Amerika in de Middellandse Zee Mayer speelt zijn troeven uit De Financiële Maatregelen in Frankrijk De Mahatma Gandi vermoord Pakt vast met de...! KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Getetstertfea Opgepast 2 BUITENLANDS OVERZICHT Zal Rotschild's vertrouweling de Franse Financiën redden VASTENROEKJE a, - Zaterdag 7 Febrari 1948. BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Fostcheek 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België Abonnementsprijs94 fr. Belgisch Congo 3.fr. p. week. Frankrijk Holland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVIK en Omliggende Aangesloten bij V.B.P.P ifUWUWWW«AWVVVtft'kVWWlJW? HET KELIJKS ^VWWWWWtti ONZE BURELENt Roesela re, St-Aifonsusstraat 12. leper, G. de Stuersstraat 4. Poperinge, Gasthuisstraat 19. Veurnc, Noordstraat i4. Wervik, Kasteelstraat 26. Nieuwpoort, Lang es tr. tM. Dumon).] 3' JAAR. Nr 6. PROS PER Nr: 2 FRANK. ONZE UITGAVEN: f 4 4- Roeselare-Ieper-Meenen. 4 Veurne-Nieuwpoort-Diksmdide.' 4 Poperinge-Ieper-Wervik. Hebt gij het ook gelezen? Er zijn tientallen miljoenen on dervoede kinderen en grote men sen. Verschrikkelijk! Een heerlijk werk is 't. Waar nu door Amerika op dat euvel wordt gewezen en waar met de daad dat verschrikkelijk euvel ■wordt bestreden. Die ramp is 't gevolg van den oorlog? Onge twijfeld! Welk gewetenhebben die mensen dan, die uit machts wellust» of om andere redenen een nieuwe oorlog... wensen? Maar ja!... 't geweten? Zijn er eok bij ons geen mensen te vin den die vinden dat het geweten een... uitvinding is? Zo iets om kinders bang en gehoorzaam te maken! Ook het geweten is... onder voed; er is echter geen land te vinden waar tegen dat euvel stoffatie te vinden is. Dat was het werk van leder jaar. Op dien Woensdag; we noem den dien Assche Woensdag maar dat is nu veel korter en veel... zoeter As-Woensdag ge worden trokken we 's morgens, vóór we aan den arbeid vielen, Daar de kerk en lieten op onzen kop een kruisken tekenen. Dat kruisken zei ons iets; de Vasten was begonnen en dat kruisken was voor ons als een soort van schuld-bekentenis, voorloper van onze Paasbiecht. Die dag, begin van den Vasten, jsei ons nog veel meer. Vasten? Van 's morgens vroeg tot 's avonds ïaat aan den slag; 's middags bui ten huis; neen, dat was niet voor ons. Maar toch was er iets voor ons! Dan wist ge dat vele pijpen... werkloos werden, dat geen «drup pel» meer werd gedronken, dat... de een op zijn manier, een an dere op zijn manier meedeed aan de Vasten. Schuldbewust, straften we ons self, om erger te voorkomen; zo ais goê ouders nu en dan hun hinders straffen; omdat ze straf verdienen en om erger te voor komen. We voerden een klein oorlogske tegen ons zelf en de" wapenstil stand en de vrede werd gesloten met Pasen. Goê ouders doen dat ook soms met hun kinders: in de riem houden als ze te zot en te geweldig beginnen te steigeren lijk jonge peerden. Wie altijd zijngrillen in volgt is dwaas. En die vastentijd werd, zonder dat we zover dach ten, een tijd van zelf-vorming en tucht. We stoeften daar niet mee, ter contrarie; en als we beleefd verzocht werden eens te stoppen, ef als de maat bekoord werd met 'n druppel... dan hadden we een reden aan de hand om beleefd ons plan te trekken. Toch moesten we 't soms ho ren: Waar ge toch achter loopt... wel 't vlees is even goed Jn de Vasten; de pijp smaakt even goed... We lieten zeggen 't was im mers geen nieuws en hielden uit; en we hadden er deugd van. We hadden er deugd van! Ik heb dikwijls gepeinsd dat onze jongens van 14-18 het zo kranig, zo dapper hadden uitge houden 1n het IJzerslijk omdat ze minder... verwend waren. Ze hadden het t'huis minder breed dan wij het hadden vóór den oorlog 40. En kijk 's nu? Terwijl miljoenen ondervoed zijn, zijn er andere die zwelgen! De enen hebben te kort. De anderen kunnen zich niets ontzeggen. De ondervoeden? 't Is hun dan te vergeven wanneer er geen staal meer genoeg in zit om zich iets te ontzeggen. Ge moet het zelf wel gehoord hebben... «ik mag geen cigaretten meer roken, maar 't is sterker dan jk, ik kan ze niet laten! Maar die anderen? Hun wils kracht is ondervoed; er zit even min staal ln. Zij kunnen zich niets meer ontzeggen... niets Verleden week maakte Fiel een gepaste opmerking. Pê, zei hij, ik kwam naar huis met de bus, en, 't is wel aardig... vroeger wa ren 't grote mannen die op hun... pruimen zaten te kauwen, maar nu zijn 't jonge heren, madames en Juffrouwen! Snoepen en sneu kelen, t'huis, op straat, in de ki- rema-zalen, op trein en tram én bus... overal! Wat kost dat op een dag? Met dat geld konden we Sana's bouwen voor al diegenen die er thans geen plaats kunnen vinden. Met dat geld zou men alle ondervoeden er boven op brengen. Maar... versterving is een vre selijk woord geworden! Jaren lang hebben we die ver sterving verdragen, als de Duits of onze regering die oplegden. En sommigen keurden dat zelfs goed. Maar als de... Kerk u vraagt, u verzoekt vrijwillig enige ver sterving te kiezen dan kan het niet meer zijn. Alleen... DWANG kan ons doen afzien van onze grillen. Ons zelf opvoeden, onze wilskracht vormen en ster ken... waar ge toch aan denkt? Moet het ons dan verwonderen dat zo velen een grote mond heb ben maar in de grond benauwde- riks zijn en platbroeken. Met grote woorden camoufleert men nu die platbroekerijIk doe daar niet aan mee... ik wil mij niet geven... ik»... waar heel eenvoudig de betekenis is: ik kan niet, omdat ik niet... durf. 't Was nu alleen over een kleine versterving, Jn den Vastentijd. Ik zwijg maar over 't overige... de wilskracht is... ondervoed. Beteren kan 't als de jongeren uit de K.A. de oude traditie weer doen opleven. Bij een aantal «ouderen» krijgen ze nog wel steun. Ook DIE ondervoeding moet immers weg. Pakt vast met de... Vasten! PÉ VLAMYNCK. i Vergeet niet dat alle aan vragen om oorlogsschade- vergoeding moeten inge diend zijn ten laatste op 9 Februari e. k. MGR KAREL CALEWAERT BENOEMD TOT BISSCHOP VAN GENT DE NIEUWE BISSCHOP Als opvolger van wijlen Mgr H. Coppieters, bisschop van Gent, werd door H. de Paus aangesteld Mgr Karei Caiewaert, vicaris-gene raal en president van bet Groot Se minarie te Gent. De nieuwe Bisschop van Gent. Mgr Karei, justinus, Maria, Ernest Caie waert, 27" bisschop die deze functie bekleedt, is op 17 Augustus 1893 te Deinze geboren. Sedert 1940 was hij benoemd tot Vikaris-Generaal. De wijding door Z. Em. Kardinaal Van Roev zal doorgaan op 8 Maart eerstkomende, te Gent. BRIEF UIT PARIJS (Van eigen Correspondent). PARIJS. De Regering Schuman heeft in de voorbije weken haar troeven uitgespeeld op een bruuske en soms onhandige manier. In elk geval werden een aantal experimen ten ondernomen waafvan de afloop nog niet kan voorzien worden, maar die in ieder geval het economische en financiële leven in Frankrijk en een groot deel van de wereld zullen beïnvloeden en veranderen. De nieuwe devaluatie was eigen lijk geen verrassing. We hebben onze lezers reeds maanden gewezen op de noodzakelijkheid van deze operatie. De voortdurende prijsstijgingen en loonsverhogingen, gepaard met een vermindering van de goudvoorraad, maakten een devaluatie onvermijde lijk. De Regering heeft echter een struisvogelpolitiek gevoerd: officieel werd de frank niet gedevalueerd; men heeft enkel een premie van 80 bij den aankoop en verkoop van vreemde deviezen! De goudwaarde van de frank, werd niet verminderd. Op die wijze meende Frankrijk niet verplicht te zijn, de internationale verplichtingen met nieuwe franken aan te vullen. Maar dhr Gutt, voor zitter van de Wereldbankliet zich niet vangen en eiste compensa tie voor het totale bedrag van Frank- rijks aandeel. Men hoopt dat de Franse export door deze gecamoufleerde devaluatie wat nieuw leven zal krijgen. Een tweede operatie voorziet de vrije markt der deviezen en van het goud. We hebben reeds vroeger ge meld dat de geheime goudreserves der Fransen op ongeveer 4.000 Ton geschat worden. Dit wil zeggen dat Frankrijk na de Verenigde Staten over de grootste goudvoorraad ter wereld beschikt! René Mayer, de Minister van Financiën, heeft ge meend dit goud terug in omloop te kunnen brengen door den verkoop vrij te laten. Bovendien wil hij een massa vreemde deviezen verkrijgen oin de Franse import te doen stijgen. Het is duidelijk dat de vreemde kapita len naar Frankrijk zullen komen. Belgen, Hollanders, maar vooral Amerikanen zullen van de voorde lige koers gebruik maken om in Frankrijk zaken te doen. Maar of dit Frankrijk veel zal baten? De GROOT MAGAZIJN INHOUDENDE 2.000 TON PAKKETTEN AFGEBRAND TE PARIJS In ket Magasin General de Bercy te Parij», dat een oppervlakte beeft v»n meer dan 14.000 m2, itonden overtalrijke goederen opgestapeld, o.ni. 109# ton voedselpakketten voortkomende van de Frans-Amerikaanse vriendsckapstrein en bevattende o.m. suiker, chocolade, koffie, klede ren, enz., al produkten die men in de U.S.A. had rondgehaald voor de Fransen. Enkele dagen geleden nu brandde het ganse magazijn met de Me inboedel ten gronde af; aöes wat er over Uetf toont u dese foto. De schade bedraagt meer dan 1 mtOïard frank. Communisten schreeuwen nu reeds van alle daken dat de Regering het land aan de dollarkoningen ver kocht heeft. Een derde maatregel wer-d dooi de Socialisten tfpgedrongen. De bil jetten van 5.000 fr. moeten ingele verd worden. De Socialisten willen op deze manier de zwarthandelaars, deviezensmokkelaars en andere pro fiteurs treffen, maar deze hebben meestal hun voorzorgen genomen. Vermits de Regering de houders van enkele biljetten niet kan bero ven, blijft er steeds e^n achter poortje open om op die manier een aantal biljetten te laten uitwisselen op onregelmatige manier. De biljettenomloop van 5000 fr. bedraagt een derde van al het Fran se geld dat in omloop is. In theorie zou men dus één derde van den geld- omloop kunnen opslorpen. In feite heeft deze maatregel een reusachtige speculatie in 't leven geroepen en en kele avonturiers in enige dagen een aantal millioenen laten verdienen. De socialisten zijn in Frankrijk, net als bij ons, de verdedigers van het staatsdirigisme, dat zgz. door de geleide economie en financiën den kleinen man wil beschermen, maar ln feite de speculatie bevordert, de handel verlamt, en het vertrouwen aan het wankelen brengt. Frankrijk is als een patient op de operatietafel, waar de chirurgen rond staan en Volgend gekkengesprek voe ren: Gij wilt hem peniciline inspui ten? Goed, maar laat mij dan een aderlating toepassen en om den huis dokter plezier te doen zullen we de patient een been afzetten! Elke politieke 'partij heeft een ei gen program dat in tegenstrijd staat met dat der tegenstanders. De toe gepaste remedie is simpel, te simpel: men neemt van alles wat, schudt al les goed dooreen en geeft het Frank rijk te slikken. René Mayer, de minister van fi nanciën, is de rechterarm van de jood Rotschild die Frankrijk groten deels beheerst. Het is mogelijk dat de nieuwe financiële maatregelen Frankrijk van den ondergang red den. En het lijkt ons waarschijnlijk dat het land zich langzaam uit zijn ellende opricht. Maar het is zeker dat Rotschild een deel van de voor delen zal opstrijken. En de eigenlijke redding van Frankrijk ligt niet in een devaluatie of een blocage van biljetten, maar in een verhoogde productie van alle werkenden. met oefeningen voor al de dagen van den Vasten. Nieuwe uitgaaf: 12,50 fr. Vanaf einde aanstaande weck te verkrijgen bij BOEKHANDEL SANSEN-VANNESTE, POPERINGE. Wordt per post gezonden, op aanvraag per brief vergezeld van 13 fr. in postzegels of tegen stor ting van 13 fr. op postcheckre- kening 155.70 van Sansen-Van- ïestc. Poperifige. RUSLAND ZAL ONS 450.000 TON GRAAN LEVEREN Volgens Le Peuple voorziet het handelsakkoord, dat te Moskou, tus sen België en Rusland geparafeerd werd. een levering door Rusland aan België van o. m. 450.000 ton graan, waarvan 250.000 ton tarwe, benevens hout. scheikundige produkten. enz. België daarentegen zou hoofdzake lijk ijzer moeten leveren in ruil. Het akkoord zou over geheel van S milliard fr. lopen. MARE NOSTRUM .Reeds in de tijd der oude Ro meinen werd er om de heer schappij in de Middellandse Zee gevochten. Toen ging het er in de eerste plaats om het Italiaans schiereiland te beveiligen tegen aanvallen van overzee. Daarom noemden de Romeinen de Mid dellandse Zee dan ook Mare nostrum onze zee. Die strijd kende zijn hoogtepunt in de Fu ische oorlogen en ein digde met de vernietiging van Carthago. En sedertdien gaat die strijd door alle eeuwen heen verder. Tijdens de jongste honderd jaar icas het vooral Engeland dat de Middellandse Zee als zijn zee aanzag en dat dan ook erover waakte de twee toegangspoorten Gibraltar en Suez stevig in han den te houden. Het doel en het belang was: de zeeroute naar In- dië vrij te houden. En toén kwam Mussolini, die de oude Romeinse droom iveer wak- ker riep en tijdens de dagen van de oorlog in Abessynië de Engelse heerschappij bedreigde. Musso lini was trouwens aardig op weg zijn doel te verwezenlijken, voor al na de Burgeroorlog in Spanje. Alles ging echter weer verloren door zijn noodlottig bondgenoot schap met Hitier. Tijdens al die jaren echter, en in versterkte mate sedert de eer ste loereldoorlog, moest men re kening houden met de Russische macht, die voortdurend poogde de poort der Dardanellen open te gooien en aldus zijn macht inliet mare nostrum te gooien. Die drukking en dat gevaar zijn thans, na de tweede wereldoorlog nog ontzaglijk toegenomen. De verovering van geheel Zuid-Oost- Europa door de Sovjets stelt dan ook het probleem in geheel nieu we proporties. Rekening moet daarbij ook worden gehouden met de evolutie der aanvals wapens. Thans gaat het er niet zozeer meer om een zeevaartroute te beschermen, maar wel een grote veiligheidszone te hebben tegen het doordringen der Sovjets in zuidelijke en zuid-oostelijke rich ting. Vandaar ook dat de Amerika nen thans zo'n overwegend be lang aan de Middellandse Zee gaan hechten; dat de Amerikaan se vloot thans onafgebroken in die ivateren opereert en dat de States in Noord-Afrika een hele reeks vliegvelden willen aanleg gen. De Amerikanen hebben het woord der oude Romeinen over genomen en aanzien de Middel landse Zee thans als hun <ee. WERELDSTRATEGIE Men kan het de militairen niet euvel duiden dat zij zich op de oorlog voorbereiden en dat zij al le mogelijkheden onderzoeken en de passende maatregelen tegen een aanval voorzien. Zij geloven ivellicht niet dat het oorlogsgevaar zeer dreigend is, maar houden er toch rekening van. En dan moeten de U.S.A.- strategen nagenoeg volgende be denkingen maken: Als de oorlog uitbreekt, dan zal Rusland, on middellijk West-Europa en Scan dinavië overspoelen. En dan? Volgt er dan een pooloorlog en een aanval op Amerika? Het is mogelijk maar weinig waar schijnlijk, aangezien de Russen waarschijnlijk liever zullen door dringen waar het gemakkelijker is: Het Midden-Oosten en van daar Indië, en anderzijds Afrika,. Dit zou een oneindig front scheppen, van aan de Atlantische Oceaan tot aan de Aleoeten. En binnen die grenzen zou een reus achtig blok liggen, dat nooit mi litair kan bezet worden en dat daarbij veel minder aan lucht aanvallen en atoombommen zou blootgesteld zijn als de Verenig de Staten. En verder zouden de Sovjets ook over een industrieel apparaat en een massa geschoold personeel beschikken, zodanig zelfs dat ze betere kansen zouden hebben dan Amerika om de oor log te winnen. De gebroeders Jozef en Steward Alsop hebben deze problemen on langs in de Saturday Evening Postbehandeld en er ivordt be weerd dat zij in nauwe voeling staan met het Staatsdepartement, zodanig dat. hun beschouwingen een haast officieus karakter krij gen (zie Europe-Amerique van 5 Februari). In deze artikels wordt vooral de aandacht getrokken op de ge beurtenissen in Italië en Frank rijk. en van de uitslag der revo lutie in die landen ivordt als het ware een uitgangspunt gemaakt. Winnen de anti-communisten het pleit, dan zal het oorlogsge vaar veel verminderen; winnen de communisten echter, dan zal Amerika zich geplaatst zien voor de meest Verschrikkelijke twee sprong in zijn geschiedenis. Op de dag. aldus de gebroeders Alsop, dat Thorez zich op het Elysee zou instaleren en Togliatti in het Palazzo Chigi, dan zou de Amerikaanse regering onmiddel lijk vier essentiële maatregelen moeten nemen: 1. Amerika zal clan moeten doen wat Vichinsky hen zeer ten onrechte verwijt: zich tot de tan den wapenen. De begroting van landsverdediging zou ineens van 25 op 50 milliard dollar moeien gebracht worden. (Ter vergelij king: geheel het Marshallplan voorziet tot in 1952 slechts 17 mil liard.) 2. Bezetting van bases in de Atlantische Oceaan, van Groen land tot Brazilië, over IJsland, de Azoren, Assuncion, enz. 3. Oprichten van militaire bases in Noord-Afrika en de zui delijke kust van de Middellandje Zee. En verder zelfs tot in )tct Midden-Oosten en Öost-Afrika. Redenen: éi- beletten dat Noord-Afrika in de handen valt der Franse com munisten; -- over bases beschikken voor de B-36, de enige vliegtuigen die verre ritten op het continent zou den kunnen ondernemen; Belgisch Kongo beschermen dat de rijkste uraniummijnen be zit, 4. De Europese weerstand te gen de Kominform steunen. Dit alles kan nu zeker her berg-strategie zijn, maar het feit dat de A.merikaanse vloot voortdurend in de Middellandse Zee kruist, dat vlieghavens wor den aangelegd te Mcllaha bij Tri polis en dat Baruch onlangs sprak over het inrichten van Ameri kaanse bases in Europa, wijzen er op dat de artikelen van de ge broeders Alsop niet op fantaisie zijn gebouwd. Het lijdt nu geen twijfel dat een dergelijk verdedigingssysteem zeer sterk op imperialisme gaat lijken, ivat de Sovjets natuurlijk te pas en te onpas onderlijnen en aanklagen. MOEILIJKHEDEN OM IRAN Deze imperialistischepolitiek werd inderdaad tijdens de jong ste dagen op uiterst scherpe wijze door de Sovjets aangeklaagd, 'en speciaal in verband met Iran. Men kent de geschiedenis van Iran sedert 1940verdeling in twee zones: tussen Rusland en Engeland, dan evacuatie der troe pen en opstand in Azerbeidsjcin. Herovering van Azerbeidsjan door de centrale regering. Weigering van het petroleumaccoord te on dertekenen dat Rusland wilde op dringen. Regeringsmoeilijkheden. Anti-Britse betogingen. Ontslag en vertrek van de Ministerpresi dent Gavan eh Sultanez. In cle laatste tijd zeer grote Amerikaanse activiteit in Iran en in Seoud Arable, vooral met het oog óp het aanleggen van zeer grote voorraden petroleum in Amerika. Nu heeft Moskou een nota aan Teheran gericht waarin de Iraan- se regering ervan beschuldigd wordt haar land in een Ameri kaanse militaire basis te laten herscheppen. Volgens de Prav- da» zou Moskou zelfs geschreven hebben dat de Amerikaanse Mi litaire Zending in Perzië, op de grens van de U.S.S.R., een ge vaar vormt en dat de Iraanse re gering dus onmiddellijk de nodi ge maatregelen moet nemen om aan die toestand een einde te stellen. Het regent de laatste tijd trou wens Russische protest-nota's. Moskou protesteerde tegen het zogenaamd uitbreiden van Angel saksische bases in Denemarken, tegen het bezoek van Amerikaan se oorlogsbodems aan Italiaanse havens, het aanleggen van vlieg velden in Noord-Afrika, het over vliegen van Russische handels schepen in de Gele Zee, enz., enz. En op elk protest volgt dan een rechtzetting en een ontkenning vanwege de betrokken regering, maar Moskou boert doof. Zo gaat men zich van liever lede afvragen waar het naartoe gaat. Ook Hitier beschuldigde steeds van alle mogelijke misda den de landen die hij wenste aan te vallen en te veroveren. Moeten we aa.n de Russische nota's dezelfde betekenis hech ten? Wie zou het met zekerheid durven beweren of loochenen? In elk geval blijkt hieruit dat de U.S.A. en tiet Westen in zijn geheel, sterk op zijn hoede moet zijn. Dit gevaar is tijdens de laatste weken nog vergroot door het op richten van het volksfront in Ita lië dat met de Aprilverkiezingen alles in het werk zal stellen om het bewind in handen te krijgen. Hoe vreemd, het ook moge klin ken, maarhet is in de Middel landse Zee dat de Amerikaanse veiligheid rechtstreeks bedreigd wordt. Moesten de oude Romeinen het toeten, ze draaiden pich om in hun graf, V. WESTERLINCK. imRII insslsfisriff|e$ frank ingeroepen Regeringsbesluiten door Wetgevende Hamers goedgekeurd. BE INROEPING DER BANKBRIEFJES VAN 5.000 FR. In de nacht van Woensdag op Don derdag der vorige week maakte de Franse Regering beleend dat zij be sloten had de bankbiljetten van 5.000 fr. uit de omloop te trekken; vanaf 28 Januari verviel hun geldig heid en tegen 5 Februari moesten ze worden ingeleverd. Dit bericht bracht heel wat ver slagenheid bij, want er waren ervoor 330 milliard in omloop, 't zij onge veer 37 Vo van de totale biljettenom loop. Het bleek wel dat de Regering door deze maatregel o.m. beoogde de in krimping van de biljettenomloop, de oppotters hun opgepotte geld te doen te voorschijn halen, de smokkelaars te hinderen, en de fiskus de gelegen heid te geven eens een kijkje te ne men in ieders geldbeugel. De Franse boeren schenen wel het meest getroffen door deze maatregel. Van Regeringswege werd evenwel bekend gemaakt dat geen dergelijke intrekking voorzien was voor de min dere biljetten en dat er geen sprake was van een onteigening der biljet ten, maar slechts van een tijdelijke blokkering. GROTE ZWENDEL IN BANKBRIEFJES VAN 5.900 FR. Natuurlijk heeft dergelijke maat regel aan veel grootbezitters grote angst bijgebracht, wat tot gevolg had dat er een grote zwendel ontstond omtrent deze bankbiljetten. Eigenaars van -5.000 fr. banknotas trachtten die van de hand te doen, vaak voor 2.500 tot 4.000 fr. in an dere biljetten. De zwendel werd zo groot, dat de Franse politie tussen kwam en o.m. rond de Parijse beurs een razzia hield, waarbij in een en kel café niet min dan 148 lieden aan gehouden werden, die samen 4.000 dier 5.000 fr. biljetten in hun bezit hadden. Hoeveel geld er opgepot was, bleek o.m. toen in een Franse bank één enkel persoon 120.000 briefjes van 5.000 fr., zijnde in totaal voor 600 milliocn fr., aanbood. Te Clermont- VROUWEN RUIMEN NOG STEEDS PUIN OP TE BERLIJN Om de puinen van Berlijn op te ruimen worden nog iteed» vrouwen inge vet. Deze worden Truemmerfraucn genoemd. Onder haar bevinden er zich van alle ouderdom, die hun hard werk ver „hten zo in zon, regen, sneeuw of vorst. De vrouwen die men op deze plaat aan het werk ziet werden ingezet in do «Berlijn». Friedrichstrasse, in de Russische sector. F errand bracht een landbouwer voor 17 millioen biljetten in. Ook geval len van zelfmoord werden gemeld. Een landbouwer uit het Noorden ging 48 millioen indienen te Parijs. Te Dijon v«as het record 21 millioen frank. Te Bordeaux antwoordde een pachter, toen men vroeg hoeveel briefjes hij had: «Een kilo». Aan de grenzen en in het buiten land vond de getroffen maatregel ook grote weerklank. Zo werden op de Beurs te Brussel, onmiddellijk na het bekend worden van het Rege ringsbesluit, bankbriefjes' van 5.000 Franse fr. verkocht voor 225 B. fr. en een paar uur nadien aan 450 B. fr. Aan de grenzen werd gepoogd tal dier bankbriefjes, welke in België waren verzeild geraakt, terug naar Frankrijk te brengen. Die briefjes werden gewoonlijk eerst aan zwen delaars of smokkelaars verkocht met een zwaar verlies. De Franse doua niers hielden echter een flink oog in het zeil. Het douanekantoor dat op het postbureel te Rijsel is ingericht, heeft ook de briefwisseling komend uit België eens goed nagezien. Menige brief werd opengedaan en veel bank biljetten van 5.000 fr., gezonden van uit België naar vrienden of kennis sen in Frankrijk, ter indiening, wer den eruit gehaald en in beslag ge nomen. Aldus is de Franse Regering van oordeel dat een 30 milliard aan brief jes van 5.000 fr. niet zullen gedepo neerd ofwel vernietigd worden. TERUGBETALING VAN MAXIMUM 10.000 FR. 'Tijdens een ministerraad heeft het Frans Kabinet Woensdag besloten dat de houders van een of twee 5.000 frank biljetten, welke ingetrokken werden, vanaf Vrijdag terugbetaald zullen worden. Een beslissing inzake het terug betalen van de grotere ln bankbil jetten van 5.000 fr. gestorte bedra gen, werd tot volgende week uitge steld. Uit nadere gegevens blijkt even wel dat voor het overige o.m. zal kunnen worden ingetekend op een bijzondere staatslening. WETGEVENDE KAMERS KEUREN REGERINGSBESLUITEN GOED Na drukke onderhandelingen be sloten de Socialisten ten slotte met alle door de Regering getroffen maat regelen in te stemmen; een verzet hunnentwege had immers de Re gering in de minderheid gesteld en een kabinetscrisis verwekt. Na zware debatten en zelfs na nachtzitting keurde de Nationale Vergadering ten slotte alle door de Regering genomen financiële beslui ten goed; aldus werd de intrekking der bankbriefjes van 5.000 fr. goed gekeurd met 307 stemmen tegen 286. In de Raad van de Republiek werd eenzelfde goedkeuring verkregen. BELGISCHE FRANK NIET OP VRIJE FRANSE DEVIEZENMARKT Van uit Brussel werd door hèt Belgische Ministerie van Financiën medegedeeld dat de Belgische Rege ring de toelating niet zal vragen om de Belgische frank te laten noteren op de vrije Franse deviezenmarkt en dat. inzake betalingen tussen» de Hij vieS als slachtoffer vaa zijn politiek idead Deze plaat geeft enkele ogenblikken weer uit de zo rijk gevulde loop baan van deze grote man: bovenaan, van links naar reclits: Gandhi als Jong-Student aan de Londense Hogeschool; Gandhi weeft vol gens Indische gebruiken aijrt eigen kledcrstoflfen. Onder, links, bij zijn laatste ibezoek aan Londen plant hij een herdenkingsboom; rechts, de Mahatma, op de hielen neergehurkt, sprekend tot een massa Hindous. In het midden: een der jongste fotos van de 78 jarige Gandhi DE MOORD De Mahatma Gandhi, de vre desapostel van Indië, heeft een tra gisch einde geleend. Door een rasge noot werd hij neergekogeld op Vrij dag 30 Januari jl. op het ogenblik dat hij te New Delhi, te 17 uur zich begaf naar de bidplaats gelegen bij het, door hem betrokken Burla-Huis. De moordenaar vuurde op hem van dichtbij; Gandhi werd vier maal getroffen, in de borst en in de buik. Hij werd onmiddellijk naar zijn woning gebracht waar hij een half uur later de geest gaf. Toen Gandhi neerstortte, maakte hij nog een teken van vergiffenis voor zijn moordenaar. DE MOORDENAAR De moordenaar is een 36-jarige Indiër, Nathoeran Vinajak Gode, communist, behorend tot de partij van de Mahasabha, partij welke een gewapend optreden tegen de Muzul- mannen predikte, en hierdoor gekant was tegen de vredelievende actie van Gandhi. Hij werd: onmiddellijk door de menigte hardhandig aangegre pen en de politie had moeite om hem uit de handen van het volk te vrij waren om hem QP te leiden. Gandhi viel dus als slachtoffer van zijn actie ertoe strekkende vre de te brengen tussen Indië en Pa kistan. De devaluatie van de frank beeft in Frankrijk een ernstige totstand te weeggebracht die eventueel een re geringscrisis kan tot gevolg hebben. Hr Schuman (links) en de Hr Mayer (rechts), minister van Financiën, na een financieel debat. twee landen, alle vroegere reglemen- taties behouden blijven. DEVALUATIE VAN DE FRANSE FRANK EEN ZWARE SLAG VOOR DE GRENSARBEIDERS STAKINGSOPZEG GEGEVEN TEGEN 9 FEBRUARI ZO GEEN MAATREGELEN WORDEN GETROFFEN De devaluatie van de Franse frank betekende een zware slag voor de 55.000 Belgische grensarbeiders. In plaats van het in Frankrijk verdien de Frans geld uitgewisseld te zien aan ongeveer 37 is die omwisse ling gevallen op circa 20 wat een netto verlies van ongeveer 45 be tekent. Door de syndikaten der grensar beiders werden onmiddellijk stappen aangewend. Ook door onze Regering werd de toestand onderzocht en zo wel te Brussel als te Rijsel werden onderhandelingen ingezet. De Nationale Commissie der Grens arbeiders van het Algemeen Chris telijk Vakverbond, vergaderde te Brussel, en stelde volgende eisen; 1. De betaling aan het oude wisselpeil (36.40 fr.) van al de som men verschuldigd vóór de devalua tie; 2. De wederaanpassing van de koopkracht der grensarbeiders. Aan de arbeiders weid tevens ge vraagd nog wat geduld te hebben. (Zie vervolg op 2* blad) DE LEVENSLOOP VAN GANDHI Gandhi werd in 1869 geboren te Kathiawar, nabij Bombay, stammen de uit een rijke en ontwikkelde fa milie. Na gestudeerd te hebben aan de hogeschool te Ahüedabat, Indië, trok hij naar Londen en promoveer de er aan jle Hogeschool tot doeto; in de rechten. Daarna keerde hi terug naar Bombay, vestigde er zich als advokaat: maar vertrok daarop naar Zuid-Afrika. In dien tijd zette hij zich reeds volledig in ten bate van de 150.000 Indiërs welke in Zuid-Afrika ver bleven. In 1914 vertrok hij terug naar Indië en stichtte er een beweging voor onafhankelijkheid van Indië alsmede een nationalistisch blad. Van toen af kwam hij herhaaldelijk in botsing met de Britse politiek in Brits-I udië. Tevens streefde hij tot toenadering tussen Hindoes en Mos lems. Met de dag steeg zijn popula riteit. In 1918 predikte hij het ver zet tegen de Britten. Hij stelde zich ook ten dienste van de ongenaak- barenbracht voor hen veei ver beteringen tot stand en werd voor dezen als een heilige aanzien. Ma hatma betekent «Grote Ziel». In 1921 begonnen opstanden in Brits-Indië en Gandhi begon ook zijn voedselstakingen als protest te gen de Britse maatregelen. In 1922 liep hij 6 jaar gevang op. maai kwam terug vrij in 1924. In 1925 werd hij als voorzitter van het Pan Indisch Congresde kampioen van de burgerlijke ongehoorzaamheid te gen de Britten. Van 1930 tot 1931 werd hij terug ln het gevang gezet om zijn zoutactie. Onderhandelingen tussen hem en Lord Halifax leidden dan tot een ronde-tafel conferentie te Londen, waar een nieuwe grond wet voor Indië werd uitgewerkt. Na derhand kwam hij nog herhaaldelijk in het gevang terecht en deed voed selstakingen ten vooïdele van de onaanraakbaren In 1942 verwierp hij de voorstel len van Churchill inzake Brits-Indië en werd andermaal geïnterneerd. In 1944 begon hij een nieuwe vocdsel- staking. Sedertdien bekwamen Indië en Pakistan onafhankelijkheid, maar om verzoening tussen Moslems en Indiërs te bewerkstelligen ondernam hij enkele weken geleden nog een nieuwe voedselstnking. alhoewel hii 73 jaar oud geworden was. INCIDENTEN De moord op Gandhi verwekte tal van incidenten in verschillende In dische steden. Te Bombay moest de politie het vuur openen op woel- makers. De Indische bevolking was ten zeerste verbolgen op de leden der Mahasabha-partij en verschillende leiders dezer partij werden hardhan dig aangepakt. Er werd tevens ont dekt dat een complot bestond tegen Gandhi en andere Indische politieke leiders, door leden van voormelde partij, wat tot gevolg had dat ver schillende leiders van de Mahasabha aangehouden werden. Op de meeste plaatsen maakten leden dezer partij dan bekend er geen uitstaans meer te willen hgbben. Intussen is de toestand rustiger geworden. LIJK VAN GANDIII VERAST Zaterdag jl., te 11.40 uur. plr-t.sp- lijke tijd, werd het lijk van Gandhi verast op een brandstapel, ran c'.e oevers van de Heilige Soemnestrcem. Tien duizenden getrouwen woonden deze plechtigheid bii. De plechtig heid verliep naar Hindougetaruik. Toen de brandstapelwelke 300 kg. hout bevatte en met Indische vloei bare boter en wierook begoten was. uit was gedoofd, werden de been- derenoverschotten van de aflijvige uitgezocht door dezes oudste zoon. Naderhand werd alle stoffelijk over schot in de Gange-stroom, de Hei lige Stroom, geworpen. ROUW OVER DE GEHELE WERELD De dood van Gandhi heeft rouw gebracht over de gehele wereld, maar bijzonderlijk in Indië zelf. Pandhi Nehru en Gouverneur - Generaal Mountbatlen waren spoedig ter plaat se te New-Delhi. In de Parlementen van België. Frankrijk, e. a. werd een rouwhulde gebracht aan de afgestorven. Te La- ke-Succes wapperden de 57 vlaggen der Verenigde Naties 'in. rouw. Pre sident Truman en tal andere staats lieden betuigden hun rouw om het afsterven van de grote Indiër. In alle werelddelen werd een laatst» hulde eau Gandhi gturacbfc,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1