De Mysteries van het Kremlin Veel geblaat maar... weinig wolle De XXI6 IJZERBEDEVAART op Zondag 22 Augustus De onderhandelingen tussen Oost en West te Moskou Voor de Kristelijke opvoeding van onze kinderen KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN ONZE BURELEN: BUITENLANDS OVERZICHT 16 AUGUSTUS VERLOFDAG IN OPENBARE DIENSTEN EEN GOUWDAG VAN DE VLAAMSE TOERISTEN BOND TE TIELT 20 MILLIOEN DOLLAR KREDIET VOOR BELGIE Een verklaring van hunne Exc. de Bisschoppen van Belgie. Programma der Plechtigheden De Westerse Ambassadeurs reeds driemaal ontvangen door Hr Molotov Een basis van vergelijk zou er zijn nagestreefd... - Maar Berlijn blijft intussen crfgegrendeld. flip! TOESTAND TE BERLIJN ONGEWIJZIGD 20.000 MUTUALISTEN STORT 40 FRANK .yj^VUVWWWVfVWWUWWW.'WV'! Zaterdag 14 Aug. 1948. BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postcheck 47.63.60.. i ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 40 fi Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Holland 3,— fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVIK en Omliggende HET WEKELIJKS NIEUWS Aangesloten bij V.B.P.P. X ^AAR. N' 33. ^VVIAlVVMIWOAfWUVVVWflnAl' PRIJS PER N': 2 FRANK. Poperinge, Gasthuisstraat 19, leper, G. de Stuersstraat 4. Wervik, Kasteelstraat 28. Roeselari, St-Alfonsusstraat 12. Veurne, Noordstraat 14. Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumon). ONZE UITGAVEN: Roeselare-Ieper-Meenen. 4 Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide.J Poperinge-Ieper-Wervik, 25®i We kennen dat spel,, in stad lijk te lande. Een mijnheer of een dame' heel wat anders dan de Nieuw- marktnaars of de leurders van Houthulst en Klerken die bin nenkomen en u hunware willen opsulferen! Ge kent dat! even goed als ik. De sukkelaars, die zich laten beet nemen om dat in officieel Vlaams te zeggen, zagen te laat dat ze gefopt waren.. Grote ma nieren, een vloed van woorden en... slechte marchandise! Wie niet kocht aan die grote mijn heren of dames weet hoe moei lijk ge die buiten krijgt en hoe ge soms van die dames en he ren moet horen dat ge maar een domme boer of een bekrompen steeling zijt. A Die nieuwe middelbare scho len? Dat goedje is van de zelfde marchandise... veel geblaat en weinig wolle! Ge durft nog al,' Pé! Ik durve de waarheid zeg gen, de hele waarheid, niets dan de waarheid Bewijzen, Pé! Onmiddellijk! Op ons dorp is een gemeente school, een flinke gemeenteschool waar alle ouders hun kinders naartoe sturen. Een flinke school met flinke meesters. Nu spreekt men van scholen met... leer krachten, maar wij zeggen nog altijd meesterswant onder wijzers moeten ten slotte nog,... meester zijn over hun leerlingen. En ook op ons dorp werd pro paganda gemaakt om de ge meenteschool leeg te pompen, om de kinders te onttrekken aan de meesters en die aan de middel bare school én de prima-leer krachten toe te vertrouwen. «Onze meesters» zijn 't hert in! Niet alleen op onze gemeente, maar overal. Want onze meesters, ook in onze gemeentescholen op enkele uitzonderingen na verdienden ons vertrouwen, wa ren in dagelijks contakt met de ouders, lieten zich gelegen aan de kinders, zorgden voor de leer lingen, gaven soms een raad of vermaning, spraken al eens met de ouders... Kom, de school op het dorp was iets van ons. Zo was het altijd geweest en 't con takt tussen school en familie, tussen meesters, leerlingen en ouders was een zegen op de ge meente. Dat moet nu verdwijnen!... en we krijgen in de plaats veel ge blaat en weinig wolle! weten hoe het elders verliep met die fameuze STAATS-lagere scho len. Ziet ge? Veel geblaat maar... geen wolle! A Dat is de werkelijkheid. Er is nog veel meer! Er wordt toch zo goed gezorgd voor de kinderen van te lande, die naar {ie... staatsschool lopen. Treins, trams, autobussen rege len 't zodanig dat de leerlingen tijdig op school en tijdig 'weer t'huis komen. Autobus-uitbaters werden beleefd... verplicht de uren van hun dienst te wijzigen of speciale bussen in te leggen. Is dat alles niet schoon? Zo 'n bezorgdheid voor de kinders! Precies! Dan moet ge dat spel van dichtbij bekijken. Weet ge wat dat eigenlijk is? Een echt straatlopenen niets anders! Kinders van de... .be waarschool en grotere van 13-14 jaar per trein, per tram, per autobus 's morgens op weg, 's avonds weer alle saam ondereen in 't gekend hoekske op trein, tram, op de bus... 't prettig, 't plezierig reiske van ieder dag en om zich niet dood te vervelen... enkele uurkes verslijten op de banken in de klas. Of die kinders alle nu... ge leerde bollen zullen worden? We zullen nog zwijgen over de rest... Zou ik ongelijk hebben als ik zeg: Veel geblaat en weinig wolle? 'k Ben nog t'einden MIJN his torie niet, bijlange niet. 'k Ga zelfs nog niet wijzen op de... dure scholen waar alles voor... niets is. Op de LAGERE school te lan de wordt maar weinig gekeken naar de... uitzet van de kinders. Kom, wie zou de schoollop-ers als fijne stads-kinderen aankleden? Maar als die kinders naar de staats-school lopen, dan moeten ze toch niet onderdoen voor de stadskinders en dan werkt de ja loezie van de kleine en van de... ouders! Dat wordt: groot doen en-niets doen! En dat alles om min te leren op de school en veel andere din gen te leren die ze best niet zou den kennen. Dat is DE werkelijkheid! PRINSES MARGARET-ROSE VERLOOFD? Be tweede en jongste dochter van het Britse Koningspaar, Prinses Margaret-Rose, zou, volgens bepaal de geruchten, zich binnen kort ver loven met de 22-jarige John George Vanderbilt, Henri Spencer Churchill, Markies van Blandford, een neef van de gewezen premier Hr Winston ChuréhIÜ. De Markies van Bland- ford is tevens de erfgenaam van de 10» Hertog van Marlborough. Als luitenant van de Life Guards kwam hij onlangs uit het Verre Oosten terug. In onze vrije en gemeentescho len MOESTEN 400 halve dagen school gegeven worden. In onze vrije scholen ging dat veelal tot 430. Voor de staats-scholen geldt die regel niet. Daar moeten maar 350 halve dagen gegeven worden. Er komen dan wat andere halve dagen bij voor sport, openlucht spel, reizen en... vertoningen. Weet ge hoe die halveda gen klas gegeven worden in die fameuze nieuwe staats-scholen? 's Morgens ten hoogste twee uren en half les. In de namid dag ten meeste twee uur. Want de leerlingen van den buiten en de leerlingen die niet inwonen moeten toch op tijd htm trein, hun tram of hun autobus kun nen halen! Zodat er in de namid dag nooit meer dan een uur en half klas wordt gegeven. Wat kan dat geven? Veel geblaat en weinig wol. Kan het anders? Kunnen die prima-leerkrach ten die hun leerlingen niet ken nen, met minder tijd per dag, en enthoeveel dagen min in 't jaar... mirakels doen en betere uitsla gen bekomen dan onze gewone meesters die zich met hert en ziel aan hun leerlingen geven? En onze meesters kennen hun leerlingen, kennen de families, zijn er meê vergroeid. Ge hebt nog wel gehoord, van het Fonds van de Meestbegaaf- den? Leerlingen moeten een examen afleggen om te kun nen genieten van dat fonds. Welnu ik ken een hoekske in onze provincie waar dees jaar vier leerlingen slaagden in dat examen... drie uit vrije scholen een uit een van onze gemeen 'k Heb er nog voor meer dan een keer; want dat school-vraag- stük gaat zodanig de ouders aan, dat zij dat vraagstuk grondig moeten kennen. 't Is niet moeilijk op een strooi briefje, of in een brochure dat officieel staats-onderwijs op te hemelen. Het is zeer gemakkelijk de foto's te |even van de prach tige nieuwe scholen gebouwd met uw-en mijn geld. Maar met al die prachtige foto's, met al die wondere beloften en voorspellin gen kunt ge even goed gefopt en bedrogen worden als door die grote heren en dames uit Brus sel die u waardeloze dingen ko men... presenteren voor... grof geld. 'k Zegge 't nog: Veel geblaat en weinig wolle! Laat u en uw kinders niet beet nemen! PÉ VLAMYNCK. Het Ministerie van Begroting d.eelt mede: Aan alle openbare diensten zijn instructies gegeven om aan hun per soneel op Maandag 16 Augustus, in plaats van op 15 Augustus, vacantie te geven. Op Zondag 15 Augustus houdt de V. T. B. zijn jaarlijkse gouwdag voer West-Vlaanderen te Tiel;, waar hij een bloeiende afdeling heeft. Te 8 u.H. Mis in de St-Pieters- k'erk. Te 10 u.: Bezoek aan de stad. Ver zamelen aan het Belfort. Te 11 u.: Algemene bijeenkomst in de zaal Rio, Hoogstraat. - Kor:e toe spraken door vertegenwoordigers van het hoofdbestuur en van de provin ciale leiding. Te 12 u.: Ontvangst ten stadhuize. Te 14.30 u.: Bloemenhulde bij hef g'edenkteken van de Boerenkrijg. Te 15 u.: Wandeling naar de Poel- berg. - Bijwonen der beroemde pro cessie van O. L. Vrouw ter Stokt. - Daarna openluchtfeest. Te 19 u.: Terug in de stad voor het gezellig afscheidsfeest. Er is ook gelegenheid tot het be zoeken der Handelsfoor. Alle West-Vlaamse V. T. B.-ers worden vriendelijk doch dringend uit genodigd. In het raam van het Marshall-plan zijn thans besprekingen aan gang voor het verlenen aan ons land van een krediet van 20 millioen dollar zijnde 872 millioen Belgische frank door de U.S.A. aan België. TE BERLIJN, LICHTE VERBETE RING VAN DE BAROMETER De technische moeilijkheden van Maarschalk Sokolovsky blij ven nog altijd voortbestaan. Alle voedsel en brandstof voor de Westelijke sectoren moet nog steeds over de luchtbrug. Een ogenblik werd er gevreesd dat de Russen ook daar moeilijk heden zouden zoeken. Luchtma- noeuvers loerden door en rond. de corridor gevoerd. Het regent pro testen wegens zoge~:egde schen dingen van de luchtcode. Maar het blijft er bij. Men heeft de indruk dat de Russen zelf blij zijn dat de luchtbrug gevonden werd om uit het straatje zonder eind te geraken; althans tij delijk. Intussen heeft de barometer af en toe een lichte neiging om naar beter weer te gaan. De Rus sen zelf kondigden inderdaad aan dat 40 treinen zouden rijden voor de Leipzig er Messe de Handelsfoor te Leipzig, en het zou ondenkbaar zijn dat die trei nen zouden bollen en andere niet. Ondenkbaar voor de Angelsak- sers natuurlijk en ook ondenk baar voor de Russen, die dan het smoesje van de technische moeilijkheden niet langer meer zouden kunnen volhouden. Op dit ogenblik worden te Frank fort handelsbesprekingen gevoerd tussen de Russische zone en Bi- zonia. Dat is een ernstig teken dat de Russen het goederenver keer met de Westzones willen herstellen, want wat zin zou het anders hebben, economische -"be sprekingen aan te vatten. Doch anderzijds zou men zeg gen dat er geen beternis komt m de toestand. Eén voorbeeld slechts: de herrie rond de politie chef. Nu zijn er twee: één voor de Russische zone en één voor de Westzones. En straks gaan ive het vermakelijk schouwspel be leven dat de twee polities me kaar zullen aanhouden! Dat is inderdaad geen beioijs dut: de Russen zouden geneigd zijn op nieuw de vierledige Kommandan- tur te laten functionneren. Intussen werkt de tijd echter tegen de Russenén materieel én psychologisch. Materieel hebben de Angeisaksers hun luchtvloot fel versterkt, en hebben ze' in eigen land scherpere maatrege len getroffen om gebeurlijk aan het ergste het hoofd te kunnen bieden. Psychologisch haalt hun spel ook niet veel uit bij de Duitsers. Denken we maar aan de Rus sische belofte heel Berlijn Ir vitailleren, en wel door import uit Rusland. En de werkelijk heid?- Luidens berichten zouden de rantsoenen in de Sovjetzone fel verlaagd zijn, zgz. om de an dere Berlijners te kunnen helpen, terwijl er anderzijds maar 19.000 Berlijners zijn op de 2.225.000 die in de Westelijke zones leven, die zich voor rantsoenering in de Sovjetzone hebben laten inschrij ven! Het blijkt dus duidelijk dat de Berlijners weinig rekenen op de Russische beloyten, terwijl ze stellig geloven in de zekerheid van de Angelsaksers. Hoe de Berlijners er trouwens over denkenmoge nog blijken uit volgend klein feit: Toen een Amerikaans transportvliegtuig in de straten rond Tempelhof te plet ter viel en dat bij dat ongeluk twee Amerikanen omkwamen en geen enkele Duitser, schreeuwde de Sovjetpers dat de luchtbrug een gevaar was voor de veiligheid van de Berlijners. Ze waren ech ter vlug uitgeschreeuwd, toen de Berlijners zelf spontaan een lijk dienst voor de verongelukte vlie gers op touw zetten. Wellicht zal de groeiende sym pathie voor de Angelsaksers ook wel voor iets in de weegschaal meewegen, om de Russen wat meer handelbaar te maken. tAfWVWWVIAAfVWVVWUVWMrt gezegd: om te weten of de Donau voortaan blauw of rood zal zijn. Tot nu toe (en reeds vóór Strauss!) was de Donau blauw, ttz. hij stond vrij Open voor elk internationaal verkeer. Nu zou men hem willen rood maken, ttz. dat men zou willen dat de oever- staten (allemaal Sovjetsatellie ten) alleen baas er over zijn. Dat is enigszins begrijpelijk, aange zien ook Amerika niet graag zou hebben dat de Mississipi een in ternationale stroom is. Maar an derzijds is het weer onredelijk, aangezien de Donau door niet minder dan vijf verschillende landen vloeit en als men dan vijf keren douanerechten enzo voort (bakshis) moet betalen, dan wil dat zeggen dat die wa terweg nog veel minder zal ge bruikt worden en dat bijgevolg de Donauscheepvaart, rijke bron van inkomsten, voor 't grootste deel zal doodvallen, In alle geval is de bedoeling van Rusland niet de Donaustaten economisch voordeel te bezorgen, maar teel de Westmachten onder alle vormen uit Oost-Europa bui ten te sluiten. Dat en niets an ders wil het Kremlin bereiken. Intussen vleit het Sovjetpresi dium echter het nationalisme van de Balkanstaten en het is in die appel dat ook Tito tot over zijn oren bijt. Men mag trouwens hoege naamd niet uit het oog verliezen, dat het geschil tussen Tito en de Kominform een huiselijke twist is, ttz. dat Tito communist blijft en nog steeds de Angelsaksers niet in het hart draagt. Indien hij tenslotte nog verder met de plannen van een Balkanfedera tie in zijn kop loopt, dan mag hij zich op. de Donauconferentie niet tegen de andere Donausta ten uitspreken, zonder gevaar te lopen dat ze helemaal Van hem afkerig zullen worden. BOVEN MOSKOU: WINDSTILTE Intussen zitten de vertegen woordigers der Westmachten nog steeds op het Kremlin, met Mo- lot&v en Stalin. Over de aard van de bespre kingen, de inhoud, het verloop, de vooruitgang of de stilstand ei-van, lekt er niets uit. De jovrr- nalisten hebben er een lastig leven, want geen van allen die bij de besprekingen betrokken zijn, lost ook maar één woordje, zodat de perslui zich moeten te vreden stellen met af te spion neren of de gezanten goed of slecht geluimd zijn; of ze glim lachen of hun lippen opeten; wat ze zeggen tegen hun chauf feur en of de toon van hun stem optimistisch of pessimistisch klinkt. En uit dit alles moeten ze dan trachten af te leiden of het met de besprekingen vlot of niet. Veel zaaks kunnen we daar natuurlijk niet uit leren. Het enige wat men daaruit kan afleiden is: dat de onderhande lingen tot nu toe nog niet af gesprongen zijn en dat er bijge volg nog altijd hoop bestaat dat men aan de conferentietafel zal gaan'zitten zonder eerst de halve wereld te verwoesten. Inmiddels zien we echter dat beide partijen verder voortdoen zoals ze bezig waren. Moskou 'lost zijn greep niet op Berlijn, stelt zich onmogelijk aan te Belgrado en schijnt thans d'efinitief van plan Roemenië eenvoudig weg te annexeren. Anderzijds blijven de Westmachten voorlopig bij hun besluit, te Frankfort een West- Duitse regering op te richten en laten zij de geldcirculatie te Ber- Ifjn zoals ze was. Men heeft zelfs de indruk dat elkeen niet alleen stevig houdt aan ivat hij heeft, maar nog graag zou bijnemen, om aldus meer pasmunt te hebben voor de afrekeningindien die onder vorm van een conferentie der ministers van buitenlandse zaken of der vier staatshoofden komt. Zo zou de dreigende annexatie van Roemenië bij Sovjet-Rus land wel een drukking smiddel kunnen zijn om de Westmachten er toe te bewegen hun plannen voor een West-Duitse regering uit de handen te slaan. Al heeft het nu toch weinig belang of Roemenië de jureof alleen de factoin 'de Sovjetunie is opgenomen. Practisch heeft Roe menië toch maar de vrijheid van een muis in de val. Wat er ook van zij, accoord of geen accoord, de uitbouw van het Vijflandenpact moet voortgezet worden, want het kan best dat Rusland thans meent weer een tijd lang het lammetje te moeten spelen, om ons aldus in de luren te leggen. 10-8-48. V. WESTERLINCK. OPROEP EN SAMENSTELLING VAN HET COMITÉ Het ENE bedevaartcomité richt op 22 Augustus de XXI" Bedevaart in naar de Graven van de IJzer. Wij willen dpor piëteit en eerher stel de hoon uitwissen welke aan de helden van de oorlog 1914-1918 werd gedaan, door het opblazen van de IJzertoren, waaronder de overblijfse len rusten van de acht zinnebeeldige IJzeridealisten. In de IJzervlakte van Kaaskerke, bij het puin van de glorieuze IJzer toren willen wij de slachtoffers, ge vallen voor. land en volk, huldigen om hun nagedachtenis en offer in ere te houden. Op het puin willen wij de dag van verrijzenis inluiden en de plechtige belofte afleggen dat de toren op nieuw zal verrijzen zoais hij was. De herrezen IJzertoren moet blij ven het verzamelpunt van alle Vla mingen; daar zal wederom jaarlijks gehouden worden de gewetenshoog dag, die zal verstevigen en bevestigen het Vlaams gemeenschapsgevoel, en die ons opwekken moet tot het uit zetten van ons alle hele persoonlijk heid in de harde strijd van ons volks bestaan en voor onze volkse waarde. Ook de jongeren roepen wij op! Zij moeten de helden die het hoogste offer brachten voor hun idealen le ren waarderen als voorbeeld van mo rele grootheid. Zij moeten in deze decadente wereld, waarin het mate rialisme en het engste egoïsme hoog tij vieren opnieuw de grote levensbe schouwing van beproefde adel en be trouwbare gemeenschapszin doen heersen. Zo groeie hun Vlaamse hel- denhqlde tot een schone daad! Alle Vlamingen dus naar Diksmui- de op 22 Oogst. Het worde een nieuwe Hoogdag voor Vlaanderen. HET COMITÉ Voorzitter: Hoogleraar Dr Fransen, Parklaan, 20, Gent. Secretaris: Clottens Edw., ambte naar, Weverstraat, 19, Weerde Leden: Aertsens, tandarts, Toe komststraat, 16, Borgerhout; Amter Edw., ambtenaar, Tiensesteenweg, 261 Korbeek-Loo; De Schuyfeleer Jozef, bediende, Rommelaerélaan, Brussel; Dr. Huyberechts Jan, advocaat, Vaartstraat, 16 Leuven; Dr. Lebeer Jan, geneesheer, Lage Lozanastraat, 220, Antwerpen; Dr. Raport Alfred, advocaat, Vaartstraat, Leuven; Dr Rombouts Jozef, leraar, Steenweg op Zeer Beminde Broeders, In aanmerking nemend dat er, in talrijke plaatsen van ons land, onzij dige scholen, middelbare: lagere en bewaarscholen, werden opgericht of gaan opgericht worden, meestal zon der werkelijke noodzakelijkheid; ge zien er op het ogenblik, ten bate van deze gestichten, een hevige en syste matische propaganda gevoerd wordt bij de familiën met schoolgaande kinderen; hebben de Belgische Bis schoppen tot plicht dringend al de ouders te herinneren aan hun zeer gewichtige verantwoordelijkheid wat betreft de godsdienstige en christelij ke opvoeding van hun kinderen, en dientengevolge wat aangaat de keuze van de school of van de schoolinrich- ting waar zij hen zullen naartoe stu ren. Het onderwijs en het sehoolmidden oefenen een diepe invloed uit op de teschool... 'k Zou wel eens willen geest en de ziel van de kinderen: DE K. S. A.-JONG-VLAANDEREN BEDEVAART MAAR LOURDES Van 31 Juli tot 7 Oogst jl. trokken in Bedevaart naar Lourdes (Fr.), meer dan duizend jonge studenten der K.S.A.-Jong-Vlaanderen. Ook de meest vooraanstaande kerkelijke prelaten onzer provincie hielden er aan de laatste dagen dezer bedevaart meê te maken. We zien hierbo ven Z. E. Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge, die tijdens de proces sie de omstaanders zegent. Rechts van Mgr. hebben we Z. E. H. Kan. Dubois, Aigmeem Proost der Provinciale K. S. A.-werken, en links van Mgr, JL E. H. Kan. C. Mestdagh, Secretaris van «nis Bisdom. Deze foto werd genomen op de trappen «ter Basiliek, verre van het te verzwakken of te vernietigen, moet de school het chris telijk leven, dat zij in het Doopsel ontvingen, ontwikkelen en voeden. De plaats van de gedoopte kinderen is dus niet in onzijdige of leke in stellingen, waar men zich niet be kommert om hun christelijke opvoe ding, maar wel in schoolinrichtingen waar de vorming van de ziel gepaard gaat met de ontwikkeling van het verstand. Het louter feit dat een godsdienst leergang deel uitmaakt van het pro gramma van een school, volstaat niet volgens een plechtige verklaring van Paus Pius XI opdat deze school moge aangezien worden als overeenkomstig met de rechten van de christelijke familie, als waardig door katholieke kinderen bezocht te worden. «Hot is noodzakelijk dat gans het onderwijs, de gehele inrich ting van de school personeel, pro gramma en boeken beheerst wor den door eèn ware christelijke geest... zodat de godsdienst de grondslag en de bekroning weze van gans het on derwijs (ene. Divini illius Magistri) Het ordewoord moet dus voor al de gelovigen zijn: «De Katholieke op voeding, voor gans de katholieke jeugd, in de katholieke scholen Ziedaar de gedragslijn die Onze Moeder de H. Kerk voorschrijft en die de stem van de Pausen en van de Bisschoppen aanhoudend aan de christelijke gewetens in herinnering brengt. Ten tweede, indien ouders zich, om gewichtige redenen gedwongen ach ten, hun kinderen toe te vertrouwen aan een onzijdige instelling, waar zij voor de keuze gesteld worden tussen een leergang in de godsdienst en de godsdienstige zedenleer en een leer gang in een zedenleer zonder gods dienstige grondslag, herinneren wij er hen aan dat zij, in geweten, de zware verplichting hebben voor hun kinderen de leergang in de godsdienst en de godsdienstige zedenleer te eisen; geen enkele reden kan de ont slaging van deze leergang rechtvaar digen; zij moeten dus alle uitnodi ging of voorstel om hen ln te schrij ven voor de leergang in de zedenleer zonder godsdienst afwijzen. Met aandrang vragen wij aan al de ouders, wie het waarachtig wei- Zie vervolg hiernevens pf TE BELGRADO: STORM IN PLAATS VAN WALSMUZIEK Intussen kwam te Belgrado de Donauconferentie bijeen. Zij die verwacht hadden dat Rusland daar misschien een hou ding zou aannemen die de be- sprekingen te Moskou enigszins zouden vergemakkelijken, kwamen bedrogen uit. Vanaf de eerste dag immers was Vichinsky, als specialist en professor in scheld partijen, in form Staaltjes van zijn worstelaars - welspre kendheid geven is overbodig. We kennen hem sedert lang en de minste vriendelijkheid die uit zijn mond kwam aan het adres der Angelsaksers, was: daar is de deur; en accoord of niet accoord, wij stellen hier een nieuw ver drag op zonder u. Op te merken valt ook dat Ales Bebler, de Yougo-Slavische vertegenwoordiger, het zeer goed met Vichinsky en andere Anna Pauker's kan vinden. En waarom niet? Sommigen drukken daar hun verwondering over uit, ver wijzende naar de ernstige moei lijkheden tussen Tito en de'Kom- inform en onderlijnende dat Tito niet eens op de conferentie ver schenen is, dat hij geen receptie voor de afgevaardigden heeft in gericht en dat er niets van de barnum-reclame te vinden is, die anders aan alle dictators zo lief is? Dat moet ons echter absoluut niet verwonderen. Inderdaad: waarom gaat het te Belgrado? In korte woorden zijn van hun kinderen aan het hart ligt, in geweten na te denken op de verplichtingen die op hen wegen. God zal hun rekenschap vragen van de opvoeding die zij aan hun kinderen zullen doen geven hebben. t J. E. Knrd. Van Roey, Aartsb. van Mechelen. t Ludovlcus-Joscphus, Bissch. v. Luik. tHenricus, Bisschop van Brugge, f Andreas-Maria, Bisschop v. Namen, t Karel-Justinus, Bisschop van Gent DE BESPREKINGEN TE MOSKOU De onderhandelingen ingezet door de ambassadeurs te Moskou van V.S. van Amerika, Groot-Brittanje en Frankrijk blijven de aandacht dei- ganse wereld gaande houden. Nadat dê drie afgezanten zowel door Stalin als door Molotov een eer ste maal werden ontvangen, brachten de drie Westerse ambassadeurs ver slag over hun ontmoetingen uit bij hun respectievelijke regeringen, ver slagen welke dan even druk behan deld werden in de verschillende Wes terse regeringsmiddens en hun di plomatieke diensten. De HH. Truman en Marshall kwamen ook bijeen om ae toestand te bespreken. Op Vrijdag 6 Aug. werden de drie Westerse ambassadeurs andermaal in audiëntie ontvangen door de Hr Molotov. Het onderhoud" duurde drie uur, maar andermaal lekte niets uit over de inhoud der gevoerde bespre kingen. Na die bijeenkomst kwamen de drie Westerse ambassadeurs sa men en pleegden tot laat in de nacht overleg om een gedetailleerd verslag voor hun respectievelijke regeringen op te stellen. Intussen richtte de Hr Trygve Lie, Algemene Secretaris van de U.N.O. een oproep tot beide partijen opdat zij het tot een overeenkomst zouden brengen ten einde de wereldvrede te redden. Nadat de gezanten der Drie ander maal nieuwe instructies hadden ont vangen van hun respectievelijke re geringen werden zij dan Maandag Jl. voor een derde maal ontvangen dooi de Hr Molotov. Het onderhoud was nogmaals zeer lang, namelijk 3 uur en 10 minuten. Deze verlenging van besprekingen scheen de optimisten te bemoedigen en zelfs werd verwacht dat Stalin persoonlijk de besprekin gen zou hervatten eens dat bepaalde punten vooraf zouden zijn geregeld. In diplomatieke kringen werd ge wezen op de moeilijkheden van de toestand, RuslandImmers zal nim mer Oost-Duitsland opgeven zo een vooruitzicht bestaat dat het bij een West-Duitse staat zou kunnen aan sluiten. Het Westen daarentegen zal ook nooit geheel Duitsland aan Rus land overlaten die er een nieuwe sa telliet zou van maken. Het probleem is des te ingewikkelder daar de Fran sen niet helemaal akkoord zijn met hun andere Westerse partners. Op die verschillende bijeenkomsten zouden voorstellen en tegenvoorstel len zijn gedaan en besproken. Wat die inhielden werd nog steeds niet bekend gemaakt. Na de derde ontmoeting van de ambassadeurs der Drie met de Hr Molotov was men te Washington in goedingelichte kringen van mening dat nog minstens een dergelijke ont moeting zou volgen, vooraleer een vierlandencommuniqué over de on derhandelingen zou bekend gerAaakt worden in de vier hoofdsteden. In weerwil van de grote moeilijkheden koesterde men er tevens de hoop dat de onderhandelingen zouden kunnen leiden tot een opheffing van de blok kade van Berlijn en een nieuwe, bij- landse Zaken der Grote Vier, wel licht in September e. k. Uit niet-officiële bron werd tevens voorgehouden dat op de eerste ont moeting met Stalin, de Westersen zou den gevraagd hebben dat de blokkade zou geheven worden, waaivoor in ruil een uitbreiding van de Sovjetmunt tot geheel Berlijn en een bijeenroe ping van de Grote Vier zou aange boden zijn geweest. De Russische lei ders zouden hierop de kwestie van de oprichting van een West-Duitse staat opgeworpen hebber en erop ge wezen hebben dat inzake de munt voor Berlijn deze geheel onder Rus sisch toezicht zou moeten staan. Tevens zou Hr Molotov een vertra ging. hebben gevraagd bij de toepas sing van de akkoorden van Londen inzake West-Duitsland. Volgens verdere berichten zou men te Moskou trachten tot een vergelijk te komen waarover het mogelijk zou worden: le de blokkade van Berlijn op te heffen; 2" een Russische munt voor Berlijn in omloop te brengen tegen voorwaarden, die voor de vier mogendheden aanvaardbaar zijn; 3" het eens te worden over een for mule, waardoor de drie Westerse mo gendheden ten minste de besprekin gen kunnen uitstellen, welke moeten plaats vinden tussen de bevelhebbers der bezettingszones in Duitsland en de Duitse vertegenwoordigers der Lander. De vier mogendheden kunnen dan gelijktijdig mededelen dat zij akkoord gaan over de bijeenroepjng van een conferentie der ministers van Bui tenlandse Zaken. Woensdag avond jl. ontvingen de Westerse afgevaardigden te Moskou nieuwe instructies van hun onder scheidene regeringen. Deze hebben zij in gezamenlijke bijeenkomst bespro ken en ingestudeerd. Thans wordt verwacht dat zij nogmaals door de Hr Molotov binnen kort zullen wor den ontvangen. DE PRUIS DOOR STALIN GESTELD Zo wij het weekblad U. S. News mogen geloven, zou Stalin als prijs voor de vrede, volgende voorwaarden hebben gesteld: 1. Controle over geheel Duitsland; 2. Deelneming aan de exploitatie van het Ruhrgebied; 3. 10 Milliard dollar van de Duitse productie; 4. Intrekking van het Marshall plan; 57 Intrekking van het plan betref fende de Verenigde Staten van Eu ropa; 6. Vrijheid voor het communisme overal buiten de Russische invloeds feer. Het blad voegt er evenwel aan toe dat er heel wat af te dingen zou zijn op die voorwaarden. ARPAD SZAKASITS de communistisch getinte Hongaarse socialistische leider, die, na het ont slag van Hr Tildy, President der Hon gaarse Republiek is geworden. Aldus hebben de Sovjets andermaal een hun ner trouwe volgelingen aangesteld als staatshoofd van' een hunner satelliet staten. Lier, 86, Martsel; Dr Sterkens Remi, leraar, Hertoginstraat, 48, Antwer pen; Dr Van de Putte, Polenplaats, Roeselare; Van de Wiele Marcel, drukker, St-Joris-ten-Distel; Van Mlerlo Leonard, fabriekbestuurder, Steenweg op Mol, 10, Turnhout. PROGRAMMA VAN DE PLECHTIGHEDEN Het programma van de plechtig heden die zich zullen afwikkelen. Zondag 22 Augustus ter gelegenheid van de XXI» Ijzerbedevaart, is al» volgt bepaald: DE VERRIJZENIS VAN HELDENHULDE Voormiddag, te II u. stipt: Plech tige H. Mis in open lucht, opgedragen op het puin van de IJzertoren, ter nagedachtenis van onze gesneuvel den van de twee wereldoorlogen en voor de Wereldvrede. Hierna vangt de plechtigheid aan met bazuingeschal. 1. Gezamentlijke opvoering van O Kruise den Vlaming 2. Inleiding door Voorzegger-Pro grammaleider. 3. Toespraak door een jeugdafge- vaardigde, dhr G. Van de Putte. 4. Gezamenlijke uitvoering van O. L. Vrouw van Vlaanderen 5. Spreekbeurt door Nation. Voor zitter N.V.W.O.S., dhr Edw. Clot tens. 6. Gezamenlijke uitvoering van Het Lied der Vlamingen 7. Bloemenhulde aan een van de gehavende zerkjes, (uitvoering van «Vaarwel mijn Broeder»). 8. Gezamenlijke uitvoering van Mijn Vlaanderen heb ik harte lijk lief 9. Psalm van Rodenbach door voorzegger. 10. Gezamenlijke uitvoering van Van Rijswijckmarch 11. Rede van Dr. Prof. Fransen, Voorzitter van het Bedevaartco mité. 12. Zegen dit land, o Heer van Da Vocht. 13. Slotwoord en gezamenlijke uit voering van De Vlaamse Leeuw ALGEHELE VERSTANDHOUDING TUSSEN OVERHEID EN COMITÉ Het secretariaat der Ijzerbedevaart deelt mede: Er werd nutteloos herrie gemaakt rondom het al of niet -toelaten van de XXI6 Ijzerbedevaart; dit spruit uit een lichtzinnig opgesteld commu niqué van Belga, dat c.it agentschap trouwens zelf reeds terechtwees. Het ging alleen om een adminis tratieve vergissing; die reeds in orde werd gebracht. De XXI" Bedevaart gaat dus wel door op 22 Augustus. Wat de zogenaamde eensuur be treft, de heer Minister Vermeylen bevestigde aan een afgevaardigde van het Comité, dat hij de mededeling van de redevoeringen niet geëist had, en ze zelfs niet wilde vragen. De heer - Minister verklaarde ook dat geen tegenbetoging zou geduld worden van wie ook, en dat de nodi ge voorzorgsmaatregelen daartoe zou den getroffen worden.- Het Bedevaartcomité heeft zelf zijn ordewacht en deze zal samen met de openbare macht voor de orde instaan. Er heerst de meest volledige ver standhouding tussen de-overheid, dl openbare 'besturen en het Comité. ZEGDEN O.M. HUN MEDEWERKING TOE Het Davidsfonds, de Vlaamse Auto» mobielbond, het Vlaamse Kruis, het Verbond der Vlaamse Katholieke Scouts, de Vlaamse Oudstrijders en de Vlaamse Toeristenbond hebben van eerstaf hun volledige medewer king verleend aan de inrichting van de 21" Ijzerbedevaart. Ook de Kath. Vlaamse Landsbond en andere grote Vlaamse verenigin gen traden onmiddellijk toe. KOOPT UW KENTEKEN NU REEDS Het Comité verzoekt de deelnemers aan de aanstaande Vlaamse Bede vaart naar de Graven van de IJzer zich, zo mogelijk, reeds vooraf te voorzien van het kenteken dat als toegangsbewijs tot het terrein zal dienen. Het kan bekomen worden op het secretariaat, Em. Jacqmain- laan, 124, Brussel, tegen betaling van 10 fr. deelneming in de inrichtings kosten, of tegen storting van die som op postcheckrekening 946.60. Spoorlijn Berlijn-Helmstedt omzeggens hersteld maar blijft geblokkeerd. Te Berlijn zelf hebben de bespre kingen van Moskou generlei invloed doen gelden inzake de betrekkingen tussen Oost en West en de toestand blijft er ongewijzigd. Spoor en baan tussen Berlijn en de West-zone blij ven geblokkeerd en met honderden vliegtuigen gaan de Britten en Ame rikanen voort alle nodige voorraden voor de westerse sectoren van de Duitse hoofdstad aan te voeren. (Zie vervolg 2" blad), tigheden bij EN HONDERDEN ZIEKEN TE LOURDES-OOSTAKKER Zondag jl. had ook de massabede vaart plaats der Christelijke mutua- listen naar Lourdes-Oostakker. Niet min dan 20.000 mutualisten en hon derden zieken waren er tegenwoordig Oostakker beleefde Zondag een zij ner schoonste dagen. Mgr Cauwelaert bisschop van Gent, woonde de plech- GASTON REIFF NA ZIJN OLYMPISCHE ZEGE IN DE 5.000 METER J. Leclouvet, Vic.-Capit. van Doornik, eenkomst der ministers van Buiten- op postcheckrekening Nr 4763.60 «Ier Gebroeders Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Verleden week gaven we ln ons blad melding van den uitslag van oma landgenoot Gaston Reiff, die op de Olympische Spelen te Wembley (En geland) de titel won der 5.000 meter loopkoers. Hierboven zien we onza landgenoot na zijn praclitprestatie gelukgewenst door zijn verzorgers «a beste vrienden.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1