PETROLEUM Lijk te Hakendover Wordt een reuzengeslacht geboren De Nationale Conferentie van de Arbeid Epuratie inzake Burgertrouw KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Na algemeen overleg tussen Werkgevers, Werknemers en Regering wordt een akkoord bereikt ONZE BURELEN, LEGERNIEÜWS PROF. D' SEBRECHTS OVERLEDEN TE BRUGGE BUITENLANDS OVERZICHT Zaterdag 3 April 1948. j» BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 78 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. frankrijk Holland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Aangesloten bij V.B.P.P. Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVIK en Omliggende HET KELIJKS 3* JAAR. Nr 14. PRIJS PER Nr; 2 FRANK. Roeselare, St-Alfonsusstraat li. leper, G. de Stuersstraat 4. Poperinge, Gasthuisstraat 19. Veurne, Noordstraat i4. Wervik, Kasteelstraat 28. Nieuwpoort, Langastr. (M. Dumon). ONZE UITGAVEN: R oeselare- leper-Meenen. V'eurne-.VieuKpoort-Diksinuiiie.J 4 Poperinge leper-Wervik, Met de Paasdagen konden we eens gemoedelijk wandelen, ik en Fiel. Gewenst weer voor de boeren, zei Piel; kijk maar naar de tarwe en kijk hoe al dat land daar ligt, omgedaan... te blinken in de zon, en daar gerold, effen gestoken, effen als zijde. Kijk vér hoe de bo men op hun Paas-beste staan, de pruimelaars en de kerselaars, de perelaars 't is al bot en vroege bioei. Als er nu maar geen nacht vorst of geen Maartse bijzen ach terkomen en alles dooreen slaan of verrampeneren, Fiel. Fiel loech ne keer. Pé, hebt ge dat gelezen over Hakendover! lit heb me daaraan verkreukeld, Pé! Hakendover dat is een symbool, weet ge 't? Onze boeren schudden hun kop, als ze dat horen of lezen; voor onze boeren is dat een soort mirakel, als het maar geen heel mirakel is. Als er hier een paar schooljon gens over de velden lopen, over de bezaaide dan is 't voldoen de om al onze boeren kwa bloed te zetten. Een soort van heilig schennis is het dat bezaaid land te... ontwijden met uw lompe schoenen; een heiligschennis bij na als bewaarschool-kinders er barvoets over lopen. Bezaaid land is als relikwie in de kerk; dat moet vereerd worden, zorgvuldig bezorgd... Te Hakendover? 't Zal me iets geweest zijn dezen keer. Hebt ge gezien dat er daar een fameuze jubilé gevierd werd! 1250 Jaar dat die peerden-processie uitgaat! Die honderden peerden draven over de velden! Die Brabantse peerden, Pé, met hun log zwaar lijf en hun... plakpoten kruisen, doorkruisen land en bezaaite en duizenden, zegden ze niet vijftig duizend bedevaarders gaan, lopen, strompelen over het land en... 't land heeft er deugd van en de oogst, het koren gaat er niet aan kapot... integendeel! En de hele wereld zegt: dat is vreemd; kom, dat is een... mira kel! Ik heb dat nog nooit onderzocht Pé en, 'k ben een beetje mirakel- schuw, aiverre lijk gij zelf Pé. Er gebeuren er al genoeg, zonder dat wij er in de serie inschrijven. Maar weet ge waar ik op dacht, Pé? Onze brave mensen zouden er veel deugd van hebben dat Ha- kendovers-geval eens goed te overwegen. Weet ge waarom? Onze brave mensen zijn liefst... gerust gelaten. Ze gaan naar de kerk, soms alle dagen, volbrengen hun plichten, zijn lid van de con fréries; zouden al eens in hun beurs schieten voor de missies of voor de patronage; zo ze niet overtuigd zijn dat het voldoende is te bidden voor de missies en voor 't geestelijk welzijn van de parochie en de parochiale wer ken! Dat is de bezaaite van bij ons, Pé... laat verder die mensen aan hun dagelijkse bezigheid en aan hun... devotie. Maar moet er eens wind waaien over de paro chie; moet er al eens een briesje of een kleine storm de parochie beroeren; moet de pastoor of de onderpastoor een klein aarde-be- J vingske verwekken, een weinig gerucht maken, om iets door te setten, dan zijn al die brave Hendriks niet te spreken. Dat is land dat onaangeroerd moet blij ven liggen, er mag geen windje i over waaien... 's Morgens vroeg er uit, 's avonds vroeg de luiken dicht, alles potdicht gesloten uit vrees voor dieven en kwa volk. Pé, ze zitten daar dan opgesloten in de opperste rust... Maar met angst en vrees, lijk de... apostels in 't Cenakel. Hebt ge gelezen Pé, dat de wind, de stormwind ook over onze bra ve Hendriks» is gekomen? Dat ihun fijngeleide vlasgaard 't van j de ruiterij heeft gekregen? En dan nog in een stormloop? Dat hebt ge toch gelezen Pé? Die aanspraak van Paus Pius XII? i Percies Pé. De Paus kent zijn I tijd en kent zijn mensen. We we- ten 't en we zien 't, dat de Paus (nog andere raadgevers heeft dan j wijze... mensen! Op Pasen heeft i Hij die brave Hendriks en alle i fraaie mensen een brutale schud ding gegeven. Ik wenste uit de grond van mijn hert dat ze, na 't danig verschot, voor goed al hun triestige fraaiheid en bra vigheid in hun bed achterlieten. Met al die braafheid en fraaiheid zijn we niet gediend en gaan we naar de haaien, zei de Paus! Ziet naar 't geweld, naar 't onder gronds werk, naar de loense, de geslepen propaganda van de communisten. Ziet hoe zij met hamer en sikkel de sterkste mu ren toetakelen en de schoonste vruchten neerslaan, 't Moet ge daan zijn met de fraaiheid en de braafheid van die mensen, die jammeren over de sléchte wereld, over 't bederf van den moder- nentijd, maar in hun... oud- i mannenhuis blijven zitten, in een i zetel bij de kachelWie nu niet I voor zijn geloof en overtuiging I durft vooruitkomen is eenvoudig een bangerik; we zouden wij zeg- 'gen, een... meelzak! Ik wenste maar, zei Fiel. dat onze mensen de overgrote meerderheid in onze streek en in ons land luisterden en gehoor gaven aan de wekroep van de Paus. Zo Hij hen niet wakker krijgt, wie kan het wel? ...«Brave Hendriks», naar 't... museum van oudheden, daar is hun plaats, Pé! O. L. Heer wenst den dood van de Brave Hendriksniet, antwoordde ik. Maar... 't mirakel van Hakendover! PÉ VLAMYNClt. {V' S afefc- - Op Pass-Zondag morgen, te 5,59 u. is Professor Sebrechts te Brugge in zijn woning overleden tengevolge aan hartaderbreuk. Professor Sebrechts was op 11 Fe bruari 1885 geboren te Wülebroek. Na voltooide studies aan de Leuvense Hogeschool vestigde hij zich te Brug ge in 1910. Eij trad er in het huwe lijk met mej. Jeanne Van Gaillie die hem zeven kinderen schonk. Een zij ner zoons assisteerde reeds bij zijn vader. Twee andere zoons werden advocaat, de twee overige brachten het tot notaris. Een van hen huwde de dochter van de huidige gouver neur van Limburg, dhr Verwilghen. Sedert Professor Sebrechts zich gevestigd load te Brugge had hij een wereldfaam verworven en werd hij bekend, zo in binnen- als in buiten land als een der vaardigste chirur gen. Ook op ander gebied maakte hij zich uitzonderlijk verdienstelijk en zo werd hij onder-voorzitter van het Bode Kruis van België. Zijn afsterven is niet alleen voor Brugge, voor West-Vlaanderen en het ganse land een zwaar verlies, maar bijzonderlijk voor de geneeskunde. De begi-afenisplechtigheden werden vastgesteld cp Vrijdag 2 April, in de Et-Salvatorskerk te Brugge. H. Ma jesteit Koningin Elisabeth zou deze pi echt® heden bijwonen. Professor Joseph Sebrechts was dokter in de geneeskunde, geaggre geerd Hoogleraar in de chirurgie aan de Universiteit te Leuven, hoofdge neesheer van St Jans Hospitaal en van St Jozefs Kliniek te Brugge, voorzitter der Koninklijke Vlaamse Academie voor Geneeskunde ere lid der Académie Royale de Méde- cine de Belgique onder-voorzitter van het Rode Kruis van België lid van de Hogere Gezondheidsraad voorzitter van de vereniging der Ge neesheren-oud-studenten der Leuven se Universiteit kerkmeester der St-Salvatorskerk te Brugge. Erekruis van het Rode Kruis van België, officier in de Leopoldsorde commandeur in de Kroonorde commandeur in de Orde van Leopold II commandeur in de Orde van Oranje-Nassau officier in de Orde der schitterende ster van China, enz. Aan de diepbeproefde Familie biedt Het Wekelijks Nieuwszijn chris telijke rouwdeelneming. BRIEF UIT PARIJS VOOlt WIE BIJ DE ZEEMACHT WIL DIENEN Voorwaarden ter aanvaarding. De miliciens der klas 1949, die wensen hun actieve diensttermijn te volbrengen bij de Zeemacht, worden verzocht een aanvraag te richten vóór 1 October 1948 aan Ijet volgend adres: Werfbureau der Zeemacht, 86 Wet straat, Brussel. Bij dit verzoek dienen zij verplicht een afschrift te voegen van het ge- schiktheidsbewijs (mod. J of J-bis) dat hun afgeleverd werd door het Werfbureau van het leger. De aanvragen der miliciens onder zocht op het Werfbureau van het le ger en ongeschikt bevonden voor de Zeemacht, zullen niet in aanmerking genomen worden. De aanvragen der miliciens die hun nulitieklas met een of twee jaren vervroegd hebben, zullen de voorkeur hebben. Het Werfbureau der Zeemacht zal de ingeschreven miliciens op een bij komend geneeskundig onderzoek uit nodigen in de loop van het volgend jaar en zal hun vervolgens het geno men besluit ter kennis brengen. De soortgelijke verrichtingen aan gaande de miliciens der klas 1948 zijn afgesloten. Een Franse geleerde slaagde er in reuzénmicroben voort te brengen. Wordt het «Instituut Pasteur» een fabriek van monsters? (Van eigen Correspondent) PARIJS. In de kale, stille ge bouwen van het Instituut Pasteur werkt een geleerde onverpoosd, ge bogen over een microscoop die reeds een gedeelte van het geheim onthul de dat de geleerde zo hardnekkig wil ontraadselen. Het doel dat deze zoeker, Mr de Fomtixrune is een onbekende voor hpt grote publiek, zich stelt is zo fan tastisch dat het aan het wonderbare grenst. Stel u voor dat hij de zaden en kiemen wil opereren om aldus nieuwe rassen en nieuwe soorten te doen ontstaan. Onmogelijk! denkt men als men weet hoe oneindig klein deze levens kiemen zijn. Maar de geleerde glim lacht: dit wonder is reeds lang wer kelijkheid. Men slaagde er reeds in appelsienbomen te kweken die vruch ten zonder kernen voortbrengen; men bracht vliegen met afgeknotte vleu gels voort; en iets oneindig practi- scher: katoenbloemen van de mooiste gele, blauwe of roze kleur. Maar de uitvinding van Mr de Fontbrune is veel belangrijker. Hij ontwierp nl. een scalpel, een opereer - mes om zo te zeggen, bestemd om mi croben en chromosomen of levenskie men te opereren! Met dit nieuwe in strument kan men de laatst-gekende bron van het leven zelf aantasten, veranderen, en misschien... verbete ren. De Amerikanen staan in verruk king voor deze uitvinding. Meer dan DE NOOD IN CHINA Oorlog, honger en koude hebben oneindig veel ellende teweeg gebracht In het zo uitgestrekte China. Duizenden, uit de streken waar de oorlog Woedt gedreven, overbevolken de steden en vinden er geen uitkomst. In Ïorte tijd stierven er dan ook te Shangat niet min dan 2.000 lieden aan oude en honger; velen ervan hadden zich, uitgeput, op straat neerge legd en gaven er de geest. Een speciale dienst zoekt de doden op die tUn naar de buitenwijken worden gebracht waar zij verbrand worden. Ellendig. zeventig grote studiecentra, over de hele wereld verspreid, hebben reeds dit onzichtbaar operatiemes besteld, en de fabriek die de bestellingen moet uitvoeren, is overstelpt met op drachten. De operatiezaal der onzichtbare patiëntenis een hallucinant beeld dat de stoutste toekomstvisioenen overtreft. In een «smidse» voor dwer gen, smeedt Mr de Fontbrune dage lijks zijn instrumenten: scalpel, haak en holle tangen die zo klein zijn dat het tóote oog ze niet kan onderschei den. Rond een platinadraad wordt een glasdraad gesmolten die alle mo gelijke vormen aanneemt. Zo ont staan messen van een tiende van een millimeter doorsnee... Onzichtbare glazen buizen worden in deze dwerg- werkplaats gesmolten, gekromd en Uitgerokken. Daarna begint da operatie. De ope ratietafel is een microscoop, voorzien van een soort uiterst kleine werk bank, die toelaat de operatieinstru- menten in alle richtingen te bewe gen. Zo kan men bv. tien regels tekst op de vleugels van een ylieg schrij ven. De microben worden één na één afgezonderd. De geleerde seleclioneert aldus de staphilococeen, de meest ge vaarlijke microben. Over zijn micro scoop gebogen kiest hij de grootste, krachtigste microben uit een bouil lon net als men de krach tigste paarden kiest om voort te kweken. Met een onzichtbaar pipet trekt hij de uitverkoren microben uit den hoop en plaatst ze dan in een nieu we bouillonwaar ze zich verme nigvuldigen en gebruikt worden cm serums te bereiden. Professor de Fontbrune beeft al dus de mooiste sporen van padde stoelen uitgezocht om de cultuur van deze groenten te verbeteren. Samen met Professor Comandon, werkt hij echter op 'n nog veel inte ressanter», terrein. Zo slaagde hij er o.a. in, een amibe te opereren, t.t.z. een der meest elementaire wezens op de grens van het leven. Deze eencel lige wezens, zonder mond noch dar men, leven in de ingewanden van mensen en dieren. De geleerde slaag de ér ln, een van die amiben twee kernen te geven en verkreeg aldus een nieuwe reuzensoort... alhoewel nog onzichtbaar. Hij vatte het plan op aldus nieuwe vissoorten voort te brengen door de eieren te opereren... Natuurlijk hebben deze opzoekin gen de verbeelding van sommige jour nalisten op hol gebracht. Ze spreken er reeds doodeenvoudig van, paarden te kweken zo groot als olifanten en ze gingen zelfs zo ver de geboorte van nieuwe reuzengeslachten voor mensen en dieren te voorspellen. Maar de gei eerde blijft kalmOm Zie vervolg hiernevens 0MT GEWAPENDE VBEDB Sedert Marshall de teugels der Amerikaanse buitenlandse poli tiek in handen heeft genomen is er in de wereld veel veranderd. Amerika heeft het roer volledig omgegooid en het naïef idealisme van wijlen President Roosevelt vervangen door een militaire en strategische nuchterheid die de onmiddellijke gevaren misschien verhoogt, maar de kansen voor de vrede op lange termijn veel ste viger en hoopvoller maakt. Marshall is in feite de man die de iweede wereldoorlog gewonnen heeft, want toen de U. S. A. te Pearl Harbour werd aangevallen was zijn militair apparaat haast onbestaande. Maar twee jaar la ter beschikten diezelfde Verenig de Staten over het machtigste le ger ter wereld, dank zij de orga nisatorische talenten e?i de vast beradenheid van Gen. Marshall die dit alles had weten uit de grond te stampen. En Marshall is en blijft militair, bekijkt de zaken met een strate gisch en tactisch oog. en is daar om ook de geknipte man om de koude oorlog tegen Rusland te winnen en aldus de shooting war te voorkomen. Zijn parool is thans geworden: gewapende vrede. En gans Ameri ka volgt hem, ook al verlangt en wenst iedereen dat het anders zou gaan. Maar alle Amerikanen omtrent zien thans in dat er geen andere weg mogelijk is. De Sovjets hebben hem trou wens hierin op meesterlijke wijze, geholpen. Hoe meer zij om zich heen grijpen, volkeren verknech ten en baldadigheden begaan, hoe meer zullen de Amerikanen de Stop-Russia »-politiek van hun Minister van Buitenlandse Zaken volgen. Zo wdren de gebeurtenissen in Tchecko-Slöwakije er niet alleen op berekend dit ongelukkig land onder communistische obedientie te brengen, maar tevens de wes telijke democratiën te intimide ren en innerlijk tot defaitisme te 'brengen. Het resultaat is echter juist het tegenovergestelde geweest. De staatsgreep te Praag heeft de vor ming der Westerse Unie verhaast en heeft de goedkeuring van het Marshallplan en de herbewape ning van Amerika voor gevolg ge had. STRATEGISCHE RUIMTEN Over strategie spreken is daar om nog geen oorlog willen. Een offensieve oorlog kan trouwens in onze moderne wereld niet meer door een democratie gevoerd wor den. De feiten van 1932-1940 heb ben zelfs bewezen dat ze moeilijk, in staat zijn een goed defensief voor te bereiden. Maar willen of niet: elk land moet zich op de oorlog voorzien en de militairen moeten voortdu rend plannen maken ter afweer van elke mogelijke vijand. Dit is waar voor de echte oor log. maar ook voor de koude. En het beste defensief blijft nog steeds een tegenoffensief. Maar om daarin goed te slagen, moet men zeer goed de strategi sche ruimte bepalen waar men gaat vechten en terugslaan. En wanneer het gaat over een hele reeks slagvelden, dan is die keuze zeer lastig omdat men daar moet trachten het tegenoffensief in te zetten, waar de vijand juist een grootscheeps offensief heeft voor bereid, dat echter nog niet hele maal op 't punt is. Dat doen de Amerikanen thans in het Middellands Zeegebied. Daar kondigt de Lente immers twee stormen aan: Italiaanse ver kiezingen en lente-offensief der communisten in Griekenland. Op die frontposten zal er hard gevochten worden, want zo Italië valt, dan is de Middellandse Zee voor het Westen verloren, en wordt het Nabije Oosten bedreigd. Idem voor Griekenland. Er zijn natuurlijk nog andere sirijdposten: Korea, China, Ber lijn, Oostenrijk, West-Eur.opa enz. Maar men moet zijn keuze kun nen doen. Welnu de strategische ruimte Middellandse ZeeNabije Oosten wordt door beide tegenstanders als uiterst gewichtig aanzien. Die ruimte is inderdaad het sluit stuk dat drie continenten bijeen houdt: Europa, Azië en Afrika. Vallen de stellingen in de M. Z. dan moet het Westen zich tot in Afrika terugtrekken en ligt de weg naar Indië voor de Sovjets open. En daarenboven: de petroleum- bronnen van het Nabije Oosten vullen dan, zoniet in Russische hand, dan toch in het nomans- land, en worden de opkomende Arabische Staten het inzet van een nieuwe strijd om de sympa thie. HET TRAGISCH LOT DER JODEN Sedert het einde van de tweede wereldoorlog werd er heel wat over de Joden en de inwijking in Palestina geschreven. Men ging zelfs zover te beloeren dat Enge land de moord en de verbranding van honderdduizenden Joden door Hitler gedeeltelijk op zijn gewe ien haa, aangezien het tijdens de oorlog gehele schepen uit Europa ontvluchte Joden niet in Pales tina had binnengelaten en terug naar Nazi-Europa had gestuurd. Men verwijt Engeland verder reuzen voort te brengen moeten de wezens die we willen beïnvloeden van reuzen afstammenbeweert hij nuchter. Trouwens als men de eencellige wezens wel beïnvloeden kan, dan kan men daarom de levenskiemen der mensen of zoogdieren nog niet wij zigen. En de geleerde besluit zijn uiteen zetting met de opmerking dat, zelfs moest men de hogere dieren kunnen veranderen, men veeleer monsters zou voortbrengen dan verbeterde dier soorten. Daarom is het onzinnig deze uitvindingen resultaten toe ie schrij ven die buiten haar bereik liggen. De tijd der reuzen is dus nog niet aangebroken. En niets laat vermoe den dat we zo iets zullen beleven. Maar het werk van Prof. de Font brune is niettemin boeiend en Inte ressante dat het tot tweemaal toe zijn grimmig over de heilige oorlog. woord tegenover de Joden met gehouden heeft, aangezien Bal jour reeds in de vorige oorlog be loofd had dat er in Palestina een Joodse Staat zou worden opge richt, belofte die tijdens de jong ste wereldoorlog herhaald werd. 17n deze campagne blonk o. m. de Joodse anti-communistische schrijver Arthur Koerstler ten zeerste uit). Die beschuldigingen tegenover de Britten zijn verre van onge grond. Maar de zaken zijn niet altijd zo eenvoudig als ze soms worden voorgesteld. En nu is het een feit dat de Arabieren reeds meer dan twaalf eeuwen de Pa lestijnse bodem bezetten en dat zij zich bijgevolg als de rechtma tige bezitters en btwoners van het land beschouwen. vit is dan ook een eerste moei lijkheid. Maar er is nog een tweede: het uitgebreide gebied dat er achter ligt is uiterst rijk aan petroleum en, sedert de oorlog gemechani seerd werd bij het einde van de eerste wereldoorlog, is die grond stof nog altijd de meest noodza kelijke voor de moderne oorlog voering. Dit betekent dan ook dat elk land, ter beveiliging van zijn eigen bestaan, zich de volle be voorrading in petroleum uhl waarborgen; icat betekent dat elk land dan ook voortdurend naar de sympathie der Arabieren hen gelt. Duitsland stelde tot tweemaal toe wanhopige pogingen daartoe in het werk, en thans vergooit Rusland millioenen roebei voor propaganda in de Arabische lan den. De Joden zijn dan ook gewoon lijk van dit alles de dupe en het is goed begrijpelijk dat de Sov jets thans uiterst verheugd zou den zijn om een Brits-Amerikaan se politiek die hen de haat van de Arabieren op de rug zou laden. DE VERDELING VAN PALESTINA? Croot-Brittannië had dan ook g?en goesting nog langer de zot van de historie te zijn en heeft, zoals men weet, reeds maanden geleden de U. N. O. er van verwit tigd dat het zijn mandaat over Palestina, dat 'het na de vorige oorlog van de Volkenbond kreeg, zou neerleggen. Daarop kwam de Veiligheids raad bijeen. Men hoorde Arabie ren en Joden, discussieerde en overiooog, en tenslotte vernam de wereld niet zander enige verba zing dat voor één keer Amerika en Rusland accoord waren: Pa lestina zou verdeeld ivorden! Hadden de Amerikanen goed nagedacht en de gevolgen over- ln elk geval was het resultaat het volgende: de Joden juichten toe, maar ds Arabieren spraken En het bleek alras niet bij woor den te blijven. Nu is er wel iets aan gelegen de sympathie der Joden te hebben, maar als dit moet gebeuren ten koste van de sympathie der Ara bieren, is het dan nog wel de moeite? Misschien zou men die kans kunnen lopen in normale omstan digheden, maar we leven nu een maal niet in normale omstandig heden. Er is inderdaad het volgende: 1. - Indien men de verdeling doorzette, dan zou er ongetwijfeld een permanente burgeroorlog in j Palestina geheerst hebben, toe stand die de Sovjets dankbaar i zouden kunnen uitbaten om ge- wapend tussen te komen om de vrede te herstellen d.i. om zich definitief in Palestina te vestigen, aldus Turkije te omsingelen en een goede springplank te hebben voor het nabije Oosten en zijn petroleum. 2. - Er zijn reeds brandpunten genoeg in de Mtddeuanase Zee, zonder dat ook de Oost-kust er van in beroering komt en nieu we bekommernissen bezorgt aan de Westerse mogendheden. Tij dens de slag om Italië die ver moedelijk na, de verkiezingen nog scherpere vormen zal aannemen als thans en de slag om Grie kenland is het vsenselijk dat de rest van het Middellands zeege bied rustig blijve. Die overwegingen zullen de stra teeg en tacticus Marshall er zon der twijfel toe gebracht hebben het Amerikaans standpunt inza ke de verdeling van Palestina te wijzigen. Dit gaf in de V.S. een psycho logische schok, daar men er daar niet aan gewoon is dat de alge mene lijnder politiek zo maar bepaald wordt buiten de publieke opinie om, en zo maar van van- dfiag tot morgen verandert. Maar de publieke opinie is thans in Amerika ook zo dat ze de strijd tegen het Sovjet-impe- rialisms als het meest essentiële is gaan aanzien waaraan alles moet ivorden ondergeschikt. In dit kader keuren de Yankees de niemoe beslissing van Marshall goed. En wij menen dat het rede lijk is. Het is wel wenselijk dat de Jo den een eigen thuis zouden vin den Maar het is beter dat ze hierop nog enkele jaren zouden moeien, wachten dan dat ze dit onmid dellijk zouden krijgen ten koste van een communistisch succes. Een dergelijk succes valt ten slotte toch steeds ten nadele van aïle volkéren uit, dus ook''van de Joden. 30-3-48. V. WESTERLINCK. Onze lezers kennen de beruchte Besluitwet van 19 September 1945 over Epuratie ln zake Burgertrouw. Wij hebben reeds dikwijls over dit onderwerp geschreven en aangetoond hoe gevaarlijk en onrechtvaardig' het was mensen te straffen die niet ver volgd werden, en hen hun politieke en burgerlijke rechten te ontnemen. Wij hebben gezegd waarom volgens ons die Besluitwet onwettelijk was. Wij herhalen vlug onze argumen ten. Eerst en vooral voorziet zij straf fen uitgesproken door de uitvoerende macht en niet door de rechterlijke macht, en ten tweede heeft zij re troactieve straffen uitgesproken; het is te zeggen ze heeft bedongen, dat een feit, niet strafbaar op 't ogenblik dat het bedreven werd, later toch met straffen zou gesanctioneerd worden. Een voorbeeld zal onmiddellijk tonen hoe gevaarlijk die methodes zijn. Laat ons veronderstellen, wat, ho pen het wij een louter veronderstel ling zal zijn, dat wij binnen kort meegetrokken worden in den dans en oorlog zouden moeten meevoeren te gen Rusland. Indien men de metho des toepast die door die fameuse Be sluitwet ingericht wer-den, zou men moeten aannemen en goedkeuren dat men bij voorbeeld zou mogen zeggen dat al degenen die leden geweest zijn van de communistische partij sinds begin 1947 hunne rechten zouden verliezen. Zou dit rechtvaardig zijn? Geenszins. Want hoe konden die ïen. sen die in begin 1947 leden waren van die partij weten dat op een ze keren dag dit feit als strafbaar zou aanzien worden. Wat men in rechte mag doen is zeggen dat vanaf een dag' te bepalen in de toekomst dit feit strafbaar zal zijn. Het volstaat zulk een voorbeeld te geven, om aan te tonen hoe onrechtvaardig het is, re troactieve wetten te stemmen in strafzaken. En dat is het nochtans wat men gedaan heeft. Inderdaad. Het is in September 1945 dat men voor de eerste maal gezegd heeft dat het eenvoudig feit van b.v. V. N. V. geworden te zijn of gebleven te zijn tijdens de bezetting strafbaar was. Moest men ooit de uitzonderings wetten die men thans tegen de zoge zegde i< zwarten toepast op andere willen toepassen, dan zou men met klem en toen daarentegen moeten protesteren in naam van de princie pen die boven alle meningverschlllen moeten blijven bestaan. In oude kerkhoven leest men soms op een graf: Hodie mihl, Cras tlbi wat vertaald, zeggen wil: «ik van daag, morgen gij Wij dachten aan die spreuk wanneer wij over die uit zonderingswetten begonnen te rohrlj- ven. Neem nu eens b.v. de wet over de verdediging der nationale instellingen gestemd in Maart 1940. Het is ln die wet dat men voor de eerste maal aangenomen heeft dat, wegens politieke misdrijven, burgers voor de krijgsgerechten zouden moe ten verschijnen. Toen had men het meestal tegen de communisten en ook zijn het de communisten die toen, en met reden, tegen die schending van de ond wet hebben geprotes teerd. I haut aarzelde niet te zeggen dat die «iniinelle «4, «céiérate was (misdadig en schurkachtig). De zaken draaiden echter zó dat die wet, aangevuld en aangepast door allerlei Londense besluitwetten, uiteindelijk toegepast weid op de incivieken. Toen vonden de communisten plots niet meer dat die wet zo slecht was. Maar moest men ze nu, uit oorzaak van verandering ln de internationale conjonctuur, terug op hen opnieuw willen toepassen, dan zouden zij meer dan waarschijnlijk er opnieuw tegen protesteren. Wij vinden echter dat men eerlijk genoeg moet zijn om zich aan de princiepen te houden en van die te verdedigen in alle omstandig heden, zelfs dan als de krenking er van vijanden of andere personen on rechtvaardig treft. Hoe verre staat het nu met de wet over Epuratie in zake Burgertrouw? Men herinnert zich dat de Besluit wet van 1945 voorzag dat een nieuw ontwerp over die zaak zou neergelegd worden vóór 1 Juli 1947. Men aan schouwde dus de Besluitwet als een voorlopig iets. Vlug ondervond men dat ze niet soepel genoeg was; dat haar- toepassing tot onrechtvaardig heden leidde en begin 1947 werden verschillende wetsontwerpen neerge legd om deze aan te vullen en te ver anderen. Zo werd een zeer goed op gesteld ontwerp neergelegd door Se nator Ancot. Eenparig werd het aan genomen door de Senaatscommissie. Ket had dus voorrang voor de open bare discussie. Op het ogenblik echter dat het moest besproken worden, zeg de de Regering dat zij zelf, zoals voorzien, een ontwerp zou neerleggen en dat het best was haar tekst af te wachten. Men gaf toe. Resultaat: de Regering wachtte tot op het laatste ogenblik en toen het ontwerp op ein de Juni 1947 neergelegd werd, stelde men vast dat de Ministers van Justi tie en van Binnenlandse Zaken welke het ontwerp hadden opgesteld, geen te grote inspanning hadden hierover gedaan, want het was om zo te zeg gen een copij van het voorstel Ancot zelf. Het ontwerp werd gestemd dooi de Senaat voor het groot verlof en moest gestemdworde» door de Ka mer voor einde 1947, daar na dezen datum de auditeurs niemand meer op de lijsten der incivieken mochten stellen. Men verloor dit echter uit het oog, zodat men het ontwerp begin 1948 begon te bespreken waardoor. datums in sommige teksten moesten veranderd worden. Men moest spreken van het verle den en niet meer van de toekomst. Het resultaat ervan was dat het ont werp andermaal werd terugverzonden naar de Commissie om daar uiteinde lijk toch gestemd te worden. Doch daar de Kamer den tekst overgemaakt door den Senaat had veranderd, moest het ontwerp terug naar de Ho ge Vergadering... en zo kwam er steeds niets van in huis. Laat ons ho pen dat het niet te lang meer' zal duren vooraleer het dan aldaar uit eindelijk eens voor goed zal goedge keurd worden. De wet zoals ze vermoedelijk door de Senaat zal aanvaard worden, t.t.z.: de tekst die door de Kamer gestemd werd, ls niet perfect. De principiële opwerpingen blijven bestaan zoals het met reden Volksvertegenwoordiger Zie vervolg hiernevens Geen algemene Loonsverhoging. De aangenomen resoluties voorzien: Minimumloon op 13,50 fr. voor ongeschoolde werklieden boven de 21 jaar. Omzetting van compensatiebons in loonsverhoging van 0,50 fr. per uur of weddeverhoging van 100 fr. per maand. Omzetting van de compensatiebons voor vrouwen en kinderen in een lev'ensduurtepremie. Definitief dubbel vcrlofgeld. Verhoging van ouderdoms- en invaliditeits pensioenen. Verhoging van werklozensteun. Loons- aanpassing van zekere categorieën van bedienden. Zo haast mogelijk in werking treden van de Nationale Raad der Economie. Levensduurte-index ingesteld. HET VOORBEREIDÏNGSWERK Sedert verschillende weken reeds hadden de Arbeiderssynclikaten aan gedrongen op een nieuwe bijeen komst van de Nationale Conferentie van de Arbeid en werden cok de lijs ten opgesteld der onderscheidene eisen welke op die Conferentie zou den neergelegd werden. Onder deze eisen werd__zowel vanwege ae Chris ten Syndlka'-cn ais van de A. B. V. V. een loonsverhoging van 5 gesteld. Van Regeringswege, en bijzonder lijk door de Hr Spaak, weiden be sprekingen ingesteld met de werk gevers en de werknemers, in het vooruitzicht van de gevraagde Ar- beidsconferentie en werd naar* de mogelijkheden uitgezien, welke zou den kunnen leiden tot een oplossing en vieike niet alleen zouden passen in het raam van 's lands belang maar ook voldoening zouden kunnen schen ken zowel aan werkgevers als aan werknemers. Tevens werd de afschaffing van de compensatiebons ln het vooruitzicht gesteld, maar op een wijze welke niet nadelig zou uitvallen voor de werknemers. Toen dan ten slotte bericht weid dat de Anbeidsconferentie zou wor den gehouden op 30 Miaart jl. werd in de bladen voorgehouden, dat reeds een akkoord was toereikt tus sen de verschillende partijen nog voor de conferentie bijeenkwam en dat de besprekingen door de Heer Spaak en andere Ministers gevoerd, alles reeds in kannen en kruiken hadden gebracht. DE CONFERENTIE BIJEEN Dinsdag 30 Maart jl. werd dan te 9.30 ii., in het Paleis der Academiën, de nieuwe conferentie van de Ar beid geopend, onder voorzitterschap van de Hr Spaak, Eerste-Minister en tevens Minister van Buitenlandse Zaken. Waren nog aanwezig de HH. Ministers Duvieusart, Troclet, De Groote en Beliogne, verder verschil lende personaliteiten, behorend, tot de Werkgeversverenigingen en tot de verschillende Vakbonden. DE VERSCHILLENDE STANDPUNTEN Hi' Finet, Algemeen Secretaris van het Algemeen Belgisch Vakverbond nam het eerst het woord. Deze spre ker wees op de stijging van de le vensduurte, wijl de lonen niet in verhouding zijn gestegen, zodat ook deze zouden moeten worden aange past. Spreker hield vervolgens voor, dat de naamloze vennootschappen en andere maatschappijen in 1947 voor 49.300 millioen winsten hadden «ge maakt en dat daartegenover een be tere sociale verdeling van de verwor ven rijkdommen zich opdringt. De eisen van de A. B. V. V. somde de Hi- Finet als volgt op: afname van de winsten, voor de bouw van goed- SNELHEIDSREKORD Commandant Evan Peter Ouran dei- Amerikaanse vloot, heeft de afstand lussen Seattle en Los Angeles, 1728 Km., afgelegd in 1 uur 58 min. 7 sec, t.t.z. aan 900 Km. per uur. Comman dant Ouran is 31 jaar en ontving tal van onderscheidingen tijdens de laat ste oorlog. Hierboven ziet men hem met een FJ-1 reactievliegtuig. Degryse uit Roeselare heeft gezegd. Doch het is een stap vooruit. Er zijn geen verplichte afzettingen meer. De ■rechters mogen over alle gevallen soe verein oordelen en al degenen die ge troffen werden door de Besluitwet zullen opnieuw hunne kansen mogen oplopen. Hoe dat zij zulks praktisch moeten doen zullen wij eens uitleg gen wanneer de wet eens definitief door de boeg is. Doch die vertraging in het parle mentair' werk zal ais resultaat hebben dat al die mensen een tweede maal een proces zullen moeten beginnen, dus opnieuw kosten zullen 'moeten doen en last hebben. Ook de lollen van onze rechtbanken zullen opnieuw overladen worden door zaken die men intussen nog altijd, naar de oude wet behandelt, en die men dan alle maal zal moeten herzien volgens de komende richtlijnen van de «nieu we» wet. En zo gaat er zoveel tijd en werk verloren! En blijven er zovele mensen voortdurend maar in angst en kom mer leven- 1L kope woningen; loonsverhoging met 5 en minimumloon van 14.25 fr.; herziening van alle lonen; dubbel verlof voor 1948; geen prijsstijgingen zonder advies van bevoegde commis sie; waarborg van weekloon; verho ging van ouderdomspensioen en van de werkloosheidsvergoeding; afschaf fing van burgerlijke mobilisatie. -Na de Hr Finet zette de Hr Cool, Voorzitter van het Algemeen Chris telijk Vakverbond, het standpunt van het A. C. V. uiteen. Hr Oool wees er eerst op- dat de. huidige ge stelde eisen verantwoord zijn. Niets laat veronderstellen dat wij roar een economische crisis staan. Het A. C. V., vervolgde de Hr Cool, vraagt afneming op de winsten en «uuipew- sing der lonen. Talrijke arbeiders, hebben nog niet het minimumloon bereikt, wat zou moeten toegekend yorden. De levensduurte is de.se laat ste maanden steeds naar omhoog gegaan en een verhoging ma zcu nog het evenwicht niet bijbren gen. De afschaffing der oompensa- tiebons zou kunnen gebeuren door een verhoging van 0,50 fr. per uur- voor de arbeiders en 100 fr. per maand voor de bedienden, wat een. heffing van nagenoeg 1.500 millioen fr. zou betekenen voor de industrie! Sr is ook nog een overschot van i.'iJO mil lioen op de Huishoudelijke Wedcr- uitrusting. Deze bedragen, samen 2.709 miilioen, zouden kunnen aan gewend worden ten bate van de ar beiders, maar voor een werk op tan- ge termijn, namelijk voor h«t Wo- ningsfonds. Zo de Regering tegen stander is van een algemene loons verhoging-, dan zouden andere .voor delen kunnen geboden worden, o. m. onder vorm van te waarde maken van Wederuitrustingsbons. Spreker pleitte va-volgens voor het toeken nen van een dubbel betaald verlof, de afschaffing der burgerlijke mo bilisatie, de verhoging dér ouder domspensioenen, voor het stakings recht der bedienden en aanpassing der wedden van de toedienden, de oprichting van een centrale.oajud der economie en het houden van een prijzenpolitiek. DE ZIENSWIJZE DER WERKGEVERS Hr Vander Rest, afgevaardigde van het Patronaat, legde vervolgens een verklaring af, namens de werkgevers. Spreker wees er eerst op dat de werk gevers van in'de beginne af resoluut tegenstanders waren van een nieu we conferentie van de Arbeid. Het patronaat kant zich inderdaad tegen een algemene loonsverhoging op grond van economische crgtmientjen, die het algemeen belang in hst oog houden. Per groep, of individueel, zullen zekere werkgevei-s daarente gen soms kunnen toegeven. Er zijn natuurlijk dispariteiten welke een algemene Icons verhoging niet zou den wegnemen. Door dergelijke al gemene loonsverhoging zou niet de koopkracht toenemen, maar wei de werkloosheid. De nieuwe iaat welke de huidige arbeidsconferentie opleg gen wil zal 5,5 bedragen der lonen tijdens 1948. Daarbij heeft het pa tronaat erin toegestemd iw delging van de 6 milliard voor de wederuit- rusting, een fonds samen te steile» van 1,2 milliard voor het bouwen van arbeiderswoningen. Verschillende secioren van onze economie ai;n niet in staat die nieuwe lasten te dragen. Akkoord werd gegeven tegen liet ad vies in van verschillende kerkge vels. De nieuwe Listen, betoogde Hr Vander Rest verder, kunnen sleoh.s een ongunstige invloed hebben cp onze buitenlandse handel. Ten slofte bracht hij hulde aan de Hr Spaak om zijn tussenkomst als jertudide- laar. DE ZIENSWIJZE DER I.IBERAÏ.EM Hr Van Glabbeke, namens ae li berale Eyndikaten, deed eveneens dezes stemmen horen en stelde voor: oprichting van een 3-ledige commis sie, minimumloon van 33.50 fr., een verhoging der minimum wedden dei- bedienden, de publicatie van een In dex der kleinhandelsprijzen, verho ging der werkloosheidsvergoeding, op slorping der eampensaUebons, door een verhoging van uurloon en een levensduurtepremie. Verder nani de Liberale woordvoerder van dichtbij het Regeringsstandpunt in. DE ZIENSWIJZE DER REGERING Hr Spaak zette het Regeringsstand punt uiteen. Dit kunnen wij als volgt samenvatten: akkoord over instelling van een kleinhandelsprijzenindex; voorlegging aan Parlement van op richting van Centrale Raad voor de Economie; toekenning van .stakings recht aan de bedienden mits 15 da gen vooropzeg; de afschaffing van de burgerlijke mobilisatie z?I aan. Parlement word-en voorgelegd; op richting van Paritaire Commissie voor de buitenlandse arbeiders; in stemming inzake verhoging der pen sioenen en werkloosheidsvergoeding; het gewaarborgd weekloon moet ver der onderzocht worden; akkoord over dubbel betaald verlof, kwestie die voor 1949 door een wetzal worden geregeld; vaststelling van een te grote marge tussen netto-loon en wekelijks loonlast voor de nijverheid; akkoord over het te goede komen van een deel der winsten aan' de arbei ders; wat de Staat niet meer zal moeten betalen aan compensatiebons zal aangewend worden voor woiüngs- bouw; vaststelling van minimumloon op 13,50 fr. maar geen algemene loonsverhoging; oprichting van com missi e die het lonenvnaags'.uk moet, instuderen, alsmede van het geruis-, loon. tz.e vervolg op V btedjy

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1