Beschouwingen over de Economische Toestand Kwijtschelding van geldboeten voor feiten van Incivisme FINANCIËLE KRONIEK Hoe men in de Rijksmiddelbare Scholen teDiksmuide leeft opgroten voet of geld breekt met hamers BANK VAN ROESELARE Uit het Jaarverslag der Bank van Roeselare Een C. V. P. - Wetsvoorstel. BIJ DE MIDDENSTAND GNZE MONETAIRE TOESTAND VOLGENS DE WEEKSTAAT VAN 3-3-49 DE BELGISCHE LENING BU DE WERELDBANK DEFINITIEVE ATTESTEN VOOR NEDERLANDSE EFFECTEN DE 23e INTERNATIONALE JAARBEURS van BRUSSEL A. VAN DE WALLE-VANNESTE VEURNE. DE DOKTER VOOR IEDEREEN DE SCHADELOOSSTELLING VAN BELGISCHE AANDEELHOUDERS VERPLICHTE OMWISSELING TREKKINGEN LENING TOT WEDEROPBOUW 1947 SCHUIF 1 HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 12 Maart 1949. EIz. 8. Het Jaarverslag van de gekende Westvlaamse Kredietinstelling, de Bank van Roeselare, geeft een reeks beschouwingen welke alle aandacht ■Verdienen. Wij oordelen het gewenst dit interessant document in extento te publiceren. Wanneer wij daarbij even terug blikken op de evolutie van het eco nomisch klimaat waarin de te be schouwen werkperiode verliep, dan valt al dadelijk op hoe in die tijd spanne de kunstmatige en ten dele ook illusoire nevel van het zoge naamde Belgische mirakel geleidelijk opklaarde, om plaats te maken- voor de nuchtere werkelijkheid van een nog steeds naar evenwicht zoekende naoorlogse economie. Als gematigde partijgangers van het tot voor kort gehuldigd officieel optimisme, zouden wij uit deze vast stelling een gerede aanleiding kun nen nemen tot onmiddellijke critiek, temeer daar het hoofdzakelijk de noodtoestand van onze Westvlaamse nijverheden is, die bij de verant woordelijke instanties de zin voor realiteit opnieuw heeft moeten aan scherpen. Laten wij evenwel in alle objecti viteit de gunstige aspecten van de economische evolutie vermelden al vorens nader in te gaan op de moei lijkheden die de laatste maanden over het algemeen, en meer bepaald in ons gewest, op de voorgrond zijn getreden. De industriële productie maakte na de merkwaardige hervatting dei- jaren 1945-1947, ook in het afgelopen Jaar een bevredigende vooruitgang. Volgens de publicaties van het Insti tuut voor Economisch en Sociaal Onderzoek der Leuvense Universiteit noteerden wij inderdaad, ten over staan van het gemiddelde der jaren 1936-1938, een globale productie-index die evolueerde van 102 in Januari tot 107 in November 11met een kort stondige inzinking tijdens de maan den Juni en Juli. Rekening houdend met de lichte verbetering die tijdens de laatste maand van het jaar in sommige sectoren nog intrad, bete kent zulks een vooruitgang van onge veer 8 p. c. op het gemiddelde pro- ductiepeil van 1947 en 25 p. c. op dat van 1946. Waar het jaar 1947 nog geken merkt was door een zeker gebrek aan grondstoffen, drijfkracht en arbeids kracht, verdwenen deze hinderende factoren volledig in de loop van het verslagjaar, alhoewel anderzijds nieuwe onrechtstreekse belemmerin gen ontstonden onder vorm van ver scherpte betalingsmoeilijkheden en, in mindere mate, van verzadiging en concurrentie op de buitenlandse markten. Globaal beschouwd boekte de uit voer een merkwaardige vooruitgang'. De gemiddelde jaarindex klom ten deze tot circa 102 tegenover de refe rentieperiode 1936-1938, terwijl voor het laatste kwartaal het topcijfer 115 kon geregistreerd worden. Wel bleef de invoer in dezelfde tijdspanne buitenmate hoog, doch over het volledige jaar liet de han delsbalans slechts een tehort van cir ca 15 p. c. op de invoer, tegenover een normaal vooroorlogs defte't van 8 p. c. Bovendien kon de uiterst de- ficitaire stand van onze balans met de doilarzone in gevoelige mats ver beterd worden, zij het dan ten koste van een gedeeltelijke reductie onzer uitvoeroverschotten naar de Euro pese monetaire zones. Op de binnenlandse markt, evenals op het gebied van prijzen en lonen, werd gelijktijdig een normaliserende strekking waargenomen. De sinds 1945 ingezette strijd tegen de schaar ste aan goederen en diensten, ge paard met een streng aangehouden politiek van geld- en credietbeper- king, vond in de loop van 1948 zijn normale bekroning in een herstel van het sinds 10 Mei 1940 verbroken evenwicht tussen vraag en aanbod. A Doch meteen hebben de aan deze politiek verbonden schaduwzijden zich ook duidelijker afgetekend. De overtollige en sinds midden '46 practisch ongecontroleerde aanvoer van uitheemse verbruiksgoederen op 'n stilaan verzadigde markt ontnam aan de eigen verbruiksindustrieën die zich, mede op instigatie van de over heid, op volle kracht hadden ingezet, een gevoelig deel van de binnenland ss afzet. In een stelsel van onbelemmerde handelsbetrekkingen tussen landen en continenten, waarop ter zake wel licht gehoopt werd, had een dergelij ke evolutie kans op normaal verlcop, omdat ze geneutraliseerd kon worden door een vrije afzet van eigen pro ducten op de buitenlandse markten. Te midden de autarchisch gerichte soberheidspolitiek van de meeste handelspartners moest ze evenwel leiden tct een groeiende malaise in de betrokken nationale industrieën. Anderzijds bleef ook de strenge muntpolitiek niet zonder nadelige te rugslag op de industrie en de handel. Ingesteld om een te ver gaande de preciatie van de munt te beletten en de uitvoer te bevorderen, heeft het geheel der geld- en credietbeper- kingsmaatregelen ontegenzeglijk goe de resultaten opgeleverd. De vraag a-ijst evenwel, of we thans niet in een naai inkomen. Over de mogelijkheid van noemenswaardige bezuinigingen zijn de meningen evenwel verdeeld. De ervaring heeft ons geleerd op dat stuk geen al te hoge verwachtingen te koesteren. Wel kan en moet er gestreefd wor den naar een zo spoedig mogelijke afschaffing van het ongezonde sys teem der economische subventies en toelagen aan deficitaire staatsbedrij ven waarvoor nog steeds 7 milliard voorzien wordt op de begroting 1949, evenals naar een doorgedreven ratio nalisatie der overheidsdiensten waar- lan de lasten, met inbegrip der toe lagen aan gedecentraliseerde open bare organen, in hetzelfde bestek ruim 6 milliard zijn gestegen. Niemand kan evenwel verlangen dat de posten voor een nederig her stel van oorlogsschade aan goederen en personen uit de begrotingen zou den geschrapt worden. Bovendien valt hier zoals elders een grondtendens waar te nemen waarbij het staatsapparaat en de staatslast fataal toenemen met de verdere evolutie der maatschappij. Wellicht komt er in dat opzicht een kentering, maar wij menen dat ze nog niet in het verschiet ligt. Want daartoe is, meer dan elke structuur hervorming, een spontane verstand houding en harmonische samenwer king nodig tussen arbeid en kapitaal, gegroeid uit een oprechte individuele beleving der christelijk sociale nor men. En vooralsnog gaan wij meer van die basis weg dan er ons naartoe te bewegen,- zoals trouwens de gan se wereld zich van zijn geestelijke as verwijdert. Eens de met de heffing der oor logsbelastingen gepaard gaande in quisitie achter de rug en de op til zijnde hervorming doorgevoerd, mo gen wij niettemin verwachten dat de fiscale atmosfeer zich enigszins nor maliseert en het bedrijfsleven een nieuwe krachtinspanning levert, waardoor de productie opgevoerd en de verhouding tussen nationaal inko men en staatslast betrekkelijk her steld wordt. Wil die verhoogde productie even wel leiden tot haar normale Bekro ning, dan dient gelijktijdig gezorgd voor de passende afzet. En in dit verband zien wij ons ge noodzaakt de bijzondere aandacht der bevoegde instanties te vestigen op de netelige toestand van onze ge westelijke industrie. Het is voldoende bekend dat de textielindustrie, de schoennijverheid en de borstelfabricatie, om maar deze drie specifiek Westvlaamse bedrijfsr takken te noemen, hoofdzakelijk op de buitenlandse afzet zijn aangewe zen. Wij citeerden hierboven de globa le uitvoerindex 102 voor het jaar 1948 tegenover 76 voor het jaar 1947. Bij nadere ontleding blijkt al dadelijk hoe dit ogenschijnlijk gunstige cijfer de resultante is van zeer tegenstrijdige tendensen in bepaalde goederengroe- pen, en met name in de sector der investerings- cf zogenaamde essen tiële goederen enerzijds en die der verbruiks- of nlet-essentiële goede ren anderzijds. Waar de uitvoer van metalen en metaalfabrikaten met rasse schreden van het Westland toenam en van een gemiddelde index zal hebben. De borstelnijverheid, een andere typische Westvlaamse bedrijfstak, doorworstelt harerzijds sinds midden 1946 een aangehouden en voorheen ongekende crisis. Spijt haar uitstekende en moder ne outillering, die ter plaatse gefa briceerd en door de buitenlandse markten gegeerd wordt, is deze be trekkelijk kleine maar traditionele industrie, na de tijdelijke en gedeel telijke hervatting in de naoorlogse schaarstejaren, teruggevallen op 40 p. c. van haar normale productie en 20 p.c. van haar productiecapaciteit. Waar haar producten destijds voor ruim 70 p. c. afzet vonden in Enge land en een veertigtal andere landen verspreid over de verschillende con tinenten, heeft het protectionisme van de meeste hunner, gepaard met een verregaand gemis aan belang stelling bij de eigen instanties, deze nijverheid nagenoeg uitsluitend ver wezen naar een binnenlandse markt die in normale tijd amper 30 p. c. van haar productie kon opnemen en thans meer dan verzadigd is. De betrokken nijveraars hebben nochtans geen moeite gespaard om hun producten opnieuw ingang te doen vinden op de traditionele mark ten en ook daarbuiten. Zij stoten op moeilijkheden die zijzelf met eigen middelen niet kunnen overwinnen en een actieve tussenkomst der overheid onontbeerlijk maken. A Een activiteit van 20 a 25 p. c. in de vlasweverij en de katoentapijt- nijverheid, 30 a 40 p. c. in de meu belstofnijverheid, 40 50 p. c. in de schoennijverheid, 30 p. c. in de bor- stelnijverheid: dit was de barome terstand van het Westvlaamse be drijfsleven in December 11. (Cijfers gelicht uit het interessante betoog van de Algemene Secretaris van het Textielpatroonsverbönd van het Kortrijkse, gehouden op het geweste- liik congres van het Vlaams Econo misch Verbond te Roeselare, dd. 11 December 1943.) Wel viel er sinds dien in sommige takken een verbete ring waar te nemen doch niet van aard om de hoop op een algemene herpakking te wettigen. Het hoeft dan ook geen betoog dat de werkloosheid die sinds midden 1948 gestadig groeide, vooral in ons gewest zorgwekkende vormen heeft aangenomen en een probleem stelt dat door de verantwoordelijke in stanties dringend onder het oog moet worden genomen. Het stelt zich des te scherper, daar de demografische en industriële con stellatie van West-Vla anderen dus danig is dat in normale tijd reeds een overschot van 10 a 15.000 werk krachten voorhanden is en dubbel zoveel arbeiders de grens moeten overtrekken om in het Noordfranse industriebekken een onzeker bestaan te zoeken. Het verheugt ons in dat verband te mogen vernemen dat de Heer Gouverneur der Provincie het lof waardig initiatief heeft genomen een commissie in te stellen die met de studie van het probleem werd belast en onder meer de vraag naar de wen selijkheid en de eventuele mogelijk heid van een verdere industrialisatie te onderzoeken TWEEMAAL VIER GESLACHTEN TE BULSKAMP I)e gemeente Bulskamt» kan cr fier op gaan onder haar inwoners tn zelfde familie tweemaal vier geslachten te tellen. Het zijn (boven) Mevr. Wed. Beuten-Best als overgrootmoeder; Mevr. Marie Beuten sis grootmoeder; Mevr. ïlélène Vandenherge als moeder en Mej. Monique Debergh. De tweede reeks (onder) wordt vertegenwoordigd door Mevr. Wed. Beuten-Best, overgrootmoeder; Mevr. Marie Beuten, grootmoeder; Mevr. Yvonne Yandenbcrge, moeder, en Mej. Georgette Blanckaert. provincie West-Vlaanderen. «Mwmwaa'iwmwi'1 wwi uw irjutm EXAMEN VOOR HET AMBT VAN VELDWACHTER In de loop van de maand April a.s. zal een toelatingsexamen tot het ambt van veldwachter in de gemeen ten van de provincie West-Vlaande- ren ingericht worden. Dit examen zal lopen over de vol gende vakken: a) Opstel (verslag of proces-ver baal) to) Facultatief; opstel (verslag of proces-verbaal) in de tweede lands taal. Deze proef is alleen verplicht voor hen die wensen in aanmerking te ko men voor de benoeming in een twee talige gemeente of in een gemeente met beschermde taaiminderheid. c) Schoonschrift (vast te stellen in het opstel) d) Rekenkunde: de vier hoofdbe werkingen, gewone en tiendelige breu ken, regel van drie, metriek stelsel en berekening van intresten; e) Geschiedenis van België; f) Aardrijkskunde van België; g) Uittreksels uit de grondwet, de provinciale wet, de gemeentewet, het landelijk wetboek, het strafwetboek, het wetboek van strafvordering, het algemeen reglement op de verkeers politie en de koninklijke besluiten op de disteluitroeiing en de rupsenwe ring. De leeftijdsgrens van de candidaten Is vastgesteld op hoogstens 40 jaar, eventueel vermeerderd ingevolge de wettelijke beschikkingen op het voor keurrecht. Zij die aan dit examen wensen deel te nemen moeten vóór 20 Maart aanstaande per aangetekende zen ding- hun aanvraag richten aan de Heer Gouverneur van West-Vlaande ren (1° afdeling) Burg, te Brugge en tevens een insehrijvingsrecht van 29 fr. storten oir de. pbstrekening' nr. 124.364 van de school voor Be stuursrecht, te Brugge. Een handboek ter voorbereiding van het gedeelte van de proef bedoeïfl onder g) hier boven, wordt toegezonden aan hen die daarbij een bedrag van 12 fr. op dezelfde postrekening storten. 100 in het eerste kwartaal 1948 klom tot plus minus 145 in het laatste kwartaal, slonk de globale textielex- port in dezelfde tijdspanne van 87 tot circa 77 met een nog ernstiger depressie in de maanden Juli-Augus- tus tijdens welke periode de index op 65 was teruggevallen. Deze inwendige ontwrichting van de uitvoer ten nadele van de ver bruiksindustrieën in hét algemeen en van de textielindustrie in het bij zonder neemt nog dreigender vormen aan ten aanzien van het Westvlaam se land waar vooral de vlasindustrie, de katoentapijtnijverheid en de meu belstofnijverheid gevestigd zijn, drie textieltakken die, in tegenstelling met de hoog opbloeiende rayonnenijver- heid en alhoewel meer dan alle an dere op de export aangewezen, hun uitvoercijfer merkelijk beneden het gemiddelde van de globale textiel sector zagen evolueren. Zo schommelde de uitvoer van de vlasproducten in de loop van 1948 tussen de uiterste indices 61 en 33 terwijl de algemene textielexport zich in dezelfde periode bewoog tussen 87 en 65. Dergelijke inzinking van de nog maar ten dele herstelde buitenlandse afzet, gepaard aan het hogergenoem- de euvel van een ongecontroleerde invoer, moest fataal lelden tot de cri sistoestand waarin de Westvlaamse textielindustrie, en inzonderheid de vlasnijverheid, zich sinds maanden bevindt. De lichte verbetering die omstreeks het jaareinde intrad is niet van aard om ter zake de hoop op een duurzame kentering te wet tigen. Is de toestand zorgwekkend voor onze vlassers en wevers, hij is het niet minder voor onze schoenfabri kanten. Bekend voor een normale produc tiecapaciteit van circa 8.000 paar schoenen daags, bereikte het Izegem- se centrum, dat als het belangrijkste van het land mag beschouwd wor den, over het verlopen jaar slechts stadium getreden zijn waarin de ?en gemiddelde van 5.000, terwijl het strakke aanhouding van bewuste po litiek aan de volledige economie eer der nadeel dan voordeel dreigt te be rokkenen. Vooral nu het er op aankomt onze plaats op sommige naar verzading neigende buitenlandse markten hard nekkig te verdedigen en nieuwe af zetgebieden te veroveren in ruil voor bepaalde verloren of al thans gesloten markten, stelt het probleem van de heraanpassing en uitbreiding onzer bedrijfsoutillering, met het oog op een drukking van onze te hoge kost- jaareinde gekenmerkt was door een bijzonder scherpe depressie tijdens dewelke de gemiddelde dagproductie terugviel op 1.500 a 2.000 paar. (Be naderende cijfers ons door de Sekre- taris van de Bond der Schoenfabri kanten van Izegem en Omliggende verstrekt.) Ook hier wordt de crisistoestand volkomen duidelijk wanneer men weet (lat de schoennijverheid voor een ruim percentage op de buiten landse afzet is aangewezen en deze gedurende de periode 1947-1948, in- Alhoewel de zwaarindustrie mo menteel eep bloeiende periode kent, blijven wij"de reeds vroeger vooruit gezette mening- toegedaan dat een duurzame oplossing zal moeten ge zocht worden in een kwalitatieve productieverhoging. Niet alleen uit moreel en sociaal maar ook uit be drijfseconomisch oogpunt, achten wij een verdere evolutie naar'de speciali satie- en precisienijverheden voor on ze gewesten veruit verkieslijk boven de vestiging van grootnijverheids- complexen. Inmiddels past het evenwel dat de centrale instanties, en inzonderheid het Ministerie van Buitenlandse Handel, het nodige begrip en een effectieve belangstelling aan de dag zouden leggen ten aanzien van de be narde toestand waarin onze traditio nele nijverheden zich bevinden. Wij willen vooralsnog de beden king niet tot de onze maken als zou, naast de autarchische politiek dei- handelspartners, ook een connexie van binnenlandse belangen en invloe den de oorzaak zijn dat de zwaar industrie in de handelsakkoorden steeds het leeuwenaandeel der toe wijzingen wegkaapt ten koste van onze Vlaamse verbruiksindustrieën. Feit is het in elk geval, dat tot dusver van de onderhandelaars en opstellers der akkoorden maar wei nig blijk van daadwerkelijke Behar tiging onzer specifieke belangen on dervonden werd. De onlangs afgeslo ten akkoorden met Italië en Grieken land en de onbeduidende uitvoerquo- ta die daarbij aan de textielsector werden toegewezen hebben dit eens te meer op treffende wijze geïllus treerd. Volksvertegenwoordiger De Gryse (C.V.P.) heeft bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend strekkende tot machtiging van de Minister van Fi nanciën om kwijtschelding of ver mindering te verlenen op het bedrag der schadevergoeding toegekend aan de Staat wegens feiten van incivisme. Uit de toelichting-, die bedoeld voorstel voorafgaat lichten we het volgende: Men heeft kunnen vaststellen dat de verschillende rechtscolleges welke zich moesten uitspreken over aan de Staat toegekende schadevergoedin gen wegens feiten van incivisme, blijk hebben gegeven van weinig een heid in de rechtsspraak. In 't begin waren deze schadevergoedingen veel te aanzienlijk, en werden in het ver volg sterit verminderd, maar deze ver mindering had nochtans niet op een vormige wijze plaats. Het past deze staat van zaken, welke van het standpunt uit der jus titie en der rechtvaardigheid zeer be treurenswaardig- is, te verhelpen door tot zekere eenvormigheid te komen welke overeenstemt met deze welke een Commissie waarvan de samen stelling in onderhavig voorstel voor zien wordt. WIE REEDS BETAALDE Men zal wellicht opwerpen dat ze kere personen reeds hun schadever goeding betaald hebben en dat er daaruit onrechtvaardige toestanden zouden voortspruiten. In werkelijk heid zijn deze gevallen tot op heden zeer zeldzaam en ons voorstel voor ziet dat overigens terugbetalingen zouden kunnen gedaan worden dooi de schatkist, indien de Commissie daartoe een gunstig advies geeft. Het voorstel preciseert verder dat de Commissie zich zal moeten laten inspireren bij haar adviezen over de Omstandigheden van de daad welke de veroordeling meegebracht heeft, door de bekommernis de opgelopen veroordelingen gelijk te schakelen. DE BEDOELING Onderhavig voorstel bedoelt ten andere niet aan de grote economi sche collaborateurs enig voordeel te verschaffen; dezen hebben het genot de Minister van Justitie kan verze-1van belangrijke inkomstbronnen; het keren door gebruik te maken van het genaderecht. DRAAGWIJDTE "Welnu, de Minister van Financiën is niet gewapend om op een derge lijke manier te kunnen handelen, wat des te meer betreurenswaardig is daar in zeer talrijke gevallen het bedrag der aan de Staat toegekende schadevergoeding sterk het bezit dei- veroordeel den overtreft en bijgevolg is dit praktisch niet opeisbaar. De Minister van Financiën is verplicht de bestaande goederen in beslag te nemen die soms op zichzelf weinig- belangrijk zijn, en dit brengt talrijke families in een ellendige toestand welke gelijk staat met een totale in beslagname zonder dat de Staat er de bronnen in vindt welke in over weging kunnen genomen worden. Om aan de Minister van Financiën toe te laten met deze menselijkheids- overwegingen rekening te houden, zou het niet voldoende zijn hem toe te laten met de belanghebbende een transactie aan te gaan, want een dergelijke transactie zou praktisch op de zelfde resultaten uitlopen, maar hem toelaten de schadevergoe dingen te verminderen op advies van wfuvmtmnMumswtwiwnnsMwn wil enkel laten genieten die massa van mensen voor wier familie een tenuitvoerlegging met een beslag name zal gelijkstaan en met een totale ellende, zender aan de schat kist een waardevol voordeel te laten toekomen. Het zijn menselijke over wegingen die ons leiden. Het voorstel is medeondertekencl door de H. Lefere, Mevr. De Riemae- ker, de HH. De Vleeschouwer, De Clerek en Roppe. Algemene Vergaderingen van vclgende week. VRIJDAG 11 MAART. LEDEGEM: in de «Drie Konin gen», te 19.30 u. Spreker: Hr Ad vocaat P. Delafoniaine, fiscaal ad viseur bij het N.C.M.V.-West-Vlaan- deren. MAANDAG 14 MAART. DADIZELE: in «Ons Huis», ts 19.30 u. Spreker: E.H. Fruytier, Provinciale Proost. WOUMEN: in de Parochiezaal, te 19.30 u. Spreker: Hr Advocaat Thiers, Juridisch adviseur bij het N.C.M.V.-West-Vlaanderen. PITTED!in de zaal der I-Cauwstr. te 19.30 u. Spreker: Hr G?„by Van- deputte, Provinicale secretaris. WOENSDAG 16 MAART. BEVEREN: te 19.30 u. Spreker: Hr Advocaat Thiers. DONDERDAG 17 MAART. WAREGEM: in het Zangers hof te 19 u. Spreker: Hr Gaby Vandeputte. EERNEGEM: in het Koonhandels huis, te 19.30 u. Spreker: Hr Ad vocaat G. Thiers. VRIJDAG 18 MAART. WOESTEN: in het gewoon lokaal, te 19 u. Spreker: Hr Karei Eisen, gewestelijk secretaris. W'ESTVLETEREN: in het gewoon lokaal, te 19 u. Spreker: Hr Ga by Vandeputte. BAVIKHOVE: in het Gemeente huis, te 19.30 u. Spreker: Hr Ad vocaat A. Bauwens. Een merkwaardige week voor onze muntdekkingselementen. De goud voorraad stijgt met 56 miilioen. Onze vorderingen op het buitenland, in het kader van de betalingsaccoorden (zwakke deviezen) komen 169 miili oen hoger en onze harde devie zen krijgen 730 miilioen bij, terwijl het op termijn te leveren goud en deviezen met 48 miilioen vermindert. Een gunstige schommeling over gans de lijn en van aanzienlijke omvang. Overigens ook onze schulden wegens betalingsaccoorden dalen met 105 miilioen. De gunstige toestand van onze be talingsbalans is hiervoor verantwoor delijk, althans in een normale, zij het ook matige proportie. Want de nieuwe dollarlening bij de «Wereld bank die we reeds verleden week hebben vermeld en waarover verder nog een woordje commentaar, lever de het leeuwenaandeel. Het handelspapier op België stijgt met 246 miilioen, terwijl de voor schotten op overheidsfondsen met 46 miilioen verminderen. Men voelt dui delijk dat de particuliere sector in aan betrekkelijk goedkoop krediet t» geraken. De schatkist van de Staat nam 165 miilioen op. Dat is weinig voor een vervaldag. Maar de tegenwaarde van de ontvangen dollarlening zal onge twijfeld mee door de molen gegaan zijn, zegge een 700 miilioen B. fr. De parastatalen hebben op hun beurt} 298 miilioen nodig gehad. De gewone wenteling. In het midden van de maand gaan de liquide middelen van de banken over in handen van zeke re parastatalen, onder vorm van dag-tot-dagleningen. En de de. betpositie tegenover het uitgifteïn- stituut wordt verlicht. Maar rond de vervaldag worden de uitgezette be- dragen teruggeroepen en de parasta- talen moeten hun faciliteiten bij de Nationale Bank aanspreken. Op het passief merken wij een stij ging van 1.558 miilioen op de biljet- tencirculatie. Niets abnormaals. De weekstaat werd afgesloten op het hoogtepunt van de vervaloperatiën. De rekeningen betreffende de in komsten uit het Marshallplan stijgen met 160 miilioen. De hulpverlening het disconto een middel zoekt om gaat dus normaal door. Aanvankelijk werden de onderhan delingen met de Bretton-Woodse Bank gevoerd door onze N.M.K.N., (onlangs trouwens in aanzienlijke mate verstaatst), met het doel tame lijk aanzienlijke kredieten te beko men, ten einde aan enkele Belgische (lees: Waalsegrootbedrijven de no dige dollarmiddelen voor hun weder- uitrusting te bezorgen. Wij herinneren ons dat bij die ge legenheid het bericht werd verspreid dat de Wereldbank de middelen tot die lening bij ons zelf zou komen zoeken, door het uitschrijven van een lening' in dollars. Verlokkelijke con ditiën werden reeds in het vooruit zicht gesteld, ten einde het incivieke vluchtkapitaal in het gevlei te ko men en tot productieve investering te verleiden. Bij de eerste aanblik een zeer verstandige maatregel. Toch kwamen bittere bedenkingen naar boven, zeer terecht trouwens, in verband met de beelwat minder vriendelijke behandeling van de moedige kapitaalhouders die hun plicht verstaan tegenover de ge meenschap. Deze laatsten worden ge pluimd op alle denkbare en ondenk bare manieren, zonder te spreken van de giftige pijlen die er voor op 't laatste moment, aan de kant heeft gezet en de lening zelf opnam, ten voordele van de Luikse zwaar industrie. Wij zijn geen expert in Parlementaire Geschiedenis noch in dito Recht. Doch wij zijn door deze verrichting even het noorden kwijt en we zouden wel graag weten wat de Parlementairen denken over de devaluatie van hun rol. Normaal zou men mogen vrezen dat deze staatstussenkomst vcor de begunstigde industrieën een zekere staatscontrole meebrengt. Do-h dat is in dit geval -weinig waarschijnlijk, vermits diegroepen precies zo tuk zijn op hun liberale vrijheden. Kortom er zal over deze aangelegen heid in de dagbladpers nog wel wor den nagekaart. Teqhnisch zit de zaak zo: de staat gaat de lening- aan en neemt er de verantwoordelijkheid voor op, zowel wat de terugbetaling als wat de ren te betreft. Zij heeft de ingekomen dollars (16 miilioen) aan de Natio nale Bank verkocht en er de tegen waarde '700 miilioen) in B. fr. voer ontvangen. De dollars blijven ter beschikking van de bedoelde indus trieën en kunnen mits betaling van hun tegenwaarde in B. fr. aangewend worden tot het vereffe- al in verkiezingstijd on afgescho ten worden. Wij krijgen dus sterk de j nen van hun inkopen van zwaar indruk dat men over die dollarlening j materiaal in Amerika. Hun eigen niet meer zal spreken. j middelen zuilen daarvoor wel niet Maar de lening bij de wereldbank i volstaan en meer dan waarschijnlijk ging door: 16 miilioen dollar. Op- komen er aanzienlijke kredieten bij merkelijk is dat de Staat de N.M.K.N. te pas, te verlenen door de N M.K.N, De houders van deze effecten zul- j bare eigendomsrecht, erkend door len 'hun titels kunnen laten voorzien - bet Ministerieel Da---Hement t.e /m- Niettegenstaande dat de stad muide ziet men alles! Wanneer de AAN van 30 April tot 15 Mei 1949 zal de verkoop in 't klein streng 'Stc' verboden zijn in al de afdelingen. De Het zal derhalve nodig zijn dat j j B is een technische monsterbeurs, onze industriële groeperingen zich sterker aaneensluiten om, desnoods met de steun van de publieke man datarissen ,hun invloed te doen gel den en voor de Westvlaamse indus trie, in het geheel der buitenlandse handelspolitiek, de plaats op te vor deren waarop ze rechtmatig aan spraak mag maken. Het verslag handelt verder over de activiteit der vennootschap en de bekomen resultaten. die zich wendt tot de verdelers en handelaars. Overigens zijn de voor middagen in de week aan de bevoeg de kopers voorbehouden; het groot publiek heeft toegang tot de Jaar beurs de namiddagen en de hele Zondag. Deze schikkingen scheppen een gunstige atmosfeer voor belangrijke verhandelingen en de ondervinding verleden Jaar opgedaan heeft voldoe ning geschonken, zowel aan de deel nemers als aan de kopers, (d-691) prijzen, zich dwingender dan ooit. I ZEtke lederen schoeisels, amper 50 a Zijnerzijds ondervindt de handel een 60 P- c- bereikte van de gemiddelde uitvoer der jaren 1932 tot 1937 welke reeds met een betrekkelijk zware in zinking af te rekenen hadden. Meer dan in de textielsector werd de situatie ten deze verscherpt door de massale invoer, die vooral gedu rende het jaar 1947 ongekende vor men aannam om sindsdien ten dele ingeperkt te worden door een paar contingenteringsmaatregelen en de instelling van het Beneluxdouaneta- rlef. Vergeleken met het gemiddelde der periode 1932-1937 beliep bewuste in voer tijdens de jaren 1947 en 1948, bij benadering, respectievelijk 450 en 175 p. c. Voor deze beide Jaren samen bedroeg de invoer van lede ren schoeisels circa 3 miilioen paar tegenover eeri uitvoer van 275.000 paar, zodat de invoer ruim tienmaal de uitvoer overtrof. Dergelijke cijfers kunnen niet be hoorlijk gerechtvaardigd worden in het kader der algemene prijsdruk- kingspoiitiek, vermits ze het bestaan zelf van een nationale industrie aan tasten. Ze lokken des te scherper critiek uit vanwege de betrokken in dustriëlen, daar de eigen productie ter zake in staat is de behoeften van de binnenlandse markt ruimschoots te dekken. steeds scherper tekort aan liquide middelen, waardoor de normale af handeling der commerciële transac ties vaak gehinderd wordt. Ten overstaan van de vigerende rentevoet en met de beperkte crediet- mogelijkheden die bij de banken, sinds de verplichte belegging van een groot deel hunner deposito's in over- heidspapier. voorhanden zijn valt er, van de private sector uit, aan deze situatie weinig te verhelpen. De over tuiging wint derhalve steeds meer veid, dat de tot dusver gevoerde po litiek van duur geld en credietbeper- king nodig aan een bepaalde herzie ning onderworpen wordt. Mede in verband met onze precai re positie op de buitenlandse mark ten dient nog steeds onverminderd gewezen op de zware fiscaliteit die op de kostprijzen irukt, zowel door een rechtstreekse beïnvloeding der al gemene onkosten als door een belem mering van de noodzakelijke moder nisering en uitbreiding der bedrljfs- uitrusting. Iedereen, tot de bevoegde Minister toe, is het er over eens dat de tegen woordige staatsuitgaven een te hoog percentage opslorpen van het natio- Verbazende Nieuwigheid in de ARMSTRONG ASFALT TILE AmerikaansBuigzaam. Warm. Geluiddempend. - Rijke Kleuren. Gemakkelijk te onderhoudenI i Kan geplaatst worden op: OUDE VLOEREN BETON PLANKENVLOER. Verkocht en geplaatst door: Nieuwpoortse Steenweg 10. Tel 200. BEZOEKT DE TENTOONSTELLINGSZAALf (d-594) Diksmuide slechts een bevolking telt van 3.500 inwoners en reeds vier scholen bezat, werd in het jaar 1937 dus voor 12 jaar een R M. School gesticht, In 1947 werd deze R.M.S. uitgebreid tot al de lagere leergangen met de kindertuin inbe grepen, terwijl daarnaast een R. M. Landbouwschool van staatswege werd ingericht. Terloops kunnen we noteren dat slechts een van de vier bestaande scholen geleden heeft door het op richten van de staatsschool, nl. de officiële Stadsschool, waarvan de bevolking nagenoeg volledig overge heveld werd naar de R.M.S. In de stadsschool zijn er voor 't ogenblik nog slechts 13 jongens en 6 meisjes overgebleven. Een bewijs van de nutteloosheid van het oprichten van de R.M.S. Dat men in de R. M. scholen te Diksmuide op grote voet leeft, zul len de volgende kleine détails wel zelf zeggen: Er zijn niet minder dan 8 vrouwen, die als kuisvrouwen dienst doen en 3 mannen die even eens helpen voor het onderhoud van de lokalen en het materiaal. Dus een werkend personeel van 11 personen. Wij kunnen desnoods deze elf per sonen met name noemen. Zij ont vangen 100 fr. daags voor 4 uur werk. Dit werd uit de mond van een hun ner vernomen. Reken en tel! Het onderwijzend personeel kun nen we ongeveer schatten op circa dertig leraars en leraarressen... voor een schoolbevolking van ongeveer 350 kinderen. (In de lagere afdeling van het college zijn er 7 onderwij zers voor 234 kinderen!) De land bouwschool alleen heeft een perso neel van 7 tot 8 leraars en dit voor 31 of 32 leerlingen verdeeld over vier studiejaren... Hoeveel zou elke leerling kosten aan de staat? Spe cialisten kunnen dtt wel beter uitre kenen dan wij. Dat de landbouwschool in onze streek evenmin aan een be hoefte beantwoordde, kan men aflei den uit het feit dat slechts 4 of 5 leer lingen afkomstig zlln uit ons arron dissement. Dat er zelfs komen uit andere provincies! Voeg daar nog bij dat verscheidene leerlingen volstrekt niet behoren tot de landbouwbevol king; er is er zelfs één de énige uit de stad zelf die het niet weg steekt, dat hij heeft moeten gaan om plezier te doen en het getal aan te vullen... De landbouwschool is wel goed geoutilleerd en beschikt over een landbouwjeep, een zware tractor met aanhangwagen en een sproeier van het zwaarste soort. Elke morgen komt Cyriel B. met de jeep gereden tot vcor de woning van de heer dl- rectetfr, opdat deze niet te voet zou moeten naar school gaan... De heren leraars van de R. M. school komen 's morgens toe met een prachtige rode Chevrolet met vijf en beschikken dan nog over een tweede gele auto, waarmee ze dan 's middags samen met de Jeep een miniatuur-autowedstrijd leve ren In de Beerststraat. Ja, in Diks- inwonsrs van de Beerststraat iemand ontmoeten die ze niet kennen, dan zeggen ze: 't Is voorzeker een profes sor yan de R.M.S. Voeg daar nog bij dat de heren leraars beschikkende over zeer veel vrije tijd dhr D. heeft zelfs een privé-secretaris ruimschoots ontspanning kunnen ne men en op de werkdagen en de klas uren nog menige wandelingen met hun dame en de kinderwagen kunnen maken... Wanneer we geheel die doening vergelijken met het leven van onze onderwijzers uit het vrije onderwijs, die we 's middags en 's avonds haas tig met de fiets zien naar hun werk trekken en de weelde niet kennen van regelmatig in het les geven te worden afgelost en die in vergelijking met hun collega's uit de officiële school slechts de helft van de wedde trekken vergeleken bij hetgeen hun collega's uit de officiële school verdie nen, dank zij allerhande toeslagen en bijkomende procenten, dan moeten we zeggen, dat de lasten in het leven inderdaad niet gelijk zijn verdeeld. Tenslotte kunnen we mededelen dat de aanbesteding is gebeurd voor het onder dak brengen van de nieuw te bouwen R.M. School in de leeg- weg en dit voor een eerste schijf van vijf miilioen. Voor de tweede schijf zou een krediet zijn voorzien van twintig miilioen. Negen maanden geleden werd op suggestie van de Minister van Ge zondheid, Bevan, de zogenaamde Ge zondheidsdienst opgericht. Het was een tere plant. De conservatieven hadden voor de gelegenheid de scherpste wapens uit hun antidiri- gistisch Arsenaal opgepoetst. De dok ters verzonden karrcvrachten pro testtelegrammen. Maar de Gezonds- heidsdienst kwam er, en ofschoon hij in kleinigheden nog wel stroef loopt, is hij een succes. Bijna 95 per eent van de bevolking is lid. Meer dan 90 der dokters en 90 van de tandartsen werken mee. Duizenden mensen die nooit geld hebben gehad om een tandarts te be zoeken, hebben sinds 5 Juli 1948 een nieuw gebit gekregen. Vijf miilioen nieuwe brillen zijn uitgereikt. De apothekers krijgen tweemaal zoveel recepten als vroeger. Bovendien heb ben de kaalhoofdigen in sommige gevallen recht op twee prulken. Het blijkt dat de pruïkenfabrieken op het ogenblik overuren maken. De salarissen van de verpleegsters, die vroeger zeer laag waren, zijn ge stegen. Het gevolg is dat het nijpend gebrek aan verpleegsters langzaam wordt overwonnen. De meeste dok ters werken te hard, maar dit zal beter worden als er meer dokters op treden. Mensen die vroeger de dure Engelse dokters niet konden betalen, behoeven zich nu geen zorgen meer te maken. van definitieve attesten van goede herkomst, door bemiddeling van de 'oank of de wisselagent die voor de aangifte der stukken tussenbeide is gekomen. Wat aangaat de effecten die on dertussen reeds voorzien zijn van voorlopige attesten, meestal omdat de effecten verkocht werden, kan wor den medegedeeld dat de huidige houders dier stukken eerlang even eens zullen uitgenodigd worden om hun voorlonige bewijzen te ruilen tegen definitieve. Het spreekt echter vanzelf dat de ze beide verrichtingen slechts nor maal kunnen gedaan worden, indien er geen verzet betekend werd tegen de effecten in kwestie. Het voorlopig attest stelde alleen vast dat de aangifte gedaan werd binnen de voorgeschreven termijn. Het definitieve betekent daarenbo ven de zekerheid van het onbetwist- sterdam. Men begriiot dat de ver handeling dier effecten hierdoor aanzienlijk vergemakkelijkt wordt. En het innen der coupons ook. En een terugbetaalbaar effect zal niet langer het voorwerp u-'tmaken ven een restrictieve maatregel, vermits het dan vaststaat dat er geen ver zet is betekend tsgen bedoelde stuk ken en dezelve niet ontvreemd wer den gedurende de bezetting. Boven dien stelt Nederland be-iaalcic cie- viezénfaciliteiten ter beschikking voor de effecten met definitief at test, Wat sommige niet-courante Ne derlandse titels betreft, staat ds procédure nog niet precies vast. Ket kan gebeuren dat, men daar een weg zal volgen die in sommige 'detail» enigszins afwiikt van de voorgaande. Denkelijk in de zin van een eenvou diger procédure. in Franse genationaliseerde gas- en electriciteitsbedrijven zal denkelijk onze lezers meer interesseren dan de voorgaande rubriek. Met het oog op deze schadeloos stelling, werd tussen de Franse en Belgische Overheid zopas een over eenkomst getroffen die niet van be lang is ontbloot. Wij kunnen er on» echter niet van afmaken met een korte samenvatting. Derhalve moe ten wij dit bericht uitstellen tot volgende week. HET BEST.UIT VAN 17 JANUARI 1949 voorziet de van alle Belgische Effecten aan drager Neem tijdig uw voorzorgen om elke misrekening en schade te vermijden Deoonneer NU al uw effecten onder een vrij dossier bij de ZIJ VERVULT VOOR U ALLE FORMALITEITEN (cl 597) TEGEN EEN MINIEM BEWAARLOON. De jaarlijkse Algemene Vergade ring der aandeelhouders der N. V. Bank van Roeselare, ging door op Maandag 7 Maart in de zetel der vennootschap. De Vergadering werd voorgezeten door de Heer Alfons Van Coillie. De resultaten der Westvlaamse bank over het dienstjaar 1948 zijn zeer gunstig. D* winst beloopt na afschrijvingen 4.:,71.021,97 fr. Aan de aandeelhouders wordt een dividend ad 7 netto, hetzij 35 fr. per cou pon, uitbetaald. In de reserves wordt er een bedrag van 1.800.000 fr. ge boekt en verders een fiscale previsie gemaakt van 1.000.000 fr. Hier vol gen enkele cijfers gelicht uit de balans Deposito's: 305.000.000 fr. Uitstaande kredieten: 109.000.000fr. Kredieten voor invoer koonwaren27.000.000 fr. Wissels, overheidsfond sen en waardetaks: 179.000.000 fr. Het kapitaal en reser ves belopen tot: 35.000.000 fr. Het totale activa der balans: 382.000.000 fr. terwijl de omzet ln 1948 een bedrag bereikt heeft van 13 milliard frank. De resultaten mogen over de gehele lijn zeer bevredigend worden ge noemd. Wij verwijzen onze lezers naar het zeer interessant verslag voorgedragen aan de Heren Aandeelhouders op de Algemene Vergadering. Binnenlandse Lotenlening 1938. 1 LOT VAN 100.000 FRANK 125® Trekking van 5 Maart 1949. De uitslag van de 125o trekking van de Binnenlandse Fremielening 1938: 100.000 frank: Nr 200.452. 11 Loten van 25.000 frank: 131.166 132.130 138.339 173.234 204.141 221.053 239.470 246.006 253.941 279.240 292.731 Gemeentekrediet 1938. 124» Trekking van 4 Maart. 1 Lot van 500.000 fr.: reeks 258.477. 8 Loten van 25.000 frank: 119675 181305 219384 221597 229594 295G29 306361 33300& Koncroloten 1888.. 366» Trekking van 21 Februari. 1 Lot van 10.039 fr.: R. 3S723 Nr 23. 1 Lot van 2.000 fr.: R. 4419 Nr 15. 3 Loten van 1000 fr.: R. 67 Nr 17; R. 575 Nr 18 en R. 31516 Nr 8. 20 Loten van 750 frank: R. Nr R. Nr R. Nr 121 22 6978 G 14024 8 14638 13 14638 16 14344 25 1-8926 6 20860 2 21551 15 22964 6 26793 1 30039 19 30830 23 42298 22 44352 5 50509 24 54281 10 56169 19 58985 29 59480 19 Terugbetaalbaar met 405 frank zijn volgende loten: 67 121 575 698 1157 1624 4419 5147 6978 9035 10361 11265 11512 11831 12073 13338 14024 14638 14944 16639 16868 17736 18430 1S515 18634 18926 18940 23860 21651' 21S32 22090 22460 22964 24680 24785 25220 23306 26562 26793 26870 29218 30830 31200 31516 31873 32092 32S24 33665 33821 33915 34186 36029 33400 36723 37603 38497 39681 40941 41498 42263 43735 44151 44252 45343 46509 47474 47394 47472 47830 48420 50204 50226 50408 50509 51382 52339 53752 53762 54104 54135 54193 54235 54281 55691 53107 56169 56535 56805 58985 59301 59480. 68» TREKKING VAN 5 FEBR. Bij de 66» trekking van de Weder- opbouwlenlng (eerste schijf) is een lot van 2 miilioen frank gewonnen door Reeks 676 Nr 458 en een lot van 1 miilioen frank dooi' Reeks 1799 Nr 882. De andere obligaties van deze roei!» rijn aflosbaar met 1000 frank. na lezing, on* Wad in de bande» een uwer vrienden of buren dj» on* blad niet Lebben. U bewijst mr ons oen dien*t mee- Dank

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 8