De lastige weg naar de Vrede DE WEEK IN ONS LAND Hoeveel is Udat weerd? De Berlijnse Crisis voor de Veiligheidsraad loffelijk vermoord gevonden in de duinen te Oostdninkerke De leugens v Jachtwachter Louis Legein De uitslagen der Volkstelling -i KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN West-Vlaanderen aan groei der Bevolking met 10 °/o sedert 1930. BUITENLANDS OVERZICHT DE NIEUWE UURRE GELING DER TRAMS mm lm m Bemiddelingspoging der kleine landen mislukt. Eis der Westersen Opheffing van Blokkade Eis der Sovjets Afvoering van de Agenda Berlijnse luchtbrug blijft onveilig. Bij het bezoek der mijnwer Wij verklaren dat he en arbeiders, zelf social van de Koning wensen Stropersdrama of Roofmoord 1 Zijn lijk werd in een zak gestopt en in het zand gedolven. - Twee aanhoudingen. Zaterctesi 16 Okt. 1848. BESTUUR EN REDACTIE Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 3. Postcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot- Nieuwjaar 22 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Holland 3.fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Uitgave POPERÏNGE-IEPER-WERVIK en Omliggende Aangesloten bi; V.B.P.P. HET KELIJKS 3* JAAR Nf 42. PRIJS PER Nr; 2 FRANK, Een week te vroeg? *t Is mogelijk, maar, als wij, de groten, nu eens 't voorbeeld volg den van die kleine mannekes en van die kleintjes uit het vierde studiejaar! Zo wij nu eens één wesk spaarden; een paar «ex ports», een paar pakjes Belga's; zo we nu wat chocolade en super- chocolade, zo we nu wat... pralines en andere dergelijke omzetten uitspaarden... dan zou er op Mis siezondag nagenoeg geen klutter- geld meer ln de schaal gelegd worden; en 't schoonste nog! we zouden veel gegeven heb ben zonder dat het ons een cent kostte! Het zou ons iets anders hebben gekost; 't is waar: een kleine opoffering, een kleine ver sterving. Wat houdt dat toch in, zeggen de... kleinen! Kom, zouden wij dat niet kunnen? Of zouden wij dat niet durven proberen? Voor twintig jaar werd te Moorslede Pater Lievens her dacht, de grote Vlaamse Zende ling uit Indië; op de plaats van die gemeente staat het beeld, het ruiterstandbeeld van Gods IJl- bode van die man die paarden ka not reed om overal rond zijn Volk te bezoeken, te onderwijzen, te... verdedigen. Ik herinner me nog zo goed dat in de voordrachten over Pa ter Lievens, iedere keer gespro ken werd over de Zemindars Dat waren, een soort Mohame- daanse eigenaars die de arme Hindoes uit dien hoek waar Lie vens arbeidde, letterlijk het vel afstroopten. Lievens verkeerde op voet van oorlog met die uitbui ters. Heler dagen verscheen Lie vens voor' de rechtbanken om zijn doodarme Hindoes, christe nen of niet. uit de klauwen te halen van die onmensen. Onthoud dat, twintig jaar lang! Maar, pas enkele weken gele den, stond in al de bladen dat de nieuwe staat Hindostan oorlog- voerde tegen de onafhankelijke staat Hyderabad. Hindostan kon maar niet dulden dal een Moha- medaans vorst de baas bleef over een volk dat voor 80 pro cent Hindoes is. De vorst gaf toe na dat hij had ingezien dat zijn le ger niet bestand was tegen de troepen van Hindostan en dat het vrijwilligers-leger van de Ze mindars reeds harde klappen had gekregen. Ziet ge; daar waren ze weer die... Zemindars uit Lieven's tijd. Ze waren gebleven de verdruk kers van een arme bevolking, ze hadden naar de wapens gegre pen om hun dwingelandij te kun nen handhaven. Hindostan wen ste niet alleen de stamgenoten te bevrijden maar tevens het communisme tegen te houden dat alleen daar kans heeft waar de miserie weelderig tiert. Beschavingswerk! Dat is de rol van de Zendelin gen, hun roeping en taak. Het werd zo dikwijls gezegd en her haald; 't gebeurt zelfs dat fa- meuse papenvreters erkennen dat de zendelingen onschatbare diensten bewijzen. En toch! toch waren wij zelf te veel van mening dat het werk van onze zendelingen uitsluitend bestond in 't verzorgen van zie ken, van oud-versleten mensen, om ten slotte al die sukkelaars te dopen. Wij dachten dat daar buiten de zendeling scholen stichtte om die zwarten, bruinen of gelen onderwijs te verschaffen. We keken misschien wel, maar we zagen niet. We vonden het schoon en held haftig van wege die jonge knappe zendelingen, priesters, broeders en zusters, van huis weg te gaan naar alle mogelijke streken, niet op avonturen, niet om handel te drijven, niet om geld te winnen, maar om in armoê te sukkelen, in armoê en miserie jaren lang te zwoegen te tjolen om... ziel tjes te winnen. Wij bewonderden dat, anderen vonden dat gek en dwaas en de vrekken beweerden dat 't niet nodig was geld te ge ven aan mensen die de miserie gezocht hadden. Maar de tijd en de tijdsom standigheden verplichten ons te kijken en te... zien! Er zijn nog een ander soort zendelingen. Azië is er van vergeven. Ze zitten Afrika rond. Die zendelingen worden ge stuurd met een bepaald doel: zieltjes te winnen voor de... re volutie! Hadden de Fransen de missies gesteund in Indo-China in plaats van er scholen zonder God op te richten, ze hadden er de bloedi ge revolutie niet gekend; 't zou hun nog in deze dagen niet zo veel bloed kosten. Hadden de Engelsen ln Malei- zië meer de katholieke zendelin gen gesteund, in plaats van die te... dulden, ze zouden de huidi ge moeilijkheden hebben verme den. De zendelingen hebben immers heel iets anders gedaan... Zij heb ben niet alleen de inboorlingen gedoopt!... Dat is toch een beetje öhze eigen mening! Er is wel meer verschil tussen een gedoop te... wilde en een ongedoopte! Van die christenen poogden ze hele mensen te maken... een werk van langen adem, zo ge 't weet! Hele mensen, dat is dan ook beschaafde mensen. Dat de den de vreemde zendelingen in ons eigen gewesten, maar ja dat is meer dan honderden jaren gele den! We vergeten dat onze be schaving, onze welvaart ten slot te te danken is aan die zendelin gen. Er is nu echter een land dat beschaving belooft en welvaart aan alle achterlijke... en ge knechte volkeren. De zendelin gen van dat land beloven zelfs die beschaving en die welvaart in ons land! Overal, over de hele wereld, heeft dat land ziin zendelingen. Ge weet wel dat ik Rusland be doel. Ziet gij morgen China en In dië in de greep van dat land? En. zoals tegen de Zemindars, staan onze zendelingen thans in de eer ste linie, aan het front van alle missielanden om de ware bescha ving, om ONS te redden! Hoeveel is U die werking der Zendelingen weerd? We keken zonder te zien. Ge looft ge 't nu? 't Kan gebeuren dat een kwi bus nu nog zijn schouders ophaalt en niet begrijpt. Ais ge nu een week spaart en geeft zonder dat het 17 kost,.,!. Antwoord nu zelf op Missiezondag. PÉ VLAMYNCK. In het Staatsblad verschenen thans ook de gegevens voor West-Vlaande ren na de volkstelling gehouden op 31 December 1947. Deze gegevens zijn Totale bevolking op 31 De- cember 1947 996.449 In 1930 901.584 Vermeerdering 94.865 10,22 Per arrondissement luiden de cijfers: 1945 1930 Aan groei Brugge 199.396 175.067 13.90% Diksmuide 48.252 45.837 5,27% Iepe~ 123.278 118.816 3,76%' Kortrijk 274.263 245.033 11,93% Oostende 107.654 97.782 10,10% Roeselare 134.649 109.140 14.21% Tielt 74.257 69.377 7.01% Veurne 44.720 40.536 10,32% Deze cijfers zijn, zoals men ziet, onverdeeld gunstig voor alle arron dissementen van de provincie West- Vlaanderen. West-Vlaanderen blijft een- door en door krachtig Vlaams gewest, waar de moderne decaden tie van het avondland nog weinig vat op heeft. Want men hcude goed voor ogen dat de inwijking hier de cijfers niet vervalstzoals in de mijïlbekkens, integendeel, voortdu rend zien West-Vlamingen zich ge noodzaakt om den brode naai- Brus sel, naar Noord-Frans gebied of naar andere industrie-centra uit te wijken. De verhoging is daarom relatief ook belangrijks/' in Brugge, Kortrijk en Roeselare (bijzonder Roeselare), ge westen waar de industriële bedrijvig heid het sterkst is. Ter illustratie: In 1846 telde West- Vlaanderen 641.720 inwoners; in 1900: 805.236. in voege vanaf Zondag 3 Oktober, vinden onze le zers in dit nummer op ons 6e blad. DUIZENDE DOSSIERS VAN OORLOGSSCHADE BIJ BRAND VERNIELD TE ANTWERPEN Te Antwerpen brak in de nacht van Maandag op Dinsdag jl. brand uit in het bureau voor Oorlogsschade. De brand ontstond in de kamer waar duizende dossiers voor oorlogsschade opgestapeld lagen. Het bureau met alle dossiers brandde uit alsmede het nevengelegen bureau van de di recteur. DANKBAARHEID Reeds meer dan 100 dagen en nach ten verzeke-t de Amerikaanse Lucht vaarttransport de bevoorrading van Berlijn. De 100= dag begaf de Bur gemeester- van Berlijn, vergezeld van talrijke inwoners en kinderen, zich naar het Tempel hof vhegplein om er de vliegers te bedanken, waarna de bevolking hen met bloemen en ge schenken overlaadde. DE LAATSTE SCHILDER VAN MONTMARTRE Montmartre werd steeds het paradijs der schilders genoemd. Nu echter trekken alle artistcn naar de linker Belneoever op. Deze oude schilder, Welke met zoveel liefde een schilder achtig hoekje nabij de vermaarde II. Sart kerk van Montmartre op het doek brengt, heeft men de bijnaam «laatfte schilder van Montmar tre gegeven. BEMIDDELINGSPOGING DER KLEINE LANDEN De Veiligheidsraad had dus beslo ten de klacht der Westerse Mogend heden tegen Rusland, inzake de blok kade van Berlijn, op de agenda te plaatsen, maar een debat over de kwestie werd dan uitgesteld doordat de zitting van de Veiligheidsraad voor onbepaalde tijd verdaagd werd. Van deze rustpoos hebben de zes kleine landen, vertegenwoordigd in de Veiligheidsraad, zijnde Argen tinië, Columbië, Syrië, België, Cana da en China alsdan genoemd Kleine Veiligheidsraad gebruik gemaakt om een bemiddelingspoging in te zetten en belastten zij de Hr Bramuglia hiermede. Hr Bramuglia is de Argentijnse afgevaardigde bij de Veiligheidsraad en de Voorzitter ervan voor de besprekingen inzake de Berlijnse crisis. Achter de schermen werden dus niet officiële besprekingen en onder handelingen ingezet. Tevens werd gewerkt aan de opstel van de resolutie welke aan de Vei ligheidsraad zou worden voorgelegd tot besluit van het debat. Van Amerikaanse zijde was ver klaard geworden dat de U.S.A. bereid zou zijn besprekingen der Vier Minis ters van Buitenlandse Zaken in te zetten zo te gelijkertijd de blokkade van Berlijn zou worden geheven. In die zin zou zijn geijverd door de Hr Bramuglia, die een onderhoud had met de Hr Visjinski, de Russi sche afgevaardigde. Aldus kwam reeds nieuwe hoop op een compromis. De Hr Evatt, de Australische afge vaardigde en tevens voorzitter van de U.N.O., stelde een bestand van 3 maanden te Berlijn voor. Zondag bleek het dat de Hr Visjin ski wachtte op antwoord uit Moskou en dat de Zes het ertoe aanlegden om tegelijkertijd te verkrijgen: 1. ophef fing van blokkade; 2. bijeenkomst der Vier; 3. Berlijn van de agenda. EEN GESCHIL RIJST TUS SEN PREDISENT TRUMAN EN GENERAAL MARSHALL H. Truman wilde bemiddelaar sturen naar Moskou. Wijl de Hr Bramuglia, gesteund door de Kleine Veiligheidsraad volop aan het bemiddelen was, bracht een bericht uit Washington een coup de théatre teweeg. Er werd namelijk gemeld dat President Truman een vredesgezantde Hr Vinson, de eerste Voorzitter van het opperste Gerechtshof der U.S.A., naar Moskou wilde sturen om met Maarschalk Sta lin te onderhandelen. Dit bericht verwekte verslagenheid bij Britten en Fransen; immers het zenden van een U.S.A.-vredesgezant zou een eenzijdige zet zijn, wijl nu juist de drie Westerse mogendheden te Parijs tot eenheid van houding waren gekomen. Het zou een terzij destelling zijn voor Groot-Brittanje en Frankrijk. Ook Generaal Marshall was met het voorstel van Hr Truman niet ak koord en reisde onmiddellijk af naar Washington. Na de bespreking tussen de HH. Truman en Marshall werd medege deeld dat President Truman de Hr Vinson niet naar Moskou zou zenden en dat zijn inzicht slechts zou ge weest zijn deze naar de Russische hoofdstad te sturen om er het vraag stuk der atoomenergie te behandelen. In de meeste Amerikaanse bladen werd President Truman gelaakt om zijn onverwachte eenzijdige tussen komst en het werd hem als een blun der van belang aangewreven. Andere bladen hielden voor dat President Truman, op wie alleen de aanwen ding van de atoombom berust, ge zwicht was voor deze verantwoorde lijkheid. DE BEMIDDELINGSPOGING MISLUKT Westerse Mogendheden eisen voor alles de opheffing der Berlijnse blokkade. Bij zijn terugkeer te Parijs ver klaarde Generaal Marshall dat de eerste voorwaarde door de U.SJV. ge steld voor een bijeenkomst der vier ministers van Buitenlandse Zaken steeds de opheffing der blokkade van Berlijn bleef, en dat deze opheffing absoluut de aanvaarding van de be sprekingen moest voorafgaan. Hij bevestigde verder dat er hier omtrent volledige overeenstemming bestond met Groot-Brittanje en Frankrijk. Hieruit bleek dat de houding der Westerse mogendheden stugger was geworden en zij niet meer bereid wa ren een gelijktijdige opheffing en in zet van bespreking te aanvaarden. Tevens publiceerde London een Witboek over de besprekingen te Moskou waarin werd gezegd dat Mos kou niet het inzicht heeft een ak koord te bereiken dan volgens eige ne voorwaarden en dat het doel der Russen is Berlijn volledig onder hun toezicht te brengen. In het boek werd tevens een critiek uitgebracht op de Sovjet-politiek tegenover Duitsland in het algemeen. Aan de Hr Bramuglia werd dan door de Westersen bekend gemaakt dat er geen sprake zijn kon van een bemiddeling zolang de blokkade niet was opgeheven. (Zie vervolg 6* blad ELK BLIJFT OP ZIJN STANDPUNT Te midden de ontelbare verga deringen van de talrijke Uno- commissies is er toch maar één kwestie die de wereld bezig houdt boven alle andere: het debat in de Veiligheidsraad omtrent de Berlijnse kwestie, de pogingen der zes neutralen om tot een vergelijk te komen: i.a.w. de kwestie van de verhoudingen tussen de West machten en het Oosters Blok En in dit verband was er tijf dens de jongste acht dagen maar- weinig nieuws. In één woord ge zegd: elk bleef op zijn standpunt, de Westelijken weigeren te on derhandelen zolang de blokkade van Berlijn niet opgeheven wordt, en de Sovjets weigeren de blok kade op te heffen zolang er niet over Duitsland in zijn geheel on derhandeld wordt. Volkom.en uitzichtloos schijnt de toestand daarom nochtans niet te zijn en indien het ant woord uit Moskou op de vragen die door de Argentijn Bramuglia in naam der zes neutralen wer den gesteld, enigszins gunstig is, mogen wij hopen dat de kwestie voorlopig zal uit de voeten zijn en dat aan beide eisen samen zou voldaan wordende blokkade zou opgeheven worden terwijl de vier Ministers van Buitenlandse Zaken hun Duitslandbesprekingen zouden hervatten. Men zal zich herinneren dat die Duitslandbesprekingen die verleden jaar te Londen doorgin gen, door de Westmachten wer den afgebroken omdat Molotov totaal onhandelbaar ivas en dé conferentie alleen maar wilde gebruiken als een klankbord voor zijn politieke propagandaspeeches bestemd voor internationaal ge bruik, en vooral gericht om de sympathie van het Duitse volk voor Rusland te winnen. Toen dat spelletje gedaan was, ging elk zijns weegs. Wat vooral wilde zeggen dat de Westmach ten nu ook alle juridische scru pules over boord gooiden en daadwerkelijk de aparte organi satie van West-Duitsland op het getouw zetten. Dit leidde dan eerst tot het oprichten van de Brits-Amerikaanse Bizone, ver der tot de westelijke munther vorming en tot de aanbevelingen van Londen betreffende het op richten van een algemeen V/est- Duitse regering met zetel te Frankfurt. Het moet nu wel zijn dat deze realistische Duitslandpolitiek der Westmachten weinig graan op de molen der Sovjets heeft gébracht, aangezien ze thans impliciet er kennen dat geheel de blokkade van Berlijn in de grond een doel heeft dat veel verder gaat dan het verdrijven van de Westmach ten uit Berlijn. Watliet Krem lin wil is: dat de onderhandelin gen der vier over het Duits pro bleem en het vredesverdrag met Duitsland zouden hervat worden. Er is bijgevolg een oplossing voor de Berlijnse crisis te vinden indien, zoals Bramuglia voorstelt, beide zaken samen zouden gebeu ren. Op die manier zouden beide partijen hun slag hebben thuis gehaald, iaat een noodzakelijke psychologische voorwaarde is na zolange publieke disputen. De vraag blijft nochtans open voor hoelang die oplossing een oplossing zou zijn. We mogen in derdaad veronderstellen dat de Westmachten nu, minder nog dan vroeger, bereid zijn de conferen tie der vier opnieuw te laten bij eenroepen om Molotov opnieuio een platform te geven van waar hij de Duitsers kan toespreken en opjagen en zonder dat er re delijk kan opgeschoten ivorden met het vredesverdrag. Het zou inderdaad tot niets die nen en de huidige crisis zou slechts schijnbaar opgelost zijn indien de nieuwe samenkomst der vier ministers slechts tot een nieuwe breuk zou leiden. Het ware bijgevolg wel een pluimke op de hoed van de Uno moest het huidig conflict kunnen geregeld worden, maar een sterk optimisme zou, volgens ons, daar door nog niet gewettigd w.orden aangezien de moeilijkheden elk ogenblik zouden kunnen herbe ginnen. Al moeten wij veronder- slaan dan is het beter en ver stellen dat de Westmachten hun t kieslijker ze nu met ultimatums voorzorgen zoveel mogelijk zullen] op de knieën te dwingen dan la- nemen en dat zij de onderbande- ter ze met de wapens in de vuist lingen over Duitsland niet zullen en ten koste van onnoemelijk hervatten vooraleer zij enig idee I leed te moeten verslaan. hebben van de toegevingen waar toe Rusland in dit verband bereid is en welke eisen de Sovjets mor dicus staande houden. De besprekingen onder andere voorwaarden terug aanknopen ware onbegonnen werk. DE REDE VAN CHURCHILL Intussen heeft Churchill, die op dit ogenblik geen internationaal politieke verantwoordelijkheid draagt, weer eens een van die speeches afgestoken die als een atoombom midden op een rustige stad vallen. Het «oude oorlogspaardzoals de Engelsen hem wel eens noe men, heeft noch min noch meer het volgende gezegd: wij moeten met Rusland tot een accoord ko men, zolang ioij nog alleen zijn die ons over het bezit van de atoombom mogen verheugen. Dat betekent in duidelijker woorden: wij moeten de atoombom als ar gument gebruiken om Rusland een accoord af te dwingen zoals we dat willen en wensen, want zo we met de Sovjets geen ac coord kunnen bereiken vóór ze zelf ook over atoombommen be schikken, dan zullen ze tot geen enkele redelijke overeenkomst meer te brengen zijn. Dat schijnt de diepere zin te zijn van Churchill's woorden. Naar onze mening echter moet de grond van zijn gedachten nog diéper gezocht worden, en komt het hierop ?ieer dat men Rusland onmiddellijk klein moet krijgen ofdat we anders naar een nieuwe ivereldoorlog gaan. Want inder daad. zo we Rusland alleen ac- coorden opdringen, maar zijn po litiek en militair systeem intact laten, dan hebben toe alleen en kele jaren vrede gewonnen, maar niet de vrede als rsodanig, en het ressentiment van de Sovjets, de revanchegeest zal zo groot zijn dat zij naar geweldmethodes zul len stormen en dat de atoomoor log zal losbarsten. Wil men dus tot een definitie ve vreedzame regeling met het Kremlin komen en dat schijnt wel het doel door Churchill aan gewezen dan moet men, vol gens de Britse staatsman, geen politiek van diplomatieke onder handelingen maar een politiek van ultimatums voeren en wel zo lang en zodanig tot men alle waarborgen heeft dat Rusland geen derde wereldoorlog zal kun nen ontketenen. Die politiek nu kan alleen winstgevend zijn en kan alleen maar gevoerd worden zolang wij alleen over het superieur wapen, de atoombom, beschikken; voor dat wapen zal het Kremlin zwich ten en toegeven. Die redenering van Churchill tot in haar laatste consequenties door gevoerd, is weer van een ijze ren logica. Indien men inderdaad voor vaststaand aanneemt dat de Sovjets wereldimperialisten zijn en alleen maar het gunstig ogenblik afwachten om toe te VREDE DOOR WERELDREGERING? Men zal ons misschien voor pessimist .verslijten, maar wij zien de toekomst maar somber in. Wij staan inderdaad met twee wereldimperialismeneen Ame rikaans en een Russisch. De Amerikanen moeten in de grond de thesis van Churchill zeer aan trekkelijk vinden, terwijl de Rus sen het voorlopig houden bij de stelling dat de communistische en kapitalistische landen in vre de naast elkaar kunnen leven. Die stelling der Russen ware de juiste moesten wij het kunnen brengen tot een wereldregering zoals we reeds herhaaldelijk heb ben aangetoond. Maar bestaat daar kans toe zolang niet een van beide imper+ilismen is uitge roeid of zolang niet beide hun imperialistische strekking hebben afgelegd? Wij geloven het niet. En waarom? Omdat wereldre gering betekent dat allen zich daaraan zouden moeten onder werpen. Welnu in die wereldrege ring zal fataal het ene of het an dere kamp de meerderheid heb ben en zal die meerderheid bij gevolg haar wil aan de minder heid willen opdringen. In de hui dige omstandigheden is het dui delijk. dat de Amerikanen over die meerderheid in de wereld be schikken. Vandaar ook al de moeilijkheden en strubbelingen vanwege de Sovjets in de schoot van de Uno. Zodra het Sovjet kamp echter over de meerderheid zou beschikken, zouden wij het tegenovergestelde spel zien be ginnen. In de veronderstelling nu dat een wereldregering zou tot stand komen, zouden we voor de zelfde feiten geplaatst zijn en we zou den geen stap vooruitgegaan zijn. Er zijn dan ook naar onze me ning maar drie oplossingen mo gelijk: ofwel wordt het conflict eensdaags op gruwelijke wijze uitgevochten, ofwel slaan de Amerikanen de weg in door Chur chill ingeslagen, ofwel leven we gedurende jaren op gewapende vredesvoet in de hoop dat de vol keren intussen zodanig zullen evolueren dat een vreedzame sa menwerking van allen mogelijk wordt. Dit veronderstelt echter een loslaten van de communisti sche ideologie en een omvorming van het autoritair en dictatoriaal regime in het Oosten. Of die evolutie nu binnen afzienbare tijd te verwachten is blijft een open vraag. Intussen zijn wij echter ver plicht tussen beide kampen te kiezen en aangezien wij voor on ze beschaving en ons geestelijk erfgoed het minst gevaar lopen langs de kant van het Westen, moeten wij de Amerikaanse kaart spelen, zonder daarom ook maar één mogelijkheid te verioaarlo- zen om beide kampen te verzoe nen. 13-10-48. V. WESTERLINCK. Zo schrijven Socialistische mi Men weet dat Le Peuple wiens haat tegen Koning Leopold aan het ziekelijke grenst, woedend is omdat Waalse mijnwei-kers te Pregny bij onze Vorst zijn geweest, om hun ge voelens van aanhankelijkheid te be tuigen. In drie, vier artikelen heeft de moniteur van de B. S. P. getracht deze mensen belachelijk te maken, hun de qualiteit van socialist afge streden, om te slotte het supreem scheldwoord te gebruiken dat na tuurlijk niet mocht ontbreken inciviek! De in kwestie gestelde arbeiders hebben het echter niet zó gelaten en stuurden naar Le Peupleeen recht van antwoord, dat een klinken de afstraffing is. Men zal in dit wederwoord der Waalse mijnwerkers vooral twee ar gumenten opmerken, die het pro bleem naar de kern tasten: 1. De anti-Koningshetze is een po litieke campagne, die niets te maken heeft met de verdediging der arbei dersklasse. 2. Door socialist te stemmen, be tuigen de arbeiders niet hun vijan digheid tegen de Koning, maar al leen hun trouw aan de partij, die zij als de beste verdedigster van him belangen beschouwen. Daarom is de volksraadpleging een noodzakelijkheid. Hier volgt de brief door de mijn werkers aan Le Peupletoege stuurd Heer Bestuurder, Wij lezen in Le Peuplevan 25 September en 2 October, onder titel: «Leugen en Maskaradeen «De reizigers voor Pregny... instap pen Artikels waar het gaat over mijnwerkers en oud-mijnwerkers, wat wij ook zijn, die eraan gehouden hebben aan hun Vorst Leopold III de verzekering van hun trouw te gaan aanbieden, op Maandag 20 Sep tember 1948, te Pregny. Gij zult dit schrijven willen aan zien als recht op antwoorden inlassen op zelfde plaats en in zelf de letter als voornoemde artikels. Le Peupleheeft beweerd dat onder de mijnwerkers en. oud-mijn werkers die naar de Koning toe zijn gegaan, geen enkel socialist was. De ondergetekenden verklaren for meel dat zij tot de socialistische or ganismen behoren, met name: VERMEERSCH ACHILLE, oud- mijnwerker, verplicht de mijn te verlaten Wegens zware verwonding opgelopen tijdens de oorlog 1914-18, behoort tot een bekende socialistische familie en is ingeschreven in de «Belgische Metaalbewerkerscentrale» als: Lid Nr 386. GLINEUR RAYMOND, mijnwer ker, thans met pensioen als ge volg van een in de mijn opgelopen invaliditeit, als mijnwerker jnge- Vorige week Vrij dag, 8 Oktober ji., rond 2 uur in de namiddag, werd te Oostduin kerke het verminkte lijk van Louis Legein door 't Parket van Veur- ne ontgraven in de duinen tegen het Oostduinkerkse strand. Uit het eer ste onderzoek van de gerechtsdokter bleek onmiddellijk dat het slachtof fer door zijn eigen wapen werd om 't leven gebracht. Een onmenselijk drama had zich in de duinen afge speeld! DE LIQUIDATIE DER REPRESSIE Uit de tekst der Begroting van het Ministerie van Justitie blijkt dat er thans nog slechts 5 bestendige krijgs raden bestaan, dat op 1 September jl. nog 2.737 zaken in onderzoek waren waarvan 1198 ten laste van militai ren wegens overtreding op het ge meen recht. Voor misdrijven tegen de veiligheid van de staat beliep het aantal zaken nog 673. Verder wordt in de begroting aan gestipt dat de bevolking op 1 Augus tus 1945 59.680 personen bedroeg wijl er op 18 Sept. jl. nog 17.295 gedeti neerden waren, namelijk 11.533 poli tieke delinquenten en 5.762 gemeen- rechterlijke misdadigers. Met 1 Jan. e.k. zou men klaar komen met alle repressiedossiers. DE BUITENLANDSE HANDEL IN SEPTEMBER In September werd voor een be drag van 7.460 milliard frank goede ren ingevoerd, waartegenover een uitvoer staat van 6.419 milliard frank. Het deficit bedraagt 1.041 milliard frank óf 140 millioen minder dan in Augustus jl. BE WERKLOOSHEID Volgens de statistiek van het werk lozenfonds zijn tijdens de week van 26 September tot 2 October 1948 da gelijks gemiddeld 82.382 volledige werklozen geccntróleerd. Bovendien waren er 42.SC3 gedeeltelijk of toe vallig werkiczen Met 'betrekking tot de vorige week heeft men 62 volledig en 169 gedeel telijk werklozen minder. 100 TON BONEN EN ERWTEN GESCHONKEN VOOR DE PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN De Belgische Regering heeft beslo ten, in antwoord op de oproep van wijlen Graaf Bernadotte ten bate van de 330.000 Arabische en 7.000 Joodse vluchtelingen in Palestina, die volslagen gebrek aan voeding lijden, 100 ton bonen en erwten te schen ken. Bij middel van het fonds tot hulp aan de Palestijnse vluchtelingen, ge sticht ingevolge het initiatief van Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, werd thans met een schip ook een tweede zending gestuurd naar Pales tina, voor de beklagenswaardige vluchtelingen. Mgr. Hakin, aartsbisschop van Ga- lilea, is anderzijds op reis naar Bel gië om te Luik Mgr. Kerkhofs voor zijn initiatief te komen bedanken. DE ZAAK DER ONWETTELIJKE MILITAIRE VRIJSTELLINGEN Het .onderzoek ingesteld omtrent onwettelijke invrijheidsstellingen in het Luikse en Limburgse gewesten brengt steeds nieuwe zaken aan het licht. In verband hiermede werd thans naar verluidt een directeur bij het Ministerie van Landsverdediging aangehouden alsmede zijn zwager, wonende te Tongeren. (Zie vervolg 2* blad). pagne gevoerd tegc/i de Koning, «seï Hem als een vijand des volks voor te stellen. Wij, mijnwerkers, weten dat dit het tegendeel is van de waar heid. Wij zijn socialisten, maar wij zijn ook vrije burgers. En wij heb ben het als onze plicht aangezien, de housing te desavoueren van hen die politieke oogmerken vóór het welzijn der arbeidersklasse plaatsen en de arbeiders willen opruien tegen hem, die steeds hun voorspreker was. Dat hebben wij aan de Koning ge zegd. En daarom wensen wij dat Hij terugkeert. België is een diep democratisch land. Wij hebben het recht zon der er voor belasterd te worden gedachten te hebben die wij recht vaardig oordelen. WIJ VERKLAREN DAT DB MEERDERHEID DER MIJNWER KERS EN DER ARBEIDERS, ZELF SOCIALISTEN, die niet onder druk staan der politieke militanten. ZO ALS WIJ DE TERUGKEER VAN DE KONING WENSEN, omdat zij overtuigd zijn dat alleen zijn terug keer ons zal bijbrengen, geen rede voeringen, maar de verwezenlijking der edelmoedige projecten die Hij zich had voorgenomen vóór de oor log. Er is een heel eenvoudig middel om onze bewering te toetsen, nl. aan het Belgisch volk zijn mening te vragen door een volksraadpleging. Indien de tegenstanders van 's Ki llings terugkeer deze waarlijk demo cratische oplossing afwijzen, dan is het omdat zij weten dat het volk aan zijn Koning gehecht blijft en zich voor Hem zou uitspreken. Door socialist te stemmen, hebben wij niet tegen de Koning gestemd, Wij hebbe.i gestemd voor de partij die als eerste de verdediging van onze materiële belangen heeft op genomen. Indien de socialistische partij waar lijk democratisch is, zoals wij dach ten, dan behoort het niet aan haar politieke vertegenwoordigers, geko zen om een sociaal programma fa verwezenlijken, zich als rechters va. a de Koning op te werpen. Dat men ieders mening vrijelijk tot uiting laat komen en zich richt naar de wil van de meerderheid der Belgen. Zo is, over onze houding, de waar heid, die wij achten te moeten ken baar maken aan uw lezers. (g.) Achille Vermeersch- (g.) Raymond Glineur. (g.) Augustin Meunier. Commentaar over deze brief is over bodig. De socialistische bladen wor den door hun eigen volk met hun neus in hun... leugens gewreven. Zou onze koningsvreter dhr Mis- siaen die brief aan zijn lezers dur ven mededelen? 'polderstraat aii£<jw pöort Hierboven een kaartje dat ons een trouw beeld geeft der streek waar de moord gebeurde: 1) is het huis waar Legein woonde; 2) toont ons de plaats aan waar uit een kuil het lijk van Legein bovengehaald werd. (Deze kuil ligt op de plaats waar vroeger de Keunewegdoorliep)! 3) de plaats waar het jachtgeweer van Legein teruggevonden werd. ln 't Hannecartbosje, gelegen langs de Polderstraat; 4) plaats waar het gasthof F"c' ter Duinengelegen is (op 406 m. van de piaata WJUBfi 't lijk gevonden werd) langs de Koninklijke Baan- 1

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1