Prinses Josephine- Charlotte Leve de Prinses Leve Koning Leopold In de UNO en er buiten Handelsfoor te leper Het loont de moeite Zalige Pasen Na 6 Jaar ballingschap ziet H. K. Hoogheid voor het eerst haar geliefkoosd land terug PAASFEEST J Het was een ware triomftocht door heen Wallonië en Vlaanderen Een triomftocht in Wallonië Een 2* Zegetocht doorheen het juichend Vlaanderen BEZOEKT DE BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN Honderdduizenden toegeesterde personen begroeten huur mei vreugdekreten tl n Aan alle Lezers en Lezeressen ZALIG en VROLIJK Het VoSk juicht Leve de Prinses en "LeveHoning Leopold,, Sn IJ groeten wij IConing Leopold Tielt, Dlksmuide, Veurne, De Panne, Roeselare, Izegem en Waregem in verrukking BUITENLANDS OVERZICHT M "tWB Van WiCSen Qoniierdag 14 April tot en met Woensdag 20 April 194? ^'lAAAMnAAfiAAMAAAIVWUVtM^ ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 72 fr. Belgisch Congo 3.fr. p week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. ,jvvvuvwiwvvvvvvvvwvvwtfMM« HET WEKELIJKS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuw oort-Diksmuide en randgemeenten). v&mmwm In de volle maan stonden daar nog op de berg de drie lompe kruisen. In den laten avond keerden zij terug, zij die aanwezig waren ge weest bij de begrafenis van den Heer. God! as dat een droevig slot geweest van de jammerlijkste ge beurtenis uit de hele geschiede nis van hun volk! Meer'dan ooit begrepen zij wat zij verloren hadden; meer dan ooit, want zij hadden er zo velen zien naar huis gaan, heel ontsteld. Zo ve len die meegehuild hadden, die den stervenden Christus hadden beschimpt en bij de plots inval lende duisternis verschrikt waren heengelopen, weggevlucht. Ande ren die nog eens het dode, uit- gebloe.de lichaam hadden be keken, hadden aangestaard en rouwmoedig op hun borst had den geklopt... Wat was er toch gebeurd op dien ellendigen voor avond van Pasen? Waren ze wer kelijk van hun zinnen beroofd wanneer ze 't kruis eisten voor Kern die al hun kruisen had van hun schouders weggenomen ge durende die drie laatste jaren?... Nu was het te laat, te laat! Pas was de Heer begraven of daar werd de zware steen vóór 't graf gerold, en grote zegels werden aangebracht. Vier tem pelwachter: waren aangetreden, nier schild en speer... dat graf moest zorgvuldig worden bewaakt. In den laten avond verdwenen zij in de straatjes van de stad, Maria, Johannes, Magdalena, de vrouwen en de twee vrienden die het dode lichaam hadden gebor gen... Alles was gedaan. Alleen zou overblijven de onverganke lijke herinnering aan Hem, het onvergankelijke leed om zijn heengaan, de grote genegenheid en liefde tot Hem. En die herin nering zouden ze zelf dragen, als een zwaar kruis, tot, aan hun eigen dood! De slaap kwam niet die nacht, voor geen van hen allen. 'Hoe konden ze denken aan slaap! De Sabbatdag! Wijl heel de stad overeind stond, wijl de stad één jubel was, was er stil geween en zo diepe droefheid in enkele huizen. Wie ook kon enigszins troost geven of brengen? Te die per was de droefheid, te grenze- loaer de treurigheid wijl alles daar buiten luidruchtig was. Daar buiten had men reeds alles ver geten. Ook zij die gister avond schrik hadden beleefd, wroeging hadden gevoeld, waren blij te kunnen vergeten, 't Was immers Pasen! ...Hij leeft! De doden keren niet terug? Hij leeft! De doden! Lazarus werd door Hem uit het graf te rug tot het leven gewekt. Maar dat kon Hij alleen. En nu Hij zelf den dood was ingegaan... Neen, voortaan keren de doden niet terug! En toch Hij leeft... «Vreest niet», zo hadden de Engelen ge zegd aan de vrouwen bij het le dige graf. Vreest niet!... Hij leeft. En dan waren die ontstellende, die ontzettende berichten inge komen bij de priesters in de tem pel. De Dode was opgestaan uit het graf. Neen, ze sliepen niet de wachten. De consigne was te streng. «Waken tegen alle prijs!» Maar zé waren als neergeblik semd wanneer die Gekruisigde, wanneer die Dode wiens lichaam ééa klomp bloed was, verhakkeld en verscheurd; wanneer die Dode in verblindende glans opsteeg uit het graf... als krankzinnig waren zij weggestormd, krankzinnig van angst en schrik. In de nauwe straatjes, in een paar huizen, liepen ook berichten binnen.Vreest niet, ontstelt u niet... waarachtig Hij leeft; wij hebben Hem gezien. Hij leeft en zal ons voorgaan in Galilea, De stad van de godsmoord zal Hem niet zien, maar in Galilea... Tot in den avond de twee Em maüsgangers, t'einden raad, naar huis dompelden. Wat hadden ze toch... gedroomd! Wat hadden ze niet verwacht van dien Wonder doener! Dromen is... bedrog! Kletspraatjes waren het van vrouwen dat Hij weer leven zou!... de doden keren niet terug! Zij keerden terug naar hun boerde rijtje! Tot zij ook Hem zagen en... geloofden. «Vreest niet!»,., en later nog zagen de Apostelen Hem en nu stelde Hij zelf hen gerust... Vreest men Ze hadden nooit begrepen dat die vreselijke passie, dat die... schanddood op het kruis de harde baan was naar die enige triomf. Wie zou dat kunnen begrijpen? Zo dikwijls had de Heer zijn lij den voorspeld! Maar dat leek voor de leerlingen onmogelijk. Zo ont steld, zo te neer gedrukt waren zij dan dat de Meester medelij den had met die sukkelaars en zweeg. In onze dagen beleven wij... het zelfde! De schrik en de angst bevan gen ons, als we zien hoe de Christus weerom wordt vervolgd en gemarteld in zijn Kerk. Ver volgd en gemarteld... Kardinaal Mindszenty, Mgr Stepinac, de Bis schoppen uit cle Baltische en uit de Baikanlanden, de priesters en gelovigen uit die landen, de zen delingen en de christenen in Chi na en Indochina. Wij begrijpen niet... Zullen wij begrijpen? dat de Kerk de baan volgt, de wegen van de Meester? Geloven wij in zijn woord: «Vreest niet»? Pasen! Verrijzenis! «Vreest niet!» Hij overwon de dood. Hij steunde en sterkte de apostelen en martelaren die bij miljoenen hun'leven gaven voor Hem en niet vreesden, ook de dood niet vreesden. Vreest niet... Hij blijft bij zijn Kerk tot het einde der tijden. Begrijpen wij? dat de uitein delijke triomf Hem toebehoort spijt a.l de pogingen van Satan en zijn trawanten. Dat is óns ge loof en vertrouwen in Hem! Pasen de Heer is verrezen! Mocht de Heer ons leren... niet te vrezen! Zalige Pasen! PÉ VLAMYNCK. it Er was zóveel volk... en toch stonden we zó alleen... Alleen? Neen, we waren inet onze onderscheidene gevoelens zó rijk... In ons bewogen leven hebben we veel meegemaakt. Veel indrukken daarvan zijn door de steeds op elkander rap opeen volgende afwisselingen verleren gegaan. Maar toch zijn cr van die indrukken die prente slaan voor altijd. Zó was onze ontmoeting' van Woensdag jl. te De Panne '"fiiet de voor ons allen legendarisch geworden Prinses: Haar Ko ninklijke Hoogheid Josephine-Charlotte. In die lange tijdstonde die haar komst verbeidde., zijn er in ons, al starend in die menigte, veel beschouwingen door het hoofd gegaan,... zijn cr ons veie vraagtekens voor de geest ge komen. Voor ons stond een vaandrig met een tricolore-vlag met blau we wimpels waarop in grote aangehechte gouden letters te lezen stond: «Recht en Vrijheid vooraf» Droit et Liberie d'abord». Tergend speelde de zeewind in'die wimpels die als 't ware zich afvroegen: «Welke komedie staan wij hier te spelen»... blauwe wimpels die neenhuilden in Senaat en Kamer als het er ging om de Koningskwestie; blauwe wimpels die «de Koning vervloekten en met hem de ganse dynastie blauwe wimpels die daar... temidden die duizendkoppige menigte die één hulde was aan de Prinses en haar Vader... niet op hun plaats waren; blauwe wimpels die comedie speelden net zo Minister Spaak die, ge moet maar durven, onze Prinses ging verwelkomentoen ze te Brussel aankwam en schijnbaar vergeten deed dat hij het was met kameraad Van Acker die «neen!» geroepen had vóór enkele jaren!... Maar al onze brave, door-brave, goede mensen vergeten zo rap... en blijven de eigenwaan dulden van de door hen zelf gekozen gezaghebbers die haar groothartige en edele Vader van zijn troon verwijderd houden. Of moeten we hier eenvoudig besluiten dat ook bij de blauwe wimpels de kudde dankbaar en trouw blijft, maar door enige groten mis leid wordt. Want hier heerste er stemming, ja, opwinding, onder die dui zendkoppige menigte die de komst van de Prinses stond op te wachten. Er was te De Panne geen betoging georganiseerd; dat hoefde ook niet, onze Vlaamse mensen behoeven geen richt lijnen, om hun aanhankelijkheid jegens het Vorstenhuis te be luigen; zij hadden het bij het rechte eind. Hun spontaan pa- Irictisme was helderziend; ze weigerden met de kreten van Leve de Prinses Leve Koning Leopold de zaak van de Prinsenkinderen te schelden met die van de Koning; het belang van het Vorstenhuis stemt in hun ogen overeen met dat van het Vaderland. De Koning heeft in geweten en naar zijn best vermogen het welzijn van zijn medeburgers behartigd. De bal lingschap waarin de vijand de Koninklijke Familie, gedreven heeft, werd tot grote schande van. het land, door een hoop fanatieke zogezegde democratenuit de linkse meerderheid bestendigd! Plots stoft een auto in de verte. Er heerst rumoer. Prinses Josephine-Charlotte, het evenbeeld van wijlen Koningin Astrid, haar Moeder, onze betreurde jonge Koningin, stapt er onder algemeen gejuich uit... We zien haar niet meer; haar witte hoedje schijnt te dobberen op de mensenzee... Ze nadert stil aan... Onder bloemen wordt ze bedolven... Ze stapt de villa binnen.. «Op het balcon, op het balconroept het volk; huilt het volk. Ze verschijnt, wuift, pinkt een traan weg uit haar diepe gemoedelijke blauwe kijkers... draait haar rap om, wenend-lachend en gaat terug binnen... Haar prinsenhart breekt. Achter ons staat de menigte met tranen in de ogen... Een 50-jarige man rust met beide armen op een arduinen blok; z'n wangen zijn nat, dikke tranen rollen hem uit de ogen over de wangen. Hij staat daar roerloos, star te kijken op het voor hem enige met de ogen te bereiken levend beeld der dy nastie... en weent, weent lijk een kind. Het doet hem deugd dat hij kan wenen; dat hij mag wenen... Een jonge man van rond de dertig kijkt hem al een heel tijdje aan... hij kent hem niet. Twee seconden aarzelen, dan stapt hij cr naar toe, duwt hem de hand in de zijne: Gij zijt een manzegt hij. Ze bekijken mekaar eens diep in ogen... en hij gaat heen. Beelden die prente slaan... en blijven... H. K. HOOGHEID PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE if x - v - yu i§Sli Te Roeselare verwacht dc Geestelijke en Gemeentelijke Overheid de komst van de Prinses. Van rechts naar links bemerken wij: ZZ. EE. HH. De ken Vervenne, Vic.-Generaal Quaghebeur, de HH. Schepen De Meester, Burgemeester De Nolf, Best.-Afrev. Loncke, Schepen Billiau en Gemeen teraadslid J. Buyse, ze zijn omringd door toeschouwers en meisjes met bloemen. Toen dan Maandag de lieve 21-ja rige Prinses, vriendelijk, eenvoudig en lieftallig, aan de Luxemburg-Bel gische grens toekwam te Bras, ston den er reeds honderden personen sa- mengetropt om haar de eerste toe juichingen van het eigene voik te brengen, alsmede de Gouverneur van Bete* dan gelijk welke beschrijving geeft bovenstaande foto een beeld van de sympathie waarop de Prinses onthaald werd. Ordediensten wer- rtcn doorbroken, gemotoriseerde rijkswachters van hun moto's afgeduwd... art alles een lachende Prinses die zich een baantje tracht to boren «na m doorheen te geraken. de Provincie Luxemburg en talrijke andere personaliteiten, om haar wel kom te heten op vaderlandse bodem. En van daar begon dan een 140 Km. lange triomftocht. Over de ganse baan zouden de bewoners samenge- troppeld staan om de prinses toe te juichen en haar bloemen aan te bie den. De bevlagging was algemeen. Bastenaken werd dan de eerste plaats door de Prinses bezocht. Hier heerste reeds een onbeheerste geest drift en onder luide toejuichingen werd steeds maar geroepen: «Leve dc Prinses, Leve de Koning Velen werd het te machtig en tranen welden op. En midden die geestdrift stond de Prinses te glimlachen. De Prinses werd er ontvangen op het Stadhuis en moest op het geroep van de toegestroomde menigte op het balkon verschijnen. Laten wij hierover even de reporter van een Brussels dagblad aan het woord: Hoe zou men dit aangrijpend mo ment beschrijven? Minzaam groet de Prinses en wuift ten teken van groet. De toejuichingen worden lui der en luider en monden uit in één overweldigende hartekreet: Leo pold! Leopold! Moeders die daar met hun kind op de arm stonden begonnen te wenen, mannen zwaai den met hun zakdoek. Maar daar, zie, de Prinses is bij zoveel liefde tot sehreiens toe bewogen. Tranen wellen in haar oog. Iedereen ziet het, ook die stoere gendarm naast ons, die een ogenblik uit zijn rol valt en weent, oh zo onmannelijk! Zie, ik gaf er wat voor dat ieder landgenoot dit moment had meebe leefd. Ik had daar graag gestaan met de dokwerker uit Antwerpen, de vlasser uit Kortrijk de visser uit Oostende en de mijnwerker uit de Borinage. Ook zij hadden hier moeten zijn die dagelijks het willen doen doorgaan alsof het Konings huis van het volk is vervreemd. Alleen hadden zij er moeten zijn om te zien hoe zeer wij allen met de dynastie zijn vergroeid. Daar te Bastenaken vóór 't vermolmd stad huis, te Bastenaken heb ik begre pen dat de Koning, dat het konink lijk Huis nog altijd het hechte bindteken is dat ons Belgen, arbei der of intellectueel, boer of in dustrieel samenbindt. Na een bezoek aan het Dodenmo- nument dat er opgericht wordt ter nagedachtenis van de Amerikaanse helden aldaar gesneuveld en uitleg te hebben' verkregen over de strijd er gestreden in 1944, ging de tocht dan naar het plaatsje Bande. Te Bande opnieuw een triomf, uit roepen Leve de Prinses en Leve «Op het balcon, op het balcon!» riep het volk, en de Prinses gaf gehoor aan die jubelkreet. Een minutenlange uitbundige ovatie viel haar te beurt. De Prinses was een en al glimlach en zeer aangedaan. Zoals ze daar stond op het balcon, wuivend met de hand, met het simpele witte hoedje op dat zo aan haar betreurde Moeder, Koningin Astrid, eigen was, was het pre- oles of Koningin Astrid daar in levende lijve stond. De menigte was zeer aangedaan, vele grote kloeke mannen weenden... Wat voelen onze mensen toch goed aan dat er in dit verbannen houden van onze Koning iets is dat niet juist is. geven, wijl het volk scandeerde: «Leopold, Leopold, Leopold!» Zicht baar ontroerd wuifde de Prinses naar het jubelende volk. Koningin Elisa beth kwam zich dan even voegen bij de Prinses op het Balkon. Toen 's avonds de Prinses aan het Paleis der Schone Kunsten toekwam waar zij de vertoning van de Mat- theus-passie van Bach moest bijwo nen werd zij er reeds opgewacht door vele duizenden, en het gedrom her begon. Ordedienst kon er niets tegen op en mannen en vrouwen die vielen moesten weggebracht worden. De mensenzee scandeerde maar steeds de naam Leopold Ten slotte was de Prinses, wenend van aandoening, erin geslaagd haar auto te verlaten en om het Paleis binnen te geraken moest zij dan let terlijk op de armen van de politie agenten gedragen worden, alle proto col ten spijt. In gezelschap van Koningin Elisa beth woonde de Prinses dan de verto ning bij. In de zaal dan opnieuw uit- de Koningen aanbieding van sta- pels bloemen. Hier bezocht de lieve bundige geestdrift en toejuichingen Prinses de kelder waar 34 inwoners y00r (je Koningin en de Prinses. De door de Duitsers vermoord werden. Talrijke geschenken werden er Haar aangeboden. Na het bezoek aan het monument van de gefusilleerden en het prevelen van een gebed voor die ongelukkige oorlogsslachtoffers, stap te de Prinses weer in haar auto, een Buic'k met plaat A 20 en reed ver der naar Namen. Langs de weg steeds hetzelfde beeld; maar te Namen was het een hoogte punt. Bij aankomst werden de gen darmen letterlijk omvergelopen. De vergezellende gendarmen per moto stuikten van hun voertuigen. De auto bleef in het gewoel steken. De orde dienst werd volledig overrompeld, dit steeds onder de roepen van Leve de Koning en Leve de Prinses Bur gemeester Huart en de Bisschop Charrue werden door het gewoel op genomen en meters ver gedrongen. BRUSSEL VIERT UITBUN DIG DE TERUGKEER VAN DE PRINSES Zij werd door de politie op de armen gedragen. Van Namen ging de triomftocht dan verder naar Brussel waar aan de Eeuwfeestpaleizen de auto van de Prinses reeds opgehouden werd door het volk. Het werd een blijde intrede in de hoofdstad. Van de middag reeds was een grote menigte toegestroomd voor het Ko ninklijk Paleis te Laken. Kinderen in massa en uit de provincie waren leeds honderden begeesterden te Brussel toegekomen. Te 18 uur klonk een plotse roep: Daar is ze! Er was geen houden meer aan en in enkele ogenblikken was de orde dienst overrompeld. Gendarmes-bege leiders en auto met de Prinses zaten vast. Uit duizenden kelen weerklon ken steeds dezelfde kreten: «Leve de PrinsesLeve de KoningHet werd een onbeschrijflijke verwarring. Gendarmes en politie werden onder de voet gelopen. Een der rijkswachters verloor er zelfs zijn moto bij. Slechts meter voor meter kon de auto voor uit, steeds onder het uitbundig ge juich en het aanbieden van bloemen. Toen de poort van het paleis werd be reikt wisten enkele honderden mede het park in te dringen. Duizenden riepen dan om de Prinses op het Balkon, waaraan dan gevolg werd ge- WEER BIJEEN. Toen onze bladen grote reporta ges brachten over de onderteke ning van het Atlantisch pact te Washington, kon men tezelfder tijde, tussen de buitenlandse be richten lezen dat de UNO-verga- dering te New-York opnieuio bij eengekomen was. Die gebeurtenis die anders se dert de oorlog steeds een grote plaats in de kranten had, ingeno men en een eerste rang'srol in de publieke belangstelling had ge speeld, scheen nu naar het achter plan teruggedrongen te zijn en als een gewoon fait divers te worden behandeld. En dat is begrijpelijk, want iedereen weet thans dat de Uno in de grond niet geworden is wat zij had kunnen en had moeten zijn. Dank zij de sabotage van de Sovjets is er in werkelijkheid geen sprake meer van collectieve veiligheid en is de eensgezindheid tussen de vier grotent grondprin cipe van de leefbaarheid van de Uno) totaal zoek geraakt. Misschien kan de Uno nog ooit haar oorspronkelijk bedoelde taak vervullen, maar voorlopig is ze niets anders meer dan een tribu ne waar aan woordenoorlog wordt gedaan en waar elke partij de wereldopinie voor zich tracht te winnen. En zelfs dat heeft niet veel waarde meer, want de Sov jet-satellietstaten zal men toch nooit een andere houding doen aannemen dan het Kremlin, ter wijl de vrije naties van langsom meer een homogeen blok vormen dat ook haast unaniem spreekt en stemt, al ware het maar uit pure reactie tegen de onhandelbaar heid der Sovjets. De enige ivaarde die de Uno dan ook op dit ogenblik nog heeft is deze: dat ze een bewijs is dat de bruggen tussen Oost en West nog niet volledig zijn opgeblazen en dat dus het instrument voor de verstandhouding nog blijft be staan. Hoe broos dit bestaan ook is, toch heeft het naar onze mening nog een grote waarde, juist om dat het de passerelle blijft die over het nomansland loopt en dat een verstandhouding in dit kader theoretisch steeds mogelijk blijft. Het ware dan ook niei te ver antwoorden de Uno volledig af te breken en het organisme op te doeken. Al is het natuurlijk duidelijk dat de echte internationale poli tiek buiten de Uno om gevoerd wordt en dat een gebeurlijke ver standhouding dan ook eerst bui ten de Uno zou moeten groeien. se volk er door zijn jarenlange arbeid recht op heeft en omdat het met zijn bevolkingsoverschot toch ergens naartoe moet. Maar zij allen aarzelen omdat zij zich afvragen of er reeds voldoende waarborgen voorhanden zijn dat de Italiaanse Koloniën niet op nieuw een aanvalsbasis tegen het Westen zullen ivorden. Dat wil dus zeggenis het politiek regime in Italië thans gestabiliseerd of moet men nog steeds voor een commu nistische of fascistische dictatuur beducht zijn? Dat argument, die beschouwin gen hebben natuurlijk hun ivaar- de. Maar mpn vraagt zich, naar ons oordeel, te iceinig af -welke de invloed van het al of niet terug krijgen van de koloniën -juist in dat opzicht zal zijn. Ontneemt men Italië zijn ko loniën dan hebben de communis ten en de fascisten (die lang niet uitgestorven zijn) weer een prach tige aanleiding tot agitatie en werving. Geeft men het integendeel zijn Afrikaanse bezittingen terug, dan is dat een pluimpje dat het hui dig regime op zijn hoed kan ste ken, en dan is het meteen beice- zen dat én het democratisch re gime, én de huidige regering best bekwaam zijn om. de Italiaanse nationale belangen integraal te verdedigen. Dat zou dus een grote troef zijn en een zeer sterk element voor de stabilisatie van de politieke toe stand. Over 't algemeen menen wij dat men nog al te iveinig een werke lijk West-Europese geest heeft en. dat men de zaken nog al te zeer van eng-nationaal standpunt uit bekijkt. 2.500 toeschouwers van de nokvolle zaal rezen allen recht en minuten lang bleven ze juichen; het leek of de vertoning er wel niet zou kunnen doorgaan. Van poos en einde werd dan telkens gebruik gemaakt om de Prinses geestdriftig met handgeklap en geestdriftige uitroepen te begroe ten en de naam Leopold te scan deren. Na het laatste applaus begon dan, bij Haar vertrek uit het Paleis der Schone Kunsten, opnieuw het gewoel buiten, waar weerom duizenden de Prinses aan het afwachten stonden, en opnieuw, met veel moeite, kon de koninklijke auto met zijn inzittenden door het volk weggeraken. TALRIJKE HULDEBLIJKEN Ter gelegenheid van het bezoek van de Prinses Josephine-Charlotte werd Haar van vele zijden hulde gebracht. In Kamer en Senaat gebeurde dit. Door de Christelijke Volkspartij werd haar ook een telegram van hulde en loyalisme toegestuurd, alsmede van meerdere andere organisaties, o.m. van de Boerinnebond, de K.A.J., de Gemeente Koksijde, de C.V.P.-groep van de Senaat, en zoveel andere groe peringen nog, te lang om te vermel den. r wr 't u LANGS VLAAMSE WEGEN Toen de Vlaamse bevolking Dins dag vernam dat Prinses Josephine- Charlotte ook langs de Vlaamse we gen een tocht maken zou naar De Panne om er het A. E. P.-home te bezoeken, en dat de tocht aiover Ni- riove, Oudenaarde, Tielt, Dlksmuide en Veurne gaan zou, en dat Zij langs Roeselare zou terugkeren, werden op slag grootse voorbereidingen getrof fen om de lieve bezoekster overal een geestdriftig onthaal te bezorgen. Woensdag werd het dan langs on ze Vlaamse wegen een nieuwe zege tocht voor Prinses Josephine-Char lotte, haar gebracht door een jui chend. Vlaanderen. Pas had de Prinses en haar ge volg, o.m. een sliert van auto s van journalisten, het koninklijk Paleis van Laken verlaten, of het gejuich werd ingezet. Te Anderlecht reeds had het volk zich samengedromd en wilde steeds al wuivend en roepend Leve de Prinses en Leve de Ko nmg de prinselijke auto tot staan brengen. Er was echter een veel druk kere ordedienst dan daags voordien, onze overheden hadden nu immers gezien dat het volk de Prinses be geesterd had verwelkomd, en weldra kon de karavaan door. Van dan af, langs de weg, in elke stad, gemeente of wijk, massa's volk, wuivend en roepend, beladen met bloemen, rijk bevlagde huizen, op elk gemeentehuis de Burgemeester met (Zie vervolg 2® blad). Vóór het betreden van het Tehuis Prins Boudcwijn werd te De Panne door een jong meisje aan de Prinses bloemen aangeboden. Van links naar recht op de foto zien we Ilr O. Gevaert, burgemeester te De Panne, Hr Yaneislander, arrondissementskommissaris uit Veurne, de Prinses, en nevens haar Luitenant-Colonei Jacques de Dixmuda. DE ZAKEN AAN DE DAGORDE. Over de zaak van Kardinaal Mindszenty weet men vanzelf sprekend hoe het scenario ver loopt. Ze wordt op de dagorde gebracht door de vrije volkeren. De Sovjet-satellieten verzetten er zich tegen en vinden het een on dragelijke inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Hongarije. Aangezien de meerderheid hei wil, wordt de zaak toch behandeld en we wonen het klassiek debat bij tussen Oost en West, tussen vrijheid en despotisme, gezien door het prisma van het politieke vonnis tegen de Hongaarse pri maat. Het scenario staat bij voorbaat vast en het resultaat is nul. Van meer belang is de kwestie van de Italiaanse Koloniën. Daar zijn de opinies inderdaad niet zo sterk bepaald en de standpunten niet zo streng vastgelegd. De Sovjets hebben daarin geen absolute vaste lijn. Zij zullen al leen maar kijken wat de Angel- saksers willen om dan een stelling te verdedigen die gunstiger zal zijn voor Italië. Kwestie van in Italië een beetje van de verloren gegane aanhang voor de partij van Togliatti terug te winnen. Bij de vrije volkeren daarente gen is er evenmin een vaste lijn. Men wil Italië niet volledig ont stemmen, maar men wenst het ook niet zo maar terug in 't bezit te stellen van zijn kolonies. Daar in spelen dan meerdere motieven. Enerzijds zijn er de Amerikanen die absoluut anti-koloniaal zijn en dus liever een internationale voogdij zouden zien in afwach ting van een spoedige onafhan kelijkheid en zelfregering. (Met Amerikaanse experten als raadge vers voor de jonge staten, zo denkt men in zijn achterhoofd) Daar zijn de Engelsen die het verlies van Egypte zouden willen compenseren door een nieuw stuk je van Noord-Afrika in het Oos ten van de Middellandse Zee vast in handen te krijgen. Daar zijn ook de Fransen die, niettegenstaande hun nauwe ver standhouding met de Italianen, toch nog altijd rivalen blijven in Noord-Afrika. Tenslotte zijn er al de andere vrije volkeren die in die zone geen enkel rechtstreeks belang te ver dedigen hebben of geen vierkante centimeter grondgebied begeren. Zij allen zouden misschien wel wensen Italië zijn oude koloniën terug te geven, al ware het maar omdat ze inzien dat het Italiaan- NOG DE DUITSE GRENSCORRECTIES. Ook in dit geval schijnen de Beneluxlanden nog niet zeer, West-Europees te denken. We hebben onze mening dien aangaande in deze kronien reeds uiteengezet. Onze lezers weien aat wij geen enkele ernstige reuen konden ontdekken waarom men die grenscorrecties wel zou doen. Intussen heeft dhr Arnold, pre-, sident van de Staat Noord-H-.yn— Westfalen, een requisicorium ge houden tegen de grenscorrecties dat moeilijk te weerleggen is, en dat onze regeringen in een psy chologisch lastig par,eet brengt. Presiaent Arnold neemt in de grond onze argumenten over en nij voegt er positieve voorstellen aan toe die aan Nederlafld en België dezelfde voordelen kunnen verzekeren als de annexatie die ze nu nastreven. En men vraagt zich inderdaad, af ivaarom onze landen over dergelijke voorstel len niet zouden onderhandelen. Neemt b.v. Nederland. Dat wil in de grond nieuw grondgebied om dat het met zijn bevolkingsaan- groei geen blijf meer weet. Maar Nederland weet toch ook dat West-Duitsland zelf geen are grond te veel heeft voor zijn eigen bevolking. Waarom dan niet onderhandelen over het voorstel Arnold dat hierop neerkomt Duit se arbeidskracht en Duitse ma chines af te staan voor het droog leggen van nieuwe gebieden van de Zuiderzee. Zo zou Nederland, ook op Duitse kosten, nieuw grondgebied verwerven, zonder dat het die echter van Duitsland zou moeten afnemen. Nederland zou dus voldoening hebben en West-Europa zou grondgebied bij- winnen. Is het niet het gezond verstanS, zelf dat in die richting wijst? v Wij hopen dan ook dat onze re geringen wijs genoeg zullen zijn om niet bij hun eerste standpunt, te blijven. Maar anderzijds moeten wif nogmaals onderlijnen dat de West-Duitsers dwaas zijn daar zo'n publiek kabaal van te maken. Ze moesten die onderhandelin gen in stilte gevoerd hebben. Kwamen ze tot een bevredigend resultaat des te beter. Kwamen ze tot dit resultaat niet, dan had den zij er alle voordeel bij het toch als een overwinning voor te stellen. En dat konden ze zeer gemakkelijk door een parallel te trekken tussen de Westerse grpns-i correcties en de ontzaglijke ge-tl bieden die de Sovjets hen in het Oosten ontstolen hebben zonder, de minste vorm van proces. Z$ konden een vergelijking gemaakt hebben tussen de gematigdheid der Westerse overwinnaars en de schandalige landhonger der Sov jets. En ze konden een vergelij king maken tussen de communis tische bazen in Oost-Duitsland die niets van het Kremlin gedaan krijgen en de democratische lei ders uit het Westen die de gevol gen van de nederlaag tot een mi nimum ivisten te beperken. Zoals ze nu bezig zijn iagen zij Duitsland tegen het Westen, in het harnas en brengen zij d.us ko ren op de molen van de commu nisten. Het is noch verreziende, nocK helderziende. Spijtig voor Duitsland en spij tig voor Europa. 13-4-49. V. WESTERLINCK. VWtfUWWWtiVrtVWtiWUWWVVVVVWWVWIWWWIW WfVS

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1