Truman blijft President in Amerika De sociale onrust in Frankrijk DE WEEK IN ONS LAND Sinte (Doopten op zijn Peepd Van hackten de kupe... DE BERLIJNSE CRISIS Spanning in de Politieke Toestand in ons Land LITURGISCH KALENDE* DE EXPEDITIE VAN PROF. PICCARD EN COSYNS Maarschalk SiaSSn beschuldigt het Westers een akkoord te hebben algeweien. Heer Bramuglia hoopt in de Veiligheidsraad nog steeds op een overeenkomst. Mijnstaking afgenomen in Lotharingen ftS&uw® ernstige incidenten in Keord- FrnnSirëJk finssen sinkers en trespen Mannen van de ordediensten met benzine overgoten en met granaten bestookt DE NIEUWE KLOKKEN VAN BOEZINGE ZONDERLINGE MIST DOODT 20 PERSONEN IN DE U.S.A. ONTDEKKER VAN D.T.T. KRIJGT NOBELPRIJS Dit IDolfc 30 vroom en 30 vro 1 1 KRUISJES IN VLAANDEREN! leper, Wapenstilstand W* c HET WEKELIJKS NIEUWS Zalerda» 4' I1948. Blz, Z ii i t Is nu Allerzielendag Toen we nog student waren in het college dan kregen we van jaar tot jaar, vanaf het zesde Latijn tot in Rlietorika, rond dien tijd als ondericerp voor het wekelijks stijlwerk: Allerheiligen Allerzielen! Dat was klassiek. Even klassiek was het gebruik dat in al de stijlwerken de pompeuze beschrijving voorkwam van de vreugde der heiligen en de droefheid van de zielkens in het vagevuur. Al de tegenstrijdigheden tussen de twee liturgische feesten werden uitgezocht en uitgerafeld tot in de laatste détails: blanke en zwarte gewaden, het beiaarden van de jubelende klokken en het treurig tampen van het klagende klokgelui, de ontelbare scha ren der gelukzaligen triomferend in de lichtende glorie van de hemel en de even ontelbare scharón der arme zielkens die in de duisternis van het vagevuur smachten en hunkeren naar de ver lossende klaarheid van het hemelse paradijs. En het was goed zó. En het hoeft niet te veranderen. Al schijnt het soms wat opgeschroefd en al klinkt de taal ook aleens wat overdreven: het is nog zó kwaad niet dat deze tegenstelling diep, zeer diep ingeprent wordt in de geest van de jongeren. Mettertijd slijt de bluf er vanzelf af en de waarheid van die scherpe tegenstelling blijft ankervast gedrukt in de ziel. Het is een grote ramp voor onze tijd dat zelfs in een katho liek land als het onze, misschien wel meer dan de helft van ons volk, zelfs op Allerheiligen en op Allerzielen aan deze tegenstelling niet meer denken: ze treden niet meer over de drempel van onze kerken alwaar na de plechtige feestviering van alle heiligen de rouwdiensten voor de gelovige zielkens gehouden ivorden. Wat zeg ik? Ze horen zelfs niet meer de klokken onzer kerken als zij met volle vreugde-klanken de gelovigen uitnodigen naar het jubelfeest van hen die de eeuwige kroon verdienden en luisteren zelfs niet meer naar het klagend gelui van de doodsklokken die hen oproepen om deel te nemen aan de gebeden en de gewijde gezangen die opstijgen tot Gods troon van barmhartigheid om de verlossing van de lijdende zielen te bekomen. We staan verbaasd als we twintig d dertig jaar terugdenken in het verleden en onwillekeurig rijst in ons deze nare gedachte naar boven: hoe is alles rondom ons toch meer heidens ge worden. O! met Allerzielen worden er nevens de kerk en nevens het kerkelijke, nogal wat plechtigheden gehouden. Maar alles is zó koud-heidens en zó ijdel en zonder grondige betekenis. De taal die men spreekt bij dergelijke gelegenheden is zó dat zij het leven voor de afgestorvenen afsluit bij hun dood en ijzig klinkt het wanneer die taal zó duidelijk te kennen geeft dat het voor goed gedaan is met de overledene en dat enkel nog, zoals men dat uitdrukt: czijn gedachtenis steeds in onze herinnering zal blijven voortleven! Het ergste is dat niet alleen ongelovigen, doch zelfs katho lieken, al iveze het dan ook nog onbewust en zonder kwade be doeling, deze heidense taal overnemen, wanneer zij hier of daar, bij een plechtigheid, het woord voeren. Zij spreken en doen alsof buiten deze herinnering niets meer bestaat van de overledene. Bloemen, redevoeringen, bezoeken aan de grafsteden, herdenkingen van den sterfdag, hulde aan de nagedachtenis: dat alles is in dergelijke plechtigheden niets an- 'ders dan een herinneringshulde aan iemand wiens aandenken men wil bewaren voor het verleden, doch voor wie geen heden en geen toekomst zouden bestaan. We hebben schoon te trachten deze heidense mentaliteit weg te moffelen en te verdoezelen: ze bestaat. En bovendien ze zijpelt meer en meer door in de levensopvatting van ons volk. Een bur gerlijke begrafenis is geen uitzondering meer. Vroeger werd zo 'n 'gebeurtenis besproken als een akeligheid welke men verafschuw de: thans is het zo ver gekomen dat het voorbijgaat zonder bij- donder opzien te baren. Het is stilaan gekomen, langzamerhand en van lieverlede: zulke veranderingen in de geesteshouding van een volk geschie den niet plotseling en ineens. Daar varen jaren en jaren over heen. En dat is misschien wel de reden waarom het niet zó scherp Meer opvalt. Moest de wijziging plots gebeuren dan zou men te fielder het verschil inzien. Maar nu werd de echte opvatting over leven en dood, over dood en toekomstig leven, zoetjes aan afgesleten. Daar zit ook 'het groot gevaar: dat men niet meer klaar en duidelijk het ver keerde dezer, opinie inziet. Of liever nog juister gezegd: dat men hiiet eens meer vermoedt dat de heidense opvatting over leven en 'dood, oorzaak is ervan dat men het hedendaagse leven inricht op een valse grondslag en een verkeerde basis. Denkt ge wel dat het hedendaagse leven zó louter-materialistisch zoude zijn en dat we zo'n gebrek aan geestelijk leven zouden moeten vaststellen rond om ons indien men een juister opvatting had over de grote levens vraag? En waarom zou in onze moderne tijden niet evengoed als vroeger de mogelijkheid bestaan om dat juiste inzicht te doen herleven bij ons volk. Is het niet omdat er teveel over dit le vensvraagstuk gezwegen wordt? Waarom schijnt men zo be vreesd om deze grote waarheid in al haar grootheid en schoonheid op pakkende en treffende wijze voor te houden. Over de materiële levensnoden worden boeken op boeken ge schreven en uitgegeven, dagelijks in tientallen van dagbladen we tenschappelijke bijdragen opgenomen, vergaderingen gehouden, besprekingen gevoerd, doch over het levensvraagstuk wordt nu en Üan, zoioat om de zeven jaren, in de missiepreken eens duchtig gehandeld. En dan weerom stilzwijgen voor enkele jaren! Het is waarachtig niet veel voor een zaak van eeuwig belang. VERVOLG) Dit beduidt dat President Truman, die in de laatste maanden herhaal delijk af te rekenen, had. met een Republikeinse meerderheid in de Se naat, hiervan voortaan volledig zal bevrijd zijn en de handen meer vrij liebben zal. Opvallend is de zware nederlaag Van Wallace, bewijzend dat de be volking der U.SA. in haar geheel ge kant blijft tegen elk communisme. WAT NU? Nu President Truman de overwin ning in de "wacht heeft gesleept, mag worden verwacht dut hij de ingesla gen buitenlandse politiek van verzet tegen een verdere communistische o.pmarsch met nog meer kracht zal doorvoeren en heit Marshall-plan ver der zal worden uitgewerkt. Er wordt tevens verwacht dat het Atlantisch Pakt nu vastere vormen zal kunnen nemen. Door Hr Monod, die de eerste duik- tooht medeinaakte met Prof. Piccard, tot een diepte van 25 nieter, werd nadien medegedeeld dat toen de trond bereikt werd. het water er hel er blauw en rustig was, wijl de bo dem gerimpeld was door kleine zand banken waartussen telkens een dal biet donkere zeewieren. In het licht der schijnwerpers werden millioenen kleine schaaldiesrtjes opgemerkt die door elkaar kruisten. Zaterdag 30 Oktober jl. zijn de Scaldis en de Elie Moniers nu afgevaren naar het vuureiland Pogo, eiland waar zich. een reusachtige vuurberg verheft. Nabij Pogo werd bij een zware zee gepoogd over te gaan tot een onbemande duiktocht. De duikklok werd neergelaten maai' Slingerde erg tot ten slotte 600 kgr. ballast- loskwam en op het dek neer stortte, zodat de bathyscaaf terug fnoest worden opgeborgen en de proef uitgesteld tot beter tij. Andere kringen menen evenwel dat Generaal Marshall wel ontslag zou kunnen aanbieden en dat hij zou worden vervangen door de Hr Vinson, die door President Truman dan toch naar Moskou zou gestuurd worden voor het houden van besprekingen. In de wereld heeft de zege van President Truman eerst verrassing maar in de West-Europese landen alsmede in Turkije en Griekenland grote tevredenheid verwekt. In En geland bijzonderlijk was de voldoe ning groot. HARRY TRUMAN Hr Truman werd geboren in 1884. Hij stamt af van een farmersfamilie uit Missouri. Eerst werd hij bedien de in een apotheek, dan in een bank instelling te Kansas-City. Dit leven beviel hem echter niet langer en hij keerde voor 10 jaar naar de hoeve terug. Toen de oorlog 1914-18 uitbrak kwam hij als luitenant der artillerie naar Europa over. In 1918 was hij reeds tot majoor bevorderd. Eerst na deze ocrlog stapte hij in 1934 .in de politiek, om weldra Senator verko zen te worden der Missouri-staat. In 1945, bij het overlijden van Pre sident Roosevelt, volgde hij deze op daar hij bij de verkiezingen van 1944 aangeduid was door de partij van Rooesevelt tot kandidaat voor het vice-presidentschap. Thans vei-viel zijn 4-jarig mandaat binnen enkele maanden, maiar, zoals hoger gezegd, zal hij dit, dank zij zijn herkiezing, andermaal waarnemen. Stalin beschuldigt het Westen het akkoord afgewezen te heb ben en een aanvalsoorlog voor te bereiden. In een interview toegestaan aan een journalist van de Russische Pravdalegde Maarschalk Stalin enkele verklaringen af inzake het Berlijnse geschil. De verklaringen welke de Sovjet dictator aflegde hielden zware be schuldigingen in aan het adres van de Westelijke mogendheden. Zo ver klaarde hij o.m. dat op 30 Augus tus jl. wel een akkoord wad bereikt te Moskou maar dat de U.SA. en Groot-Bribbanje dit nadien hadden verloochend. Nog dat ook te Parijs tussen de Hr Visjinski en de Hr Bra muglia, die besprekingen voerde uit naam van de Westersen, een akkoord was bereikt maar dat de vertegen woordigers van de U.S.A. en Groot- Brittanje andermaal dit: van gener waarde 'hadden verklaard. Aan het adres van Ohurehill ver klaarde hij dat deze een oorlogsop hitser was. De Angelsaksische mo gendheden beschuldigde hij verder onder geen voorwendsel een akkoord te willen 'bereiken en een aanvals- politiek te voeren; nog dat de zoge naamde neutrale landen van de Vei ligheidsraad de agressiepolitiek van de Angelsaksers steunden. De verklaringen door Maarschalk Stalin afgelegd verwekten een on gunstige weerslag te Parijs in de U.N.O.-middens. Zo werd opgemerkt dat Stalin nooit voordien zo scherpe taal aan het adres van het Westen had gesproken, en dat dit nu heel en al lag in de lijn die wij gewoon waren te horen door Molötoff en Visjinski, wijl de rode dictator vroe ger gewoonlijk eerder verzoenend op trad. Velen drukten de mening uit dat het interview van Stalin een defini tieve breuk zou betekenen. Er werd tevens opgemerkt dat Sta lin Frankrijk niet betrokken had in zijn beschuldigingen. Londen en Washington logenstraffen de beweringen van Dictator Staiin. PROTEST VAN DE HEER SPAAK Pas waren de verklaringen van de Sovjet-leider bekend of er werd zo wel te Londen als te Washington ten stelligste ontkend dat te Parijs een akkoord zou zijn bereikt gewor den dat achteraf afgewezen werd. Heer Spaak, de Belgische Eerste- Minister, tekende tevens protest aan namens de neutrale landen tegen de aantijging van Stalin als zouden deze neutralen een agressiepolitiek steu nen. HEER BRAMUGLIA ZWIJGT De Argentijn Hr Bramuglia, die de Veiligheidsraad had voorgezeten bij de behandeling van de Berlijnse kwestie en tevens onderhandelingen had gevoerd, weigerde echter tussen te komen inzake de beschuldigingen van Stalin en de heftige reageriiig van de Westerse mogendheden. Hij verklaarde niet te willen bevestigen indien al of niet een akkoord werd bereikt te Parijs, daar hij nog steeds gelooft in de mogelijkheid van een oplossing en hij de bestaande ge schillen niet wil aandikken. In een interview toegestaan aan een vertegenwoordiger van AFP. betoogde de Hr Bramuglia nadien dat er nog steeds verscheidene op lossingen voor het Berlijnse geschil bestaan; dat slechts kleine menings verschillen de groot - mogendheden scheiden, en dat hij heeft geweigerd positie te kiezen inzake de beschul digingen van Stalin om de positie die hij heeft bekleed tijdens de niet- ofïlcieel gevoerde besprekingen en verder zed hij nog steeds tot bemid deling 'bereid te zijn. Akkoord of geen akkoord? Toch werd de vraag gesteld of ja d'an neen een akkoord zou zijn be reikt geworden te Borlijn. Hierbij werd tevens opgemerkt dat, zo zelfs de HH. Visjinski en Bramuglia, die onderhandelde namens de zes neutralen, tot overeenstemming zouden zijn gekomen over bepaalde punten, dit de Westerse mogendhe den nog niet verplichtte die even eens goed te keuren. Er werd tevens gemeld dat de Hr Visjinski zou hebben voorgesteld' aan de Hr Bramuglia de opheffing van de beperkingen betreffende het ver voer te land en te water door te voe ren op de dag dat de vier militaire gouverneurs zouden bijeenkomen, en de opheffing van de beperkingen op het spoorvervoer te verschuiven tot de 20 November, dag waarop de Sov- jebmunt in gans Berlijn in omloop zou moeten worden gebracht. Op dit laatste punt zou men dan gestruikeld zijn, daar zulks ander maal zou betekend hebben dat de Westersen zouden hebben moeten onderhandelen onder dwang, ttz. dat de Russen daarbij steeds zouden kunnen dreigen met de vervoerhe- perking op het spoor te handhaven zo alles niet naai- him zin verliep. PROF. ERNST REUTER De Sociaal-dcmokratische meier van Berlijn. Thans wordt hij, alsmede vijf andere leden van de Berlijnse Ge meenteraad, door de Russen beschul digd de betogingen tegen de Sovjets op touw te hebben gezet. Deze dwang willen de Westersen Im mers niet meer aanvaarden. Door het Agentschap Tass werd naderhand de inhoud van een re solutie bekend gemaakt, inhoudende wat hierboven werd vermeld maar in meer uitgebreide zin, welke vol gens de Russen te Parijs zou zijn goedgekeurd geweest maar nader hand door de U.SA. en Groot-Brit- banje verworpen. Een verdere ontwikkeling heeft de Berlijnse crisis deze laatste dagen dan niet meer 'gekend. Toch weid een proefballon opgelaten. Er werd namelijk vooropgezet diat de U.S.A. wel voorstellen kon Duitsland volle dig te ontruimen, om de Russen voor te zijn bij dergelijk voorstel. Tot nogtoe is het hierover slechts tot ge ruchten gebleven. Maandag vertrok de Eerste-Minister 8. Gezondmaking der parastatale terug naar Parijs. Wel had hij pools hoogte genomen van de politieke toestand in het binnenland maar hij had geen tijd gevonden om zijn no ta op te stellen. C.V.P. STELT BESPREKINGSBASIS op Intussen heeft de leiding van de C.V.P. zelf aan de Hr Spaak een no ta overhandigd waarin de bijzonder ste voorwaarden zijn vervat voor een verdere samenwerking en welke als basis voor verdere besprekingen die nen te worden aanzien. De programmaschets van de C.V.P. kan als volgt samengevat worden: 1. Er moet een nieuwe poging ge daan worden om de Koningskwestie tot een nationale oplossing te bren gen. 2. Vóór 21 September 1949 moet een wet goedgekeurd worden waar bij de volksvertegenwoordiging aan gepast wordt aan de uitslagen van de volkstelling. 3. De akkoorden vroeger bereikt over het schoolvraagstuk, moeten worden toegepast. Aan de eerste twee jaren van het vrij middelbaar on derwijs moet de kosteloosheid wor den toegekend ten zelfden titel als aan de twee overeenkomstige school jaren van het officieel onderwijs. 4. Strenge toepassing der wet op het gebruik der talen in de openbare besturen. 5. Maatregelen moeten getroffen worden om de partijdige benoemin gen te keer te gaan. 6. De bestuurlijke loopbaan moet in haar waarde hersteld worden. 7. De Staatsagenten moeten beter bezoldigd worden, dank zij een ver mindering van hun aantal. Achteraan in de kerk hangen de drie splinternieuwe klokken gereed voor de wijding en de consacratie. De klókken van Boezinge twee klokken. werden aan stukken ge schoten in de oorlog van 1914-18. Zij werden vervangen door een nieuw klokkemkkoord van drie, waar van er twee door de Duitsers weg gehaald werden in 1944. Een er van werd teruggebracht en de strik ken der andere bleven te Hamburg. Nu worden zij vervangen door een nieuw zwaarder klokkenakkoord van drie 'klokken, De klokken, ge leverd door het Huis Michiels van Doornik, kwamen toe Vrijdag-morgen 29 October 11. en werden opgehangen achteraan in de kerk. We namen do kans te 'baat om er een kijkje van te nemen. Zij zullen eerstdaags gewijd en geconsacreerd worden. instellingen, waarborg van zelfstan digheid hunner beheerraden tegen over de minister voor al wat de be noemingen betreft. 9. Afschaffing van sommige nut teloos geworden ministriële departe menten. 10. Uitbreiding van het krediet; vereenvoudiging van het belasting stelsel en vermindering der belastin gen voor de kroostrijke gezinnen; ge lijkheid van belastingsvoet voor de inkomsten van vrije beroepen en voor de lonen. 11. Verlaging van de levensduurte per sector van de economie; afschaf fing van staatstoelagen; vrije onder handeling over de lonen tussen werk. gever en werknemer in het kader van het algemeen belang; rentabiliteit en wedermtrusfing van de landbouw; snélle likwidatie van de oorlogsscha de; rechtzinnige toepassing der struc- tuurhewormingen. 12. Onmiddelijke sanering van de Maatschappelijke Zekerheid, accoord met de belanghebbende inrichtingen: syndicaten, mutualiteiten, enz. 13. Huisvestingspolitiek: toepas sing der wet De Taeye en aanmoedi ging tot huizenbouw door de aange nomen maatschappijen. 14. Herziening van het stelsel der gëzinstoelagen, rekening houdende met het feit dat de moeder buitens huis werkt of niet. 15. Oprichting van een intermini steriële commissie voor herziening van de repressie met machtiging tot transactie voor de Minister van Fi- nantiën. 16. Verdediging van het land, bin nenlandse veiligheid, oplossing van het vraagstuk der vreemdelingen; versteviging van Benelux en van het Vijf Landenpact; toepassing van het Marshall-plan. 17. Oprichting van een regerings commissie voor de verbetering van de werking van het Staatsbestel. De zeèr gedetailleerde voorstellen van de C.V.P. bewijzen dat men van onze zijde de regeringsonderhande lingen wil aanvangen in volle klaar te en in volle loyauteit. HR SPAAK ZAL ONDERHANDELINGEN VOORTZETTEN Door de Hr Spaak werd van uit Parijs een nota gezonden aan de HH. Voorzitters van C.V.P. en B.S.P., me morandum welke hen Woensdag jl. is geworden, en waarin de Eerste-Mi nister zijn zienswijze uiteenzet over de verschillende gestelde problemen. Harerzijds heeft de C.V.P.-leiding zes onderhandelaars aangeduid om naniens de C.V.P. de besprekingen te voeren. Deze zes zijn de HH. De Schrijver, Van Zeeland en Segers en de Ministers Eyskens, Duvieusart en Behogne. De onderhandelingen moesten nu Vrijdag 5 November in de voormid dag ingezet worden onder voorzit terschap van de Hr Spaak die in tussen uit Parijs zal zijn terugge keerd. Men hoopt dat een beslissing zal bereikt worden voor de avond tij dens de welke een kabinetsraad moet wórden gehouden. DE STAKINGEN IN DE KOOLMIJNEN ONTRUIMINGEN GAAN GEPAARD MET INCIDENTEN Daar in de meeste koolmijnbek kens de stakers steeds weigerden het werk te hervatten en nog menige schachten bezetten, zijn politie- krachten en legerafdelingen, zelfs gesteund door zware Shermann- tanks, verder doorgegaan met het ontzetten dezer mijnen. In de meeste gevallen verliep dit zonder incident. In het gebied van St Etienne viel het laatste bolwerk van de stakers zonder verzet in han den der openbare machten. Te Carvin, nabij Lens, kwamen de stakers in verzet tegen de soldaten die in drie colonnes naar de schacht oprukten. Een fles zuurstof werd naar de ordediensten geworpen. Ten slotte werden een 6-tal lieden aange houden, waaronder drie Duitsers. Zondag jl. waren alle schachten door de troepen bezet geworden in de ge bieden van Carvin, Valenciennes, Douai, Oignies en Bruay. Te Liévin werd Dinsdag overgegaan tot de zuivering van de laatste der door de stakers aldaar bezette schachten. Hierbij deden zich ech ter zeer zware incidenten voor. Sta kers hadden rondom de mijn grach ten gedolven welke zij met benzine en stookolie gevuld hadden en die zij dan in brand staken. Benzine werd tevens naar de soldaten gegooid en granaten in hun midden gewor pen om tevens de benzine te doen ontbranden. Toen een jeep beladen met munitie door de stakers was omsingeld werd ln de grond gescho ten met mitraljeuzen zodat de sta kers daarop het op een lopen zetten. Een 15-tal leden van de ordedienst werden aldus gewond. 5 manschap pen waren gewond door granaat scherven. Ten slotte werd besloten, nadat traangasbommen werden ge bruikt en met los kruit geschoten, de mijn te omsingelen en langzaam de ring nauwer toe te halen. Tot dusver zouden sedert de sta king uitbrak meer dan 300 leden van de ordediensten verwondingen heb ben opgelopen. LICHTE WERKHERNEMING VASTGESTELD In de laatste dagen werd evenwel een lichte werkhervatting in menige mijn vastgesteld. In Lotharingen zijn zelfs bijna alle mijnwerkers te rug naar de mijn gegaan. In andere bekkens is de werkhervatting veel minder geweest. Door de Franse Minister van Bin nenlandse Zaken werd dan Woens dag bekend gemaakt dat practisch alle mijnen waren bezet door de or dediensten en dat op de 145.000 mijn werkers welke het land telt er reeds 44.624 het werk hadden hernomen. Sabotage op spoorwegnet. Op Dinsdag jl. werden ook twee communistische sabotagedaden ge pleegd op het Franse spoorwegnet. Bij Marseille liep een trein met mijnwerkers van het spoor doordat spoorstaven waren losgeschroefd. Bij Valenciennes ontspoorden om zelfde reden eveneens een lokomotief en vier wagons. Er vielen gelukkig geen slachtoffers te betreuren. C.G.T. saboteert lossen van ingevoerde kolen. Door de communistische C.G.T., die de stakingsdans leidt bij onze Zuiderburen, werd ook een oproep gedaan tot de havenarbeiders, opdat deze zouden weigeren de schepen te lossen welke in de Franse havens in gevoerde kolen aanbrengen; ook tot de spoorwegarbeiders om de Invoer van Belgische kolen te verhinderen. In de meeste havens, o.m. te Kales, Duinkerke, Dieppe, Le Havre, Rouen, Bordeaux, St Nazaire en Marseille hebben daarop de dokwerkers, uit solidariteit met de stakende mijn werkers, geweigerd kolenschepen te lossen. Door de Franse overheden werden alsdan soldaten, o.m. Senegalezen, en ook politiekrachten, ingezet om de kolenschepen te ontladen, zodat dan een deel van de dokwerkers toch het werk hervatten. Zulks kon evenwel niet beletten dat er thans in de Franse havens tientallen schepen wachten om van hun kolen ontladen te worden. Kenschetsend Is tevens dat Polen sedert het begin van de staking geen steenkool meer naar Frankrijk heeft gestuurd. REEDS EEN VERLIES VAN 5 MILLIOEN TON KOLEN Men schat dat het verlies aan ko- lenproductie door de huidige staking teweeggebracht reeds circa 5 mil- lioen ton bedraagt. Gelukkig dat een grote voorraad voor handen was zo dat de meeste nijverheden hun werk konden voortzetten. In zekere fabrie ken is de toestand evenwel nijpend geworden en gevallen werden reeds aangehaald van fabrieken die bij ge- llllll brek aan kolen, het werk moesten stopzetten. De opzet der Franse communisten is ten slotte 's lands bedrijvigheid stop zetten en sociale onrust kweken, Communistische Vakbond stuurt aan op algemene werkstaking. NIET-COMMUNISTISCIIE VAK BIJ ONDERHANDELINGEN MET BONDEN WEIGERT DE REGE RING NIEUWE LOONSVERHO GINGEN TOE TE STAAN Alhoewel sedert de oorlog alle Franse regeringen het erop aange legd hebben om te verhinderen dat prijzen en lonen steeds maar de hoogte ingingen, de prijzen meer dan de lonen, Is geen enkele der op volgende regeringsploegen in dit op zet geslaagd. Zo is de index die in Augustus 1947 1.068 punten beliep, gestegen tot 1.783 punten in Septem ber jl. Dit voor de prijzen. De lonen hebben evenwel geen tred gehouden met deze prijzen, zodat begrijpelijk is dat de arbeiders steeds moeten aansturen op loonsverhogingen, wel ke dan weerom prijzenverhogingen tot gevolg hebben. Ter verbetering van het lot der Franse arbeiders werden deze laatste dagen onderhandelingen gevoerd tus sen regering n niet-communistische vakbonden. De Regering heeft even wel geweigerd hogere loonsverhogin gen toe te staan dan de 15% toege kend in September jl. Wel zal de regering de prijzen doen verminde ren van wijn, klederen, vlees, boter, en enkele andere producten, daaren tegen zullen deegwaren, chocolade, olie, enz. verhogen. Alhoewel ontgoocheld omtrent de regeringsbesluiten gaf het Christelijk Vakverbond bevel tot werkhervatting aan zijn leden. De C.G.T. daarentegen gaf een be vel aan alle aangesloten mijnwer kers om op Dinsdag het werk neer te leggen. Daarbij legde zij pogingen aan bij de metaalbewerkers, textiel arbeiders en spoorwegarbeiders even eens tot algemene staking over te gaan. De metaalarbeiders en textiel- werkers hadden ais uiterste datum 5 November gesteld opdat de rege ring voldoening op hun looneisen ge ven zou. Met spanning werd naar die datum uitgezien. Intussen wer den het bevel en de oproep der C.G.T. Dinsdag niet algemeen ge volgd. Zoekt g'iets .'huren of te kopen; Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of watt Wacht niet langer, maar plaats nog heden 'n Kleine c ZOEKl R li ons bladl 25» ZONDAG NA SINXEN 7 NOVEMBER Wat een kostbare les geeft Sim Paulus ons vandaag in het Epistel van deze Zondagmis! We hebben zo, juist Allerheiligen gevierd; we heb, ben gedacht aan al de Gelukzaligen, die voor eeuwig het onvergankelijk geluk bezitten, zonder schaduw of ondergang; en bij het bedenken van hun grote glorie hebben wij misschien gezucht: hoe kan ik dht verdienen) Ik, in mijn dagelijks werk, verdoken en nederig, eentonig en zonder glans, kan ik wel hopen eens die ontzaglijke beloning waardig te worden? Luistert naar den raad van den Apostel; Wat gij ook doen moogt, met woon) of daad, doet alles in den naam van Christus onzen Heer, en dankt altijd en overal uw Vader uit den hemel», Ziedaar in al zijn eenvoud het ge. heim van de heiligheid. Alles in den naam van Christus doen, dat ii steeds handelen in zijn vriendschap, gesteund op die heerlijke Godsgava van de heiligmakende genade, welka ons werd gegeven door het Doopsel en alléén door de doodzonde wordt vernietigd. Alles in den naam van Christus doen, dat is steeds handelen volgens zijn lering en zijn wetten, in plaats van het oor te lenen aan de stem van de bedorven en beder- vende wereld en haar bondgenoten in ons, onze driften. Alles in den naam van Chistus doen, dat is steeds handelen voor zijn glorie, bewust offerend elk woord en elke daad als een erkenning en een belijdenis van zijn goddelijk Koningschap over ons, En dan, den Vader uit den hemel steeds danken; zo overtuigd dat alles komt van Hem, en dat alles uiting en bewijs is van zijn liefde, zuur en zoet, leed en vreugde; danken bij voorbaat, ook op de ogenblikken waarop zijn liefde onverstaanbaar ls, gelijk wij het doen zullen later in de eeuwigheid, waar alles klaar en verstaanbaar wordt is Gods wijze schikkingen. Dè,t is de heiligheid, dis de Heiligen in den hemel heeft ge bracht en ze daar heeft gekroond mét luister en geluk; dat wordt het geheim van onze heiligheid. Want wis in geest van dankbaarheid tegenover den goeden God, verenigd met Chris- tus zijn Zoon en onzen Heer, zijn da. gen vult met de woorden en de da- den welke door zijn Voorzienigheid van ons worden gevraagd, die maakt van alles gouden verdienste voor 't eeuwig Rijk! Mochten wij 't begrij pen en 't beleven, dag na dag! 7 Nov.: H. Willibrordus, bisschop belijder, grote apostel van de Nederlanden. 8 Nov.: Octaafdag van Allerheill- gen. 9 Nov.: Kerkwijding van Sint Jan van Lateranen, Moeder en Hoofd van alle kerkenen zetelkerk van den Paus. 10 Nov.: H. Andreas Avellinus, Belij der, patroon tegen schielij- ken dood. 11 Nov.: H. Martinus, Bisschop be lijder, de eerste Heilige dis buiten de martelaars werd vereerd. 12 Nov.: H. Martinus I, paus en mar telaar. 13 Nov.: H. Didacus, Belijder. 14 Nov.: 26* Zondag na Sinxen. NAAR HET EINDE VAN HET MINISTERIE VOOR RAVITAILLERING Naar verluidt zou de Hr Moens de Fernig, Minister van Ravitaillering, verklaard hebben dat hij bij het ein de van het jaar uit de regering tre den zal daar zijn taak practisch ten einde is. Toen hij ln de regering trad wa ren in zijn departement nog 6.000 bedienden in dienst, getal 'dat op 1 Januari tot 600 zal zijn geslonken. Hr Moens de Fernig heeft, zoals men weet, geen politiek mandaat. PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE OP BEZOEK NAAR BELGIE? Zij zou enkele dagen bij Koningin Elisabeth doorbrengen. In sommige kringen doet het ge rucht de ronde dat Prinses Josephi ne-Charlotte zou van plan zijn en kele dagen bij Koningin Elisabeth te Brussel door te brengen. Men meent dat dit bezoek in de loop van de maand November zal plaats hebben. DE WARE ONDERGROND VAN DE KONINGSKWESTIE De socialistische volksvertegen woordiger Piérard is een van die zeldzame mensen die, spijts een lan ge politieke loopbaan, nog een echt kinderlijke rechtzinnigheid in zich hebben behouden. Daarom is hij het enfant terriblevan de socialisti sche partij. Uit zijn kinderlijke pen vloeit niet zelden wat meer doortrap te partijgenoten steeds met veel woordenomhaal willen verdoezelen. Zo ook weer in zijn laatste artikel over de koningskwestie in het or gaan van de socialistische federatie van de Borinage. Ziehier hoe dhr Piérard de Koningskwestie ziet: «Wat er ook van zij, één ding mag men niet vergeten, nl. dat de so cialistische partij, die op dit ogenblik het bewind deelt, een republikeinse partij is. De republiek is een punt van haar programma. De socialisti sche federatie van do Borinage heet Het Amerikaanse stadje Donora, pensilvaiua, werd in een dichte wolk van repk en mist gehuld die dagen lang niet wilde opstijgen. Uitwase mingen v an ssnelterijen zouden in de mist zijn blijven hangen. In het stadje werden intussen honderden personen ongesteld; 63 moesten wor den gehospitaliseerd en 20 stierven. Deze laatste waren meestal asthma- lijders. Bij bevel werden er de meeste smelterijen gesioben. Heer Dokter Paul Mueller, uit Ba- zei, die het D.T.T. ontdekte, won de JSobeiprfj» voor geneeskunde. Ze gaan weeral overal met licht en luister Sinte Maarten vieren. Sinte Maar ten die we zo geren zien, die alles geeft, die alles kan. De grootste heilige ln de eeuwenoude kinderdevotie, die geld en koek en kleren en speeltuigen deelt. Sinte Maarten op zijn peerd, die smijt een beurze met geld Kom, kom, we zou den van 't Westland niet zijn, als we hem niet te kennen hadden op zijn feestdag. Hij is toch bij ons een populaire mens, zo populair dat wij niet geaarzeld hebben hem in ons lied een vertrouwelijke nepe te geven, meer nog, een nip in zijn ach terwerk te geven... Nee, 't en Is niet schone, we weten 't maar zo bestaan wij, als we met iemand thuis zijn, we slaan op zijn schoere, wij nijpen in zijn arm, en we zouden hem een verzet in zijn achterwerk geven... Ook een heilige verschiet daar niet van. De heili gen zijn immers zeer wijze mensen, ze kijken dwars door uw vel, tot In uw arm hart, en ze zien wel wat er gemeend is en niet gemeend als gij gezongen en getierd hebt: Sinte Maartens avond, De Torre gaat mee naar Gentl Daar we hem een ereplaats in ons Volksleven hebben gegeven, willen we be ginnen met een en ander uit zijn wonder leven te vertellen. 't Is toch zo lange geleden... Sinte Maarten is immers straat-oud, zo oud als onze eerste wegen, die de Romei nen hier hebben aangelegd. Over die we gen kwam Martinus naar Gallië, als Ro meins soldaat, en dit reeds vanaf zijn veertiende jaar. Op zijn tiende jaar was hij reeds catechumeen of geloofsleerling, om pas gedoopt te worden toen hij acht tien jaar was. Over die wegen trokken immers da eerste zendelingen, dia zelfs tot In onze gewesten geraakten. Sinte Maarten muntte van jongsaf uit door een bijzondere naastenliefde. Toen hij aan de stadspoort kwam, zat er daar een dood arme man, bibberend van de koude, die luid achter een aalmoes snikte. Maar Martinus' geldbuidel was leeg, en ln zijn tas was geen kruimel brood meer te vin den. De man was maar half gekleed. En daar krijgt Martinus een edel gedacht: hij sneed met zijn zwaard zijn mantel in tweeën en bedekte de schamele naakt heid van de man met de warme soldaten- mantel. En gedurende de nacht verscheen nu Ons Here zelf aan Martinus. Hij droeg de mantelhelft, knikte vrien delijk Martinus toe en sprak: Martinus heeft mij gekleed met de zen mantel. Dit zei hij tegen de engelen die hem omringden, en de Heer was heer lijk om aan te zien met dezen mantel. Jammer maar dat er zoveel mensen zijn, die nog te zeer vergeten, dat al het goede dat zij aan den armen kleineh man of aan de missie geven, de minste aalmoes, het kleinste stukje brood en het minste lapje, aan Ons Here zelve geven. Den ar me gegeven, is Gode geleend 1 zegt het spreekwoord, doch. we vergeten zo geerne, och al te geerne al deze spreekwoorden, al3 het een persoonlijk offer van ons vraagt. Telkens als we naar het beeld of da print van Sinte Maarten kijken, zouden we er eens moeten aan denken. Talrijk zijn de legenden uit het leven van de goede heilige. Daar heb je b.v. de legende van de denneboom, dien schonen rechten boom, waarvoor onze voorouders ln de heilige wouden van Wodan, een wa re verering hadden. Een reuze-den werd werkelijk in een bes aanbeden. Martinus stelde voor de den te vellen, en liet zich er vóór aan een ande ren boomstomp binden. De heidenen kapten zelf den boom om en toen deze op 't punt stond om op Mar tinus neer te donderen en hem te verplet ten, sloeg deze een kruiske er over, en de boom werd door een geweldigen rukwind plots naar de ommezijde verslagen, waar hij bijna het heidense volk verplette. Talrijk zijn de legenden uit zijn leven. We moeten ze allemaal niet als Evangelie gaan aanvaarden, doch ze zijn een bewijs dat het vrome leven van de volksheilige eeuwen lang levend was onder de men sen. De eenvoudigste levensfeiten zijn in de volksmond vaak tot wonderen gegroeid, want het simpele volk is mirakelziek. Een heiligenleven, hoe wonder het ook mocht zijn, is in de ogen der mensen nog nooit wonder genoeg. Ditzelfde hebben we met Godelieve van Gistel, met Liezebeth van Turingen, met Sint Elooi en Sint Baafs. Zo wordt er b.v. verteld over het ezelke van Sinte Maarten. Ja, een ezelke, ln plaats van het statige ros, dien witten schimmel, die hem op Sinter Klaas deed gelijken, en hem dezelfde rol deed spelen als de grote kindervriend. Welnu, Sinte Maarten kwam op zekere dag naar do Vlaanderen kuststreke op zijn ezel geze ten. Hij preekte geweldig lang, want de vissers en boeren lieten zich niet zo ge makkelijk overklappen. Met al dat lango preken was Sinte Maartens ezelke gaan schuifelen, 't Beestje had immers groten honger, vond geen gras in de duinen, en was Godweet waar verdoold, 't Werd avond en daar stond Sinte Maarten nu zonder ezel! De mensen kregen er zuiver kompassie mee, en liepen mee op zoek, legden vuren aan, staken toortsen op, balkten en zochten... en vonden eindelijk het ezelke, dat met een welgevulde balg te slapen lag onder een boom. En zie, zo waren allemaal zo blij dat ze koeken bak ten en avondkermis hielden. En de le gende verhaalt dat daar de oorsprong van de Sinte Maartenskoeken zou te zoeken zijn. Dit leven werd bewaard. Vroeger werd aan de huiselijke haard het leven van Sinte Maarten voorgelezen. En alhoewel een vreemdeling wordt hij hier geëerd en gediend als een kind van eigen huize. Martinus werd later priester, ook bis- schop van Tours, en trok op geloofspre- dikatie uit in Gallië, vandaar wordt hij de Apostel van Gallië genoemd. Hij stierf ten jare 400 te Candes, op een uur of tien van Tours af. Het volk zelf ging het stoffelijk overschot halen, en wat een der vroomste uitingen en volks toelopen der Middeleeuwen was, gebeurde ook hier: duizenden liepen samen om te voet, in plechtigen stoet het lijk naar Tours te brengen. Hij werd op 11 Novem ber begraven, vandaar zijn feestdag op deze dag. Zijn graf werd een beroemde bedevaartplaats. Werkelijk wonderen wa ren er te zien. Martinus werd een grote volksheilige, de heilige van het Avond land. Zijn naam werd weldra nog algemener bekend omdat het nieuwe kerkelijk jaar dan begon op zijn feestdag, 11 November. De Advent was te dien tijde ook een vas ten. En een vasten, die veertig dagen duurde! En dat was geen vasten mei na me, doch werkelijk honger lijden. Vóór Fasen kwam er dan nog zulke vasten! Wel, de Advent is 't begin van het ker kelijk jaar, en zo was Sinte Maarten stil aan een soort kerkelijke Nieuwjaardag ge worden. In November, of slachtmaand, zagen onze voorvaderen het einde van het jaar. Zij offerden van het versgeslachte vee aan hun goden een dankofferande, en dron ken een specialen mededrank, die hun al de goede gaven van het verlopen jaar moest in herinnering brengen, dat was wat men heette, ter minne drinken. Doch de Kerk heeft gaandeweg al deze heidense gebruiken een kersten aange zicht gegeven, een kersten betekenis en een kersten naam. Viert dus gerust maar onze goede Sinta Maarten I steeds socialistische republikein») federatieSedert Koning Albert hebben wij onze republikeinse over tuiging de domper opgezet. Maar vaa het ogenblik af dat de Koning een twistappel wordt tussen de burgers, indien hij zich niet vrijwillig wil terugtrekken, dan hernemen wij on ze vrijheid en herinneren wij er aan dat wij beginselvaste republikeinen zijn. Het kan bijna niet oprechter. Het is zelfs zo brutaal dat men zich niet zal kunnen ontdoen van de indruk dat de hr Piérard hier eindelijk eern de grond van de Koningskwestie zelf blootgelegd heeft. C.V.P.-LEIDERS AAN HET WOORD In de verlopen week hebben ander maal meerdere C.V.P,-leiders door heen het land het woord gevoerd op een of andere C.V.P.-vergadering, om er de politieke toestand te be handelen. Hr De Schrijver sprak o. m. te Roeselare. Te Oudenaarde was Hr Van Cau- welaert, voorzitter van de Kamer, de redenaar, die ruim twee uur het woord voerde. Te Antwerpen werd op een C.V.P.- vergadering de kwestie der repressie behandeld door de HH, Valvekens en Fimmers, en Minister R. De Man gaf te Avelgem ook een uiteenzetting over de politieke toestand. Wat zullen de eerste dagen onJ brengen? ZAL DE SENAAT NA VOLGENDE VERKIEZINGEN 175 SENATOREN' TELLEN? Er is reeds veel spraak geweest over de invloed welke de gehouden volks telling zou kunnen hebben op het aantal.zetels in de Kamer. Ook voor de Senaat zou deze telling wijzigin gen kunnen bijbrengen onder meer het opvoeren van het aantal senator zetels van 167 tot 175. Er zouden dus 8 senatoren bijkomen, waarvan ,B rechtstreekse, twee provinciale en een gecoöpteerde senator, welke alle zou den toekomen aan de Vlaamse Pro vincies en Brabant. Op basis van de verkiezingsuitsla gen van 1946 zou de C.V.P. een vol strekte meerderheid kunnen verwer ven in de Senaat bij toepassing van deze wijzigingen. DE KROONPRINS wordt uitgenodigd tot de senaatszitting Uit Brussel wordt gemeld dat aan Prins Boudewijn, die 18 jaar oud 1® geworden en van rechtswege zitting bekomt in de Senaat, door de Minis ter van Binnenlandse Zaken een uit nodiging werd gezonden om op <1® 2* Dinsdag van November de eerst® vergadering van de nieuwe zittijd van de £3enaat te komen bijwonen, uitnodigiiig welke tot alle andere se natoren tevens werden gezonden. Deze uitnodiging tot de Kroonprins werd overgemaakt aan de Hr Piren- ne, secretaris van de Koning. V olksverzekens Kruisjes treuren om het lijden! Kruisjes midden veld en land- Kruisjes spreken ons van strijden! Kruisjes tot het Noordzeestrand! Kruisjes wijzen ons de wegen I Kruisjes sieren Vlaanderland! Kruisjes die Soldaten kregen! Kruisjes op hun graf geplant! Kruisjes, bidt voor Belglë's Zonen' Kruisjes, Jie men sloeg in gruis 1 Kruisjes, die SS dierf honen! Kruisjes pleittren t Hakenkruis!

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2