachten van hard en noest werken, van sober leven en vinding rijke spaarzaamheid, werd verwe zenlijkt. Het rijkste en krachtigste bloed werd steeds opnieuw aangevoerd in de middenstand. Daar geschiedt een voortdurende maatschappelijke her nieuwing naar boven. En toch, alles wijst er op dat die genen die ons land hebben geleid sinds de bevrijding, voor deze feiten geen inzicht hebben gehad. Er was een grote hoop opgegaan dat nieuwe mensen het maatschap pelijk vraagstuk breder zouden be zien en om de enen te redden de an deren niet zouden over boord wer pen. De middenstander is anti-kapita listisch als de arbeider, want het groot-kapitaal is zijn erfvijand en streeft er onverbiddelijk naar het klein bedrijf uit te schakelen. Er is meer, de middenstand is veel meer. dan de arbeider anti-kapita listisch, want alles wijst er op dat enerzijds het grootbedrijf en ander zijds de arbeidersmassa zich best kunnen verstaan en de staat ziet er niet tegen op dat het grootbedrijf (zoals pas zo duidelijk is gebleken) ruim verdient. Het grootbedrijf, veralgemeend op elk terrein, is de beste voorbereiding tot het collectivisme. Het valt de middenstander pijnlijk bij elke regeringsmaatregel de be vinding op te doen: dat diegenen die hard werken, die moedig ondernemen en risico durven dragen, dat ze steeds in plaats van begunstigd, willekeurig worden gehinderd en gesard en als nieuwe t.wintlgeeuwso proletariërs worden verstoken. Daar staat de kleine zelfstandige met een kroostrijk gezin en enkele werknemers, als medewerkers in het bedrijf, die dikwijls bijna evenveel verdienen als de patroon. Dé onaf hankelijke arbeider wordt niet aan zien als een «economisch zwakke», hij slaat er zich immers zelf door. Zijn kindertoeslag is daarom ook slechts een bagatel, een aalmoes en de stijgende duurte zal hij ook wel aankunnen en mogelijks nog de af slag in de eigen productie! Neen, hij zal zelf geen congé kun nen nemen en hij zal zelf geen huis- houdbor.s ontvangen, maar hij zal op de koop toe van zijn veertig of vijf tig-duizend frank inkomen, nog be talen voor de huishoudbons en de congé van anderen. De stiefkinderen in ons land zijn de kleine zelfstandige werkers die Voor onhele weken meldden we ln ons blad dat een afvaardiging van het Blok der Koningsgezindcn uit West-Vlaanderen vertrokken was naar Zwitserland, om er te Pregny onze verbannen Vorst te ontmoeten. Hier boven hebben we een foto dezer afvaardiging, mrt. de Vorst in hun midden. We bemerken er, van links naar rerhts: Heer Vandenbroucke, schatbewaarder van het Blok der K oningsgezindenHr Fmaml tefère, C.V.P.-Volksvertegenwoordiger en. Advokaat te leper: 7A)m Majesteit Ko ning Leopold III. onze verbannen gehouden Vorst; Hr Lagae, stichter en voorzitter vsn het Provinciaal BiioU; Hr TiyBtvt, «eeretari» van voormeld Blok. geen gelijke tred kunnen houden met i de tijd. Ze werken te veel en te hard. Ze dragen een te zware gezlnslast. Ze zijn niet tegen alles verzekerd en laten zich niet koesteren ln de zonne van de Staat. Ze zijn zo vermetel in hun eigen bestaan te willen voorzien, risico's te nemen. Kortom, ze vormen de anti poden van de massamens. Zal deze klas mensen blijven voort bestaan in de toekomst? Of zullen ze deze keer voorgoed ondergaan in de massa? Het antwoord ligt bij de middenstand zelf. De krachtige pogingen tot reorga nisatie in het arrondissement Iepcr- Poperingc ondernomen, bevatten een deel van dit antwoord. Uw aanslui ting. uw bijdrage, welke deze dagen worden gevraagd, vormen er een an der deel van. Neen, wij willen niet verdwijnen, wij willen ons organise ren, want organisatie betekent maeht en daarom brengen we graag een otter. EEN MIDDENSTANDER MIDDELLANDSE ZEEi GEVAARLIJKE ZONE De Middellandse Zse.is niet het voornaamste gebied waar het Westen en Rusland tegenover el kaar staan. In de eerste plaats komen Duitsland, waar het Wes ten eerder aan de wintiende hand is, en China, waar de communis tische successen voortduren. En misschien is het juist daar om dat we thans een grotere ac tiviteit in de Middellandse Zee waarnemen. Het is inderdaad een klassieke tactische zet, de tegen stander, door schijnoffensieven, van de werkelijke doeleinden af te leiden. Dat is reeds één reden waarom de Russen er baat bij hebben de moeilijkheden in het M. Z.-gebied te verscherpen en op te poken. Maar er ligt hierbij ook een vitale reden, die niet alleen is het ver overen van de Dardanellen, van Russisch standpunt uit gezien, en liet beschermen van de impe riale route en de verbindingen met het Nabije Oosten, van Wes ters standpunt uit gezien; het aat er eenvoudig weg om de - - Zee, omdat dié heerschappij van heerschappij in de Middellandse uitzonderlijk belang is voor de verovering van het Afrikaans Continent, dat, in een gebeurlijk nieuw wereldconflict, zou geroe pen zjjn een uiterst belangrijke rol te spelen. Vandaar het spel met generaal Markos in Griekenland en de openlijke bedreiging der Itali aanse communisten, de revolutie te ontketenen om het bewind in het schiereiland te veroveren. Vandaar ook de Russische in stemming met de verdeling van Palestina, die fataal verwikkelin gen en troebele toestanden moet meebrengen. Vandaar ook nu van Ameri kaanse zijde uit de belofte van President Truman, dat de Ameri kaanse soldaten naar Italië zou den terugkeren, indien de demo cratie er in gevaar mocht ver keren; vandaar de hulpverlening aan Griekenland, vandaar het sturen van de kruisers Monta gue en Bexar met duizend marinesoldaten, volledig voor landingsoperaties uitgerust. De zending dezer kleine troe- ■pencontingenten en de manoeu vres der Amerikaanse vloot in dó fflddellandse Zee, hebben klaar blijkelijk een symbolisch karak ter: Rusland past op, wij zijn hier. ln Amerika vroeg men zich immers af, waar die troepen zou den landen. Ze zijn nergens ge land en het is ook niet waar schijnlijk dat ze 't zullen doen. Ze houden zich alleen gereed te landen waar het mocht nodig zijn. Anderzijds is het nochtans dui delijk dat 1.000 man niet veel vermogen, indien het er werkelijk ernstig zou. aan toe gaan. Wat zou er dan gebeuren, indien Rus land, of één van zijn satellieten zodanig zou optreden, dat er een algemene oorlog zou uit volgen? Uit deze bedenkingen besluiten de Amerikaanse bladen over 't algemeen dat de V. S.-regering overtuigd is dat Rusland geen oorlog wil althans niet op het huidig moment en dat het geen oorlog zou beginnen, dan na grotere strategische winsten te hebben behaald in de koude oor log. Om deze strategische successen nu juist te verhinderen, dienen de 1.000 mariniers en de belofte van meer en beter. IN HET OOSTEN WORDT VERDER GESMEED Intussen wordt in Oost-Europa het Sovjetblok steeds dichter aan mekaar gesmeed. Plechtige en geheime verdragen verbinden thans alle Oost-Europese landen, zodat Dimitrov onlangs nog kon verklagen dat een Balkan-F ede ratie waarschijnlijk niet ver meer af ivas. Anderzijds wordt de hulpver lening aan de Markos-regering thans overal openlijk georgani seerd. In alle Balkanlanden ivor- den Vriendenkringen der Demo cratische Grieken gevormd, die belangrijke giften 'aan de Griekse Bergregering zenden. De erkenning van de Markos- regering door één of alle Sovjet- satellieten blijkt waarlijk nog slechts een kwestie van tijd te zijn, en het is best mogelijk dat de Poolse Eerste-Minister, die thans te Moskou verblijft, vaar Warschau zal terugkeren met de opdracht die Bergregering te er kennen. Men acht in communis tische kringen inderdaad dat Po len daarmee zou moeten begin nen. aangezien het niet aan Grie kenland grenst en dat men het bijgevolg niet van rechtstreekse hulp aan Markos zou kunnen be schuldigen. Intussen zou het Kremlin dan ook kunnen voelen op welke wijze de Angelsalcsers op een dergelijke stap zouden reageren, en die reactie zou dan beslissend zijn, om te weten of al de democratische volksrepu blieken het voorbeeld van Polen zouden volgen of niet. Nu is het natuurlijk klaar dat geheel dat gedoe, in de Balkan oogverblinding is en camouflage. Al die verdragen zijn inderdaad niet nodig en een Balkan-Fede ratie moet niet meer worden op gericht, .aangezien al de regerin gen dier Oosterse dictatuur staten aan de minste wenk van Stalin gehoorzamen. Het enige wat met al dat ge loop en al dat gepraat beoogd wordt, is het gebruiken van Wes terse formules voor het bedekken van Oosterse methodes. Iedereen zal dan ook weten, dat op het ogenblik dat één satelliet de Markosregëring zou erkennen, dat het dan het Kremlin is, dat een beslissende en gevaarlijke stap zet, een stap die de overgang zou kunnen betekenen van de koude oorlog naar de warme. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit echter gecombineerd wor den met het wagen van de laat ste koude kans in West-Europa, d.w.z. de openlijke of bedekte re volutie in Italië en Frankrijk, ge steund door woelingen in Belgic. Nederland, Engeland en West- Dultsland, waar het plan M reeds in uitvoering blijkt te zijn. TOGL1ATTI de leider der communisten in Italië, HET FRONT VAN DE VREDE Deze revolutie in het Westen nu werd tijdens de jongste dagen te Milaan voorbereid en op punt gezet. In deze Noord-Italiaanse indu striestad hield de partij van Togliatti inderdaad haar zesde nationaal congres. Dit congres had echter twee werkvelden: het Italiaanse en het internationale. Te Milaan waren immers hoge buitenlandse afge vaardigden uit elf landen: Rus land, Polen, Yougo-Slavië, Roe menië, Bulgarije, Hongarië, Tsje- koslowa.ki.je, Frankrijk, Engeland en Urugay. Het steekt de ogen uit, dat die heren daar niet louter gekomen waren om enkele minuten tegen het Marshall-Plan en het Vati- caan te staan brullen, maar dat ze te Milaan ernstig werk te verrichten hadden. Italiaanse journalisten hebben trouwens gesignaleerd dat de tri bune vaak tótaal verlaten was. Geen enkele grote katwas er te zien. Zij waren in geheime conferentie samengekomen om over de krijgsplannen te beraad slagen. d.i. de instructies van het Kremlin te bestuderen en tech nisch uit te werken. Plet congres zelf, d.i. het na tionaal congres voor Italië, werd reeds onmiddellijk in 'dit Sovjet actieplan betrokken. tep Palmiro Togliatti hield er in derdaad een rede die niet minder dan zes uur duurde en waarvan we de inhoud in twee woorden kunnen samenvatten: strijd te- v. het. Amerikaans imperialis me en het Vaticaan, en daarom: verovering van de macht in Ita lië, zo mogelijk op min of meer normale weg, door de a.s. ver kiezingen in April, of ook door gewela en met de wapens. En dit alles gecamoufleerd, onder een Front van de Vrede En de instructies van Togliatti luiden zoals bij ons: sticht hon derden mantelorganisaties, waar in ge baas zijt en pook de mis noegdheid aan, maar vernoem nooit het communisme. In dit opzicht was die houding ook niet nieuw, zoals het huil concert tegen het Marshall-Plan ook te verwachten was. Wat nieuw was, is het volgende: 1) de openlijke bekentenis dat de Italiaanse communisten dro men van een rode marsch op Rome: 2) de openlijke en scherpe aan vallen op de Paus en het Katho licisme. Tot nu toe had de Italiaanse communistische partij inderdaad een zeer soepele houding aange nomen tegenover het Katholicis me en. het zelfs zover gebracht, in de grondwetgevende vergade ring samen met de christelijke democraten te stemmen, tegen alle andere partijen in, voor het behoud van de Verdragen van Lateranen. Thans stelt het Truman en de Paus op eenzelfde voetstuk (1). En dit beantwoordt ook blijkbaar aan een wachtwoord uit het Kremlin, aangezien te Rome thans ook bekend is, dat Moskou het bevel gegeven heeft, het Ka tholicisme in geheel het Oosters Blok (met uitzondering voorlopig van Tsjechoslowakije) uit te roeien. Of die houding hen in Italië veel voordeel zal bijbrengen, is een andere kwestie. Maar de mo gelijke nadelige gevolgen hiervan worden minder ernstig opgeno men, aangezien men toch bereid is naar de wapens te grijpen en de warmerevolutie te ont ketenen, om de macht in handen te krijgen. Daaruit blijkt dan ook dat de Nenni-socialisten in Italië met vuur spelen, wanneer ze op hun partijcongres, dat thans bezig is. nog de samenwerking met de cocos voor de Aprtlverkiezingen durven aanprediken, Ze weten toch pertinent dat Togliatti er schaamteloos staat tc liegen, wanneer hij beioeert dat de com munisten alleen met. vreedzame middelen willen strijden, en de ondervinding der socialistische partijen in Oost-Europa, moest hen toch al geleerd hebben, dat zij ten ondergang zullen gedoemd zijn. indien Togliatti ooit «eerste- viinister s> wordt. Gelukkig zijn er enkele af gevaardigden. onder de leiding ban volksvertegenwoordiger Mat- teo Lombardo die zich scherp te gen die collaboratie verzetten, zo dat we mogen voorzien dat, zo Nenni de meerderheid van het congres achter zich krijgt, cr toch weer een zeer grote afbrokkeling zal plaats grijpen zodat de April- verktezingen geen succes voor de eenheidspartij zullen worden. DE LAATSTE FASE VAN DE KOUDE OORLOG? Om al deze redenen vragen wij ons af of we thans in de laatste phase van de koude oorlog leven. Het is inderdaad duidelijk dat te Milaan de laatste hand rcerd gelegd aan het agitatieplan voor West-Europa. Dit moet voor de eerste maanden zijn en een be slissing brengen vóór het Mar shallplan in werking kan komen. Lukt dit communistisch offen sief dan is het voorlopig met West-Europa, gedaan en is de oorlog met Amerika dan ook nog slechts een kwestie van tijd. Mislukt hetdan bestaat er een kans dat Moskou voorlopig zijn plannen voor verovering van het Westen opgeeft en een modus Vi vendi zoekt, In Amerika is men zich nu goed van die toestand bewust en zet ■men er alles op om het hulpver leningsplan zo spoedig mogelijk door tc voeren, terwijl men ter- zelfdertijd de nodige militaire voorbereidingen treft. In dit verband moet dan ook de discussie gezien worden die tij dens de laatste dagen in de Sta tes geopend werd, nl. of Amerika aan de West-Europese landen strategische bases moest vragen. Over dit punt, dat van uitzon derlijk belang is, schrijven we echter in een volgend artikel. 20-1-48. V. V/ESTERLINCK. (1) Zo zei Togliatti o. m..: «Op het huidig ogenblik, tracht het V. S. Impe rialisme een Katholiek Blok rond de Middellandse Zee te leggen Italië Frankrijk, Spanje. Denk aan de be sprekingen voor een Italiaans-F ranse Economische Unie) om een bruggenhoofd en een voorpost tegen de Sovjet-Unie te hebben. Het Vaticaan dgt beweert reeds in Evangelische tijden, wanneer er bij mijn weden nog geen Kapitalisme be stond, anti-kapitalistisch geweest te zijn, is thans de hardnekkige verdediger van het A?nerikaans Imperialisme. De Paus en de Protestantse Vrijmetselaar Truman zijn twee handen op één buik. Ons on middellijk opzet is: de vorming van dit blok tc verhinderen t>. Mllllllllilllllllltll t JOZEF SIMONS Te Turnhout ls Dinsdag jl. de Kempische schrijver Jozef Simons, over het Vlaamse land zeer goed be kend door zijn talrijke boeken, over leden. Op 21 Mei 1888 werd hij te Oele- gem geboren. Zijn vader was er oud onderwijzer, gemeentesecretaris en orgelist. Jozef Simons studeerde aan het Klein Seminarie te Hoogstraten en naderhand in het St-Ignatiusgesticht te Antwerpen. Na voldane ^studies werd hij leraar bij de addellijke familie de Brouch- hoven de Bergeyck. toendertijd o.m. eigenares van het kasteel De Lo- vie te Eoperinge. Hr J. Simons ver toefde er menige jaren en verwierf talrijke vrienden te Foperinge en in het omliggende. In 1916 i erd hij tot het leger op geroepen c.i stond weldra als kanon nier cp het IJzerfront. Over dit IJzerlevcn schreef hij onder de dek- naam Ivo Drauland het bekend boek «Eer Vlaanderen vergaat», verder Kanonnier en Dlentje Goris Na de oorlog ging hij wérken op de Boerenbond te Leuven en in 1931 op de uitgeverij Van Mierlo-Proost te Turnhout. Benevens nieuwe lit teraire werken vertaalde hij ook verschillende vreemde werken in on ze eigene taal. Hem werd een zoon geboren die thans Pater is bij de Norbertijnen te Tongerloo. Jozef Simons is wellicht onze bes te verteller. In Het Wekelijks Nieuwsvan 15 Maart 1947 werd, in de Boekenkroniekzijn vol ledig werk aangehaald en mochten onze lezers vernemen dat de gevier de prozaschrijver een hele tijd in West-VIaanderen verbleef, waar hij vele vrienden telde. Van de verzorger onzer Boeken kroniek dhr Louis Sourie, ver scheen zopas een rijk-geïllustreerde studie over het complete werk van Jozef Simons(Uitgeverij J. Van Mierlo-Proost, 50 fr.), boek dat kan besteld langs de boekhandel V. Sau sen-Vanneste, om. Dat de lezers van Het Wekelijks Nieuws het als een plicht beschou wen de goede mens, de vroede let terkundige en de erlljke Vlaming die Jozef Simons steeds is geweest, in hun gebeden te gedenken. Het bericht onder zelfde titel ver leden week in ons blad opgenomen, was mis. Wel werd liet uit de dag bladpers overgenomen, doch deze be richtgeving was bestemd voor een andere dan onze Provincie. Daar alle Bisschoppen volgens de richtlijnen uit Rome, de vasten voor hun eigen ge bied schikken dienen we voor West Vlaanderen dus de richtlijnen af te wachten die onze Bisschop in zijn Vastenbrief «al mededelen. KEKKEN OF VERREKKEN. Wij leven toch in een gekke wereld. Verleden week wandelde ik op mijn dooie gemakken naar de Noordstatie. Ik had het rustig gevoel van iemand die zijn plicht heeft gedaan: ik had geen vergeten brieven op zak, ik had' mijn radiotaks betaald en 's morgens hap ik nog de vuilnisbak buiten ge zet. Ik had geen onmiddellijke kop zorg voor-mijn eigen en daarom be gon ik ineens aan de internationale toestand te denken. Tc^n ik juist ge vonden had da-t die er nogal belab berd uitzag, was ik ineens tussen een dichte mensenmenigte geraakt. Op het Rogier plein en cie Kruidtuin laan volgden duizende ogenparen de halsbrekende evenwichtstoeren van de circusman Unus, die ge hierboven op onze foto ziet. Dat was belangrijker dan de hele internationale knoeiboel en eigenlijk even komisch als gevaarlijk. Daar was nu die wonderbare man die een gratisvertoning gaf voor duizende toe vallige voorbijgangers. Op 53 meter hoogte ging hij, met de ene hand steunend op een hoepel, zijn benen in de lucht steken of liever in de wind en de regen. Zi.in arm trilde en zijn broek fladderde zoals de vlag die naast de lichttoren woei waarop hij was gaan staan. Wat leven wij toch in een gekke wereld. En dan vindt die evenwichtskunste naar het nog nodig ze eens onderste boven te bekijken... voor wat bloemen en wat handgeklap. Precies alsof ze er zo al niet gek genoeg uitziet. Ieder een heeft zo zijn manier om zijn be nei^ eens te rekken... of te verrek ken. Voor mijn paart verkies ik de begane grond. NIÉUWE MESJES SNIJDEN GOED. D'r was evenveel belangstelling voor een andere nieuwigheidje dat 's anderendaags werd ingeluid. Nieuw was het eigenlijk niet meer, maar sinds de bevrijding was men er nog niet opnieuw meê, begonnen. Met de kamerconcerten voor bedienden en arbeiders. Voor de civiele prijs van een bel-ga en met goeikepe pinten. Wablief meneren! Het zaaltje zat stampvol. Dat blijft niet duren, zeiden de in richters. Er zijn er te veel die tegen die serieuze muziek niet kunnen en die zolang niet kunnen zwijgen. Nieu we mesjes snijden goed. Ondertussen was er een tekort aan zitplaatsen. De heren stonden hun plaats af aan de dames, de wakkere jongelingen aan de edele grijsaards. Ja, ja, zelfs Minister Vermeylen was van de partij en hij stond zijn stoei af aan zijn collega Minister Huys- mans. Kamiel zette zich neer en Mi nister Vermeylen deed zoals de ande re luisteraars: hij zette zich neer op de grond. DE TWEEDE JEUGD VAN KAMIEL HUTSMANS. In de Senaat had Minister Huys- mans nog zijn zalvende woorden be steed aan de Socialist Missiaen die weer eens een woestijnpredikatie hield over het officieel onderwijs, de zoveelste. Zou dat soms geen zieke lijke obsessie zijn van die profeet van het officieel onderwijs, een soort Messiamisme, iets dat van tijd tot tijd weerkeert lijk een. chronische bronchite of lijk een kwaad gezwel dat moet uitbreken. Onze goeie vriend Missiaen heeft de Senatoren een pin- te goed bloed bezorgd. Hij was een paar keren te onvoorzichtig maar werd algauw in de wielen gereden door Senator Sobry. Minister Huysmans kon hem tpch nog tevreden stellen en hij was blij van op de. woorden van de Mexicaan se troubadour Camille te kunnen be trouwen omdat, zeide hij, de Minis ter van de toekomst toch niet veel meer moet verwachten. Bijlange niet, zei Senator Baur, zie hem daar maar eens zitten, onze Minister; hij is in zijn tweede jeugd! DE SOCIALISTEN KRIJGEN NIET ALTIJD HUN ZIN. Intussen had men in de Kamer al een nieuwe wet gemaakt over de epuratle. Daardoor zullen vele men sen die voor goed van hun burger rechten waren beroofd, nu toch op nieuw in beroep kunnen gaan voor gewone rechtbanken. En toen kwam ook de kat op de koord. Daar was een wetsvoorstel van de C. V. P.-er De Taye uit Kortrijk over de aanmoediging met premies van de bouw van kleine woningen. De So cialisten zouden proberen om het voorstel in den dieperik te helpen. Waaróm? Vooreerst omdat ze op hunnen socialistische» teen gestampt waren, nu dat de C. V. P. voor den dag kwam met een voorstel over eeu zaak waarover zij zelf al veel woor den den nek gekraakt hadden zonder met iets bruikbaars voor den dag te komen. En verder? Omdat de Socialisten niks moeten weten van de aanbouw van private woningen maar veel meer voelen voor grote huizenblokken en huurkazernes. Dat is.natuurlijk hun zaak. Zij weten natuurlijk best hoe ze het moeten aanleggen om de pro letariërs in alle eeuwigheid tot prole tariërs te verdoemen in dergelijke mierennesten. Eerst kwam de Socialist Bruniaut, die ook architect is. aan het woord. Hij wist natuurlijk alles veel beter en zei dat het voorstel op niks en trok en opnieuw in de commissie moest besproken worden. Het kwam na tuurlijk weer zo ver dat daarover moest gestemd worden, maar de ver zending naar de commissie werd niet goedgekeurd en de behandeling volg de haar normaal verloop. En een tweede keer werden de Socialisten in het ongelijk gesteld, toen ze mei; hun Wallingantisehe vrienden een. trucje probeerden. Ze wilden de voor ziene kredieten in 3 delen splitsen: 1.000 miilioen vo'or Wallonië, 1.000 miilioen voor Vlaanderen eii 500 mii lioen voor Brabant Elk zijn deel, dat is rechtvaardig, zeiden zij. Ah, neen hé, zei de C V.P.-er Ver gels, dat is absoluut niet rechtvaar dig, want de Walen tellen 1,2 miilioen inwoners minder. Ja, en heel wat gezinnen minder ook, voegde de C. V. P.-er De Taye er aan toe. En het kwam weer tot een stem ming en weer werden de Socialisten in het ongelijk gesteld. Dat zal' hun goed doen. Ze zouden op den duur nog denken dat ze geen ongelijk meer kunnen krijgen. WAAR IS SPAAK NU? De Socialisten hebben weer een oud plaatje op de versleten fonograaf van hun Koningslaster gelegd. Het is al lang geweten dat Öe Koning zijn tan den heeft laten verzorgen binst de bezetting te Weenen. Achiel Vair Acker heeft het al eens gezegd in 1945. En nu komen zijn Socialistische vrienden daar weer mee voor den dag. En met getuigenissen varf gewezen gestapisten. Zij zijn zij nog zo vies niet gevallen die Socialisten. Van al le. hout kunnen ze pijlen maken, Ms 't maar is om op de Koning af te ge ven. Wanneer ze echter naar zulke belachelijke bewijsvoeringen grijpen, dan zullen ze op den duur alleen ons misprijzend medelijden kunnen op wekken. Intussen is het eigenlijk daar niet dat hunne schoen duwt. De Socialis ten zitten op hun ongemak, wreed op hun ongemak. Tegen wil en dank moeten ze nu wel mee stappen om het vrouwen- stemrecht te stemmen. Ze doen na tuurlijk alsof ze niet beter wensen, hoe eer hoe liever. En dan ligt die volkstelling ook geweldig op hun maag. Dat zijn twee zaken die aan de politieke horizonten van ons iand, neg wel eens een paar sterren zou den kunnen doen vallen, vooral in de Walenstreek. En beeld u dan maar eens in dat er in die omstandighe den een volksraadpleging gehouden wordt of een nieuwe verkiezing. Nee daar moeten de Socialisten niks van hebben. En daarom doen ze een beetje zenuwachtig. Ze voelen zich bijlange niet op hun gemak, maar ze weten nog niet goed wat ze moeten doen om de toestand te doen verande ren: Regeringscrisis? Kamerontbin ding? Wi'e zal het hen zeggen? En ze hebben ook geen overdreven vertrouwen in Eerste-Minister Spaak. Ja, die heeft weer van zich doen spreken. Hij was ziek, zei men, maar hij zou genezen zijn 's anderendaags.. Ah, bon, zei men: Mijnheer Spaak is ziek. Ja, ja, zei men op het Ministerie, hij is ziek en ge moét het niet gelo ven als ze u zeggen dat hij op reis is naar de Koning. Want de Koning is zelf al vertrokken. Wablief? De Koning is nog lang niet vertrokken, zeiden de journalis ten. Dus is al de rest ook maar kin derpraat. En iedereen zei nu dat dhr Spaak naar Zwitserland was gereisd. Met de auto? Met de trein? Per vlieg tuig? Wie zal het zeggen? Intussen is men een beetje wan trouwig geworden tegenover onze Eerste-Minister, als hij een beetje, te lang. weg blijft: Waar mag hij nu weer zitten? Nadat verschillende landen uit West-Europa met v/atersnood af te reke nen Hadden, bleef thans ook Engeland niet gespaard. In de vallei van de Severn werd ondermeer Het dorpje Shrewsbury volledig onder water ge- *et en werden de «traten herschapen in rivieren op dewelke de inwoner* met bootje* rondvaarden om de op hun verdieping opge»lo(«j» iawonei* van levensmiddelen ie voorzien.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1