Gevaar uit het Oosten Truman De onduldbare praktijken van de Fiscale Terreur KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Spanning in Politieke Toestand in ons La blijft President in Amerika ONZE BURELEN: j Foperinge, Gasthuisstraat 19. J i Nieuwpoort, Langestr. (M. Dtirnon Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVÏK en Omliggende BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postchcck 47.63.C0. I ONZE UITGAVEN: 3' JAAR. Nr 45. BUITENLANDS^OVERZICHT 11-11 1918-1948 Onderhandelingen ter veortsettÊng der C.V.P.-B.S.P. legering TSJANG-KAI-TSJEK WOMG-WEN-HAO Alle pronostiek ten spijt OP WANDEL IN,.. DIKKEBUSCH VIJVER PROTEST VAN DE MIDDENSTAND TEGEN DE FISCUS. DONDERDAG A.S. II NOVEMBER - wordt in onze drukkerij niet gewerkt. i leper, G. de Stuersstraat 4. l Wervik, Kasteelstraat 28. Koeselart, St-Aifonsusstraat 12. j l Veurne, Noordstraat 14. .juun 11 Zaterdag 6 Nov. 1948. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 16 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Bolland 3,— fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Roeselare-Ieper-iMeenen. i 4 4 Veurne-Nieuwpoort-DiksmuSde^ 4 Poperinge-Ieper-Wervik, WoVVVWVVVWlWIAMjVWWftS PRIJS PER Nr: 2 FRANK. Aangesloten bij V. B. P. P. Niets dan cijfers?... Dertig jaar geleden! Dertig jaar; een kleine... eeuwig heid Zij denken er nog aan, de man nen die langs het kanaal lagen van Brugge naar Gent en op dien morgen de laatste kogel hoorden fluiten, 't Was voorbij, helemaal voorbij, de dood bleef niet langer over dit water van 't kanaal han gen. Zij denken er nog aan, de man nen die de makkers moesten af lossen en opnieuw kennis moes ten aanknopen met de dood. Zij denken er nog aan, de mannen die midden het offensief aan huis dachten, de t'huis die vier jaar lang alleen nog in een droom be stond. Kom, die morgen van 11 No vember keert nagenoeg iedere morgen weer in 't geheugen van de piotten van '14-'18. Zij denken er nog aan de dui zend© évacués de moeders en de kinders die in Normandië, in Bretanje, die rondgezaaid waren ln Frankrijk of in Engeland. Die morgen? Ze wisten wel dat ze in de frontstreek niets meer zouden vinden; geen steen meer van hoeve of huis... niets. Maar ze zouden terugkeren; uit de pui- nen en de verwoesting zouden huizen en hoeven oprijzen, en daar waar slechts granaattrech ters lagen, daar zou weer koren wassen. Na vijf, zes jaar was er geen spraak meer van verwoeste ge- Westen. Onze piotten hadden kop pig gevochten, ons volk uit de verwoeste streek had even koppig gebouwd, gewroet, de miserie ge kend van de houten barakken, de miserie van het delven, de miserie van de modder... maar triomfeerde: de streek was scho ner dan ooit. Vieren... om te vergeten! De fanfare op de kop, de vlag van de oud-strijders eilaas de vlag is ook niet nieuw meer en dan de oud-piotten. Ze kun nen nog flink op stap gaan, als ze zich... inspannen. De solem nele Mis in de kerk en dan de groet aan het monument 1914-'18 met de gewone officiële mossel- noch-vis redevoeringen; 't en ware er een oud loopgracht-jon gen daar 't woord name. 's Mid dags en 's avonds het gezellig samenzijn waar de grote leute reeds het aandeel wordt van de kinders en... kleinkinders! Wij, op *t dorp, gaan ook naar de Mis voor de... gesneuvelden, voor hen die vielen in 1914-'18 en vielen of vermoord werden in 1940-'45. Die doden hebben recht op dankbaarheid. En die dank bare genegenheid vraagt meer dan een officieel woord en een doden Hm ar che! Zo goedkoop maken wij er ons niet van af. En in die Mis denken we ook even aan de levenden en aan ons zelf, al worden we grijs of kaal! In die grijze, sombere, natte, kou de lucht kan niemand van ons de zon doen doorbreken. De zon zit te hoog of wij veel te laag. In de grijze, sombere, natte, koude, troosteloze tijd die we be leven kan niemand van ons de zon van... vrede doen doorbreken. Noch officieel woord, noch mili taire parade vermag iets. Eén kan dat! Voor den Heer knielen we, van den Heer smeken we den vrede af... opdat al dat vergoten bloed niet nutteloos zij gestort, opdat Hij in zijn oneindige... veel te veel miskende goedheid, ons en de hele wereld genadig zij! PÉ VLAMYNCK. IMWVIMAmWMWWIWWWUWI munistische legers omsingeld en dagelijks stierven 500 mensen van ontbering. Te Tsjang-Tsjung comman deerde generaal Tsjeng. De situa tie was hopeloos, maar toen een Amerikaans correspondent hem vroeg: Als Tsjang-Tsjung valt, denkt ge dan dat het veilig zal zijn te Peking antwoordde de generaal: Als Tsjang-Tsjung valt dan zal het nergens in geheel China meer veilig zijn-». En plots beval de regering van Nanking toch Tsjang-Tsjung te verlaten en naar Moekden te ont komen. Moelcden was inderdaad van nog veel meer belang. Dat was een maand geleden. Nu is ook Moekden gevallen. De communisten bezetten thans een vierde van China en hebben een derde van de bevolking onder hun plak. En wat nog erger is: Tsjang-Kai-Tsjek verloor zijn 35 beste divisies, terwijl de commu nistische vloedgolf gans China dreigt te overspoelen. GECOMBINEERDE ACTIE Wij zijn hier in West-Europa maar al te zeer geneigd ons zelf voor het middenpunt van de we reld te aanzien, en te denken en te handelen alsof het werkelijk zo was. Zo geven onze kranten sedert maanden grote titels en artikels over de Berlijnse Kwestie en de oorlog in Griekenland, terwijl reusachtige veldslagen of econo mische crisissen in het Verre Oosten het met een paar verloren lijntjes moeten stellen. Wanneer wij onze kranten lezen dan heb ben wij er ook maar een flauw vermoeden van, van wat er zich werkelijk in het oneindige Azië voordoet. Welnu, daar gelijk hier, staan wij voor een kolossale gecombi neerde actie vanwege het Krem lin en het communisme ivaarbij de staatsgrepen en de stakingen in het Westen nog maar klein bier zijn, én in hun betekenis én ln hun gevolgen op lange termijn. We herinneren ons vaag weg iets van Ho-Ching-Ming in Indo china omdat die onlusten hun weerklank gehad hebben in het Frans Parlement. Zo kennen we ook iets over de moeilijkheden in. Indonesië, en de communistische opstand die er, enkele weken ge leden, onder leiding van een "ze kere Muso uitbrak. Indonesië is immers een Nederlandse Kolonie en staat ons aldus enigszins na. Over al de rest weten we haast niks en het schijnt ons ook niet aan te belangen: dat zijn wch maar onbeschaafde of halfgeci- viliseerde volkeren. Maar intussen gaat de ivereld- politiek haar gang. Ook in het Verre Oosten en daar speelt voor al Sovjet-Rusland een zeer actie ve rol. Daar kan zij immers haar communisme een nationalistisch kleedje geven aangezien liet meestal gaat om koloniale of half-ontvoogde landen. En het sociale motief, gekoppeld met het nationale is ten allen tijde een haast onweerstaanbare kracht geweest. Kijken we maar in het zeer nabije verleden naar Musso lini en Hitler. De enige grote staat, die 'n ge moderniseerde eeuwenoude kui tuur bezit (aangezien Japan voor lopig uitgeschakeld is) is China. Dat wordt nu van binnen uit door de communisten te. vuur en te zwaard gezet, terwijl het Krem lin ook in de omringende landen het roer tracht te grijpen om China aldus volledig te isoleren en te veroveren. Port Arthur en Davien heeft Stalin in zijn klauiven gehouden bij 't einde van de oorlog tegen Japan. Hij had die havens aan China terug beloofd, maar wij weten wat een communistisch be- loftje waard is. De Kourillen die de Tsaren destijds aan Japan moesten afstaan, deed Roosevelt hun opnieuw cadeau. Korea werd ontruimd nadat een communisti sche schimregering er het roer en de sleutels der gevangenissen had overgenomen. In Birmanië, Indonesië, Malaya en Indochina schoppen ze herrie, onderhouden ze de burgeroorlog, en trachten zij hun poesjenellen aan het be wind te krijgen. Thans bedreigen ze de vrucht bare vallei van de Yang-Tsé om vandaar uit een enorme drukking ie kunnen uitoefenen op Indié dat onlangs zijn onafhankelijk heid verworven heeft en dat nog zeer zwak op zijn benen staat. Zoals men ziet: geheel Azië is aan 't koken en zo de Sovjets er in slagen China in hun handen te krijgen, dan zal al de rest haast onvermijdelijk volgen. Welnu, op dat ogenblik zou de oorlog onver mijdelijk geworden zijn aange zien de Sovjets dan over reusach tige rijkdommen zouden beschik ken die hen, na 'n periode van planning en uitbouw, de wereld- suprematie in de handen zou spe len. Het gele gevaarzou dan een rood tintje hebben bijgekre- gen, maar deze okerkleur zou de. situatie des te gevaarlijker ma ken. ZAL HET ZO VER KOMEN? De vraag is dan ook of Ameri ka, die andere candidaat voor de wereldheerschappij, het zover zal laten komen. Want ook daar zal men, zoals in de goede genees kunde, zeggen: het is beter te voorkomen dan te genezen. Dat hadden ze eigenlijk veel vroeger moeten denken... en toe passen, want wanneer we nu ho ren dat de Amerikanen op dit ogenblik massa's krijgsmateriaal aan 't verschepen zijn, dan vra gen wij ons af of dit niet te laat zal komen en waarom ze zo gek geweest zijn vroeger hun steun aan Tsjang-Kai-Tsjek te onttrek ken omdat de Kuomintang niet echt democratisch genoeg was! Alsof China democraat kon wor den op enkele maanden en mid den oorlogsomstandigheden waar in alle democratiën naar vol machten grijpen. En alsof China democraat zou worden wanneer Dat de politieke hemel in ons lan- deke deze laatste weken niet sereen is gebleven is onze lezers zeker wel bekend. Het regeringsprogramma door de Hr Spaak 18 maanden gele den opgesteld werd omzeggens af gehandeld, behalve natuurlijk de Koningskwestie. Sedertdien hebben zich nieuwe problemen gesteld, of zich scherper opgedrongen, en zijn ook wrijvingen en misnoegdheden gerezen bij de C.V.P. wegens de lei ding door zekere Socialistische Mi nisters over de hun toevertrouwde departementen. Deze Socialistische Ministers gingen maar elk hun eigen gang zonder rekening te houden met de stellingen van de regeringspart ner. Schandalige partij-benoemingen verbeterden de toestand niet. De problemen welke het meest moeilijkheden blijken te zullen ople veren bij een verder samengaan van C.V.P.-B.S.P. zijn: de financiële en economische politiek, de schoolkwes tie, het N.I.R., de benoemingen, de sociale veiligheid, de gezinspolitiek, e.a. en steeds ook de koningskwestie. Daarentegen is de huidige tijd niet geschikt voor een Kamerontbinding. Deze zou niets veranderen aan de po litieke vertegenwoordiging en in het volgend jaar zouden dan wellicht nieuwe verkiezingen voor de hand staan daar alsdan de vrouwen zul len mogen stemmen. Ook met de uit slag van de volkstelling zou alsdan rekening dienen gehouden te worden. Daarbij de internationale politieke toestand maakt een regeringscrisis en verkiezingen ongewenst. Aldus werden tussen B.S.P. en C.V.P. onderhandelingen ingezet met het oog op een verdere samenwer king voor de volgende maanden. Einde vorige week kwamen de HH. De Schrijver, voorzitter van de C.V.P. en Buset, voorzitter van de B.S.P., bijeen om het terre'"1 voor onderhandelingen voor te 1 iden. Buiten de Hr Spaak kan .:nwel niet overgegaan worden tot de opstel van een nieuw regeringsprogramma; dit is slechts het werk van een Eer- ste-Minister. Wel kunnen partijbe sturen het terrein hiervoor vereffe nen, wat ook beoogd werd. Zaterdag 30 Oktober jl. had de Hr Spaak dan nog een bespreking met de Hr Van Cauwelaert, voorzit ter van de Kamer, waarna de Eer- ste-Minister ontvangen werd door de Prins-Regent. Daags voordien had de Hr Spaak besprekingen gevoerd met het partij bestuur van de B.S.P. Nadien wist men zelfs te melden dat de Hr Spaak bij deze samenkomst zijn inzicht zou te kennen hebben gegeven het baantje van Eerste-Minister neer te leggen om zich enkel met Buiten landse Zaken te bemoeien. Hr Spaak is inderdaad vermoeid wegens de zware taken welke op hem rusten. Het is evenwel de eerste maal niet dat Hr Spaak met heengaan heeft be dreigd of voorgehouden. Toch zou hij beloofd hebben het zijne ertoe bij te brengen om C.V.P. en B.S.P. in de regering samen te houden en men hoopt dat ook hij tevens zijn ambten verder zal bekleden. Het partijbureau van de B.S.P. zou als dan over verscheidene punten stel ling hebben genomen en o.m. beslo ten hebben zich heftig te verzetten tegen een subsidiëring van het mid delbaar onderwijs. Inzake de politieke toestand werd ook de uitschakeling van het Mini sterie van Ravitaillermg gesteld, de politieke dosering en mogelijks ver vanging van zekere ministers. Er was ook verwacht dat Hr Spaak een nota zou opstellen, gericht tot beide meerderheidsgroepen, met me dedeling van zijn zienswijze omtrent de gerezen geschillen tussen de rege ringspartijen en de opstel van een nieuw regeringsprogramma, maar (Zie vervolg op 2" bladi De onlangs aangesteld voorzitter van het nationale China die, tengevolge de nederlaag der Chinese troepen in Mandchoerije, thans afgetreden is. De Chinese Maarschalk die sedert vele jaren strijdt om zijn land vrij ie houden van Japanezen en Com munisten, maar wiens legers thans in Mandchoerije een bijzondere zwa re nederlaag hebben opgelopen. het door een communistische volksdemocratie zou overrom peld zijn. In China heeft Amerika weer eens getoond dat het nog zeer jong is in de internationale poli tiek en dat het nog te veel tas tend en aarzelend vooruitgaat. Zoals het nu staat lijkt het wel dat er maar twee mogelijkheden meer openstaan: ofwel zal China binnen kor tere of langere termijn' volledig door de communisten onder de voet worden gelopen en dan zul len we ongetwijfeld over enkele jaren een nieuwe Japans-Chinese oorlog kennen waarbij Amerika deze keer aan de zijde van Japan zal staan (le reversement des al liances, uit de Napoleontische tijd!); ofioel zal Tsjang-Kai-Tsjek gelijk hebben wanneer hij voor enkele dagen verklaardeIn dien de communisten Mandsjoe- rije beheersen, dan zal dit het begin zijn van een nieuwe we reldramp Of het een van deze beide wordt hangt echter af van de wil en het verlangen der tivee groten om oorlog te voeren. En dat geen van beiden dit op dit ogenblik wil, hebben wij hier in dit blad al meer dan eens als onze mening naar voor gebracht. Wij geloven dan ook dat er nog een derde formule is die voorlo pig een nieuwe WERELDramp zou uitsluiten, nl. een zodanig sterke en spoedige hulp van Ame rika aan de Chinese nationalis ten dat de communistische voor uitgang kan gestuit loorden, hulp die daarna krachtdadig wordt voortgezet tot de volledige ver nietiging van de handlangers van Moskou. Beide groten zullen er inder daad heel wat om geven om hun twist uit te vechten zonder eigen soldaten en binnen een beperkte ruimte. Die burgeroorlog zou al leen maar dreigen een wereld ramp te worden naarmate de ene of de andere partij de bovenhand zou halen. BELANG HER AMERIKAANSE VERKIEZINGEN (1) Alhoewel de uitslagen der pre sidentsverkiezingen in de U. S. op het ogenblik dat we dit schrijven, nog niet bekend zijn, toch wordt aangenomen dat Dewey het pleit zal winnen en dat de conservatie ven dus niet alleen de meerder heid zullen hebben in het Con gres, maar dat zij ook de rege ring zullen in handen hebben. Voor de communisten in China voorspelt dit weinig goeds, want de conservatieven hebben minder democratische scrupules als de democraten en zullen door dik en dun de Kuomintang steunen. Hun stelling werd onlanas nog in een Belgisch blad als volgt geformu leerd: wanneer liet gaat om het naakte bestaan van een land, moet elke andere problematiek wegvallen totdat dit bestaan ge waarborgd en veilig is. Laten we dus niet zaniken over mandari- nisme en omkoperij in China, maar laten we eerst de commu nisten verslaan; met de rest kun nen we ons later wel bezighouden. Verder meent men bij de con servatieven dat het gek ware China nu te laten vallen, nu het reeds twee milliard Amerikaanse Dollar heeft opgeëten. Om maar niet te spreken van de persoon lijke belangen van sommige hoge republikeinen die door een hoog conjunctuur in de ivapenindustrie ten zeerste gediend zijn. In Britse kringen wordt zelfs beweerd dat 't in 't vooruitzicht van een republikeinse overwin ning is dat Stalin zo enorm veel drukking uitgeoefend heeft op alle fronten vóór de Amerikaanse verkiezingen, om des te beter aan een republikeinse tegendrukking te kunnen weerstaan. Intussen blijven we dus op een vulkaan leven, en is de vredes- droom van de one world niet in vervulling gegaan, dan is de wereld toch altijd één genoeg om ons te doen delen in de gevaren van de lavastroom die op een uit barsting, ook in het Verre Oosten, zou volgen. Veel kunnen wij niet doen om de moeilijkheden in China op te lossen. Maar aangezien de wereld thans één strategisch geheel is, kunnen wij best een tegenzet doen op ons gebied: de verwezen lijking van het Westers Defensie] Pact! 2-11-48. V. WESTERLINCK. WAT KOST MENSENVLEES? Sprekende over oorlog noemt men de soldaten nog al eens kanonnenvlees Sedert de bur geroorlog in China in 1945 voor goed met de communisten begon zijn zo wat twee millioen man als kanonnenvlees geofferd. Maar dat werd nog erger. Dat leidde zelfs tot kanibalisme. Men verviel in menseneterijIn Tsjang-Tsjung, de hoofdstad van Mandsjoerije, stond het mensen vlees enkele tijd geleden 1 dol lar 20 het pond. De stad was im mers sedert lang door de com- Dertig jaar geleden! De mannen van de IJzer ko men weer bij mekaar. Ze weten zelf niet hoe erg ze verouderd en veranderd zijn, grijs geworden of... kaal; stil geworden en meer ln zich zelf gekeerd... De rijen Zijn... gedund! Ze zijn alle vijftigers en zesti gers geworden! 't Is immers der- tjg jaar geleden! De schoolkinders en de melk baarden, de soldaten van thans in hun... Engels uniform, kijken naar de IJzer-piotten op als naar een levende brok historie! Weet ge? De meester op de school, of vader t'huis, heeft verteld over die oorlog '14-'18. Dan lagen «onze jongens» over de IJzer en hielden vol, vier jaar lang, vier jaar in de modder, vier jaar in de loopgrachten, tot zij eindelijk de vijand klein kregen. Te Brus sel bewaart men in grote eer het graf van den Onbekenden Sol daat... dat was de veertiende uit de rij, of hoe was het weer? Maar duizenden liggen begraven te Houthulst en aan den IJzer, dui zenden... en duizenden Engelsen te Passchendale, te Poperinge... overal Engelsen, Fransen en... Duitsers. En we zien zo weinig scholen uit de andere provincies te zomertijd naar die dodenak kers op bedevaart komen... daar zouden de kinders nochtans be ter de vaderlandse geschiedenis leren kennen dan uit dode boe ken en dode... lessen. Waar zou den ze beter leren wat vader landsliefde is... Maar al die kerkhoven liggen ln... Vlaanderen en daar ligt ook nog het puin van den IJzertoren die niet door de Duitsers werd opgeblazen. De oud-strijders en de éva cuésworden... oud! Dat is een 11 November-over- weging! Grijs is het buiten, wijl ik hier aan mijn tafel zit te schrijven. Grijs, somber, nat, koud, en de wind krijst en huilt door de ka chel. Ik ben gestemd als het we der, lk ondervind het. En de tijd Is als het weder! De oud-strijders worden oud, stil en in zich zelf gekeerd. De Illusies zijn verdwenen. Wat hadden ze gedroomd van een schoner wereld, waar de men sen voortaan zouden leven zon der haat en zonder nijd! 't Zou nooit meer oorlog zijn. Nu had den de volkeren van dat drankje geproefd! 't Was zo bitter, zo af- grijzelijk bitter, dat ieder er ge noeg van had! Dat was een van die Illusies, van die droombeel den; ook de andere bleven... droombeelden. Eén was er in die jaren, 't was ln 1916, die de werkelijkheid zag. Die sprak tot Europa en Amerika. Die verklaarde: vrede eist dat er geen «staande legers» meer zou den zijn. Die één was Paus Bene- diktus XV. Hij was geen gene raal, niet eens divisiegeneraal. Wat kon hij ervan weten?... VOOR HEI JONGE VOLK.SKC van HET WEKELUKS NIEUWS Z0NDA6£i N0VEM9£H MjtoEtofêMfcntöf nrft En op 11 November vieren we Weer de wapenstilstand. Het Nationaal Christen Middenstandsverbond aangesloten bij de Confederatie Tan de Middenstand van België, ten allen kante gewaarschuwd door zijn leden, die door de belastingontvangers worden lastig gevallen om een vrijwillige hypotheek op hun goederen te onderschrijven, ten bedrage van de nog in geschil zijnde taxatie en onder bedreiging van onteigening; Tekent met kracht verzet aan tegen deze nieuwe uiting van kortzichtigheid der openbare machten waarvan de gewone on derdanen natuurlijk weer de zware gevolgen moeten dragen; Stelt vast dat aldus opnieuw een aanslag wordt gepleegd op de Kredietmogelijkheden van den Middenstand; Vraagt aan de Heer Minister van Financiën onmiddellijk de maatregelen te treffen die zich opdringen om duizende klei ne ondernemingen van den ondergang te redden; Is vast, besloten alles in het werk te stellen om aan deze nieuwe bedreiging weerstand te bieden. We dringen beleefd doch dringend aan bij al onze HH. Medeioerkers en Corres pondenten hun copij EEN DAG VROEGER DAN NAAR GEWOONTE TE WILLEN IN STUREN. De Redactie. N. v. d. Red. Sedert dit artikel ge schreven werd, zijn de uitslagen van de verkiezingen in de U.S.A. hekend ge worden en Truman heeft het gehaald op Dewey. Voor de Nationale Chinese Rege ring is hierdoor ook veel hoop verzwon den geraakt. Een eerste gevolg was reeds dat de Chinese President Wong-Wen-Hao is afgetreden, aldus het voorbeeld na volgend van de Chinese Regering

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1