if Twwwm 19 Het Kardinaalsrood een voorspelling DE WEEK IN ONS LAND Februari, grote gebedsdag voor ICardiuaai Mindszenty Eivol zal ze lopen Plechtig pretest van Z. H. de Passs De Fiscale hervorming 4 BESTUUR en REDACTIE; Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN ZATERDAG FEBRUARI 1949 BUITENLANDS OVERZICHT Na het Proces van Mgr Mindszenty Kg Herderlijke brief van de Belgische Bisschoppen Hst Buitengewoon Consistorie in het Vatikaan De physieke toestand van de Kardinaal kan slechts door geheimzinnige drukking verklaard worden door Advokaat Albert DEGRYSE, Volksvertegenwoordiger - Roeselare BOM VAN 1.200 KGR. WORDT WEGGERUIMD ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 88 fr. Belgisch Congo 3.fr. p. week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. 45' JAAR. Nr 8. HET WEKELIJKS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuisst-aat 19, Poperinge. in Zondag, na de Mis, vonden we weer malkander in 't Kroon tje Fiel was er deze keer ook. De griep had hem... gegrepen moet ge weten en Italiaanse of Spaanse griep, 't zijn allebei misselijke dingen. Fiel zag er nog moê en versieten uit. Maar zijn... tonge had maar weinig ge leden van die griep! De Pastoor had onder de Mis de brief voorgelezen van onze Bisschoppen en had er iets en anders bijgevoegd, 't Was muis stil geweest. Andere Zondagen wordt ge gewaar dat er velen een verkoudheid hebben, nu hoorde men geen kuchje. In al de huizen had men nochtans Zaterdagavond geluisterd naar Radio Hilversum. Pater Degree ve sprak immers over Kardinaal Mindszenty. Die kon het oneindig beter zeggen dan onze oude Pastoor. En toch! De woorden kwamen van zo diep, traag en plechtig. Wie laat er Vader slaan zonder tot in het diepst van ziin gemoed gekwetst te zijn? In Hongarije heeft men de Vader van alle Hongaarse Ka- thoheken behandeld als een mis dadiger, gefolterd en veroordeeld. Wij ziin de broeders in 't geloof van de Hongaren; we hielden van dat volk; honderden Hon gaarse mannen en vrouwen kwa men als kind naar Vlaanderen; 't is meer dan twintig jaar gele den. Zo had onze Pastoor gesproken, traag en plechtig. Was het wel waar dat onze mensen maar weinig aandacht hadden geschonken aan dat vre selijk proces? Was het waar dat sommigen dachten dat er wel iets waar moest zijn in al die beschuldigin gen? Was dat inderdaad zo geweest? Op 't werk was er niet gespro ken geweest, althans in de eerste dagen... er zijn nu hele dagen over de ganse wereld zonderlin ge nrocessen! De katholieke bladen hadden da-" schuld aan,... daar hadden W° Fiel! 7,o is 't! zei hij. Onze bladen gaven verslag over dat proces en schenen niet eens te weten dat zij nrecies aan hun lezers mede deelden wat die deugnieten uit Budapest los lieten. Hier en daar kwam er ten hoogste een kleine r>oia hij om ons te laten weten dat die kolommen lange versla gen uit Budapest kwamen! Onze bladen henen er in! Onze mensen zagen klaarder. Zij gevoelden maar al te goed dat alles laster en leugen was... maar zwegen. Maar nu is 't zwijgen uit! Luis tert nu eens naar wat onze men sen zeggen! Duivels zijn 't in mensenvlees, die rechters, die ge tuigen, al dat janhagel dat de meest hoogstaande mens van zijn land hielp veroordelen. Hebt ge niet gezien dat deze keer de oude wereld, de oude suffe wereld wakker geschoten is? Ik lag in mi.in bed te lezen... ge ziet dat de griep nog voor iets goed is, zei Fiel, anders stond ik ergens op een of ander hof een karweitje te verrichten! 't Deed me deugd te zien hoe in alle landen van de beschaafde we reld, protesten zijn opgegaan. Ik moet het eerlijk bekennen; onze Spaak met al zijn welsprekend heid viel oneindig flauwer dan de Engelsman Bevin, dan de Ame rikanen, dan de Canadezen... Maar kom, hij deed toch ook meê. Er is geen mens meer die enig geloof hecht aan de zogezegde bekentenissen van de Kardinaal. Nu weet de wereld dat achter het ijzeren gordijn de leugen heerst, de tyrannie, de barbaars heid. Daar begint de hel voor alle fatsoenlijke mensen. De prijs is echter veel te zwaar. Bela Kuhn, de communist die na den oorlog '14-'18 een wijle baas speelde in Hongarije, had den Kardinaal, die toen een Pastoor was van te lande, reeds gevangen gezet. De Nazi's hielden hem aan en hielden hem maanden gevan gen. Nu heeft Rakozi het werk van Bela Kuhn weer opgenomen en den Kardinaal, dien sterken man, gebroken. De duivel heeft daar Inspuitingen voor uitgevon den. Die prijs is veel te zwaar! Niets aan te doen? De Pastoor had in zijn sermoen herinnerd hoe St Pieter uit de kerker werd verlost. Maar. zei de Pastoor, al de gelovigen hadden dag en nacht gebeden. We weten niet welke Gods we gen zijn. Maar waar Vader lijdt, daar blijven de kinders toch niet onverschillig. De katholieke Hon garen lijden, wij hebben medelij den. Onze tanden tonen helpt niet... 't is te ver af van hier, en er is iets anders te doen. Zo waren we van zelfs op die bidstonde gevallen van Zondag 20 Februari. Dat kan misschien meer dan geweld... dat is immers O. L. Heer zelf geweld aandoen. Over het hele land die bidston de van twee uur. We keken naar Fiel... Wat dacht hij er wel over? Wat ik mene, zei Fiel, over die bidstonde? Wie een hert in ziin lijf heeft en nog zijn Onze Vadervan buiten kent, die moet Zondag meedoen. Geen volk ter wereld is zo voor 't recht als wij. We kunnen geen kat of hond zien kwaad behan deld worden of we komen in op stand. Zo zijn wij! Zondag moeten de kerken vol lopen alsof het Missie was. Wie een hert in zijn lijf heeft en wie op de wereld loopt er zonder hert bij ons? moet meêdoen Zondag. Dat moet, ik weet het wel, in de eerste plaats een ge- beds-gelegenheid zijn en een ge loofsbelijdenis. Maar dat moet ook een ware manifestatie wor den van honderdduizenden men sen, die niet alleen, in hun bin nenste, ongelijk geven aan die onmensen van rechters", niet al leen putten in d'eerde klagen over den slechten tiid. maar door hun aanwezigheid tonen dat wii bar baarsheid barbaarsheid durven noemen. Een manifestatie die in eigen land bewijst dat wii hou den aan recht en eerliikheid, aan geloof, aan kerk en priesters. Een manifestatie die aan de hellehonden in ons eigen land 't bewijs geeft dat zij wel bassen mogen, maar liefst in de nacht en in 't duister. Dat wij de baas zijn en willen blijven. ...Bij ons loopt de kerk eivol... ze zal te klein zijn. En bij U? PÉ VLAMYNCK. Drie jaar geleden kwam Aarts bisschop Jozef Mindszenty het Vatikaan binnengestoven: hij ivas een week te laat het Rode Leger had zijn visum wat inge houden. De volgende dag zette Paus Pius XII aan deze Hongaarse boerenzoon, samen met nog 31 andere Prelaten, de platte rode kardinaalshoed op. Rood is de hoed, en rood het bloed. Dit is geen gewone ivoordspeling, ivarvt de formule die door de Paus bij die plechtigheid telkens herhaald wordt, luidt ongeveer als volgt: Ontvang deze rode hoed, het teken van de grote waardigheid van het kardinalaat, waarbij het verklaard wordt dat gij uzelf onvervaard zult tonen, zelfs tot in de dood en het vergieten van uw bloed voor het heilig geloof... Naar een Amerikaans blad iveet mede te delen zou de Paus na deze plechtigheid tot Kardinaal Mindszenty 'gezegd hebben: «Gij zoudt wel kunnen de eerste zijn die deze rode kleuren in rood bloed ziet veranderen. In elk geval is het merkwaar dig dat de ritueel bij de kardi naalsaanstelling zinspeelt op hel martelaarschapHistorisch schijnt dit van weinig beteke nis, want er is inderdaad slechts één Kardinaal bekend die als martelaar gestorven is, nl. John Fisher, bisschop van R.ochester. (Mgr Fisher werd Kardinaal be noemd nadat hij, in Mei 1535 door Hendrik VIII in de gevan genis werd geworpen. Hendrik verbood de rode hoed in Enge land. binnen te laten en verklaar de dat hij in de plaats Fisher's hoofd naar Rome zou sturen om de hoed er op te plaatsen. Kort daarop werd hij onthoofd.) De ceremonie krijgt echter in deze moderne tijd, met zijn ge raffineerde kerkvervolgers haar volledige betekenis. MODERNE TONGENSNIJDERS Men moet natuurlijk niet in alles voorspellingen gaan zoeken, maar sommige zaken zijn toch interessant om noteren. Zo de volgende. Zoals men weet is elke Kardi naal, titularis van een kerk te Rome. Toen Kardinaal Minds zenty nu een kerk werd toege wezen, was het de kerk van Sint Stephanus op de Monte Celio. De eerste martelaar van het chris tendom, voor de eerste moderne Kardinaal-martelaar En in de kerk van St Stepha nus zijn op de muren 34 fresco's geschilderd die taferelen van martelaarschap voorstellen: Sin te Margriet wiens borst met ha ken wordt vaneen getrokken, Mgr Simeon met messen in stuk ken gesneden, enz. Maar niet elk martelaarschap betekent dood'. Zo is er één van de fresco's die ver telt over de christenvervolging tijdens de vierde eeuw door Ko ning Unericus in Noord-Afrika. DE WERKLOOSHEID In de Kamer had een deoat plaats over de werkloosheid en meerdere sprekers voerden het woord om hun verschillende zienswijzen uiteen te zetten. Minister Troclet, van Arbeid en Sociale Voorzorg, diende hen van antwoord. De Heer Minister gaf eerstens toe dat er wel misbruiken bestonden, maar deze fel werden opgedreven door de oppositie; toch zal de con trole versterkt worden. In 1938 wer den 2,5 ongerechtvaardigde uitbe talingen vastgesteld. De werkloosheidsvergoeding is te laag, zegde de Minister nog; de Re gering zal deze vergoeding verhogen rret terugwerkende kracht op 7 Febr. 250.000 werklozen betekenen een uit gave van 3,5 milliard fr. Onder de werklozen zijn er 19.000 beneden de 19 jaar. wat een bijzon der probleem daarstelt en ook spe ciale maatregelen zal eisen. Hiervan zijn er 67 Vlamingen. Beroepswe- c.eraanpassing voor hen zal bijzon derlijk in het oog moeten worden ge houden. Een ander probleem is dit der be jaarde werklozen, waarvan het mee ste deel nooit geen werk meer zal krijgen. Ook voor deze hoopt hij op een oplossing. Inzake de verhoging der werkloos- GEMAAKT IN 1900... EN NOG STEEDS IN DIENST! Het oude motorvoertuig hierboven afgebeeld, behorend tot Heet Dumon, irit Thornton Ileatli, Surrey, Engeland, werd gebouwd in 1900 en is nog steeds van goctle dienst vcor de eigenaar. Dit motorvoertuig is tevens Let oudste van gans Engeland dat nog in gebruik is. In 1912 kocht de huidige eigenaar het voor 30 pond maar thans wil men hem er 500 pond voor geven wellicht als souvenir maar de man wil van geen liefde weten. Hierboven Kr Dumon in zijn oude Cykla van 5 a 6 PM— ln gezelschap van een jonge soldaat. heidsvergoeding zegde de Heer Mi nister dat deze 76 zou bedragen cp de vergoeding uitgekeerd in 1946. Eerste-Minister Spaak kwam ook tussen en betoogde o.m. dat een aan tal van 100.000 werklozen als chro nisch mag aanzien worden voor ons land. De oorzaak van de huidige werkloosheid ligt hierin dat andere landen hun handelsaccoord.en niet na leven. Daarom meent de Heer Spaak c!at voor een zeker aantal producten terug het systeem van de vergun ningen zal moeten ingesteld worden, zo voor de invoer als voor de uitvoer. Onder meer door een politiek van openbare werken wil de Regering al het mogelijke in het werk stellen om de kwaal der werkloosheid te bestrij den. Melden wij hier nog dat in de week van 30 Januari tot 5 Februari er gemiddeld per dag 174.288 volle dige pn 92.122 gedeeltelijke werklozen werden gecontroleerd, wat een ver meerdering van 2.293 volledige en 24.744 gedeeltelijke werklozen bete kent tegenover de voorafgaande week. DE COMMUNISTEN OP DE VINGERS GETIKT DOOR MINISTER MOENS DE FERNIG In de Kamer hadden de Commu nistische volksvertegenwoordigers de Regering verweten een ongebreidelde Invoer uit de U.S.A. toe te laten, o m. van autos, en geen kans te laten aan Franse, Italiaanse en Tcheeckse wagens. Minister Moens de Fernig ant woordde hierop dat de Invoer van autos uit de U.S.A. gecontingenteerd is. wat niet waar ls voor deze uit de andere voornoemde landen. De Heer Minister drukte er vervolgens zijn verwondering over uit dat de Communistische députés, die zo gaar ne Tcheeckse autos zien Invoeren, dan zelf verkiezen in Amerikaanse autos te rijden dan in Tchecko- Siowaakse. De Communisten lachten dan maar groen RENTE VOOR SOMMIGE NATIONALE ORDEN' Het toekennen van een nationale Belgische orde met palm waar mee een' schitterende daad tijdens een der beide laatste oorlogen ofwel tijdens .een der expedities in Afrika, Rusland, Azië, enz. beloond wordt, geeft recht op een jaarlijkse rente. Deze bedraagt tegenwoordig; voor de Orde van Leopold; 1.000 fr.; voor de Orde der Afrikaanse Ster: 1.000 fr.; voor de Koninklijke Orde van de leeuw; 750 fr.; voor de Kroonorde: 750 fr. en voor de Orde van Leo pold II: 500 fr. Een ereteken met zwaarden geeft geen recht op enige vergoeding. Voor de orden met palm hebben do weduwen of wezen recht op de helft van de rente. (Zie vervolg 2* blad). De titel van dit fresco luidt: Zij die tegen de Koning gehandeld en gesproken hebben werden hun tong afgesneden en hun handen afgekapt. Kardinaal Mindszenty leefde gedurende drie jaar onder de voortdurende bedreiging van de marteling. Hij ivist het en sprak er over, en zei dat hij bereid was gemarteld te worden. Hij was zelfs voorbereid op het soort martelaar door Koning Unericus uitgevonden: het martelaarschap van de tong die niet langer dui delijk kan' belijden datgene icaar- aan hij zijn leven gewijd had. De communisten, die ook hun eigen martelaars hebben, loeien echter wat het betekent: het bloed der martelaren is het zaad van nieuwe Christenen Kar dinaal Mindszenty moest uit de weg geruimd worden (want hij had gesproken tegen het regime) maar de martelaarskroon mocht hem niet gegeven worden. Daar voor moest zijn eigen tong zijn vroegere woorden tegenspreken. Hij moest zichzelf kleineren en belachelijk maken. Veertig dagen gespecialiseerde behandeling hebben dit mirakel des duivels gedaan gekregen. Kardinaal Mindszenty kwam voor het volksgerecht en 'legde er de verklaringen af die men kent. Hoe de communisten dat klaar spelen is tot nu toe voor de Wes terse wereld een geheim. Nie mand heeft ooit het geheim ach terhaald van de spontane be kentenissen op het monster- epuratieproces in 1937 te Moskou. Niemand weet welke behandeling Kardinaal Mindszenty heeft on dergaan. Arthur Koestier heeft in «Le Zero et l'Ihflnigepoogd een uitleg te verschaffen die ech ter klaarblijkelijk beneden de waarheid blijft. Wat echter duidelijk is, is dat alle slachtoffers van formaat op dezelfde manier worden behan deld, niet in folterkamers zoals het gewoon publiek, maar met geheime middelen die de betrok kene in een toestand van hyp nose brengt en hem alles doet verklaren wat men maar wil. Is het door een heelkundige be werking, door gewone hypnose of met een drogeermethode, niemand weet het. Maar het feit alleen dat de Franse priester en volks vertegenwoordiger Grau niet eens een antwoord kreeg duidt duide lijk in die richting. E. H. Grau die eerst gevraagd had om de Hongaarse Kardinaal in privaat gesprek te'mogen ontmoeten tij dens zijn gevangenzitting vóór het proces en die dit geweigerd werd, telegrafiëerde aan de Hon gaarse regering dat de vrije we reld alleen de uitspraak van de volksrechtbank zou kunnen aan nemen indien de Hongaarse ty- rannen erin toestemden dat de Kardinaal door een internatio nale geneeskundige commissie mocht onderzocht worden Op dit telegram kwam geen antwoord. Wij weten dus ivaaraan wij ons te houden hebben: Kardinaal Mindszenty werd op een of an dere manier geestelijk verminkt, zodanig dat hij een willoos werk tuig werd in de handen van de Korninform-agenten. DE PROEF OP DE SOM: MEER DAN 50 TAALFOUTEN IN TWEE BLADZIJDEN Men kent dus het systeem: de beklaagde moet spontane beken tenissen afleggen. Zo moet de rechtbank hem wel veroordelen. Zo ook in het geval van Kar dinaal Mindszenty. Zelfs vooraleer hij op het pro ces verscheen had hij reeds schriftelijk zichzelf van alle mo gelijk verraad beschuldigd. De Hongaarse regering gaf die be kentenissen uit in het fameuze geelboek De communisten triomleerden: wat, men zou er aan twijfelen; ziehier de foto- copie van het geschrift van de Kardinaal zelf; nu ziet ge welk een schurk hij geweest is; en wij zijn het niet die het zeggen, maar hij zelf: Ik heb alles ge daan wat ik kon om de Ameri kaanse politiek in Hongarije te steunen... Ik heb gespionneerd... Ik heb in Hongarije en in het buitenland alle krachten verza meld die er belang bij hadden dat de republiek omver geworpen werd... IK erken dat ik mij se dert mijn jeugd stelselmatig ver zet heb tegen elk democratisch initiatief van het Hongaarse volk... enz... enz...» De communisten triomferen! Maar het is een beetje te vroeg, want een aandachtige lectuur van het geelboek bewijst onmiddellijk dat de Kardinaal die bekentenis sen niet kan neergeschreven heb ben terwijl hij over zijn normale geestelijke vermogens beschikte. Zo bewijst het Franse weekblad Temoignage Chrétienin zijn jongste nummer. In de tekst van het document komen inderdaad meer dan 50 taalfouten voor, waarvan 28 wer kelijk grove kemels zijn. Zie daar dan: Kardinaal Mindszen ty, schrijver van historische en theologische werken, en auteur van het vermaarde boek De Moeder(een veroordeling van het nczisme in 1942 geschreven waarin hij herhaaldelijk Chan- del, Mauriac, Peguy, Duhamel en andere schrijvers aanhaalt en al dus bewijst over een soliede cul tuur te beschikken, die zelfde Kardinaal maakt fouten die een kind van tien jaar niet maakt, en die men trouwens in geen en kel van zijn andere handschrif ten terugvindt! Zo schrijft hij bv. in zijn spon tane bekentenissenhet woord republiek in twee woorden: Re Publiek. Elders ontbreekt er een letter; of soms verschillende. En nog elders schrijft hij letters te veel. Dat bewijst dus dat de Kar dinaal niet over zijn normale geestelijke vermogens beschikte. De wetenschap kent trouwens die toestanden van halve hypnotische slaap waarbij het onbewuste de bovenhand krijgt, en vooral de zwakheden en de onvolmaakthe den van de kinderjaren. Daar steekt dan de uitleg in van de schrijffouten van de Kardinaal. Een voorbeeld slechts: de Kar dinaal schrijft in zijn bekente nissen het woord prins met cz (herezeg). V/elnu zo werd dat r. jord geschreven op het einde van de vorige eeuw en tot in 1904. Het is nu juist in die jaren dat de Kardinaal de lagere school heeft bezocht. En wil men nog andere bewij zen dat de Kardinaal geschreven heeft terwijl hij onder hypnose WasGebeurtenissen worden aan elkaar genaaid die niets met el kaar te zien hebben, een onder houd tussen Mgr Kozi-Horvat en Otto van 1-Iabsburg wordt gesi tueerd in een periode waarin het, materieel, onmogelijk kan plaats gehad hebben, enz. Dat zijn dus de practijken on zer moderne tongensnijders. Maar ook dat had de Kardi naal voorzien, en daarom heeft hij bij voorbaat de wereld ge waarschuwd, dat men niets meer van hem mocht geloven, zelfs niet als hij het zelf zegde of schreef, vanaf het ogenblik dat hij in de handen van de geraffi neerde beulsknechten van Rakosi terecht kwam. EEN ONTEERD REGIME Het is dan ook duidelijk: een regime dat tot dergelijke dingen in staat is, is nog veel slechter dan een regime dat moordt, brandt en steelt. Het steelt de mens zijn eigen karakter en ver moordt het bewustzijn. Met dergelijke middelen mag men er in slagen tijdelijk ver warring te zaaien bij sommige lichtgelovigen, maar de brede massa gezonddenkende mensen uit de vrije landen en achter het ijzeren gordijn voelen bij derge lijke gruwelen hun vuisten in hun zakken jeuken en voelen hun af schuw voor het mensonterend communisme in geweldige mate aangroeien. Het algemeen protest, zo van regeringen en vrije organisaties, dat over de gehele wereld los komt, bewijst dan ook da.t de rechters van Kardinaal Minds zenty door het wereldgeweten en 'de geschiedenis reeds veroordeeld werden. Het kan misschien tientallen jaren dureji vooraleer de volle waarheid óver dit monsterproces zal bekend geraken, maar één zaak is zeker: de martelaarskroon zal men van het hoofd van Kar dinaal Mindszenty niet kunnen wegnemen, terwijl zijn rechters en de huidige Hongaarse regering als onteer'den de geschiedenis zuHen ingaan. En al de schimregeringen uit de Sovjet vasalstaten mógen op dit ogenblik een verscherpte Kerkvervolging inzetten, ze zul len zich te pletter lopen tegen de Rots van Petrus waartegen zelfs de poorten der hel niets vermogen. Practisch gezien moge dit ech ter een nieuwe spoorslag voor onze vrije landen zijn om zich zo spoedig mogelijk en zo dege lijk mogelijk teaen het commu nistisch gevaar te pantseren. KARDINAAL MINDSZENTY Ingevolge de veroordeling te Boe dapest van de Hongaarse Kardinaal- Primaat Mgr Mindszenty hebben de bisschoppen van België de geestelijk heid het volgende gezamelijk schrij ven doen geworden: HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN HET BELGISCH EPISCOPAAT Aan de Geestelijkheid en de Gelo vigen van Onze Bisdommen z&Ugheid en zegen in Onzen Heer Jezus-Chris- tus. ZEER BEMINDE BROEDERS, De akelige tragedie die zich thans te Boedapest afspeelt vervult de be schaafde wereld met verafsch owing. AI de mensen gehecht aan vrijheid en rechtvaardigheid geven zich re kenschap van den ongehoorden aan slag op de hoogste waarden van het mensdom in den doorluchtigen per soon van Kardinaal Mindszenty. (Ten overstaan van deze weerzin wekkende gerechtelijke parodie, vol staan de verontwaardigde protesten van de openbare mening niet: het is te vrezen dat zij de cvnieke vervol gers niet zullen doen wijken. Ons Geloof schrijft ons voor de zaak van him edel slachtoffer aan hangig te maken bij den Almachtige, wiens rechtvaardigheid niet mank gaat en wiens arm niet is ingekort. Laten wij Hem vurig bidden opdat Hij den koenen verdediger van de rechten van het christelijk en mense lijk geweten en zijn ongeluksgezellen bescherme en steune; laten wij er Hem om smeken dat Hij hun be proeving en die van het Hongaarse volk, getroffen in zijn Opperherder, verkorte. Te dien einde, bevelen wij dat een grote dag van openbare smeekgebe den worde ingericht in al de paro chiën en idoostergemeenten van het land, op den Zondag van Sexagesi ma, 20 Februari aanstaande. De EE. HH. Pastoors zullen er de gelovigen van verwittigen en er toe uitnodigen met al de middelen te hunner be schikking. De gebedsdag zal bestaan, 's mor gens, uit algemene communiën, en 's namiddags, op het best geschikte uur, uit twee uren aanbidding met openbare uitstelling van het Heilig Sacrament, met zang, gebeden, aan roepingen, vrome toespraken, lezing uit het Evangelie vsn hef lijden van Onzen Lieven Heer. In de steden mogen verschillende parochiëen bij eenkomen in een ruime kerk, om meer luister bij te zetten aan de godsdienstige betoging. In de kïoostergemeenten mag het Heilig Sacrament gans den dag uit gesteld worden. Wij verhopen dat al de gelovigen er zullen aan houden, door hun deel neming aan de Gebedsdag, getuige nis af te leggen van hun onwrikbare trouw aan het christelijk geloof en van hun volstrekt vertrouwen in de onsterfelijke lotsbestemming van de Kerk. Gegeven, te Mechelen, 10 Febru ari 1949. f J. E. KARD. van ROEY. Aarts bisschop van Mechelen; f LUDOVI- CUS-JOSEPHUS, Bisschop van Luik; f HENRICUS, Bisschop van Brugge; f ANDREAS-MARIA, Bisschop van Namen; f CAROLUS-JUSTINUS, Bisschop van Gent; f CAROLUS- MARIA, Verkozen Bisschop van Doornik. Nadat het vonnis tegen Kardinaalof wij hebben onze eerwaarde broe- Mindszenty was uitgesproken werd ders, de aartsbisschoppen en bis- bekend gemaakt dat de H. Vader voor Maandag 14 Februari een bui tengewoon en geheim consistorie had bijeen geroepen, wat de belangrijkste gebeurtenis uit de kerkgeschiedenis van de laatste eeuw zijn zou. Sinds het begin van de 19" eeuw heeft geen enkele Paus een dergelijke buitenge wone bijeenkomst van Kardinalen bijeengeroepen. Maandagmorgen, in aanwezigheid van 16 Kardinalen werd dit consisto rie in aanwezigheid van de H. Vader geopend. De H. Vader en de hoge Prelaten waren in het purper ge kleed, de kerkelijke rouwkleur. Op dit consistorie hield de H. Va der een toespraak met betrek op de veroordeling van Mgr Mindszenty, waarvan hier de bijzonderste delen volgen; Als een boef gekerkerd Nauwelijks hadden wij vernomen dat onze geliefde zoon, Jozef Minds zenty, kardinaal van de Heilige Roomse Kerk, aartsbisschop van Strigonia, met miskenning van de aan de godsdienst verschuldigde eer bied, zonder reden werd opgesloten, 15-11-49. V. WESTERLINCK. Tn de laatste tijd wordt er heel wat gespreken over plannen voor fiscale hervorming. Het ongeduld met het welk deze hervorming wordt tege moet gezien, is begrijpelijk als men maar weet dat het sinds meer dan tien jaren is dat er van zulke her vorming spraak is Het staat thans vast dat de plan nen voor hervorming klaar gebracht zijn. Zelfs werden ze reeds in de ka binetsraad besproken en de Minister van Financiën maakte er, ten over staan van het publiek, de grote trek ken van bekend. Daar het wetsontwerp nog niet ver spreid werd, valt het moeilijk de draagkracht ervan tot in de bijzon derheden te kennen. Zelfs in de pers die het meest kritisch aangelegd is, maakt men om dezentwille alle voor behoud en bepaalt men er zich bij vaagweg te beweren dat het plan voor fiscale hervorming goed en kwaad bevat. Dit alles belet echter niet dat de grote trekken van het hervormings plan in deze mate bekend zijn, dat ze vatbaar worden voor enige toeliih- ting. Vanzelfsprekend zal het grond plan bij de behandeling in de Com missies van Kamer en Senaat, en bij de bespreking in het Parlement wij zigingen ondergaan. Wij dienen dan ook het plan als zodanig niet voor definitief te aanzien, maar wij moe ten het veeleer aanzien als een grondplan dat vatbaar is voor verbe tering. Wij nemen ons voor zeer in het kort het hoofdzakelijke van het fis cale hervormingsplan te schetsen. Vooraf dient nog eerst gezegd dat de voorgestelde hervorming zich be perkt bij de Inkomstenbelastingen. Dus blijven onaangeroerd: de zegel- taxe; de douane en Accynsrechten; de belasting op het kapitaal; de ex tra-belasting. Welke zijn de grootste hervor mingen die in het vooruitzicht worden gesteld? L DE GRONDBELASTING Tegenwoordig is de grondbelasting uit een onroerend goed verkrijgt. Bvb.: iemand dip een huis berit waarvan het kadastraal inkomen 10.000 fr. is, betaalt zijn grondbelas tingen op dit bediag, ook al zou hij in werkelijkheid 20.000 fr. huishuur ontvangen. Dit wordt nu veranderd: men zal grondbelastingen betalen niet op het inkomen dat door het ka daster geschat is, maar op het wer kelijk inkomen dat men van het on roerend goed krijgt. Indien men dus 20.000 fr. pacht ontvangt dan zal men grondbelasting betalen op deze 20.000 frank, al heeft het kadaster ook de inkomsten maar geschat op 10.000 fr. Dit beduidt dus dat de grondbelasting geheven zal worden op het werkelijk inkomen. Deze grondbelasting zou uniform zijn, t.w. 10%. Natuurlijk zou dit nieuw stelsel ge makkelijk aanleiding kunnen bieden voor bedrog: de eigenaar zou bvb. met zijn huurder kunnen overeenko men van de huurprijs officieel veel minder te stellen dan degene die eigenlijk betaald moet worden: kwes tie maar van minder grondbelasting te moeten betalen De fiscus zou zich echter hier niet laten aan vangen: want het wordt hem toegelaten het bedrag der zogezegde werkelijke in komsten te betwisten aan de hand van vergelijkingscijfers. Dit wil b.v.b. zeggen dat als een eigenaar als huur prijs voor een huis veel minder zou aangeven dan andere eigenaars van soortgelijke huizen, de fiscus zich kan beroepen op de huurprijzen van Jeze soortgelijke huizen om te besluiten dat de werkelijke inkomsten van de eigenaar in kwestie wel hoger rijn dan degene die hl! aangeeft. II. VEREENVOUDIGING VAN HET BELASTINGSSTELSEL Het huidig Ingewikkeld belastings stelsel heeft terecht veel kritiek ver wekt; Niet alleen de gewone mms, maar zelfs de meer ontwikkelde ge raakt bijna niet wijs uit het belas tingsbiljet dat hem ter hand wordt gesteld. Men moet afrekenen met t-e- drijfsbelasting, nationale crisisbe'as- ting, aanvullende personele belasting, provinciale en gemeentelijke opeen schoppen van Hongarije, een innige brief gezonden, om, zoals ons ge weten Het ons gebood, open'ijk en plechtig' te protesteren tegen de hoon, de Kerk aangedaan. Maar nu wij zover staan, dat de gro;:-i--.kO sneer is te beurt gevallen aan deze waardige prelaat, die als een boef werd geker kerd, achten wij het onze plicht een gelijkaardig plechtig protest voor U te herhalen. Wij zijn daartoe in de eerste plaats aangezet door de hei lige rechten van de godsdienst die deze krachtdadige verdediger van het H. Geloof zolang met onverzwakte moed heeft bevestigd en opgeëist, en vervolgens, door de algemene instem ming van de vrije volkeren, die in ruime mate en duidelijk tot uiting is gekomen in woorden en geschrif ten, zelfs van hen die met openbare macht zijn bekleed, en van degenen die het katholiek geloof niet delen. Het proces had niet in het volle licht plaats Gij weet, dat het proces van deze prelaat, die zoveel heeft gedaan voor de godsdienst zijner voorouders en voor het herstel van de tradities, niet in het volle licht heeft plaats gehad. Een gerecht, die naam werkelijk waardig, vertrekt niet van vooroor delen en steunt niet op een vooraf- bepaalde mening, maar wenst spon taan eenavrije bespreking en schenkt iedereen de hem toekomende vrijheid te denken, te geloven en te spreken. Hoewel de feiten niet met zeker heid bekend zijn en het aan klare en volledige verslagen mangelt, menen Wij toch het oordeel, dat de be schaafde wereld zich over dit proces heeft gemaakt, niet onopgem u kt ts mogen voorbijgaan. De beschaafde wereld heeft zich voornamelijk ge ërgerd over hét al te spoedige ver loop van de rechtspleging, die rood- zakelijk argwaan moest wekken, over de listig geformuleerde beschu'.digin- gen en over de physische toestand van de kardinaal, waarvoor, zonder een verdachte, ondergrondse druk, geen verklaring kan gevonden wor den, want deze tot dusver immer zo vastberaden en wilskrachtige man is ineens zo zwak en weifelend geble ken, dat zijn manier van optreden eerder tegen zijn aanklagers en zijn rechters dan tegen hemzelf moet uit vallen. Uit dit alles treedt één enkel feit onomstotelijk op de voorgrond: met dit gerechterlij k ingrijpen werd in de eerste plaats beoogd de Katholie ke Kerk in Hongarije aan het wan kelen te brengen op een manier, waarover de Heilige Schrift zich in dezer voege uitlaat: «Ik zal de her der treffen om de schapen te ver strooien(Mattheus 26, 31). Wij menen ook op een bijzondere wijze het volgende tot uitdrukking te moeten brengen: de bewering, die tijdens het proces telkens weer her haald is, als zou aan'deze gense rechtspleging een bevel van de Hei lige Stoel tot verzet tegen de Hon gaarse republiek en bewindslieden ter uitvoering van zogenaamde plan nen en pogingen met het oog cp het vestigen van zijn politieke heer schappij over de volkeren ten grond slag liggen, derwijze dat de ganse zaak op de Heilige Stoel zou neerko men, strookt in genen dele met de waarheid. Het kan niemand ontgaan (Zie vervolg op 5' blad Tijdens de jongste oorlog werd de Londense wijk East End herhaalde lijk gebombardeerd door de Duitse luchtmacht. Grote verwoestingen werden er aangericht maar enkele bommen drongen ook diep in de grond en bleven erin steken zonder tot ontploffing te komen. Zo ook o.m. een bom van 1.290 kgr., welke steken bleef in een kleine tuin gele gen vlak achter een huizenrij. Deze bom, een der zwaarste welke op Londen geworpen werden, werd thans ontgraven en blootgelegd. Om het gevaar voor de bevolking af te wenden verplichtte men niet min dan 500 personen de wijk te verlaten toen overgegaan werd tot het ontschade- lijk maken en de ontlading van de bom. Na de ontlading had de bom heel wat bekijks. gesteund op het kadastraal inkomen. I ^mes, en men weet allengerhand niet Men houdt dan ook geen rekening imeer waar men het aan heeft, met het werkelijk inkomen dat men (Zie vervolg 7« blau.) Op de onderste foto een kijkje ln de put welke moest gegraven worden om de bom bloot te leggen. Op de bovenste foto een groepje kijkiusli- gen in beschouwing rondom he'. - heen zo gevaarlijk goedje, dat nu geen kwaad meer kan na de ontia* ding.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1