J Besprekingen hervat te Moskou J-fet Grof öoop de fDoIensteigep De Regeringscrisis in Frankrijk opgelost Nieuwsjes én lt SturS Hr OueBsille vormt sen nieuwe Regering met de sïsehb vm 8 partijen Z.E.R DE POORTER ALS PASTOR TE RENINGELST PLECHTIG INGEHULDIGD DE BERLIJNSE CRISIS Een massabetoging bracht enkele incidenten meer te Berlijn. De Russen leggen zware straffen op aan ingerekende betogers. it c$eJstjCx*Jc (-cl 4? if VAN EEN GEWISSE DOOD GERED TE ALVERINGEM ZWENDEL IN VERVAL LEN BANKBILJETTEN VERHOGINGEN EN VER GOEDINGEN AAN INVALI DEN, OUDSTRIJDERS EN RECHTHEBBENDEN Toespraak vcess 2. tas lol de MMiekg Jeugd ©oft In tMaanfceren trompte be Doorn. LITURGISCH KALENDER BRAND IN DE SAKRISTIJ DER ST-VEDASTUSKEfJ TE MEENEN GEEN WINTERTIJD WIEGELENDE ZWALUWSTAART! lepet 1918. ül<y «ET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 18 Sept. 1948. B!z. 1 Nadat aan dhr Schuman het ver trouwen werd geweigerd door de Na tionale Vergadering, werd de Hr Queuille, lid van de Radikaal-Socia- listische Partij, door de Hr Vincent Auriol beldst een nieuw kabinet sa men te stellen. Hr Queuille aan vaardde, en zette onmiddellijk zijn onderhandelingen in. Leden van M.R.P. en S.P.I.O. wa ren mislukt als kabinets-formateurs; de val van de tweede regering Schu man was te wijten aan de houding der Radikaal-Socialisten die zeer verdeeld hun stemming uitbrachten in de Nationale Vergadering; het was dan natuurlijk dat een hunner zou belast worden met het vormen van een nieuw kabinet. Zaterdag avond kreeg de Heer Queuille de nodige investituur van wege de Nationale Vergadering, dit met 351 stemmen tegen 196, op de 547 deelnemers, Daags nadien, Zon dag dus, kon de Hr Queuille reeds de samenstelling van de nieuwe Rege ring bekend maken. Leden uit acht partijen komen er voor als Ministers, namelijk 9 leden van de M.R.P., 8 Socialisten, 7 Radikaal-Socialisten, 2 van de Unie van het Verzet, 2 van de Onafhankelijke Republikeinse Partij, 2 van de Republikeinse Vrij heidspartij, 1 lid van de Boerenpartij en 1 van de Onafhankelijken. Voor de Assemblee Nationale kreeg de Hr Queuille op Dinsdag jl. dan een meerderheid van 335 stemmen tegen 229. Ds nieuwe Eerste-Minister behoudt voor zich zelf ook het Ministerie van Financiën. 80 MILLIARD NIEUWE BELASTINGEN De nieuwe Regering staat voor een zware taak en wijdde reeds een on derzoek aan de financiële moeilijk heden. Er wordt immers een tekort van 80 milliard voorzien op de hui dige begroting tegen einde het jaar... en men moet er dan aan geraken. Men meent dat de nieuwe regering ook de subsidies zal verminderen, alsmede de uitrustingsuitgaven. Generaal de Gaulle stuurt aan op Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen. Ondertussen heeft Generaal de Gaulle van de jongste regeringsmoei lijkheden een dankbaar gebruik ge maakt om een nieuwe actie in te zet ten ten voordele van zijn partij, de P.R.P., en heeft hij aangestuurd op Kamerontbinding en nieuwe verkie zingen. In meerdere steden hield hij voor een grote toeloop van volk redevoe ringen en thans zou hij een soort referendum willen inrichten onder steeds meer gematigden over naar de het Franse Volk. Intussen lopen Gaullisten. Hiervoor zal een zogezegde zegel campagne ingezet worden. De R.P.F. heeft millioenen plakzegels doen drukken, met een lengte van 5 cm. en 3 cm. breed, waarop een afbeel ding van de gevleugelde republiek en met onderaan, tussen twee Loreinse kruisen de woorden: «Voor het heil van het Volk: Ja». Elk zegel zal worden verkocht aan 50 fr. ten bate van de partijkas. Plakbrieven zullen de bevolking aan manen de zegels te kopen. Het ge kochte zegeltje dient dan overge maakt of gestuurd aan het adres van Generaal de Gaulle en door dit in sturen zal de inzender betuigen dat hij de kamerontbinding verlangt. NIEUWE STAKINGEN Te Parijs zijn andermaal 20.000 werklieden van de Renaultfabrieken in staking gegaan. De vorige week reeds wilden de ar. beiders van voormelde fabrieken op stappen naar de Quay d'Orsay maar stootten er alsdan op een sterke po litiemacht waarmede zij slaags ge raakten en waarbij 73 personen ge wond werden. Te Parijs andermaal deden zich nu Woensdag Jl. weerom zware inciden ten voor. Bij de Snecma-fabrieken, waar vliegtuigen vervaardigd worden, zijn 6.000 arbeiders in staking ge gaan. De stakers gingen daarbij be togen voor de burelen van de fabrie ken, gelegen op de Boulevard Haus- man. Het kwam tot hevige schermutse lingen met de politie, die herhaalde lijk moest worden versterkt en char geerde. Politieauto's werden beste- nigd. Tijdens deze incidenten werden nogmaals 27 politieagenten gewond. Een zicht op de tribune binst de toespraak van de Hr Burgemeester. Van links naar rechts bemerken we: E. H. A. Callers, onderpastoor te Réningelst, Heer M. Bossaert, Burgemeester der Gemeente. Midden: Hr Adv. F. Lefere, volksvertegenwoordiger, Z. E. H. De Poorter, de nieuwinge- huldigde herder met staf in de hand; en uiterst rechts Z. E. H. Butaye, Deken te Poperinge. Zondag 12 September was een Ook de grafmaker wil het zijne hoogdag voor Reningelst. Z. E. H. meezeggen: De Poorter werd er als Pastoor plech- tig geïnstaleerd. In Reningelst draagt men de Pries ter een warm hart toe, dit bleek al onmiddellijk uit een eerste opschrift dat we aan een gevel zien prijken: Mijnheer Duquesnoy, in ongeëvenaar- Ide jaren, Bleef d'Herder van de Reningelst- naren. Mijnheer Denys, als schicht en pijl, Verbleef hier maar een korte wijl. Wees welkom, en wordt in 't aardse [medevaren De Poorte(r) van ons moedig hemel- varen! Uit zoveel dichterlijk talent spreekt een diepe eerbied en genegenheid die de inwoners toedragen aan hun ge wezen herders en aan hun nieuwe Pastoor. Even verder vinden we: Zielevreugd en Zielesmart Liggen dicht bij 't priestcrhart. Moge God U 't eerst' bewaren En U steeds van 't tweede sparen. Welkom klinkt het langs alle hoe ken en kanten: Pastoor, welgekomen en gegroet Aan U, die hier uw intreê doet. Om de wet en lering van de Heer Bond te spreiden, vol moed en eer. Wensen w'allon blij van zinnen: Treed vrij en vrank ons dorpje binnen. Even verder gaan kijken: Voor ons zestienhonderd schapen Zeer gedwee, maar uitgeslapen, Laat ons, Herder, samen waken Dat z'al in de hemel geraken. En de Brouwer laat als waarschu wing weerklinken: Met gerste ne hop brouwen we een [beste nat, Maar als ge er ts veel van drinkt, [wordt ge zat! DE DRIE WESTERSE GEZANTEN TE MOSKOU OPNIEUW BIJ MOLOTOV Nadat de besprekingen tussen de wier militaire Gouverneurs te Berlijn ifgesprongen waren werd verwacht at de onderhandelingen andermaal touden worden voortgezet te Moskou Self. Al spoedig werd dan bericht dat de WH. Frank Roberts, Generaal Bedell Smith en Chataigneau in die zin hieuwe instructies hadden ontvangen Vanwege hun regeringen. Dinsdag jl. werden zij dan geza menlijk ontvangen door de Hr Molo- tov, in aanwezigheid, van de Hr Smir- ïiov. Het onderhoud duurde slechts anderhalf uur en niets lekte uit over de bijeenkomst. Woensdag middag werd dan ver klaard dat met 18 Sept. e.k. Generaal Marshall naar Europa zou afreizen om te Parijs de zittingen van de U.N.O. bij te wonen en dat hij dan nog voor zijn vertrek de inhoud zou mededelen van de gehouden bespre kingen. Tevens werd daar nog bij gevoegd dat zo te Moskou voordien geen akkoord zou kunnen bereikt worden de Berlijnse kwestie aan de U.N.O. zou worden voorgelegd. Te Washington beschouwt men de huidige stand van zaken als ernstig. In een toespraak gehouden, verklaar de Truman dat de U.S.A. hun leger op peil moeten houden en dat een Inspanning zonder voorgaande in rredestijd dient gedaan. Generaal Clay, de Amerikaanse Opperbevelhebber in Duitsland ver- tlaarde echter zijnerzijds dat vol lens hem de oorlog niet voor de deur staat. STALIN IS MET VERLOF Er wérd verwacht dat de drie Wes terse afgevaardigden een nieuw on derhoud met Maarschalk Stalin zou den vragen. Thans heet het evenwel dat de Sovjet-dictator in verlof is, op rust in de badstad Sotsj, in Geor gië. Van een nieuwe samenkomst met Stalin komt dus voorlopig niets in huis. Sedert dit gemeld werd, wordt al gemeen aanvaard dat de ontknoping nakend is en wordt nog slechts een onderhoud met Molotov in he; voor uitzicht gesteld. Nadien zal worden bekend gemaakt of de besprekingen te Moskou al dan niet mislukt zijn. Betoging en contra-manifesta tie te Berlijn. ERNSTIGE INCIDENTEN Donderdag 9 September jl. werd in de Britse sector van Berlijn een gro te manifestatie gehouden tegen het Communisme. Wel 300.000 Berlijners namen aan de manifestatie deel. Op zeker ogen blik rukten een aantal betogers op naar ds dichtbijgelegen Russische sector, langs de Brandenburger Poort bestookten er enkele Russische sol daten niet stenen, rukten een Russi sche viag af en geraakten in botsing met de Duitse politie van de Oostsec-' tor en Russische soldaten. Schoten werden gelost op de manifestanten. Een Britse M.P.-Officier moest een Russische'onder-officier, in de Britse sector, beletten te schieten op de me nigte. Bij deze incidenten zouden er 2 doden, zijn gevallen alsmede meer dere gewonden. Enkele voortvarende jongelui, die tot in de Sovjet-sector waren doorgedrongen, werden door de Russen aangehouden. Vijf hunner verschenen deze week voor êen Rus sische rechtbank die zè een 25 jaar dwangarbeid oplegde, de zwaarste straf welke er kan uitgesproken wor den sedert de afschaffing van de doodstraf. Op Zondag jl. richtten de Sovjets ook een betoging in in hun sector, .zogezegd tegen het «Fascisme». Wie niet meedeed werd aanzien als een nazi of een fascist. Deze manifestatie ging door bij een grootse inscenering. Bovenhet museum wapperden 20 vlaggen, waaronder die van Frank rijk, Groot-Brittanje en van België; niet deze van de U.S.A. Het aantal deelnemers werd ge schat op een grote 100.000. Een Rus- ulsch Generaal voerde er het woord rti deed de gebruikelijke uitval tegen 4d Amerikaanse imperialisten. Alles verliep er zonder veel geestdrift en zonder incidenten. Intussen kon de Berlijnse Gemeen teraad nog steeds niet vergaderen op het gebruikelijke stadhuis gelegen in de Sovjet-sector. De Duitse politie agenten van de West-sector die er de week voordien werden gearres teerd door de Russen werden even min in vrijheid gesteld. Het blijkt duidelijk dat 't ganse ge doe der Berlijnse Communisten is, met de steun van de Russen, het Berlijn se gemeentebestuur in handen te krijgen vooraleer er een overeen komst tussen de vier bezettende mo gendheden zou kunnen bereikt wor den. Anderzijds kon evenwel een post trein uit de Berlijnse Westsector de Britse zone bereiken. LEDEN VAN «VRIJ DUITSLAND» ALS POLITIE IN RUSSISCHE ZONE? Volgens de Telegrafeen blad dat in Duitsland met Britse vergun ning verschijnt, zouden de Russen zinnens zijn 5.000 Duitsers, gewezen krijgsgevangenen behorend tot de beweging Freies Deutschland en staande onder leiding van Generaal Zie vervolg hiernevens. k Begrave de doden na Priester's ge- [bed, Doch 'k vrage de Hecr^als parochiaan [koen, Dat ik nooit verplicht zijn dat voor [U te doen. De Nieuwgehuldigde E. H. Pastoor inet Herdersstaf wens aan der duivenliefhebbersi E. II. Pastoor, De duiven doorklieven de lucht, Strak komen ze thuis van de vlucht. Wij vragen U in deze stoet: Doet de eerste misse kort en goed. Onmiddellijk daarna worden de meegevoerde duiven gelost tot groot jolijt van al de aanwezigen. De sportmannen deden niet onder en flink verzorgd gaven ze een hu moristische heruitgave van de aan komst te Luik tijdens de ronde van Frankrijk. Volgden de oudstrijders, waarna een zeer schone en ernstige wagen ons herinnerde aan de drie gevallen priesters, martelaren uit de Geuzentijd. Het volk zwijgt en kijkt ernstig toe. De Boerinnenjeugd beeldt op heer lijke wijze het hostiebrood uit van tarwehalen tot hostie! Vermelden we nog de mooie K.A.J.- wagen, de A.C.W.-wagen met de uit beelding van Paus Leo XIII. Tot slot uit deze kleurenpracht mogen we niet vergeten te wijzen op de wagen die de aanbidding der her ders voorstelde en verder de wagen van de boerenkrijg waar een levende uitbeelding gegeven werd van een standbeeld uit de epischen strijd. Nadat de stoet voorbijgetrokken was, greep de officiële verwelkoming plaats van de nieuwe Herder. De Heer Josef Six sprak namens de Kerkraad, terwijl de Heer Michel Bossaert, Bur gemeester der Gemeente, sprak na mens de Burgerlijke Overheden. Bei de sprekers beklemtoonden de inni ge band tussen de Priester en zijn volk. Na deze plechtigheden begaf de nieuwe Herder zich naar het ge denkteken der gesneuvelden en ter wijl het Te Velde geblazen werd legde hij er de bloemen neer welke hij van de onderscheiden groepen had mogen in ontvangst nemen. Twee mooie witte tuilen werden ech ter mee ter kerk genomen voor het beeld der Lieve Vrouwe. Ontroerd en eerbiedig luisterde iedereen naar de uitvoering van het Vaderlands lied en De Vlaamse Leeuw. Een kinderhand bood ver volgens de Herder de sleutel van de kerk aan, waarna de Liturgische aan stelling volgde. Een plechtig lof besloot deze plech tigheid, terwijl de mooi versierde kerk proppensvol met gelovigen gevuld was, die de Heer dankten omdat Hij zijn kudde een nieuwe herder ge schonken had. Terwijl de talrijke genodigden 's avonds aanzaten aan een intiem feestmaal werd door de bevolkin verder gevierd naar goede oude Vlaamse traditie, bij pof en pint, bij muziek en dans in alle eer en deugd. Z. E. H. De Poorter wees welkom bij uw Zestienhonderd schapen denk er aan want ze zijn zeer ge dwee maar uitgeslapendoch met Gods hulp zult Gij er over waken», dat ze al in de hemel geraken Ad mul tos annos! Paulus, maar de Russische zone over te brengen, om er dienst te doen als politie. Andere berichten houden voor dat meerdere gewezen Duitse officieren thans in Russische dienst staan en bestemd zijn om de leiding op zich te nemen in de Rus sische bezettingszone. Verder werden in Turingen 15 So- ciaal-Demokratische leiders aange houden onder beschuldiging van spi- onnage. Een tiental minuten buiten de ge meente, op de hoogte der Poperinge- baan, lcomt er rond 14.30 u. beweging. De nieuwe Herder wordt er ver welkomd en ontvangt er.de Herder staf. Hij is vergezeld van Z. E. H. Deken Butaye uit Poperinge, twee Priesters als getuigen, een flinke af vaardiging uit Moerkerke, die hun gewezen herder uitgeleide doen, ver der talrijke Priesters uit omliggende gemeenten, alsmede de burgerlijke overheden van Reningelst. Om 15.00 u. zet een prachtige stoet zich in beweging; de nieuwe Herder wordt zijn parochie rondgeleid Recht over de kerk staat een tri bune opgesteld waar de Z. E. H. De Poorter plaats neemt samen met de geestelijke en wereldlijke overheden, om de heerlijke stoet in ogenschouw te nemen. We nemen hier en daar een beeld, uit dit kleurenrijk vertoon want alles vermelden is onbegonnen werk. Vooraan een groep middeleeuwse" ruiters met een groep B.J.B.-jömgens te paard. Volgt een kleurige groep met wa gen, de terugkeer van de jacht op het kasteel te Reningelst. Lach en ernst volgen elkaar op; de wagen der kroostrijke gezinnen met het zinrijke opschrift: Zou men armoê lijden Om een mondje meer, Daar waar mensen strijden, Helpt de Heer! De «Carousel Moderne» van de wijk De Ouderdom brengt de ker- missfeer, met de nodige potten ger stenat. De Boldersclub volgt en daar zien we de wagen der duivenmaat- schappij De Bergduif Voor de tri bune wordt halt gehouden, de spea ker kondigt door de micro de harte- Mooie foto's der feestelijkheden worden aan 10 fr. per stuk te koop gesteld bij hr J. De Brabander, In 't Hof van Cassel Dinsdagnamiddag 1 Sept. jl. is op de hofstede Vandenabeele Cyriel, Fortem alhier, een ongeluk gebeurd, dat gelukkig geen dodelijke gevol gen heeft gehad. De 21 jarige doch ter Madeleine was- op zeker ogen blik water gaan putten in de «wal», gelegen achter het woonhuis. Nu wilde het toeval juist dat de plank, waarop ze stond, weggleed met het ongelukkig gevolg dat het meisje in de poel wegzonk tot over de schou ders. Gelukkig kon ze nog een staakje grijpen en zich zo boven wa ter houden. Doch haar hulpgeroep werd niet gehoord, door het feit dat de dorsmachine juist op het hof aan 't werk was. Alleen de bandhond, die zijn jonge meesteres in gevaar zag, ging zo geweldig te keer dat de huis genoten gingen zien wat er wel aan de hand kon zijn. Door ontzetting geslagen, waren ze niet bij machte iets ter redding te verrichten. Ge lukkig bemerkte de dorsondernemer, Coopman Georges, uit de Nieuwstr. te Alveringem, wat er gebeurd was. Zonder aarzelen begaf hij zich te water, en kon eindelijk, na nog wat moeite, het krachteloze meisje op het droge brengen. Gelukkig onder vond het slachtoffer 's anderendaags en volgende dagen maar weinig hin der meer van haar onverwacht en weinig prettig koud bad. Te Hotton werden bij een hut bewoner, bij wie een huiszoeking werd gedaan naar aanleiding van een diefstal, meer dan 1.000 voorwer pen gevonden voor een waarde van meer dan 1 miljoen fr. De man had alles gestolen in de loop van ver schillende jaren. De inbreker werd voor 1936 herhaaldelijk veroordeeld wegens diefstallen en, opgesloten te Hoogstraten in 1936, gelukte hij erin dat jaar te ontsnappen. Te Amsterdam ontstond een reusachtige brand In de dokken langs de haven. Een ganse scheeps lading vlees, juist aangevoerd uit Argentinië, ging aldus verloren even als grote hoeveelheden andere le vensmiddelen. In 1944 verdween een man Spoor loos op de vooravond van zijn hu welijk. Thans werd een nieuw on derzoek inzake deze verdwijning in gesteld welke leidde tot de aanhou ding van August Vander Escken, welke thans bekende zijn broeder in 1944 te hebben vermoord ten einde de verkoop van hun hoeve te ver hinderen. Het lijk had hij verbrand in de oven van de hoeve die hij se dertdien nog nimmer weer openge maakt had. In deoven werden nog beenderresten gevonden. Gendarmen brachten een ban diet weg per trein op de lijn Namen- Gembloers. Nabij Beuzet sprong de bandiet plots naar buiten, de gen darm medeslepend die hem bewaak te en die hem aan de ketting hield. Later werd de gendarm ernstig ge wond gevonden, maar de schurk was gaan vliegen. Langs de steenweg Meerhout- Mol kantelde een vrachtwagen waar in 18 personen hadden plaats geno men. Meerdere inzittenden werden gewond, waarvan er 5 naar een kli niek dienden overgebracht. Te Buken ontstond brand op een hoeve waar juist een huwelijk ge vierd werd. Het landbouwershuis werd volledig vernield onder de ogen van de bruiloftvierders; alles kwam in de vlammen om, zelfs de huwe lijksgeschenken. Een slecht begin voor de jonggehuwden. Dagbladen van Rio-de-Janeiro brachten met grote titels ter kennis aan hun lezers dat een zesling was geboren', in een klein dorpje van het land. Achteraf bleek echter dat dit onjuist was. Een vader van 5 kinde ren had per telegram de geboorte van een zesde kind laten kennen aan zijn familie. De telegrafist had echter zesovergeseind in plaats van zesde wat aanleiding gaf tot de kwakkel. In Indië is de Ganges, de heilige stroom, buiten zijn oevers getreden en dit op geweldige wijze. Aldus wer den niet min dan 6.000 dorpen over stroomd waarvan 1.000 volledig on der water kwamen te staan. Zelfs te Benares veroorzaakte het water veel schade en dreigen er meerdere pa leizen in te storten. Te Ghazipoer alleen stortten 632 huizen in. 25 per sonen verdronken. Duizende vkm. grondgebied werden onder water ge zet. Te Couillet haakten twee autos, bij het kruisen, aan elkaar met de schokbrekers. Een der wagens kwam aldus tegen een boom terecht met als gevolg dat eën der inzittenden gedood werd en de twee andere ern stig gewond. In Japan veroorzaakte een ge weldige storm de dood van 72 per sonen. Te Schoten bij Antwerpen had den knapen een karabijn gevonden staande achter een kast. Een der knapen poogde het karabijn in han den te krijgen, maar hierbij ging plots een schot af en de knaap zeeg dood neder, na volle lading in de onderbuik te hebben gekregen. Te New-York werden op zekere morgen honderden dode of stervende vogels gevonden in de straten rond de hoge buildings. In de nacht waren blijkbaar grote zwermen vogels over de stad getrokken.- Honderden dier vogels, aangetrokken door de lichten stralend uit de buildings, zijn dan tegen vensters en muren te pletter gevlogen om dan op de straatstenen neer te vallen. Een leeuw zou ontsnapt zijn uit de dierentuin van Valkenburg en thans een toevlucht gezocht hebben in de bossen van de omtrek. Te Den Haan werd een lj-jarige jongen erg gewond door het ontplof fen van een springtuig. Nabij Rijsel, te Sequedin, werd een landbouwer met een dolksteek in het hart vermoord door aardappel- dieven. Drie personen op wie vermoe dens wegen werden reeds opgeleid. Te Luik wilde een vrouw van een autobus springen vooraleer deze stil hield. De vrouw maakte hierbij ech ter een val en kwam met het hoofd onder een der wielen terecht, zodat zij het hoofd vreselijk vermorzeld werd. Aanhouding in het Veurnse. Te Bark-Heverlee werd opgemerkt dat er bij nachte regelmatig een auto stilhield voor een woning aldaar en dat pakken uit de auto gehaald werden en naar voormeld huis over gebracht. Dit bleek zonderling en een onderzoek werd ingesteld en tevens een huiszoeking in de woning. In het huis werden dan ganse pakken met vervallen bankbriefjes aangetroffen voor millioenen fr. In verband met deze ontdekking werd in het Leuvense overgegaan tot de aanhouding van een 20-tal voor aanstaande personen. Bij andere huiszoekingen werden nog voor mil lioenen vervallen bankbriefjes ge vonden. Ook te Veurne blijkt een aanhou ding te zijn gedaan in verband met deze zonderlinge zaak. Men ver wacht nog meerdere aanhoudingen. Wijze en tijd van betaling. Zoals men weet werden aan be paalde categorieën oudstrijders en oorlogsslachtoffers verhogingen en vergoedingen toegekend. DE VERGOEDING AAN INVALIDEN De vergoeding aan invaliden werd verhoogd met 15 t.h., berekend op het totaal bedrag van het invalidi teitspensioen van de verhogingen en vergoedingen (met uitzondering van de verhogingen voor kinderen van de frontstreeprenten en van de vergoe dingen voor nationale orden.) Het bedrag van deze verhoging van 1 Ja nuari 1948 tot 30 September 1948 zal tijdens de maand September be taald worden. De vergoeding aan invaliden van 20 t.h. toegekend aan de grootinva liden 1914-1948, is sedert het eerste kwartaal van dit jaar vereffend. De vergoeding aan de verminkten wordt echter deze maand nog uitgekeerd. De grootinvaliden van de oorlog 1940- 1945 zullen eerst dan de vergoeding van 20 t.h. kunnen ontvangen wan neer de administratie der militaire pensioenen aan de Nationale Kas voor Oorlogspensioenen de lijst der rechthebbenden zal hebben overge maakt. De vergoeding van 30 t.h. toege kend aan de grootinvaliden die geen aanvullende personele belasting hoe ven te betalen kan niet uitgekeerd worden vooraleer het Ministerie van Begroting een onderzoek heeft inge steld. FRONTSTREEPRENTEN De frontstreeprenten die met 100 t.h. werden verhoogd zullen op de nieuwe basis worden uitgekeerd van 1 Januari 1949 af. De achterstallen van 1 Januari 1948 tot 31 December 1948 worden tijdens het vierde kwar taal 1948 vereffend. WEDUWEN VAN BURGERLIJKE OORLOGSSLACHTOFFERS .De achterstallen voor de vergoe dingen toegekend aan de weduwen van burgerlijke oorlogsslachtoffers 1914-1918 voor de periode van 1 Ja nuari tot 31 September 1948 zullen tijdens deze maand worden vereffend en naar gelang de lijsten der recht hebbenden door het Ministerie van Wederopbouw worden overgemaakt. (VERVOLG) die Gods voorschriften uitvoert eg die geestelijke, morele en eeuwige dingen hoger acht dan materfflj dingen, dan kan deze techniek j( weldaden voortbrengen, waartoe si), volgens de plannen van de Heer, ge, roepen is. HET SOCIAAL PROBLEEM IS EEN MOREEL PROBLEEM De Heilige Vader zei over het der. de punt van zijn rede dat het so> ciale vraagstuk ongetwijfeld even. eens een economisch vraagstuk ig maar het is veel meer een vraagstuk, dat de geregelde ontwikkeling de menselijke maatschappijen be. treft. Het is, in zijn diepste bete. kenis, een morele kwestie en om t reden een godsdienstige. Hij zei dat het vraagstuk kon s mengevat worden in de vraag, of Je mens de morele kracht bezit o® zulke openbare voorwaarden ti scheppen, dat in het sociale 1 geen enkeling en geen volk slechtj voorwerpen zullen zijn, dat wil gen, beroofd zullen zijn van rechten en blootgesteld aan de uit. bating door de anderen, maat dat allen onderworpen zullen zijn, dat wil zeggen, dat zij op een wettelij. ke wijze deelnemen aan de oprich. ting van de sociale orde en dat len, overeenkomstig hun kunde hun beroep, rustig en gelukkig mo. gen leven, met voldoende bestaai middelen, op doeltreffende wijze i schermd tegen de gewelddaden van een egoïstische economie, in een vrij. heid die beperkt zal zijn door het algemeen welzijn en in een mense lijke maatschappij, waarin iede de anderen eerbiedigt als zichzelf. KLOOSTERZUSTERS VERGIFTIGD TE BRUGGE Te Brugge, in het klooster der EE. ZZ. Apostolinen, Peperstraat, wer den 35 kloosterzusters ernstig onge steld, vergiftigd door het eten van bedorven levensmiddelen. Vijf onder hen moesten in emstigen toestand naar een kliniek worden overge bracht. Sedertdien zouden alle reeds zijn hersteld. (VERVOLG) Het ls volslagen duister. Er valt sneeuw, ijzige sneeuw, die in zijn. ontstoken ge zicht vlokt. En de grond schemert vaal en droef. Adriaan plompt door de voet- dikke sneeuwlaag naar de hoogkant van het erf. Zijn stappen knerpen en schui felen. Anders is er geen gerucht. Even later wel. Een vlug, kort gestommel: de consents die onderduiken. Als geesten spichten ze naar hun schuilhoek. Laten de gendarmen nu maar wachten en snuf felen. Adriaan kruipt de haag langs. Hij weet dat er ergens een gat in is, tast in het duister, vindt het, schiet er zich door. Hij moet even pouspn om zich te oriënte ren. De sneeuw moet wel dik en zwaar ne- dervallen. Daar is schim noch schaduw van de hoge Noardermolen te zien. Een duisternis zo lo<* en drukkend dat ze benauwend wordt. En afgrijselijk koud is het ook. Adriaan huivert. Zijn ver flenste bloed verkruipt tenauwernood, of het stollen en bevriezen wil. Het is hem te moede of de sneeuw dwars door huid en kleren heen, een weg zoekt naar zijn zieke longen. Hij moet bovenmenselijke pogingen aanwenden om de kriewelende hoestbuien te weerhouden, en lang en diep inademenen om de klapperende huiver te bemeesteren. Zijn hart klopt dof en zwaar. Hij luistert niet naar het kloppen van zijn hart, luistert niet eens naar de oude tere herinneringen, die in hem opwellen. Toen ze bij de vlammende kerstblok de heilige sprookjes vertelden. Van de hei lige, witbesneeuwde kerstnacht. Van pin- kelklare vriesnachten en sneeuwstormen. Van 't gerinkel der heldere sledebellen. Hij mag niet luisteren, niet mijmeren. Hi) moet spijt alles klaar uit zijn ogen kijken. Hij moet de priester redden. Die ge dachte lokt en licht als een klare kerst ster. Het stuwt hem opgetogen voor waarts. Nu is hij bij de gracht. Hij durft niet- springen. Hij polkt een gat in de flank van de gracht, zet er de voet in, tast met zijn andere voet naar de overkant, klimt moeizaam over de glibberige sneeuw de gracht uit, De straat over. Even wachten. Elk ogenblik kan een gendarme roepen: Qui viveMisschien horen ze hem over de sneeuw kruipen. Hij mag zich door de ze slopende gedachten niet laten afwen den. Hij moet de priester redden. Hij moet en hij zal! De molen kan amper een steenworp hiervandaan zijn. Als hij nu maar de straat mocht oversteken. In geen geval, het kan niet. Dan maar een omweg ma ken. Als de sneeuw niet zo knerpte on der zijn voeten, zou hij dit laatste einde lopen. Hij kruipt onder de prikkeldraad van een weiland. Komaan, dit laatste eind loopt hij. Er zal toch niemand in dit besloten weiland gekropen zijn. HIJ loopt, loopt!... Het lukt. Zonder slag of stoot bereikt hij de molenwal. Hoog en dreigend als een donkere ber-g- waftd staat het molengevaarte vóór hem. Zijn hart klopt triomfant als hij de trap leuning onder de hand voelt. Hij wacht een wijle, houdt zijn adem op, luistert. Neen, niets. Hij heeft die lekkere gen darmes van 't republiekse prachtig schaakmat gezet. Nu is het alleen nog kinderspel. De molentrap op, de priester verwittigen... Hij zet een eerste stap op de trede. De trap kraakt verraderlijk. Zouden de gen darmes?... Geen tekèn van leven. Hij mag niet talmen, niet dralen. Hij bidt een Ave. En klautert met handen en voeten de steiger op. Een paar keren glijden zijn voeten, uit. Oppassen. Adriaan. Hij klimt verder. Het is een eindeloze trap. Hij is nooit op de molensteiger geweest. Toen zij rakkerden op de. molenwal, liep hij nooit mee n-aar boven. De hoogte deed .hem duizelen. En als hij wat te ve-el klom, (hijgde hij als een oude dog. Nu mag hij duizelen noch hijgen. Vooruit! Heilige Maria, Moeder Gods!... De molenxomp schuift naderbij. Het kan niet verder zijn dan tien treden. Hij voelt een warm gekriewel in zijn keel. Hij moet zich haasten, haasten! Op een der laatste treden glijdt zijn hand uit, precies ais hij zich naar boven hijst. Een kort en dof gescharrel. En dan dondert hij naar beneden. Hij ligt languit in de sneeuw. Hij heeft zich weinig bezeerd. Althans hij voelt niets. Hij zal opnieuw... Maar een schot knalt. En daarna roept een luide -barse stem: Alarm! Au moulift! Adriaan geeft zich niet gewonnen. Hij weet een laatste kans. Hij springt recht, grijpt naao' de trapleuning en stormt de steiger op. Beneden klinkt een nieuw geroep. Adriaan verstaat alleen: Feu! Een salvo breekt los. Het schroot klettert tegen de houten molenwegen. De molendeur is op slpt. Adriaan trapt ze open en roept n-aar binnen: Priester Dominicus, de sansculotten zijn daar. Ga niet naar het Beukenhof! Vlucht Waarom blijf je in het deurgat staan? roept de stem van de kapelaan terug. Adriaan aarzelt. Het molenruim gaapt als een afgrond. Hij is nooit op een molen geweest. Toe, stap binnen! roept de priester, die reeds in het gebint van de steenzolder verscholen zit. Het is te laat. Tussen het knallen der geweerschoten en het hagelen van het schroot op de mdlenwand, klaagt plots een gesmoorde kreet. Ach! krijt priester Damlnlcus. Hij glijdt van de balk af, springt naai de deur. Adriaan is verdwenen. Pe kapelaan wil de trap af. Daar is Frans gezwatel beneden. Hij luistert, Le voilé,, le brigand! Het schieten valtstil. Er vlamt een toorts op. Wat hebben die gendarmen voor? Geloven ze misschien dat de molen een nest van brigands is? Zouden ze hem soms niet in brand steken? Neen, ze gaan de gevallen brigand on derzoeken. Priester Dominicus helt over de reling naar beneden. De smokende toorts werpt een róde, wrede klaarte af. Een licht dat gloeit en bloeit als bloed op de besneeuwde grond. En het sneeuwt aldoor. De zware vlok ken wervelen dwaias en zwart tegen het walmende licht. Priester Dominicus moet zijn ogen wijd openspalken. En ziet Adriaan liggen, met het gezicht naar d-e grond. Een gendarm keert hem op d-e rug, en zegt: II est mort. De toorts dooft langzaam uit. Priester Dominicus staat met gebroken hart in de dovende toorts te staren. Plots begint het schieten opnieuw. Het zal maar best zijn spoedig weg te komen. Langs de trap mag hij het niet wagen. Hij ijlt naai- het raam in dé achterweeg van de molen, h-aakt een dikke koord los, waarmee ze de zakken ophalen, knoopt ze vast aan een spijker, laat ze naar be neden schuiven, wringt zijn lenig lijf door 't raam, en glijdt als een kat de molen uit. Hij zijgt zo stil mogelijk op de sneeuw neder. Het schieten klinkt heel wat verder, ver achter het molenhuis. En er stijgt alarmgeroep op, van die kant uit. Priester Dominicus kan best raden wat er gaande is. De conscrits die van de herrie om de molen gebruik maken om er uit te mui zen, Ook het beste wat ze doen kunnen. De sansculotten konden het nog in de kop krijgen het hof plat te branden. Priester Dominicus loopt naar de trap waar Adriaan Delpla ligt. Hij rukt het buis open, luistert naar het hart. Een ver en onduidelijk geklop is nog te horen. Een hart dat uitsnikt. Goddank, hij heeft nog de laatste adem niet uitgeblazen. Adriaan, Adriaan!... De Jongen antwoordt niet meer. Hij zieltoogt. Hij heeft op de priester gewacht om te sterven. De kapelaan neemt liet heilig Oliesel, dat hij altijd op zak draagt, en zalft het uitgeteerde en uitgebloed© lichaam. P«r istam sanctam unctionem... Door deze heilige zalving vergeve u de Heer wat gij misdaan hebtl... Priester Domi nicus kan zijn tranen niet weerhouden'... Misdaan! Och, heilige God, Gij weet hoe rein, hoe teder dit leven was. Soms heb ik durven te denken: een onvolkomen jongen, te week, te meisjesachtig. Nu weet ik beter. Nu weet ik .tot welk een kloeke, mannelijke daad hij in staat was. Als de. gebeden gezeid zijn, buigt hij over de jongen. Er is geen leven meer in hem. Hij sluit de ogen van d-e dode jon gen. Hij knielt in de sneeuw en bidt. Zou nog lang willen bidden, en een doden- wake houden, een erewacht bij het lijk van een roemrijke gevallen held. Hij mag niet, kan niet. Het gerucht drijft weer naar hier toe. Een De Profun- dis kan hij niet eens meer bidden. Hij staat recht, hoog en recht, zoals hij vóór Gods heilig altaar staat, en neurt met een stem, waarin tranen snikken: In Para-disum... Gods Engelen leiden u ten Paradij ze. Dan moet hij vlug henen. De nacht in. De sneeuwen wegen op, zoekend naar een nieuw schuiloord op deze parochie die hij niet verlaten mag. Hij gaat de weg, die honderden pries ters gqan in dit verdrukte land. Achter zijn rug is nog vinnig geschut uit de zware Franse fusieken. Ook de conscrits vluchten over de win terse kouters. De hemel weet waarheen. Een is er die niet vlucht. Niet meer vluchten kan. Hij. ligt aan de voet van de molen. Er is geen hand omtrent, die een lijkwade over hem spreidt. Maar de sneeuw valt, niet meer zo geweldig. Ze valt teder en zacht. De witte, witte sneeuw die de dode Adriaan toedekt met vroom, 'haast moederlijk gebaar. 's. Morgens gaat de 'brigadier der gen darmen naar het huis van de agent mu nicipal. Een tweede gendarm loopt ge dwee in zijn spoor. Beiden zijn verkieund en vervaakt. Vrouw Delpla moet vlug een vuur aanleggen. De gendarmen gaan bij het vuur- zitten. En de conscrits? vraagt de agent municipal. Laffe honden! scheldt de brigadier. Ze zijn op de vlucht geslagen. We hebben hen niet kunnen snappen. Uitgenomen de conscrit, die op de molenwal ligt, brigadier! stoeft de ande re gendarm. Welke conscrit? vraagt de agent mu nicipal. Och ja, geeuwt de brigadier ver veeld, een brigand, die zich op de molen verstopte. We hebben hem met een vrien delijk schotje naai- beneden gehaald. De commune zal zich moeten belasten met de begraving van het lijk. Hoe eerder, hoe liever. Ja, zegt de agent municipal, lk doe het eerst, het volk moet er geen neus naar hebben. Hij staat op en stapt het huis uit. Hij de grafmaker halen. Vervolgens komt hij de gendarmen halen. Met hun vieren gaan ze naar de Noordermolen. Ze zien geen lijk. Alleen een kleine heu vel als een witte grafterp. En boven dit blanke graf staat het rechte kruis dei- molenwieken, hoog en breed, tegen een hemel, die nog vol sneeuw zit. Een lood- zwarte hemel, die als een rouwfloers ach ter het besneeuwde molenkruis hangt. Ik moet eerst vaststellen wie hier ligt, zegt de agent municipal. Hij kent de voorschriften van de nieu we burgerlijke stand, onlangs door de Fransen ingevoerd. Hij is een nauwgezet ambtenaar. Een gendarme veegt-traag met de ge weerkolf de sneeuw weg. Mens, wat heeft het deze nacht gesneeuwd. Hij moet drie, vlei- maal heen en weer vegen vooraleer hij het ingesneeuwde gelaat kan bloot leggen. En dan ziet Jacques Delpla, agent mu nicipal van Hoogrij-ke, wie het ls. Hij staat als verstijfd. God uit de he mel, mijn zoon, mijn enige zoon Adriaan! Minutenlang blijft hij staan. Alsof hij wacht tot het reuzige molengevaarte, op hem zal neerploffen... Belgen, valt op ons! De gendarmen spreken niet. Zij bevroe den wat er gaande is. Zij zien hoe er een doodskleur over het versteende gezicht van de agent municipal schuift. En dan zien ze gebeuren dat de man neerknielt en 'het teken des heiligen krui- ses maakt. Het gevloekte en gebannen kruisteken. Zijn lippen bewegen. Hij bidt. Bidt lang. Tot er luiken openklappen op straat. Dan staat hij op, wenkt de grafmaker. Ze tillen de dode jongen -op ach, hij is zo licht en leggen hem op de berrie. Kom, zegt hij tegen de grafmaker. Ze dragen Adriaan door het ontwaken de dorp naar huis. Er zijn reeds mensen op. Ze hebben het schieten gehoord in de nacht. Zé staan achter het ra-am nieuws gierig toe te kijken. En ze zien het lijk' van de jonge Adriaan Delpla. Zien hoe het donkere bloed stolde op het door schoten lijf, en hoe de dode mond zich plooit tot een wondere glimlach, waarin iets van de hemél zingt. Die vrome dorpslui... ze knielen als' voor de voorbijgang van een processie en bidden. Voor de zoon. Ook voor de vader. Traag gaat de lijkstoet verder. Er luidt geen doodsklok. Er is geen priestergeaang. Ze dragen Adriaan de drempel van bet vaderhuis over. De gendarmen staan dof en stom toe te kijken. Ze willen mede het huis binnen. Maar Jacobus Delpla weerhoudt hen. Neen, zegt hij, neen, nooit meer... Adieu. En hij sluit de deur. Sluit de gendar men buiten. En met hen ook alles wat van hen ls. Hij wil inet dit volk geen uit staans meer hebben. Binnen is er luid gesnik. Een bevend» moederhand ontsteekt de kaarsen. Adriaan, ach Adriaan! 18' ZONDAG NA SINXEN 19 September Als er één gebed is dat wij, in on ze tijcl,. kunnen meebidden met i Moeder de Heilige Kerk, dan is het voorzeker het gebed, waarmee van daag de Zondagsmis begint:«Da pa- cemHeer, geef den vrede aan w dienaren, en luister naar het smeken van uw volk! Daar hangt over oni allen een loden last: het oorlogsg vaar. Want we willen het onsze misschien maar half bekennen, i we verdedigen er ons tegen wanneet anderen er ons van spreken, maat het baat niet. Zijn we er niet i van overtuigd, dat er niet veel von ken nodig zijn om den brand van de oorlog opnieuw te doèn oplaaien) En dat deze brand nog véél erger woeden zcu dan deze die eerst sedert 'n drie en half jaar is geblust? Maat spijtig is het In elk geval, dat te genover dat gevaar er niet genot! gebed staat! Wij, christenen, wij mogen niet zeggen gelijk hèt gebeurt: ik kan er toch. niets aan doen,' want de Groten zullen mij niet komen vragen wat Ik verkies:, oorlog of vrédeNeen, de Groten van fa wereld zullen het ons niet komen vragén; wij hebben geen jnedezeg- genschap in die samenkomsten i conferenties welke zij beleggen en schorsen naar de willekeur van een van hen. Maar de Groten dezer aai de zijn toch ook afhankelijk van den- gene die de H. Schrift noemt: Koning van de koningem de Heer ser over de heersers! En bij Hem,bij God, hebben we wél iets ie zeggen; bij hem vinden we gehoor, op el! ogenblik. God, onze Heer, Gij a[! de Heer der heren, Gij draagt dt wereld op uw handzo bidden wij hier in Vlaanderen met Rodsabai Geloven wij dat? Ja, immëisi M; dan moet het nu of nooit, met t aandrang nog méér uit ons hart dan uit onze mond tot voor dén troon van God opklinken, het smetend en bedelend gebed van vandaag: Gee! ons den vrede, Heer. geef. ons vrede, en luister naa-r 't roepen va uw volk, dat angstig wordt als 't aan de bedreigingen welke klinken in de woorden van de Groten aarde; en verdrijf dien angst, Gij die de vredelievende Koning zijt, c Vader van alle volkeren! Vandaa wordt ons bijwonen van de Mis vurig, vertrouwend, bemoedigend e kalmerend gebed voor de vrede toi de Koning van vrede: zo zij het! 19 Sept.: Plechtigheid van O.L.Vroii» van Smarten. t- 20 Sept.: H. Eustachius, met zi echtgenote en zijn twee i nen, Martelaars. 21 Sept.: H. Mattheus, Apostel en schrijver van het eerste c vier Evangeliën. 22 Sept.: H. Thomas van Villanova. bisschop belijder. 23 Sept.: H. Linus, eerste van S. Petrus als Paus val Rome. 24 Sept.: O. L. Vrouw van vrijkopini der slaven. 100.000 Frank schade aan kerkgewaden en -archieven, Toen de kerbediende der Sint-Ve- dastuskerk, te Meenen, op Dinsdag Sept. jl. 's morgens de kerkgert' den in gereedheid wilde brenger-, stelde hij bij het openen dersakrist!) vast dat er zich een begin van br»1 voorgedaan had. Gezien de sakrfelij 's nachts totaal luchtdicht was, wa' het bij een dichterook .gebleven, t dat bij vaststelling, de brand dade lijk kon gestuit worden. De, aange richte schade werd eerst als zeer ut- nlem aanzien, doch bij nader toe zicht werd vastgesteld, dat de kos-'i bare kerkgewaden, welke met jjp' draad versierd waren, allen ernstig® schade opgelopen hadden, alsmeó' de kerkarchieven en -boeken, in to taal voor een bedrag, van 100.000 Regeling van vorig jaar behouden. Tijdens de Kabinetsraad die Vil dag voormiddag gehouden, wej heeft de Regering, op voorstel van df Minister van Binnenlandse Za besloten gedurende de Winter 1 1949 hetzelfde uurstelselin te vo<' ren als verleden Winter. Er zal dus geen Wintertijd zijn t® de uurwerken zullen niet moe# achteruitgesteld worden. VOLKSVERZEKENS! Wiegelende zwaluwstaart, Met uw zwartgeel vlaamse kleure®1 Blomme, nooit geëvenaard-, Die van bloem tot bloem gaat sp^| Zlc, de zwaluw in zijn vlucht, Kan de pepel zelfs niet snappen. Zwevend speelt 'hij in de lucht, Da-al-t en drinkt d-an honigsappö11 Klak of netje in de hand, Bijt het knaapje op de lippen! Trippelend vaar struik tot plant. Wil hij toch de vlinder knippe"1

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2