De Stormloop van de Ruiterij DE DRIE MOGELIJKHEDEN ©retis© Jubelgouwdog te Roeselare 7Z K. S. A- Zenuwoorlog to Berlijn 7 Aanhottdingen te Dikstnuide in verband met de vernieling van den IJzertoren KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Zondag 11 April long Vlaanderen haar 2ü Jarig beslaan Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVIK en Omliggende ONZE BURELEN! ONZE UITGAVEN: DE ONLUSTEN te TEL AVIV BUITENLANDS OVERZICHT MAARSCHALK MONTGOMERY OP RONDREIS IN BELGIE Strenge Russische verkeerscontrole verwekte kordate Britse en Amerikaanse tegenmaatregelen Britse vliegtuig te pletter gestort na botsing met Russische jager. - 14 Doden. Onderhoud tussen Maarschalk Montgomery en Maarschalk SokoSovsky. Lichte ontspanning ingetreden. Een Donderslag bij heldere lucht rHUIF Zaterdag 10 April 1948. BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postcheck 47.G3.60. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 76 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk 4- Holland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Aangesloten bij V. B. P. P. /WVMUWVWWPWWWWWWWWI? HET KELJKS 3JAAR. N' 15. PRIJS PER N't 2 FRANK. Roeselarc, St-Alfonsusstraat 12. leper, G. de Stuersstraat 4. Poperinge, Gasthuisstraat 19. Veurne, Noordstraat i4. Wervik, Kasteelstraat 28. Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumon) 44 "Roeselarc-leper-Meenen. 4 4 Veurne-Nienwpoort-Diksmulder 4 Poperinge-leper-Wervik. vwjwwnwwwwwwwMwwi1 o Hakendoverwas het wel 'n hoge heren zich kleden als wij, weinig bij ons. De jonge boeren hielden stu dieweek. De K. A.J. had haar studieda gen en de K.W.B. eveneens. Neen, daar komt de massa niet, 1 is waar, maar daar komt de 4kruim» bijeen; de durvers, de 4 jongeren»! Van die jongeren wordt zo veel kwaad verteld ach ter de stoof-buize. En onder die Jongeren zit en steekt ons beste materiaal voor morgen! Hebt ge 't gezien, Pé? - Het was natuurlijk Fiel, die triomfan telijk naar me... gelopen kwam! kijk 's hier, Pé! daar... zwart c;d wit, mijn man. Ge weet wel dat Kajoksa verleden jaar hier «211 zangavond kwam geven, on der leiding van den Bouvere! Die jonge kerel heet wel Debou- vere maar bij de Kajotters, in 't leger, in de K. W. B. is hij nie mand anders dan: DEN Bouvere. Ce weet dat die vier Kajoksa- raannen sedert jaren reeds zang- r vonden geven van die avon den die ge niet gauw vergeet e i dat de winst niet in de zak i aat van die vier werklien, maar raar de zieke Kajotters en de Cana-zieken gaat? Pé, die vier kerels zijn... gedekoreerd en door d?n... Paus! «Voor Kerk en ï'aus Pro Ecclesia et Ponti ne® De Koster kreeg dat bij ons eek, na vijftig jaar dienst, Fiel! 'k Weet het, Pé, maar die mannen zijn nog geen veertig Jaar oud! 'k Zegge maar Pé, dat ze prachtwerk leverden en dat ik verdorie! een Onze Vader gelezen heb voor den Paus, om dat hij op die jonge kerels ge- peisd heeft. Dat zijn nu van on ze jongeren Pé. En Kanunnik Dubois heeft hun die dekoratie geschonken op de K. A. J.-studie- tiagen te Oostakker. Jammer dat wijdaar niet bij waren. Te r.ud, Pé! Nog goed genoeg om naar Roubaix te gaan en Rik Van «Steenbergen te zien arriveren Maar ik gevoel me tien jaar jon ger, nu ik dat fameus nieuws uit mijn dagblad haal. Begeven doen V® nog niet, Pé; we hebben nog niet te vrezen als we die jongeren aan 't werk zien en onze brave mensen tegen de Hakendover- i ui ter ij kunnen'! En Zondag is 't bij ons te doen te Roeselare! Precies, die studenten-vie ring, zei Fiel; ik weet daar min over te vertellen, die college-stu denten zijn schaars te vinden bij ons. Maar 'k gelove niettemin dat d:e studenten-beweging en oplei ding iets bijzonders moet zijn. Mijn gedacht, Pé: dat zijn toch niet alleen de priesters voor mor gen, de onderpastoors die moéten hun volk kennen en begrijpen, die er midden in moeten staan; maar dat zijn de doctors, dè ad- rokaten, de ingenieurs, de be drijfsleiders voor morgen, 'k Wete v/el dat ik een hoop studenten, 't is lang geleden ergens voetbal zag spelen. En, 'k kon 'r, niet helpen Pé, maar 'k peisde In mijn eigen... bij tien of twin tig jaar spelen ze voetbal met hun volk, maar 't volk zal de... bal zijn die van links naar rechts, over de grond of de lucht in ge trapt wordt. Pé, ik kan 't verkeerd voor hebben... 't Verandert, Fiel! 't Veran derde... twintig jaren geleden, 't Is waar geweest Fiel, dat een deel studenten zo in den kop had een soort heren te zijn die door de anderen gerespecteerd moes ten worden, overal aan 't hoofd gesteld... gediend. Maar die K.S.A. die morgen jubileert heeft, God zij dank, daar verandering aan gebracht; een kleine revolutie was 't Fiel! Die studenten moeten met hun talenten Kerk en Volk dienen. Dienen, Fiel! ook dan wanneer zij ergens aan de leiding komen te staan, 't Was wel waar vroeger dat die afgestudeerden alleen op bankbriefjes dachten, dat zij'hun mensen niet zagen «taan, dat zij zelfs het minder- achting vonden lid te zijn van den H. Hartebond op de paro chie; en in stad was 't nog er ger! Zij leefden buiten het volk, maar profiteerden van hun volk. Nu zien we dat veranderen, Fiel. Neen, we vragen niet dat die de lochting omspitten lijk wij, 's avonds aan de deur een koe- terke slaan lijk wij. Maar wel vragen we dat ze bij hün Vlaam se mensen staan, Vlaams voelen lijk wij, meêleven met onze orga nisaties, ons helpen en steunen; kom, geen vreemdelingen zijn onder hun volk, maar een voor beeld zijn en de oude Vlaamse en godsdienstige traditie voortzetten, verdedigen en glans bij zetten door hun kennis en hun hogere opvoeding. Zondag, Fiel, zal 't er span nen te Roeselare. En niet de stu denten alleen worden aldaar ver wacht; ook de ouders, 't Is mis schien iets heel nieuws, maar het zal aan die ouders deugd doen. Wat weten vele boeren en kleine burgers wat hun jongens eigen lijk leren op 't College; wat we ten ze over de vorming en opvoe ding in onze Colleges? Vandaar aat er zo velen zijn die hun jon gens soms sturen naar gestichten waar ze absoluut op hun plaats niet zijn. Nu zullen ze horen, uit de mond van de leiders, van Ka nunnik Dubois en van onzen Bis schop wat een rol die studenten 'en studentjes... later te spelen hebben en hoe de ouders, ook nu, daarbij hun rol te spelen hebben. Fiel, 't doet me zelf deugd dat die jon gens van de K.S.A. jubileren... het twintigjarig bestaan van de K.S.A.! Dat wordt een nieuw Hakendover, 'k ben er zeker van... de jongeren en hun ouders krij gen daar wel de goede, de nuttige schudding meê... de stormloop van de ruiterij. Zondag namiddag blijven we niet geplakt achter de stovebuize. Ik en Fiel fietsen naar Roeselare om die betoging te zien. Liever nog dan Zondag laatst naar Roubaix, zei Fiel! PÉ VLAMYNCK. Groepen van de Hanagah trekken overal verdedigingen on in de wij ken van Tel Aviv. - Hierboven: Een lid van de Hanarah trekt de wacht op, terwijl zijn kameraad eventjes rustig het dagblad leest. REISCHEQUES VOOR FRANKRIJK TEGEN VERMINDERDE PRIJS Allen die dit aanbelangt kun nen onder onze Finantiële Kro niek op onze 3° blz. daarover de juiste en volledige gegevens vin den. PIERRE DE GAULLE Meyer van Parijs OP BEZOEK TE BRUSSEL De Hr Pierre de Gaulle, Meier van Pa-ijs en tevens broeder van Gene raal de Gaulle, vergezeld van andere gemeenteraadsleden van Parijs, brachten deze week een bezoek aan Brussel waar verscheidene recepties ter hunner ere .werden gehouden. We hebben reden om fier te zijn. Twintig jaar is een heel stuk mensen leven. Twintig proppensvol gevulde jaren vormen heel wat geschiedenis. Er zijn momenten waar het goed is even stil te staan en naar het af gelegde werk te zien. Er zijn dagen waarop we mogen uitblazen en kij ken naar hetgeen we verricht heb ben. Er komen in ieders leven naast de dagen van hard labeut en sjouwen dagen waarop we terecht mogen ju belen. We weten nu reeds dat de K.S.A.- Jong-Vlaanderen een stuk geschie denis heeft geschreven. We weten dat ze daden heeft gesteld die van bete kenis zijn voor ons Volk. We mogen de Katholieke Studentenactie dank baar zijn want ware zij er niet ge weest het zou een ramp betekenen. De K.S.A. Jong-Vlaanderen groe peert juist die jeugd die zich voor bereidt om morgen de leidende pos ten in handen te nemen. Ze groe peert onze studenten. We kunnen wel medelijdend de schouders o;/halen en niet veel belang hechten aan die jongens die drie maanden op een jaar heel de gemeente In rep en roer zetten. We kunnen met een tikje af gunst spreken over die mannen die schoon leven hebben, terwijl wij mo gen sleuren en slaven. Dit alles doet niets af van het feit dat de studenten dit stuk van ons volk vertegenwoordigen dat eensdaags over ons lot zal beslissen. Dat heeft de K.S.A. Jong-Vlaanderen begrepen. Dat hebben die mensen begrepen, die voor twintig jaar het bevel van den bisschop als een slagwoord en een strijdleuze aan de studerende jonge ren hebben meegegeven. Leren vechten voor het geloofWij heb ben goed praten. Wij kunnen hon derden akkoorden afsluiten en diplo matieke zetten plaatsen. We mogen Bovenstaand plaatje werd genomen bij zijn landing op het Vliegveld van Koksijde. Wij bemerken er Maarschalk Montgomery, op het ogenblik dat hem de badge van dc Brigade Piron wordt opgevcst. Maarschalk Montgomery, te gast bij het Belgisch Leger, heeft tijdens zijn verblijf van enkele dagen in .België, Verschillende militaire kam pen en Belgische steden bezocht. Der kuststreek had ook het genoegen hem te begroeten. Te Oostende, Kok- tijde, Nleüwpooit en andere kust plaatsen werd aan de hoge bezoe ker een geestdriftige hulde gebracht. Te Oostende werd hem de titel van Ere-Burger geschonken. Zaterdag heeft hij ons land verlaten, met be gemming van Duitsland, en Berlijn in het bijzonder. volksvergaderingen houden bij d.e vleet en congresseren dat het een plezier is. Niets zal beletten dat het internationale leven en het leven van oils volk achteruit gaat. Zolang we over geen mensen beschikken wier leven gegrondvest is op de christelijke princiepen van rechtvaardigheid en naastenliefde; zolang we geen lei ders hebben die de waarheid in zich dragen, mensen uit één stuk, zullen we het roer niet omwenden, zal .er Verwarring blijven. Het is alleen het geloof dat telt, het geloof dat heel de mens aangrijpt en op ieder van zijn daden prent slaat. Dat is het werk van de K.S.A.- Jong Vlaanderen geweest. In een tijd van groeiende onverschilligheid te genover de Kerk en de grote waar den die beslissend zijn voor het leven van een volk heeft zij onze jongens er weer enthousiast voor gemaakt, ze begeesterd voor den' Kristus en de Kerk, ze leren bidden. Er stak een ziel achter de leuzen van de vroegere gouwdagen. Er zat kruim in als ze sprak over Kind- schaps Gods. Welke jeugdbeweging heeft van haar leden ooit durven eisen dat ze allen in staat van gena de op de gouwdag zouden aanwezig zijn? De vruchten zijn niet uitgeble ven. Daar zijn reeds jonge intellectu elen die voorbeelden zijn. De K.S.A. heeft Tiaar vertegenwoordigers op al le sectoren van het openbaar leven. En ze mag .er fier op gaan! Ze heeft ons een volksdienst bewezen. Ook in de donkere tijd der bezet ting is zij niet geweken. Met vast heid heeft ze haar leden geleid en hun gewezen op hun plicht van va derlandsliefde en kerketrouw. We zeggen geen woord te veel als we spreken over de onverwoestbare gees telijke weerstand van de K.S.A. Ze heeft onze jongens weer gezond Vlaams leren denken en voelen, zon der verbittering, zonder vitterij, wars van alle extremisme. Ze heeft hen gewezen op ons Vlaamse Volk. Ze heeft hen begeesterd voor dat vclk met zijn noden, zijn gebreken en zijn gaven; dat volk met zijn geloof en grote gezinnen, zijn werkkracht en werklust: onze arbeiders, onze bur gers en boeren. Ze heeft de studenten voor dat Vlaanderen leren leven. Als onze K.S.A.-ers in trouw te genover het vaderland, in echte en hechte vaderlandsliefde hun leven groot uitbouwen dan is de beweging daar niet vreemd aan. Zij heeft de onvruchtbaarheid ingezien van alle kritiek en afbrekerij.. Zij heeft het gevaar begrepen van een jeugd die leeft met wrokgevoelens tegenover ons land en met de mentaliteit van een verdrukte. Spring in 't leven heeft ze gezegd, Wordt grote man nen die zich kunnen laten gelden en het vaderland dienen; die het be staan van hun vaderland beheersen. Dient uw land!Opbouwend werk! Schoon werk! Dat is de K.S.A.: voor godsdienst, volk en vaderland! Er zijn' momenten waar er terecht m3g gejubeld worden. Er zijn dagen waar er mag hulde gebracht werden aan die mensen.die 20 jaar lang al hun tijd en hun leven ingezet hebben voor dat heerlijke werk. voor de even wichtige opvoeding van onze studen ten. 11 April: een dag waarop in het licht moet worden gesteld de onover troffen verdiensten van Z.E.H. Kan. Dubois: 25 jaar priester, 20 jaar sleu ren en slaven voor ons volk. Zie vervolg hiernevens 5W" ZO ZIET HET AMERIKA Het Amerikaanse weekblad Ti medat een der bladen is dat in Tchecko-Slowakije verboden werdschrijft in zijn nummer van 29 Maart dat er voor Ame rika en voor de wereld drie mo gelijkheden open liggen: 1- Binnen tien jaar kunnen de verdeelde en geslagen Verenig de Staten proberen hun plaatsje te vinden in een wereld onder communistische heerschappij of 2. - Binnen tien jaar kunnen de zegevierende, 'maar uitgeputte Verenigde Staten proberen te red den wat er nog te redden valt van een wereld door atoomkrach ten verwoest; of 3. - Binnen tien jaar kunnen de Verenigde Staten, vredevol en welvarend meehelpen om de gren zen der vrijheid overal wijder te doen opengaan. En het blad voegt er somber aan toe: het vraagstuk dat de Amerikanen moeten oplossen is: hoe zullen wij de tweede moge lijkheid meer mogelijk maken dan de eerste, en de derde meer dan de tweede. Bijna zeker zul len gedurende deze tien jaren Amerikanen al vechtende moeten sterven, misschien slechts enke len, misschien milliocnen. Bijna zeker zullen milliarden dollgr moeten worden uitgegeven. Er zal geen veilige koers bestaan al leen de keuze tussen verschillen de gevaarlijke koersen. Ieder eerlijk mens zou het na tuurlijk anders wensen, maar loensen veranderen de werkelijk heid niet. HET MEISJE, DE BISSCHOP EN DE BOM Die tien jaren strijd voor het behoud van de vrijheid kan al oI niet een Russisch-Amerikaanse oorlog omvatten. Maar zelfs zo er geen oorlog komt, dan is de strijd 'in de grond nbg meer totaal dan de tweede ivereldoorlog. En in c^eze strijd zal eens te meer, zoals tijdens de jongste "wereïd- oorlog blijken, dat niet alle wa pens militaire wapens zijn. Zo vertelt het Amerikaanse weekblad twee geschiedenisjes waaruit blijkt dat er krachten in het spel zijn waartegen een atoombom zelfs niet opgewes- sen is. Binst de sombere dagen van de communistische putch te Praag was er een meisje dat een stu dentenvergadering van de Karei Universiteit bijwoonde. Een com munistische organisator vroeg clat de studenten hun politieke opinie zouden bekend maken. Het meisje stond recht en zei: De tijd dat politieke debatten in dit land eni ge aarde aan de dijk brengen is 'voorbij. De studenten juicht toe. Dan probeerden de com munisten de studenten sommige makkers aan te stellen voor een actiecomitéDoch meerdere na men die genoemd werden, wer den als onbetrouwbaar ge weerd, waarop het meisje op nieuw recht stond en vroeg: Als gij zelf de candidaten uitkiest, waarom vraagt gij dan nog dat wij ervoor zouden stemmen? Én een andere geschiedenis is die van Monseigneur Varnava Vastich, geboren in 1912 te Gary, in Indïè, en thans bisschop te Sa rajevo. Zijn actie tegen Tito's communisten bracht hem voor drie ongeletterde Montenegrijnse rechters. Ziehier dan een stuk uit het onder hoor: VRAAG: Wat hebt' u te ver klaren? ANTW.: Al uw beschuldigingen zijn valse uitvindingen. Ik zeg u dat ik niet bang ben. Gij kunt mij vermoorden, maar dat is niet belangrijk. Het Serbische volk is tegen u en geheel de beschaafde wereld misprijst u. Gij hebt de oorlog al verloren. (Toejuichin gen in de zaal.) VRAAG: Men beweert dat gij gezegd hebt dat hetregime in Yougo-Slavië goddeloos is, dat ge weld en misdaad de bovenhand hebben en dat het dringend no dig is een actie te beginnen om dè tyrannie te verjagen. Hebt gij op die wijze gesproken? ANTW.: Jawel, en nog meer dan dat. Ik heb gezegd wat ieder een zegt. voelt en verlangt. VRAAG: Gelooft gij dat de Amerikanen zullen komen om het huidig regime omver te werpen? ANTW.: Ik geloof dat ten ste1- ligste. En ik weet dat ons volk de Amerikanen als bevrijders zal toejuichen. We hebben er allen belang bij. V/ij hebben er alles bij te winnen dat de K.S.A. voort werkt en bloeit. Het is dan ook plicht, daar waar het kan, die duizende hernieuwers en knapen, die op 11 April Fe Roeselare gaan ju belen, door onze aanwezigheid aan te moedigen en te steunen. En het is een noodzakelijkheid met dlie mensen, te sympathiseren, die verder over de toekomst van Vlaan deren zullen beschikken. 11 April te Roeselare: Onvergete lijke dag! K.S.A. Jong-Vlaanderen, Uw volk wenst U geluk en rekent op U! PROGRAMMA: Te 10.00 u.: St-Michïelskerk, Roe selare: Plechtige Hoogmis met pon tificale assistentievan Zijne Excell. Mgr Lamiroy. Korte toespraak .van W. E. H. Vincke, gouwhulpproost. Te 11.15 u.: Bovenzaal Stadhuis: Sectieronde voor de ouders: Onder werp: Wat betekent de K. S. A. voer uw jongen? door Z. E. H. O. Van Besien. Te 13.30 u.: Jubelmarsch door de Stad Roeselare. (Fanfare, zang en vlaggen. Wegwijzer optocht, zie gouwdagboekje. Ter plaats te ver krijgen tegen 5 fr.) Te 14.00 u.: St-Amandsplaats vóór het Rodenbachstandibeeld: Openbare Belijdenis: Rodenbach Spreekt». Te 15.00 u.: Ofwel: Speelplaats in ternaat KI. Seminarie, Zuidstraat: Jubelronde voor de Hernieuwers. Ofwel: Grote Markt: Jubelmale voor de knapen. Te 17.00 u,: Grote Markt, Kio.sk: Muziekuitvoering door de K. S. A- fpeelschaar Oroerringeuit St- Amandscollege, Kortrijk. Te 18.00 u.: Muziekuitvoering door de K. S. A.-Speelschaav Zimpeze- leuit Sint-Alolsiuscollege, Mee- nen. VRAAG: Hebt gij aan de boe ren gezegd dat ze beter zullen le ven wanneer de Amerikanen ko- men? to In substantie zei ik henm&t. En ik zeg dit thans ook tot u. Daarop las de procureur een herderlijke brief voor door de bis schop geschreven en waarin ge zegd werd dat 1.300.000 Serben de onschuldige slachtoffers van ha mer en sikkel geworden waren. VRAAG: Hebt gij die brief ge schreven en denkt gij dat het waar is? ANTW.: Ik heb dat met mijn eigen handen geschreven. Het enige wat in die brief onjuist kan zijn is het cijfer der slachtoffers. Want sedert ik die brief geschre ven heb, hebt gij nog veel nieu we moorden begaan. De bisschop werd tot elf jaar dwangarbeid veroordeeld. En het Amerikaanse blad be sluit terecht: m.illioenen in Euro pa en Azië hebben de moed en het geloof van het meisjete Praag en de bisschop te Sarajevo. Dit zijn sterke wapens tegen het communisme, maar de vrije wereld moet er voor zorgen dat bewapent zodat het militair ac- die moed en dat geloof er niet coord dat het afsluit werkelijk be- uitgestampt worden, want moest tekenis en gewicht heeft. Hoever De vrije volkeren zullen binnen kort weten dat ze op het binnen lands front weerstand kunnen bieden tegen binnenlandse com munisten en dat de Amerikaanse macht de Sovjets zal verhinderen hun militaire macht in de weeg schaal te smijten. MILITAIRE ACCOORDEN Door deze duidelijke en sterke Amerikaanse politiek gesterkt, hebben de West-Europese landen een vijflandenpact afgesloten. Maar dit is op zich zelf niet voldoende. Wat Rusland moet weten is: als het iets tegen West-Europa onderneemt dat Amerika dan on middellijk in de dans komt. Dit betekent dat Amerika naast zijn economisch ook een militair Marshallplan zou moeten uitwer ken en verwezenlijken. In andere woorden: zoals Rusland met al zijn volksdemocratische satellie ten militaire accoorden heeft af gesloten, zo zou Amerika met de vrije landen van Europa en de ge hele wereld moeten handelen. Dit veronderstelt natuurlijk in de eerste plaats dat Amerika her- dit gebeuren, dan bestaat er geen uranium genoeg op de wereld om dit te vervangen. Inderdaadals in Europa en Azië dat geloof en die -moed ver loren gaan. dan zullen de com munisten sterk genoeg zijn om Amerika te verslaan, bom of geen bom GEEN WOORDEN MAAR DADEN Wat Timeschrijft is thans gemeen goed aan ft worden in de U.S.A., dank zij het feit dat Tru man de gelukkige gedachte ge had heeft Marshall te benoemen tot Minister van Buitelandse Za ken in plaats van Byrnes. Met Marshall heeft Amerika eindelijk een vaste lijn gekregen in zijn buitenlandse politiek en is er in ae V. S. een strateeg aan het roer gekomen die niet in het minst moet onderdoen voor de plannen makers van het Kremlin. De periode der zinloze protes ten en toegevingen is voorbij. Toen hij aan het bewind kwam overkeek Marshall de toestand en hij zag dat er, naast vele gelijke nissen, toch een groot verschil bestond tussen communisme en nazisme. Nazisme was vooral een bloot militair imperialisme en een ideologie van racis me en staatsvorm, terwijl com munisme veel gemakkelijker ex porteerbaar is omdat het specu leert op sociaal-economische mo tieven en woekert in armoede en wanorde. Het duidelijkste be wijs dat Marshall juist gezien had ligt in de gebeurtenissen te Praag. Toen Hitier Tchecko - Slowakije veroverde ivas het met de bedrei ging van honderden Duitse vlieg tuigen boven Praag en duizenden pantsers aan de grenzen. Het was f$n veroveringtoen het Kremlin Tchecko-Slowakije veroverde was het met Tcheckische geivapende communisten en stakingen der Tcheckische arbeiders. Het was een zuiver binnenlandse omwen teling. Marschall trok dan ook cle conclusie: willen we West-Euro pa behoeden voor het communis me dan moeten we niet in de eer ste plaats een militair strijdplan hebben, maar een economisch. Daarmeê was het Marshallplan dan ook geboren. En één jaar na zijn Harvardrede is het wet ge worden en varen de Liberties thans de Oceaan over om met vlees en tarwe het' communisme te bestrijden. Maar de toestand verscherpte gaande weg. Het communisme en het Kremlin werden al driester en driester en het mag b.v. voor vaststaand worden aangenomen dat de Sovjets hun militaire drei gementen in de weegschaal heb ben geworpen om Gottwald te helpen in zijn strijd om de abso lute macht. Naast het sociaal expansionis me doen de Sovjets dus ook gaan de weg aan verkapt militair ex pansionisme. Denk b.v. maar aan de duizenden wapens die van uit Yougo-Slavië in Italië worden binnengesmokkeld, aan de mili taire hulp der satellieten aan de Griekse rebellen, en aan de wa- penv^rachutagcs in Frankrijk en België. De formule van het Kremlin is: de vijfde colonne bewapenen en zelf laten vechten in plaats van 't Russisch leger en dit laatste al leen de rol toebedelen van diplo matiek drukking smiddel. Dat heeft Marshall ook onmid dellijk gezien. En de reactie volg de onmiddellijk: Truman rien het Congres in buitengewone zitting bijeen en vroeg de algemene dienstplicht en de vitbreiding van het leger. De credieten van het de partement van landsverdediging werden verhoogd. het daarmeê staat is moeilijk, te achterhalen, maar het opdrijven der militaire credieten zal zeker niet gebeurd zijn om speelgoed te fabriceren. Zo wordt thans voor mogelijk gehouden dat Amerika een mili tair bijstandspact zou afsluiten met de vijf landen van-het pact van Brussel. De persberichten die ons berei ken naar aanleiding van het be zoek van de Prins-Regent te Was hington wijzen er in elk geval op dat besprekingen in die richting gevoerd worden door dhr Spaak met de Amerikaanse onderstaats secretaris Lovett (M. Marshall is inderdaad voor 't ogenblik op de pan-Amerikaanse conferentie te Bogota) Kan dat verwezenlijkt ivcrden binnen korte tijd, dan zijn er heel veel kansen dat de Sovjets het niet meer zullen wagen hun poot naar West-Europa uit te slaan, want spijt al zijn bluf, zijn ze nuwoorlog (denk aan de jongste incidenten te Berlijn) en zijn hui dige superieure leg er effectieven, moet Rusland weten dat hef zijn ondergang tegemoet loopt indien het de oorlog ontketent. 7-4-48. V. WESTERLINCK. UI!lllll!ll!IUIIII!DII!l!!l!U!llllllli!II!llllllllll!ll!llllll!;il!lin!llini)llll!l!lllll!llllllll!ll!!ll!lllllll!l!l!l!llll!!llllll!llil!!lll!lllllliyill>illl1lll!liil!llH!il!l!!il Tijdens de dagen van spanning te Berlijn werd aan alle grensposten het strengste toezicht gehouden. AViJl Duitse politiebeambten de papieren van de autovoerders nazien, houden hier, aan het uittreden van de Ameri kaanse zone, Amerikaanse M.P. een oogje in het zeil. Men bemerke de wijze waarop de tommy-guns gereed gehouden worden. Kontrolemaatregelen' door de Rus sen genomen in het gebied van Ber lijn, en bijzonderlijk ,op het spoor verkeer tussen Berlijn en de Wes terse zones, hebben de verhoudingen tussen Oost en West zeer scherp op gedreven de laatste dagen. Om de toestand te begrijpen dient eerst vastgesteld dat Berlijn midden in de Sovjet-zone gelegen is maar dat de stad zelf in vier sectoren is ingedeeld. De Russen, cle Amerika nen, de Britten en de Fransen con troleren elk een deel van de Duitse hoofdstad. Alle verkeer tussen de Westerse Berlijnse zones en de Wes telijke zones zelf gaat over een auto baan, over een spoorlijn en langs de lucht binnen een vastgestelde corri dor. Al deze verbindingen lopen door het Russisch bezet gebied. Het was als een donderslag bij blauwe lucht dat die mare Donder dagmorgen, 8 April Jl., te Diksmuide roffelde. Een aantal leden der gerechtelijke politie gingen Donderdagmorgen met den vroegen over tot een aantal aan houdingen dit in verband met de vernieling van dejj IJzertoren. Volgende personen werden aange houden: DAENENS RAYMOND, liberaal Pro vinciaal Raadslid en Gemeente raadslid; DOOM M., garagist;» RENSON, café-uitbater in «De Mooie Molen» DESCHODT, de beruchte chef van de O. F.; SCHALIER, ontvanger der belastin gen; STROOBANDT, Weststraat; ROMMELAERE JOHN, lid O. F. Begeleid door de gerechtelijke of ficieren en politie werden zij naar Veurne overgebracht en er seffens enderhoor d door dhr Onderzoeks rechter Delaere. Na onderhoor werden zij onder aanhoudingsman daat gesteld en in den morgen nog naar het gevang van Brugge gevoerd. Bij de aanhoudingen zou ook te vens tot huiszoekingen overgegaan geweest zijn. Naar wij vernemen, nu de wagen aan het rollen is, bestaat de moge lijkheid dat er nog andere 'belang rijke aanhoudingen zullen gedaan worden. Onnodig te zeggen dat deze aan houdingen te Diksmuide en in heel de IJzerstreek het voorwerp zijn van alle gesprekken. Nu komen de tongen los. H. CHURCHILL BRENGT EEN KLEINZOONTJE NAAR DE DOOPVONT Heer Winston Churchill werd andermaal grootvader, namelijk van een zoontje van Capt. en Mevr. Christopher Soames Mary Churchill. Wij bemerk» t h:cr dc gelukkige gr<JS>tvaucr, in gezelschap van zijn dochter Mary zijn schoonzoon Gapt. Sdkynes (uiterst links), nadat het klein zoontje tin doop werd gedragen en (ie naam kreeg van Arthur-Nicolas- YYinstou. Ons wordt ook verzekerd dat het Gerecht zich de zaak heel ernstig ter harte trekt en dat zij tot het einde zal doorgedreven worden. Naar wij vernemen zou Heer Adv. Versteele, advokaat te Veurne, zich aangesteld, hebben als Burgerlijke Partij namens de Maatschappij zon der winstgevend doel: «Bedevaart naar de Graven van den IJzer». Het is te hopen dat de personen die over de zaak iets weten, nu zullen durven spreken, nu dat het Gerecht heel waarschijnlijk op het spoor dei- daders is en vrij zijn werk zal kun nen voortzetten. Gerechtigheid zal geschieden! Nu een eerste openbare en offi ciële stap gezet werd bij de reeks aanhoudingen der vermoedelijke schuldigen die den IJzertoren in de lucht deden springen, maken wij enkele beschouwingen over deze zaakdie wel een van de' meest brandende kwesties is voor Vlaan deren. Ja, er werd al heel wat geschreven over het IJzerkruis. Veel ónbenullig- heden, prietpraat, opruierij en wei nig bezadigde woorden. Het was een Duitse torenbeweerden de enen. Maar een kruis dat opgetrokken was op het graf van jonge mensen, die. sneuvelden in den strijd tegen de zen barbaarsen overweldiger, kon moeilijk een Duits monument ge noemd worden. Anderen noemden het IJzerkruis, den toren van de zwarten, V.N.V.-ers, Rexisten,... Nog andere mensen houden er een nog meer eigenaardige houding- op na. Zij wachten af en draaien rond de pot». Zij keuren de Ijzerbedevaar ten noch af, noch goed. Als de IJzer toren terugkomt, dan zullen zij er voorstander van zijn en beweren dat zij eigenlijk nooit geaarzeld hebben. Hoewel zij zelf de Bedevaarten meegemaakt hebben, erg enthousiast waren, ja, wel veel geld erbij ver diend hebben, zijn ze nu geneigd te verkondigen dat de redenaars van den IJzer allemaal dwepers waren, allemaal pretentieuze zotten mis schien wel allemaal zwarten. En dat zij van de goedwilligheid en goed zakkigheid van de bedevaarders, ge bruik maakten om hun verbitterde theorieën en hun politiek opgang te laten maken. Zo spreken zij NU over DIEN tijd. Zij waren zogezegd opge zweept en verblind als ze waren, namen zij alles aan als evangelie Wat daarop geantwoord? Het is onloochenbaar: 1. Dat 80 van de Vlamingen het er voor den oorlog helemaal mee eens waren, dat, zo zij zelf in vele ge vallen geen onrecht te verduren had den, zij er toch veel zagen gebeu ren, én i-i het leger, én in het onder wijs, én in de administratie, én in de kolonie, én elders, en dat zij met de ze onrechtvaardigheden korte metten wilden zien maken. 2. Dat de tienduizenden en tien duizenden die ter bedevaart togen, GEEN zwarten, GEEN verraders, GEEN V.N.V.-ers waren. Het waren voor het grootste deel oudstrijders, va ders. moeders, broers en zusters, vrienden en verwanten van mensen die stierven in een rechtvaardigen t en meedogenlozen strijd tegen de j horden uit het Oosten. tVerv. 5" bl.) De nieuwe zenuwoorlog tussen Oost en West werd te Berlijn ingezet toen de Russen versperringen oprichtten op de autobaan en voorhielden zalf een kontrole uit te oefenen op de Britse, Amerikaanse en Franse trei nen die van en naar de Westerse zones wilden bollen. De begeleiders van Britse en Amerikaanse treinen weigerden echter Russische soldaten toe te laten op hun treinen, zodat deze dan niet konden doorrijden en moesten terugkeren. De Amerikaanse bevelhebber Generaal Clay verzeker de geen enkel Russische soldaat te willen dulden op eigene treinen. Alle verkeer tussen de Westerse Zones en Berlijn, behalve langs de lucht, werd aldus geschorst. Om hierin te ver helpen werden door Amerikanen en Britten meerdere vliegtuigen ingezet, die ongehinderd Berlijn konden be reiken of verlaten. Dit was dc toestand welke de Rus sen te Berlijn geschapen hadden hal verwege vorige week. Vrijdag kwam dan nog bij dat be wegingen van Russische troepen ge pield werden in Thuringen wijl Rus sische jachtvliegtuigen tot. dichtbij de Westerse vliegtuigen die door de luclitcorridor trokken, rondvlogen. O de autosnelweg te Helmstedt dwon gen Russische soldaten dan nog een Britse sergeant, die de Sovjetzone had betreden, onder bedreiging naar de Britse zone terug te keren. In da Britse sector zelf hadden de Russen een controlepost geplaatst. De Rus sen werden evenwel omsingeld door sterke Britse pantsereenheden en na Brits protest werd de Russische post dan teruggetrokken. Het bleek wel een blokkade van Berlijn te zijn, met als doel de Wes terlingen te verplichten de Duitse hoofdstad te verlaten. Steenkolen en levensmiddelen moch ten evenwel verder door. De Russen lieten tevens weten dat zij aan 6 sleutelcommissies van de geallieerde Kommandantureil niet meer zouden medewerken. Zaterdag verklaarden de Amerika nen. de Britten en de Fransen dat zij Berlijn niet zouden verlaten. De Amerikaanse Generaal Clay kreeg volmacht om desnoods bij een aanval zich te verdedigen. Van Amerikaanse zijde werd evenwel een verzoenend voorstel voorgelegd aan de Russen. Van uit de U.S.A. werd getne'd dat cle Amerikanen, zo de nood dwong, zich een vrije baan zouden weten af te dwingen en dat Generaal Clay ge machtigd was, in geval van nood, bevel te geven tot schieten. De Ame rikanen gingen ook tot tegenmaat regelen over en omsinge'den het Reichsbahngebouw waar Russische diensten ondergebracht zijn. De Rus sen mochten het gebouw verlaten maar geen enkele mocht er terug in. Zelfs 3 Russische generaals' werd de toegang ontzegd. Op een bijeenkomst van de vier adjunkt-bevelhebbers ging liet er nog al heftig aan toé. De Russen verweten de Angelsaksers Berlijn leeg te plun deren, wat hen als antwoord bezorg de dat toen de Britten, Amerikanen en Fransen te Berlijn toekwamen er reeds niets meer te plunderen viel daar de Russen voordien reeds zelf alles hadden weggevoerd. Zaterdag konden evenwel goede rentreinen ongehinderd terug Berlijn bereiken. Van hun zijde zetten de Britten de Russische scheepvaart slop op de Wezer. Anderzijds wer den Russische troepenverplaatsingen en versterkingen gemeld in het Han- noverse. Zondag werd het Russisch verkeer onderschept door de Amerikanen op de weg naar Potsdam, wijl de UÜ.A.- vliegtuigen toelating kregen te schie ten zo zij mochten worden aange vallen. Zelfde dag trad echter een zekere ontspanning in. De Amerikanen (rok ken hun wachtposten terug aan het Reichsbahnhof. Te Londen en te Washington werd tevens een kalme rende toon ten gehore gegeven over de toestand te Berlijn. Zo werd ge meld dat de Russen slechts vporge- I steld hadden een aantal ketnm'ssies van de Kommandantura af te schaf fen. maar niet deze te verlaten. De Russen hunnerzijds maakten een schrijven over aan de andere bevel hebbers waarin de wens geuit werd dat een samenkomst zou gehouden worden om de nieuwe maatregelen te bespreken en het verkeer te rége len. Tevens nam Maarschalk Sokó- lovskv een Britse uitnodiging aan om een diner bij te wonen dat door de Britse Generaal-Bevelhebber Robert son zou worden gegeven ter ere van liet bezoek van Maarschalk Mont gomery. (Zie vervolg 3* blad) na lezing, ons blad ir de banden een '"ver vrienden of brr-en di« ons blad nicf hebben. U bewijst er ons een dienst mee, Dai)l|»

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1