Van backten de kupe Na de andere hervormingen Regeringshervorming ijnse kwestie Brief uit Brussel KERKELIJK NIEUWS FLINKE VANGST TE BOEZINGE WERKMAN UIT LANGE. MARK VERPLETTERD TE BRUSSEL PANDIT NEHRU OP TERUGTOCHT NAAR EEN NIEUWE BEMIDDELINGSPOGING VAN DE Hr BRAMUGLIA PRIJS VAN BENZINE IN FRANKRIJK VERHOOGD Dit Wolk 30 vro en vnoom LAATSTE ZONDAG VAN HET KERKELIJK JAAR 21 NOVEMBER Zou er wel één woord zijn in men- sentaal, dat zoveel hoop eti tgjsamen zoveel ontgoocheling bergt, als dat woord waarmede wij dezen Zondag aanduiden: de laatste? Dat woord immers doet eraan denken, dater hter op aarde aan alles een einde komt; ja, letterlijk aan alles. De tijd staat nooit stil: onverbid delijk vlieden de ogenblikken voorbij, en ze rijgen zich aaneen, tot minuten en uren, en dagen, en Jaren, en eeu wen. Nleta houdt hem tegen, niets vertraagt zijn gang. Hij schijnt wel sneller te vervliegen, als hij gevuld is met vreugde, dan wanneer hij leed meebrengt: wie heeft niet ooit ge klaagd dat de uren voorbijvliegen in het gezellig samenzijn op een blijden feestdag, en diait ze kruipen in de sla peloze nachten van de ziekte of nog erger in de eenzame dagen van rouw en smart I Maar dat is slechts schijn; de tijd gaat voorbij, even snel altijd en zonder rust, en eens komt, voor alles, het laatste I Er was in ons le ven een eerste lach, en eens komt de laatste. Er was een eerste traan, en die roep op den laatste. En er komt een laatste omhelzing van man en vrouw, van ouder en kind, even ze ker als er een eerste was. En er is een laatste Communie, gelijk een eerste; een laatste gebed, zowel als een eerste. En ge kunt zelf voort op sommen, alles wat een mensenleven kan vullen, en altijd is het hetzelfde: een eerste en een laatste. Dat is da grote ontgoocheling voor de mensen die niet weten dat het laatste van deze wereld niet voorgoed het laatste is, omdat er na dit leven een ander leven is, waar nooit meer van het laatste zal gesproken worden, omdat het eeuwig en altijd duurt! En voor ons, christenmensen, is het de grote hoop. Daarom durf ik het zeggen: er is geen woord: in'mensentaal dat zo veel 'hoop en tezamen zoveel on'goo cheling bergt; ontgoocheling voor de genen die in 't leven hier beneden al hun verwachtingen stellen, en daar om met schrik en angst den tijd zien voorbijgaan welke hun zoals ons zo karig wordt toegemeten; maar hoop voor degenen die, voorgelicht door het geloof, het leven hier op aards zien als een voorbereiding van een ander, eeuwig leven, en die daarom in 't voorbijvlieden van de tijd tege lijk zien kunnen het vooruitschrijden van de eeuwigheid, die eeuwigheid waarvan er geschreven staat: daar is geen dood meer en geen einde, maar het altijddurend geluk van het samenzijn met God Heer 't is de laatste Zondag van het Kerkelijk Jaar; en we denken eraan, bewust, dat er eens een laatste Zondag, een laatste dag is van ons leven; maar over dien laatsten dag werpt Gij het licht van uw woord: wij danken U dat Gij ons geloven liet het eeuwig leven! 21 Nov.: Onze lieve Vrouw opdracht in de tempel; - - -Seeiira, maagd, patrones van de muzikanten. 23 Nov.: H. Clemens I, paus en mar telaar, tweede opvolger van den H. Petrus. 24 Nov.: H. Joannes van het Kruis, belijder, medestichter met de H. Teresia van de Paters Karmelieten Discalsen. 25 Nov.: H. Catharina, maagd en martelares, patrones van al le studerenden. 26 Nov.: H. Joannes Berchmans, be lijder, patroon van ds Vlaamse Jeugd. 27 Nov.: H. Acharius, bisschop, belij- lijder, een der. eerste bis schoppen van Doornik. Dat is nogal een ophefmakende zaak van de coureur Depoorter. En niet zonder reden. Wie had er ooit kunnen vermoeden dat ter gelegenheid van een der meest sportieve gelegenheden zó weinig sportief zou wor den opgetreden. Het is toch een der meest kenmerkende kentekenen van de ware sportgeest dat men fairIs tegenover elkaar en dat de regels van het spel worden in acht genomen. Wanneer men van iemand wil laten blijken dat hij een eerlijk man is en dat hij geen trucs gebruikt om een ander te vloeren, dan zegt men: *'t is een sportieve kerel«hij is sportief Wat er nu eigenlijk juist achter het geval Depoorter ver scholen zit kan nog langen tijd een geheim blijven en zulke inge wikkelde gevallen worden nog zo gauw niet in het klare getrok ken als sommigen wel denken. Voor buitenstaanders en voor de lui die niet belast zijn met het onderzoek en die zelf geen oplossing moeten vinden is ge woonlijk alles zo helder en klaar als de dag. Het publiek en vooral sommige al-bemoeiers en alweters heb ben gauw het fijne gevonden en spreken ex cathedra een oor deel uit dat volgens hen geen tegenspraak en zelfs geen verder of nader onderzoek meer duit. Zij die verantwoordelijk zijn en weten wat het betekent iemand beschuldigen, gaan voorzichtiger te werk en met heel wat meer behoedzaamheid. Ze weten bij ondervinding dat, zelfs wanneer men daarbij met omzichtigheid te werk gaat, dan nog vergissin gen niet uitgesloten zijn 'en het al meer dan eens gebeurde dat waar men dacht een schuldige te treffen, achteraf toch bleek dat men een onschuldige onder handen had. Eén ding staat nochtans vast en daarover kan wel geen twij fel meer bestaan, na al hetgeen gepubliceerd werd, namelijk dit: dat, welke ook de oorzaak moge zijn geweest van deze ramp, in elk geval geen sportiviteit aan de dag gelegd werd te dezer ge legenheid. Of Depoorter nu met opzet of bij gebrek aan vooruitzicht, of bij outer toeval tijdens de uitoefening van zijn sport het leven verloren heeft, doet in dit opzicht niets ter zake: men is toch, welk ook de oorzaak moge geweest zijn, tegenover hem en we mogen wel 'zeggen tegenover gans dit geval .ten minste niet fair en niet sportief geweest. Waarom houden de mensen, alle mensen, van sportiviteit? Waarom? Wel omdat ieder mens ten slotte eerbied heeft voor open hartigheid en rechtzinnigheid en ieder mens als het ware in stinctief gekant staat tegen loense trekken, tegen kunstgrepen en knepen. En wanneer dit reeds het geval is in het algemeen dan is dat nog meer het geval in sportaangelegenheden waarbij bij uitstek volkomene eerlijkheid en volledige naleving der regels van het spel verondersteld worden. Het is wellicht juist ook wel voor een groot deel tot karak tervorming in dezen goeden zin dat echte sport voor de jeugd zó aan te bevelen is. Niet alleen voor lichamelijke gezondheid en physische cultuur is sport goed, doch ook en niet minder voor geestelijke gezondheid en opvoeding van het karakter. Een ware sportman is edel en voornaam, niet gemaakt maar los en natuurlijk; een sportman vermijdt omwegen en zegt de zaken zó ze zijn: hij kan en zal desnoods erkennen dat hij ge mist heeft. Een leugenaar is niet sportief: hij Icdn het niet zijn. Liegen en sportman willen zijn is en blijft een onver zoenbare tegenstelling. Een ware sportman kan oprecht en gemeend niet enkel om te voldoen aan de étiquet de hand drukken van de tegen stander die hem overwonnen heeft. Een echte sportman waar deert het schoon spel van een ander en vindt er zelfs genoegen in, al moge zijn eigen ster er ook door verbleken. En daarom is het zo in-treurig als we moeten bestatigen dat al weze het ook maar bij uitzondering zelfs bij de beoefening van de sport niet sportief opgetreden wordt. Doch dat in de sportwereld deze goede geest blijft heersen en vaste regel is werd gelukkiglijk met klem bevestigd door de algemene verontwaardiging die zich heeft laten gelden bij het geval Depoorter. AFSCHAFFING VAN MINISTERIE VAN RAVITAILLERING EINDE '4» ALSDAN 0^5 GEEN RANTSOENERING MEER Ter kamerzitting van Woensdag 10 Nov. jl. heeft Hr Moens de Fernig, minister voor Ravitaillering, ver klaard dat einde dit jaar zijn de partement zou worden afgeschaft en dat van dan af ook geen rantsoenze- gels meer zouden verleend worden. Moesten er toch nog zekere produc ten gerantsoeneerd blijven, dit zou dan gebeuren bi] inschrijving in de winkels. VROUWELIJKE MAGISTRAAT BENOEMD Bij Besluit van de Regent, ver- echenen in het Staatsblad, werd in ons land thans voor het eerst een vrouwelijke magistraat benoemd, Mej. Pectchin, tot rechter bij de Rechtbank van 1° aanleg te Brussel. Deze eerste Belgische vrouwelijke magistraat werd na haar benoeming door de H. Minister van Justitie ont vangen. HET JAARVERSLAG DER MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID Uit het jaarverslag der Maat schappelijke Zekerheid blijkt dat het totale bedrag dat in 1947 aan lonen en wedden werd uitbetaald niet minder dan 73 milliard fr. be draagt tegen 57 milliard fr. in 1946, wat een vermeerdering van 25% maakt. Uit dit verslag blijkt o.m. nog dat einde 1947 de textielindustrie 191.000 arbeiders en bedienden bezigde, de metaalverwerkende nijverheid 171.000, de kolenmijnen 168.000, de bouwnij verheid 149.000, de zware metaal nijverheid 120.000. Verder nog dat op de 131.724 ingeschreven bedrijven er 91.484 zijn die minder dan 5 per sonen te werk stellen, 28.310 met een personeel tussen 5 en 19, 7.042 met 20 k 49, 2.484 met 50 k 99, 1.305 met 100 k 199, 741 met 200 k 499, 221 met 1.000 1.999 en 50 met meer dan 2.000 ar beiders en bedienden. HET LEGERCONTINGENT Uit beraadslagingen van de kabi netsraad blijkt dat het legercontin- gent 1949 vastgesteld werd op 46.000 militieplichtlgen waarvan er 9.000 zullen worden vrijgesteld. Boven die 46.000 werden er nog 4.000 vrijge steld als oudste van een gezin van 6 kinderen en meer of omdat zij twee broeders hebben die hun mili tieplicht reeds hebben volbracht. Dit jaar werden ongeveer 4.000 jon ge Heden meer geschikt gevonden Voor de legerdienst dan vorig jaar. LEVERING VAN BELGISCHE PRODUCTEN BETAALBAAR MET MARSHALLGELD Men weet dat ook Belgische pro- dukten mogen geleverd worden in het raam van het Marshall-plan aan andere Europese landen aangesloten bij de E.R.P., leveringen welke ons betaald worden in Marshall-geld. In dollar uitgedrukt werd aldus door België reeds geleverd, of aal tiog geleverd worden: Vetstoffen voor een waarde van: 2.202.000 Meststoffen 8.439.000 Vlees 1.770.000 Bpoorwegmaterieel 15.400.000 Staal 2.500.000 Non-ferrometalen 3.953.000 Machines 2.050.000 Chemische produkten 260.000 Diverse industriële uitrusting 1.269.000 ONZE INVOER. VOOR 91% GEDEKT In Oktober beliep onze invoer 7.262 millioen fr. tegenover 7,460 mil- lioen in September Jl. Onze uitvoer in Oktober beliep 6.647 millioen, het beste cijfer totnogtoe bereikt wat 91% van onze invoer betekent. De meeste uitvoer gaat evenwel over es sentiële producten ten nadele van onze afgewerkte producten. LIBERALEN VRAGEN ONMIDDELLIJKE TOEPASSING VAN VROUWENSTEMRECHT De Liberalen, die totnogtoe zo vin nige tegenstanders waren van de toe passing van het vrouwenstemrecht hebben zich thans bij monde van hun groepen van Kamer en Senaat uitgesproken voor een onmiddellijke toepassing van dit vrouwenstem recht. In de Senaat hebben zij ter dezer reeds een wetsontwerp neer gelegd. Onstandvastigheid in ziens wijze blijft dus nog steeds een Li beraal kenmerk. NAAR DE MISSIES IN CONGO Op 7 November jl. vertrokken per vliegtuig uit Meisbroek volgend» Eerw. Zusters van Maria uit Pititem, naar de Missies in Congo: Zuster Maria-Hedwige (Mej. Rachel Steeland uit Zwevegem) 2" afreis na 13 jaar missiewerk in d# Congo, naar Kayeye, dienst der me laatsen. - Zuster Maria-Pia (Mej. Paula Lanoo uit Ingelrmmster) 1* afrei» naar Kolweze, Katanga. Zuster Maria-Xaveriana (Mej, Augusta Vandenberge uit Izegem) 1* afreis naar Tielen St Jacob, Kasai. Zuster Maria-Anna (Mej. Ju liana Desmedt uit Verrebroek, O.- VI.), 1" afreis naar Kamina, Katan- Vrijdag 12 Nov. Jl., rond 13 u„ deed' zich in de Antoon Dansaertstraat te Brussel, een droevig verkeersongeval voor. De 23-jarige Micibaël Caliewaert, wonende te Langemark, Boezinge- steaait 37, werd tussen een gevel en het achterste van een wagen ver pletterd. Het slachtoffer werd met zware verwondingen aan hoofd en borst met die ziekenwagen naar het gasthuis der Hoogstraat overgebracht. De toestand van de gekwetste is zeer ernstig. (Vervolg) Het blijkt anderzijds vast te staal» dat de Hr Bramuglia, de Argentijnse afgevaardigde bijde U.N.O., tevens woordvoerder van de zes Néutralen, een nieuwe bemiddelingspoging doen, zal. Te Londen had hij reeds een langdurig onderhoud met de Hr Be- vin en te Parijs met de Hr Visjinskl. Men verwacht dat deze poging in de eerstvolgende dagen zal gedaan worden en dat deze zou inhouden: een verzoek van de zes Neutralen tot de Sovjet-Unie en deze te vragen de blokkade van Berlijn op te heffen om dan met de Westersen besprekin gen aan te vatten over het invoeren der Oosterse munt te Berlijn, wat terzelvertijd zou moeten gebeuren. Men mag dus stellig verwachten dat de Berlijnse kwestie in de loop der volgende dagen terug zeer actu eel worden zal. Sovjets dreigen elk Westers vliegtuig tot dalen te ver plichten zo het de luchtcor- ridor verlaten zou. De Russische Generaal Loecha- tsjenko, hoofd van de Russische mi litaire staf in Duitsland, heeft ge dreigd elk Westers vliegtuig dat zich buiten de luchtcorridor zou gewagen, tot landen te verplichten. Tegen de Russische nota hebben de Angelsaksische militaire overhe den krachtig geprotesteerd en gewe zen op de mogelijke gevolgen welke dergelijk optreden hebben kan. Pandit Nehru, president van de In dische Raad, welke te Londen ver bleef om aan de Commonwealth-con- ferenties deel te nemen, heeft zijn terugreis naar Indië aangevat. Tij dens een oponthoud op het vliegveld te Rome nam hij samen met zijn Secretaris het maal in het hotel van het vliegveld. Ja, dat zijn twee schone, twee oude en twee heilige namen. Cecilta en Katrijntje. Ze zijn van zo ver, en ze werden hier zio geren gezien dat ze hun namen schonken aan zovele meisjes. Cecilia, we zingen en klinken op haar feest, en de fanfare eet hazen en appelmoes, drinkt uit een pot met oren en toet tot diep in de nacht. Want Ce cilia (beschermt de muziek. En als ge wilt weten hoe diep de liefde in ons volk ge worteld zit moet ge De Fanfare van Sint-Jansvriendenvan E. Claes lezen! Kom, nu eens zeer ernstig. Deze week is het Sinte Cecilia (22 November) en Sinte Katharinia (25 November). Wij vie ren ze elk op eigen manier. Maar weten we, naast dit vieren, Iets over hun edel en heldhaftig leven? Weinig, veel te wei nig! Lees en luister dan! tendom te winnen. De keizer was woe dend en veroordeelde haar bekeerlingen bot de brandstapel. Katharlna zelf liet hij geselen en daar na vastmaken aan een foltertuig, dat uit Vier met scherpe messen bezette wielen bestond. Tijdens het draaien zouden die moorddadige wielen haar lichaam tot een bloedende vleeemassa maken. Doch een engel kwam er tussen, en 't akelig tuig sprong aan stukken. Korte tijd daarna werd een beul gelast haar te onthoofden en hij deed het! Zo verhaalt ons de boeiende legende en zij voegt er aan toe, dat het lichaam van Katharina naar de Sinaïbeng werd gedra gen en daar nog, als een kostbare reli kwie door de talloze vrome pelgrims wordt vereerd. Niet enkel in Frankrijk, waar men spreekt van coiffer Sainte Ca therine maar ook in Vlaanderen zal men 't schone jaarfeest van de patrones der jonge dochters nog eens vieren en vele meisjes van boven de 25 jaar oud, zullen 't kapje van Sinte Katrlen voor een dag mogen dragen. Dat deze lieve volksheiligen ons allen helpen beschermen en bewaren, en dat zij de zekere voorboden van een waar achtige vrede mogen wezen. kozen, doch vooral door de jonge dochters en dit omwille van haar maagdelijke zui verheid, welke ze ongeschonden bewaarde en ten slotte met een wrede marteldood bezegelde. OVer haar leven ls eigenlijk bijster weinig met zekerheid gekend. Niet temin leeft haar gedachtenis weelderig en onverwoestbaar In de geest, ook van het gewone volk, dat haar oprecht gaar ne ziet. Hetgeen de oude Byzantynse Pa ters ov-er haar hebben neergeschreven, geniet nog steeds veel bijval. Maar eerst een woord over die heilige met de harp, Cecilia. Deze jonge martelares stamde af van een zeer rijke adelijke Romeinse familie. Haar ouders waren echter 'heidenen en dwongen haar vroegtijdig te huwen met Valerlanus, een heiden. Dit gebeurde dan ook. Doch toen de pasgehuwden 's avonds alleen waren, sprak de mooie Cecilia ver- trouwvol haar echtgenoot toe: «Valerla nus, ik moet u een geheim toevertrouwen. Ik sta onder de bijzondere bescherming van een engel, die u doden zal, als ge mij te bij durft komen.Zacht en zeker wist ze haar man alles te vertellen, en zelfs heel gauw tot het katholiek geloof te bekeren. In de katakomben 'heeft Paus Urbanus hem gedoopt. Bij zijn terugkeer vond Valerianus zijn vrouw verdiept 4n it gebed, neergeknield op de grond. Vol gens de belofte van Cecilia zag hij de engel Gods aan haar zijde... Bij dit ge zicht viel Valerlanus ter aaide neder. De engel verenigde de echtgenoten en plaat ste op ieders hoofd een kroon van leliën en van rozen, die een heerlijke geur ver spreidden. De geestdriftige Cecilia kon weldra ook haai- schoonbroeder Tiberius bekeren. Toen Almachlus, prefekt van Rome, dit nieuws vernam, werd hij woe dend en liet de twee trouwe broeders ter dood veroordelen. Ook Cecilia moest wel dra voor de wrede rechter versohijnen. Noch vleitaal noch bedreigingen konden baten. Cecilia bleef moedig. Stoutweg sprak ze: «Gaarne ruil ik dit aardse le ven voor het hemelse. Het is valse munt uitwisselen tegen zuiver goud.Ze werd dan ook tot de pijnlijkste marteldood veroordeeld: in haar eigen badkamer zou men haar met gloeiend hete dampen ver smachten. Het lukte echter niet, want God wias met zijn trouwe dienares. Om zeker te spelen zou men haar 't hoofd afslaan. Larie! De beul beefde van angst, sloeg driemaal met het zwaard, maar zonder gevolg. Ontsteld sloeg hij op de vlucht. Nog drie dagen bleef Cecilia le ven, maar had intussen veel bloed ver loren. Van overal kwamen 'heidenen en kristenen toegestroomd en waren geluk- kig hun doeken ln haar bloed te mogen drenken. Want zij wisten dat Cecilia een grote heilige was. Minstens 500 heidenen wei-den door de H. Urbanus in haar huis gedoopt. Aldus werd het bloed van deze moedige martelares weelderig zaad' van nieuwe christenen. Ook de H. Katharina behoorde tot een der aanzienlijkste en edelste familiën ln haar tijd. Ze was immens de dochter van koning Oostus en koningin Sabinella die in de tweede eeuw over Armenië regeer den. Uiterlijk was ze lieftallig en schoon, en t was haar een oprechte geneugte de Wijsbegeerte te doorgronden. Meermalen werd zij ten huwelijk ge vraagd, doch keer op keer gaf ze ten ant woord: Aan God, aan God alleen wil ik me toewijden. 't Duurde dan ook niet lang vooraleer Katharina bij de Romeinse keizer Maxi- minus werd aangeklaagd, onder voor wendsel dat zij een nieuwe godsdienst durfde belijden en verspreiden. De kei zer wilde haar oefc voor de afgoderij win nen, en gaf aan een vijftigtal knappe wijsgeren de opdracht, met Katharina over de christelijke lering te redetwisten. 't Was al boter aan de galg... nog meer: ze wist de 50 tegensprekers voor 't chris- VOLKVERZEKENS! De H. Oecalia had een opvallende aan leg voor muziek en zou zelfs hymnen en lofzangen gemaakt hebben. We zien haar dan ook meestal afgebeeld: spelend' op een orgel of tokkelend op de harp. In 't katholieke Vlaanderen 'blijft het kriste- lljke volk haar trouw vexeren, en de dui zenden leden orezar zangkoren., toneel kringen en muziekmaatschappijen zullen er zekerlijk recht spijtig om zijn, dat het zo plezante teerfeest nog steeds ach terwege blijft. En toch kunnen en zullen haar trouwe vrienden en vereerders, straks de H. Cecilia, met klank en mooi gezang gaan vieren. Daarenboven ls 't de mees ten een volschoon genoegen, rond 22 No vember, haar avontuurlijk leven ln korte trekken voor de geest te brengen. Dooi- verschillende neringen werd de beeldschone H. Katharina tot patrones ver- HEIL KONING LEOPOLD 1111 redder van Leger, Volk en LandI Koning! Midden Leger, Volk! Met uw wapen ln de hand! Oppergeneraal en Tolk, Hieldt Gij eed en woord' gestand! Koning! Door uw edel hart, Werd gedroogd zo menig traan! Lijden, sterven, oortogssmart, Door uw liefde was gedaan! Koning! Redder van uw Land! Gans'uw Volk roept luide: «Dank!' Groet U, met gestrekte nand: «Heil! God zegene U! Leef lang! 10JO ^EO» Stonden ze in ere! Hun beeld is in vele huisjes te zien. Het blijve zo. Hun name wordt door vele Vlaamse meisjes gedragen. Het blij ve zo. Maar wat wij vooral wensen: dat onze meisjes iets van hun liefde tot het reine leven zouden krijgen. Want zonder reine meisjes gaat een volk kapot! 37.843.000 verkocht of Brits- Am. Belgisch Kongo heeft fal verkopen (aan de jtone) Vetstoffen Palmpltten Non-ferro metalen

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2