Het Noord-Atlantisch Pact DE WEEK IN ONS LAND Aanpassing der Parlementszetels aan resultaten der Volkstelling Dat mogen we nooit vergeten Kravchencko wint zijn Proces tegen "Les Lettres Francoises Oostende's nieuwe Kursaal klaar voor het seizoen 1951 llfr--. Kinderen in nood BESTUUR en REDACTIE Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. 12 BLADZIJDEN KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN ZATERDAG APRIL 1949 BUITENLANDS OVERZICHT Bijzondere Treinregelingen met de Pcaosdagen iegerinpontwerp overgemaakt m® ei® Raad vast State Voorstel10 nieuwe zetels in Kamer en 8 in Senaat WINKELIERS OPGEPAST! ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 74 fr. Belgisch Congo 3.fr. p week Frankrijk Holland 3.fr. p. weck Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuw oort-Diksmuitfe en randgemeenten). minui 45» JAAR. N' 15. 9 Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitjever: J SansenGasthuisst'nat 19, Poperinge. Morgen, met Palm-Zondag, be gint de Goede Week. Zoals ieder jaar? Zo is 't! Zoals vele grote en kleine ge beurtenissen ieder jaar worden herdacht, grote en kleine, blijde en triestige; herinnering aan din gen die iets te betekenen hadden in 't leven van de gemeenschap, van een volk, van een familie of zelfs in ons persoonlijk leven. Kijk maar wat 11 November nog betekent voor een oud-strijder van '14-'18. De Goede Week? Zo noemen wij die week die ons herinnert aan de afschuwelijkste misdaad die ooit een volk bedre ven heeft; aan de vreselijkste verwensing die ooit door een na tie, een hele natie werd uitge sproken: «Zijn bloed kome over ons en onze kinderen! En toch de Goede Week! de Heilige Week, de Grote Week, waar die dag valt Goede Vrij dag»! de Verlossingsdag! Verlossingsdag! voor heel het mensdom. 'k Geloof het wel dat ieder jaar die grote, die enige gebeurtenis terugkeert. Hoe zou het anders? We begrijpen zeer goed dat we dankbaarheid verschuldigd zijn voor bewezen dienst. We zijn slimgenoeg om te weten dat er wel evenredigheid moet be staan tussen de bewezen dienst en de dankbaarheid. Van een kleine dienst maken we ons af met een simpel; ge zijt bedankt. Maar 't kan wel gebeuren dat die simpele dank-je onvoldoende is. Dan zeggen we gemeend: 'k zal 't nooit vergeten. Wie een ander 't leven redde, zou hij er niet mogen op reke nen dat die dienst inderdaad nooit vergeten zou worden? En toch! Vindt ge niet, onder vindt ge niet dat dankbaarheid in onze dagen een zeldzaam kruid wordt? Dat de mensen de dank baarheid als een last aanschou wen en toch nooit liever dan nu dienst bewezen worden? 'k Peize daarop, nu die Goede Week nadert. Onze Lieve Heer redde ons in derdaad. Maar om ons te red den stierf Hij en dan nog wel aan een kruis. Zouden wij dat ooit mogen vergeten? Het Kruis staat versierd bij ons in de Goede Week, want 't is eveneens de Kruisweek. Maar dat is niet genoeg. We moeten die week meeleven, we moeten die week werkelijk be leven. Palm-Zondag en we keren van de Hoogmis weer met het takje gewijde palm; dat nog verdeeld nroet worden; de keuken waar bij 't Kruisbeeld en 't wijwatervaatje een beetje palm gesteken wordt, en een takje in de lochting... het takje vermindert, als 't onder handen wordt genomen en ieder zorgen wil voor de plaats waar de gewijde palm t'huis hoort. Mor gen ga ik zelf naar de Hoogmis en kijke naar de Palmwijding en de Palnjprocessie. Ik zelf doe de palm meê en breng ze terug naar huis. Dat is geen commissie voor kinders. Witte Donderdag! Goede Vrijdag! Ja zeker, er is volk in de kerk, veel volk in de kerk; en de dag door komen mannen en vrouwen en kinders een half uur of een heel uur aanbidding doen en 's avonds is er weerom volk voor 't laatste vastensermoen of de avondplechtigheid. Ja zeker er is volk; maar de kerk zou moeten te klein zijn; en er zouden moe ten grote mannen zijn. Waar zitten onze «werklozen»?!... die uren aan een stuk kunnen lamen teren, uren aan een stuk aan de gevel van 't huis kunnen staan praten en zich dood vervelen, om dat ze niet weten wat doen! Goede Vrijdag... de Kruisver ering en de Kruisweg in de na middag. De Kruisweg? Nooit gingen de mensen meer hun eigen kruis weg» dan nu! Nooit gingen de mensen min de Kruisweg in de... kerk dan nu. Hebt ge 't onthouden hoe vroe ger na de Missen, 's Zondags, vele moeders de Kruisweg gingen vóór ze de kerk verlieten? Er bloeide in tal van parochies een confré rie van de wekelijkse Kruisweg. Nu zijn er mensen en families genoeg die hun kruisweg gaan, Imaar niet in de kerk! Die ver- geten dat men meer troost en hulp kan halen met «dien» Kruis- weg te gaan en dien groten i Kruisdrager te aanschouwen en I om hulp te vragen dan met al de... kletstroost van vrienden en geburen die toch maar ij dele woorden hebben om uw zeer te genezen. Kajotters en Kajotsters hebben vóór enkele jaren getoond wat jonge durf vermag. In tal van fabrieken, van werkhuizen en ate liers werd het Kruis versierd op Goede Vrijdag en werd in de na middag te drie uur het werk neer gelegd voor enkele ogenblikken. De groten hebben die... jongens laten begaan en eindigden met... meê te doen. De groten... volgden! En te stonden soms zelfs erover ver stomd hoe grote monden zwegen en eindigden met meê te bidden. Wie kan ten slotte loochenen dat zo er ooit iemand genegenheid en liefde toonde voor anderen het wel O. L. Heer was die onschul dig stierf voor ons? Op Goede Vrijdag moet ge een hert van ar duin hebben om geen dankbaar heid te gevoelen. OP 23 APRIL TREKKING DER KOLONIALE LOTE RIJ TE IEPER De trekking' van de 6« schijf 1949 der Koloniale Loterij zal in het openbaar plaats hebben op Zaterdag 23 April 1949, te 20 uur, in de Stadsschouwburg te leper. Te Parijs heeft het Gerechtshof dat in de zaak Kravchencko tegen Les Lettres Francaises het von nis moest vellen, uitspraak gedaan. Kravchencko werd in het gelijk gesteld en bij drie vonnissen werden C'aude Morgan, André Wurmser en de onvindbare Sim Thomas tot meer- oere boeten en schadevergoedingen veroordeeld. De boeten belopen in totaal 115.000 fr. en de schadever goedingen tot 150.000 fr. De vonnissen moeten daarbij in gelast worden in Les Lettres Fran- ?aises In de uitspraak wordt geen gewag gemaakt van de proceskosten, maar gezien Morgan en Wurmser veroor deeld zijn, zullen zij de kosten, wel ke meerdere millioenen bedragen, moeten betalen. De uitspraak werd op goedkeu rend gemompel van de toeschouwers onthaald. Over de kwesties van politieke re gimes werd geen uitspraak gedaan. Kravchencko verklaarde tevreden te zijn over de uitspraak. Goede Week, t'huis en in de kerk! En wijl t'huis alles wordt ge kuist, geschuurd, afgeborsteld.... op z'n Paasbest gezet, zonder dat er nog ergens een vlekje of een kobbcMet te bespeuren valt, gaan we ook eens met de vaagborstel, de schuurborstel of de... pluim- borstel in onze binnenkamer... ook daar mag geen stof meer liggen, geen kobbenet hangen in een hoek of een kant... de borstel er in! Zodat we met Pasen kraak net voor O. L. Heer staan, schoon als Eerste-Communicantjes. Die Goede Week komt iedêf jaar... Om ons dankbaar te stem men;... Want dat mogen we nooit ver geten dat de .dood van de Lieve Heer op Goede Vrijdag ons het leven bracht. PË VLAMYNCK. KRAVCHENCKO die van de Parijse Rechtbank een uitspraak te zijner gunste verkreeg, waar in bepaald werd dat Les Let tres Frangaises niet het bewijs had kunnen leveren dat Kravchencko gelogen heeft. De plaats waar te Oostende vroeger de Kursaalstond, is hele maal glad geschoren. Wij hebb'n dit beter kunnen zien, toen de slorm van 1 Maart de houten afsluitingen bad omvergeblazen. Nog' enkele weken en de burgemeester van Oostende zal de eerste steen leggen van het nieuwe feestgebouw, dat alleszins in gebruik moet kunnen genomen worden bij het begin van het seizoen 1951, hetzij over twee jaar. lang, 20 m. breed en 6 m. hoog zal zijn. Vervolgens zullen er brede teap- Langs deze weg deden wij reeds een oproep voor onze nood lijdende kinderen uit Oostenrijk. In West-Vlaanderen zouden wij er een honderdtal moeten ge plaatst krijgen. Nog steeds heb ben we veel plaats tekort, en de kinderen komen aan op 17 Mei. We hopen stellig dat er toch nog mensen zullen gevon den worden om die kinderen voor zes maanden een onderko men te bezorgen. Zo zullen wij niet verplicht zijn aan die kin deren het beloofde herstelverlof op te zeggen. Het zijn jongens en meisjes van zes tot dertien Jaar, met attest van den dokter, en verzekerd tegen ongevallen. Wil zo spoedig mogelijk uw aanvraag doen aan E. H. A. Kint, Caritas Catholica, Leen- straat 50, Roeselare. Bij voor baat danken wij U van ganser harte in naam van die ongeluk kige kinderen. EEN GEBOUW DAT EEN HECTARE BESLAAT Het nieuwe gebouw zal opgetrok ken worden op dezelfde plaats, daar waar de dijk een grote bocht be schrijft. Men weet dat een prijskamp werd uitgeschreven voor het beste plan van het feestgebouw te Oostende. De eerste prijs werd gewonnen door ar chitect Leo Ghynen van Antwerpen. Hij heeft echter zijn plan om eco nomische redenen moeten wijzigen. Het gebouw zal één hectare grond beslaan. De aanbesteding der werken zal onmiddellijk na Pasen gebeuren, zodat over enkele weken volop kan gewerkt worden. De werken mogen niet langer du ren dan twee jaar. En indien de om standigheden gunstig zijn. zal alles over anderhalf jaar klaar zijn. Wij mogen gerust zeggen dat daar mee Oostende's hoop in flinke toe ristische seizoenen, vaste vorm zal gekregen hebben en gewettigd zijn. PLAATS VOOR DUIZENDEN MENSEN De grote ingang zal gelegen zijn langs de kant van de stad, aan de Van Iseghemlaan. Eerst zal men in een grote hall binnenkomen die 40 m. pen komen die toegang geven tot een nieuwe hall van 60 m. lang en 20 m. breed. Van daar uit zullen alle zaten kunnen bereikt worden: Een concertzaal met 2.500 plaat sen, die kan aangevuld worden tot 3.000 en zelfs, indien de grote hall er bij begrepen wordt, tot 4.000 plaat sen. Die zal zeer modern zijn, met liften voor de muzikanten en rollen de plankenvloeren. Een music-hall-dancing met 1.500 plaatsen rond tafels, een draai ende toneel en het grootste comfort. Een restaurant, waar 1.500 eet malen ineens kunnen opgediend worden. Leeszalen langs de kant van Klein-Nice. Speelzalen met de modernste casino-inrichting. Er zai een bijgevoegde ingang zijn langs de kant van de zee en een wandelgang die de bocht van de dijk zal beschrijven. De voorgevel die men op de foto kan zien, zal 18 m. hoog zijn en ver sierd met ruiterstandbeelden. Het hippodroom en het nieuw ca sino zullen van Oostende ongetwij feld weer de koningin der badsteden maken. PRESIDENT TRUMAN onder wiens beleid zowel het Mar shall-plan als het Atlantisch Pact tot stand kwamen. HET GEWELDIGSTE PACT ALLER TIJDEN In alle perioden van de ge schiedenis heeft men bondge nootschappen gekend. Ten tijde der Griekse stadsstaten reeds' sloot men defensieve verdragen af. Toen kwamen de gouwéti, de graafschappen en hertogdommen en tenslotte de nationale staten der 19' eeuw. Steeds werden groepen steden of staten gedwongen dergelijke pacten af te sluiten uit vrees voor vijanden of mogelijke vijanden die machtig waren en imperia listisch waren aangelegd. Na de eerste wereldoorlog was men echter tot het inzicht geko men dat dit pactensysteem toch. geen bevrediging schonk, aange zien hst geen oorlogen had kun nen vermijden, omdat op een ge geven ogenblik de aanrander toch meent dat hij zijn slag zal thuis- halen. Dan begon men ook voor 't eerst van collectieve veilig heid te spreken en sloot men het volkenbondsverdrag dat de ondeelbaarheid van de vrede be zegelde en aan alle staten ver plichtingen oplegde in geval van oorlog om 't even waar. Men begon echter direct met een dwaasheid: collectieve veilig- icoordelijk voor hst gevoel van onveiligheid, dat het economisch herstel en de stabilisatie ver traagt. Kan nu gezegd worden dat Pet Atlantisch Pact dat gevoel van onveiligheid wegneemt? Voorlopig niet. Alleen wanneer er in Euro pa een sterke Amerikaanse of Westerse troepenmacht aanwezig is zal men zich hier betrekkelijk veilig gevoelen. Om dat te be komen zal er dus meer nodig zijn dan het Atlantisch Pact. Zo- ais wij reeds herhaaldelijk schre ven komt het er op aan een nieu we leen- en pachtwet van Ame rika te verkrijgen. Of het gevaar van oorlog nu verminderd of vergroot werd, is een vraag waar niet absoluut kan op geantwoord worden, want dat zal steeds afhangen van het land ivier.s heersers er de theo rie op nahouden dat een con flict tussen kapitalisme en com munisme onvermijdelijk is. en die elke poging om het Westen economisch op de been te helpen als een uitdaging beschouwen. Zoals daar juist gezegd, zal al les er van afhangen of het pact tanden zal hebben. Men is in Amerika zeker beslist het die tan den te geven. Mo,ar het bedrag van die militaire hulp en de om vang van het verdedigingsstelsel dient nog bepaald. Een ding staat vast, nl. dat de herbewapening van de V.S. en de uitrusting van Europa, de Amerikaanse regering voor een budgetair probleem gaat stéllen. Daar zien we dan dat een con servatieve coalitie, bestaande uit 'de Zuiderse democraten en de republikeinen, beschikt over de meerderheid in het Congres. Zij heeft President Truman's pro gramma reeds volledig in de war gestuurd. Zij is o.m. scherp ge kant tegen elke verhoging van de belastingen. Daarentegen is zij voorstander van een uitbreiding van de luchtmacht, waardoor het 'pudget voor het fiscale jaarbe ginnend op 1 Juli, met een mil liard tot anderhalf milliard dol lar zal verzwaren. In de veronderstelling dat de uitrusting van Europa een mil liard en een kwart dollar zal ver gen, mag er voor het komend fis caal jaar een tekort op de be groting worden voorzien van drie milliard dollar. Het is dan ook geen wonder dgt Sengtor Taft, die de anti- TUTT-IU' '-..T' 'T§ Copy vao het nieuw ontwerp -y -• der Oostendse Kursaal. iedereen zou meedoen. Welnu Amerika trok zich onmiddellijk weer in zijn eigen schelp terug, zodat de Volkenbond direct een doodgeboren kind was. Zo ging het dan stilaan weer naar het evenwicht en pac tensysteem. Het Hitleriaans ge vaar rees en Mussolini iverd door een paar Westerse onhandighe den (denk aan de Brenner in 1937) in de armen gedreven van de Duitse dictator. Dat ging naar het anti-Kominternpact om aan te landen bij het Duits-Russisch niet-aanvalsverdrag... en bij de tweede wereldoorlog. En toen zei men weer: one world, wat slechts een nieuwe formule was voor: collectieve vei ligheid. Er kwam het handvest van San Francisco, de U.N.O. met zijn veiligheidsraad en zijn droom van een internationaal leger dat er nooit kwam en in de nabije toekomst niet komen zal. En deze keer was iedereen er bij, toch zeker al de groten. Al thans in theorie, xoant in FEITE saboteerden de communisten het gehele spel, overrompelden zij de helft van Europa, trachtten zij geheel Azië te veroveren en zijn zij de wapens aan 't smeden waarmee ze de gehele wereld aan hun doctrine en hun regime wil len onderwerpen. Daardoor werden de vredelie vende volkeren dan ook in het verioeer gedreven, en moesten zij naar de middelen uitzien om zich niet een na een of gezamenlijk door de Sovjetbeer te laten op slokken. Dat werd dan het Noord-Atlan tisch Pact, dat op 4 April 1949 te Washing ton onderteicend werd. Dit pact is het machtigste defen sief verdrag dat ooit in de wereld werd afgestoten. En het was nood zakelijk aangezien de vrije we reld. thans voor de geweldigste bedreiging staat die men ooit in de geschiedenis heeft gekend. Practisch zijn ive daarmee te ruggekeerd in het systeem der verdragen en van het evenwicht dat tot nu toe nog niet bekwaam bleek de vrede te kunnen hand haven. Zolang de Sovjets dan ook weigeren een ernstige internatio nale organisatie te helpen uit bouwen, is er maar één oplos sing: wij moeten onbetwistbaar de sterksten zijn. HET PACT MOET TANDEN HEBBEN Het Kremlin, mitsgaders alle epigonen, schreeuwen nu natuur lijk dat het een aanvalspact is, dat het in strijd is met de keure van de verenigde volkeren, dat het indruist tegen de Frans-Rus sische en Brits-Russische verdra gen, dat het tegen de beslissin gen van Yalta en Potsdam in gaat, enz., enz. Het Kremlin vergeet echter één zaak en het is dat het Atlantisch Pact de logische uitkomst is van de politiek van het Politbureau in de U.N.O. en vooral er buiten. De staatsgreep te Praag is er de rechtstreekse aanleiding toe ge weest. Onmiddellijk werden in Amerika de algemene dienst plicht ingevoerd en de kredieten voor de herbewapening gestemd. Sedertdien hebben de gebeur tenissen icellicht uitgewezen dat Rusland beslist heeft de oorlog te vermijden. Maar het wenst ze ker al het mogelijke te halen uit de koude oorlog en hierbij is de aanwezigheid van het Rode Leger in het hart van Europa een grote troef. Dit feit vooral is verant- heid veronderstelt immers dat' T>elastiiigsgroöp aanvoert, zich uiterst sceptisch uitlaat over de Europese herbewapening en een groter inspanning op dit stuk van de Europese landen vergt dan of ficieel voorzien was. Het pact zal ons ongetwijfeld nieuwe inspanningen en offers vragen. Maar die offers mogen niet zo zioaar zijn, dat het eco nomisch herstel van West-Europa erdoor in het gedrang komt. Het zijn de strategen van de koude oorlog en niet die van de oorlog tout court die de toon moeten aangeven. En de strategie van de koude oorlog bestaat, wat het Westen betreft, uit twee delen: economisch herstel dat de Wes terse communisten de wapens uit de handen slaat, en stabiliteit dank zij een defensief pact dat het gevoel van onveiligheid ver- IIEER DEAN ACHESON DE ZETELAANPASSING EN VERVROEGING VAN VROUWENSTEMRECHT MEERDERHEID IN KAMERCOMMISSIES VOOR DE ZETELAANPASSING Door Minister Vermeylen werd in de Kamer de wetsvoorstellen inge diend inhoudende o.m. de aanpas sing der parlementaire zetels aan de uitslagen van de jongste volkstelling' en het vervroegen van het vrouwen stemrecht. In de toelichting welke het wets voorstel op de zetelaanpassing voor afgaat wordt evenwel vastgesteld dat ei geen eensgezindheid over de ze telaanpassing onder de bevolking be staat en dat de verschillende Minis ters bij de stemming hun vrijheid zullen bewaren. Volgens het Regeringsontwerp voor de zetelaanpassing zal de nieu we indeling van de Kamer er als volgt uitzien: Antwerpen Brabant <ïe huidige staatssecretaris van de West-Vlaanderen U.S.A. die veel bijbracht tot het Limburg- tot stanilkomen van het Atlantisch Pact. mindert en derhalve het econo misch systeem bevordert. KOUDE OORLOG EN EIGENLIJKE STRATEGIE Bij het Atlantisch Pact zijn niet alleen de vijf landen van het Verdrag van 'Brussel en an derzijds de U.S.A. en Canada be trokken. Reeds sloten Noorwegen, IJsland, Denemarken, Portugal en Italië er bij aan, en over Grie kenland en Turkije wordt gespro ken als over mogelijke nieuwe ondertekenaars. Dat Denemarken, Noorwegen en Italië dat doen,, zij die onmiddel lijk onder Russische bedreiging leven, is reeds een bewijs dat die landen het pact als iets meer aanzien dan als een zuivere di plomatieke geste, en dat zij er werkelijk veiligheid van verwach ten. Anderzijds vermijden zij aldus ook in het binnenland een lange periode van onzekerheid die an ders door de communisten zou gebruikt worden om de vrees voor oorlog uit te buiten. Van zuiver strategisch oogpunt uit bekeken menen xoij noentans dat die uitbreidina van het pact het Westers defensiesysteem niet verstevigt. De Russische macht is een geconcentreerde machtT Het Westers verdedigingsstelsel zou dus ook móeten geconcentreerd zijn op een kern bestaande uit de U.S.A., Canada en de landen van het Verdrag van Brussel. Er zou dan ook, naar ons oor deel, bij het tanden geven op een dubbele manier moeten te loerk gegaan worden, al naar ge lang het gaat om de landen van het Pact van Brussel of om de andere West-Europese landen. Het is immers voor de veilig heid van Noorwegen of Portugal niet nodig dat zij zo sterk be wapend zijn als Engeland en Frankrijk bv. Wat van belang is, is dat zij gedekt worden door het pact en dat dit pact over een sterke geconcentreerde macht be schikt die de Russen ernstige schrik inboezemt. 5-4-'49. V. WESTERLINCK. Met de Paasdagen, inzonderlijk ter gelegenheid van de Handelsfoor te leper, worden zcwel door de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen als door de Nationale Maat schappij der Buurtspoorwegen, bijzondere treinen en trams in gelegd. De uurregelingen dezer bijzondere treinen en trams zul len we in ons volgend nummer van Pasen volledig mededelen. Bij artikel 49 van de Belgische Grondwet wordt bepaald dat het aantal volksvertegenwoordigers be paald wordt in verhouding tot de be volking, één volksvertegenwoordiger per 40.000 inwoners. Sedert de afkondiging nu van de wet van 2 Juni 1856. waarbij een tien-jaarlijkse volkstelling werd voor geschreven, werd het aantal volks vertegenwoordigers steeds aan het resultaat van die tellingen aangepast. De laatste volkstelling voor de oor log werd gehouden in 1930. Ze gaf een bevolking aan van 8.092.004 en het aantal volksvertegenwoordigers werd dus vastgesteld op 202. De tel ling van 1947 gaf als bevolkingscij fer 8.512.195, zodat het aantal Ka merleden op 212 zou moeten worden gebracht, indien men de traditionele regels toepast. De ministers bij de stemming in het parlement zullen de houding mo gen aannemen die zij verkiezen. Volgens het ontwerp van de regering wordt het aantal volksvertegenwoor digers van 202 op 212 gebracht, en dat der senatoren van 167 op 175. VERDELING DER NIEUWE ZETELS De nieuwe kamerzetels worden als volgt toegewezen Antwerpen 2 Brussel 2; Turnhout 1; Brugge 1; Roeselare-Tielt 1Gent-Eekloo 1 Hasselt 1; Tongeren-Maaseik 1. De Senaat zal 8 leden meer tellen van wie 5 rechtstreeks gekozen, 2 pro vinciale senatoren en 1 gecoöpteerde. De rechtstreeks gekozen senatoren zullen ten getalle van 106 zijn d.i. de helft van het aantal volksverte genwoordigers. De nieuwe zetels zijn als volgt toe gewezen: Antwerpen 1; Brussel 1; Kortrijk 1; Gent-Eekloo 1 én Hasselt- Tongeren 1. Twee nieuwe provinciale senatoren zullen worden gekozen n.l. 1 in Oost-Vlaanderen en 1 in Brabant. Het aantal gecoöpteerde senatoren stijgt van 22 op 23 wat de helft is van het aantal provinciale senatoren van Financiën, eveneens voor de ra- Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik Namen Luxemburg huidige 29 42 22 9 29 32 24 9 6 nieuwe 3 2 2 2 1 202 10 Voor de Senaat worden de zetels verdeeld naar rato van één per 80.000 inwoners. huidige nieuwe Antwerpen 15 1 Brabant 21 1 West-Vlaanderen 11 1 Limburg 4 1 Oost-Vlaanderen 14 1 Henegouwen 16 Luik 12 Namen 5 Luxemburg 3 Betreffende de provinciale sena toren werd geen enkel ontwerp neer gelegd. Ingevolge de uitslagen der volkstelling zullen de provincies West-Vlaanderen en Brabant, éép. provinciale senator bijkrijgen, waar door automatisch het aantal ge- coöpteerden met één zal vermeerde ren. Om de Walen niet te misdoen heeft de Regering in haar ontwerp gemeend geen zetels te moeten af nemen in de Provincies (Waalse) waar de bevolking verminderd is en dit aldus niet in aanmerking dient genomen. Men leze hierover onze Brief uit Brussel Het ontwerp inzake vrouwenstem- iteeht voorziet dat zo een verkiezing' moest doorgaan voor 21 Juli e.k. de vrouwen toeh stemgerechtigd zouden zijn. Beide ontwerpen werden reeds door de afdelingen van de Kamer, lukraak door loting aangesteld, be handeld. In alle afdelingen kwam een meerderheid tot stand ten voor dele van beide ontwerpen. De vinnig- ste tegenstanders waren de Waalse Socialisten Piérard en Soudan, als mede oud-Minister De Lattre. In het algemeen stemden de C.V.P. en Vlaamse Socialisten van de Kamer voor, de Waalse Socialisten en de Communisten alsmede het grootste cieel der Liberalen tegen. ZETELAANPASSINGEN IN HET VERLEDEN Wij hebben in ons land reeds tien maal een aanpassing der parlemen taire zetels gekend aan de uitslagen van de volkstelling en wel in 1847, 1859, 1866, 1878, 1882, 1892, 1902, 1912, 1925 en 1936. Die aanpassing is tel kens gebeurd steunend op het bij de Grondwet toegelaten maximum. Op te merken is dat die aanpas singen geregeld zijn gevolgd op de publicatie van de uitkomst der volks telling. Aldus hebben de volkstellin gen van 1880, 1890, 1900, 1910, geleid tot de wetten van 1882, 1892, 1902 en 1912. De aanpassing van 1925 is niet een gevolg van de uitkomsten dei- volkstelling, doch is geschied inge volge de toevoeging van de Oost kantons bij het grondgebied. De jongste aanpassing geschiedde slechts zes jaar na de volkstelling ingevolge de Kamerontbinding van October 1932. BIJ DE VERJARING VAN HET IN •WERKING TREDEN VAN DE MARSHALL-HULP Op 3 April JI. was het de eerste verjaring van het in werking treden van het Marshall-plan welke aan West-Europa in die korte tijdspan ne van een jaar reeds zoveel hulp bracht. Bij deze verjaring hield de Heer Spaak voor de Amerikaanse Radio een toespraak, waarin hij er op wees dat het Marshall-plan binst het ver lopen jaar reeds tot onverhoopte re sultaten had geleid. Hr Spaak drukte tevens zijn vertrouwen uit voor wat de toekomst betreft. Na Hr Spaak sprak Prof. Masoin, financieel adviseur van de Minister De kaart hierboven gedrukt geeft U een duidelijk beeld van de schomme lingen in de bevolkingscijfers va» 1930 en 1946 en van de nieuwe voorge houden aanpassing der Parlementszetels. Voor Brabant leze men als nieuw aantal zetels het cijfer: 44» aio om de bevolking van de V.S. van. Amerika namens Beigië te bedan ken voor wat betreft het Marshall plan. In België zelf spraken Zondag jl. Ministers Eyskens en Moens de Fer- nig voor de radio te Brussel om eveneens te wijzen op wat België totnogtoe te danken heeft aan de Marshall-hulp. Over de betekenis van deze Mar shall-hulp verwijzen wij verder naar enze Financiële kroniek welke in ditzelfde blad verschijnt. BELANGRIJK BERICHT Al onze peperkoeken zijn uitslui tend onder eigen fabrieksmerk verpakt en worden nooit onder een vreemde verpakking verkocht. DE WERKENDE BIÊ MAES-ROMMENS- (d-1151) POPERINGE NIEUWE FACILITEITEN VOOR IN- EN UITVOER MET NEDERLAND BELGEN MOGEN 75 GULDEN MEDENEMEN In het kader van de Benelux-ak- koorden werden thans van Neder landse zijde enkele maatregelen ge nomen ter vergemakkelijking van het personenverkeer tussen België en Nederland. Het bedrag aan Nederlands geld, dat. door ingezetenen van Bèlgië en Luxemburg die in het bezit zijn van een paspoort, in Nederland imag wor den ingevoerd en uit Nederland mag worden uitgeroerd is van 30 gulden tot 75 verhoogd. Niet-ingezstenen, ongeacht in welk land zij wonen, mogen van die zelf de datum af de goederen voor per soonlijk gebruik, welke zij in Neder land hebben gekocht of op andere wijze hebben verkregen, zonder meer uitvoeren, indien de waarde dier goederen niet meer bedragt dan 100 gulden. Uitvoer van goederen tot een hogere waarde zal worden toege staan, indien wordt aangetoond, dat de goederen tot een hogers waarde zijn gekocht met guldens welke op geoorloofde Wijze riin verkregen. Een andere faciliteit behelst de vrijstelling van bels riing voer uit de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie ingevoerde goederen voor per soonlijk gebruik indien de waarde van deze goederen niet meer be draagt dan 25 gulden. Eerstdaags wordt ook een regeling- verwacht voor het auto-verkeer tus sen beide landen. 550.009 VREEMDELINGEN IN BELGIE Vólgens een verklaring van de Mi nister van Justitie in het Parlement blijkt dat er thans 550.000 vreemde lingen vertoeven in België tegenover 320.000 in 1939. Onder die 550.000 zijn er 72.000 Italianen en 30.000 ver plaatste personen welke in onze mij nen werken. In elk geval stelt men vast dat de 550.000 vreemdelingen (w.o. 20.000 clandestiene) toch 7 t.h. der bevol king vertegenwoordigen en meehel pen om 12 kamerzetels te bepalen, ofschoon zij eigenlijk aan ons poli tieke leven geen deel kunnen of mo gen nemen. RIJST WELDRA VRIJ Uit een Ministeriëel antwoord blijkt dat voor April, Mei en Juni e.k. een rantsoen van 250 gram rijst zou zijn verzekerd en dat nadien de verkoop van dat 'voedingsprodukt vermoede lijk vrij zal worden. MIST VEROORZAAKTE GROTE WERKLOOSHEID TE ANTWERPEN Tengevolge van de mist die vorige week boven kust en de monding van de Schelde hangen bleef konden veel schepen de haven van Antwerpen r.iet binnenvaren wat een verhoog de werkloosheid onder de havenwer kers tot gevolg had. Op Donderdag der vorige week werden aldus niet min dan 8.809 st.empelaars aangetekend. WEDERUITRUST7XGSBONS VOOR LANDEOUWAEBEÏDERS De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg werd gemachtigd ter ad vies aan de Raad van State een wetsontwerp voor te leggen, houden de wijziging van art 1 van het wetsbesluit van 28 Februari 1947, waarbij de voordelen van de huis houdelijke wederui trusting worden uitgebreid tot de landarbeiders. MINISTER HUYSMANS STELT JEUGDGROEPERÏNGEN OP ERGERLIJKE WIJZE IN HET NADEEL Voor 1949 werden bij besluit van het Ministerie van Openbaar Onder wijs toelagen ten bedrage van 5300.000 fr. verstrekt aan de jeugd- groeperingen. Hoe de verdeling ge schiedt werd bepaald bi'j besluit wel ke in het Staatsblad is verschenen. Wijl echter de Katholieke jeugd- groeperingen 85 of 90% zouden moeten ontvangen ingevolge hun aantal en prestaties ontvangen zij van Minister Huysmans slechts 40% der subsidies. Het mooiste is nog wel dat Minis ter Huysmans dit verdelingsplan heeft opgemaakt in strijd met de zienswijze van de Nationale Raad voor de Jeugd, waarin alle stich tingen vertegenwoordigd zijn. En let wel, van de 15 leden zijn er maar 6 katholieken. (Zie vervolg op 5* blad Veel winkeliers uit onze ste den en gewesten hebben zich la ten beetnemen door den aankoop van een zogenaamde stekbak of loterijbak. Wij vestigen hunne aandacht op het feit dat het gebruik van dergelijke spelen verboden is, en strafbaar. Een loterij is slechts toegelaten met vergunning van de openbare besturen. Wij raden de winkeliers ten zeerste aan deze dingen uit hun winkel te verwijderen, zoniet zui len zij strafrechterlijk vervolgd worden. •i

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1