Hoe gaat het met Marianne? Lucien Deschodt In't Oud- Gemeentehuis De XXIe IJZERBEDEVAART De besprekingen der Westerse Ambassadeurs te Moskou Het Provinciaal Middenstandscongres in het spoor van een groot man Zondag 29 Oogst Te llvet'dinge De Westersen voor de Zesde maal bij H. Molotov ONZE BURELEN» HEER ALFRED DE TAYE BURGEMEESTER TE KORTRIJK \DE VRIJE KATHOLIEKE SCHOOI ANGLÏKAANSE BISSCHOPPEN TEGEN COMMUNISME EN ECHTSCHEIDINGEN BUITENLANDS OVERZICHT HEDEN ZONDAG22 AUGUSTUS gaat, alle uitdaging ten sjeijf» bepaald door» «•es** Maar een nieuwe ontmoeting met Maarschalk Stalin ONGEWIJZIGDE TOESTAND TE BERLIJN Haar Stichter Haar Voorman Wijlen Volksvertegenwoordiger Zaterdag 21 Aug. 1948. JUgave POPERINGE-1EPER-WERVIK en Omliggende BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 38 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Holland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Aangesloten bij V.B.P.P. JET WEKELIJKS PRIJS PER Nr; 2 FRANK. KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Poperinge, Gasthuisstraat 19. leper, G. de Stuersstraat 4. Wervik, Kasteelstraat 28. Koeselari, St-Alfonsussiraat 12. Veurne, Noordstraat 14. Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumon). ONZE UITGAVEN: Roeselare-Ieper-Meenen. 4> Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide.' 4> Poperinge-Ieper-Wervik. Zondag laatst na de Mis! 'k. Ging, lijk ieder Zondag ten andere, naar 't oud gemeentehuis. Kwestie van oude kennissen te ontmoeten en 't parochienieuws te bespreken. Parochienieuws de duivevluchten, de velokoersen, de schietingen en peerdekoersen en de kleine gebeurtenissen van de week. Hebt ge er niet op gelet, zei Fiel, hoe muizestil het was in de kerk als de pastoor dien brief af las van de Bisschoppen? 'k Ga niet beweren dat het bij ons veel beter gaat dan op andere parochies, maar er wordt toch niet gebabbeld onder 't sermoen, 't Is soms minder stil als er een lezing is in plaats van een preek. Maar 't was inderdaad opval lend. De pastoor zegde dat die brief voor heel 't land bestemd was en ieder Zondag tot' 12 Sep tember zou voorgelezen worden. De mensen luisterden en traag, gemeten, vielen de woorden diep in 't gemoed... We waren werke lijk gepakt! Muizestil,-zei Fiel, en 't was de waarheid! Maar we werden gewaar dat die brief nog meer indruk had ver wekt dan we dachten, 't Oud ge meentehuis zat, als naar gewoon te, vol! Van duiven, peerden, ve los of schietingen was er geen spraak; er was deze week nie mendal gebeurd op de parochie, 't was lijk windstil geweest... de enige gebeurtenis?... Die Brief, 't Ivloest erg zijn als al de Bis schoppen het nodig oordeelden de gelovigen op hun plicht te wijzen; en niet eenmaal, maar tot vijfmaal toe die gezamenlijke brief deden lezen. Een oude arbeider herinnerde zich nog de beruchte schooloor- log van '79; hij wist er nog alles van... zijn vader moest verhuizen omdat de jongens naar de... pas- toorsschool gingen; maar vader had op zijn tanden gebeten; het kwam op geen beetje miserie min of meer in 't gezin, maar zijn overtuiging gaf hij voor niets of niemand prijs. De hoofdonder wijzer van onze gemeenteschool, een echte... Meester, gaf een beet je uitleg over die nieuwe staats scholen met hun kindertuin, hun gemengde klassen en over die fa meuze propaganda voor die nieu we scholen! Fiel luisterde. Hij zat met een blauwe kaart tussen zijn vingers, legde die kaart neven zijn... de mi; stak ze weer tussen zijn vin gers. Ik zag wel dat hij zijn ogenblik zou kiezen en een par tijtje zou spelen met die blauwe... postkaart. Ze kwam boven! Kijk, zei Fiel, dat komt uit Veurne! Maar 't zal wel overal het zelfde zijn... Hier kunt ge het grootste stuk leugen bekijken dat in jaren verscheen. In vetjes staat heel van boven dat in de staatsschool: GODS DIENSTLES wordt gegeven. Men begint altijd met het bij zonderste, natuurlijk! Daarom staat die godsdienstles bovenaan en dan nog in vette letters. Als de vos de passie preekt... 'k Zeg dat 't een leugen is, zei Fiel; een peerdeleugen. Er komt een priester les geven in gods dienst, maar niemand is verplicht die les te volgen. Ziet ge dat een jongen of een meisje ontslagen wordt van de les in rekenkunde? De kinders mogen immers ook de les van zedeleer zonder godsdienst uolgen. En in die zedeleer is voorzeker het achtste gebod afgeschaft, anders zou men niet zo liegen als hier op die postkaart. Verleden jaar werden vele ouders bovendien bedrogen waar ze meenden dat hun kin ders de les in godsdienst volgden, en gewaar werden dat ze bij de neus waren geleid geweest... hun Louitje en hun Jacquelientje volgden de les van... zedeleer! Hier fopt men Frederik, zei Fiel... dat is neutrale zedeleer! 'k Ga voortdoen, zei Fiel... en zo lk 't verkeerd op heb, moet Mees ter maar tussenkomen! Een uurke godsdienstles in de week, een uurke aardrijkskunde, een uurke gymnastiek, een-uur ke... muziek! Er wordt meer gymnastiek gegeven, Fiel, zei Meester, want ge weet wel, we leven in de tijd van de lichaamlijke ontwikkeling en van sport. Precies, zek Fiel, 'k ben er blij om... wat gingen we doen met een uurtje rekenen? met een uurtje onderwijs in de moeder taal? En we kregen dan nog huis werk meê, vraagstukken om er de kop bij te verliezen... maar het was nodig, want waar zouden we gekomen zijn? Aardrijkskunde? Een oorlog en de wereldkaart verandert zodanig dat ge er kop noch staart aan vindt. Geschiedenis? Wat vroeger zwart was is wit geworden en omgekeerd. Wetenschap? Dat is een eeuwig veranderen, een eeuwig uitvin den en aanpassen. Wat is er van al die dingen bij ons overgebleven? Niemendal! Nu, leve de gymnastiek, om uw armen en benen, om heel uw cor pus lenig en sterk te maken. Meester, ik ben er blij om dat men op de school meer aan li chaamsoefeningen doet. Maar we hebben noch wat anders dan ar men en benen. We hebben ook... Tuggegraat nodig in 't leven! Ge weet wel... wilskracht, over tuiging, geweten. En we hebben o.t ten minste zo nodig als spier- Lijn en richting in 't leven; dat geeft ons de Katholieke Gods dienst en de Katholieke Zedeleer. En dat zou aan onze kinderen gegeven worden met een uurke les op de week?... En die les is dan nog facultatief! Hoe zullen die kinderen later staan in het volle leven? De on derwijzers mogen dan in de an dere lessen nooit over God noch over de Kerk spreken, want dat ware niet meer onzijdig, ware niet meer neutraal! Hier fopt men Frederik... dat is klaar, zei Fiel. We bleven pekken in 't oud ge meentehuis. Heel die schoolhisto- rie werd overlopen... ge zoudt er boeken over schrijven, zei de Meester; de ouders worden bedro gen door al die propaganda; en 't eigenaardigste is nog wel dat het eerste en 't laatste altijd is: Ge moogt heel gerust zijn, er wordt veel zorg besteed aan het godsdienstonderwijsDan weet ge meteen dat heel dat spel ge speeld wordt om het godsdienst onderwijs en de godsdienstigheid te kelderen. Fiel hield nog altijd die blauwe postkaart in zijn hand. Weet ge wat, zei hij: Die kaart is ondertekend door de mannen van de 'verdediging van het officieel onderwijs». Die mannen verdedigen niemendal, zij vallen aan! Maar verdedigen Wij ONS onderwijs? In de tijd van de schoolpen ning hebben vader en grootva der zich geweerd voor ons onder wijs. Maar nu? Als 't moet wil ik ook met de bus aan de kerkdeur staan; en nog veel meer! ...Waar zijn onze plaatselijke School-Comité's? Fiel heeft gelijk... Waar zijn onze Comité's; onze plaatselijke Comité's? ...'t Was niet muizestil geweest in 't oud gemeentehuis; en we hadden er gepekt! PÉ VLAMYNCK. In het Staatsblad van Zaterdag 14 Augustus verscheen de benoeming van dhr De Taye als burgemeester van Kortrijk. Hij legde reeds de grondwettelijke eed af voor de gouverneur van West- Vlaanderen. Dhr De Taye is Volks vertegenwoordiger C.V.P. voor het arr. Kortrijk. Hij werd geboren te Kaprijke op 21 Juni 1905, is voorzit ter van de C.V.P. te Kortrijk en lid van het Nationaal C.V.P. Comité. Hij had groot aandeel in de C.V.P.- bloei en de schitterende zege bij de jongste verkiezingen. In 1942 werd hij afgezet als schepen door de Duitsers. Sinds de bevrijding was hij opnieuw schepen van Financiën. Men weet dat hij de ontwerper is van de wet De Taye. Kortrijk. heeft dus een zeer sym pathieke burgemeester, die tevens specialist is op gebied van financiën en sociale werken. GODSDIENSTIGE ZEDENLEER ofl LEKENMORAAL Voor de Katholiek is er geen keuze. Alleen Godsdienstige zedenleer is van tel. DAAROM: ÉÉN SCHOOL Te Lambeth hebben 326 Angli- kaanse bisschoppen, uit de 5 wereld delen in conferentie bijeengekomen, na 5 weken besprekingen, zich tegen het Communisme uitgesproken we gens wreedheden, onrechtvaardig heid en leugenpropaganda door de ze politiek beoogd. De confererende bisschoppen heb ben tevens een oproep gedaan tot het buiten wet stellen van de atoom bom en hebben de U. S. A„ Groot- Brittannië en andere landen ver zocht hun wetgeving inzake echt scheidingen te herzien. Wetgeving die... het huwelijk grotendeels scha den en talloze kinderen in onnoeme lijk lijden hebben gebracht. HET PLAN IS ER DOOR WELKOM UIT DIKSMUIDE AAN DE BEDEVAARDERS Mef hoopvol verioachten ziet Diksmuiüe de dag van Zondag 22 Augustus tegemoet. Om zeer begrijpelijke re dens zullen de liberale voorvechters en hunne bondgeno ten, de communisten, die dag niet bevlaggen en ook 'moei lijk hun gevoelens van ajgunst kunnen verbergen. Niet alleen de neringdoeners doch alwie zijn stad enigszins lief heeft ziet echter met groot verlangen uit naar de verrijzenis van de IJzertoren die hier op de dag van de Bedevaart en ook jaar uit jaar in zoveel voorspoed placht te brengen. Meer hoogstaande beiueegredenen daarenboven zijn de drijfveer die onze bevolking hartelijk welkom doet wen sen aan de Vlaamse scharen die gezworen hebben de ver ering onzer Helden van '14-'1S, tot spijt van wie 't benijdt, te doen herleven. Duizenden Vlaamse jongens hebben, niettegenstaan de de thans door iedereen erkende vernederende toestan den, tot het laatste toe hun vaderlandse plicht gekweten aan den IJzer. Wel heeft gerechtvaardigde verbittering la ter soms tot het misbruiken van Heldenhulde aanleiding gegeven, doch dit is 't verleden en het verandert niets aan het sublieme offer door onze jongens gebracht en het ver andert ook niets aan onze heilige plicht dit offer te eren. Moge het nieuwe Comiteit (waarvan zelfs «La Libre Be'igique erkent dat het onder vaderlands oogpunt boven alle verdenking staat) erin gelukken dit plichtbesef wak ker te schudden en de herboren Heldenhulde tot heil van Vlaanderen en België voort te doen strekken. DE COMMUNISTEN EN DE IJZERBEDEVAART Zondag wordt dus de 2D Ijzerbe devaart gehouden, de eerste sinds de bevrijding. Het heeft lang geduurd eer de Vlaamse elite in dit land opnieuw heeft aangeknoopt met de vooroor logse traditie. Misschien was die elite een beetje erg verdund, mis schien was ze haar Vlaams verleden bijna vergeten of had ze dit opzij gezet voor meer onmiddellijke zor gen. Wij willen daar voorlopig niet ver der over napiekeren en ons alleen verheugen over het feit dat de Ijzer bedevaart wordt gehouden ter her denking van onze doden en van ons Vlaams verleden. Tot spijt van die 't benijdt. De lezers kennen de voorgeschie denis van deze bedevaart en weten hoe men geprobeerd heeft herrie te stichten. Eerst dynamiteerde men de IJzertoren en nu wou men proberen de bedevaart te doen verbieden. Uit welke hoek de wind waait moet ge niet vragen. Hei begon met een verzonnen fan- tasietoericht van het onbetrouwbare en anti-Vlaamse persagentschap Bei- ga dat gewag maak;e van een zoge zegd verboa van Minister Vermeylen om de bedevaart te laten doorgaan. Dit bericht werd vrij spoedig gelo genstraft. Intussen echter kregen de rode koko's een nieuwe aanval van vader landsliefde en zij gaven aan hun gebelgde en gekwetste vaderlandse gevoelens uiting door middel van het Comité van Ac «ie en Waakzaamheid. Men kent de roemruchte reputatie van dit Comité da; alleen bezield is met de wens de haat en de twee dracht in ons land door een to; het uiterste doorgedreven kcppènsnellerij van de repressie levendig te houoen. Behoudens op een paar zielige ma nifestaties van misleide verzetsman nen of half-gare communisten heb ben zij nog niet bijzonder veel weer klank gevonden in ons land waar men langzaam terugkeert naar de bezadigdheid en het evenwicht. Vertegenwoordigers van dit Comité hebben bij de Eerste-Minister aange drongen om de Ijzerbedevaart te doen verbieden. De Hr Spaak heeft echter geweigerd hieraan gevolg te (Zie vervolg op 2* blad) Het IJzermonument na de opruiming der puinen. Vooraan enkele opge stelde stukken der beelden die vroeger de vier opgaande ruilen bedek te® en die het wesrk waren, van beeldhouwer Kaïel Aubroeck. Toen dhr André Marie, na een korte crisis, zijn nieuwe regering had kunnen samenstellen, deden de zonderlingste geruchten de ronde. En ivei in verband met de financiële politiek die door Paul Reynaud zou gevolgd worden. Men vertelde dat hij lange en verstrekkende volmachten zou krijgen en dat hij de economi sche dictator zou worden die Frankrijk nodig had. We hebben er vroeger al op gewezen hoe zonderling het was dat Reynaud juist die bevoegd heden kreeg, aangezien Reynaud wel van de verst verwijderde van de socialisten is en dat de socia listen de regeringscrisis in de grond uitgelokt hadden omdat de economisch-financiële politiek te weinig socialistisch ivas. Reynaud kwam dan met zijn plan. Het was niet wat men ge fluisterd had, maar de volmach ten vroeg hij toch. En hij kreeg zs. Niet voor zolang als zal no dig zijn, maar toch voor zes maanden. En wat zal dat plan nu waard zijn? Wie dat wil weten over een economisch-financieel plan die moet vooral twee elementen in 't oog houden: de reacties van de beurs en van de communisten. Daar liggen inderdaad twee gevoelige punten: is er hoop voor de nationale economie, dan stij gen de beurswaarden omdat men speculeert op vol rendement en druk zakenleven. En dezelfde hoop wordt bij de communisten wanhoop en woede omdat een gezonde economie voor hun fa taal de ondergang betekent. Beide verschijnselen nu zijn voor het plan Reynaud wel gunstig uitgevallen. Nog maar pas was hij minister en had hij een half woord laten vallen over zijn plan of daar gingen de beurswaren de lucht in. 't Was echter vals alarm dat uitsluitend voortkwam uit een overdreven optimisme van de eer liberale zakenmilieu's die dach ten dat de intrede van Reynaud in de regering onvermijdelijk be tekende het opheffen van alle economische reglementering Toen dit onjuist bleek, zakte de beurs weer... om daarop weer verschijnselen van betering te vertonen. Deze laatste reacties waren de ernstige, de gemoti veerde. En ook de andere reactie, die van de communisten, was veel- betekend. Geheel het parlement werd voor de zoveelste maal weer in rep en roer gezet en de coco's trachtten door ellenlange spee chen en stapels amendementen' en proceduretrucs stokken in de wielen te steken, te saboteren en het plan te kelderen. De andere partijen lieten zich echter niet beetnemen en stem den het plan goed. Het is er dus door. En het is geboren onder een tamelijk gun stig gesternte. Maar wat zal er nu van ge worden? GEEN POLITIEKE STABILITEIT EN PRODUCTIEWIL Reynayd heeft het misschien goed voor.. Zijn plan is wellicht degelijk. Maar zal het Frankrijks ontredderde economie en finan cies redden? Dat is de grote vraag ivaar het op aan komt. En het kan lukken, maar dan op twee voorwaarden die ons jammer genoeg in Frankrijk niet voor handen lijken. Die twee voorwaarden zijn: dat de productie werkelijk in zeer sterke mate zou stijgen en dat aeze regering over de tijd en de kalmte zou beschikken om het plan door te zetten. Wat die tijd betreft daar moet men zeer sceptisch tegenover staan. Zes maand is op zich zelf al een veel te korte periode om de productie zodanig te ontwik kelen dat de vruchten ervan zeer tastbaar zouden zijn. En wan neer men dan bedenkt dat Rey naud vooral de landbouwecono mie nieuw leven wil inblazen om Frankrijk, onder voedseloogpunt onafhankelijk te maken van het buitenland, dan ziet men onmid dellijk dat er op zes maand niet veel zal te bereiken zijn. Het succes het betrekkelijk succes is trouwens ook ten nauwste verbonden met ds pro- ductiewil van de natie. Wij wil len niemand de steen werpen, maar het is toch algemeen ge kend dat de Fransman van zelf al geen te harde werker is. Maar wanneer dan nog de communis ten elk ogenblik bereid gevonden worden wilde stakingen uit te lokken en door te voeren, dan is het duidelijk dat het plan maar heel weinig kans meer heeft om een goed rendement te geven. Maar laten we nu een ogenblik veronderstellen dat alles naar believen zou verlopen en dat er, buiten de regering, bij het volk dus, geen enkele moeilijkheid zou ontstaan die het plan in gevaar brengt. Mogen we dan zeker zijn dat Reynaud zal slagen? Helemaal niet. Want grote moeilijkheden zullen in de schoot van de regering zelf rijzen die de dagelijks kneuzingen te krijgen. Reynaud's partij zal inderdaad ook toegevingen moeten doen om zelf op bepaalde punten iets te krijgen. Zodanig dat het plan gaande xveg zal verminkt ivor- den... op gevaar af de regering te doen vallen, wat dan zeker de ondergang van het plan zou zijn. Maar er is nog meer. Er zijn in October verkiezingen. Men zou kunnen zeggen: dat zal allen in de regering er toe aanzetten goed te werken om dan met schone resultaten voor het kiespubliek te kunnen komen. Gij zijt er wel mee! Dat ware slecht de Franse politieke par tijen kennen. Tegenover de Gaul le loensen alle partijen het plan Reynaud wel veel geluk toe, want mocht dat slagen, dan is beioe- zen dat de Gaulle er niet nodig is met zijn R.P.F.; dat de oude partijen dat wel zelf af kunnen. Maar hun onderlings concurren tie anderzijds zal hen beletten er al het mogelijke en het nodige voor te doen, vooral daar Octo ber niet zo ver meer uit de buurt is. De socialisten kunnen al zeker niet mee. Die wensen meer diri gisme. Dat heeft hun laatste partijcongres met scherpe moties en eisen onderlijnd. Welnu, als ze te ver met Reynaud meegaan dan zou dit hen slecht kunnen bekomen. Reynaud van zijn kant zal natuurlijk zover moge lijk willen gaan naar de andere kant toe. Want ook voor zijn par tij is 't binnen een paar maand kiezing. Dat Sal dan ook zijn terugslag hebben op bepaalde aspecten van het plan Reynaud die alhoe wel niet essentieel toch van groot belang zijn. Daar is zo o.m. de kwestie van de staatsambte naren wier aantal met tiendui zenden moet verminderd worden, vooral wanneer men het staats- dirigisme in de economie groten deels zou vaarwel zeggen. Maar dat zal lastig gaan! Al die staatsambtenaren zullen im mers ook tot een of andere partij behoren en dus beroep doen elk respectievelijk op zijn partij cm de baantjes te kunnen be houden. Wie van de ministers zal er trouwens de moed hebben, zo dicht van een kiescampagne, een groot aantal ambtenaren op straat te zetten. Dct zouden mor gen al te gevat lijke politieke te genstanders kunnen worden. De politieke instabiliteit en het gebrek aan werkelijke productie- wil zullen dan ook, naar ons oor deel, het plan Reynaud doen stranden. BELGISCH-FRANSE ECONOMISCHE UNIE? Onlangs vielen me enkele no ta's in handen door de Conseil National Wallon gericht aan een aantal Franse parlementairen. We hebben hier de tijd en de plaats niet het verachtelijke van die methodes te onderlijnen. Alleen dit: volgens die heren zou België thans een buitenland se politiek voeren onder de druk van de Vlamingen en die politiek zou ingegeven zijn door 'n haat tegen Frankrijk. Een Waalse bui tenlandse politiek daarentegen zou als eerste opzet hebben: een enge samenwerking met Frank rijk op elk gebied en dus in de eerste plaats een Belgisch-Franse economische unie. Dat de Waalse beweringen klinkklare onzin zijn moet hier niet nader worden aangetoond. Het moge hier volstaan ons af te vragen of wij een Belgisch- Franse economische unie wensen. En wij, dat zijn de Vlamingen. Van Belgisch standpunt uit ge zien d.i. nationaal wordt dat klaarblijkelijk gewenst. Maar wens en mogelijkheid zijn twee zaken. Opdat dit mogelijk zou zijn, zijn er een heel stel economische en financiële voorwaarden waaraan moet voldaan worden. Dat zijn technische voorwaarden waarover kan gediscussieerd worden en waar met goede wil veel te be reiken is. Daarboven staat echter nog de politiek. En zolang België de ze kerheid niet heeft dat Frankrijk het communisme in eigen schoot definitief verslagen heeft, mag het zijn economie niet te eng aan de Franse verbinden. Im mers moesten de coco's op een goede dag meester worden in het Zuiden, dan zouden zij samen met de Franse ook onze eigen economie volledig ten gronde kunnen richten. Eens dat die moeilijkheden uit de weg geruimd zijn zouden wij Vlamingen echter die economi sche unie nog veel meer wensen dan de Walen. Frankrijk zou voor ons immers Duitsland en Enge land als afzetgebied voor onze tuinbouwproducten kunnen ver vangen en het zou bovendien het bevolkingsoverschot van onze landbouwers kunnen opslorpen. Daarom loensten wij dat het plan Reynaud moge slagen en dat er spoedig niet alleen politieke stabiliteit kome, maar ook een economische unie Benelux-Frank rijk. Dat kadert trouwens in hetgeen we steeds hebben vooropgesteld: de vereniging van'het Westen, zo eng en zo spoedig mogelijk. 15-8-48. V. WESTERLINCK. Het imtiatief van het gewestelijk Middenstandsverbond van Poperinge en van de plaatselijks Katholieke Burgers- en Middenstandsjeugd, om in het heerlijtke park van Elver- dinge, op 29 Oogst a.s. een piëteits volle Deschodt-herdenking te houden en deze te paren aan een Congres van den jongeren en ouderen Mid denstand van West-Vlaanderen, mag werkelijk gelukkig heten. Zoveel te meer waar dit belangwekkend ge beuren alom sympathiek wordt ont haald en in den namiddag uitbloeit in een hoogstaand ZOMERFEEST. Lucien Deschodt was niet de voor man van één stand o'f klasse, hij was in feite de aanvoerder geworden van het volk van het Westland. Niettemin is geen enkele volksklas zoveel aan hem verschuldigd als de Middenklas, en bepaaldelijk de Mid denstandsjeugd. Indien er thans een opbouwende en dynamische wind waait door de Middenstandsjeugd, die deze laatste jaren doorbrak in de beweging der ouderen, dan was Lucien daarvan de grondvester. Daar bestond wel reeds sinds en kele jaren zoiets als een Midden- standswacht voor jongeren, maai' ze bleven al te zeer op verdediging in- ges;eld om coit een veroverende be weging te kunnen worden. 't Was in 't jaar '30, toen de geest vaardig werd over Deschodt. Hij ver telde hét ons bij gelegenheid: «We kwamen samen met vijf-zes mannen m'ÉSk E V jgf - integrale toepassing van het plan zeker zullen remmen en wellicht het leven van de regering zelf zullen in gevaar brengen. Inderdaad, twee elementen van politieke instabiliteit zijn aanwe zig: de zeer heterogene samen stelling van de regering en de vrees voor de volgende verkie zingen. Was de vorige regering Schu mann al een lastig te mennen wagen omdat de paarden soms naar drie verschillende kanten trokken, deze keer ivordt het nog spannender aangezien er nog een paar partijen meer zijn die hun vertegenwoordigers in de rege ring 'hebben. Welnu, iedereen weet hoe het gaat. Wanneer men met vijf aan één zaak teil samenwerken, maar volgens andere methodes, met andere middelen en met een enigszins ander doel, dan moei dat een compromtssenspel wor den, zonder einde of grond. Zodat het plan wel veel gevaar loopt DE POLITIEKE BESPREKINGEN IN DE RUSSISCHE HOOFDSTAD. WORDT DUITSLAND ONTRUIMD EEN JAAR NA VREDESVERDRAG? Op Donderdag 12 Augustus hadden de Westerse ambassadeurs opnieuw een onderhoud met de Hr Molotov. Andermaal werd het grootste geheim bewaard omtrent het verloop van de ze samenkomst. Daarna kwamen de drie Westerse afgevaardigden samen om een rapport voor hun regeringen op te maken. Journalisten stelden vast dat de drie gezanten er opge wekter uitzagen dan bij vorige bij eenkomsten, zodat daaiop besloten werd dat die heren optimist waren over de gevoerde besprekingen. Niettegenstaande de bewaarde ge heimhouding werd in de politieke kringen, en in bepaalde bladen, voor gehouden dat de Westersen de voor stellen van de Hr Molotov niet had den aanvaard maar dat zij wel erin toegestemd hadden de Oostduitse mark als enig gangbare munt te Ber lijn te willen beschouwen, dit mits vierlandencontrole. Intussen was de Britse opperbevel hebber in Duitsland, Generaal Ro bertson naar London afgereisd om er besprekingen te voeren met Minister Bevin. Na zijn bezoek aan London ging de Generaal confereren te Frankfort met Generaal Clay en de Duitse politieke leiders. Zondag hadden de Westerse am bassadeurs vermoedelijk nieuwe richtlijnen of instructies ontvangen van hun respectievelijke regeringen daar zij ook een conferentie hielden om de dagorde vast te leggen van een nieuw onderhoud dat zij met de Hr Molotov zouden hebben. Maandag werden zij dan voor de zesde maal ontvangen op het Kremlin door de Hr Molotov. Deze bijeenkomst duur de drie en half uur. Na deze samen komst hielden de drie Westerse afge vaardigden andermaal een afzonder lijke vergadering. De volledigste geheimhouding werd nogmaals bewaard over de nieuwe bijeenkomst maar tevens bleef ook de onzekerheid omtrent de toekomende ontwikkeling van de betrekkingen tussen Oost en West. Er werden dan ook vele gissingen en veronderstellingen gemaakt in pers en politieke middens en meteen zekere beweringen voorgehouden. Zo werd door Britse bladen voorgehou den dat de besprekingen te Moskou de vorm hebben aangenomen van een uithoudingswedstrijd en dat de Westerse mogendheden geenszins wensen de verantwoordelijkheid op zich te nemen de besprekingen te be ëindigen en dat zij verder zullen on derhandelen tot Molotov zelf ver klaart dat er geen resultaat uit dient verwacht. In diplomatieke klingen te London hield men voor dat nog steeds geen basis van overeenstem ming omtrent een vierlandenconfe- rentie was bereikt en dat vermoede lijk een nieuw onderhoud met Stalin door de Westerse afgevaardigden zal worden gevraagd, en dat, moest dit dan nog geen resultaat opleveren, de Hr Frank Roberts door Hr Bevin zou worden teruggeroepen. Door de Amerikaanse journalist Waltèr Kerr werd anderzijds voorge houden dat men erover te Moskou akkoord was geraakt om de bezet tingstroepen uit Duitsland terug te trekken één jaar nadat het vredes verdrag zou worden getekend, maar tevens dat Duitsland economisch één zou blijven maar met een federaal regeringsstatuut. Uitzondering zou worden gemaakt voor zekere strate gisch belangrijke gebieden, o.m. de Ruhr. Staatsleiders maakten ook zekere opmerkingen inzake de besprekingen van Moskou. Zo verklaarde o.m. Ge neraal Marshall dat de U.S.A. niet een overeenkomst tot elke prijs zou den sluiten. BESPREKINGEN VERMOEDELIJK DEZE WEEK AFGESLOTEN Volgens de laatste berichten blijkt dat de Hr Bevin aan zijn persoon lijke afgevaardigde Sir Frank Ro berts onderrichtingen heeft gegeven met het oog op een onderhoud met Stalin om een uiterste pogingin te zetten, daar de besprekingen se- sedert het laatste onderhoud met Molotov, Maandag jl. in het slop zou den zijn geraakt. Men stelt verder voorop dat, zo het onderhoud met Stalin, dat nog deze week zou plaats hebben, geen vruchten zou afwerpen, de Hr Roberts naar Londen zou wor den teruggeroepen en de besprekin gen dus zouden afspringen. BERLIJN KRIJGT NOODMUNT Het Berlijnse gemeentebestuur heeft besloten een noodmunt in omloop te brengen voor de vier sectoren van Berlijn, om de huidige moeilijkheden op monetair gebied uit de weg te ruimen. DUITSE KWESTIE VOOR DE U.N.O.? Door de Hr Trygve Lie, Secretaris- Generaal van de U.N.O. werd ver klaard dat de gehele Duitse kwestie vermoedelijk op de dagorde zal wor den gebracht van de aanstaande al gemene vergadering der U.N.O. welke in September e.k. te Parijs zal wor den gehouden. TOESTAND TE BERLIJN NAGENOEG ONGEWIJZIGD BRITS REACTIETOESTEL IN RUSSISCHE ZONE TERECHTGEKOMEN De toestand om Berlijn is nage noeg ongewijzigd gebleven. Elke be- HEER CHATAIGNEAU de Franse ambassadeur te Moskou, die samen met Generaal Bedell Smith (U.S.A) cn Heer Frank Roberts (Gr. Brittanniëde besprekingen voert in de Sovjethoofdstad met HH. Molo tov en Sfalin. voorrading voor Westerse sectoren moet steeds langs de luchtbrug wor den aangevoerd. Door het slechte we der, dat tevens oorzaak was dat een vliegtuig dat kolen aanvoerde ten pletter viel en waarvan de beman ning evenwel kon gered worden, moest het luchtverkeer een dag ge schorst worden. De Winterbevoorra- ding is verzekerd. Anderzijds hebben Russische jacht vliegtuigen andermaal schijnaanval- lcn gedaan rondom een Brits passa giersvliegtuig. Een Brits toestel met reactiemotoren, van het type Vam pire moest een noodlanding ma ken, wegens de uitgevoerde ma- noeuvers in Russische zone. De nood landing verwekte opwinding bij de Britten die aan de Russen de uitle vering van de totnogtoe aangehou den piloot en van het toestel hebben gevraagd. Als tegenmaatregel tegenover de Russische financiële blokkade hebben de Westerse bezetters een financiële tegenbfjkkade uitgevaardigd. Aldus zijn de Gemeentefinanciën van Ber lijn gesplitst geworden. Sedertdien hebben de Russen de bankrekeningen van Berlijnse firmas der Westerse Zone bij banken in de Oostzone ge deblokkeerd. Fruitproducenten der Russische zone die hun waren tegen Westerse marken hadden verkocht werden door de Russen tot zware boeten ver oordeeld. Tijdens een razzia tegen zwart handelaars drongen Russische sol daten en leden van de militaire po litie van het Rode Leger door tot in de Britse zone en wilden er lieden aanhouden en huiszoekingen doen. Britse en Amerikaanse M.P.'s bijge staan door Duitse politieagenten kwamen tussen en verdreven de in dringers, waarvan er zelfs enkele werden aangehouden ten aanschouwe van een duizendkoppige menigte. (Zie vervolg op 2* blad) >or Z. E. H. J. FRUVTIER, Gouwproos; der Katholieke Burgers- en Middenstandsjeugd. en we zwoeren den eed van ons gans te geven. Deze kleine groep van. be sliste, jonge mannen was het begin van alles. We grepen weldra naar de jonge middenstanders rondom ons en we zetten ons onverpoosd in om ook de beweging der ouderen op dreef te krijgen... Dat was het begin. Maar Deschodt was een man met perspectief. Hij zag groot en ver. Daarbij was hij een rusteloze voortrekker, een mee slepende veroveraar. Zijn bezieling en methode wist hij over te planten op een breed terrein en weldra werd hij Gouwhoofdman en tezelfvertijd stichter van de meeste K.M.J.-afde- lingen uit de gouw. Laten we hem zelf aan 't woord, want zijn woord is de levende ex pressie van zijn persoonlijk denker en voelen. Het was Deschodt die sprak. Het was naar hem dat men ging luisteren, zien... Want gans zijn wezen sprak. Daar beluisteren we hem te Kort rijk in 1932. Wij hebben ons voorgesteld den Middenstand te hernieuwen in Christus, de algehele stoffelijke en geestelijke welvaart ervan te be streven. Wij willen de jongeren uit on zen stand verenigen, vormen, op leiden tot bewuste, christene Mid denstanders, die eensdaags zullen bekwaam zijn eeri daadwerkelijke rol te vervullen in die herwording. Wij moeten veroveren tevens in aantal, wijd en verre, al de sla pers, de onverschilligen, de ont moedigden. Ons leger moet zich uitbreiden over dorp en stad en provincie, over gans het land, ja zelfs tot het buitenland, want wij zijn, als christenen, internationale mensen. Als wij willen veroveren, dan moeten wij uitstralers zijn van echt, sterk, gezond, blij Midden- standsjeugdleven. Welnu die verovering in aantal moet geschieden met methode, bin nen het kader onzer organisatie... Aldus Lucien, de jonge Paulus dis zijn veroveringsplan uitbouwt. Niet voor zichzelf... Was er groter zelfvergetend mens dan Lucien? Niet om welkdanig bijkomend be lang van eer of prestige, maar om dat het moest, omdat hij vol was van een gedachte, van een droom... Zijn volk wou hij heerlijk en wel varend als weleer. Hij wist den weg r.. .ar die grootheid en hij kon niet rusten vooraleer hij anderen van dienzelfden geest 'had doordrongen en meegesleept ter verovering. Lucien zag scherp de sociale noden van zijn tijd. Zijn hart sloeg warm- voor de arbeiders en steeds was ook de minste onder hen door hem be jegend als een vriend. Maar Lucien was een middenstan der in 'het hart en in gans zijn be staan. Als Lucien sprak tot Midden standsjongeren dan duisterden ze; daar klonk een taal die begrijpend, was, die naar het hart ging, want niemand als Lucien zag de noden van de zelfstandige arbeiders, de kleine zakenmensen, die er zich door slaan, die zich inzetten met gans hun wezen om zelf In hun bestaan te voorzien. Lucien voerde zelf dien strijd voor het bestaan. Hij voerde hem eerlijk maar moedig, maar methodisch, maar volhardend. Ook als hij op tocht was voor zijn apostolische veroveringen, dan was hij zakenman gebleven, of liever als zakenman wist hij steeds zijn ho gere bekommernissen en plannen uit te werken langs de baan. Maar juist omdat hij zo innig in contact kwam met de mensen, om dat ze hen allen onmiddellijk hun vertrouwen schonken omwille van datgene dat ze in hem ontdekten of toch vermoedden, iets dat verband houdt met een edelmoedig begrijpen en «evens met een grenzeloze onbaat zuchtigheid, daarom begreep hij zo diep de schrijnende nood van menig kleine zelfstandige. Want daar is iets tragisch over de Middenstand gekomen in deze tijd: hij is arbeider als de andere arbei ders, maar hij werkt zelfstandig en omdat hij in geen loonsverband werkt, is hij als een maatschappe lijk verlatene. Dat wist Lucien te vertolken. Niet om op te hitsen, maar om dwingend te besluiten: mensen, jongens, ver enigt u! Alleen een sterke organi satie redt u. Een sterke organisatie en metho disch uitgebouwd. Lucien bleef steeds zakelijk, ook in 't parlement, tegen over de ministers en wie ook, hij vor derde een zakelijke oplossing. Zo was hij reeds in '32...: «De toekomst van de Katholieke Midden standsjeugd staat in rechtstreekse verhouding tot deze twee factoren: 1" DE GEEST... die is de vorming, de bezieling... weten wat men wil; 2" DE ORGANISATIE... d.i. de uitwerking, hot belichamen in de beweging, kortom, willen wat men weet! Deze twee factoren oefenen een wederkerige wisselwerking uit. De geest beheerst de organisatie. De organisatie doet den geest heer sen. Er moet dus eenheid en voe ling bestaan tussen beiden. Het ene is de weergave, de weer spiegeling van het andere. De macht van het ene zal groeien naar de macht van het andere. Hoe sterker de geest, des te ster ker der organisatie! Wij behoeven dus deze twee eie. menten uit te bouwen tot het beko men van een machtige jeugdbewe ging. (Zie ter volg i' bU4J

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1