EVVIVA PIO VRAAGTEKENS f? Moskou-Spionnen ontmaskerd 12 Bladzijden HULDEDAG De Politieke Toestand in ons Land Belgische Communisten roepen op tot landverraad BESTUUR en REDACTIE- Gasthuisstraat 19, Poperinge 3 KATHOLIEK V/EEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN ONZE 4 UITGAVEN: ZATERDAG MAART 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr. 13 MAART a. s l. H. Pays Pius Xii 10 Jaar Paus - 50 Jaar Priesisr BUITENLANDS OVERZICHT De Wachtwoorden van Moskou THOREZ WORDT NAGEPRAAT KATHOLIEKEN! BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN AUTO IN DE MAAS DE WEEK IN ONS LAND 0e onderhandelingen C. V. P. - S.S.P. BRIEF UIT PARIJS Gaat het slechts om een louter verkiezings- manceuver CARNAVAL TE NILE Telefoon Nr 9. Postcheck 4Ï.63.60. ABONNEMENTSPRIJS 1349 $4wwtiiwuwi#wwww»5wt."i;'uyti%»> 45" JAAR. N' 11. België tot Nieuwjaar 82 fr. Belgisch Congo 3.fr. p. week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pérs. HET BBS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervlk en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuw oort-Diksmuide en randgemeenten). mmintwm 12 Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisst-aat 19, Poperinge. Ulllü Hij woonde in onze straat... Louis was timmerman, maar ken de er nog een hele hoop stieltjes bij. Haperde er iets t'huis, was er iets uit de haak, Louis kwam het af, knapte 't karweitje op, en zat dan achterna bij vader... geplakt. Zij waren nooit uitver teld! Louis was de zeventig voorbij, maar niet versleten! en minst van al zijn tonge! 't Was vacantie en vader zond me naar Louis; «hij moest alles zins 's komen in de voornoene Eoodschappen doen... commis sies!... dat is 't kruis van jon gens met vacantie. Maar die keer was 't anders. Louis, in mijn ogen althans, was een buitengewoon begaafd mens, geen lijk de an dere gebuurs. En Louis stond al leszins trappen hoger, want hij was een oude zouaaf, een oud soldaat van de Paus. Dat moest alleszins iets speciaals zijn... sol daat van de Paus! Dat dwong respect af. Immers «soldaat» zijn dat betekende iets in de ogen van jongens, maar soldaat zijn van de Paus? 'k Heb het nu nog onthouden... mijn eerste bezoek aan Louis' kluize; hij was alleen, woonde in zijn keuken en in zijn werk plaats... de rest van 't huis kon hij missen. Louis, vader verwacht u in de voornoene! Maar mijn ogen vielen op die grote Paus aan de muur, op twee andere grote portretten, en op twee decoraties die in een klein bestoven kaderke onder die beel den hingen. Daar kijkt ge naar ei jon gen, zei Louis, en 'k zag opeens lichtjes branden in zijn ogen. Da's heel mijn fortuin... die de coraties! Dat is Mentana en Mon- te-Libretti, waar wij, Vlamingen en Hollanders, vochten lijk leeu wen. Die mannen daar! Generaal lamaiciere en Charette en die Paus... Pius IX! Jongen, was dat 't schoonste van mijn leven niet, te mogen vechten, vechten met t kolf van 't geweer en de bajo net, slag om slinger vechten voor! dien groten Paus, Pius IX? Er stonden tranen in de ogen van dien oud-zouaaf; hij vaagde ze weg met zijn... klakke en pakte me bi] mijn schouder. Luister jongen... en daar ging hij mij aan 't zingen dat het helmde: EWIVA PIO NONO Dien dag werd ik, in mijn in beelding althans, de grote vriend van Louis en zelf een weinig... oud-zouaaf. Wat was dat voor mij een ke rel geworden, Louis, die oud sol daat van de Paus... dat zou ik worden als Ik groot werd! We zien wat gebeurde in Hon garije. Er zijn meer dan ooit Garibaldistenen vrijbuiters die het gemunt hebben op de Kerk en de Paus. Ze zullen dat hier niet? Ze zullen dat wel, als wij bij de ka chel blijven zitten. Ze zullen dat wel als wij de fraaie Tisten blij ven spelen. Ze zullen dat wel als wij al te braaf en te slap blijven. Er moet een beetje meer zou- aven-mentaliteit worden getoond en gekweekt. Er moeten meer Louis zijn die kunnen rechtstaan en een traan wegvagen als zij hun hert laten spreken in een daverend Evviva Pio XIIIk heb het hem later nooit kwalijk genomen dat hij, onder Pius XI nog bij Pius IX bleef... Paus was Paus bij hem, Pius XII of Pius IX of... Petrus. Hij hield, hartstochtelijk van de Paus... van Vader! Pio Nono of Duodecimo!... Paus is Paus! #V Dat Evviva moet over heel Vlaanderen hangen! Men moet het horen, horen tot in Rome! In stad en dorp moet men zien, zien en nog zien, dat wij als de Vlaamse zouaven, dat wij als die oude Louis houden, geweldig hou den van Kerk en Paus... dat het niet alleen met onze lippen is maar met heel ons hart dat we 't Pauzenlied laten daveren: Ev viva Pio XII, onze Vader en Paus! Wat zijn er niet meer Louis om van onze kleinen en van onze jongens... kleine zouaven te ma ken. Wat ben ik er Louis heel mijn leven dankbaar om! PÉ VLAMYNCK! Reeds in Zijn eerste encycliek Summi Pontificatus schreef Paus Pius XIIIn deze uren van be- nauwnis zijn veler ogen gericht op het VatikaanDeze woorden wer den geschreven vóór het uitbreken van de laatste wereldoorlog, maar zijn meer dan ooit actuele waarheid. De zorgen van Pius XII zijn geens zins verminderd sedert Hij de troon van Petrus besteeg. De wereld luistert weinig naar Zijn stem; maar toch blijven de ogen van millioenen men sen naar Rome gericht en stijgt uit evenveel harten het gebed ten hemel opdat aller ogen zouden open gaan. Daarom moeten we niet wanhopen. Er is trouwens nooit reden tot wan hoop. Ondanks het machtsvertoon van de vijanden van de Kerk, blij ven wij verzekerd van de eindzege- praal, welke God zelf aan Zijn Kerk heeft voorbehouden. Sinds 2.090 jaar zag de Kerk volkeren en besturen tegen Haar opstaan. Maar steeds groeiend en zegevierend kwamen Kerk en Paus uit die strijd. Wij, katholieken, zien verder dan het suc ces van één ogenblik. Christus Woord blijft onverminderd waar: De machten der hel zullen haar niet vernietigen. Vooral bij ons volk blijft de trouw aan de Paus levendig bewaard. Ook nu nog' vaart de geest van onze jon gens uit Boerenkrijg en Zoeaventijd door onze jeugd en door gans ons volk. De Kahoüeke Actie is de keur troep in dienst van Paus en Kerk. Ons volk blijft pal en onaantastbaar in zijn trouw aan Rome, omdat de pauselijke macht van goddelijke oor sprong is. Wie raakt aan de Paus, raakt aan Vlaanderen. Overal in het Vlaamse land, in jeugdgroeperingen en parochies, in de families en katholieke onderwijs inrichtingen, zal bij dit dubbel ju bileum van Pius XII een warme hul de spontaan opstijgen voor Hem, die de Vader is van de Christenheid. MOLOTOV die mocht plaats maken v. Vichinsky. Men kent reeds de verklaring af- gekomen, maakten zij volgende re- gelegd door Thorez en andere Fran- solutie bekend: se Communisten, inhoudende dat hetHet hoofdbestuur verklaart zich Franse volk nimmer oorlog zou voe- eenparig accoord met de conclusies ren tegen de Sovjets en desgeval- van het verslag van kameraad 'Lat Louis is jaren dood en begra ven, maar niet vergeten, bij mij toch niet... nooit! Hij was een van die honderden Vlamingen die vrijwillig zich wierpen in dien hopelozen strijd tegen Garibaldi's vrijbuitersben den en 't Italiaans leger, om 't behoud van de Pauselijke Staten. 20 September 1870 was 't gedaan! Rome viel en 't Pausdom zou eveneens... uitgeschakeld worden Zo meende'- velen. Onzezou aven keerden naar huis, de hel- denstrijd had niet mogen baten, maar nog dieper zat bij hen, vast en taai, de aanhankelijk heid en liefde voor de Paus, voor Pius IX. Zo dikwijls heb ik nog met Louis dat Evviva Pio IXge zongen; zo dikwijls heb ik het nadien alleen geneuried, tot ik| vóór jaren een schare Jonge man nen in volle straat hoorde zingen «Evviva Pio XI». Ik moest bijna doen lijk Louis... een traan weg vagen. Die vervlogen tijd stond weer vóór mij... de oude zouaaf en de kleine jongen die ervan lend het Rode Leger met open armen zou ontvangen. Het bleek wel een wachtwoord te zijn vanuit Moskou, want vele Com munistische leiders in het buitenland zwoeren eenzelfde trouw aan Mos kou. o. m. in Italië, Finland, Oosten rijk, West-Duitsland. Israël, Argenti nië, Canada, Oost-Duitsland, Noor wegen, e. a. De Belgische communisten zijn ook r.iet ten achter willen blijven en na dat Zaterdag en Zondag jl. hun Hoofdbestuur te Brussel was bijeen- Bevlajt op 13 Maart uw huizen! Onze H. Vader jubileert: Jaarlijks Congres te Brussel op 18-19-20 Maart 1949. Dit jaarlijks Congres gaat door te Brussel op 18, 19 en 20 Maart e. k. De studievergaderingen zullen plaats hebben zo voor de Vlaamse als voor de Franstalige afdeling In de Zalen van het gebouw Ravensteyn, Raven- sieymstraat, 3. De te behandelen onderwerpen zullen van zeer actueel belang zijn. De studievergadering die Vrijdag namiddag plaats heeft zal gewijd zijn aan de Fiscaliteit Zaterdag namiddag zal er over ac tuele aspecten van het problema van de Einderbijslag voor loontrekken- cben en niet-loontrekkenden worden verslag uitgebracht. Zondag wordt er een algemene ver droomde soldaat te worden vanjgadering gehouden in de zaal Patria de Paus. Tientallen keren hoor de ik sindsdien dat oude Evvi va»; en iedere keer gevoel ik een zindering door me gaan... 't is toch nog, zoals met Louis; onze jongeren hangen met heel hun ziel aan Vader, aan de Paus van Rome. (Broekstraat). Volgens de gevestigde traditie zul len de deelnemers, voorafgegaan door al de Bondsvlaggen, stoetsgewijze tiaar de vergaderzaal opstappen. Bijeenkomst te 10 uur op de Bou- mand. Het wijst er op dat de on derstelling van een agressieoorlog, door Rusland uitgelokt, dwaas is, on verenigbaar met de socialistische op vattingen van het Sovjetregime en in strijd met de vredespolitiek, die sedert haar stichting door de Sov jet-Unie wordt gevoerd. Daarom aarzelt het niet te ver klaren, dat zo de partijgangers van het Amerikaanse imperialisme, die ons land besturen, er ondanks alle inspanningen van de vredeskrachten in slagen om België in een agressie oorlog tegen de U.S.S.R. mede te sle pen. De communisten, en met hen de overgrote meerderheid van de arbei ders, zullen weigeren zich daarbij aan te sluiten, en met alle middelen en tot het uiterste degenen zullen be kampen, die zich als de ergste vijan den van het volk en van de mens heid zullen aanstellen. In de resolutie wordt verder nog de gebruikelijke onzin vermeid over de oorlogsvoorbereidingen, het agres sief karakter van het Atlantisch Pact enz. Er dient begonnen te worden, zo heet het, met de regering Spaak ten val te brengen. Lalmand had het nog' duidelijker gezegd, namelijk: Als het Sovjetleger, de Imperia listische aanvallers voor zich uitdrij vend, onze bodem zou betreden, zou den wij fier en gelukkig zijn ons onder de ontelbare massa's van ar beiders te bevinden, die in onze ste den en dorpen de soldaten der be vrijding met gejuich zouden begroe ten. Deze resolutie laat dus niets te wensen over aan duidelijkheid. Ze betekent eenvoudig weg: Oproep tot landverraad. Velen zijn voor veel minder de bak ingevlogen deze laatste jaren. Men weet nu tevens reeds op voor hand wie collaborateur zou zijn ir.oest ooit weer een oorlogsramp uit breken. Tevens wordt hiermede bewezen dat het hoogst noodzakelijk is dat die vijfde colonne voor goed uit ad ministratie, leger en gerecht ge weerd wordt. levard nabij de Madouplaats. Evviva Pio XII! Leve Pius XII, onze Paus en Vader! Dat zou moeten vandaag en morgen door Vlaanderen klinken en dreunen, geweldig... zoiets als de bazuinen van Jeriko, om ge tuigenis af te leggen van onze onverwoestbare trouw en gene genheid aan Paus Pius XI3. Morgen! tien jaar is hef dat Paus Pius XII tot Paus werd ge kroond, aan de vooravond van die onmenselijke oorlog waar al leen Pius XII de stem der mens heid liet horen. Ik weet niet hoe men morgen bij U de Paushuldetot een ware betoging maakt... Om 't even als het maar een grootse, een geweldige betoging wordt, 's Morgens aan de communie bank. 's Morgens in de Hoogmis, in de namiddag of 's avonds in feestelijke vergadering. Om 't even als ge maar mee doet! Kinders die t'huis blijven als "t Vaders feestdag is, om wille van 't weder of ander flauwig- heden, zijn oud-manhuls-k&Ddi- daten! t Gaat niet op met de vlag te laten... vieren, 't is 1«... Koêkoop op die öagi Te Anseremme. aan de brug over dc Maas, In volle nacht, bij storm en zeer hoog water, hoorde een herbergierster van het gebuurte plots een stag en een plons, en dan niets meer. Spoedig werd hulp bijgehaald en ma uren vissen werd vastgesteld dat een auto in dc Maas, die aldaaif meter diep is, was komen te steken. De auto was vast op 6 meter van de oever en op 40 meter van de juiste plaats waar hij in het water was gevallen. Met grote moeite werd de wagen opgetrokken en trof men er de lijken aan van twee mannen, een groeve-eigenaar van Thon-Samson rt» een verzender uit Mosanville. Deze foto werd genomen wijl de auto boven water wordt gehaald. DE LENTE NADERT In het politiek leven voelt men, gelijk in de natuur, steeds de in vloed van de seizoenen, 's Win ters werkt men rustig en in de Lente wordt meh zenuwachtig Dat is zo op het binnenlands plan (kijk bv. naar de regeringscrisis in Maart 1947, in April 1948 en ook de huidige moeilijkheden) en dat is zo oir het internationaal plan. Op het internationaal plan is dat echter van de grootste bete kenis, vooral in onrustige perio des zoals diegene die we nu be leven. In internationale politiek denkt men inderdaad Meeds in strategische termen en als er er gens een vuiltje aan de lucht is, dan ziet men met een onrustig oog en gemoed de Lente en het goede seizoen naderen omdat dat seizoen het best geschikte is voor militaire operaties. Zo is het dat tegen de Lente 1948 Engeland plots met angst vaststelde dat er in West-Europa geen enkel troepencontingent of legereffectief was dat er kon aan denken ernstig weerstand te bie den indien de Russen het in hun bol hadden gekregen even van Berlijn tot aan de Kanaalkust door te steken. Het gevolg ervan was dat men haastig hét Pact der Vijfin mekaar klopte en dat hei Ver drag van Brussel ondertekend werd. Maar de uitwerking van dat pact liep niet zo vlot van stapel als men wel gehoopt had. Er kioam wel een gecombineerde le gerstaf, maar daarmee waren er nog geen wapens en geen gedril de troepen. Wapens kon men zelfs niet vol doende maken of kopen omdat men te arm was. En tevens gaf men er zich rekenschap van dat alleen de onvoorwaardelijke steun van Amerika het Westers blok de nodige sterkte en liet vereiste prestige kon schenken. En zo zien we in de Lente van dit jaar een nieuw pact tot stand komen, het Atlantisch Pact en mogen wij het beleven dat Ame rika een nieuwe leen- en pacht wet in het vooruitzicht stelt, met voorrang in de leveringen voor de landen van het Pact der Vijf. Het komt er inderdaad op aan drukking uit te oefenen op het Kremlin opdat het ook deze Len te zou laten voorbijgaan zonder naar de wapens te grijpen. ACTIVITEIT IN BEIDE LEGERKAMPEN Op dit ogenblik stellen we in derdaad vast dat in beide kam pen een aantal maatregelen ge nomen worden die de offensieve kracht, zowel als de defensieve moeten verhogen. Aan de Sovjetkant wonen we verdere epuratie-processen bij die moeten leiden tot een grotere in nerlijke stevigheid van het Oos ters blok. Verder hebben wij tijdens de jongste week de sensationele wij zigingen gehad in het personeel van de Sovjetdictatuur, waar we Molotov vervangen zien door Vi chinsky. En tezelf dertij de verklaren alle Sovjetknechten in de Westerse landen beurt om beurt dat ze met hart en ziel hun land zullen ver raden en met de Rode Legers zul len collaboreren indien het ooit tot een oorlog komt tussen hun land en de Sovjet-Unie, het land van het socialisme En aan Westerse zijde wonen wij de drukke besprekingen meé in verband met het Atlantisch Pact. Zelfs Noorwegen en nu ook Denemarken wensen er bij aan te sluiten, zodat de Zweedse droom van een neutraal Scandi navisch blok totaal verzwonden is. Anderzijds werd Eisenhower uit zijn Universiteitszetel terugge haald om als persoonlijk militair raadgever van Truman op te tre den. Tezelfdertijde spreekt men van het ontslag van de Ameri kaanse Minister van Landsverde diging en loopt het gerucht dat Generaal Clay binnenkort door Generaal Wedemeger als bevel voerder in Duitsland zou vervan gen worden. Intussen is Eerste Minister Attlee naar Berlijn op bezoek ge gaan, en bereidt Churchill zich voor op een nieuwe Amerikaanse reis nadat hij. door de Labour- VASTENCAUSERIES VOOR RADIO KORTRIJK Iedere Zondag van de Vasten, te 18 uur, predikt Zeer Eerwaar de Heer Kanunnik Dubois, Al gemeen Proost van de Katholie ke Actie in het Bisdom Brugge, het Vastensermoen voor Radio Kortrijk. regering ontvangen is geweest. En terwijl dit alles aan gang is ontdekt men in het Westen hele communistische spionnagenetten en begint men eindelijk de com munistische vijfde colonne op de vingers te kijken en enkele agen ten achter slot en grendel te ste ken. Wellicht zullen de publieke be lijdenissen van de Togliatti's en andere Lalmands dat ze hun land verraden, er toe leiden die gehele groepen wat meer onscha delijk te maken. Dit zou in eik geval moeten lei den het uitsluiten van de communisten uit bepaalde parle mentaire commissies zoals lands verdediging, buitenlandse zaken en koloniën waar ze voor de Sov jet-Unie kunnen spionneren, als mede uit de posten die ze in de administratie bezetten, zo van staat, provinciën als gemeenten. VEEL VRAAGTEKENS EenBrussels blad publiceerde tijdens de jongste dagen een ar tikel over de buitenlandse poli tiek zonder titel, maar met een voudig ibeg een vraagteken bo venaan. Dat is het teken dat werkelijk hst enige juiste is boven de hui digs toestand. Van V/esterse kant iceet men wel enigszins wat er gebeurt. Men weet in elk geval dat er vast ge houden wordt aan de kordate houding tegenover het imperia listisch communisme en dat er verder georganiseerd en Vervagend wordt om het machtsoverwicht te kunnen herstellen en aldus de derde ivereldoorlog te voorkomen. Daarop zijn de inspanningen voor het Atlantisch Pact gericht, daarom ivsrd Elsenhower bij Tru man geattacheerd, enz. EISENHOWER die na de Professor-fiat opnieuw de Generaal-képi heeft opgezet. aankomen waarop de Amerika nen weer een reusachtige supe rioriteit zullen veroverd heboen insane jhiuiatre macht. Lu zij vrezen ongetwijfeld aai Amerika op dat ogenblik vn de U.N.O. een motie zou tacen'goedkeuren waar bij ae Sovjeï-üme verzocht wordt onmiddellijk binnen haar gren zen van 1 September 1989 terug te keren of ten hoogste (zoals een Brits brnd deze weer: schrijft) tot aan de Curzoniijn ie blijven. Dun zou net er op zitten, en wel ke de initiale successen der Sov jets oote zouden mogen zijn, over we einduitslag kan geen twijfel bestaan. Daarom zullen zij er wellicht Maar w.ejce zin er steent in uc'de voorkeur aan geven te onder- Russiscns operaties is Icing met aandelen en trachten een ac- zo duidelijk. Mag Men aannem.en dat Presi dent Truman de waarhe'd kende toen hij onlangs beweerde dat er in liet Politburo oorlogszuchtig en coord te bereiken om te houden wat zij nu hebben. De verklaringen door de ver schillende communistische kop- - stukken in de Westerse landen en vreaenevenden waren. En mag afgelegd, kunnen best in dit ka-1 verkiezingen, voor het sluitend hou- men gelovenmn wat jaren achter- ^sr pussen. Zij zouden dan moe- den van de begroting, voor een een over Molotov en victtinsky j ien dienen als een waarschuwing binnenlandse lening tot financiering Het politiek geschil gerezen ln de schoot van de Regering naar aan leiding van de werkloosheidskwestie gepaard aan budgetaire mogelijkhe den heeft de politieke hemel in de loop dezer laatste dagen heel wat donkere wolken bijgebracht. Socialisten willen immers in alles en altijd hun zin hebben, en de tweede regeringspartner is het daar mede toch niet altijd eens. Commentaar over deze nieuwe po litieke herrie vinden onze lezers op ons tweede blad in de brief van on ze speciale correspondent te Brussel. Wij zullen ons hier dus hoofdzake lijk beperken tot een overzicht van het verloop van het politiek geschil en de gevoerde onderhandelingen. Vorige week dus was nog niets beslist en werd met spanning uitge zien naar een nieuwe kabinetsraad en de onderhandelingen B.S.P.-C.V.P. welke op Dinsdag waren vastgesteld. Zondag was een gelegenheid voor Minister Duvieusart en de Hr Da Schrijver, C.V.P.-Voorzitter, om wat uitleg te verstrekken aan de C.V.P.- gelederen, dit op politieke bijeen komsten, de eerste te St Ghislain, de tweede te Beringen. Beide C.V.P.-politiekers bevestig den dat de C.V.P. beslist elke belas tingsverhoging van de hand wees. Hr De Schrijver voegde er aan toe dat zo de Socialisten thans nieuwe verkiezingen mochten uitlokken vooraleer de vrouwen stemrecht ver krijgen en de heraanpassing dei- zetels in Kamer en Senaat is ge beurd, de C.V.P. dan in Juli nieuwe verkiezingen uitlokken zou. Op Maandag jl. kwam het Bureau van de Socialistische Partij bijeen. Op deze bijeenkomst werd kritiek uitgebracht op de redevoeringen ge houden door C.V.P.-leiders en be paald dat de essentiële taak van de regering zijn moet de bestrijding van de werkloosheid. Verder sprak het Bureau zich uit tegen vervroegde verteld werd, namelijk dat Mo lotov de man was van de harde lijn, van de onmiddellijke ver overingsoorlog tegen het Westen, terwijl Vichinsky voorstander was van een gematigde etappsnpoli- tiek zoals die tot nu toe door de SovjëP-l'nie gevoerd werd: on dermijnen en alleen wachten op gunstige internationale omstan digheden om andere landen in het rood blok te incorporeren? En indien dit juist is, werd Mo lotov dan werkelijk aan de kant gezet, is hij in ongenade gevallen of zal hij nu niet hoger klimmen en Stélvertreber van de Führer worden zoals Hess dat was in Duitsland? En indien hij werkelijk aan de kant gezet werd, mogen we ons dan, met Vichinsky, aan een ge matigder politiek verwachten? En zou dit te wijten zijn aan het feit dat Rusland begint in te zien dat het de koude oorlog tegen Amerika verloren is en dat men bijgevolg het pad der onderhan delingen zou willen inslaan om het oorlogspad te verlaten? Of is het dan alleen een van die zovele manoeuvres die er op gericht zijn het Westen vertrouwen in te boe zemen en bijgevolg de militaire inspanning in onze landen weer te doen dalen, terwijl zij in ver sneld tempo nog zouden door werken? Zoveel vragen, zoveel vraagte kens! Er is slechts één zaak zeker: de Russische politiek die kan niet harder worden of het is oorlog. Denk maar aan de toestand te Berlijn met de luchtbrug. Nu is aan de V/estmacKten dat zij het van openbare werken. Verder werd bij een eventuele oorlog niet on der de markt zouden hebben aan gezien ze zouden af te rekenen hebben met een ongehoorde sa botage. Misschien hopen zij door die bedreiging in de balans te gooien, Amerika er toe over te halen rond de tafel te gaan zit ten en te praten. bepaald dat zo offers gevraagd wor den aan de zwakkeren, de bezittende stand ook het zijne mocht bijbren gen o.m. door verhoging der belas tingen op de winsten der maat schappijen. Geen woord gewag werd gemaakt omtrent de aanpassing der zetels van Kamer en Senaat aan de uitsla- Ere eerlijk gezegd, voor ons in I gen van de jongste volkstelling. ocr-fp.nrrt'nrt nnrtro rt rit ir.&l no West-Europa, ware datwél dc beste oplossing, want indien men niet tot een voorlopige minnelijke schikking komt en dat de bom binnen kort zou barsten, dan wor den wij onvermijdelijk bezet. Van ons standpunt uit gezien hoe egoïstisch het ook klinke moet er minstens nog twee jaar kunnen verlopen vooraleer een oorlog voor ons geen totale vernietiging betekent, eenvoudig weg omdat wij minstens nog zoveel tijd nodig hebben om de verdediging van West-Europa be hoorlijk te organiseren. De bijeenkomst der contactcom missie tussen beide regeringspartijen welke voor Dinsdag was voorzien kon niet gebeuren, daar de Hr Spaak nog afwezig was, te Parijs wegens inter nationale politiek weerhouden. Dins dag kwam evenwel de contactcom missie van de C.V.P. bijeen met de Arrondissementsleiders, de meeste der C.V.P.-Ministers, de Voorzitters der fracties v. Kamer en Senaat, enz. De besprekingen werden ingezet te 9.30 u. en eerst in de namiddag beëindigd. Verschillende tendensen kwamen er tot uiting. Er werd o.m. aangedrongen om op stuk van belas tingen niet toe te geven. Anderzijds 8-3-49. V. WESTERLINCK. werd de mening uitgedrukt dat niet alleen de economisch zwakkeren scha de mochten lijden door de afschaf fing van de eompensatiebons, en dat de nationale solidariteit geen ijdel woord zijn mocht. Het bleek verder dat de C.V.P. gekant was tegen het uitlokken van een nieuwe regerings crisis. Een afvaardiging bestaande uit de HH. De Schrijver, Roberti, Segers en enkele C.V.P.-Miristers werd dan aangesteld om met de So cialisten te onderhandelen en volle vertrouwen werd aan die heren geschonken. Intussen bleek men de toestand meer optimistisch te aanzien, voor houdende dat de werkloosheid de laatste weken afnam wijl de belas tingen in Januari Jl. met 900 mil- lioen hoger waren dan in 1948, en werd gehoopt dat de meer-ui'.gaven zouden kunnen gedekt worden door bezuinigingen. Intussen werd ook bekend dat de subsidies aan de ko lenmijnen zouden worden vermin derd, wat echter tot gevolg hebben zou dat de industriële brandstoffen een hogere prijs zouden kennen, maar niet de huisbrandstoffen. GEEN VERKIEZINGEN VOOR OKTOBER Het leek wel of Woensdag jl. de dom per werd opgezet op de binnenlandse moeilijkheden. De terugkeer van de Hr Spaak was hieraan niet vreemd, die berichten medebracht over na kende internationale gebeurtenissen. Woensdag morgen kwam vooreerst de kabinetsraad bijeen, en er werd er alleen gesproken over internatio nale politiek, namelijk over het Pact van Brussel, Atlantisch pact en Eu ropese economische samenwerking. Verder bleek dat na de Benelux-con- ferentie te Den Haag de HH. Spaak en Eyskens rechtstreeks naar Lon den zouden moeten afreizen in ver band met de verdediging en organi satie van West-Europa, rij dewelke ongetwijfeld ook financiële kwesties zullen te berde worden gebracht. Een regeringscrisis in dergelijke omstandigheden zou dus .hoogst on gewenst zijn geweest. In de avond kwam de C.V.P.-B.SP. contactcommissie bijeen. Elk zette er zijn standpunten uiteen en zonder grote discussie ging men uiteen, ver dere onderhandelingen in het voor uitzicht stellend voor de volgende week. Er werd o. m. gehandeld over een mogelijke opslorping var. de compensatievergoeding voor de vrouw aan de haard in de kindertoeslag. De indruk was verder dat beide partijen geen nieuwe verkiezingen wensten vóór Oktober e.k. PARIJS. Tijdens het debat over de ophefmakende verklaring van de toestand nog houdbaar, dank Maurice Thorez, de algemene secre- zij de luchtbrug. Maar moesten tari« der communistische party, de Sovjets werkelijk de luchtcor- j waarover we het vorige week had- ridors willen afgrendelen, dan den wist ministerpresident Queil- communlsme te bekampen door meer welvaart te brengen, zonder dat het echter een poging ondernam om de invloed der communisten te kort wieken. Het is de communistische partij tveten zij dat meteen de derde le *n het parlement mede te delen zelf die de regering een geschikte ge- wereldoorlog begint. Practisch. zijn er dus maar twee veronderstellingen die onder ogen moeten worden genomen: ofioel oorlog ofwel verzachting van hun politiek. We kunnen inderdaad moeilijk aannemen dat de Russen hun po litiek personeel zouden vervangen indien het Politburo geen koers wijziging in de politiek zou beslist hebben. Als men content is van zijn bakker, gaat men niet bij een ander om brood. dat het gerecht in beweging gezet legenheid bood om in te grijpen. Het wasi nieuwe ordewoord der Kominform We hebben niet lang moeten wach- aan de zijde van Moskou, wat ook ten om de eerste resultaten te zien. de houding der Westerse regeringen De regering heeft dus besloten in te zij,was de druppel die de maat grijpen tegen de communistische sa- j deed overlopen. botage en spionnage, die tot nu toe ongestraft haar gang ging. Het lijdt geen twijfel dat de regering, als exponent van de derde macht, deze spektakulaire zaak als een voorbe reiding op 'le komende cantonale verkiezingen gebruikt. Reeds lang werd er van Amerikaanse zijde aan gedrongen op een energieke repres DE AANGEHOUDENEN De eerste arrestaties waren eer der ontgoochelend: twee journalis ten, een tekenaar en een beheerder van een communistisch weekblad wa ren de eerste slachtoffers. Dit wijst er eens te meer op, dat in deze tij Willen ze nu de zaak bruske-sie der Kremlinagenten. De Ameri-'^®? Ji-t' re? Het is moaeliik. kaanse waarnemers wezen er on dat gevaarlijkste stieltje uitmakt. ren? Het is mogelijk Maar bruskeren kan op twee manieren gebeuren. Ofwel met bommen en kanonnen. Ofwel met onderhandelingen om inter nationaal hun huidig gedane kaanse waarnemers wezen er op dat Terecht rfTn onrechte? We laten de Verenigde Staten een grootscheep- Terecm 01 ten onrechte? We laten se communistische zuivering hadden dit hier in het midden. De zaak werd ernstiger toen com mandant Teulery wegens spionnage werd aangehouden en een andere beroepsmilitair, Azéma, eveneens on der politietoezicht gesteld werd. La ter kwam een geoloog, gelast met Kwwvwvvvwvwwt*wwe?vvtn3t#wywwww6£yuww*wwi1 liet opsporen van uranlumlagen in Frankrijk en aangesteld door het doorgevoerd al was het aantal communisten in de States, absoluut gezien, eerder gering terwijl Frank- veroveringen te doen erkennen, rijk zonder blozen de Marshallkre- De Russen zien misschien de dag dieten aanvaardde, bestemd om het Voor de LXV* maal trok door de stiaten van Nice de vermaarde carna valstoet en vierde de stad om ter meest. Deze grete maskers, welke binst deze carnaval opstapten, stellen u voor de leden van de expeditie naar de planeet Mars, in bet jaar 2.0001 centrum voor atoomenergie, even eens het tweetal vervoegen. Misschien werd het aantal aangehoudenen nog verhoogd sedert we deze brief ver stuurden. Laten we de zaak eens overschou- wen. Het onderzoek begon met een huiszoeking op de burelen van de communistische weekbladen: Fran ce d'abord (een bevreemdende titel voor een blad van de Kremlinagen ten) en «Regards», een illustratie met sensatiefoto's. Er werden militaire geheimen ge vonden in verband met de Franse vliegtuigproductie en de opleid'ng en organisatie van het parachutisten korps van het Frans leger. Dienten gevolge werd commandant Teulery aangehouden. Het is een beroeps- oöicler die zijn graden ln de weer stand verdiende en feitelijk onder- VA„. wijzer is. Geboren in 1912, groeide Kamercommissie voo» hij op in de rongen van de commu-^n,anden wcrd rdsMsrha iP„„dhPwP.rW m (n Tislemans voorgesteld hst kreoiet DE HERAANPASSING VAN HET AANTAL ZETELS IN DE KAMER Gezien vanwege de Regering nog geen enkel voorstel in Kamer noch Senaat werd neergelegd inzake de heraanpassing van het aantal zeteis in Kamer en Senaat aan de uitsla gen van de jongste volkstelling, heb ben C.V.P.-leden zelf het initiatief genomen om die heraanpassing tot stand te doen komen. Zo werd door de Hr De Clercic, C V. P. - Volksvertegenwoordiger voor Kortrijk, een wetsvoorstel neerge legd op de Kamer ter doorvoering van de heraanpassing, op basis van 42.000 inwoners voor een volksverte genwoordiger, en waarbij het aantal Kamerzetels op 202 wordt behouden. Dit voorstel werd medegetekend door de HH. Lefere, Loos, De Gryse en Poppe. Hr Philippart zijnerzijds diende een wetsvoorstel in waarbij het aan tal parlementszetels zou worden te ruggebracht op 146, maar voor Com munisten en Liberalen zou dit bijna de volledige uitschakeling betekenen. Da Regering zou zinnens zijn het aantal Kamerzetels op 212 te doen brengen. MINISTERS BEIIOGNE EN DE MAN AANWEZIG BIJ INHULDIGING VAN LEIEBRUG TE KORTRIJK Op Maandag jl. werd te Kortrijk op plechtige wijze en in tegenwoor digheid van de HH. Ministers Bs- hogne en De Man de herste'de Leie- brug plechtig ingehuldigd en voor het verkeer opengesteld. Tijdens de plechtigheden welke zich ter dier gelegenheid zo in stad huis als aan de Leie- en Budastraten afspeelden, verklaarde de Hr Minis ter Behogne oan. dat thans alle for maliteiten vervuld zijn voor een we deropbouw van de Kortrijkse O. L Vrouwkerk. SENATOR VRAAGT AFSCHAF FING VAN POLITIEKE VRIJE TRIBUNE VOOR HET N.I.R. In de Senaat werd op Dinsdag jl. door de C.VP.-Senator Jespers de afschaffing gevraagd van de vrije politieke tribunt voor het N.X.R., voorstel dat Minister Van Acker verklaarde ook van mening te zijn. Senator Jespers hield tevens voor dat die tribune geen aanleiding mocht zijn voor een communistische oproep tot landverraad. VROUWEN ZULLEN NIET MOGEN STEMMEN VOOR 21 JULI Door de Senaatscommissie voor Binnenlandse Zaken werd het voor stel van de Liberaal Buisseret, ertoe strekkende aan de vrouwen stem recht te verlenen vóór 21 Juli e.k. zoals eerst werd bepaald, verworpen. SOCIALISTEN WILDEN AFSCHAFFING VAN BURGER LIJKE LIJST AAN DE KONINKLIJKE FAMILIE nistische Jeugdbeweging en nam in 1941 de leiding over een belangrijke groep partisanen. Wat later wordt hij lid van de spionnagedienst van de generale staf der partisanen, on- (Zie vervolg 2* bbuD. voor de burgerlijke lijst aan d» Koninklijke Familie af ts schaffen, voorstel dat evenwel verworpen werd met 7 stemmen tegen 8 en bij 1 onthouding. (Zie vervolg 3* blad)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1