FINANCIËLE KRONIEK Het Nieuwe Leven 99 Van Belieghern, vader en zoon, Kunstschilders te Veurne Nietmsjes its 't feert Lill@rair© Prijskamp De Huwelijksgemeenschop tussen man en vrouw to. van de schade vergoedingen der Burgerlijke Partijen in onze rechtszaken De Vrijheid van de huisvader mm WISSELKANTOREN IN DE FRANSE STATIONS TAXE OP LEEGLOPERU EEN PYLOON TE PLETTER TE RONCQ-HALEWIJN BANK VAN ROESELARE nv LOTENLENING TOT WEDEROPBOUW DE ZAAK VAN DE IJZERTOREN GROOTS HULDEBETOON DER WEST-VLAAMSE H. HARTEBONDEN AAN 0. L. VROUW VAN LOURDES TE OOSTAKKER KOLONIALE LOTERIJ VRESELIJK DRAMA TE BOTTEMJS @ISE© 2' Priji MEILEVEN (VERVOLG) Winnen 500 fr, de nummers die eindigen op: 59. Winnen 1.000 fr., de nummers die eindigen op: 774, 340, 004. .«HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 8 Mei 1948. Biz. 3. Voor de reizigers naar Frankrijk Talrijke personen die zich naar Frankrijk begeven hebben klachten Winnen 2.500 fr., de nummers die j geuit over de moeilijkheden bij het eindigen op: 0764, 3396, 4787, 3851, innen van de onlangs ingestelde reis- checks, in verband met de beperkte openingsuren der banken. Om dit nadeel te verhelpen hebben de Franse autoriteiten besloten eer lang in de voornaamste stations wis selkantoren in te stellen die open zijn op de uren en dagen, dat de banken 1 zijn gesloten, t.t.z. alle dagen tot mid dernacht, zelfs 's Zaterdags en op Zon- en feestdagen.. Soortgelijke kantjren zullen ge opend worden te Parijs in de Noord, Oost-, Lyon- en St-Nazairestations, alsook te Metz, Mulhcuse, Nancy, Vittel, Straatsburg en Rijsel. 6033, 7444, 4380, 836S. Winnen 5.000 fr. de nummers die eindigen op: 1219, 3384,2979,5939, 6965. Winnen 10.000 fr., de nummers die eindigen op: 4797, 9792, 2582. Winnen 20.000 fr., de nummers die eindigen op: 89749, 23310, 0836S, 79626, 87430. Winnen 50.000 fr., de nummers die eindigen op: 95057, 38517, 64011, 96734. Winnen 100.000 fr., de nummers die eindigen op: 64712, 62675, 61709, 33301. Wint 250.000 fr., het nummer ein digend op: 65719. Winnen 500.000 fr, de nummers: 297434, 359417. Wint 1.000.000 fr, het nummer:. iirrnnirL-i innnT /vn 365655. |EEN AllTOBUa LOörl OP Wint 2.500.000 fr, het nummer: 161387. De Franse Nationale Vergadering heeft besloten een belasting van 50.000 fr. te heffen op leegloperij, ten einde op die wijze de zwarte markt handelaren te treffen. De belasting moet worden betaald door alle mannen tussen de 18 en 50 jaar, die niet kunnen aantonen dat zij werken. Uitzondering wordt natuurlijk gemaakt voor zekere ca tegorieën, zoals zieken, studenten, enz. Zever» gekwetsten. België is zeker niet te royaal be deeld in het Marshall-plan. Een ge kregen paard moet men niet in de bek kijken. Toch werden er Bel gische demarches gedaan om ons be drag te zien verhogen. Engeland kreeg het leeuwenaandeel. Dichtbij gevolgd door Frankrijk. Dat die lan den liet momenteel groter nodig heb ben dan wij kunnen wij aannemen, maar dat is dan weer grotendeels te wijten aan hun verkeerde politiek, liet hardnekkig vasthouden aan ver derfelijke experimenten van mone tair en economisch planisme, het ge mis van dadendrift bij de bevolking. Ondanks de ontberingen die het volk worden opgelegd, verwijdert Enge land zich dag na dag immer verder van het beoogde doel. Zij weten dat zij bevoorrecht zijn'door het E. R. P. en dat hen de gelegenheid geboden wordt het roer om te gooien. Niette min kwamen beide Groten En geland en Frankrijk de kleine col lega: België die vroeger gewoon niet meetelde tenzij om te vechten, op de beurs kloppen en schone spreken opdat wij ons schamel aandeel in de Amerikaanse hulp te hunner be schikking zouden stellen, onder vorm van kredieten. Met andere woorden dat wij tijdelijk een kruisje zouden makenover onze wederopbouw om erest en vooral die van onze grote buren te helpen verwezenlijken, zo als wij dat tot op heden reeds ge daan hebben ten belope van dertien milliard. Natuurlijk wordt een verenigd Europa slechts opgebouwd op een geest van volledige solidariteit. Maar de groten zijn al te licht geneigd om te vergeten dat zij heel Europa niet zijn. En de manier waarop zij plech tig ondertekende handelsovereen komsten aan hun zolen lapten, zo dra zij ophielden er alle hut uit te trekken, pleit niet voor hun gezond begrip dezer solidariteit Een streng economisch nationalisme wordt te genwoordig door Engeland gevoerd. Alles moet zwichten voor het Engel- ee eigenbelang,zelfs de uitdrukke- lijkste verbintenissen. Wij zeiden het reeds: de kleinen moeten* op hun hoede zijn als ze met grote lui ker sen willen eten. Het is wel typisch voor deze tijd dat Engeland, tot voor kort nog een wereldmacht die alles en iedereen beheerste, thans de hand komt, uitsteken bij iemand die nooit een stem gehad heeft in het kapittel. Iaat ons alleen verheugd zijn óver dit feit en hopen dat onze staatslui het hoofd niet verliezen, BELGIE DEED REEDS VEEL Wij menen inderdaad te mogen bevestigen dat onze afgevaardigden zich niet hebben laten vermurwen. Als men de 13 milliard kredieten reeds door ons 'aan onze. buren ver leend. berekent naar verhouding van onze economische betekenis in de wereld, dan overtreffen wij .daar- mee de Amerikaanse hulp voor eèn tegensprekelijk deze der geldelijke ten dat de vrouw mede-eigenaarster ehdt de l'artwat wilt ge? heel jaar. Mas schijnt dit m het i veroordelingen die aan hun echtge- is van de gemeenschap, al wordt de-Vader. Jozef Van Belieghern. nu buitenland maar matig naar waarde pciot-man uitgesproken werden. ze door haar niet beheerd. I 54 jaar, heeft een lange en lastige te schat-en. Onze vertegenwoordigers vvij spreken hier heden niet over! Het is dus op 't ogenblik dat de opgang doorgemaakt: van het am- hebben er beleefd de aandacht op <je moreie gevolgen van de repressie vrouw het meest haar deel in de ge- pacht tot de vrije beoefening van de gevestigd. Wel hebben zij het ver- nocll over ue gevolgen spruitende uit meenschap zou nodig hebben, datkunst; doorgeworsteld in stilte en zoeu met gewoon afgewezen en zelfs öe afwezigheid van den broodwinner het in feite door de Staat verbeurd verbetenheid, omdat de nood altijd oe hoop op een zekere voldoening oi het gemis aan winst; wel enkel en verklaard wordt om een schuld van 1 nabij en het ideaal steeds veraf wa- geg3\eTi. Men wil niemsnd ontstem- alleen over de gevolgen op de goede- de man te betalen; schuld die niets ren. Schuchter, niet tastend, is hij men op een moment waarop nog zo- rell van cje vrouw of beter gezegd te zien heeft met de belangen vanqQ baan naar den tempel van de veel moet worden bereikt voor de van de gemeenschap. bet huisgezin. kunst opgeklommen. Hij greep al toekomst. Maar de moeilijkheid is I in 0ns land trouwen de meeste' Wel is waar neemt de rechtspraak 1 vroeg naar het penseel en naar het dat men nog niet eens weet wat met mensjeii zonder huwelijkscontract of aan, dat de vrouw van iemand diemes, schilderde luchten en vlakten, de Amerikaanse Hulp mag worden ZJ hit toch het geval is, wordt in het tot grote schadevergoeding veroor- duinen en zee, waterreien met bomen aangevangen en wat niet. Overigens algemeen het regiem van ae gemeen- cieeld werd, de scheiding van goede-! en struiken omzoomd, molens en to me t iedereen weten dr.t onze ev?n- syx»ap tot de aanwinsten beperkt ren mag vragen, maar zij neemt ookrens, schelven en schuren, bloeiende tuele inschikkelijkheden in de eerste 1 aangenomen. I aan dat deze scheiding van goederen 1 weiden, doorvoorde akkers. Het land- plaats de beide landen moeten ten Heo is te zeggen dat in het eerste kan tegengeworpen worden aan hetschap benoorden en bezuiden Veurne r:o-de kernen die ook aanzienlijke 1 geval, AL ue oiirocrenae goederen ge- sekwester. Doch over het feit zelf, te had hem evenzeer bekoord. Het zat to??cvin-cn hebben gedaan, om sa- j kocht tijdeus het huwelijk, alsook weten of de schuld van de man een in hem, het moest er weer uit. ïai- mr.i met ons het Benriüx-Verband al ue roerende goederen waarvan schuld van de gemeenschap is, zijn pressionisme, expressionisme, om het vormen. De hele aangelegenheid j cie echtgenoten eigenaars waren op er nog geen beslissingen genomen, al-even volgens welke school of rich" moet nog besproken worden tijdens 1 het ogenblik van hun huwelijk en hoewel het hoogst waarschijnlijk istang. Schilderen, vorm en kleur ge- fin daartoe speciaal belegde bijeen- .waarvan zij later het bezit verkrij- dat de rechtbanken bevestigend zul-j ven aan de dingen die hem van bin- komst. Wij zullen dus de gelegen- 1 gen, in de gemeenschap vallen; en len beslissen. Het gevolg' ervan is dannen geweld aandeden. Schilderen cl- h:id krijgen er op terug, te komen. lu net tweede geval dat alles wat.zij ook dat de schuld van de man inken dag om bevrijd te zijn van tie te samen gewonnen hebben in de ge- 't algemeen geheel het actief van de pijn der verlossing, om de vreugde •<-'* meenschap vait met daarbij nog het1 gemeenschap overtreft, en, daar de van verlost te zijn. Schilderen al Di 1VJÉEKST4ÓT V VN DE (vruchtgebruik van al hunne onrOe-vrouw enkel de helft van wat over- maar door, geleid door het toeval of IC i'tiov 41 f 'r ank pi-p 28-1-1948 rencie. goederen.. De beheerder van de blijit kan krijgen, na afbetaling de inspiratie, op Gods gena, om 1 gemeenschap heeft het recht van tij- der schulden, zal ze dus in deschoonheid te verwekken. Stilaan str||t iji het teken van de nakende deiijk te beschikken over de roerenae meeste gevallen toch niets ontvan- kwam de voldragenheid en meteen de vervaldag. De gedisconteerde, han- goederen waarvan slechts op. 't ogen- gen, uit wat zij werkelijk samen met! bezinning op eigen volmaking. Het tv. Istvissels stijgen met 457 millioen. j mik van de likwidatie van de ge- haar man gespaard heeft. j landschap werd aangevuld met leven- Ket gedisconteerde paraste taal pa- j meenschap door hem rekeningzal i Het is daarom, moest de recht- de en bewegende wezens: dieren en pier met 286 millioen. De Staat liet j moeten gegeven worden. 1 spraak zich uitspreken in den zin mensen op het veld, in de wei, onder HET DUBBELE VERLOFGELD Tweede mandaat volgt zonder aanvraag. Het Ministerie van Arbeid brengt ter kennis van de handarbeiders, dat de thans door de Nationale Kas voor Jaarlijkse Vacantie verzonden postwissels opgesteld zijn op basis van het enkele vacantiegeld. De betrokken worden verzocht geen bezwaren dienaangaande in te dienen, daar onmiddellijk na de ver schijning van de wet inzake het dubbel vacantiegeld, aanvullende postwissels zullen worden verzonden. Donderdag 29 April jl., rond 19.30 u. deed er zich een ernstig ongeval voor op de grote baan Halewijn- Rijsel, te Roncq. De autobus welke de reizigersdienst verzekert tussen de Belgische grens en Rijsel, reed zoals gewoonte vol geladen naar Rij sel. Ter hoogte van het kasteel Ty- berghien, te Roncq, tengevolge stuur- breuk, bolde het logge voertuig het gaanpad op, om tegen een pyloon te pletter te lopen. Een zevental rei zigers werden gekwetst. Het waren; HH. Pynaert A., Frëres, Martelstraat, te Halewijn; Lecocq M., St-André- straat, te Rijsel; Vandamme A., St- Andréstraat, te Rijsel; Pannéta An na, zelfde adres: M. Grimonprez, v. Bondues; Tholiette M. en Mevr. De- buck, beiden .Rijselstraat, te Hale- wijn. De voerder, Carlos Leman, 44 jaar, van Marcq-en-Baroeul, kwam er met lichte verwondingen vanaf. SAMENSPRAAK. Mevrouw, zijn uw zo blinkende linoleums onder houden zonder water? Ja, en sneller en beter, sinds ik het boenwas Lavécire gebruik. Van Belieghern vader. - ER WAS EEN TIJD...compositie n. de natuur. Laten wij diegenen eren die de Van Belleghem-zoon, kunstschilder fakkel van de wetenschap of van deAimé Van Belieghern, nu 26 jaar, kunst vóór ons uitdragen Zo sprakheeft den langen, lastigen weg niet op de dag van zijn troonsbestijging, moeten afleggen dien zijn vader heeft den 23 Febr. '34 onze Koning getreden. Hem werd van nature veel Leopold III. meegegeven, niet alleen door zijn va- De werkers met den geest verdie- j der, maar door zijn moeder evenzeer, lien inderdaad onze achting en on- j Hij zwom in het kunstenaarsmilieu zen geldelijken steun. Laat ik dan even de twee Van Belleghem's hier te Veurne aan de lezers van Het We kelijks Nieuws voorstellen. Wat men van de twee tegelijk kan zeggen, is; Dat ze, op den dag van heden, samen onder hetzelfde dak, Nieuw- poortstraatje, wonen en werken. Van Belleghem-zoon heeft niettemin zijn e^gen woning te Brugge. Dat ze beiden, eiken dag, naar stig de kunst beoefenen, cp hun ge zamenlijk atelier. Dat ze veel, ja te veel, bezoek krijgen, wat al eens tegenvalt, wan neer de bezoekers weetgierige men sen zijn met een commerciëlen geest. 1 en tekende en schilderde zoals hij at en dronk, zonder te vermoeden dat talent niettemin op les en leiding moet stoelen. Ook heeft hij slechts laattijdig en korttijdïg accademische scholing gevolgd. Hij zwerfde en zwierde rond naar kunsttentoonstel lingen en musea, op zoek naar schoonheid. Hij brak zijn brood mej; liefdetranen en trouwde al vroeg, zonder schroom voor wat het leven brengen zou. Hij was mens en kun stenaar en dat was hem genoeg. Het beeld van den mens droeg hij in zich en borstelde het met breed gebaar op het doek. Hij exposeerde zijn por tretten en men zei: 't is Rubensiaans! Hij was er in één slag geweest. Sinds bat ze niettemin toegankelijk1 lo°Pt hij gevaar werk-schilder te zijn voor mensen met kunstzin be-1 worden, doordat de vraag om een gaafd en die bewonderaars zijn vanportret van Van Belieghern junior, in ae schoonheid op het doek getoverd, j veel middens gerezen is en de por- Een benedenkamer van hun te enge j trettist dan ook in der waarheid met woning vormt een bestendige exposi- orders overlast is. Dat gevaar voelt tiezaal; een even grote bovenkamer 1 aan en h'3 zoekt er aan te ont- I dient tot .werkplaats. Beneden, alier- j snappen, door doeken van eigen lei grote en kleine doeken-in een pas- schepping aan te leggen en te be send kader naar eigen smaak van den schilder gebouwd en gekleurd. Boven, een allegaartje van schetsen werken in vrije uren. Stoute droom komt voor koene daad jonge man. Ik wens het voor je en studies, veristukken op hout of1 zelf> dat ge tijd moget vinden om te doen om hun kinders de opvoeding I dromen, tijd 0111 te reizen, tijd om te Pé Vlamynck had in een zijner vorige artikels een paar regels over voor dhr Missiaen die alle vrije lees katholieke scholen zou willen zien afschaffen om die te vervangen door officiële scholen die, naar de geest van M. Missiaen, scholen zou den moeten zijn waar over gods dienst en christelijke zedenleer liefst niet zou gesproken worden. In zijn schrijven hierover zegt dhr Missiaen: «Ik stel mij op het stand punt van de katholieken, dat de huisvader de volledige vrijheid moet hebben, zijn kinderen naar de school te sturen die hij verkiest; de offi ciële of de vrije. Wij gaan ten volle daarmede ak koord. En gezien Alle Belgen ge lijk zijn voor de Wetdan moeten alle scholen door Moeder-Staat op gelijke voet behandeld worden, ttz. dan moeten de kosten van alle scho len door de Staat onderhouden wor den kosten in verhouding van het aantal leerlingen en dan moeten door de Staat alle leerkrachten op gelijke voet betaald worden, reke ning houdend van graad, jaren dienst, familieiast. Dan kan elk huisvader zijn kin deren zenden naar de school die hij verkiest en zal voor hem ook de schoolprijs voor zijn kinders overal dezelfde zijnr~ Is dat nu werkelijk zo? Wij nemen La Libre Belgique van Dinsdag 4 Mei 11. in handen en lezen er het volgende: Het Officieel Onderwijs in ons land kost jaarlijks aan de Staat: 700 Millioen fr. voor 74.008 leerlin gen. Dat komt op 9.450 fr. per leerling. Het Vrije Middelbaar Onderwijs kost jaarlijks aan de Staat: 0 Fr. voor 89.355 leerlingen! E11 men durft beweren dat in Bel gië schoolgelijkheid bestaat! En men durft spreken van voor delen» aan het «Vrije Onderwijs. Het Vrije Middelbaar Onderwijs dat helemaal ten laste valt der ou ders en der private inrichtingen, is voor de openbare machten een jaar lijkse besparing van 800 millioen fr. De Vrije Scholen zijn scholen naai de geest, de strekking, de atmosfeer van geestelijk-innerlijk leven be antwoordt aan de verlangens der ouders die er hun kinders zenden. En we mogen wel geloven dat de meerderheid der Belgische ouders heel veel van die scholen houden, gezien zij zich zulke zware geldelijke offers opleggen om er hun kinders een opleiding naar hun opvatting te geven. Maar is het wel billijk dat deze ouders zulke opofferingen moeten van het formaat «pro patria et po pulo A. J. N. Te Laarne en in de streek van Wet ter en wei-den in 1S44 tal roof overvallen gepleegd. De schurken ga ven zich uit voor Duitse feldgendar- mes of ook voor Belgische rijkswach ters en wisten aldus in meerdere plaatsen binnen te dringen en te' plunderen. Totnogtoe waren de da ders onbekend gebleven. Bij een nieuw onderzoek zijn thans nieuWe feiten aan het lieho gekomen wat tot gevolg had dat een 10-tai der schuldigen konden worden ingere kend, waarvan er reeds 8 bekente nissen aflegden. Een groep Sicilianen welke in Amerika verblijven hebben een ont werp tot stand gebracht voor den bouw van een brug welke Sicilië met Italië zou verbinden. Deze brug zou 6 km. lang zijn, 27 m. hoog en 27 m. breed. Op 8 September van dit jaar zal de nieuwe abdij van Orval wor den ingehuldigd. Te Fiorennes stortte een Bel- gisch militair vliegtuig te pletter op zijn rekening A Op het passiefmeenschap is de man. Deze gemeen- zou zijn dat de wetgever zou tussen- studies op brokstukken van dat volle ;eeil ioocjs en schoot in vlam. De pi- merken wij de verhoging van de schap is feitelijk een vennootschap komen en door een wet bepalen datverbonden leven: paarden vóór den M00t werd verkoold. Drie soldaten biljettenomloop met :'13 millioen. waarvan het actief voor de helft aan de schulden, spruitende uit misdrij-ploeg, bindsters en schelvers, meisjeswerden tevens licht gewond. Niet overdreven ten slotte ten over- elk der echtgenoten toebehoort, doch ven, geen schulden zijn van de ge- met bloemengarven, vissers, jagers Naby Avignon werd een R.A.F.- staan van de cijfers die voorafgaan, dat slechts door een van de twee ven- meenschap en slechts op het gedeelte en delvers. Wie Van Belieghern vliegtuig in voile vlucht cn tijdens maar tussen 28 en 31 April kam er i noten beheerst wordt. Al de schulden van de gemeenschap die aan desenior heeft nagespeurd i zich 565 millioen voprsehieten op I Welnu, de beheerder van de ge-dien wij voorzien, dat het te wensende bomen, in den gaard. En vandaar nog heel wat gebeuren. De rekenin gen-courant van ingezetenen verho gen met 652 millioen. Een respecta bel bedrag, ongetwijfeld met het oog cp de nakende vervaldag. Signaleren wij ten slotte dat het goudbestand met 16 millioen verhoogd is. De deviezen op zicht lopen met 239 millioen terug, maar die op ter mijn stijgen met 212 millioen. De gezamenlijke rnuutdekklngselementen ondergaan slechts een zeer geringe wijziging in ongunstigen zin. Noordstraat 38, Roeselare. Agentschappen: IEPER, Diksmuidestraat 22. VEURNE, Noordstraat 24. BRUGGE, Vlamihgstr. 35. Alle Rank-, Beurs- en Wissel- verriclitingen. ÏJ Voordelige voorwaarden. 696,50 FRANSE FRANK VOOR 109 BELGISCHE FRANK IN REIZIGERSCHEQUES De Bank van Frankrijkdeelt mede dat de aankoopkoers voor reizigerscheques, in Belgische frank uitgegeven door de Nationale Bank van België, voor de periode van 18 tot 31 Mei, op 693,50 Franse frank voor 100 Belgische frank is vastge steld. van den man zijn de schulden van schuldige echtgenoot toebehoort mo-gang, weet dat die opgang in stij- de gemeenschap en wanneer men de gen uitgevoerd worden, indien de an-gende lijn is gebeurd. Labor impro- gemeenschap likwideert dan krijgen aere echtgenoot de scheiding van 3-nis omnia vincit. Het nooit voipre- elk der echtgenoten hun deel nadat goederen gevraagd heeft. I 7en werk heeft hem naar de hoogte al de andere schulden betaald zijn. I Wat meer is, dit geldt niet enkel8etild. Hij is geworden wat hij was: Het is juist omdat zij niet het recht in geval van veroordeling wegens po- een spiegel waarin de schoonheid van heeft van de goederen te beheren litiek misdrijf. Veronderstellen wij dat de vrouw, b.v. indien de schulden even dat een man die gescheiden het actief overtreffen, zij niet ver- leeft van zijn vrouw zijn minnares plicht is de gemeenschap te aan- vermoordt. De familie van deze ver vaarden. De gemeenschap neemt een moorde zou in de huidige staat einde ofwel door de ontbinding van van onze wetgeving schadevergoeding liet huwelijk ofwel door de scheiding kunnen eisen zelfs op het gedeelte van goederen die door de vrouw kan van de gemeenschap die aan de en mag gevraagd worden indien de vrouw van den moordenaar toebe- man de goederen van de gemeen- hoort, alswanneer deze in feite toch schap in gevaar brengt. ook door het wangedrag van haar De man nu brengt de gemeenschap man geleden heeft. Dit voorbeeld in gevaar indien hij b.v. schulden toont aan dat de door ons voorge- I maakt die het actief ervan overtref- stelde maatregel overeenstemt met fen; i.a.w. zo hij meer schulden de billijkheid en de rechtvaardigheid, i maakt dan dat hij geld heeft. I Dit ligt meteen in de lijn van het I Wij hebben gezegd dat al de schul- voorstel van de liberale Senator Me den van de man schulden waren van vrouw Ciselet, die het thans wette- de gemeenschap. In gewone omstan- 1 lijke stelsel van de gemeenschap wil digheden is dat te begrijpen want de doen veranderen en aanpassen aan meeste zaken die door den man ge- cie nieuw gedachten over de zelf- kocht worden dienen toch voor ge- standigheid van de vrouw. De nei- ii'i zijn op- een.-011 weder door de bliksem getrof- I LOT VAN 1 MILLIOEN en I LOT VAN 2 MILLIOEN FR, 22" TREKKING Het lot van één millioen is uitge- krijgsraden, ofwel door ver heel het huisgezin. Wanneer al die regels vastgesteld werden door het Burgerlijk Wetboek ten tijde van Napoleon was dit meestal het geval. Maar wij staan nu voor toestanden die niets meer ge meens hebben met den tijd van Na poleon. Zo is o.m. de burgerlijke ver antwoordelijkheid een grote oor zaak van schulden en kan men ver antwoordelijk gesteld worden wegens auto-ongelukken, inzake nijverheids- ondernemingen, enz., allemaal dingen die, als Napoleon die wet samenstel de, nog niet in aanmerking kwamen. ging in onze wetgeving is toch dat de vrouw gelijkheid met de man zou bekomen onder allerlei oogpunten. H. fen en het stortte te pletter. De zes inzittenden werden gedood. Op het vliegveld van Orly, nabij Parijs, drongen bij nachte dieven binnen in het telefoon- en telegraaf kantoor van het plein en trokken er schreef deze'r dagèn vandoor met as brandkast welke - - te geven die zij het fatsoenlijkst achten? Dat is de vraag? Met het huidige systeem moeten de ouders die christen scholen wil len, die scholen met hun geld beta len. Maar, als lastenbetalers, moe ten zij tevens het Officieel Onder wijs helpen bekostigen, 't Is te zeg gen, om werkelijk van de schoolvrij heid te genieten, moeten zij twee maal betalen. Zij betalen voor hun kinders, maar zij betalen daarbij voor de kinders van hun gebuurs die een ander opinie hebben en het kosteloos en zogezegd neutraal van de Staat verkiezen. Is dat billijk? Is dat logisch? Is dat democratisch? Wie, die het eerlijk meent, zou dat durven beweren. V/at denkt M. Missiaen daarvan? Vrijheid van de Huisvader Gelijkheid voor Allen slagwoor den, voor de Godsdiensthaters genre M. Missiaen. -Voor zulke valse volksprofeten zou enkel Vrijheid bestaan eens dat zij alle katholieken de nek kunnen toegewrongen heb ben! Maar zover zijn we nog niet! NOG EEN STAALTJE VAN VRIJHEID VAN DE HUISVADER VOLGENS DE SOCIALISTEN Op 3 October keurde de Gemeen teraad tan Theux (Prov. Luik) het barema goed der wedden van het onderwijzend personeel, zowel voor het deel uitbetaald door de Staat, als voor de Gemeentelijke toelaag. Twee onderwijzers van Theux zen den hun kinders naar een Vrije School, gesubsidieerd door de Staat. De socialistische schepen van geld wezen weigert, om die reden, het mandaat te ondertekenen van uit betaling der gemeentelijke toelaag aan die onderwijzers, die dus niet kunnen betaald worden. Dat is De Vrijheid van de Huis vader s>, volgens M. Missiaen. /Ik liberale Nouvelle Gazette H. Hartbonden. van gans West- Vlaanderen, op bedevaart getogen De vraag rijst nu andermaal op j naar O. L. Vrouw van Lourdes te acute wijze en wel door de veroor- i Oostakker. Deze bedevaart stond in delingen van incivieken tot schade- i het teken van de herdenking van de vergoedingen. Men weet inderdaad mirakuleuze genezing van L'e Rud Gods schepping weerkaatst 2.500.000 fr. bevatte. Te Casteilo, Italië, stortte een in opbouw zijnde brug in. Talrijke ar beiders stortten in de Savio-siroom en enkele hunner werden bedolven onder het puin. Bij deze ramp be treurt men 22 doden en 20 zwaar gewonden. Te Nederbrakel is de renner Van Vynckt, uit Vinkt, welke deelnam aan de wielrennerskoers Gent-Gent, op een auto gebotst en hierbij zo erg gewond dat hij kort nadien de geest gaf. Te Harelbeke werd het zoontje van Baron de Crombrugghe de Lo- ringe door een auto gevat en nogal ernstig gewond. Te St-Niklaas stortte een Ne derlands vliegtuig te pletter, nadat liet verschillende loopings had ge maakt. De twee inzittende Neder landse militairen waren op slag ge dood: hun lijken waren vreselijk ver minkt. Te Londen werd een pakje be steld bij kapitein Farran. De broer van de kapitein, de 23-jarige Rex Farran die in Oktober jl. in Palestina vrijgesproken werd van moord op een Jood, opende het pakje daar zijn broer afwezig was. Piots. ontplofte het pakje met het gevolg dat Rex Farran Met 1 Mei jl. zijn de leden van de gepreekte rozenkrans plaats door zwaar gewond neerzeeg en kort na- E. P. De Clippele, S. J.. gevolgd van dien Overleed. Buiten de springstof een grote Maria-zangstonde, onder j iën bevatte het pakje verdeï werken Het Vrije Onderwijs is een strijd school. Het zijn partijinstellingen waar de hersens volgepompt worden met het zuiverste clericaiisme. Als het gaat tegen de godsdienst, blijven liberalen, socialisten, com munisten, steeds gezworen kamera den Zonder commentaar... «DE VIOOLSPELER», Van Belieghern zoon. studie. dat de Staat ln 't algemeen niet en kel de incivieken vervolgt om een straf te bokomen door monde van zijn auditeurs, maar dat hij ook gel delijke veroordelingen eist tegenover hen, dit ofwel als burgerlijke partij komen voor: Reeks 2643 Nr 207. Het lot van twee millioen is uitge komen voor: Reeks 1159 Nr 308. Alle andere obligaties van deze reeksen zijn terugbetaalbaar jnet 1006 frank. TREKKING VAN DE 6 SCHIJF TE AALST Hier volgt de uitslag van de trek king der Koloniale Loterij, 6" schijf, die Dinsdagavond te Aalst plaats greep: .1; Winnen 200 fr. de nummers die eindigen op: I. deringen ingespannen voor de bur gerlijke rechtbanken. Indien men aanneemt dat de som men waartoe die incivieken veroor deeld worden, schulden zijn van de gemeenschap, dan kunnen zij inge vorderd worden op al de goederen van de gemeenschap, zodat het ge deelte van die goederen die aan de echtgenote zou 'moeten komen, ook daardoor in beslag kunnen genomen worden. Indien men nu in aanmerking der en had tot doel een openbaar eerherstel aan O. L. Vrouw te bren gen en haar zegen over onze provin cie af te smeken. Niet min dan 150 parochies waren er vertegenwoordigd en 5.009 H. Har- tebonders, aangevoerd met een ganse sliert autobussen Hamen aan de be devaart deel. 's Morgens te 9.30 u. zette de stoet zich in beweging en al zingend en biddend werd getrokken naar het groot plein voor de basiliek waar een H. Mis in openlucht werd opgedra gen door Z. E. H. Maliieu, Groot- Vicaris van het Bisdom Brugge, door de duizendkoppige menigte werden de Liturgische zangen in koor mee gezongen. In zijn godsdienstige toespraak Maandag 11. 3 Mei is de laatste der aangehoudenen, Valere Decan, uit de gevangenis teruggekeerd. Daar mee staat cr echter geen punt achter de zaak. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen hebben dc ondervragingen heel Wat zaakjes doen uitlekken. Men spreekt zelfs van een lijn die zou lopen tot in Brussel... Het is wellicht zo te verklaren dat er geen groot optimisme waar te ne men is, in de liberale kringen van Diksmuide. Als het parket van Veurne nu maar handelen kan, en als er geen logemannen en fransquillons de hege bonzen beïnvloeden, dan kunnen en zullen we wellicht nog heel wat te weten komen. leiding van E. H. Francois, leraar aan de normaalschool tc Torhout, en waarbij de schoonste Mari:;liede ren werden uitgevoerd. Tussenin kwamen om de beurt aan het woord, Z. E. H. Kan. Brs, Proost der Kath. Werkliedenbonden, die in een diep gaande toespraak de devotie der christelijke arbeiders ten opzicht van Shakespeare. Te Esneux reed een auto, welke bestuurd was door een dame die voor de eerste maal het stuur van een auto in handen had, door de brug over de Ourthe. De wagen stortte in het water. Een inzittende, een 17-ja- rig meisje, verdronk, vier andere in zittenden werden gewond maar kon- neemt dat de gemeenschap, indien beklemtoonde Z. E. H. Kan. Quae- zij enkel en alleen door de man be-1 ghebeur, Deken, van Roeselare, de heerst wordt, toch in de meeste ge- i onschatbare weldaden waarmede vallen gevormd werd door het ge- meenzamenlljk sparen van de twee echtgenoten en soms ook grotendeels door het werk van de Vrouw, dan ziet mén onmiddellijk in dat dit resultaat zeer onbillijk en onrechtvaardig ls. Iemand die, hier in casu de vrouw, O. L. Vrouw aïfe volkeren van alle tijden begunstigde. Hij riep alle K. Hartebonders op, opdat zij hun leven vol betrouwen en met kinder lijke godsvrucht zouden toewijden aan het- Onbevlekt Hart van Maria, 's Namiddags had om 13.30 u. de Landbouwer en zijn zoon neergeschoten in hun hoeve. On hst gehucht Cromblon, te Dot.- trnijs, v.as een onbekende kerel bij van O. L. Vrouw verheerlijkt?. Dhr j den tijdig uit het water komen. I laten avond binnengedrongen in de De Grave, schoolbestuurder te Dein- Een vreselijke storm woedde j hoeve van Emiel Desmet. De man ze, hing een beeld op van cie grote over Noord-Amerika. De Staten Okla- i werd eerst opgemerkt door de zoon bloei der H. Hartbonden in West-j homa, Missouri en Kansas hadden! des huizes, die zijn vader verwiltig- Vlaanderen en ae machtspositie die bijzonder te lijden onder het geweld;de. Toen evenwel de zoon de keuken deze gouw inneemt met haar negen- I der natuurelementen. Een 10-tal per- deur opende vuurde de onbekende tigduilzend leden. sonen werden gedood, talrijke anderemet een zwaar pistool op vader De- gewond wijl overgrote schade werd 1 smet die. getroffen door 5 schoten aangericht. j in de buik, neerzeeg. De zoon snelde Te Vorst hadden padvinders zijn vader ter hulp maar ook hij argwaan gekoesterd tegenover eenwerd neergeveld door drie schoten I landloper en brachten de politie van I uit liet snelvurcnd wapen, jugkeien, bezieid met ae juilge^ge- )iun vertjenking op de hoogte. De j De landbouwster en haar dochter mannen van de wet gingen de land- i konden de vlucht nemen. Ook de In zijn slotwoord drukte Z. E. H. Verhaeghe, Deken van leper, de wens uit dat allen vrilskrachJger dan ooit naar hun haardstede zoudtil te- ciachte de wereld door Maria te her nieuwen in Christus. Tot besluit werd door Mgr Lnmi- foy, Bisschop van Brugge, 't plechtig lof gezongen in de basiliek en had de toewijding plaats der West-Vlaamse H. Hartbonden aan Maria. Melden we nog. dat op deze één- Meibadevaart de zoon van Pi eter loper oppikken welke bij vereenzel viging zekere Ceuppens was die een jaar geleden een makker had ver moord om hem van 3.000 fr. te be roven. Te Anderlecht kwamen man en vrouw D..., alsmede hun driejarig kindje, om het leven door gasver- De Rudder, mirakuleus te- Oostakker stikking; het kraantje van de gat genezen, nl. Wardje De Rudder, aan- flariu» sloot niet goed. waaraan het wezig was. jammerlijke engevai u t* wijteiv dader zette het op een lopen, niet 11a nog een paar maal gevuurd te hebben in de richting van de keu ken. Toen de rijkswacht kon worden verwittigd en opdaagde was de vuige moordenaar verdwenen. Beide gewonden zijn naderhand aan hun verwondingen bezweken. Men tast in het duister omtrent öe drijfreden van deze dubbele uiourd. Heer Roger VAN uit Wijtschate, die met zijn verhaal Het Nieuwe Leven de tweede prijs bekwam. Heer Aan Meen volgde de Normaalschool cn behaalde nader hand het Regentaat. Hij is 2 jaar en is thans Leraar. Op ten ander plan, praegnanl en etrakke stijl geschreven, doch o. I. min» der volgehouden, is het verhaal IIE F HIEUWE LEVEN dat en verdiendI de tweede prijs veroverde. Boschvogel laat horen: Sterk stuk proza vol schoonheid, evenwicht en rhythme. Met de zalving van een bijbels verhaal. Er galmen verre tonen in. Muar schoon!We traden die mening bij in volgende passus: Ge spierd proza. Indringend verhaal Maar.., de schrijver taalde aj-en-toe wiar de vorm Maar ook de auteur van dit flink stuH proza is een aspirant-letterkundige die het niet bij die éne poging laten mag. Het komt ons voor dat dis schrijver on betwistbaar aanleg heelt. Aan hem het talent niet in de grond te stoppent LOUIS SO'JRIE. Door de soldaten, die langs de hoe ve waren voorbijgetrokken, had hij horen spreken over die mooie zuiderse landen, waar de zon altijd scheen; waar de mannen heel de dag door dobbelden en de vrouwen in gebloem de kleren rondliepen; waar de si naasappelen langs de straten groeiden en iedereen welkom was. Hij had ge luisterd naar de ruwe wapenknechten, die gans Europa hadden doortrokken, maar in wien toch het verlangen bleef naar het land van vrolijke kleu ren en klanken. Ze hadden gezwetst en ruzie gemaakt, doch de wijn bracht hen weer samen en ze hadden gezon gen, hun eigen woorden op die vreem de tonen. Hoe verlokkelijk scheen hem dit leven van die zorgeloze man nen, wijl hij niets kende dan de va derlijke hoeve, de koe, het weinige kleinvee, de heide en de dorre akkers, die veel zweet vergden voor wat luttel koren. Dan die altijd gelijk domme lende einders, waarachter hij nog nooit was geweest. In zijn leven was niets gebeurd, dan 't verschijnen van de vermoeide soldaten, die 's morgens weer vrolijk waren vertrokken, en die bij hem slechts weêmoed hadden ge laden en heimweê naar het Zuiden. De oogst mislukte, vader stierf, zijn oudere broer bestuurde de hoeve en beval hem te arbeiden. Verlaten als hij zich voelde, wist hij opeens dat hij die domme mensen haatte en hij vloekte die grond, die hem verdwaas de in het dagelijks wro'eten. En toen de magere koe de ploeg door hét herfstland trok, bond hij liet beest los, klapte het schaterlachend op de flanken, zodat het dwaasspringend naar de hoeve terugrende, wierp de verroeste ploeg onderste boven en, snakkend naar adem, liep hij zuid waarts de horizon tegemoet. Uren stapte hij langs de baan zonder moe worden; 's avonds bedelde hij wat brood hij schaamde er zich niet over en hoopte gauw de soldaten te vinden om met ze mee te trekken. 't Moest reeds lang Winter gewor den zijn in zijn land, toen hij op een avond een hoog gebergte vóór zich zag, bedekt met sneeuw. Weken had hij reeds gezworven; de mensen spra ken anders, zo zangerig dat hij ze op het laatst niet meer verstond cn een paar nieuwe woorden van ze aanleer de. Hij zwierf vóór die bergen rond, want hij vond geen enkele weg, en trok tenslotte toch er over, door sneeuw en koude. Zijn ganse lichaam deed hem pijn. Aan de overkant lag een zonnig dal, dat zieh koesterde in de armen van de Alpen, vruchtbaar der dan hij ooit had gezien en met diepe kleuren. Uren lang bleef hij op de helling zitten, genietend, en daal de af naar de vlakte. Hij trachtte met de 'boeren te spreken. Tenslotte trok hij weer zuidwaarts, waar ook bergen waren, maar waar het nog warmer was. Vrouwen liepen wel eens met de vreemdeling meê, maar meestal ver liet hij ze heimelijk; als hij cp hen dacht, lachte hij grimmig-spottend met zich zelf, omdat hij ze schuwde. En de weg leidde steeds ,meer zuid waarts, langs een blauwe zee, waar een blauwe hemel boven koepelde. Daar achterhaalde hij soldaten, at diezelfde avond van hun soep en trok met ze mee, onopgemerkt. Toen het er op aan kwam, vocht en plun derde hij voor drie; zo had hij ook hun vriendschap gewonnen. Ze trokken naar het noorden en verlieten het land. Van andere stre ken vertelden ze, die langs een blau we stroom liggen, waar de mensen niet zo vrolijk zijn, maar weemoedig en dweepziek. Ze kwamen in dat land en de zwerver vond het even mooi. Hij wandelde nu weer alleen, want hij was liever zijn eigen baas. Ruwe landerijen met veel wouden en donkere rotsen lagen op zijn weg. In het dal was het bijna donker: hij zag er in neer en daalde. Mannen staken een groot vuur aan en veel donkere gedaanten kwamen er rond bijeen. Toen de vlammen hoog op sloegen, dansten ruw-verblijde men sen er om heen. In het schijnsel zag hij dat de vrouwen ook mooi gekleed waren, maar zonder slordigheid. De mannen droegen veelkleurige kleren. Na de wilde dans gingen ze zitten en zongen in koor. De balalaika's trilden licht en de vrouwen zongen hoog. De zwerver kwam naderbij. Twee vrouwen, die hem hoorden, maakten zwijgend plaats. Een kruik ging rond de mannen werden heftiger, en de vrouwen waren luidruchtiger. Men riep om een dans. De vrouw, die naast de zwerver zat, deed teken dat hij mee moest doen; maar ruw rukte hij zijn arm los en liep akelig spotlachend het bos ln. Hij was weer de baan op. De vreemde schoonheid van het land schap had hem wel bekoord, maar voldeed hem niet. Weken nadien kwam hij in een land, waar stille boeren woonden. Hét was niet zo bergachtig, maar tussen de akkers lagen veel bossen. Hij kwam in een dorp waar het kermis was. Op het feest in de namiddag werd hij onder luid gejuich als koning van het boog schieten gekroond en kreeg een beker öruivenwijn. De menigte drong zich rondom hem om vragen te stellen. De koningin, ciie de avond daar vóór gekozen was. kwam hein kussen en ze werden op de schouders het dorp rond gedragen, 's Avonds was een grote danspartij onder de lin den van de dorpplaats. Maar juist toen de eerste dans moest ingezet worden, was hij verdwenen. Hij was het dorp uitgeslopen en zag nog juLst in het westen een rode schijn van de zon die gedaald was. Onwille keurig sloeg hij die richting ln. Da streek werd weer licht heuvelig, da lucht killer en ijler. Hij wist dat hij- niet ver wan zijn huis kon zijn. Da mensen leken op hen, die hij altijd, gekend had, alleen spraken ze nog wat vreemd. Hij ging verder het wes ten in en herkende na een paar dsu gen de .omgeving van de h<ïeve. lij de verte zag hij de oude strooien da.' ken. Er was niets aan veranderd,' maar toch leek het hem veet mooier, geworden en aantrekkelijker, en hij voelde de behoefte er naar toe ta gaan, op die akkers te gaan cnaewer» ken, want er was werk aan. Als het helemaal donker was geworden, sloop hij de akkers rond, maar durfde da hoeve zelf, of de stallingen niet na- deren. De hond begon zacht te kreu nen, en dan barstte hij los in wild geblaf met af en toe een schreiend gejank. De zwerver bleef staan. Pas toen hij de deurkruk hoorde, trok hij zich terug, en ijlde over de ak kers weg. Zijn broer was builen ge« komen en had de man in het don« ker gezien. Hij maakte de hond los, maar dan was de zwerver reeds ver weg. Waar moest hij nu naar toe? Hij had nu eenmaal de hoeve weergezien en nam zich voor nooit meer teru$ te komen in zijn land. Hlj' voelde hoe hij zijn oude leven weer sou moe ten leiden, zo hij eens terugkwam, voor goed. Eenmaal had hij ae we reld gezien, in veel vreemde landen rondgezworven, en dacht dat hij er gelukkig was geweest. Hij zwierf op nieuw, het zuiden wilde hij niet prijs geven. Daar was het leven een echt paradijs," langs de eeuwig blauwe zea met de palmbomen, met wijngaarden en rozentuinen. Daar werd wijn ge dronken als water en de liederen hadden vrolijk hoge tonen, waals ja nergens anders die hoort. Weer zag hij de bergen met de besnaeuwda kruinen, weer de vlakte met de roe zige sleden en de zwartharige vrou wen, die hem toelonkten. Maar zijn geluk vond hij niet. Het' land scheen er vreemder dan de eerste maal, da kleuren waren te fel, de liederen te hoog om waarheid te zingen voor zijn verzwaarde ziel, de roes in de steden scheen hem vals en de vrouwen wa ren er niet mooier door' hun pik zwarte haren en bruine tinten. De mannen ,'aren er niét de zorgeiozen, maar luie vuile kerels. De beplantin gen v/aren verwaarloosd en ver schroeid onder een dodende zon. Ook de wijn smaakte hem niet zo goed als de herinnering. En hij trok weer weg vandaan, met afschuw in het hart, naar het land met de sombere dalen en d-e hoga vuren. En hij kwam er. Maar -ie men sen bekekenhem niet meer. Hij zocht de blijde vlammen en toen hij die eindelijk vond, was het niet datgene, wat hij reeds had gekend. Toen hij zag hoe weinig vruchtbaar het land was, hoe de boeren zelf do ploeg trokken en de kinderen ellen dig mager waren, vluchtte hij weg naar het noorden. Daar was hij ke ning geweest, daar werden wedstrij den gehouden van man tegen man, en eerlijk; daar was een blonde vrouw- voor een dag ziin koningin geweest, met haar moest hij nog altijd do eerste dans openen. Daar sou hij met kalmte het leven leiden van vroeger, waar hij zo sterk naar terug verlangde, maar waartoe zijn kop pigheid hem in de weg stond. Het dorp vond hij niet meer terug, wel vele dorpen die er goed op iéten. Er was geen kennis. Hij wou zich hier vestigen, anders wist hij niet waar heen. Zo hier niets hem bond, wlsffc hij dat er .iets onweerstaanbaars hem zou aantrekken van uit het westen, hij wist ook dat hij zou toegeven, zijn avonturen en verleden verlooche nen, voorgoed afstand doen van. do feestvierende vrouwen en -ie wijn, die hem zo gml was geschonken. Ban zou hij moeten vaarwel zeggen aan het vreemde, waarin hij eens met gans zijn ziel was opgegaan. Met angst zag hij vóór zich liet ontwa ken uit de droom, liet ontsnappen uit de roes, die hem had meegesleurd. Hij wilde niét ontwaken, hij wilda niét ontsnappen. Hij had zich losge rukt van de ou.de liefde, die hij ver.i loochende. Maar niets vond hij hier: hij was een vreemde plant, die geen wortel schoot. Lange tijd dwaalde hij in die streek rond, maar geen gastvrijheid werd aan de landloper geboden. En steeds beet in hem de zekerheid van het noodlot: alleen de terugweg stond voor hem open. In de rode gloed zag hij in gedachten heel het landschap van zijn geboortestreek. Zo sterk was de hallucinatie, dat zijn lichaam vóór- en terugzwijmelde. Plots drukte hij met zijn beide handen op zijn ogen als om zich -te verbergen, en bracht zich ln een afwerend en toch sme kend gebaar vóór zich uit. Toen wist de zwerver dat hij overwonnen was, en als gelagen liet hij zich op da grond v£t?ien, doodop en half be zwijmd. Toen hij in zijn land terugkwam was het lente. De gewassen stonden al hoog opgeschoten en de boom gaard bloesemde. Voor het hek bleef hij staan en keek verlangend naar de hoeve. Hij haaide diep adem en stapte er resoluut op af. MOORDENAAR VAN DEN HEER GALOPIN AAN GEHOUDEN IN FRANKRIJK VOLKSVERZEKENS! Tc Dijon werd de 23-jarige Belg Johannes Purser, uit Zomergem, die tijdens de bezetting tot de Vlaamse SS. behoorde, aangehouden. België heeft zijn uitlevering gevraagd, daar Purser schuldig zou zijn aan di moord op de Hr Gaiopin, besuiurder van een grote kredietinstelling te Brussel, tijdens de bezetting om het leven gebracht. I11 Duitsland zou anderzijds de Belg De Meyer Dominique zijn aan gehouden. Deze nor. de moord bedre ven hebben tijdens do bezetting op de Hr Paulsen, rechter te Ander lecht; 1 'n Frisse, lieve lentedag! De lucht is helder, rein en blauw. De Zonne lonkt met lieve lach! 't Is Mei! Naar bulten, jongens, gauwI De kinders spelen, pul en blij, En zingen zacht hun morgenlied! i De koeien grazen in de wei. De koekoek roept in 't ver verschiet! Rondom Maria's bi oc men troon. .Terwijl de Zon in AVesten zinkt, j Tampt 't avondklokje, zilverschoon. 'Wijl 't loflied van t Kindren ïlinktj AVE MABX&I

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 3