Titoïsme en Atlantisch Pact Dat hangt van ons af 7 Groot Toeristenverkeer met Pasen Prinses Josephine-Charlotte De Grenscorrecties langs de Belgisch-Duitse grens na zes dagen verblijf in haar Vaderland terug afgereisd BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN 45" JAAR. Nr 17. onze 4 uitgaveni ZATERDAG APRIL 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr. Geen Pospoort meer voor Frankrijk vanaf 1 Hei VERKOOP VAN VLEES VOLLEDIG VRIJ OP ALLE DAGEN VAN DE WEEK BUITENLANDS OVERZICHT DIMITROV «■Ml MAARSCHALK TITO Grote drukte aan de Kust - Engelsen te Oostende - Antwerpse Dierentuin kreeg 40.000 bezoekers. - MAANDAG 9 MEI H. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE KET GROOTSTE PASSAGIERSVLIEGTUIG TER WERELD DE FISCALE INQUISITIE Ook Nechelen en Bryssel bezorgden boor een onvergetelijke ontvangst UIT VATIKAANSTAD De H. Vader vraagt bescherming voor de Heilige Plaatsen De Pgus voor cle eerste maal voor de Televisie, HET PAUSELIJK JUBILEUM niniiiiniiii(in!!iiiitniiiniiin!iitiii!itiniii!i!iiiitiiiiiinm!:4!inittiiiiiniiiiii!niniiiiiiiiRiiniii>ifiiiiiiiiiiii!>iiiiiiiiiiiM!ii!im!iii!!!i!iii!!H!iiiiii!!ii!iiiiiiiii!i ielgië ziet voorlopig al van zekere annexaties VOORUITZICHTEN VOOR DE VERKIEZINGEN DE OPENINGSPLECHTIGHEID DER IEPERSE HANDELSFOOR Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS 1349 BeJgië tot Nieuwjaar 70 fr. Belgisch Congo 3.fr. p. week Frankrijk -f Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. 'fmm N M MM MMNMMMMMMMMH HET WEKELIJKS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuw oort-Diksmuide en randgemeenten). BBB—WF" PfflMEDIAAH 23 Verantwoordelijke Uitgever: J Sausen, Casthuisstaat 19, Poperinge. WX Lijk In t herte van de Zomer! We zaten buiten, wij, de stam gasten van 't Kroontje Dat was nu toch wel een Pa- Sm, We waren waarlijk verjongd, buiten lijk binnen; hoe moet ik dat nu eigenlijk verstaanbaar maken Kom, ze zouden nu schrijven dat we in echte «Paas- Stemming» waren. Maar ik houd niet veel van al die «stemmin gen er zijn er van 'twintig ver schillende soorten. Wij waren danig welgezind; zon in ons gezicht, jonge zonne! Een zonne die 't jong groen deed glinsteren't land lag nu daar voor ons open, kijk, zo fris en zo nieu we. Warm was 't en den ouden bruinen bracht lafenis, 't Was langs de grote bane volle bedrij vigheid; auto's en nog auto's naar de kuste toe, van de kuste weg. Pasen had meer dan zijn gewicht aan genot meegebracht. Nooit geweten, zo 'n Pasen, zei de smid; 't is vandaag zo warm als in mijn smisse! Zo geraakten we aan de praat over de witte Pasen, over wind en weêre en over de... roste mane die nog zo veel kwaad en schade doen kan, en op de gebeurtenis sen van de week «troonafstand!» Wij waren deze keer de ruziemakers en de ande ren waren de... brave jongens ge weest! 'k Zie ze al, 'k hore ze al roepen troonafstand zei Fiel! Ze hebben veel verstand gebruikt met t'huis en in hun... schelpe te blijven. Want ze gingen niet levend uit de handen van 't volk geraken. Er was daar nu niets aan te doen. Voor de eerste keer dat 't kontakt hersteld was tus sen het volk, het waar volk en het Koningshuis, konden we nu zien hoe die twee op mekaar pas sen. Politiekers hebben gesproken en gehandeld tegen den zin van 't volk. Politieke avonturiers waar het eigenlijke volk naar spuwt. 't Volk mocht geen uitspraak doen, maar deed het nu. Wijl onze mensen overgelukkig' waren, grijnsden de anderen, grijnsden van spijt en nijd. Hadden ze dat maar voorzien! Maar ja, de Prinses kwam ne keer Grootmoederbezoeken. Wat was daaraan gelegen? Was 't niet schoon van wege al die koning-vervolgers, dat bezoek toe te laten? Na vier jaar dacht toch niemand meer aan den Koning. Zij waren er van overtuigd. Zelf bedrog? Onmogelijk! Want die heren weten alles en hebben het altijd bij het rechte eind. Ze grijnzen nu; gelukkig dat er nog... pastoors en nonnen zijn om... zakkedrager te spelen,... en paters om in hun baard te lachen. Zou men het niet eens wagen om Koning Leopold op bezoek te laten komen hij zijn... Moeder? En zo men het niet durft wa gen, zouden wij aan die verwaan de heren niet kunnen tonen dat de tijd van de Koning gekomen is en de hunne... geëindigd is? Dat hangt van ons af, zei de smid, van ons! PÉ VLAMYNCK. t Verwonderde mij al 'n hele tijd dat de grote gebeurtenis van de week niet naar boven was ge komen... Daar, over de bane naar de kust was er immers een vlucht auto's voorbijgebold, dien fameu ze n Woensdag! Waren zij er misschien moê over gepraat? 't Was immers, ge lijk waar ge binnen gingt, gelijk wie ge in 't gemoet kwaamt... Hebt ge dat van uw leven gewe ten?... Hadt ge dat ooit kunnen peinzen?... Eiwel... wat zegt ge hu? Dat jong dingenzei de smid, zou heel de streke in 't vier jagen; en onze mensen vliegen nochtans niet gauw in brande. 'k Had Woensdag in de voornoen, al een pijpe roken, een oogslag gerischierd op mijn dagblad, en gezien hoe ons Prinseske door de Walen in 't Naamse triomfante lijk was begroet geweest. Ik. klop te mijn pijpe uit en wijl ik met mijn hamer op een hoepel zat alle geweid te geven, dacht ik in m'n eentje: Dut zal Waals stro- vuur zijn of de doodgewone over drijving van die gazette-mannen die toch 't blad moeten vol schrij ven. 't Was Woensdag bij den elven dat 't nieuws liep: «De Prinsesse komt van Tielt, over de nieuwe baan naar Veurne.'k Peinsde: wat gedacht van naar Veurne te gaan. Dat kan niet zijn. Dat 't nog naar Brugge of Oostende ware. Daar kunnen ze nog een beetje wierook branden. Maar al hier,... kalme, geruste mensen, verloren in 't Bloote en de Veur ne-Ambachtse weien... Kom, kom, 't is een gril van dat jong din gen» of 't is een late Aprilvis. En er was verdraaid geen blaas balg nodig om 't vuur te doen oplaaien! Van waar kwam al dat volk? Ze kwamen waarachtig van onder de aarde lijk... Masoefel!... en die mensen waren... toppezot, stapel! Er was geen houden aan. Jamaar, bepeinst dat ik zelf mijn rijwiel pakte en mij naar 't Wes ten schoot. Hoe gaat dat toch?! Ik zag het, zei Fiel. Dat gaat net zo als wanneer de bliksem in een strodak valt. In een oogpink staat de hele boel in lichte laaie. Ik zag dat te Lichtervelde. Daar was in twee tellen heel de orde dienst weggespoeld. 'k Wete wel, zei Fiel, ze liegen nu de mensen voor dat de pas toors en de nonnekes al die men sen de straat hebben opgejaagd. De pastoors zullen er zelf van verschieten dat ze nog zo veel kunnen... en waar was dat weer dat ook de... liberalen, met twee eindjes blauw katoen aan de na tionale vlag, kwamen meêdoen? Ik las, zei de smid, dat 't jammer was dat er ook Leo pold» geroepen werd; en dat de... anderen nievers geroepen hadden Vanaf 1 Mei e.k. zullen de Bel gen die zich naar Frankrijk be geven en de Fransen die naar België komen, geen paspoort meer moeten hebben. Wat de Belgische onderdanen betreft, wonende in België, zul len zij in het bezit moeten zijn van een vervallen paspoort, af geleverd sedert 1 Okt. 1944, of wel van hun Belgische eenzel- vigheldskaart, op 1 Oktober 1944 afgeleverd, vernieuwd of geldig verklaard. De kinderen van min dan 15 jaar moeten in het bezit zijn van een identiteitsbewijs met foto, afgeleverd door hun Gemeentebestuur. De Belgische onderdanen, in Frankrijk verblijvend, moeten in het bezit zijn van een natio naal paspoort ofwel hun iden titeitskaart van buitenlander in Frankrijk hen afgeleverd. Deze schikkingen zijn weder kerig voor de Franse onder danen. Deze schikkingen zijn slechts geldig voor een verblijf van 3 maanden in Frankrijk, of van 2 maanden in BeJgië. Voor een langer verblijf blijft het pas poort met eventueel het visum van node. Tn het Staatsblad van Zondag 17 April verscheen een ministerieel be sluit, waarbij al de beperkingen op de vleesverkoop in de slagerijen en vleesverbruik in de eethuizen en ho tels, worden opgeheven. Bijgevolg mogen de vleeshouwers, varkensslagers en pensverkopers vlees en vleesproducten te koop aanbieden op alle dagen van de week. De hotels en de eethuizen van hun kant mogen zonder enige beperking vlees opdienen bij de maaltijden. de Bulgaarse Premier die thans op reis is naar de Sovjet-Unie, zogezegd om gezondheidsredenen, die reeds als Eersfe-Minister voorlopig werd ver vangen en klaarblijkelijk bij Moskou in ongenade is gevallen. ZAL DE SLINGER WEER IN BEWEGING KOMEN? Het is in de Russische politiek een gekend feit dat de heersers van het Kremlin nu eens naar het Westen, dan roeer naar het Oosten trachten door te dringen. Daarom heeft men dan gesproken van een slinger, een reusachtige slinger, van een reusachtige hor loge die te Moskou slaat. Tot voor de jongste wereldoor log bleek dit veel duidelijker als thans, aangezien de ontwikkeling der transport- en verkeersmidde len een minder snelle luisseling toelieten aan de uiterste grenzen van het Sovjet-continent Doch ook tijdens de jongste vijf jaar hebben wij kunnen vaststel- WWWWWVWWWWWWWl gelukken Tito zomaar van kant te doen zetten door de Kominfor- misten uit zijn eigen land. Van daar dan het nieuwe strijdplan dat ongetwijfeld ook op het Krem lin werd uitgebroed en dat er in bestaat een agitatie op touw te zetten voor het scheppen van een onafhankelijke Macedonische Staat. Daardoor zou Yougo-Slavië geïsoleerd worden en zou er een corridor ontstaan tussen het hui dige Bulgarije en het huidige Al banië (dat thans door Yougo-Sla- vië geïsoleerd is van het Komin- formblok) Maar die haring schijnt ook niet goed te braden, en wel om een dubbele reden: 1) omdat het Yougo-Slavisch leger alleen ruim zo sterk is als alle andere Balkan- legers samen, en 2) omdat de an dere Balkanlanden lang niet zo Moskou-trouw zijn als Moskou het wel wenst en verlangt. Verschijnselen van een zekere onafhankelijkheidszin hadden we reeds opgevangen toen Dimitrov, maanden geleden, een grote reis maakte en overal optrad ten gun ste van een grote Balkanfedera tie die onafhankelijk van Moskou zou geweest zijn. Dimitrov kreeg toen van de Pravdaop zijn oren en hij trok die in. Maar toen Tito in de zelfde zon de viel en de vermetelheid zo ver dreef het gehele Politburo te trot seren en te tarten, en toen dit blijkbaar gelukte, kregen de an deren ook weer moed. - Zo viel de Poolse vice-Eerste- Minister, Wladislav Gormulka, in September jl. in ongenade omdat hij niet accoord was met de eco nomische Sovjetplannen voor Po len. De volgende verstoting was die van de Griekse Communistenlei der Markos Vafiades die tijdens de maand Februari van dit jaar van het toneel verdyjeen omdat hij buiten de lijn wilde lopen door Moskou getrokken. de Yougo-Slavische dictator die het eerst heeft aangedurfd niet meer goedschiks te dansen naar de pijpen van Moskou. Het uitzonderlijk mooie wedei met de Paasdagen heeft tienduizende lie den, tuk op een uitstapje, hun huis uitgedreven, de baan op. Sedert 100 jaar kende men in onze gewesten niet dergelijk zomerweer met het week-end van Pasen. Voor de kust zijn die dager dan cok best uitgevallen en veel volk was er aan zee, zelfs werd door velen een bad gewaagd. Langs de grote wegen trokken die dagen dan ook ganse slierten autos tiaar een of ander toeristenoord en op de spoorwegen moesten meerdere treinen verdubbeld worden of speciale worden ingelegd. Oostende mocht zich weerom ver heugen in het bezoek van enkele duizende Engelsen. Op Witte Don derdag brachten de maalboten reeds 1 065 passagiers aan, waaronder hon derden Britten. Vrijdag kwamen er G63 per boot toe en circa 7.000 men sen kwamen per spoor in de Konin gin der badsteden toe. Zaterdag brachten de paketboten 2.000 bezoe kers voor het week-end aan en het spoor ruim 11.000. Maar Zondag was de toeloop nog groter en werd ge schat op 50.000 mensen. Hotel- en Pensioenhouders hadden geen reden tot klagen. In andere badplaatsen waren dui zenden toegestroomd en brachten meteen de hoop mede dat het verde re seizoen beter zou worden dan dit van 1948. Brugge kreeg eveneens het bezoek van veel Engelsen en Nederlanders. Aanstaande week geven we vol ledig programma. Brussel kende daarentegen een gro te uittocht van de eigene bevolking cn niet min dan 400.000 reizigers vertrokken uit de Brusselse stations. Men rekene dan daar nog bij allen die de stad uittrokken zo per auto, bus of fiets. 50.000 Belgen gingen de Nederland se bloem'oollenvelden bezoeken. De Sabena moest speciale vliegtui gen inschakelen van uit Brusse' naar Nizza. Antwerpen, de stad bij uitstek voor de eendagtoeristen, kende eveneens een ongemene drukte. Alle records werden er geklopt. De Flandria-bo- ten verscheepten 20.000 passagiers. Do Dierentuin werd binst de Paasda gen bezocht door niet min dan 40.000 kijklustigen, ttz. met 10.000 meer dan het rekord behaald in de Pinksterdagen van 1948! De boeren- toren kreeg het bezoek van 3.700 mensen die zich wilden verlustigen ir. het panorama van havenstad. Uit Brussel werden niet min dan 60 speciale tremen naar Antwerpen ingelegd. De Ardennen en de Kempen kre gen ook veel bezoekers. In Engeland was het toeristenver keer eveneens bijzonder druk en te Hastings o.m. waren er reeds 30.0») v acantiegangers. Te Parijs, waar voor dit seizoen 3 roillioen toeristen worden verwacht, stroomden zij reeds bij duizenden en duizenden toe en een kamer vinden in een hotel bleek al reeds een hele karwei. Wat zal het dan worden verderop in de Zomer? Daarentegen tiok de Parijse bevolking in massa uit naar de buiten. Ook te Rome waren reeds 20.000 vreemde toeristen op bezoek. Lit is een indrukwekkende foto van het grootste vliegtuig met handels- dueleinde ter wereld en dat van op de grond moet opstijgen, genomen bij etn vlucht boven New-York's Brooklyn brug. Deze Flying Cloud kan 75 passagiers vervoeren aan 340 mijlen per uur. Dit toestel is be stemd voor de lijn New-York Londen, afstand welke het in 12 uur afleg gen zal. Zij, die nog mochten twijfelen aan het feit dat vele agenten van de fiscus, aan haarklieverij en mensenplagende inquisitie doen, kunnen overtuigd worden, door volgend voorval dat een onzer lezers in de laatste dagen is overkomen. Wij staan volledig in voor de echtheid ervan. Onze lezer in kwestie, had zijn auto geparkeerd gedurende een uur, en had niet bemerkt dat het fiscaal kenteken dat hij aan de voorruit had aan gebracht, was afgevallen. Wanneer hij terug in zijn auto komt, bemerkt hij het, en hecht het er terug aan. De taks had hij trouwens op regelmatige wijze betaald! Dit alles belette hem echter niet, enkele dagen nadien een schrij ven te ontvangen van de fiscus, waarin hem werd gevraagd te verklaren waarom het fiscaal ken teken niet was aangebracht en of de taks was betaald geworden. Zijn snode misdaad was dus aan 't licht gekomen. In een schrijven-verklaart hij het geval, en wijst erop dat het fiscaal kenteken bewijs dni hij de taks regelmatig en tijdig had betaald buiten zijn wil en weet van de rii moest gevallen zijn. Het gevolg? Voor deze onver geeflijke overtreding wordt tegen hem geverbaliseerd...! Sanctie 50 tot 1.000 fr. boete. Zal men het eindelijk beginnen geloven, dat men in ens land. dergelijke politicmethodes moe wordt. De geest maakt levend, maar de letter doodt, vooral op fiscaal gebied. len hoe Moskou afwisselend druk- king uitoefende naar het Oosten (het verre'of het nabije) en naar het Westen. Zo is de drukking naar het Westen toe het laatst gevoeld in de Februaridagen 1948 toen Zorin de Tsjeekse koude revolutie ineen stak, gesynchroniseerd met com munistische stakingen in Italië, Frankriik en België. XJit die laatste actie van de Sovjets zijn dan, in het Westen, het Pact van Brussel en het At lantisch Pact gegroeid. En sedert dien houdt Moskou zich aan deze kant tamelijk koest, maar heeft in verhoogde mate en versneld tempo de Chinese communisten geholpen en de revolutie in het Verre Oosten aangemoedigd. Op de vraag: wat zal de prac- tische reactie van het Kremlin op het Atlantisch Pact zijn, is het antiuoord naar onze mening voor de hand liggend. Moskou wenst geen oorlog. Het wil alleen maar, zoals Hitier, zoveel mogelijk be komen zonder te vechten. Daarom zal het altijd op de zwakke plek duwen. Die zwakke plek nu kan het in het Westen niet meer vin den, aangezien het nu weet dat een aanval op een van die staten oorlog met de Verenigde Staten betekent. Wij geloven dan ook dat het Atlantisch Pact eerder een ontspanning voor West-Euro pa zal voor gevolg hebben, terwijl dit voor het nabije en het verre Oosten naar een verscherping van de toestanden zal leiden. Wij weten natuurlijk niet of er iets ernstigs schuilt in de berich ten omtrent een opheffing van de blokkade van Berlijn, niaar een dergelijke zaak zou geheel in de lijn van de Sovjetpolitiek liggen: soepel zijn waar de andere hard wordt en hard zijn waar de an dere nog soepel moet zijn. Indien er dan ook landen zijn die gevaar lopen de Russische re acties tegen het Atlantisch Pact te moeten opvangen, dan zal dat eerder een of ander land zijn bui ten de Atlantische zone, zoals b.v. Iran waarover reeds enige tijd ta melijk alarmerende geruchten werden verspreid, waar de Russi sche consulaten onlangs gesloten werden en aan wiens grenzen thans, volgens een A.F.P.-bericht, vijf en twintig Sovjetdivisies met valschermjagers en luchtvloten zouden opgesteld staan. Of het daarom tot een over rompeling koud of warm van Iran zal komen is een ande re vraag. Daar zijn trouwens de Anglo-lraanse en de Amerikaans- Iraanse petroleumexploitaties, zo danig dat de Angelsaksers zo maar niet lijdzaam zouden toe zien. Tot een verovering moet het ook voor de Russen niet nood zakelijk komen. Als er alleen maar wat herrie en spanning ontstaat, dat is voor hen reeds heel wat. Dat betekent dat de States ook weer daarmee moeten bezig zijn en de inspanning die ze voor de landen van het Atlantisch Pact meenden te doen enigszins moe ten vertragen, om ook Iran te wapenen. In hoever Moskou trouwens de handen vrij heeft om buiten zijn huidige invloedsfeer te ageren is niet zo recht duidelijk. De totale opslorping van het Balkc:.:blok schijnt immers niet zo glad te Twee weken geleden dan luidde dat de nieuwe Poolse vice- premier, Hilary Mine, op zijn beurt verwijderd werd. De meest spectaculaire zaak was echter nog die van Bulgarije, waar de plaatsvervangende Eer- ste-Minister Kastov, samen met vijf andere hoge bonzen en 300 kleinere garnalen werd van kant gezet, en waar men zelfs vernam dat Dimitrov om gezondheidsre denen in de Sovjet-Unie verbleef. Tot toe voor enkele dagen ver namen dat ook in Roemenië de poppen aan 't dansen geaaan zijn *en dat die pantomine daar op de zelfde manier zal eindigen. WAT IS HET TITOÏSME? De beschuldiging die al die af zettingen motiveert is telkens: Titoïsme. En nochtans bestond er niet de minste verbinding of zelfs geen sympathie tussen de Titoïsten in Yougo-Slavië, Bulgarije, Polen of Roemenië. Kastov was b.v. één van de eersten en de geioeldigsten geweest om Tito's schisma aan te klagen. En Tito van zijn kant schandvlekte Kastov, een paar weken terug nog, als een agent van het kapitalisme. De Titoïsten zijn dus voor lopig althans - door geen enkele band met elkaar gebonden. Ze hebben geen gemeenschappelijke ideologie. Het is niets anders dan een gewone reactie tegen de plan nen van het Politburo om van alle satellietstaten werkelijke vasal- staten van de Sovjet-Unie te ma ken. Daartegen komen nu in al die Balkanlanden authentieke com munisten in opstand. Zij die al tijd het nationalisme hebben uit gebaat om tot revolutie aan te zetten (kijk nu maar nog in het Verre Oosten) krijgen nu op hun beurt met dit nationalisme af te rekenen. En het is denkbeeldig dat dit tenslotte toch tot een ver standhouding tussen de verschil lende Titoïsten uit de verschillen de landen zou leiden. Omdat Moskou dat vreest, treedt het thans zo drastisch op in de Bal kan. Of Stalin nu echter tot zijn doel zal geraken op de manier waarop hij bezig is, is een andere vraag. Want van langs om met* zal blijken dat de landen die wél in de Moscovitische lijn blijven, door Moskou worden uitgepompt en leeggezogen, terwijl Yougo- Slavië, dank zij een voorzichtige economische steun van de Wes terse landen meer en meer zal floreren. Daardoor zal de hunker naar een gelijkaardige positie als die van Yougo-Slavië onvermij delijk bij de andere Balkanvolke ren aangroeien en terug oplaai en spijt alle gelijkschakeling s- manoeuvers. Doet hetzelfde feit zich dan voor bij de Chinese Communis ten en sommige Amerikaanse kranten beweren dat dit nu reeds zó is dan zal Moskou nog voor eigenaardige situaties komen te staan, nl. dat zijn kolonies zich tegen hem zullen verenigen en het communistisch moederland in sterkte en gewicht zullen even aren of overtreffen. Bij vrije volkeren ware dat een absoluut normale ontwikkeling kijk maar naar de geschiedenis van Engeland en de Verenigde Staten. Wil het Kremlin echter een ab solute gehoorzaamheid en dienst baarheid dan moeten daar onver mijdelijk scherven van voortko men. Die scherven zijn natuurlijk nog voor morgen niet. Maar intussen moet Moskou voortdurend scherp toezien, een deel van zijn diplomatieke acti viteit daaraan wijden en een deel van zijn gewapende macht daar voor beschikbaar houden. Slotsom: de toestand is nog duister, doch voor West-Europa vertoont de barometer een nei ging tot verbetering. 19-4-49. V. WESTERLINCK. IN HET JUBELEND MECHELEN Op Witte Donderdag in de morgen, verliet Prinses Josephine-Charlotte het Koninklijk Paleis te Laken om zich te begeven naar Mechelen, waar zii in de St Romboutskerk het mor genofficie wilde gaan bijwonen. Koningin Elisabeth vergezelde haar. Op hun doortocht, van Brussel tot Mechelen, stond overal de bevolking langs de weg geschaard om de Hoge O-asten toe te juichen. In gans Mechelen heerste csn feestvreugde en overal wapperde de nationale vlag en langs de straten waar de koninklijke auto's voorbij moesten verdrong zich een dichtop- eengepakte menigte welke aan het jubelen ging bij de doortocht van de Prinses. Aan de metropolitane kerk werden Koningin Elisabeth en Prin ses Josephine- Charlotte verwelkomd door Z. Em. Kardinaal Van Roev, wijl een duizendkoppige menigte zich verdrong voor de hoofdingang van «vwwwatwMtaivtüvf vmvMMWi In zijn encycliek Redemptoris Nostri die de H. Vader m;t Goede Vrijdag tot de bisschoppen van de gehele wereld heeft gericht, vraagt de Heilige Vader een internationaal statuut voor de stad Jeruzalem en omstreken, de bescherming en vrij waring van alle Heilige Plaatsen, vrijheid van alle katholieke instellin gen van eredienst, onderwijs en lief dadigheid en, ten slotte, handhaving van de rechten die de katholieken in de loop der eeuwen hebbsn verkregen. Moge de Heer zich gewaardigen, zo besluit de Heilige Vader, Zijn wel willende blikken op de gehele wereld te slaan, en allereerst op de grond, die bevrucl t is door het bloed van het mensgeworden Woord, opdat de liefde van Jezus Christus die enkel.ges en Leye de Koning Door de de rust en de vrede op de wereld kan menig(;e werd tevens luidkeels het de kerk. En steeds dezelfde kreten: Leve de Prinses en Leve de Ko ning Na het H. Officie van Witte Don derdag te hebben bijgewoond .en een ontvangst in het Hoge Koor, ver trokken de Koningin en de Prinses terug naar Brussel, weerom midden een juichende en geestdriftige menig te en het aanbieden van overtalrijke bloemengarven. Kort voor de middag bereikten de Koninklijke auto's terug het Ko ninklijk Paleis te Laken, waar de Prinses verbleef voor de rest van de dag. Van het College van Burgemeester s.n Schepenen van de stad Mechelen, freod en blauw), was niemand te zien geweest en ook geen bevlagging aan de openbare gebouwen. OVERROMPELD IN HET MAROLLENKWARTIER Hare Koninklijke Hoogheid ging o'an op Goede Vrijdag een bezoek brengen aan het Kindertehuis Jo sephine-Charlotte, gelegen in het hartje van Brussel, namelijk in het 'Maronenkwartier. En daar werd het een overrompeling van belang. Onder oorverdovend gejuich ver liet de Prinses haar auto maar werd weldra met gans haar escorte opge nomen in een geestdriftige menigte in zoverre dat de Prinses bijna tegen de muren werd gedrumd en Mej. Vanden Heuvel, Schepen van de Stad Brussel, omvergeworpen werd. Burgemeester Vande Meulebrouck, die anders geen enkele gelegenheid laat voorbijgaan om zich in het pu bliek te vertonen, bijzonderlijk ln het Marollenkwartier, was nu schitterend afwezig, zoals het ten andete een Liberaal past. Wiil de Prinses moeilijk he' Kin dertehuis was binnengeraakt had zich een duizendkoppige menigte sa- mengedrumd in de straat en riep herhaaldelijk «Aan het Balcon zo dat de Prinses meerdere malen zich aan een of ander venster moest ver tonen, van op de verschillende ver diepingen, weieens met een kleintje op de arm, wat steeds een stijgend gejuich tot gevolg had en een ont- stuimig geroep van Leve de Prin- terugbrengen, de haat en de wrok moge verdrijven. Pius XII heeft op Paasochtend voor het eerst voor de Franstele visie het woord gevoerd. De Franse toeschouwers hebben de H. Vader kunnen zien, terwijl hij zijn bood schap in het Frans uitsprak. Zoals bekend werden, na conferen tie van afgevaardigden van de Wes terse mogendheden, zekere grenscor recties langs de Duitse Westgrens toe gestaan aan Luxemburg, België en Nederland. Wat de gebiedsnaastingen ten voor dele van België betreft was de an nexatie voorzien voor de 23 April verlopen. TITO'S SCHISMA De rebellie van Tito, ivaarover wij niet verder moeten uitroeiden aangezien de feiten bekend zijn, heeft de heersers van het Krem lin reeds heel wat hoofdbrekens bezorgd, en het feit dat radio Moskou de Yougo-Slavische dic tator op dit ogenblik doet door gaan als de geheime partner in het Atlantisch Pact, bewijst eens te meer dat de verhoudingen met Belgrado er niet op verbeterd zijn. Verder is het nu ook klaar ge worden dat het Moskou niet zal Men spreekt in politiek altijd van links en rechts. De C.V.P. staat rechts. Het staat vast dat IN FRANK RIJK de politieke wind tegen woordig komt uit cle linkse hoek en gaat naar de rechterkant. Bij de kantonnale verkiezingen daalde het aantal socialistische gekozenen van 429 tot 279: een verlies dus van 150 zetels. En de rechtse partij der onafhanke- lijken steeg van 248 tot 334 ze tels en de Gaullisten van 65 tot 211 zetels. In de verkiezingen voor de graafschappen, IN ENGELAND, iets als onze provinciale ver kiezingen, stonden de Tories (rechts) tegen de Labour (links, een soort socialisten, maar niet antiklerikaal)De Tories wonnen 325 zetels; de Labour verliest er 251. Wij geloven dat dezelfde ver schuiving naar rechts zich zal voordoen IN BELGIE met de naaste verkiezingen. Na een oorlog, als er veel mi serie Is, gelooft het volk liefst degene die meest belooft. Maar als ze na enkele jaren zien wat er van terecht komt, stemmen ze verstandiger. Door het Belgisch Ministerie van Buitenlandse Zaken werd thans be kend gemaakt dat met voormelde da tum België zijn gezag slechts zou uit breiden over een grondgebied van cir ca 20 Km2., zijnde meestal bossen, met een 500-tal inwoners, maar nog niet op de zes enclaven gelegen ten Westen van de spoorlijn Raeren-Kal- terherberg, waarin begrepen is het dorp Rötgen. Deze 6 enclaven tellen zeven Duitse dorpen met een geza menlijke bevolking van 4.200 inwo ners. Ons land blijft evenwel het recht voorbehouden op elke tijd ook deze gebieden onder eigen gezag te nemen. Deze mededeling van het Ministe rie van de Hr Spaak werd bekend gemaakt in verband met een schrij ven door de Hr Arnold, Minister-Pre sident van Noord-Rijn-Westfalen waarover sprake Is geweest ln het ar tikel van onze medewerker Wester- linck in dit blad vorige week versche. nen. De houding door onze Regering ter dezer aangenomen heeft grote vol doening verwekt in de Duitse mid dens en Ministerpresident Arnold betuigde reeds zijn diepe erkentelijk heid aan de Belgische Konsul-Gcne- raal in de Rijn-Westfaalse staat. In Duitsland heette het dat België een mooi Paasgeschenk gegeven had, en tevens werd er de hoop uitgedrukt dat ook Nederland het voorbeeld van België zou volgen. Intussen is de Hr Arnold onver wachts naar Den Haag afgereisd om er besprekingen te houdeh met de Nederlandse Minister van Buiten landse Zaken. Officieel heet het dat de Hr Arnold een beleefdheidsbezoek aan de Hr Stikker brengt maar men meent dat deze reis in feite betreft het Duitse aanbod aan Nederland Duitse werkkrachten en materiaal te leveren voor een verder droogleggen van de Zuiderzee, in ruil voor min dere annexatie» Nationaal Lied en het Naar Wijd en Zijd aangeheven. Het werd weer een ongeziene her rie toen de Prinses opniei*w haar au to wilde bereiken. In de menigte werd zij meegedrumd, niettegen staande meerdere politieagenten en burgers haar een weg wilden banen. Maar iedereen wilde de Prinses zien. Ten slotte duwde de menigte dan nog een eind de prinselijke auto verder, tot open straat werd bereikt. Nimmer kende het Marollenkwartier dergelijke geestdrift. TERUG AFGEREISD Na zes dagen verblijf in BeJgië Is Prinses Josephine-Charlotte dan Za terdag opnieuw vertrokken naar het ballingsoord van de Koninklijke Fa milie. De toelating haar door de Re gering verleend om enkele dagen in België te mogen vertoeven bleek dus niet te zijn verleng'd geworden. Zaterdag werd de weg terug aange vat en over de ganse tocht werd het weerom een onvergetelijke huidebe toging. Bij het vertrek te Laken wa ren honderden mensen opgekomen om een vaarwel toe te juichen Bloe men werden aangeboden. En dan steeds oplaaiende geestdrift te Wa ver, Hoei, en andere plaatsen. Te Deuffel, het grensplaatsje met Luxemburg, heeft de Prinses, een traan wegpinkend, het Belgisch grondgebied dan verlaten. Zij dank te de motorijders die haar overal hadden vergezeld en allen die haar ten dienste hadden gestaan. Ook een kprt woordje aan de persvertegen woordigers. Een groepje mensen die haar tot aan dit uiterste punt van het Belgisch grondgebied r.adden vergezeld of hadden opgewacht rie pen nog een laatste maal in koor: Leve de Prinsesen Leve de Koning». Iemand riep: «Wij verwachten Koning Leopold te Brus sel en een ander Geen vaar wel, maar tot weerzienswaarop clan de prinselijke auto in volle vaart het Luxemburgs grondgebied opreed. Mocht nu binnen kort de ganse Koninklijke Familie terug begroet worden in het land. wat zonder enige twijfel de wens is van de overgrote meerderheid van alle Belgen. Ter gelegenheid van het Jubileum van Z. H. Paus Pius XII werden te Rome gouden, zilveren en bronzen medalies geslagen. De voorzijde draagt de beeltenis van de huidige Paus Pius XII, terwijl op de keer zijde de Madona der Kerk waar de Paus zijn eerste H. Mis celebreerde afgebeeld staat. DE PRINSES TERUG IN GENEVE Van haar reis in België is Prinses Josephine-Charlotte dan op Woens dag jl. te Geneve teruggekeerd. In onze lokale uitgave van leper-Poperinge gaven we verleden week reed» verslag over de opening der Icpersc Handelsfoor, die plaats had met d» Paasdagen. We bemerken hier op onze foto de hoge genodigden dia eraan gehouden hadden rle openingsplechtigheid met hun aanwezigheid te vereren. We bemerken van links naar rechts: de Gouverneur der Pro vincie, Ridder P. van Outryve d'Ydewalle; de H.H. Troclet, Minister va» Arbeid en Sociale Voorzorg, en De Man, Minister van Wederopbouw, dia aandachtig staan toe te luisteren naar de openingsspreekbeurt van Heet Gruwei. Hoeft het eraan toegevoegd dat, zoals vorige jaren, aez» ten» toonstelling andermaal geweldig veel volk aanlokte?

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1