De nieuwe Bemiddelingspoging van Heer Bramuglia Ja, ik houde van hem Een Brits gemenebest op zoek naar nieuwe vormen Minister Struye I 3' JAAR. N' 4S.1 KATHOLIEK V/EEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN BESTUUR en REDACTIE Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Xr 9. 'Postcheek 47.63.69. Prijs per Nummer: 2 Fr, ONZE 4 UITGAVEN: BUITENLANDS OVERZICHT KONING GEORGE VAN ENGELAND LIJDT AAN ADERVERKALKING Mogelijkheid dat hem een voet moet v/orden afgezet. DE NIEUWE 20 FRANK BILJETTEN De Berlijnse crisis steeds scherper en scherper. DE REGERING SPAAK TREEDT AF DE «ZWANEZANG» DER EXPEDITIE PICCARD-COSYNS ABONNEMENTSPRIJS 3949 België tot Nieuwjaar Belgisch Congo 3.- Erankrijk Holland 3.- Andere landen 3.E POPERINGE <met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuisst-aat 19, Poperinge. even denken dat de arbeid van ieder dag zelf een lang en schoon gebed kan zijn. De armen van dien tijd wisten St Elooi wonen! En in dien tijd was er geen syndikaat, geen mu tualiteit, geen compensatiekas, geen pensioenkas. Er waren te meer lompen en mensen in lom pen. Reke hielden de sukkelaars en de bedelaars, de beroepschooi- ers incluis, aan de deur van Sint Elooi. 't Ging er zo erg als bij ons, onder den oorlog, aan 't bu reel van de ravitaillering. St Elooi gaf, gaf, altijd maar geven zo lang hij geven kon. Hij vroeg niet wie zij waren, hij tekende hun naam niet op; en als hij missie bisschop geworden was vroeg hij niet of ze soms geen vijand een hoofd minder hadden gemaakt... Hij had een gouden herte! Ik wenste dat er nog meer beel den van St Elooi stonden, bij alle boeren en smeden en mecani ciens, hij velomakers en garagis-, ten; en dat die alle een keer ten minste in den dag opkeken naar dat beeld van hun patroon en... voorbeeld. Is er zo vele niet meer te geven, de gouden herten zijn er even no dig als vroeger. De mensen wor den nu besmet met alle slag mi croben... vijandschap, jaloers heid, verbetenheid, haat, wraak zucht, alle soort nijdassigheid en wantrouwen. Men kon vroeger geen lijk bekijken en nu vraagt men er om. Er worden geen ko gels genoeg afgeschoten op ge blinddoekte mensen, al zijn het nog misdadigers!... Men moet... bloed zien! St Elooi had een gouden herte. Hij geve er een aan alle boeren en smeden, aan wagenmakers, aan de mannen die werken aan autos, motos en velos, aan alle mecaniciens en machine bouwers en aan... alle anderen! Kermis vieren op St Elooi? Dat moet er zijn. Op dien dag een rondeke doen voor St Vincentius of voor een ander goed werk, dat hoort er ook bij. Samen vieren broederlijk, zonder nijdassigheid kan maar deugd doen en 't jaar door trachten een... gouden herte te krijgen dat is St Elooi navol gen; hij is toch de grote patroon. Als ik zei dat ik van St Elooi houde. PÉ VLAMYNCK. De donkere weken! Als de zon achterwege blijft en ten hoogste tóe top van haar neus toont. Als tóe vriezeman U t'huis aan de ka chel plakt... de voorwinter! En toch, hoe donker en duister ook, daar komt Kerstdag in 't ver schiet! Kerstdag met zijn enige innigheid. De voorwinter!... de Adventstijd! Maar die oude Ad ventstijd, die barre koude, dode en dodende zielewinter duurde eeuwen. Onze Adventstijd is de vrome voorbereiding tot het grote feest dat herinnert aan die grote gebeurtenis: O. L. Heer, die om enzentwille mens wordt, in uiter ste armoede, de armoê van stal en kribbe. blijvende vijf honderd ter dood ver oordeelden. Dat zou elk persoon met gezond verstand begrijpen. Maar men heeft dit incident willen ge bruiken als een politiek manoeuver, om opnieuw, in belang van de linkse partijen, de passies op te wekken in naam van een zogezegde patriotisme. Want, denkt men dat het werkelijk in belang van het land is, dat het ge tal gefusilleerden zou vermeerderen? Is er al niet genoeg verbittering en ontevredenheid? En meent men wer kelijk dat die terechtstellingen een opvoedkundig gevolg hebben? Het lot van Minister Struye is tra gisch. Hij die zoveel executies heeft bevolen, en aan wie dit soms ver weten werd, moet het bewind verla ten omdat hij eerlijk genoeg was om vast te stellen dat het zo niet meer mooht voortgaan, en dat een kering in de repressiepolitiek nodig was. En hoe moeilijk wordt de taak van zijn opvolgerDe criterias vastge steld door Minister Struye om ge nade te verwerpen schijnen al te zwaar. Moest men die criterias vol gen dan zouden nog tal van men sen moeten terechtgesteld worden. Men, mocht hopen dat stilaan Minis ter 'Struye zijn criterias milder zou gemaakt hebben. Wat zal de op volger doen? De zelfde criterias gebruiken en overgaan tot een groot getal executies! De openbare mening eist zulks niet meer. Zal hij het toch doen om een kleine minderheid te voldoen? Wij hopen van neen. Is het niet omdat het zo moeilijk zal zijn de eisen van zijn geweten over een te brengen met deze van de politiek dat het zo moeilijk was een opvolger te vinden. Ofwel zal men het geluk hebben van iemand te vin den die sterk genoeg zal zijn om in volle onafhankelijkheid de politiek van genade voort te zet-ten telken maal dat zij moet gevolgd worden. Zal hij dan ook vallen op inter pellatie? Men ziet hoe moeielijk het pro bleem op te lossen is. Indien elke toegestane genade oorzaak kan zijn van een openbaar debaat en van kri tiek tegen het beleid van den Minis ter van Justitie, wordt het leven van den Minister onmogelijk. Onder dat oogpunt heeft Minister Struye gelijk gehad. De tijden zijn veranderd. De terechtstellingen moe ten verminderen in getal. Er wordt ook een tijd, menen wij, waar men de wijsheid van onze leiders na 3914-'18, die geen enkel terechtstel ling hebben bevolen, zal benijden en hoogprijzen. Want ons land Is in de grond een land van beschaving en het volk dat zijn leiders onder druk van tijdelijke paSsies tot dergelijke daden heeft ge duwd zal het eerste zijn om het hen later te verwijten. H. 't Glanzen echter zo vele licht jes in den Adventstijd. Het mocht niet te donker zijn voor onze Vlaamse mensen. Die lichtjes?... St Elooi, St Niklaas, O. L. Vrouw- tóag. St Niklaas? Ik weet het wel, men heeft hem in de laatste ja ren een rare gezel meegegeven, Zwarte Piet! Aan die naam «Piet» hoort ge reeds dat die rare gezel geen van de onzen is. We kennen wij, wel Pier en Pietje en ik zelf ken veel te goed Pé. Maar kom... *t was vroeger Nikodemusdie St Niklaas ten dienste stond en geen roet over zijn gezicht dien tóe te smeren om een fatsoenlijke knecht te zijn. Nu, van St Maar ten. tot aan St Niklaas staat de kinderhemel wagewijd open, voor tóe kleinen en voor de ouders. Jammer maar als men kinder handjes wil vullen met dingen die voor grote mensen passen, of met tóingen waar de... gebuur nijdig moet op kijken. Lichtjes zullen branden, keers- kes, en vele!... bij 't beeld van St Elooi. Jaar na jaar groeien de Sint Elooi-vierders aan; vroeger waren het.de boeren, de smeden en de wagenmakers. Maar kijk nu eens rond: de «Mekaniek» is de gro te baas geworden. Al wie aan autos, motos, velos werkt, al wie aan machines arbeidt, dat zijn alle nieuwe klanten van St Elooi. Vroeger stond hier en daar in een smisse te lande, op dien dag, 't beeld van St Elooi uit, tus sen twee brandende keersen. Ver leden jaar ging ik dien dag op verkenning uit en vond St Elooi, tussen die keersen, in een paar garages en bij onze velomaker. In de kerk was 't een offerande zonder einde. Neen, de boeren zijn de enigen niet meer om met tóe smid en de wagenmaker Sint Eiooi te vieren. Dit jaar zal het niet minder zijn en hier en daar zal er nog wel een beeld van Sint Elooi bijkomen. In 't jaar in de keuken, zei de garagist, op Sint Elooi in de garage zelf... daar is tóe plaats van onze patroon. Ik houde danig van St Elooi. Een pracht van een heilige! Niet omdat hij daar staat in volle or naat van bisschop, met mijter en staf en zijn gouden hamer. Neen, daarom niet. Maar om van smid, "t mocht nu nog goudsmid zijn, bisschop te worden... daarom moest die heilige met wat anders kunnen omgaon met een... hamer. En dat kon hij. Hij kon niet alleen goud bewerken, hij kon ook gouden raad geven. Hij kon niet alleen goud bewerken, hij kon ook goud... weggeven. Want hij zelf had een gouden herte. Zijn kunst-atelier, waar zijn arbeiders en de leerjongens werk ten, was als een kloostertje van Benedictijnen, waar samen gebe tóen werd. Er werd daar niet al leen gedacht aan goud en geld, maar O. L. Heer werd er niet ver geten. Gij zult me zeggen... geen wonder dat hij bisschop werd. Ge kunt nog iets anders zeggen... 'k Wete zeer goed dat er geen officie gelezen wordt noch op de hofsteden noch in de garages, 't Ware al zeer goed als er daar geen zwarte lessen gegeven en geen grove metten gelezen wor den. Maar bij de boer en de smid e i de garagist en de velomaker en de mecanicien zou men t'huis wel kunnen bidden 's avonds, en tóe zegen van hierboven vragen over gezin, werk en werkstede en TTit Buckingham Palace werd Dins dag jl. gemeld dat de voorgenomen reis van de Britse Vorsten naar Nieuw-Zeeiand en Australië moest worden uitgesteld wegens de gezond heidstoestand van Koning George. Deze zou aan stoornissen in de bloedsomloop in het rechterbeen lij den en hem is een volledige rust voorgeschreven. De mogelijkheid wordt zelfs geopperd dat hem de rechtervoet zal moeten worden af gezet. Het uitstellen van de reis van de Britse Vorsten, die 27 Januari e.k. moest aanvangen, heeft grote teleur stelling verwekt in de verre gelegen Dominions. D-1 Nationale Bank van België deelt aan het publiek mede dat «verlang kleine wijzigingen zullen gebracht worden aan het biljet'van 20 fr. dat thans in omloop is: 1) De nummering bestond, tot op heden, uit vier herkenningstekens en een centraal nummer; cp het nieuw biljet zullen slechts twee herken ningsnummers voorkomen (een in de hoek beneden links, een in de hoek rechts boven)het centraal nummer wordt afgeschaft. 2) De datum van creatie staat in de hoek boven links en niet meer in de as van het biljet; hij wordt ver vangen door een siermotief. IIEER EYSKENS, gewezen Minister van Financiën, tie nieuwe Kabinetsformateur. Vrijdag morgen kwamen de HH. Ministers in kabinetsraad bijeen. Na verloop ervan deelde de Hr Spaak aan de journalisten mede, dat gezien de onderhandelingen tussen BJ3.P. en C.V.P. met het oog van het voort zetten van het regeringsbeleid ten einde waren, het huidig kabinet be sloten had af te treden. Te 13 uur ging de Hr Spaak dit besluit mededelen aan de Prins-Re gent. (Zie vervolg op 2' blad) Be kostelijke diepwater expeditie Piccard-Cosyns Is geëindigd. De ba. thyscaaf (duikkogel) die een onbemande duikproef deed van 1.400 meter aan de kust van het eiland San Thiago, komt anker te werpen in het militair arsenaal te Ilakar iNoord-West-Afrika). Specialisten zijn aan het Werk om de benzincvergaarfcak los te maken van de kogel. Op foto hier boven zien we duidelijk de gaten die In dc benzinetank geslagen werden bij het op zee uithalen van de baihyscaaf, om deze in de boot over te Iaden (zie pijl). Nevens de duikkogel ligt, in 't water, de «Scaldis», boot weermoe dc expeditie gedaan werd. Aan de grillie van het Parlement stonden vaandels van oudslrijdeff GQ Rcois'anclsgToepciingen ten teken van

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1