Handelsfoor te leper Het loont de moeite BINNENLAND BUITENLAND Beslissénde lentedagen DE WEEK IN ONS LAND I m Van weglopers die weerkeerden KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN BEZOEKT Dg Vooraanstaand Communist Hyde zoekt zijn hei! in de Katholieke Kerk BESTUUR EN REDACTIE: Jj Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postcheck 47.63.60. Uitgave PCPERINGE-IEPER-WEEVIK en Omliggende 3« JAAR. N' 13. ONZE BURELENt ONZE UITGAVEN: KERKVERVOLGING IN CHINA Talrijke Priesters en Klooster lingen gedood. cAan onze üezers en lezeressen een Vrolijk en %atig éPaasfeest NATIONALE BEDEVAART NAAR FATIMA Van Witten Donderdag 25 Maart tot en met Woensdag 31 Maart ïf-4® BUITENLANDS OVERZICHT GEWELDIGE WERVELSTORM BOVEN DE U. S. A. 70 Doden. Zware verwoestingen. WE KRIJGEN BETERE BANEN IN ONZEN WESTHOEK OPHEFMAKENDE BEKERING IN ENGELAND DE REIS VAN ONZE KONING NAAR HAVANA BRIEF UIT PARIJS Angstige spanning in alle kringen. Nieuwe sociale troebelen Een typisch anachronisme. LITTERAIRE PRIJSKAMP l®f 3 Fr. Psijsen SCHUIF DE SLOTZITTING VAN HET VIJFLANDENPACT TE BRUSSEL .^mnuvww ->y* p - Zaterda® 27 Rlaart 1943. ft ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 89 fr. Belgisch Congo 3,— fr. p. week. Frankrijk Holland 3,— fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Aangesloten bij V.B.P.P. WEKELIJKS PRIJS PER Nr; 2 FRANK. Roeselarc, St-A!fonsusstraat 12. leper, G. de Stuersstraat 4. Poperinge; Gasthuisstraat 10. Veurne, Noordstraat i4. Wervik, Kasteelstraat 26. Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumon). 4 Roeselare-Ieper-Meenc». Veurnc-Nieuwpoort-Biksmuide. Poperinge-leper-Werrik. 't Is percies als of 't gister ge beurde. Zo ten minste kunnen we 't ons voorstellenen 't zal wel zo ver lopen zijn; want de tijden ver anderen wel, maar de mensen? Die twee jonge mannen hadden al hun hoop en groot verlangen gebouwd op dien wonderen Man die doven deed horen, blinden 't gezicht terugschonk, lammen deed lopen en doden weer tot het leven riep. Van dien Man mocht men immers toch alles verwachten, dan ten minste wanneer ge zelf tot zijn volgelingen werd gere kend. Maar 't was verkeerd uitge vallen. Verkeerd! Hij zelf was aan een zwaar kruis gestorven, en de vrienden: die waren uiteengesto ven als een bende mussen. Het beste dat ze nu konden doen was ongezien weer naar huis keren, al die dromen ver geten, dien Man vergeten en voor zichtig weer het oude werk aan pakken; en hopen dat men hen met rust zou laten. Zo deden ze 't. 't Is waar dien Zondagmorgen waren vrouwen gaan kijken naar 't graf. Naar hun zeggen was het graf ijdel en zou de Meester weer leven. Maar wie heeft er dat Ooit geweten? Een dode die van zelf wéér levend wordt? Kom, hersen schim. en verbeelding van vrou wen. 't Was geen reden om lan ger uit te stellen en in den na middag gingen ze terug naar huis. Ze gingen al binnen, dan konden re gemakkelijker spreken, werden ie minder gezien en, die terugreis was al pijnlijk genoeg, ze waren immers 't hert in en dan zijt ge liever niet gestoord. Ze.gingen al redeneren over al d e vreeelijke gebeurtenissen; nie- j..: :?.d hadden ze ontmoet langs e fcinnswegen, niemand, tot ze Linvaar werden dat er toch iemand volgde. Een vreemdeling was 't, tie misschien verdoold gelopen as en de weg wou vragen. Ge lukkig genoeg een vreemdeling; d:e zou hun geen lastige vragen stellen. Hom, ge kent genoeg 't vervolg van die geschiedenis. De disci pelen van Emmaüs»; van de Emmaüsgangers van Rem brandt zult ge nog wel een re productie hebben gezien... 't Is percies of 't gister gebeurd was... met de hele doening van r.iensen uit onzen tijd. Hoge ver wachting, bitters ontgoocheling, zodat ge zelfs niet meer redelijk duikt noch handelt en ge u zelf gelijk geeft en 't overige voor wijvenpraat houdt. Thomas die wilde zien en tasten; want, we weten 't, die hield van tastbare feiten! Die woorden zijn voor onzen tijd... We waren lijk heel an dere mensen.Ze waren niet al leen veel kwijt,, ze waren, zonder Hem, alles kwijt. Woorden voor onzen LijdI Ge ziet het evengoed als Ik. Ge... ziet het; waarachtig! Er zijn er onder onze buren die gebaren dat ons oud geloof... oude wijfspraat is; zij zijn geen kin- j ciers meer en al die geboden en die... biecht, ge weet wel, vooral I die biecht! Dan maar geleefd zon- der Hem i En wat betekent dat leven? Eén ontgoocheling, één stuk verbitte- jring; een lopen met de krop in 'de keel maar met verbetenheid: niet laten blijken, niet tonen, I vooral niet zeggen dat er daar i binnen een ijle plaats is. Dat kop- jpig uithouden en soms al ne keer luid uitschreeuwen dat ge «Hem» niet nodig hebt en dan alleen langs al de binnenwegen en suk- pelpaadjes van 't kwaad voort dompelen, met de zware vracht op hert en geweten. 't Is nu percies als in die dagen! Met Pasen komt Hij ons ach terna; langs die sukkelstraatjes en spreekt ons allen aan, ons al len, en spreekt van zijn liefde en j van zijn dood en verrijzenis. Hij j breekt het brood voor ons, Hij zelf, aan de communiebank, i In de biechtstoel kunnen weer 1 zo velen de krop uit de keel kwijt geraken en ondervinden dat ze I weer andere mensen geworden zijn, die terugvonden wat ze ver- jloren hadden: gerustheid, van ge- j moed en geweten, vrede daar bin- I nenzonder die ijle plaats die als een ijskelder wordt wannéér Hij daar zijn plaats niet heeft. De weglopers naar Emmaüs keerden weer. Mochten er met Pasen velen... i t erugkeren. PÉ VLAMYNCK. De berichten uit China over de vervolging van leden der katholieke geestelijkheid door de communisten, worden steeds meer onrustwekkend. Vernomen wordt, dat twee Chinese Lazaristen te Paoti, op 75 Km. van Peking, zijn terechtgesteld. Voorts zijn 25 Trappisten uit Jankiaping, onder wie drie Fransen, een Cana dees en een Nederlander, in de han den van de communisten gevallen en gedood. Van vijf onder hen werd het hoofd tussen stenen verpletterd. Een ander Frans geestelijke, die zich onder de overlevenden bevindt, moest een been afgezet worden naar aan leiding van een ontvluchtingspoging. Tenslotte werden in de streek van Peli, steeds volgens dezelfde berich ten, 30 priesters en 54 nonnen door de communisten gevangen gemaakt. Onder de priesters bevinden zich tien Fransen en een Belg. terwijl 12 non nen uit Amerika komen. Alle andere zijn Chinezen. (A.F.P.) O. L. Vrouw van Fatima is naar Vlaanderen gekomen en in alle dor pen en steden werd Zij met liefde en geestdrift onthaald. Overal heeft Zij ons volk overvloedig gezegend en me nigvuldige genaden geschonken. Vlaanderen wil, dankbaar, aan die tedere Moeder, een tegenbezoek bren gen. De Oblaten van Maria zullen een Nationale Bedevaart inrichten van 8 tot 19 Augustus a.s. naar Fatima, in Portugal, naar de plaats zelf waar Maria verschenen is en waar Zij aan de drie kinderen haar boodschap van gebed en boete heeft gegeven, om de vrede te bekomen. Onderweg halten in Frankrijk en in Spanje, o.m. twee dagen te Lour- des. De reiskosten, allés inbegrepen, be dragen 7.950 fr. Voor inschrijvingen en verdere in lichtingen wende men zich tot: E.P. H. Hoornaert, Klooster der Paters Oblaten, te Waregem. E daar! Eè hebben Hem ge- il:.i, Hem, den Meester. l.V.ar huis gaan? Geen spraak van, allerminst rx...ak van! Ze zouden het aan' i.e bomen vertellen. Zal men niet zeggen dat zij zen óude-wijvenpraat vertellen? I.Iaar hce zou dat kunnen, zij hebben Hem gezien, gezien! Wie zou dan nog aan hun woord twij felen.. Niet naar huis, maar terug... spoedig, als een wervelwind zó 't maar kon. Een enkele beden king maken ze onder de weg: «Werdt ge niet gewaar dat we heel andere mensen waren, als Hij bij ons was? dat het ons toch zo wel ging, dat we daar binnen ons iets bezaten dat we kwijt wa ren en dat Hij ons terugschonk? Ieder jaar met Pasen zie ik die huis gkwwtiweiwvwwtnwvwwiwvviwwwwwwwwwwwiw 0 id-6704) Boven de Staat Illinois, der U. S. A., heeft een geweldige en moordda dige wervelstorm gewoed. Deze was het hevigste in het gebied van de stad Oklahoma. Op sommige ogen blikken bereikte de wind een snel heid van 175 Km. per uur. Tussen Texas en New-York veroorzaakte de storm ook grote verwoestingen. Tal rijke huizen werden totaal vernield, soms ganse wijken. Men telt een 70- twes mannen op weg naar huis j tal doden en 500 gewonden, en hun boerderijtje. Ik kan het uit nadere belachten bleek dat niet verhelpen. Die gebeurtenis is twee dorpen volledig werden plane ten minste zo typisch als die van'legd door de storm. Met laatste lolita Li- genoegen konden we in de venen vernemen dat deze be- geen ijdel woorden zullen zijn. is, op de grote banen in West- Vlaanderen, veel schoon werk te doen, bijzonderlijk in onzen uithoek. De baan Ieper-Veurne is in beden- kelijken staat en veel te smal; die zal ui.gebreid worden met een brede Cetsbaan er langs. 't Wordt tijd! Het kustseizoen is In aantocht en iedere Zondag bollen daar duizende auto's over en fietsrijders en voet gangers verkeren er steeds in doods gevaar. Do baan Ieper-Poperinge, en in- tonder het eind Popermge-S.atie— Brandhoek gelijkt meer op een hob bel weg die alle autorijtuigen uiteen rukt. Dat is van 't slechtste! Naar we thans vernemen echter worden deze l. s. tel de voorbereidingswerken oaar week aangepakt. Donderdag i komt de speciale Viagrapne plaatse om er tot plan- en metings- vverken over te gaan. Wat de Viagrapheis? Een eigenaardige chassis op vele wielen die automatisch alle putten en hob belingen aantekent. Deze week za gen we de Viagraphe aan het werk cp de baan Gent-An-twerpen, het was waarlijk interessant dit nieuw soort tuig eens na te gaan. Nu komt hij naai- onze gewesten en zal er Donderdag morgen de baan Poperinge-Brandhoek afwerken. Van 12 tot 13 uur zal hij op de Grote Markt te Poperinge tentoon staan, om daarna te vertrekken naar Proven, waar ook de baan tot tegen Cappcl- tjezal uitgemeten worden. Bit Is de bovenbeschreven Viagraphedie we Donderdag a.s. in onze streek zullen te zien krijgen. Uit Londen. Hyde, het hoofd van de berichtendienst van de Daily Worker heeft medegedeeld dat hij ontslag heeft ingediend van zijn functie en ook als lid van de com munistische partij, om katholiek te worden. Hyde, die sinds 20 jaar lid Is van de communistische partij, verklaar de: «Sinds het einde van de oorlog hebben de Russische politiek en de gebeurtenissen in Oost-Europa mij steeds dieper en dieper geschokt. Ik sidder bij de gedachte, aan wat on langs is gebeurd in Tsjechoslowakije, welk land verplicht is geworden de weg van zoveel andere op te gaan, in weerwil van zijn Westerse cul tuur. De manier waarop de zaken zijn verlopen geeft ons een idee, van wat ons nog te wachten staat in Ita lië, Frankrijk en zelfs in Groot-Brit- tannië, zo de gelegenheid zich daar toe voordoet. Ik ben de mening toegedaan dat de nieuwe politiek van de commu nistische partij inzake productie, die het gevolg moet zijn tan het tot stand komen van de Kominform, en de oppositie tegen het plan-Marshall het Britse volk niets anders dan el lende zou kunnen brengen. Dientengevolge wil het mij voor komen, dat de beweging, waarvoor ik zolang heb gewerkt en gestreden, de vrijheden en de rechten die zij beweert te verdedigen, vernietigt-. Ik ben ook tot de overtuiging gekomen, dat het communisme geen redding kan brengen aan een uiterst ziek'e wereld. Hyde vervolgde: «Mijn groeiende ontgoocheling heeft er mij toe ge bracht, een ander antwoord te zoe ken voor de problemen van onze tijd en ook de vlucht uit de chaos. De heb zulks gevonden in het katholicisme, dat voorheen geheel de christelijke wereld door zijn geloof en zijn cul tuur heeft bezield. Ik ben er toe ge komen te denken dat het streven van de Katholieke Kerk om terug te ke ren tot de vroegere spirituele waar den en de menselijke verhoudingen beantwoordt aan al de sociale, poli tieke en geestelijke noden van de mensheid. Daarom heb ik in Oktober II. de Katholieke Kerk verzocht mij te ver lichten, en daarom ontvang ik sinds zes weken de onderrichting, die mij in staat zal stellen een barer leden te worden. Zr is nooit in de geschiedenis een periode geweest waarop bin nenlandse, buitenlandse en inter nationale politiek zozeer met el kaar verknocht waren als op dit ogenblik. Denken we bv. maar aan de Ita liaanse verkiezingen van 18 April eerstkomende. Halen de socio- communisten het, dan gebeurt er niet alleen een ommekeer in de binnenlandse politiek van het schiereiland, maar dan wordt de machtverhouding in de wereld er door gewijzigd, en de interconti nentale strategie overhoop ge gooid. Dat is zo waar dat de Italiaan se kiesstrijd thans ook niet uit sluitend aoor Italianen gevoerd wordt, maar dat de vier groten, of beier gezegd de twee grote te genstanders en concurrenten elk nun duit in het zakje doen. De WestelijKe Mogendheden begon nen met afstand te doen van hun aandeel in de Italiaanse vloot. En Rusiund volgde. Vandaag is het Trieste dat de Westerse Landen aan Italië willen teruggeven en deze daad verwekt een zo spon tane en zo geweldige reactie van vreugde en jubel dat de bazen van het Kremlin in zeer nauwe schoentjes zitten: wat doen: Trieste aan Italië geven-as goed als Togliatti wint, maar als hij verliest? En voor de Coloniën die de Westerlingen ook terug beloven geldt hetzelfde. Deze Italiaanse match die door Rusland en Ame rika gespeeld wordt die kan niet op een drawn eindigen; één van de twee moet het daar winnen. Maar dat betekent ook dat daar door al de giften van de andere nutteloos zullen geweestzijn. Stonden de kansen van Togiiatti- Nenni voor een drietal weken nog goed, thans schijnen de Russen zeker aan het kortste touwtje te trekken. Is Italië een zeer duidelijk voor beeld dus van die enge verknocht heid tussen binnenlandse en in ternationale politiek, dan geldt dit zelfde toch omtrent voor alle lan den der wereld. HET VERRAAD VAN HET SOCIALISME In dat reusachtig spel nu dat in de wereld aan de gang is heb ben de socialisten lange tijd een tussenrol willen spelen, een troi- sième force willen oprichten die neen zou zeggen aan beide ten- denzen en strijd zou voeren op beide fronten. Denk aan de poging van Leon Blum in Frankrijk om zo'n tus- senregering op te richten die én Thorez én de Gaulle zou bevech ten. Denk aan de rebellen uit'de La- bourpartij die Bevin dag aan dag wilden verhinderen nauw met de Verenigde Staten samen te wer ken en die, in de grond, de grote oorzaak zijn van het feit dat het i verdrag van Brussel niet minstens één ja~r vroeger tot stand is ge- 1 komen. Verder zijn het eveneens de socialisten die in Oost-Europa de waanzinnige politiek van solida- liteit en versmelting met de com munisten hebben gevoerd, en die daardoor de grote schuldigen ge worden zijn van de bolsjeivisering van geheel Oost- en Centraal- Europa. Ze hebben er zolang met de communisten geflirt totdat ze van die rode spitsbroeders de toe lating kregen gezelfmoord te wor den of hun ministerzetel tegen een muffe cel of een koord om de hals om te wisselen. Dank zij de socialistische zwak zinnigheid en het socialistisch verraad is ook Tchecko-Slowakije gevallen en indien morgen Italië onder de knoet moest komen, dan zijn de Nennisten daarvan de schuld en zullen zij de geschie denis ingaan als moordenaars van hun volk en zelfmoordenaars van hun partij. En dat alles om een ziekelijke en onwezenlijke klassensolidariteit en een gebazel over reactionnai- ren en conservatieven dat door de communisten als een kunst matige mist gehangen wordt over alles wat niet 100 sovjetophiel of communist is. WESTERSE BEKERINGEN En tegenover deze aanvanke- lijlz-algemene'stompzinnigheid die uitliep op het oosters verraad staan daar nu de westerse beke ringen. Er is nu de conferentie van de Comisco-Socialistische Internatio nales geweest- te Londen. Daar werden de oosterse socialisten ra dicaal veroordeeld en buitenge- 7zorgen, en werden de Poolse en Italiaanse Nenni-socialisten drin gend verzocht de weg terug in te slaan vooraleer het helemaal te laat is. Er is daar nu dhr Larock, voor zitter van de Comisco-conferentie die onlangs op een vergadering van het bureau van de B. S. P. beweerde dat hij de absolute be wijzen ervan in handen had dat de bevolking achter het ijzeren gordijn aggressief tegen het Wes ten icerd opgemaakt en die nu als een nieuwe profeet het anti-com- munisme predikt. Er is daar nu dhr Buset die in de Kamer en in de socialistische pers getuigt dat hij Amerika sym- pathiek vindt om de vrijheid en Rusland om zijn sociaal-economi sche verwezenlijkingen, maar dat hij tenslotte Amerika boven Rus land verkiest. Er is .daar tha?is de duidelijke wil van de socialisten, de com munisten terug uit het Belgisch Vakverbond te storten. Er zijn daar de Franse socia listen die zich scherp hebben ge zet tegen de revoluiionnaire sta kingen der communisten. Er is daar de scheuring in de Confédération Générale au Tra- vuil die onder communistische plak lag en het oprichten van Force Ouvrière. Er is daar thans de aarzelende houding van de Franse socialis ten om een overgangsregering te vormen die de Gaulle opnieuiv aan de macht zou brengen. Daartegenover staat de epura- tie der Engelse administratie en het leger waar de Labour de com munisten resoluut buiten gooit. Er is daar ook de scheuring der WWWWWWVVVVWVWWWWUVWWUWIl Italiaanse socialistische partij ivaarvan een steeds groeiend deel de onafhankelijke en anti-com munistische richting van Saragat VOlfjt. .%£-■ Er is cRmr vooral het verdrag van Brussel dat de aanloop is tot en de hoeksteen vormt van een solied Westers Gemenebest. Het socialisme schijnt dus in onze Westerse landen eindelijk zijn 'onzinnig sentimentalisme voor al wat rood is te hebben af gelegd, en tot meer nuchtere ge voelens te zijn teruggekeerd. Vol ledig genezen zijn ze nog niet, aangezien de Comisco-conf erentie te Londen nog meent te moeten verklaren dat het van geen Mars hall-hulp wil indien daar politie ke en militaire voorwaarden aan verbonden zijn. De wanhopige gedachte van een troisième for ce op internationaal plan laat hen nog niet los en zij zijn blijk baar onbekwaam de kunstmatige atmosfeer waarin ze zolang ge leefd hebben moedwillig te niet te doen. Anders zouden ze niet spre ken over zogenaamde voorwaar den, wanneer ze zeer goed weten dat de Amerikaanse financiële hulp ons broodnodig is om onze eigen anti-communistische poli tiek tot een goed einde te bren gen en dat ivij zelf het zijn die aan de U. S. A. zouden moeten vragen ons militair te steunen. Maar kom, we willen bij deze ernstige bekering niet te streng zijn, en hen nog een tijdje zich laten wiegen in de zoete illusie van hun autonome kracht. Bij het failliet van de politiek die ze gedurende omtrent., drie jaar heb ben gevoerd, verlangen we niet dat ze ineens, zonder overgang, en publiek totaal andere goden zouden aanbidden. EVEN HET GEHEUGEN OPFRISSEN Maar we kunnen toch niet na laten even het geheugen van die nieuivbekeerden op te frissen, en kunnen toch niet verdragen dat zij de grote borst gaan opzetten eu gaan verkondigen dat zij het land van het communistisch ge vaar hebben gered. We zijn inderdaad nog niet ver geten dat diezelfde Hr Blum die nu anti-communistisch is reeds voor de oorlog de grote man van het Front Popu was, dank zij hetwelk de toestanden in Frank rijk zo catastrophaal geëvolueerd zijn. En dichter bij ons, en in eigen land, zijn we nog niet vergeten dat diezelfde Hr Larock die nu de anti-communistische Comisco voorzit, een goed jaar geleden ons nog als een vermaledijding naar hei hoofd slingerde: Nous ne lacher ons pas les communistes Wij vergeten niet dat diezelfde Hr Buset die nu met Amerikaans wijwater zegent, nog tegen het jaareinde van 1047 stokebrand speelde, en dat hij en zijn kor nuiten slechts van een actie tot Kamerontbinding konden weer houden worden omdat hen zwart op wit bewezen werd dat de com munisten begin Februari sta king smanceuvers moesten houden en dat de C. V. P.. en niet de B. S. P., daarvan de electorale vruch ten zouden plukken. Wij zijn ook niet vergeten dat diezelfde Eerste-Minister Spaak die zich nu voordoet als de vaan drig van het anti-communisme, vanaf de bevrijding tot in Februa ri 1947 toch één deeg geweest is met de Lalmands en andere Terfve's. En wij zullen vooral nooit ver geten dat de socialisten samen met de liberalen de schuld ervoor dragen dat geheel ons staatsap paraat door de coco's genoyau- teerd iverd en dat in steden, pro vincies en gemeenten administra tieve verantwoordelijkheid en macht werd gegeven aan de agen ten van de Kominform in ons land. AFWEER OP ALLE FRONTEN Het is een feit dat Amerika thans ernstig herbewapent en vanaf nu reeds opnieuw beschikt over de overmacht in de lucht. Het Congres heeft de rede van Truman onvoorwaardelijk goed onthaald: Hst Marshallplan werd onmiddellijk goedgekeurd en de Senaatscommissie is er onmiddel lijk meê begonnen een zoet op te stellen betreffende de verplichte militaire dienst. Anderzijds zijn de staten van het Westers Gemenebest de weg van de nuchtere militaire ver standhouding ingeslagen. De afweer tegen het communis me als buitenlandse bedreiging wordt dus georganiseerd en in dien de Sovjets nu niet onmiddel lijk toeslaan, dan is de zaak voor hen verloren. Maar de afweer van buiten vol staat niet wanneer er een vijfde colonne binnen de muren van de eigen vesting aan het vechten 'is. Ook op het binnenlands front moet er 'gestreden worden. En nu gaan ree zien of het onze socialisten ernst is met hun anti- communisme. Zo ja, dan moeten zij de moed hebben het voorbeeld hunner Britse en Nederlandse partijgenoten te volgen en dan moet er in het openbaar leven een anti-ccmmunistische epuratie worden doorgevoerd. En dat zij in dit geval niet gaan schermen met de Grondwet, Want toen het er op aankwam na de bevrijding duizenden ambtenaren om echte of voorgewende redenen van incrl- visme op straat te gooien dan hebben zij geen ogenblik geaar zeld. Welnu het .huidig commu nistisch incivisme is minstens zo gevaarlijk als dat tijdens de jong ste oorlog. Er is hier trouwens geen spraak van een beknotting van de grond wettelijke vrijheden, maar een recht en een plicht vanwege de Staat, aan wettige zelfverdediging te doen. EEN LES VOOR BINNENLANDS GEBRUIK Dat men mij dan tenslotte- toe- late uit de voorafgaande beschou wingen een besluit en een les te trekken voor binnenlands gebruik. Wat de socialisten ook op hun geweten hebben en welke hun huidige strubbelingen nu ook mo gen zijn, één zaak is zeker: nu gaan ze de goede kant uit. Maar wanneer dit zover gekomen is, dan is dit uitsluitend aan de C. V. P. te danken die door haar sa menwerking met de B. S. P. deze ommekeer en deze bekering heeft mogelijk gemaakt. Wie nu. de volle maat daarvan wil meten en de volle betekenis daarvan wil snappen, twage zich nu één enkel ogenblik af waar we in België en in West-Europa zou den gestaan hebben hadden wij op dit ogenblik nog een linkse regering gehad. In dit kader gezien blijkt dan ook hoe kleingeestig en pietluttig sommige critiek is die op de par tij en haar ministers ivordt uit gebracht. Niet dat men moet blind zijn voor gebreken en tekortkomingen, maar de verjaardag van de B. S. r.-C. V. P. regering herdenken zo als Le Libre Belffique dat met een artikel van Jo Gerard ge daan heeft is niet alleen onrecht vaardig maar echt misdadig: het is het geweeklaag van een oude vrijster die haar tijd niet meer begrijpt. Een goed en rechtvaardig oor deel over één jaar C. V. P.-B. S. P. regering moet boven alles de hoge betekenis onderlijnen van de om mekeer die in de socialistische partij, in het land en West-Euro pa werd verwezenlijkt. Meteen blijkt dan ook dab de partij die het best de belangen van het land dient en het stevig ste bolwerk is tegen communisti sche overrompeling en ondermij ning de onze is, dè C. V. P. Wij hebben het land gered, en met het land de vrijheid in West- Europa. 23-3-48. V. WESTERLINCK. Het verheugde ons bovenstaande f oto te kunnen bemachtigen van onz< Koning Leopold III, op reis met zijn echtgenote, Prinses de fiWthy, in de Antillen. We zien hier beide in het vliegtuig op weg naar Havana, hoofdstad van Cuba. (Van eigen Correspondent) PARIJS. Het is merkwaardig hoe de Franse openbare mening re ageert op de jongste internationale gebeurtenissen. De bladen kondigen met grote titels de redevoeringen der Amerikaanse diplomaten aan; zetten het belang van het Vijf-Lan- denpact in het licht; sturen hun hoofdredacteurs naar Italië, en roe pen hun lezers op, om een manifest te ondertekenen waarin de oprich ting van een Europees Parlement geëist wordt. Als men de reden van deze ner veuze belangstelling voor de inter nationale ontwikkeling zoekt, dan springt onmiddellijk de angstige toon van de gesprekken en dagbladarti kels in het oog: te Parijs is men er van overtuigd dat de spanning zien derogen toeneemt en men zoekt in elke gebeurtenis, een aanduiding die moet toelaten de ontknoping van de huidige crisis 'te voorzien. Er is trouwens nog een andere re den: het Is een publiek geheim, dat de U. S. A. op een gegeven ogenblik het plan hadden, hun verdedigings- veld te beperken tot Spanje, Noord- Afrika, Griekenland en Turkije. Een dergelijk plan beschouwde dus prac- Denk er op... U hebt tot Woensdag 31 Maart tijd om deel te nemen aan onze NATIONALE CONFERENTIE VAN DE ARBEID OP 30 MAART De Nationale Conferentie van de Arbeid gaat thans bepaald door op 30 Maart. Vooraleer deze datum werd be paald werden reeds heel wat vooraf gaande besprekingen gevoerd door de Regering zo met de werknemers als met de werkgevers. Hr Spaak moet deze Conferentie voorzitten. Met 2 April e.k. reist hij dan af, samen met de Prins-Regent, naar de V.S. van Amerika. C.V.P.-GROEP DRINGT AAN OP RUIMERE TOEPASSING VAN DE WET LEJEUNE In de schoot van de C.V.P.-Kamer- groep werd in aanwezigheid van de Hr Struye, een bespreking gehouden over de repressie en de benoemingen gedaan bij het Ministerie van Justi tie. Tijdens de vergadering werd heel wat kritiek uitgebracht op Minister Struye omtrent zijn beleid over voor melde punten. Door de groep werd ten slotte aan de Hr Minister van Justitie gevraagd dat de wet Lejeune ruimer zou wor den toegepast, bijzonderlijk voor ou derlingen, vaders van kroostrijke ge zinnen, kleinere gevallen en jonge ren. DUITSERS ZULLEN TERECHT STAAN VOOR OORLOG SMISDRIJ VEN Op een persconferentie belegd door de Belgische Commissie voor Oorlogsmisdaden werd bekend ge maakt dat door België een onderzoek ten laste werd ingesteld tegen 4.700 Duitsers beschuldigd van oorlogs misdaden gepleegd in' België of te gen Belgen. Door de Intergealiieerde commissie te Londen werden er slechts 4436 aanklachten weerhou den, Van deze beschuldigde 4436 Duit sers konden er slechts 12% terugge vonden wo/Jen, zodat namelijk 523 Duitsers naar België werden overge bracht. Hiervan zullen er 314 te recht staan als oorlogsmisdadigers en 209 als getuigen. Dat er slechts zo weinig konden u'. geleverd worden spruit voort uit volgende oorzaken: vele beschuldig den sneuvelden, andere werden reeds geëxecuteerd of worden niet uitgele verd; zo hebben de Russen er slechts een uitgeleverd. Onder de Duitsers die zullen terechtstaan bevind zich o.m. von Falkenhausen, Reeder, von Cranshaert, Lippert, Canaris, Grohé, enz. Met 19 April zullen de eerste ge vallen door de Krijgsraden worden behandeld. GEEN VERHOGING VAN PRIJS VAN HET BIER In tegenstelling met wat eerst bekendgemaakt werd, zal de verho ging van het accijnsrecht op het bier dat 34 frank per hectoliter bedraagt, geen verhoging van de verkoopprijs aan de verbruiker tot gevolg hebben. Deze beslissing werd in de cabinets- raad genomen. BEVEL VAN NIET-VERVOLGING IN DE ZAAK GRAAF CAPELLE Men meldt dat het in Juni 1946, op bevel van minister Van Glabbeke, ten laste van Graaf Capelle geopend onderzoek op het punt zou staan ge sloten te worden. De zaak zou niet ontvankelijk worden verklaard. Dit onderzoek werd geopend naar aanleiding van zekere onthullingen van Robert Poulet, na diens ter dood veroordeling. FRANS AMBASSADEUR SPREEKT IN DE NEDERLANDSE TAAL De Franse ambassadeur van Frankrijk te Brussel, Graaf de Hauteclocque, die een officieel bezoek bracht aan Antwerpen tijdens de welke hij ook een rede hield, heeft deze gedeeltelijk uitgesproken in de Nederlandse taal. Het is de eerste maal dat een te Brussel residerend Frans diplomaat zich van de Nederlandse taal, die van de meerderheid van de Belgische bevolking, bedient om in het open baar te spreken. Zo zegde hij o.m. in onze eigene taal Een taal is trouwens immer voor naam en eerbied waardig, wanneer ze steeds de tolk is geweest van een ideaal van vrijheid en maatschappe lijke rechtvaardigheid. Ik weet dat zulks het geval is geweest met de Uwe en daarom acht ik mij gelukkig U heden in Uw taal toe te spreken. De vertegenwoordiger van de Fran se Natie bij onze Regering heeft hiermede niet alleen een mooi ge baar gesteld maar tevens een fijne les gespeld aan velen die het zouden vertikken hun moedertaal te spre ken of die zelfs minachten. REGERING SPAAK I JAAR OUD! tisch Europa als een no-mandsland, een champ de manoeuvrevoor politieke en, eventueel, militaire schermutselingen, maar ato met le vensnoodzakelijk voor de verdediging der U. S. A.-belangen in de wereld. Dit moet geen verwondering ba ren. De Yankee's zijn realisten en oordeelden dat West-Europa, vooral Italië en Frankrijk, te zeer door de communistische agitatie ondermijnd is, en te moeilijk te verdedigen om het op gevaar van oorlog ia. hun in vloedsfeer te behouden. De laatste gebeurtenissen hebben de houding van Washington enigs zins gemilderd. Het Vijf-Landen- pact is een aanvang, een begin van de verwezenlijking der Verenigde Staten van Europa, die door de Ame rikanen met aandrang geëist wordt en zo moe'lijk vasteren vorm neemt. De verkiezingen in Italië zijn eveneens van het grootste belang voor Frankrijk. Op het binnenland se plan zou een communistische overwinning in Italië een heropfiak- kering der communistische agitatie in Frankrijk betekenen, terwijl op het internationale plan een dergelij ke overwinning Frankrij's positie zou ondermijnen. Het lijdt al. geen twijfel dat Washington c'.a conclu sie zou trekken uit deze wijziging van de toestand, wat steeds tan on gunste van Frankrijk zou uitvallen. Het is te midden van deze span ning dat een groot Frans Weekblad het nieuws in de wereld stuurde dat, de Verenigde Staten, twintig Franse divisies willen uitr-usten. De reactie van het publiek is typisch. Oe com munisten buiten deze indiscretie uit om te bewijzen dat de Frajasau da twijfelachtige eer kregen de Ameri kaanse kapitalisten te mogen ver dedigen. Voor de Franse nationa listen is het eveneens een .docht ver teerbaar nieuws. Het is immers de bevestiging dat de kans onherroe pelijk voorbij is voor Frania-ijk, om nog de rol van gelijkwaardige part ner der grote mogendheden te spe len. Dit is een waarheid die stilaan doorgedrongen is tot onder da grote massa, spijts de grootsprakerigheid van de regeringsleden en ma minis ter Bidault in 't bijzonder. Maar deze bekommeringen gaan gepaard met een andere zorg. Do scheuring van het grote arbeidssyn- dicaat men zal zich herinneren dat Jouhaux enkele maanden gele den de communistisch geinfrodeerde C. G. T. verliet heeft beide par tijen ontgoocheld. En meer dan waarschijnlijk zullen do vijandige broederszich wederom verzoenen, Dit stelt de regering voor een zwaar probleem. Het Mayer-plan is maar matig geslaagd en zoï slechts over enkele maanden vruchten af werpen. Maar ondertussen stijgen de prijzen en eisen de arbeiders met meer aandrang nieuwe loonsverho gingen en een nieuw t tovensmini- Een jaar geleden heeft dhr Spaak Avan 12.500 fr. per maand zijn coalitieregering C.V.P.-BS.P. Geeft de ^gering toe, dan «s het gevormd. Ter gelegenheid van deze verjaardag hebben de hh. Eyskens, minister van Financiën en vice-mi nister en zijn collega's Zaterdag avond ija het departement van Fi nanciën een diner aangeboden ter ere van dhr Spaak. GEEN LANDBOUWVERLOVEN MEER Senator Sobry, die -bij de Hr Mi nister van Landsverdediging een verzoek had ingediend opdat aan de landbouwerszonen, welke thans on der de wapens zijn, een landbouw- verlof zou worden toegestaan, heeft tot antwoord gekregen'dat zulks on mogelijk is dit jaar gezien het ver minderde legercontigent en de goede werking In hef leger. (Zie vervolg op 2" blacb Mayer-plan gecompromitteerd, Eu of ze zal kunnen weigeren...? De vroege lente heeft de zorgen der Parijzenaars niet verjaagd. Hun leven is nog even lastig, huti voor uitzichten zijn nog even pessimis tisch. En de Fransen zijn moe, lus teloos, ontgoocheld. Voor een paar dagen vertoefden we in een klein dorpje van de Yon- ne. Men plantte er een bevrijdings boom. Misschien had men beter -nog wat gewacht... na lezing, ons blad in de banden een uwer vrienden of buren die ons blad niet hebben. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. Verleden week gaven we volledig relaas dezer gewichtige beurteiiis. Hierboven krijgen we nu een foto der sloUiUiug even voor dat de Ministers der 5 landen het pact tekenden, links naar rechts bemerken we: Hr Spaak; Hr Bidault. Frans van Buitenlandse Zaken; Hr Been, Luxembrugs Minister van landse Zaken; Hr Van Buelzcèacr van OosterhoutC Hollands yan Buitenlandse Zaken en Kr Bevin, Engels Minister v„n landse Zaken.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1