RUSLAND STAAT SCHAAK De blokkade van Berlijn •nlitgshulde Epuratie inzake Burgertrouw Wij schrappen onze naam niet Zaterdag 10 Juli 1948. BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postcheck 47.63.60. Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVIK en Omliggende ONZE BURELEN: ONZE UITGAVEN: AAN ONZE LEZERS EN CORRESPONDENTEN BUITENLANDS OVERZICHT HAROP DE TROMPE STEEKT V. S. van Amerika, Groot-Brittanje Frankrijk maken protestnota over aan Moskou. Opheffing ven bSeSthade mn Berlijn voorwaarde tof herneming der vierledige besprekingen, Kortrijk grootse ZONDAG 18 JUU 1948 1 Houdt die namiddag vrij DE WEG TERUG I - De nieuwe wet is een eerste stap in de richting van rechtvaardigheid, eerherstel en likwidatie der etterende wonde der epuratie. WERD EEN MEISJE UIT KESSEL-LOO TE LOURDES GENEZEN? STORT 50 FRANK NIEUWE ZWARE LUCHTVAARTRAMPEN ITALIAANS VLIEGTUIG TE PLETTER GESTORT t TE KEERBERGEN .8 Doden - 4 Geredden. TWEE PASSAGIERSVLIEGTUIGEN BOTSEN TEGEN ELKAAR BOVEN ENGELAND 44 Doden. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 50 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Holland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Aangesloten bij V.B.P.P. HET WEKELIJKS PRIJS PER Nr; 2 FRANK. KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Poperinge, Gasthuisstraat 19. leper, G. de Stuersstraat 4. YVervik, Kasteelstraat 28. Roeselart, St-Aifonsusstraat 12. Veurne, Noordstraat 14. Nieuwpoort, Langestr. IM. Dumon) Roeseiare-Ieper-Meenen. Veurne-Nleuwpoort-Diksmuide, Poperinge-Ieper-Wervik, Morgen Zondag 11 Juli. MEN ZEI dat het de romanti- achen tijd was, als op 11 Juli de vlaggen sloegen in de wind, op- tocnt werd gehouden, de fanfare Schetterde, de blauwvoet.,, vloog en de Vlaamse Leeuwdon derde. Romantische tijd! Nu: ZEI MEN, zijn we realisten geworden; en we doen niet meer lueè aan dat vertoon. En MEN staat verbaasd over zijn eigen verstand en zijn ultra modern realisme! Morgen vieren we wel 11 Juli. En wijzijn de realisten en die anderen zijn schuwe bangeriks en pantoffelhelden. «Wij» vieren, wij die weten in welk schoon landje wij wonen en er van houden; die onze plaats in ons vaderland be zetten willen, die 't als een enorm verlies voor ons zelf en ons land zouden aanzien, moesten wij ooit afstaan en prijsgeven wat ons groot maakte en aanzien gaf: on ze taal, onze gehechtheid aan Rome, onze eigen aard en ge- zinsdeugden. Maar we leven in een andere tijd? na wel; nu houdt men meer van een oom die veel geld won, ai was het met smokkelen, dan van een oom die «iemand» was! Nu heeft men meer respect voor bankbriefjes dan voor verstand, wetenschap of kunst! Dat heet in de gewone taal... ontaarden, maar heel het zogenaamd modern le ven is ontaarding en achteruit gang. Dat zogenaamd modern leven sloopt alles wat goed is en schoon. En wij zouden daar aan toegeven? Morgen zou een neger die lezen noch schrijven kan, maar een borst heeft als een coifre-fort en vuisten om een os te vellen en die ergens in Amerika ui een bokswedstrijd de wereldkampioen in de ring slaat, een groot man, een held zijn?... Dat is, weet ge, geen mensen maar olifanten-beschaving! Doen wij daaraan mee? Morgen vieren wij Want op 11 Juli 1302 was het niet om een beurs dat onze ge meentenaren vochten, maar om de... vrijheid. En die vrijheid was hun zo dierbaar dat zij het aan- dierven het sterkste en machtig ste leger uit dien tijd te weer staan en, met de hulp van hier boven, uit mekaar te ranselen. Hun vrijheid! Nog staat ge beeldhouwd op een schoorsteen Van 't stadhuis te Brugge: leder poorter van Brugge am- Ibachtsman of andre is vrij d'een lijk d'andere! De vrijheden hunner gemeente, van de ambachten en de nerin gen. Is Brugge niet een soort re likwieschrijn? Onzevoorouders bouwden, schilderden... meesterstukken! En dat zou 't onze niet zijn? en daar zouden we niet van houden? Zij hadden hun eigen, hoogstaande beschaving al hieten ze maar... Vlamingen? En dat zouden we maar laten varen als oude rom mel, als oude broldie jaren op de zolder lag? Voor die vrijheid vochten onze boerenin 1798. Men noemde hen brigands Maar die naam werd hun gegeven door de «Quis lings» uit dien tijd, zoals wij zelf nu door geparfumeerde nullitei ten gescholden worden voor... boeren! Om die vrijheid vochten onze jongens in 1914-'18. En 't blijft een eeuwige schande dat men de grafzerken schond van onze jon gens; en 't blijft om wraak roe pen dat het IJzermonument in puin blijft liggen en de schurken, die er van hielden opnieuw het land te verdelen, ongestraft ble ven. Om die vrijheid hebben we ge vochten in 1940. Gevochten met meer durf, meer taaiheid en meer offergeest dan diegenen die ko ning en leger besmeurden en een paar dagen later capituleerden en... collaboreerden! Morgen vieren wij. Op 11 Juli werd Vlaanderen vrijgevochten en tc Kortrijk op 't Groeningeveld staat de wieg van ons vaderland, België. We houden van Vlaanderen, we houden van België. Het Is het werk van de Voor zienigheid dat Vlamingen en Wa len één gemeenschap vormen. Een prachtige, een heerlijke gemeen schap. Maar in een gemeenschap, wil ze leefbaar zijn, moet gelijk heid van rechten bestaan. Wij vragen slechts het onze! Al zijn wij, Vlamingen, de meerder heid. Hebben wij het onze? Zie, ik las hoe in Congo vóór enkele dagen bij de grote plech tigheden, gesproken werd in 't Frans, in 't Vlaams en in 't Con- golees! Mijn blad wees er op hoe de Vlamingen tevreden waren, de Vlamingen in Congo, wel te verstaan! En 'k dacht bij me zelf; men zou in België misschien wel eens in 't Frans en in 't Con- golees spreken en de Vlamingen over 't hoofd zien. Wij vragen geen voorrechten, maar willen t'huis zijn in ons land, te Brussel even goed als elders. Wij zijn niet de minderen, de achterlijken. En zo er onder ons zijn die besmet zijn met die achterlijkheids-mentaliteit, dat ze die weggooien... dat is iets voor de oude rommel. Ons land kan alleen dan groot zijn wanneer Walen en Vlamingen mekaar eer biedigen en hoogachten. Maar we moeten beginnen met ons zelf, onze burgers, onze boeren, onze arbeiders te eerbiedigen en hoog te schatten. 11 Juli staat in dat teken. Is dat dan zo moeilijk? Wekt dat wantrouwen? Bij wie? Het kan alleen wantrouwen verwek ken bij die mensen die meer hou den van een oom, die geld won al smokkelen maar van wie ze... erven moeten, dan van een hoog staande mens, die niet aan geld dacht, maar leefde voor weten schap en kunst,... die meer ver dienste had dan... geld! Wij, Vla1 mingen, schreven onze naam in de geschiedenis van West-Europa. Wij willen dien naam niet schrap pen. Daarom vieren wij 11 Juli. PÉ VLAMYNCK. Van 4 tot 11 Juli is het de Kermis te Poperinge. Het kan nu zoel gebeuren aat in het nummer van he den enkele min dringende of actuele bijdragen niet ver schenen zijn en uitgesteld werden tot ons volgend num mer. De kermisweek immers is de week der betaalde verlof dagen en... een beetje ker- misvieren zal ons zeker wel niemand misgunnen. Zondag 11 Juli herdenken wij de verjaardag van de Guldensporenslag in 1302, te Kortrijk. De Guldensporenslag was van het grootste belang voor de totstand koming van België en, in de ontwik keling van het Land naar zijn hui dige eenheid en zelfstandigheid, een van de meest beslissende tussenkom sten van het Vlaamse Volk. Zowel als een hoogdag voor het Vlaamse land, zou 11 Juli een Nationale Feest dag behoren te zijn. In afwachting mogen de Vlamin gen zelf deze dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan, zonder uiting te geven aan hun Volksfierheid, die de grondslag is van de echte vader landsliefde. Zolang niet op 11 Juli, Nationale Feestdag, scholen, werk huizen en kantoren gesloten zijn, kunnen zij althans op persoonlijke wijze de Vlaams'e hoogdag vieren. Laten zij vooral hun huizen-bevlag gen! De Vlaamse Leeuwenvlag heeft haar eeuwenoude betekenis en waar de, nooit verloren. Sinds een Vlaams ridder in de kruistochten het schild met klimmende zwarte leeuw' op een Turks krijger veroverde en het naar Vlaanderen meebracht, is de leeuw het symbool geworden van der Vla mingen vrijheidsliefde en fierheid. Om de leeuw verwierven de strij ders van 1302 de erenaam van Klauwaards. Geen smet, geen mis bruik kon zijn symbolische beteke nis en waarde aantasten. Nu, zoals vroeger, moeten dan ook op 11 Juli de leeuwen aan de gevels van onze Vlaamse huizen dansen. Laten wij niet vergeten het woord dat Koning Albert in 1914 sprak tot de 80 Vlaamse soldaten in het Belgische leger: «Vlamingen, gedenkt de Slag der Gulden Sporen! Da vidsfonds-Hoofdbestuur. MAARSCHALK SOKOLOVSKY de Russische opperbevelhebber der Oostbczettingszone, on wie de last weegt alle moeilijkheden in de weg te leggen van de Westerlingen om dezen uit Berlijn te verdrijven. Elke hoop op ontspanning in de toestand geschapen rond Berlijn, welke door de Russen van de Wes terse zones afgezonderd wordt langs baan en spoor, is totnogtoe ijdel ge bleken. De luchtweg, die alleen nog als ver bindingsweg ter beschikking staat van de Westerse machten, wordt door deze thans ook druk benut. Door de Britten werden zelfs Sunderland-wa- tervliegtuigen ingezet, die dan neer strijken met zware ladingen op een Berlijns meer, gelegen in de Britse zone. Anderzijds worden ook kolen geparachuteerd, wat nog 'nimmer voordien is voorgevallen. Dag en nacht zijn de Amerikaanse en Britse transportvliegtuigen in het luchtruim, om de bevoorrading aan te brengen voor een bevolking van circa 2 en half millioen inwoners. Om de 8 minuten, brengt een toestel een nieuwe lading aan. Er blijkt evenwel vrees te bestaan dat de Russen zullen pogen ook de luchtverbinding te dwarsbomen; in hun bladen begonnen zij immers reeds de Westerse mogendheden te beschuldigen machines weg te slepen uit Berlijn. De betrekkingen tussen de ver schillende bezettende overheden, zijn er deze laatste dagen ook niet beter op geworden. Zo legde de Russische Kolonel Kalinin de verklaring af, dat de Russen niet langer meer zou den zetelen in.i de vierledige Kom- mandatura en dat deze dus niet lan ger meer bestond. Aan Maarschalk Sokolovski, de Russische bevelhebber, werd gelegen heid gegeven zijn goede intenties ge uit in zijn schrijven aan de Britse Opperbevelhebber, Generaal Robert son, in daden om te zetten, zodat hij werd verzocht samen te komen met de Britse, Amerikaanse en Franse Opperbevelhebbers. De uitnodiging werd aanvaard en de bijeenkomst had plaats, maar vruchteloos, Soko lovski weigerde de blokkade op te heffen. De Russen lieten aan de Berlijnse Gemeenteraad weten, dat deze slechts de Russische bevelen diende na te volgen, wat wellicht oorzaak zou kun- Zicïifje op het Gatow-vliegplein van Berlijn, dat thans door de Britten druk gebezigd wordt voor de aanvoer van allerlei levensmiddelen en andere goederen bestemd voor de Berlijnse bevolking der Westerse zones. Vooraan een paar tran spor Woestell en, achteraan spitfires yan de R-AJF. nen worden van een dubbele Ber lijnse Gemeenteraad. In de Westerse zones van Berlijn werd intussen cle pasmunt op de vroegere waarde gebracht; in deze zones was de waarde met 9 tienden verlaagd, wijl in de Russische zone de waarde ervan was behouden. Dit gaf aanleiding tot smokkel op grote schaal. Anderzijds werd door de Wes terse Opperbevelhebbers bepaald dat in hun Berlijnse zones de lonen aan de arbeiders slechts voor 25 moch ten worden uitbetaald, en de rest in Oostzone-munt, wat aanzien werd als een practische erkenning door de Westerse bezetters van de mark door de Russen in hun sector ingevoerd. Sedert een 10-tal dagen werd, in gevolge gevoerde besprekingen, ver wacht dat de Westerse mogendheden rechtstreeks bij de Russische Rege ring te Moskou een protest zouden laten geworden inzake de toestand te Berlijn. Er werd o.m. immers voor gehouden dat een officier niet het recht had beslissingen van de vier regeringen te niet te doen. Dinsdag jl. hebben de U. S. A. Groot-Brittanje en Frankrijk aan de' Russische ambassadeurs te Washing ton, Londen en Parijs protestnota's overhandigd. Elk der protesterende regeringen had een eigen tekst op gesteld. Alhoewel de inhoud dier no ta's nog niet offcieel is bekend ge maakt, blijkt het toch reeds dat met de opheffing van de blokkade rond Berlijn de eerste voorwaarde werd gesteld voor de herneming van vier ledige besprekingen omtrent Duits land. Deze stap stelt dus een einde aan de besprekingen tussen Generaals om het geschil tot het diplomatiek gebied te brengen en rechtstreeks te behandelen door de betrokken rege ringen. Of onder diplomatische druk de «technische moeilijkhedenwaar over de Russen steeds spreken, zul len verdwijnen is een open vraag. Wat er ook van zij, de Westerse geal lieerden zullen niets onverlet laten om het verkeer naar Berlijn te her stellen. Men beseft te Londen maar al te wel dat de bevoorrading met voedsel en steenkool langs de lucht niet voor onbepaalde tijd kan voort duren. Draper, de - Amerikaanse on derstaatssecretaris van landsverde diging verklaarde in dit verband: Indien de Russen niet snel hun zo nes opnieuw openstellen zullen de Amerikanen hun eigen weg gaan en eigenmachtig maatregelen treffen om de verkeersbeperklng op te heffen. Hij voegde er aan toe dat de Ver enigde Staten vastbesloten waren elke mogelijke actie in overweging te nemen Robertson van zijn kant verklaardeWanneer 2 millioen mensen op voedsel wachten, kun nen we geen plichtplegingen in acht nemen, s Uit dit alles blijkt hoe ernstig de toestand is welke om en te Berlijn wordt geschapen. Te Londen anderzijds, voert de Britse regering besprekingen met drie vertegenwoordigers van de Se- ci&al-Demokratische partij, die er Zaterdag jl. per vliegtuig zijn aange komen. In West-Duitsland zelf is men be gonnen met een campagne van Red Berlijn en van hun schaarse rant-, soenen geven de Wést-Duitsers nog af opdat eten zou kunnen worden Zie vervolg hiernevens S/tST PEARL HARBOUR 1941 BERLIJN 1948 Het Amerikaanse weekblad Ti me*» begint zijn beschouwingen over de gebeurtenissen te Berlijn, in -zijn jongste nummer, als volgt: De provocatie was, 6 Vi jaar geleden, te Pearl Harbour eenvou dig, vlug en onherroepelijk: Ja panse bommen sloegen op enkele seconden tijd, op de U. S.-slag- schepen in. De uitdaging te Ber lijn is van langere adem. Door de normale bevoorrading van de 2.500.000 inwoners der westelijke zones van Berlijn te verhinderen willen de Russen de Westerse Ge allieerden op enkele dagen of we ken uit Berlijn wegjagen. Betekent dat oorlog tussen de Verenigde Staten en Rusland? Al leen de Russen kunnen hierop antwoorden. De Amerikanen ho pen stevig dat het zo niet wordt. Er zijn nu drie mogelijkheden om de oorlog te voorkomen. 1) De Westerse Mogendheden kunnen Berlijn verlaten. Doen ze dat, dan geven ze de meest critie- ke en vooruitgeschoven post in Europa prijs en laten ze de Rus sen toe een nieuwe satellietstaat op te richten. Millioenen Euro peanen zullen dan ook met ont zetting vaststellen dat de weste lijke grootmachten voor de rauwe Sovjetmacht terugdeinzen. Oos tenrijkers, Italianen, Turken en Zzveden om geen andere te noc men zullen hieruit dan de noodlottige besluiten trekken. 2) In Warschau werd verleden week een tweede oplossing voor gesteld, en zoel door Mister Molo- tov. Aan het einde van de confe rentie met de Ministers van Bui tenlandse Zaken van zijn satel lietstaten, deed Molotov een nieuwvredesaanbod aan de Westelijke Mogendheden: de vier bezettezide mogendheden zouden Berlijn verlaten, een democrati sche regering aan de macht brengen en hun troepen uit Duitsland terugtrekken. (De Roer daarentegen zou onder vierledig toezichtznoeten komen volgezis de wijzen van Warschau) Het Kremlin vindt dit natuur lijk de goede oplossing, want zij hebben er een handje van weg om dergelijke «democratische» regeringen te organiseren En het vertrek der bezettingstroe pen wil in hun gedachten ezi be doelingen zeggen: geheel Duits land onder Sovjetplak brengén en het Westers Blok rechtstreeks en onmiddellijk bedreigen. 3) Amerika en Engeland ver kozen echter een derde oplossing: stand houden. Als de Russen de treinen stil hielden, dan vlogen de Westerlingen: om de vier mi nuten een vliegtuig, dag en nacht. Churchill vatte de situatie goed samen: Wij wensen hartgrondig dat de vrede zou mogen bewaard blijven, maar wij hebben geleerd dat er geen veiligheid gewaar- borgd wordt door toe te geven aan dictators, ze wezen nazi of communist... De enige hoop op vrede is gelegen in een krachtda dige houding. Wij moeten het de aanvaller dziidelijk maken dat wij de wereld tegen hem in het gelid, zullen brengen en dat wij onszelf cn onze zaak zullen verdedigen met alle zniddelen indien hij de verraderlijke dolkstoot zou geven. Ik kan U niet verzekeren dat een verschaft aan de 2 millioen Berlij- ners der Westerse zones. Dit voedsel wordt dan per vliegtuig overgebracht. Duitse spoorambtenaren spraken zich ook uit tegen de blokkade en ver klaarden zich bereid de spoorlijn tus sen Berlijn cn de Westerse zones in 8 dagen tijds te kunnen herstellen, zo de Russen het toelieten. Te Frankfurt anderzijds had een bijeenkomst plaats tussen de Mili taire Gouverneurs en de 11 Duitse Ministers der Westelijke Zone, ter be handeling van de vorming van de Trizonia en van een West-Duitse re gering. Inzake het tweede punt heb ben de Duitse vertegenwoordigers nog uitstel gevraagd. Woensdag jl. werd nu gemeld dat de Russen thans ook overgegaan zijn tot het bewaken van de luchtweg. Russische jagers vergezelden zekere toestellen der westerse geallieerden. Britse vliegers hebben er zich ook over beklaagd dat hun radioverbin dingen gebrouilleerd werden. De Russen hebben ook gewaarschuwd dat de vliegtuigen die zich buiten de 32 km. brede luchtstrook zullen wa gen, zullen gedwongen worden te lan den. Anderzijds hebben de Russen ook nog de verbindingen van 15 trams stilgelegd, waarvan de meeste toe vallig door de Westerse zone lopen. VWVVWUWtlVVWVWVWVWtAAfVt krachtdadige houding alle oor logsgevaar zal verwijderen... maar ik ben er zeker van dat een der gelijke houding niet alleen de beste, maar de enige kans is om een derde wereldoqrlQQ^te voor komen... TECHNISCHE MOEILIJKHEDEN... De Sovjet-Maarschalk Sokolov- sky heeft iets zeeg van onze na tionale Van Glabbeke! Onze fa meuze Oostendenaar maakte zich inderdaad in 1945 beroemd door voor te zoenden dat men geen nieuzoe algemene verkiezingen kan houden wegens technische moeilijkheden»: er zoaren potlo den en koordjes te kort! Een gelijk spelletje speelt ook Sokolovsky die beweert dat het treinverkeer moet zoorden stopge zet wegens technische znoeilijk- hedenMaar toen de drie ives- telijke kommandanten hem vroe gen wanneer die moeilijkheden zouden uit de weg geruimd zijn, antzooordde hij niet. Integendeel: de vierledige kommandantur werd gesaboteerd, nieuzoe moeilijkheden in de geldcirculatie zverdezi ge schapen, en de Berlijzise commu nisten traden gewelddadig op te gen de Berlijnse gemeenteraad omdat die geezz partij wilde kie zen voor de Russische bezetter te gen de andere drie mogendheden. De westelijke bevelhebbers de den nochtans al het mogelijke om de zaken zo kalm mogelijk op te ziemen en de geschillezi in der minne te regelezi. Maar alles zoas te vergeefs. En er zoerd zelfs een ogenblik gevreesd dat de Russen incidenten zouden uitlokken langs de internationale luchtcorridor Dat kan trouwens ziog dagelijks gebeuren. De zoestelijke mogendheden re deneren als volgt: wij zijn te Ber lijn krachtens internationaTe ac- coordezi, ezi wij blijven er dzis. Men zal er ons niet uitgooien, dan door een oorlog», zei Gene raal Lucius Clay. Intussen moet men toezien dat de Russen door een hongerblok- kade tegen de Duitse bevolking de Azigelsaksers trachten te verjagen en daarbij nog zo vierkantig zijn .dat ze proberen de schuld van de 1 Duitse honger op de Westermach ten te schuiven... wat natuurlijk alleen de gesynchroniseerde com munistische kranten geloven. Zou het dan voor een dictator merkelijk fataal zijn dat hij, uit overmoed, zijn eigen ondergang bewerkt? DIPLOMATEN VOLGEN DE GENERAALS OP De besprekingen ezi onderhan- aelingezi der westelijke komman danten met Maarschalk Soko lovsky zitten volledig in het slop. De westelijke mogendheden zouden dan ook besloten hebben tot de laatste middelen hun toe vlucht te nemen: een gezamenlij ke diplomatieke demarche bij het Kremlin. Sedert een tiental dagen zetelt te Londen inderdaad een permanente commissie die de ge beurtenissen te Berlijn op de voet volgt en daar is men thans van oordeel dat, na de weigering van Sokolovsky het treinverkeer te herstellen, alle middelen der kom mandanten uitgeput zijn. Er blijft alleen nog een diplomatieke op lossing over. Heeft die demarche nzi enige kans tot een resultaat te leiden? Ongetwijfeld, indien de west machten zekere toegevingen wil len doenbv. Ruslazid laten mee spelen bij de controle over de Roer, of een centrale Duitse re- gerizig oprichten onder commu nistische invloed. Maar daar kan natuurlijk geen sprake van zijn. En anders? Wel wij geloven dat de westmachten de diplomatieke slag kunnen winnen, omdat Rus land schaak staat. Het kan zich naar onze mening alleen maar terugtrekken of... oorlog voeren. Als men nu aanneemt dat Rus land op dit ogenblik een oorlog eerder vreest 'dan wenst (ze zit ten nog zonder atoombommen) dan moet men aannemen dat ze hun koning zullen verplaatsen. Inderdaad: ze hebben moeten ondervinden dat de westmachten zich niet om dreigementen terug trekken, en dat ze de bevoorra ding van hun Berlijnse zones spijt alles verzekeren. Deze lucht- bevoorrading vergt vanzelfspre kend reusachtige inspanningen en offers, maar het effect ervan is niet dat er een zekere ontmoedi ging zou komen en zekere me ningsverschillen zouden ozitstaan onder de Westelijke verbondenen. Integendeel: ziaarmate de moei lijkheden groter worden en het Sovjetgevaar scherper vormen aanneemt, in dezelfde mate groeit de eensgezindheid en de verbeten wil om stand te houden in geheel het Westen. En wanneer de U.S.A. thans tegen alle vroegere uitspraken in confereert met de vertegen woordigers van het Vijflandcn- pact, overweegt bij het Westers Blok aan te sluitezi en de modali teiten van een nieuwe leen- en pachtwet uitwerkt, dan komt dit in grote mate voort uit de ob- structiepolitiek door het Krem lin gevoerd en dan leidt dit er naar het spel op het politiek schaakbord nog geslotener te ma ken. Intussen heeft het Kremlin ook kunnen ondervinden dat zijn pro paganda bij de Berlijners maar weinig succes heeft geoogst, maar dat de hongerblokkade integen deel de natuurlijke anti-commu nistische gevoelens nog heeft doen oplaaien. De machthebbers te Moskou zzzllen er zich dan gok vermoe delijk rekenschap van geven dat de drukkizig te Berlijn een slech te zet geweest is en zullen ze be reid zijn hun stukken terug te nemen, indien de westmachten maar accoord willen komen op een formule die de schijn nog kan redden. We hopen het tenminste dat de Russen zo verstandig zullen zijn, zoniet wordt het de fatale aan loop naar de fatale ontknoping. En die ontknoping zou voor de communisten wel eens het begin van het einde kunnen betekenen. GENERAAL LUCIUS CLAY de opperbevelhebber der Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland, en die van wege zijn regering alle macht bezit om gelijk welke maatregelen te treffen te Berlijn om de rechten dei- Amerikaanse troepen te vrijwaren. Tenware zij zouden van oordeel zijn dat alleen een oorlog hen nog van een natuurlijke dood kan readen. I)E EBBE VAN HET COMMUNISME Onmiddellijk na de oorlog was het vioed. Nu begint de eboe. In West-Europa eerst uit ae re deringen gegooid en in de oppo sitie vastgenageld, verliezen ze hier de administratieve sleutel posities van waaruit ze de Grote Avond konden voorbereiden. In Noord-Europa heeft nun bru tale politiek alleen naar een ver- scherpce weerstand geleid, en de jongste verkiezingen in Finland waar ze een tioaalftal zetels ver loren bewijzen dat zelfs de meest bedreigde volkeren geen lust ge voelen om zich zo maar te laten opslokken. In Oost-Europa tenslotte, dat het uitsluitend jachtgebied van het Kremlin geworden is, schijnt er ook een haar in de boter te zijn. De historie van het Kominform tegen Tito is inderdaad een eigen aardige geschiedenis. Niet dat wij enige lust gevoelen om nu zo iets als sympathie te gevoelen voor de Yougo-Slavische dictator wiens wandaden ivij zo maar niet kun nen vergeten en vergeven. En 't is ook best mogelijk dat er heel wat comedie rond heel dat geval ge speeld ivordt, want het past slecht met de communistische tactiek iemand te veroordelen wanneer men niet op voorhand zeker is dat de muis in de val is. Maar toch: waar rook is, is vuur, zei Uilenspiegel, en wat er nu ook mag achterzitten, één zaak is naar ons oordeel duide lijk: ook in het hol der beren zijn allen het niet roerend eens, en Moskou's rijk is zo groot gewor den dat het Kremlin niet meer de perfecte controle heeft over al zijn gevangenen. Dat herinnert ons trouwens aan de nazi's die op een zeker ogenblik alles perfect in handen hadden en van hun Quislings een perfecte gehoor zaamheid mochten verwachten. Dat. was toen alles hen nog voor de wind ging. Maar zodra de kan sen enigszins keerden, begonnen de poppen te dansen. Zouden we daaruit ook mogen afleiden dat het Moskou niet meer zo goed gaat en dat de sa tellieten bijgevolg rumoerig en opstandig worden in de hoop, des noods zonder Rusland, de posities te bewaren die ze, dank zij Rus land veroverd hebben? Of is het het normaal gevoel van nationaal zelfbeioustzijn dat in opstand komt tegen de slaven- rol waarop alle volksdemocra tieën zijn aangewezen? Om het even: het weinige dat ivij er over weten wijst uit dat er in het Oosters Blok ernstige bui tenlandse moeilijkheden bestaan, en dat het gevaar voor dissidentie bestaat. Moskou zal dat natuur lijk niet gemakkelijk laten ge beuren en beiverkt op dit ogen blik ongetwijfeld de Yougo-Sla vische communisten op een zeer bizondere manier. Intussen blijkt duidelijk dat het communisme voortdurend veld verliest, ook in Oost-Europa waar het met geweld wordt staande gehouden. Dit moet ons dan ook een riem onder het hart steken om met meer kracht en meer spoed nog het Westers Gemenebest volledig uit te bouwen. 7-7-48. V. WESTERLINCK. Een meisje uit Kessei-Loo zou t.e Lourdes op wonderbare wijze gene zen zijn. Het geldt hier de 30-jarige Germaine Dormaels, tijdelijk verblij vende met haar ouders in de Snep penstraat te Kessel-Loo, daar hun ■huis 'te Blauwput tijdens de bombar dementen totaal vernield werd. Deze juffrouw was sinds 1937 ziek en lag plat te bed sedert 1944 wegens een zware ziekte die haar het gaan on mogelijk maakte. Bij gelegenheid van de gro.e ziekenbedevaart was juf frouw Dormaels onlangs te zamen met vele anderen uit het Leuvense naar Lourdes gereisd. Zij nam er aan alle godsdienstoefeningen deel en stelde een tSer laatste dagen van haar verblijf aldaar plots vast dat het haar mogelijk was recht te blij ven staan. Nadat zij uit het bad ge komen was, kon zij zich zelf te za men met een vriendin rechtstaande laten fotograferen. Onmiddellijk wer den de nodige medische vaststellin gen gedaan. Juffr. Dormaels maakte de terugreis in de beste voorwaar den en stapte te Leuven blijgezind en stralend van geluk uit de trein. Dagelijks mag zij-nu korte tijd op staan en zij kan zich reeds verplaat sen. Het is nu aan de bevoegde in stanties om uitspraak te doen in deze zaak. De nieuwe wet is een eerste stap in de richting van rechtvaardigheid, eerherstel en likwidatie der etterende wonde der epuratie. De wet van 14 Juni 1948 die de be sluitwet van 19 September 1945 moet vervangen is eindelijk verschenen in het Staatsblad en is van toepassing sc-dert 6 Juli 1948. Een volledig commentaar geven van die wet is onmogelijk. Enkel wil len wij in een kort overzicht vluchtig aanduiden welke cle nieuwe princie pen zijn door die wet aangenomen en welke personen die wet moet interes seren. De hieronder bepaalde personen mogen ingevolge die nieuwe wet, hun politieke en burgerlijke rechten te rugvragen binnen de twee maanden (het is te zeggen tot op 5 September 1948) door aangetekend schrijven ge richt aan den Procureur des Konings van het arrondissement van hun woonplaats. Let dus goed op, de termijnen zijn zeer kort. 1) Al degenen die als afgezette ambtenaren enz. onder toepas sing vielen van artikel 1 van de besluitwet van 19 September 1945 en die van ambtswege en zonder verhaal vijf rechten had den verloren: (stemmen, kiezen, openbaar ambt waar te nemen, eretekens te dragen en lid te zijn van de jury). 2) AI degenen die op de lijst van de incivieken gesteld werden door de auditeurs, dat zij al of niet verzet aangetekend hebben en zelfs indien zij van hun ver zet afgewezen werden. 3) Al degenen die veroordeeld wer den door krijgsgerechten tbt cor rectionele straffen, t.t.z. tot en met vijf jaar gevangenisstraf. (Vijf jaar hechtenis of opslui ting is een criminele straf). Wanneer zij een aangetekend schrijven gericht hebben aan den Procureur des Konings moeten ze wachten tot'deze magistraat hen laat weten dat de zaak opgeroepen wordt voor de Burgerlijke Rechtbank van Eersten Aanleg. De rechtbank neemt dan een beslissing en tegen die be slissing- hebben de belanghebbenden en de Procureur des Konings het recht van beroep aan te tekenen. De zaak komt dan voor het Hof van Be roep. Tegen de beslissingen van het Hof van Beroep mag men zich in ver breking voorzien voor het Hof van Cassatie. Daaruit mogen we dus afleiden dat degenen die reeds een verhaal had den ingediend en die er niet in ge lukt zijn hunne rechten terug te krijgen, zelfs indien ze tot in verbre king zijn geweest, terug mogen her kansen en herbeginnen. Zij moeten herbeginnen! Wellicht zullen ze opmerken: Het gerecht zal toch hetzelfde uitspreken als de eerste maal. Dit is glad ver keerd. Inderdaad, de nieuwe wet heeft een gans nieuw systeem ingericht. Vol gens de oude Besluitwet was in som mige en in de meeste gevallen de rechter gebonden aan strikte criteria's en moest hij in bepaalde gevallen de op postcheckrekenlng Nr 4763.60 der Gebroeders Sansen, Poperinge, cn ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. vervallenverklaring uitspreken. Zc b.v. wanneer iemand lid was geweest van het V.N.V. of van De Vlag, dan kon de rechter, gebonden aan de wet, niets anders dan hem bij uitspraak zijn rechten doen verliezen. Het de bat ging juist enkel en alleen over het feit: weten of hij lid was of niet van die beweging. Thans is dit alle maal veranderd. De rechter mag in elk bepaald geval oordelen of die persoon, zelfs indien hij lid was, toch zijn burgen-echten mag behouden of niet. De rechter - mag souverein en vrij-keurig over elk geval oordelen en mag uitspraak doen in billijkheid en rechtvaardigheid. Wij hebben veel redenen om te menen dat de rechters .zeer breed zullen zijn. Hoe kan men immers de burgerrechten en politieke rechten ontnemen aan iemand die b.v. niet veroordeeld werd. a'swan- neer de wet zelfs toelaat dat degenen die vijf jaar gevangenisstraf hebben gekregen, die mogen terug ontvan gen. Is dat geen teken en geen wen king van de wetgever aan de rech terlijke macht? Vroeger ook was het voor een amb tenaar voldoende hem zijn rechten te doen verliezen, omdat hij zou af gezet geweest zijn op grond van zijn gedraging ten opzichte van den vij and tijdens de bezettingDa nieu we wet eist daarentegen dat hij ernstig aan zijn burgerplicht en zou tekort gekomen zijn Wat reads heel wat anders is. Ook is het volgens ons een plicht voor degenen die hunne rechten ver loren hebben, ze terug te vragen. Aldus zullen zij de gelegenheid heb ben terug een plaats te kunnen innemen in de maatschappij om er als deftige burgers hun brood: en dit van hun gezin te kunnen verdienen. Voegen wij daarbij nog, dat in ge val de rechtbank de rechten terug geeft aan de afgezette ambtenaren, hun administratief dossier terug ver stuurd wordt naar de administratieve dienst die tegen hen een tuchtmaat regel genomen heeft, ten einde ge beurlijke herziening van de tucht straf te bekomen. Dit is dus de enige gelegenheid die ze hebben om hun. geval volledig te doen herzien. Zelfs degene die verzet aangetekend hebben op voet van de oude besluit wet en op wier verzet er nog geen de finitieve beslissing is genomen, zou den, menen wij, een nieuw verzet moeten aantekenen krachtens de be palingen van de nieuwe wet. Die nieuwe wet is dus een stap vooruit in de richting van rechtvaar digheid, eerherstel en likwidatie van de etterende Wonde van de repressie. Is ze voldoende? Wij menen het niet. Het zijn nog altijd administra tieve straffen die uitgesproken zijn in weerwil van de grondwet en het zijn altijd retroactieve straffen. De prin ciepen blijven dus gekrenkt. Daaren boven zullen de belanghebbenden af hangen van de willekeurige beslissin gen van de rechters die door geen vaste regels meer gehouden zijn. In een gelijkaardig geval zal de ene rechtbank zó, de andere anders uit spreken. en in., één en dezelfde recht bank zal veel afhangen naar gelang de rechters die toevallig zullen zete len. Aldus besluiten wij: Die wet is een eerste stap. Andere wetten zullen moeten komen die deze nog zullen moeten aanvullen en verbeteren. Maar intussen zouden de belangheb benden ongelijk hebben hun kans niet te wagen en de gelegenheid te laten voorbijgaan het onrecht dat hen aangedaan werd. pogen te doen her stellen en goed le maken. H. Deze foto stelt u voor het gans uiteengereten Italiaans toestel dat nabij Keersbergen te pletter sloeg in de bossen, tengevolge snelheidsverlies na een mislukte landingspoging. Zoals gemeld waren er F doden te betreu ren bij deze ramp. Op Donderdag 1 Juli jl., in de na middag, stortte een Italiaans passa- igierstoestel van de lijn Milaan-Brus- sel, te pletter nabij het vliegveld van Keersbergen, waar he; had pogen te landen. Oorzaak was vermoedelijk hoogteverlies. Het toestel viel te pletter midden het bos en sloeg onmiddellijk in vuur en vlam. Van de 12 inzittenden wer den er 8 gedood, waaronder twee Bel gen, wijl er 4 werden gered. Onder de geredden bevindt zich de air-hos tess, die uit de brandende kajuit werd getrokken door een andere overle- jvende, een Zuid-Afrikaan, die zich dan nog onmiddellijk naar Meisbroek per auto deed voeren waar hij dan plaa;s nam aan boord van een an der vliegtuig dat hem naar Stock holm bracht. Zondag JL rijn een vliegtuig van de Scandinavian Airlines System en een Brits toestel van de R.A.F.- Commandin de buurt van het1 vliegveld van Northolt, tegen elkaar gevlogen en te pleiter gestort in de bossen van de omtrek. Het Zweedse toestel kwam uit Stockholm, het Bries uit Colombo. De toestellen kwamen op de grond terecht op een 2,5 km. van elkaar. Het Zweeds toestel brand de daarbij uit. Aan boord van het Zweeds toestel bevonden zich 25 passagiers en 7 le den van de bemanning. In het Bri..se vliegtuig waren er 12 personen aan boord, o. m. Sir Edward Gent, Britse Hoge Commissaris voor Malaikka. Alle inzittenden van beide toestel len kwamen om hea leven.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1