Hui luwen Woi jbouw Terug naar normale toestanden Muxiektoriiooien in West-Vlaanderen De teleurgang der Diamant industrie in West-Vlaanderen Dit jaar komen de Muziekkorpsen van 2e Categorie aan de beurt- OPENBARE WERKEN EEN STOER VLAAMS GESLACHT TE ZONNEBEKE A. VAN DE WALLE-VANNESTE VEURNE. De roem van 't Oud Bisdom leper SCHUI HET WEKELIJKS NIEUWS «UT FLOS Een oude spreuk zegt: <11 faut souffrir pour être belle.» «Men moet wat kunnen afzien om schoon te zijn. Die opvatting is heel wat vergeten in onze eeuw van technische vooruit gang. Te Parijs, ville lumière, wordt heden ten dage in de schoonheids instituten als ideaal vooropgesteld: een slanke en sportieve silhouet, fijne spieren en ledematen en een open, energiek gelaat. Dat ideaal kan ge makkelijk bereikt worden zonder kwade gevolgen voor de gezondheid. Marie Marelli, een gekende figuur op gebied van schoonheidszorgen, geeft de volgende raadgevingen: «Doe geen enkele buitensporigheid vooral niet aan tafel; ga goed de voornaamste functies na van het organisme. Ver mijd het onaangename en vermoeiend werk, dat eveneens kwade terugslag lieeft op humeur en moraal. Ongelukkig is dat allemaal groten deels onmogelijk in het praktisch le ven van de vrouw. Daarom gaat deze haar toevlucht nemen tot allerhande crèmes, gelijk dewelke, en schmink- middelen en abluties, om te verhel pen aan vroegtijdige misvorming van het gelaat of stoornissen van wezens trekken. Vrouwen maken vooral ge bruik van maquillage om een lelijke huid te verbergen of een rode blos te veinzen, en ze vergeten dat het eerste doel voor al het andere is: een mooie huid. Met goed uitgekozen schoonheidsmiddelen is dit gemak kelijk te bekomen. Daarbij kunnen zeer weinig vrouwen zich behoorlijk schminken. Gewoonlijk wordt er een laagje opgesmeerd, de wangen en de lippen roodgeverfd, gelijk welke kleur (later zullen we zien welke kleur moet gebruikt), de wenkbrauwen wor den ook nog zwartgemaakt en de oog vlerken blauwgeverfd, en men denkt dat men mooi is... De gekende Franse schrijver Du- hamel schrijft in zijn boutade: «Scè nes de la vie future»: «Die mooie benen, klaarblijkelijk in serie ge maakt, waar worden die gefabrikeerd Wat doen die Amerikaanse dames toch om zulke mooie benen te krij gen. allemaal gelijk?...» Het antwoord, zegt Marie Marelli, ligt voor de hand: alle middelen zijn dezelfde en hebben hetzelfde effekt in Europa als in Amerika. Maar de Parijse vrouw zegt seriewerk niets. Zij wil: kracht, originaliteit en relief! Hier schminken de vrouwen zich en gebruiken crèmes zonder DOEL. Ze kennen hun eigen schoonheid niet, ze maken van zichzelf een standaard type dat vals is; neen, iedere vrouw moet haar eigen geheime schoonheid ontdekken en doen uitkomen; dat heet originaliteit, relief en kracht. De ware schoonheid is niet benaal; ze is niet: zijn als een ander. Een vrouw die haar eigen schoon heid ontdekt, kan de volmaaktheid er van bekomen die enig zal wezen; een bloems als geen andere; en zij die het niet is, moet het worden, omdat zij het is en het niet weet... (1108) ELDANGE. Ai wie liefhebber is van muziek en een of ander muziekkorps van on ze Provincie genegen is herinnert zich zonder twijfel het zo suksesvol tor nooi voor de muziekkorpsen van 3* categorie welke in 1948 door het Pro- viniaal bestuur ingericht werd, dat door zovel en met spanning gevolgd werd. Ter bevordering van het muziekwe- zen in onze gouwen wil ons Provin ciaal Bestuur dit jaar nog een stap verder zetten en heeft thans aange kondigd dat de korpsen gerang schikt in de tweede categorie aan de beurt zullen komen. In welke steden of plaatsen en op welke data dit tweede tornooi zal doorgaan werd evenwel nog niet bekend gemaakt de inschrijvingen moeten immers eerst binnen zijn maar intussen werd het reglement geldend voor 1949 openbaar gemaakt. Dit reglement luidt thans als volgt: Art. 5. De tornooien zullen plaats hebben in de loop van Juni 1949 op naderhand vast te stellen data en in gemakkelijk te bereiken centra van het gebied waarin de maatschap pij haar zetel heeft. De plaatsen van optreden zullen, na indienen van al de aanvragen, aangewe zen worden, aldus betrachtend dat de verplaatsing van de maatschappij en met minimakosten kan gebeuren De tornooien zullen op een openba re plaats geschieden, telkens op een Zondag namiddag. In geval van slecht weder zal het tornooi in een zaal plaats vinden. De volgor de in de optreding op een bepaalde Zondag en op een bepaalde plaats zal bij loting geschieden, onmidde- lijk vóór de aanvang van 't tornooi. Ter gelegenheid van die loting zal medegedeeld worden welke stukken zullen moeten uitgevoerd worden. Art. 6. De aanvraag tot toetre ding moet ingediend worden vóór 15 April 1949 volgens de daartoe speci aal opgemaakt bijgevoegd inlich tingsformulier, te sturen op adres van de Heer Secretaris van de Pro vinciale Commissie voor Muziektor- nooien, Burg, 4, te Brugge. Bij deze aanvraag dient een lijst van de le den gevoegd (naam, voornaam, adres, beroep) met opgave van instrument en datum van aanneming in de ver eniging. Wijzigingen welke naderhand tussenkomen, zullen dadelijk dienen gesignaleerd. Art. 7. Ieder deelnemende kring zal een premie ontvangen waarvan het bedrag allerminst 1.500 Pr. zal zijn. Bovendien kunnen aan de best geklasseerden, prijzen toegekend wor den. Wie 85 punten of meer bekomt zal naar de 1" Afdeling opschuiven; een eervolle vermelding wordt toe gekend aan de maatschapeijn welke 75 tot 84 punten behalen; van 60 tot 74 punten verkrijgt de eenvoudige vermelding. Worden in principe naar de 3' Afdeling verwezen, zij die geen 60 behalen; zij worden nochtans tot het volgend tornooi in de 2" Afdeling toegelaten worden, maar het behoud in die afdeling zal maar verzekerd kunnen worden voor zoveel bij die nieuwe proef 60 punten bekomen worden. Art. 8. Het gemeentebestuur, al- whar het tornooi zal plaats grijpen, zal uitgenodigd worden om de nodi ge maatregelen tot slagen van het tornooi te nemen. Art. 9. Verplaatsingskosten, schrijversrechten, en aankoop van de stukken zijn ten laste van de deel nemende kring. Art. 10 Onvoorziene gevallen en betwistingen worden door de ju ry beslecht. P.S. Maatschappijen welke nog niet geklasseerd zijn, kqnnen vóór 15 April 1949 een aanvraag' om rang schikking in de 2" afdeling indienen. REGLEMENT VOOR 1949. Art. 1. Ten einde de bedrijvig heid van die muziek verenigingen (harmonies en fanfares) te helpen bevorderen, wordt in 1949 een mu- tiekternooi ingericht onder de maat schappijen welke, als gevolg van het classificatiebezoek van 1939 of wegens opschuiven in het tornooi 1948. in de 2° Afdeling werden gerangschikt. Art. 2. Om te kunnen mededin gen zijn volgende voorwaarden ge steld a) de maatschappij moet sedert meer dan 3 jaar bestaan. b) zij moet gedurende die tijd re gelmatig werkzaam zijn gebleven. c) zij moet optreden met haar re gelmatige leden, d.i. leden die se dert ten minste een jaar medespe len; het is verboden toevalligs ele menten voor de gelegenheid aan te werven; het wordt evenwel geduld dat de muziekchef de leider zij van meer dan een maatschappij. d) de maatschappijen moeten op treden met minimum 30 uitvoerende leden, daarin zijn niet begrepen: de muziekchef, de klaroeners, de mars- trommelaars en de vaandrig. Art. 3. Ieder maatschappij zal gehouden zijn twee muziekstukken uit te voeren waarvan de duur van elk op ten minste 8 en ten hoogste 15 minuten is bepaald; zij zal er 5 moeten opgeven ten einde aan de jury toe te laten een keus te doen; van die 5 zullen er ten minste twee van een Belgische auteur zijn. De voorkeur dient gegeven aan stukken, opzettelijk voor harmonies of fanfa res geschreven of aan voor deze maatschappij overschreven orkestmu ziek, met uitsluiting van fantaisies, op opera's of operette's. De dag zelf van het tornooi zal de jury medede- lèn welke twee stukken zullen moe ten uitgevoerd worden. Art. 4. De tornooien zullen het op schuiven naar een hogere afdeling mogelijk maken. UmAfmfMWWIAWWWWMVVtfW IN HET ARRON. IEPER (vroeger rue de Ia Meuse, 65) Kwaliteit DÜMONCEAU, dus de beste. Tel.: 26.23.37 EERLIJKE PRIJZEN BRUSSEL BR1 (d-1109) VIJF GENERATIES den in de ouderdom van 85 '5 jaar. Louise trad tweemaal in het huwe lijk en schonk het leven aan 3 kin- ders, 2 meisjes en een jongen; ze is thans sedert zeven jaar weduwe. Haar oudste dochter, Hermenie Vuyl- steke, werd geboren de 12 Me! 1386, is dus 63 jaar oud. ze schonk het leven aan 16 kinderen, waarvan er thans nog acht in leven zijn, vier jongens en vier meisjes. Bertha De- croix, dochter van Hermenie, werd geboren de 20 Oktober 1908, is dus 40 jaar, en liet 8 kinderen het levens licht aanschouwen, waarvan thans nog 6 in léven. Georgette Bouquet zag het levenslicht de 8 Juli 1930, 19 jaar, zodat Louise Raes haar over grootmoeder is. doch Georgette heeft reeds twee kinderen waarvan het oudste, Jeannine Devoghel, geboren werd de 27 Januari 1947. Louise Raes de overovergrootmoe- der, overgrootmoeder, grootmoeder en moeder, is nog flink te been en leest nog dagelijks haar dagblad, zo dat het niet te verwonderen ware dat ze nog een geslacht verder zou mogen aanschouwen, hetgeen we haar bij ons heengaan van harte wensten, en komt ge me dan nog eens trek ken», zei ze. Beloofd hoor, Louise. Verbazende Nieuwigheid in de Toevallig kwam het ons ter ore dat te Zonnebeke op de Cité, gele gen langs de baan Zonnebeke-Lan- gemark een stoer Vlaams geslacht woont, dat vijf generaties telt. We hadden de personen in kwestie ver wittigd van onze komst om ze te kunnen op de gevoelige plaat vast leggen. Dit bleek vrijwel onnodig gezien alle familieleden daar onmid dellijk in het ronde woonden op geen 50 meter afstand van mekaar, dit was dan ook een echt buitenkansje. Het oudje, Louise Raes, werd ge boren de 30 April, 11865, zodat ze thans 84 jaar oud is. In haar ouder lijk huis waren ze met tweeën, twee zusters, deze stierf twee jaar gele- Volksvertegenwoordigers en Senato ren, dat vraagstuk welwillend zullen onderzoeken teneinde het voortbe staan der West-Vlaamse diamantin dustrie mogelijk te maken. Hier is voor hen schoon werk weggelegd. Want als het steentje gaat varen zijn er niet alleen de werklieden maar ook de handeldrijvende mid denstand wel bij. water en brood, Grimminck wilde niet Hoewel de gegevens over Rams- kapelle zeer schaars zijn, ze tonen ons gelukkig aan wat hij daar deed, hoever hij reeds gevorderd was op de baan van heiligheid, gebed en boete en hoe hij met reuzenstappen vooruitschreed op de weg hem door God uitgestippeld. Zijn pastoor zal hem wel dikwijls tot voorzichtigheid aangemaand, en ja, beknord heb ben Eet en slaap toch eens gelijk verstandige mensenmaar de ka pelaan wist het zo kalm weg te schikken dat hij toch zijn lievelings- kost mocht eten en waken naar beliefte. De meid was er in alle ge val zeer gemakkelijk mede: de ka pelaan heeft nooit over haar eten of de manier van 't bereiden ge klaagd! Grimminck verbleef bijna twee jaar te Ramskapelle: van 24 Okto ber 1700 tot 8 Juni 1702. Gedurende die twee jaar kreeg hij wel bezoek van zijn flier-flodderen- de zusterde freule Marie-Fran- Soise. Stillekens liet hij de pastoor verstaan, dat ze wat eigenaardig was, dat vader en moeder zo vroeg gestorven waren... De pastoor nam de verzachtende omstandigheden aan, maar als hij die jonge sprink haan zag zwieren en zwaaien was hij blij dat het zijn zuster niet was. En zie toen kwam plots het nieuws. Het was een mooie Juni dag met een machtig-stralende zon. De bloemen bloeiden zo geurig... Het was zo rustig te Ramskapelle, en daar kwam het nieuws dat de ka pelaan weg moest, dat de bisschop hem tot pastoor benoemde te Zuid- GEWICHTIG» BANKET Dezer dagen had te Rijsel een bij eenkomst plaats van de nieuwe Rij- selse club der 100 kg. «-wegenden en THecto-clufo uit Meenen. De leden van deze club wier leuze goed leven en niet vermageren 4s hebben tijdens het banket metter daad bewezen dat het hun er.nst is met het nakomen van hun devies. Bovendien wensen zij het publiek door hun voorbeeld -aan te sporen, om vloeibare en vaste producten te verbruiken ten einde de werkloosheid en de overproductie te voorkomen Vijf gewichtigepersonages van de nieuwe vereniging, die met een ruimeauto aankwamen, wogen samen niet minder dan 629 kgr. Bij het nagerecht werd een warme op roep gedaan, opdat' allen er zouden voor zorgen dat de tonnemaat bij de aanstaande bijeenkomst zoveel moge lijk zou toegenomen zijn kote. De Ramskapellenaars zagen hem met lede ogen vertrekken. Dat was er ene die deed wat hij zei. De armen en zieken treurden er om, want hij was hun vriend en vader. Zo verliet hij Ramskapelle alwaar tot heden toe de gedachtenisse van zijne deugd en mildheid niet en is verdwenen». (Danes). Na zijn ver trek kwamen de Carmelieten van Nieuwpoort om de vroughmesse te doen totdat zijn opvolger be noemd werd. Gerust mocht hij het nederige dorpje verlaten: hij had er zijn werk gebouw volbracht. De oude kerkrekeningen bewijzen dat men hem ook daarvoor betaald heeft: Carolus Grimminck cap. over ses maenden en ses daghen: pensioen van den XXIII" Oct. 1700 tot den lesten April 1701Mogen veel mensen eens ondervinden hoe God hem voor het aldaar gedane werk heeft beloond. Want de mensen be talen de last van hart en ziel niet; Gods rekeningen echter voldoen ook hart- en zielewerk. De enige officiële stukken of be ter stukjes van Grimnr.nck's leven te Ramskapelle zijn dat regeltje over zijn pensioen, en bij zijn ver trek, het volgende nog korter: Heere Carolus Grimminck hiere vertrocken is den VIII Juni 1702 (Vervolgt) ARMSTRONG ASFALT TILE imSiü Amerikaans!1 Buigzaam. Warm. Geluiddempend. Rijke Kleuren. Gemakkelijk te onderhouden! - Kan geplaatst worden op: OUDE VLOEREN BETON PLANKENVLOER. Verkocht en geplaatst door: Nieuwpoortse Steenweg 10. Tel 200. BEZOEKT DE TENTOONSTELLINGSZAAL! (d-594) na lering, ons blad in die Landen een uwer vrienden of buren die ons blad niet hebben. U bewijst er ons een dienst mee. Dank*

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 5