Het bezoek van Prinses aan ons Land Josephine-Charlotte e Oqqp is nog ene Specialist De Oud-Ontmijners van Belgie der Verbroedering Sectie W.=VI. werden bij Z. M. Koning Leopold te Prégny ontvangen Ibf OtCj MtUidt IJL WcJsuuZAc WEST-VLAANDEREN BEGROET DE PRINSES Te Veurne. Het bezoek te De Panne, Triomfantelijke doortocht der Prinses te Roeselare. Terug naar Brussel. Donderdag naar Mechelen. LEVE DE PRINSES! LEVE DE KONING! MEN MAG 40.000 FRANSE FRANK NAAR FRANK RIJK MEENEMEN MILLIOENEN TE WINNEN DE NIEUWE PASTOOR VAN ADINKERKE 8 BELGISCH JACHTVLIEG TUIG IN DE LUCHT ONT PLOFT TE LOMBARDSIJDE VERKOOP BLINDENBLOEMPJE PAASGROET! BISDOM BRUGGE DE TREKKING VAN DE KOLONIALE LOTERIJ TE IEPER BELGISCHE LUITENANT ONTDEKT HEBREEUWSE BIJBELTEKSTEN IN PALESTINA GODSDIENSTONDERWIJS EN KRUISBEELD STAD DIKSMUIDE GROOTSE H. HARTFEESTEN op ZONDAG 26 JUNI 1949 Openlucht-toneel met 200 uitvoerders, onder regie van A. Vander Plaetse op 26 Juni en 3 Juli 1949. i hi WSWgtSMi% ©ns paasverbaal. DE THERMOMETER STIJGT HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 16 April 1949 Blz. 2. (VERVOLG) oe officiële sjerp om de lenden, ho pend dat, de Prinses er een kort op onthoud doen zou, spandoeken, alle schoolkinderen opgesteld, en eik had zijn arbeid verlaten om de Prinses, 's Konlngs dochter, te zien voorbij rijden. En overal steeg overdonderend op: Leve de Prinses en Leve Koning Leopold-®. In Prinses Jospehine- Charlotte begroette Vlaanderen Ko ning Leopold. Langs de baan mompelde een oude man: «Nu de Prinses terug is, kan de Koning niet lang meer wegblij ven Mocht deze voorzegging wel dra bewaarheid worden. Te Ninove geraakte de karavaan moeilijk door tussen de begeesterde massa, die bloemen in de prinselijke auto wierp. Even buiten de stad moest, halt gehouden worden om de bloemtuilen te schikken. Te Neder- biakcl luidden de klokken en volgde een nieuwe bloemenhulde voor de Prinses. Te Oudenaarde hadden we de grootste overrompeling door de vergezellende rijkswachters-motorij ders meegeleefd. Alles werd ver zwolgen 'in, de van geestdrift woelen de menigte. Er werd gewuifd met fo to's van Koning Leopold, waar op gedrukt stond: «Door 's vijands toe doen zich in de onmogelijkheid be vindend ons te regeren Uit de bal kons eh vensters hingen de mensen bij trossen. Te' Deinze liep het volk de auto van de- Prinses achterna en weldra zat de wagen vast tussen een kluwen van mensen die aldoor «Leopold» riepen. Te Aarsele stond dhr d'Outryve d'Ydewalle, Gouverneur van de Pro vincie "West-Vlaanderen, aan 's pro vincies grenzen de Prinses af te v/achten om haar welkom te heten. Een zware bloemenkrans werd in de auto gelegd, en weerom verder ging tie triomftocht. Te Tielt, zwart van het volk, een nieuwe triomf. Burgemeester Sena tor Beert heette de Prinses welkom. Van daar dan naar Lichtervelde waar tegenover de kerk een reusach tig beeld van Koning Leopold was opgesteld, Onder ooi-verdovend ge juich van een volksmassa die het ganse kerkplein bezette, stapte de Prinses uit en ging bloemen neerleg gen aan het monument opgericht ter nagedachtenis van de 13 Lichtervel- denaars die in Duitsland tijdens de bezetting onthoofd werden. Een mi nuut stilte, dan worden haar opnieuw bloemen aangeboden, wordt er ge- Juicht én gejubeld, en weldra ging de tocht weerom verder, nu naar Veur ne.' Het was reeds bijna 2 uur van de namiddag toen de Prinses Veurne be reikte. Waar het juist marktdag was geweest. Op de Grote Markt hing een portret van Koning Leopold, van reusachtige afmetingen, met eronder geschreven: Hij komt terug Ver der meerdere spandoeken met als op schriften o.m.: «Leve Leopold III», De Westhoek blijft trouw en vol gende zin welke duidelijk de beteke nis van de triomf door het volk be zorgd aan de Prinses betekende: Wij begroeten in U onze Koning Aan de herdenkingsplaat voor de gesneuvelden aangebracht aan het Stadhuis hield de prinselijke auto even stil. Hier werden haar bloemen aangeboden, ook nabij de school der Eerw. Blauwe Zusters werden door de weesjes bloemen overhandigd aan de lieve Prinses. Woensdag 13 April 1949. Heuglijke dag voor De Panne, daar het de gro te eer geschonken wordt Hare Ko, ninklijke Hoogheid Prinses Josephi ne-Charlotte te ontvangen. Van in de vroege morgen reeds zag men aan de mensen dat er iets on gewoons op til was. De gelukkige glimlach was op ieders mond. De huizen overal versierd en bevlagd. Rond het A. E. P.-home, het te huis voor verzwakte kinderen van oud-krijgsgevangenen en oudstrij- ders, waar de Prinses zou toekomen scond er vanaf elf uur een grote mas sa, te wachten. Steeds meer en meer ipensen kwamen zich scharen langs de Albert Dumontlaan. Hun geduld zou echter op de proef gesteld wor den, want Hare Koninklijke Hoog heid kwam met meer dan een uur vertraging aan. Eindelijk te 14.10 u. zag men beweging in de massa ko men, zag men de rijkswachters en politieagenten zich schrap zetten. Inderdaad daar kwam de Prinses langs de Dumontlaan aangestapt vergezeld van haar gevolg en de Ge- meenteoverheid. Bij hare aankomst aan het1 tehuis van de A.E.P. werd door het plaatselijk muziekkorps Ste Ceciliade Brabanconne ge speeld. Toen de laatste tonen weg stierven steeg een oorverdovend ge juich uit, de menigte op en werd er in koor Leopoldgeroepen. Men zag het de mensen aan dat ze gedu rende zo veie jaren hun gevoelens het zwijgen hadden opgelegd en nu luidkeels aan hun ware gevoelens lucht konden geven. De Prinses was amper het tehuis binnen of het volk eiste haar op het balcon, waar haar een minutenlange ovatie te beurt viel en het volk steeds maar riep Leopold Leopold De Prinses was een en al glimlach t-n was zeer aangedaan. Zoals ze daar stond op het balcon, wuivend met haar hand, met het simpele witte hoedje op het hoofd dat aan onze betreurde Koningin Astrid zo eigen was, was het precies of Koningin As trid daar stond. Zo eenvoudig, zo be minnelijk. Vele mensen hadden de ttanen in de ogen en menig mansper soon meende zijn neus te moeten snuiten. Onvergetelijke ogenblikken. In het gebouw van de A. E. P. werd door de heer Burgemeester Gevaert een woord van welkom gesproken en overhandigde hij een photoalbum ever De Panne. Vervolgens begaf de Prinses zich te midden van de jui chende menigte naar de villa «Les IIoux». waar het middagmaal met de kinderen plaats had. Het volk wilde echter niet vertrek ken en bleef buiten wachten. Te 15.30 uur begaf Hare Koninklijke Hoogheid zich naar het tennisplein gelegen langs de Ernest d'Arripe laan, waar een openluchtfeestje ge geven werd te Harer ere door de kinderen van de A. E. P. Het geroep Leopold Leopold vergezelde haar maar Immer. Na afscheid genomen te hebben van de plaatselijke overheden stapte de Prinses tenslotte in haar wagen om ringd door de jubelende menigte, een laatste gewuif met haar slanke hand tot afscheid aan het volk, totdat de auto om de hoek van de Duinkerke laan verdween. Een laatste roep Leve de Prin ses JLeve de Koning De Panne heeft daarmee voor eens en voor altijd bewezen hoe haar in woners de Koninklijke familie lief hebben. Intussen had de Prinses de weg terug naar Brussel ingeslagen en langs Veurne, Diksmuide werd de tocht voortgezet aiover Roeselare. MN KLEINE DINGEN KENT MEN DE GROTE MENSEN Groot is ze wel, maar zo een voudig, beminnelijk en schijnbaar bedeesd... Prinses Josephine Char lotte ging, na haar ontvangst in het A. E. P.-huis naar «Les Houx» om in gezelschap van de villigia- tuurkinderen, samen met hen het middagmaal te nemen. Daar gekomen stonden ze allen recht aan tafel. Zonder de minste aanduiding plaatste ze haar zwar te handtas en handschoen op tafel, keek even beminnelijk rond en maakte ze een kruisje. Alles was er doodstil... Ze prevelde een Wees Gegroet je de 50 kinder- kes deden het haar na... en toen maakte ze opnieuw haar kruiste ken èn zette ze zich schalks-la chend neder... Dingen die prente slaan»... Woensdag 11. was een der schoonste dagen uit het leven van onze Roese la arnaars: de Prinses deed er een triomfantelijke doortocht. In de morgen waren we verwittigd dat de prinses langs Roeselare zou voorbijtrekken, op haar terugreis De Panne-Brussel. Spontaan werden de huizen rijkelijk bevlagd: nationale driekleur en hier en daar een fiere leeuwenvlag wapperden blijgezind om onze Prinses en in de Prinses onze geliefde Vorst te huldigen. Op de St Michielstoren en op en bij het Stadhuis sloegen de kleurige wimpels in de wind. De doortocht was voorzien voor omstreeks 16 uur. Vanaf 15 uur stonden de inwoners en scholen op- eengeprest in de straten waar de Prinses zou voorbijtrekken. Wie die volksmassa bijeen zag miek onvermijdelijk de opmerking dat onze mensen hier wel bewust zijn van de geweldige rol die onze Ko ning Leopold III vervulde in de ban ge dagen van Mei, toen we alle le gers zagen vluchten en toen een be slissing moest genomen worden om de uitmoording onzer vluchtelingen, onzer bevolking, onzer soldaten, ein de Mei 1940 te beletten. Die nu veel praat hebben waren toen ge vlucht: Frankrijk in, Engeland in. Eén Leider was gebleven, zag de nood van zijn Volk, zag de noodza kelijkheid er een einde aan te stellen en nam de enige beslissing die kon en moest genomen worden. Dit heeft ons Volk niet vergeten en daarover wilde ons Volk heden zijn dankbaar heid aan onze Vorst betuigen met heden de Prinses hulde te komen brengen. De geestelijke en burgerlijke over heid had zich geplaatst op de stoe pen van het stadhuis. Het stadsmu- ziek had zich aan de ingang opge steld, en speelde enkele opwekkende marchen. Met ongeduld werd de komst van de Prinses verbeid. Te 17.15 u. begonnen de klokken triomfantelijk te luiden. De wagen met de Prinses was in aantocht. Dik ke hagen mensen stonden rijkhalsend uit te zien naar de komst van de Prinses. Daar is Zij Een luid ge roep steeg op. Kinderen slaan met hun kleurige vlaggetjes. Mannen en vrouwen slaan vreugdevol met hoed en wimpels in de lucht. Kreten ho ren wij van «Leve Leopold», «Leve öe Prinses De rijkswacht krijgt de handen vol. De auto met de Prinses omringd door de politie houdt stil voor het Stadhuis. Vlug worden er bloemen ln naam van de stad Roe selare aangeboden, door dhr Burge meester, en enkele korte woordjes gewisseld. Ook heer G.J. De Meester, Eerste Schepen, kan tot bij de auto haderen, en ook worden er enkele woorden met de heer G.J. De Mees ter gewisseld. Na dit kort oponthoud vervolgt de Prinses haar weg, door heen een juichende duizendkoppige menigte, die de auto achterna loopt. Nog lang zal men zeker over deze heugelijke dag ln Roeselare spreken. Leve de Prinses- Leve Ko ning Leopold! Het Vlaamse Volk blijft zijn Ko ning dankbaar en eist zijn spoedige terugkomst! Van Roeselare uit dan terug naar Laken. Langs de weg terug weerom overal geestdrift en grote beeltenis sen van Koning Leopold. Te Rumbeke hing een reusachtige foto van Koning Leopold aan de kerktoren. Te Izegem kon de wagen van de Prinses met moeite doorrij den, tegengehouden door een stuwen de massa volk. Te Ingelmunster, Wielsbeke, "Waregem, en verder ston den dan maar telkens weer duizen den en duizenden de Prinses af te wachten om toch maar een glimpje van haar gelaat_ te kunnen zien en haar ten minsté toch te kunnen toe juichen. Bij haar terugkeer in Zwitserland zal Prinses Josephine-Charlotte veel schone dingen aan haar Vader kun nen vertellen en de blijken van trouw van het eigene Volk kunnen over maken. Toen te 20.30 u. het Paleis van La ken terug bereikt werd, stond er weeral een massa volk de Prinses op te wachten en weer was het dezelfde overrompeling en geestdrift. Op Woensdag werd dan nog ver nomen dat Prinses Josephine-Char lotte op Witte-Donderdag naar Mechelen zou reizen om er in de St Romboutskerk het officie van Wit te-Donderdag bij te wonen, dat door Z. Em. Kardinaal Van Roey moest worden opgedragen. Geruchten hebben ook de ronde gedaan over een verloving van Prin ses Josephine-Charlotte met Prins Jan van Luxemburg. Deze geruchten werden door de Prinses gelogenstraft die zou verklaard hebben dat daar van hoegenaamd geen sprake is. Laten wij dit verslag over de triom fantelijke tochten van Prinses Jo sephine-Charlotte door ons landeke hesluiten met een passus over te ne men uit een artikel onder zelfde hoofding verschenen ln De Stan daard Wij willen de Prinses behouden als de Dochter van een regerende Vorst. Wij wensen, dat zij haar Va der in de uitoefening van zijn zware taak zou bijstaan, dat zij evenals wijlen Koningin Astrid, de weg naar het hart van haar onderdanen zou vinden, dat haar schoonheid en haar jonge glimlach een tikje poëzie op het grauwe staatsieven zou werpen. Het is derhalve onze plicht thans meer dan ooit voor de terugkeer van Koning Leopold te ijveren. De staats greep van de linkse partijen moet spoedig ongedaan gemaakt worden; de grondwettelijke orde moet her steld worden. Verenigd om de Troon zuilen wij hand in hand een nieuwe lente ingaan, voor het vaderland een toekomst opbouwen, die schoner en rechtvaardiger zai zijn, dan het ver leden, dat wij achter ons laten. De Franse Regering heeft be slist het maximum bedrag aan Franse biljetten dat door reizi gers mag worden ingevoerd, op 40.000 frank te brengen. Het Belgisch Wisselinstituut ver klaarde zich daarmede accoord. Boven dit bedrag in Franse fr. mag men nog 1.000 Belg. fr. meenemen. De delegatie bij de Koning. Op den achtergrond bemerken we E. H. A. Baert, oud-aalmoezenier der ontmijners, thans onderpastoor te Oostvle- teren. Meer vooraan (rechts) onze Koning in gesprek met Ere-Luite- nant-Itolonel Samyn. Vooraan hebben we dan, links, Hr Gilbert Soenen, uit Proven en rechts Hr Albert Sedeyii uit leper. als U, voor de wekelijkse trekking der Lening tot Wederopbouw, KOS TELOZE deelnemingsbons bezit, die de Fabrieken FORTIOR U aanbie den ter gelegenheid van hun 30-jarig bestaan. Vraag ze aan uw apotheker of winkelier. (d-1132) E. H. A. Van den Berghe, Landbouw ingenieur, Leraar aan het College te Nieuwpoort, welke door Mgr Lamlroy als Pastoor te Adinkerke benoemd werd. lX.£>Lcist*TtL <pLe. -AjocAx+x. «O Reeds lang werd de mogelijkheid overwogen, om met een delegatie oud soldaten ontmijners naar Prégny te gaan. Eindelijk werd, vanwege het Se cretariaat van de Koning, de ont vangst vastgesteld voor 7 of 8 April 1949. Met de auto van Hr Gilbert Soe nen uit Proven trok de delegatie be staande uit Hr Emiel Samyn, Ere- luitenant-Kolonel, St Andries, Brug ge; E. H. Antoon Baert, oud-aalmoe zenier, onderpastoor, Oostvleteren; en de HH. Albert Sedeyn, oud Kor poraal, chauffeur, leper en Gilbert Soenen, oud soldaat, handelaar, Pro ven, Woensdag morgen vroeg langs Frankrijk naar Zwitserland, en kwa men nog de zelfde dag in Geneve aan. Wij hadden het genoegen met een van ;hen, zopas thuis gekomen, te praten, en -ziehier hoe hij ons zijn reis uitbeeld®: Des anderendaags stelden wij ons in verbinding met Le Reposoir te Prégny en werden door Hr Weemaes ontvangen die de officiële ontvangst met Zijne Majesteit de Koning kon regelen voor Vrijdag 8 April te 10 u. Op Vrijdag 8 April te 9.45 stipt bevonden wij ons reeds voor Lé Re posoir», het prachtig Domein met uitzicht op het Lemanmeer te Prég ny. Daar juist nog een ontvangst plaats greep, werden wij ln het sa lon van Z. M. voorgesteld door Hr Weemaes aan de Koning te 10.15 u. Om de beurt werden wij door Z. Majesteit begroet en waren wij diep onder de indruk door zijn optreden. Wij gevoelden direct dat we hier stonden niet alleen voor een grote Koning maar voor een edel mens. Onmiddellijk daarop las Kolonel Sa myn een in het Nederlands opgestel de huldebrief af waarvan de tekst als volgt luidt: SIRE, Op Vrijdag 8 April jl. was de 22-ja- rige onderofficier Bastin, te Koksijde met een Spitfire opgestegen om bom bardementsoefeningen in duikvlucht uit te voeren. De piloot eindigde zijn laatste week opleiding. Tijdens de oefening ontplofte het toestel wijl het zich op een hoogte van ongeveer 300 meter bevond, ter hoogte van de watertoren te Lom bards! j de. De wrakstukken van het toestel lagen over een grote opper vlakte verspreid en de piloot bleek op slag te zijn gedood. Dinsdag jl. werd de ongelukkige pi loot in zijn geboortestad, Marcinelle, plechtig ten grave gedragen. Het is voor mij een grote eer op fleze dag Uwe Majesteit te mogen toe spreken in naam van de West-Vlapm- se ontmijners en van ds oud-ontmij ners der Verbroedering van België. Wij vinden haast geen woorden voldoende om onze grote dankbaar heid uit te spreken, omdat Uwe Ma jesteit het ons toestond, ons ln audiën tie te ontvangen. Maar het is vooral hierom dat wij or.ze erkentelijkheid willen betonen aan Uwe Majesteit, omd'at wij onder vonden hebben hoe nauw de bevolking en, de oud-ontmijners, uwe onderda nen, aan het hart liggen. Wij weten uit de geschiedenis hoe 1 de Koningen van ons land geregeerd Qle'l;>c' wds- hebben, en steeds in dienst stonden van de bevolking. Onder de orders van Zijne Konink lijke Hoogheid Uw Vader, stond Uwe Majesteit als soldaat aan de IJzer, in de oorlog van 1914-18. In de laatste oorlog heeft Uwe Majesteit, niet al leen als Opperbevelhebber, maar ook als mens, de bevolking steeds ten dien ste .gestaan. De oud-ontmijners van België heb ben even eenvoudig, even moedig en ongeacht, Uwe Majesteit nagevolgd in de dienst die zij bewezen aan land en volk. Reeds onder de oorlog hebben de secties die onder mijn bevel stonden met verbetenheid gewerkt ten voor dele van de burgerlijke bevolking; en na de oorlog hebben wij het werk, dat door S.E.D.E.E. en ontmijnersbatal- jons voorzien was voor drie jaar, vol eindigd in een anderhalf jaar. Hierbij bieden wij Uwe Majesteit een album aan, waarin een verslag te vinden is over het gepresteerde werk cn de geleden verliezen, een serie fo- tos die Uwe Majesteit een gedacht kunnen doen vormen van de manier van ontmijners, en tenslotte onze ere lijst van gevallenen, die stierven voor Vorst, voor Vrijheid en voor Recht. Dit is een blijk van onze erkente lijkheid en hoogschatting tegenover Uwe Majesteit, maar ook een bewijs van trouw van oud-soldaten-ontmij- ners, die onder de eerste rangen van het Leger mogen genoemd worden, aan hun Opperbevelhebber en wettige Koning. SIRE, met ongeduld zien wij uit naar de dag waarop wij Uwe Majes- tt it terug triomfantelijk zullen mo gen begroeten in ons dierbaar Vader land. Intussen drukken wij onze trouw uit aan het Belgisch Vorstenhuis, in de persoon van Uwe Majesteit en blij ven wij van Uwe Majesteit de zeer gehoorzame dienaren en getrouwe on derdanen. DE ONTMIJNERSDELEGATIE! (Getekend) Em. Samyn, ere-luit. colon., St-Andries. Ant. Baert, oud-adj. com., Oostvleteren. Gilb. Soenen, oud-soldaat, Proven. Alb. Sedeyn, oud-korp., leper. Deponing luisterde met aandacht en we zagen dat, hij diep ontroerd werd op het einde. Daarna gaf E. H. Baert het album met mooi lederen omslag, samengesteld door de zorgen der EE. ZZ. der H. Familie uit leper en prachtig versierd. Dit album be vatte vooreerst een honderdtal foto's over land- en zeemijnen; de manier van ontmijnen, onschadelijkmaken, tentoonstellingen en monumenten. Verder een omstandig verslag van het gepresteerde werk en de geleden verliezen en tenslotte de erelijst van de doden gevallen in de ontmijning sedert 1942 tot 1949, zijnde: 7 offi cieren, 21 onderofficieren, 25 korpo raals, 47 soldaten en 7 militaire werk mannen (totaal 107). Daarop dankte de Koning in keu rig Nederlands en zegde dat hetgeen wij hem betuigden, Hem waarlijk getroffen had. Hij bedankte voor het album. Hiermede was de officiële ont vangst ten einde. Toen kwam Z. M. ln ons midden en stelde ons allen persoonlijke vragen. Z. M. doorbla derde het album en vroeg nopens veie dingen uitleg hetwelk wij Hem verschaften. Z. M. herinnerde zich nog zeer goed zijn bezoek aan de kazerne van West-Rozebeke in 1939 toen Kolonel Samyn nog in actieve Z. M. was verheugd te vernemen dat de bevolking van Oostvleteren van 1914-18 nog wist van het offi cieel bezoek aan de generale staf op het hof van landbouwer Ameloot. Daarop vroegen wij de Koning of hij zo vrij kon zijn antographen te verlenen, wat Z. M. heel gaarne deed. Wij boden foto's aan van Z. M. met de Koninklijke familie en allen te kende hijzelf. Toen overhandigde Kolonel Samyn aan de Koning een officiële huldebrief vanwege het ge meentebestuur van St Andries waar van hij deel uitmaakt en nog enkele andere persoonlijke huideadressen. We vroegen aan Z. M. of we door heel de koninklijke familie konden ontvangen worden. De Koning druk- Zie vervolg hiernevens Op Paaszondag 17 April wordt over het gehele Vlaamse land het blindenbloempje verkocht, -ten voordele van het hoogstver- dienstelijke werk Licht en Liefde voor onze Blinden waar bij 2.000 blinden aangesloten zijn. Dit werk van naastenliefde verdient ieders steun en hulp. Het wachtwoord weze dus: elk kope een blindenbloempje. jp i ui» o nji»wp) <>i VOLKSVERZEKENS Hoor, daar zijn de klokken weder, Die naar Rome zijn gegaan, Bij de Paus! Hij was zo teder, En ze zijn toch zo voldaan! Hoor, ze jublen in de toren, Z' hebben eitjes meegebracht! En ze zijn als 't jaar tevoren, Door de kindren blij verwacht! Hoor ze Alleluiazingen! Vlaanderen door zijn ze de tolk! 't Is de Paasgroet die ze bringen, Aan het Krist en-Vlaamse Volk! leper - 1949 - GEO. Pasen is de gelegenheid bij uit stek om, christen mensen ondereen, een «Zalige Hoogdag» te wensen! Want Pasen is toch het feest der feesten», omdat het de herinnering brengt aan de Verrijzenis van Jezus, het grootste mirakel dat de Heer heeft gewrocht en daardoor het be slissende bewijs voor de waarheid van ons Geloof, en omdat het tege lijk alle christenen doet verrijzen, van de dood van de zonde naar het leven van de genade, indien het no dig was, en anders van een minder vurig tot een beter godsdienstig leven. Pasen, dat is de geestelijke lente: overal, in de harten en de gemoede ren, nieuw fris leven. Maar lente is er niet voor zichzelf; lente, dat is maar belofte van zomer en vooral van herfst. Wat zouden immers de duizenden bloemen baten, als er geen rijpe vruchten van kwamen Met bloemen stilt ge uw honger niet! Dat is dan ook de vermaning die ons door onze Moeder de Kerk vandaag bij monde van Sint Paulus wordt toe geroepen: «Christus is verrezen van daag, maar weet en bedenkt: na zijn verrijzenis is Jezus nooit opnieuw gestorven, en heeft de dood nooit meer vat gehad op Hem! Het be sluit spreekt de Kerk niet uit, om dat het er zo duidelijk uit straalt voor ieder die niet ziende blind is: het moge ook zo zijn voor u, die ver rezen zijt in dezen Paastijd! Het mo ge waar zijn, dat ook op u de dood van de ziel geen vat meer hebbe, maar dat het nieuwe leven, dat gij zijt gaan putten in de vergevende of versterkende paasbiecht, en dat gij zijt gaan voeden met de goddelijke Kracht in de paascommunie, moge in u nu bewaard blijven, spijt strijd en bekoring, doorheen al de dagen van uw leven. Wij nemen die vermaning van de Moeder van onze zielen aan, en wij maken er een belofte, wat zeg ik 1 Een ernstig en duren eed van: ook in mij blijft dit Pasen onaangetast en ongeschonden, en 't nieuwe leven be waar ik voor 't Eeuwig Leven! PRIESTERBENOEMINGEN Zijn Hoogw. Excellentie Mgr La- miroy heeft benoemd tot pastoor te Adinkerke, E. H. Vanden Berghe A., landbouwingenieur, leraar aan het College te Nieuwpoort. WWWVWtMWWMiUUWWVUVVI Op Zaterdag 23 April e. k., te 20 urn-, gaat in de Stadsschouw burg te leper de trekking door van de zesde schijf 1949 van de Koloniale Loterij. Dit zal opge luisterd worden door een ge mengd Schouwspel met mede werking van Maurits Callaerts, zanger en conferencier, Faule Sevre, Tony Van der Heyden, Marc en Joe, enz. Ook het or kest van Fernand Loncin ver leent zijn medewerking. De ingang is vrij. te zijn spijt uit dat Prinses van Réthy en Prinses Josephine Charlotte af wezig waren; maar hij zou ons Prins Boudewijn voorstellen. De Koning liet ons alleen en ging zelf de Prins zoeken. Toen hij met Prins Boude wijn het salon binnenkwam stelde hij ons zijn zoon om de beurt voor en als een goeie vader zegde hij: Wat zegt U van mijn zoon, hij is flink gegroeid, nietwaar! Inder daad, Sire Hij doet goede stu dies op het college te Geneve. Prins Boudewijn sprak ons in per fect Nederlands toe, vroeg in welke secties we waren en nog enkele an dere persoonlijke vragen. Daar de Prinsessen afwezig waren nam Prins Boudewijn in hun plaats de bloemen aan, aangeboden door de HH. Gil bert Soenen en Albert Sedeyn, van wege de verbroedering der ontmij ners, sectie West-Vlaanderen. Hiermede was de receptie geëin digd. De Koning en Prins Boudewijn "begroeten ons, dankten nogmaals en verwijderden zich. Het was 10,45 u. Verheugd om de hartelijke ont vangst werden wij door Hr Weemaes na enkele foto's genomen te hebben, buitengeleid, diep onder de indruk van de eer die ons was te beurt ge vallen. Een Belgische luitenant, Philippe Lippens, U.N.O,-waarnemer te Am man, heeft in de woestijn van Judea een grot ontdekt waarin hij tot dus ver onbekend gebleven Hebreeuwse bijbelteksten heeft gevonden. De grot in kwestie bevindt zich op 12 Km. van Jericho. De vondst bestond uit tal rijke perkamenten en papyrus-frag menten en blijkt van uiterst groot belang te zijn. Deze handschriften van de bijbel zouden 10 eeuwen ouder zijn dan de oudste totnogtoe gekend. ItMVtAMWWtnAfiAMftftMUIMWWfaM Volksvertegenwoordiger Willot heeft aan de minister van Openbaar On derwijs op 15 Maart jl. volgende par. lementaire vraag gesteld: Wanneer in een klas van een offi cieel atheneum al de leerlingen de lessen volgen in de katholieke gods dienst, mag dan aan die leerlingen de toelating, die zij eenparig vragen, om in hun klas een kruisbeeld, door hen zelf betaald, op te hangen, ge weigerd worden? Minister Huysmans heeft op deze vraag nog niet geantwoord. neer wij in volle kiescampagne zijn en wanneer al de aanstaan de vroede vaderen van Parle ment en Senaat aan al hun lief hebbende kiezers een pensioen, een auto en een villa zullen belo ven. Het wordt nog een gezellige tijd. Pas. Hij is een jongen uit deze Westhoek. Zijn naam is Fielten. Hij was de vijlde thuis in een bende van acht, op een ossenboerderijtje van een schorte groot. En hij zou metselaar worden. Zijn baas nam hem meê naar 'n en- treprise ln Gent. En daar maakte hij ken nis met een schoon kloek ^meiske, Jeannel 't Is de gang van de wereld. Hij zag Jeanne- ke geren. Ze trouwden. Maar Fielten moest beloven naar Gent te komen, en op het fa briek te werken. Gottekens, als ge snotverlie/d zijt, zoudt ge V zelve 't vel laten afstropen. Enfin, hij trouwde, kroop in een van die donkere huisjes in de achterbuurt, ging zijn uren werken op 't fabriek, floot en zong en was in de zevende hemel met Jeanneke. En toch kwam de tijd dat Fielten naar de buiten verlangde. Zo'n krot van een huis, drie dochtertjes hebben die met een bleke snuit op elkaar gekropen zitten, en zelve uw harte voelen kloppen van verlangen naar een groene tak en een open hemel. Kom, Zeanneke, we gaan eens optellen. Ja, ze kwamen er. Top, dat ging. Ze bouwden een proper landhuizeke, met een streepje land er bij. Enfin, zoiets als in het liedje van Een huis met een tuintje ge huurd. Fijn, mijne man. Na je fabriekwerk nog een kipje en een konijntje kunnen kweken, een peentje en een krop sala. Om hemels gelukkig te zijn. Ja, zo gelukkig als in het liedje voornoemd: a Dan voel ik mij ais eeii koning zo rijk. Een vierde kindje wordt verwacht. Al de wijze verstanden van buurvrouwen en won derdokters waren het erover eens: Fielten, 't zal een zone zijn. Een zone, die groeit, en als vader wat ouder wordt, een spa kan steken en een kotje tim meren, Een zone, die met U achter 't land loopt. Een zone, die... Het was een dochterI Fielten was 't hart in. Toen ze van de doop thuiskwamen was hl] poereloere. En dat was verdorie niet van puur kontente- ment, zulle! Maar Ons Here kan ook goed zijn voor de vaders. Zie ne keer wat er gebeurde. Twee jaar nadien komen ze Fielten een blauw briefje afgeven een telegram van Jeanne ke die weeral in 't moederhuis zat waar op er te lezen stond: Fielten, 't is ne zeune! Fielten in de hoogste hemel, dat moet ga niet vragen! Geluk en ongeluk, 't passeert al lijk een wind. De jaren gaan er over. De bomen en struiken in de tuin zijn groot en schoon ge worden. De oudste dochters worden bakvis sen en Bakkertje loopt naar school. Ik was het vergeten te zeggen: het zoontje kon zo aardig koeken bakken in de tuinaarde, toen hij nog een dreumes was, dat ze hem Bak kertje heetten. Bakkertje loopt naar school, zeiden we. Hij deed er zo'n goeie zaken, dat de schoolmees ter eens tegen Fielten zei: Vriendschap, die jongen van U zal het ver brengen. Hij re kent en tekent als een ingenieur. Een pri- mus. Uw Theophlcl wordt nog ministert Sjongens, wat is het een geluk, en trots U te kunnen verrekken en verslijten om zo'n jongen later te zien Later/.. Waar blijft uw Theophiel toch? komt meester vragen. Dat is nu tien dagen, dat hij niet meer te zien is op school. Ziek, zucht Jeanneke, ziek, meester, 'k En wete niet hoe zeer. 't Is wreed om zien. Al wat hij eet spuwt hij uit. De doktefi schudt zijn hoofd. En Fielten zit zijn hoofd te schudden. Hij heeft rust nog duur. Zijn eten kropt in zijn keel. Hij zit daar achter de tafel en moet beet voor beet binnenduwen. Aan de over kant van de tafel zit Bakkertje. Zijn ogen zitten diep, en zijn neus staat scherp als| een mes. Bakkertje, zijn zoon. Hoe gaat het, jongen? Goed vader! Maar het gaat niet goed. Als Bakkertje in zijn bed zit, vraagt vader: Heeft hij zijn pillen geslikt, Zeanne? Ja. Zijn melk gedronken? Ja, Fielten, ja... En? Och ja, ge weet het, alles weer uitge spuwd. De dokter komt met een specialist, een van de beste uit Gent. Fielten moet zeshon derd frank betalen, nieuwe medicijn, nieu we dropjes in 't glas, nieuw diëet. En ook nieuwe hoop in huis. Vruchteloze hoop. Bakkertje gaat kennelijk de berg af. Ge kunt het van zijn gezicht en van zijn ajgemagerd lijf aflezen: een kindeke van de dood. Fielten ziet het, voelt het, zit daai\ weer te knabbelen aan zijn brood, drinkt een slok koffie, zet dan ineens alles neer op ta fel. Zo met een bons en een vloek tussen de tanden. En dan gaat hij buiten, slaat de deur dicht. Dan is het ademloos stil in huis. En ze horen een zacht, maar donker gezoem op het achteruit. Fielten, die daar te huilen staat als een jongen die een schop in zijn gat kreeg. Fielten die snikt: Bakkertje, Bak kertje toch. Bakkertje mijn zeune! De dokter blijft vijf dagen weg. Waarom zit ge zo lang weg? vraagt Fiel ten een beetje hard. De dokter doet teken naar Fielten! Kom eens mee naar buiten. Ge vraagt--waarom ik hier in vijf dagen niet kwam? zegt de dokter. Fielten knikt. Zijt ge een vent, die de waarheid kunt verdragen, de harde waarheid Fielten knikt nog. Maar zijn ogen blinken al. Vriendschap, zegt de dokter, ik kan ut» jongen maar weinig meer helpen, alleen nog een beetje verlichten. Da je wilt zeggen, dat Bakkertje... En nu knikt de dokter droef. En die specialist? zegt Fielten met angst in zijn stem. De dokter schudt neen. En dat alle hope verloren is, dokter? De dokter schudt weer neen. En dan zegt hij: Daar is nog éne specialist, die er wat kan aan doen. Hier in 't land, dokter? Ja. Waar? De grote Specialist, Fiel. 'ft Wil zeggen Q'?w Lieve Heer. Die lean meer dan al da-, dokters samen. Vanavond zal ik met mijn hinders bidden voor Bakkertje, 't Is de enige uitkomst. Er is nog één kleine kans om te genezen. En die kunnen we afbidden, Fiel. Vanavond. Doe je mee, Fiel? Fiel staat daar beduusd. Hij hoort eichzel- ve traag ja zeggen. En uw Pasen houden, Fiel. Het 'antwoord kropt in zijn keel. Zijn Pa sen houdenI Godhemelsedeugd. Dat heeft hij al zolang niet meer gedaan. En Onze Lieve HeerDat woord spreekt hij nooit meer uit. Kunde gij zeggen hoe ge dat ver leert? Geen tijd hebben om fatsoenlijk te bidden, 's Zondags geren langa slapen. Lie ver naar de duiven kijken dan naar de mis gaan. Ga 'n hebt toch maar én» Zondag te de week. De duiven, de velokoers, d» hondenolub, de voetbal, de cinema, de café... De kerk vergeet ge licht. En als ge er een voet in zet, komt het uit. Da kameraden treiteren er U mee, net als met die Kajot- ters, die hun kruiske maken vóór schafttijd. Bidden, wat moet hij bidden? Waar? Er\ hangt -alleen een kruiske op het kamertje van hun meisjes.., Vanavond, zei de dokter. Voor Bakkertje. De enige, de laatste hoop. En op het koertje staat Fielten alleen. Ze denken dat hij daar weer te treuren staat. Onze Lieve Heer, voor Bakkertje. Hij geraakt niet verder, Des anderendaags komt de dokter opnieuw. Fielten is thuis gtbleven van fabriek. De dokter tast naar de pols van Bakkertje. Het jongentje ligt daar als een lijk. Roerloos, le venloos. Fielten staat weer buiten te wach ten. Dokter? Flauw, Fielten. Bijt op uw tanden, »«nt. Bakkertje moet berecht worden. En terwijl hij dat zegt, lulden de Paae- klofcken. De klokken die naar Rome vliegen, zeggen de kinderen. Want het Is Witte Don derdag. En zonder klop of klepel komt de priester in 't wit naar Fieltens toe. Voor de berechting. Hij ziet de gebuurvrouw die de keerskens ontsteekt en hoort Bakkertje zeg gen: Komt de pastoor al, Marie? Fielten zou willen schreeuwen. Hij loopt de tuin in, het hek uit, 't land in, en staat met zware ogen naar de rookpluimen van de fabrieken te kijken. Tot de pastoor weg ie. En nu moeten we waken. Ik zal het doen, Jeanne. Hij doet het. En die nachten zijn zo lang, Jeanne wil hem aflossen. Hij jaagt haar naar bed terug. Stil is het in Bakkertje's kamertje. En triestig. In de hoek een dof lampje, en in het bed het gewoel van Bakkertje, tot hij weer stilvalt en een tukje slaapt. En dart weer die stilte. En Fielten die daar alleen zit met zijn gedachten... Het is morgen Pasen, Fielten. Weet je nog hoe ze daags voordien de beste kleren uitklopten, moeder, vader, allemaal, en hoe ze opgepoetst als voor een bruiloft, hun Pasen gingen houden. Heeft het hun ongeluk bijgebracht? Neen, neen, geluk1 Ze waren zo kontent, zo welgezind. Moeder sloeg met een tinnen lepel op de vingers als een zijn kruiske niet maakte aan tafel. En vader die 's avonds in de hoek met allen samen te bidden zat. En gij houdt uw Pasen niet, Fielten, 't Is haast twintig jaar geleden. Uw Pasen houden! zegt de dokter. Voor Bakkertje. En nog kunt ge geen besluit nemen. Laat U dat toch niet wijs maken, vent, dat en niets anders is dan dit arme slovende leven. Uw gezond verstand kan dit niet aanvaarden. Van waar komde gij, Fielten? Uit wiens han den? En op dat kruiske daar, dat buurvrou- we Marie op 't sohouwke liet staan... One lieert De wereld keert de rug naar Hem. Maar waar gaan we naartoeWaar gaat gij naartoe, Fielten? Zijt toch geen stommerik, geen grote onnozelaar. Ons Heer roept. Roept U wakker langs dit kwijnende Bakkertje. Hij roept! Hij komt! Hij biedt U een kans. Ge luk of ongeluk! Kies, grijp! Grijp naar het geluk, vent! Naar de rust, de vrede. Misschien kan het Bakkertje helpen... Ha, gij dacht zonder Hem, eonder Pasen en zonder kerk, een hemel op aard» te 'scheppen. Bestaat niet, mens! Zij die 't V willen wijs maken, geloven 't zelve niet... Zie, daar is de rust op 't kloeke gezicht van uw vader. En uw moeder die glimla chend te sterven lag... En gij, Fielten? En alzo een nacht lang. Alleen met al die gedachten. De klok slaat vijf. Paasmorgen. Jeanne ie daar nog ne keer. Kom nog een eindje in 't bed. Fielten? Bakkertje slaapt. Neen, ik, Jeanneke. Wat zoekt gij? Mijn beste schoenen, melske. En mijn.,, maar dat gaat U niet aan. Wat is dat nu? Laat me gerust. Ik ga mijn Pasen hou den. Stilte. Ge hoort Bakkertje ademen. Een schone morgen. Fris! En die sohone dage raad. En die klok die luidt. Uw Pasen houden. Dat is niet zo moeilijk. Al hebt ge 't zelf in geen twintig jaar ge daan. Twintig jaar, zucht de pastoor in zijn bleohtstoel, 't is lange geleden. Maar One Here zal een schonoe dag aan U beleven, Zo'n schapen zijn bijzonder welkom. Een zware biecht, mijnheer pastoor. Ja, mensen zijn sukkelaars. Maar als de goe wille er is om te beteren, zal 't al juist» zijn. Kom, we gaan een beetje helpen... En ons Here die daarna in uw harte komt. En Fielten, die bidt: Voor Bakkertje, One Here, voor mijn jongen die daar zo ziek ligt. Fielten is niet meer zo ongerust als hij naar huis komt. Hij laat alles in de handen van Ons Heer, Leven en dood, het is toch al het Zijne. Bakkertje blijft daar nog dagen hangen tussen leven en sterven. Fielten gaat weer naar zijn werk. Als 't verslecht moet ge een van de meisjes Zenden met een velo, Jeanne. Maar zo ver komt het niet. De Woensdag avond komt Fielten thuis van zijn werk. De dokter staat nevens Bakkertje. Hoe is 't, dokter? Hij is de gevaarlijke brug over, Theo phiel. Wat zegt gij, dokter? Dat Bakkertje er door komt... Maar 't ie hier zo bedompt. Zet toch eens het raam op een kier. Ze doen het. En door da kier komt muziek uit buurmans radio. Bakkertje tast met zijn handen naar zijn matras. Wil recht. Wel jongen? vraagt Fielten. Bakkertje kijkt naar vader. Vader, zegt hij. Gij hebt het me eens beloofd. Wat? Wanneer krijg ik mijn nieuwe trekor- gel? Geen antwoord. Fielten streelt het haar van zijn jongen. Hij kijkt naar de dokterr Merci, dokter! zegt hij. En die muziek speelt voort. 1 R. BOSCHVOGELw Brief uit Brussel. D« polsslag van het politieks leven versnelt en de thermometer stijgt. Na de jongste Ministerraad ft het duidelijk geworden dat het regeringsschip door een voltreffer werd geraakt en langzaam aan het zinken is. En de bemanning verlaat stilaan de zinkende boot, Er werden reeds datums be sproken maar er werd nog niett definitiefs gezegd. Alleen zou men. naar verluidt, liever niet op ij Juni ter stembus gaan... omdat er die dag te veel processies uit gaan, maar op 26 Juni. Vooraleer het zover komt moet er in hei parlement nog worden gestemd over het vervroegd vrouwenstem recht en de zetelaanpassing. De Walen menen dat ze met beide voorstellen beduveld worden er\ schijnen zinnens te zijn de be spreking te-rekken en te sabote ren door elk op hun beurt een do delijk lange spreekbeurt te hou den over beide aangelegenheden. Van de andere kant heeft de Hr Vermeylen reeds verklaard dat de Kamer zonder onderbreking zal zetelen om de bespreking van, en de stemming over beide ontwer pen in een enkele vergadering af te handelen. Het zal er nog gaan stuiven als de Walen, desondanks, hun sabotage willen doorvoeren Dan zydlen we in onze Kamer het spelletje meemaken dat in de Ita liaanse Kamer te bezien viel bi] de bespreking van het Atlantisch Pact. Ook in andere kringen stijgt de thermometer van het politieke leven. In de schoot van de verschillen de politieke partijen houdt men zich reeds druk bezig met de voor bereiding van de kandidatenlijs ten voor de Kamer en de Senaat. Sommige vroede vaderen geven de pijp voorgoed aan Maarten en gaan een welverdiende rust tege moet. Andere zullen zich voor de eerste maal voor het kiezerskorps aanbieden, zoals b.v. de huidige Minister van Koloniën, de Heer Wigny, die van Luik is maar zich te Doornik voor de Senaat candi- daat zou stellen. Over het vuile zaakje waarin de socialistische Volksvertegenwoor diger en Wallingantenleider Gre- goire was betrokken, werd verder, geen nieuws vernomen. Hij is toch nog tijdig uit den bak geraakt om te horen dat hij opnieuw candi- daat is voor de Kamer. Ook de socialistische Burgemeester van Molenbeek, de Hr Machtens, komt opnieuw op de lijsten voor, on danks het feit dat hij onlangs be schuldigd werd betrokken te zijn in een onzuivere geldzaak uit de tijd van de Gutt-operatie. Een ge luk dat die twee politiekers tot de partij van Max Buset en Achiel Van Acker behoren. Moesten ze tot de C.V.P. behoord hebben, het land zou niet groot genoeg ge weest zijn om de schande te ho ren verkondigen en de Kamer zon niet lang geaarzeld hebben om de onschendbaarheid op te heffen. Maar wie tot de socialistische congregatie behoort is vuurvast en onbederfelijk. En wanneer er een luchtje aan is dan zal de automatische zelfwasserij van het partijbureau van de P.S.B. hem wel even opfrissen: geivassen en gesteven voor een nieuw man daat. Over de scheurlijsten wordt nogal veel in de wind gebazeld. Als men de wensen van de So cialisten voor de werkelijkheid moest nemen dan zouden de af zonderlijke lijsten bij de C.V.P. als paddestoelen uit de grond schieten. Zo'n vaart zal het ge lukkig wel niet nemen. Van Baron de Dorlodot mug men natuurlijk wel een klqni vertoning verwachten maar men kan nog niet zeggen dat het een machtsvertoning zal worden. De man slaat waarlijk de bal mis wanneer hij meent dat de ernsti ge mensen uit onze Vlaamse ge westen op hem gewacht hebben om bij' de aanstaande, stemming volkomen gelukkig te zijn.' De Rexleider heeft in den tijd ook gemeend dat zijne haring in Vlaanderen zou braden en dat het een fameuze haring zou zijn maar 't was maar zo'n klein sar dientje. De Liberalen rieken al de mi nisteriële portefeuilles. Zij hebben altijd een scherpt reuk gehad en soms een heel klein beetje teveel verbeelding. Zi beelden zij zich nu bijvoorbeeld in dat de Liberalen in ons land bij de eerstvolgende verkiezingen een overweldigend succes tege moet gaan omdat de conservatie ve partij in Engeland enkele ze* tels gewonnen heeft op de tra vaïllisten. f, Wij zullen maar kalm zijn ei afwachten. En niet zo naïef all de Belgische Socialisten die des-, tijds ook meenden dat het soda*, listisch broodje gebakken wo.S omdat de travaillisten in Enge land de zege behaalden. Dat broodje begint nu aardig te schimmelen maar daar zullen de Belgische Socialisten liefst niet teveel woorden, aan verspillen. Een beetje zenuwachtig zijn zi] weldie socialistische steunpilaren van onze welvaart. Zodanig zelf) dat zij al eens uit de toon vallen en er het fatsoen bij verliezen, of. zich gewoonweg belachelijk ma ken. Want men kan toch niet ern stig blijven bij het socialistisch verslag ovei het bezoek van Prin ses Josephine-Charlotte. De ver slaggever van de Peuple heeft zich namelijk geërgerd over het grote aantal geestelijken die zich onder de menigte bevonden we'- ke de Prinses begroette. En de sukkelaar vindt er niets beters op dan aan die eerwaarde heren de raad te geven in de Goede Weel: liever wat meer ingetogenheid in acht te nemen. Zou die verslag gever soms een reactionnairc so cialist zijn die de vassiesermoc- nen bijwoont en wijwater smok kelt? Dat de ministers van de vallen de regering een beetje zenuwach tig gaan doen kan men best be grijpen. Ook voor hen is het een sprong in het onbekende. Macr daarom moeten ze toch nog niet overdrijven zoals die C.V.P.-m'- nister die onlangs verklaarde dot de Hr Spaak in elk geval na de verkiezingen Minister van Buiten landse Zaken zou blijven. Dat is natuurlijk niet onmoge lijk maar nog zo zeker niet. Daar zijn in de C.V.P. toch ook nog wat knappe koppen die even min als de Hr Spaak een slecht figuur zouden slaan als MinisW van Buitenlandse Zaken. Mt" denlce slechts aan de Heer WW Zeeland. Maar ja, als de thermometer, van het politieke leven naar oifl* hoog gaat zegt men soms dingen die men niet nader overwogen heeft. Dat zal in de komende da' gen zeker niet verbeteren wan' (ZI* vervolg onderaan vorig* kolouii

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 2