Zo gpoeide de eeasuenoade DE KONINGSKWESTIE Nieuwsjes ff Qloedppo^essie DE PRINS-REGENT DOOR DE E VADER ONTVANGEN KATHOLIEKE BURGERS- en MIDDENSTANDS JEUGD WEST-VLAANDEREN 15e MEI VAART NAAR DADIZELE KERKKLOKKE! PRONOSTIEKERS STORT 66 FRANK DE WINNERS 6° Schijf 1949 van de KOLONIALE LOTERIJ huishoudsters en «potjes». ^ll Meter van bet IRereten tDlaanberen Brief uit Brussel. Morgen is 't de Hoogdag van Brug ge, van de oude Stad met haar zo be koorlijke schatten van kunst en ge schiedenis, maar tegelijk van heel het Bisdom, waarvan het Hoofd daar ver blijft: de Hoogdag, waarmee gevierd wordt de grote schat: het Heilig Bloed! Morgen terkken weer duizen den en duizenden er heen, en 't zal over een massa1 buigende hoofden zijn, dat onze Bisschop het kruiske tekenen zal met de kostbare Reliek. Want een kostbare reliek en een gro te schat is het voorwaar, en waar hebben wij het verdiend, dat juist hier in ons land die druppelen moch ten bewaard worden van dat Heilig Bloed, dat weleer neerdruppelde langs den heiligen Kruisboom uit de ontel bare wonden van den Lieven Heer? De Heilige Bloedprocessie moet een lied van dankbaarheid zijn om die' uitverkiezing van Gods Voorzienig heid. Wij kunnen niet allen naar Brugge gaan morgen, spijtig, maar 't kan niet. Maar we mogen dien glo riedag toch niet zo maar, en onop gemerkt laten voorbijgaan; 't ware al te ondankbaar, en tegelijk, 't zou getuigen van al te weinig christelijke fierheid. Wij, christenen van dit Bis dom, wij hebben zulk een Schat, en we zouden er niet fier op zijn? En wij zouden niet, tenminste in den geest, daar zijn, met de duizenden geloofs broeders, om het Heilig Bloed te eren en te vereren? Dat mag n#t. Laten we er aan denken, allemaal, morgen: 't Is Heilig-Bloeddag! Laten we er aan denken, 's morgens, in de Mis, als we de gelegenheid hebben, en met een bijzonder licht in de ogen opkij ken naar de kelk, als die opgeheven wordt, de Kelk, waarin Jezus' Godde lijk Bloed ook op het altaar van on ze parochiekerk wordt aangeboden aan den hemelsen Vader; en Ja, als we niet naar 't Heilig Bloed van Brugge kunnen om het te gaan ver eren, waarom zouden we dan morgen niet eens speciaal ter kerke en ter misse gaan, om daar het Heilig Bloed te gaan aanbidden? Willen we 't ons zo voornemen: Wie niet naar Brugge kan, naar 't Heilig Bloed, die gaat naar zijn parochiekerk, naar de Mis, naar het Heilig Bloed! Dat kunnen we bijna allemaal! Dat doen we dan ook. Duizenden te Brugge, honderd duizenden over heel het Bisdom: het is overal Heilig-Bloeddag! MfliWVWW/WWWWSftMWW Prins-Karei, Prins-Regent van Bel gië, die na zijn onderhoud met de Ko ning te Bern naar Italië doorgereisd was, werd op Woensdag 4 Mei Jl. in Vati'kaanstad ontvangen door de H. Vader. De audiëntie duurde 25 minuten. Na het onderhoud stelde de Prins de leden van zijn gevolg aan de Paus voor. Daarna werd een bezoek ge bracht aan de Vatikaanse basiliek en werd er o. m. gebeden op het graf van de H. Petrus. De Prins-Regent zou bij de H. Va der om een audiëntie hebben ver zocht teneinde de Paus een geschenk aan te bieden ter gelegenheid van Zijn Priesterjubileum. Op DONDERDAG 26 MEI (O. L. H. Hemelvaart) i Toek. week volledig programma. K.B.M.J.-er, houdt van nu af die datum vrij! Ieder K.B.M.J.-er op post! Tc Hoor u in de hoge .toren! Immer zingt ge met uw hart! In mijn kamer kan ik horen, Of ge vreugde voelt of smart! "k Hoor u luiden voor de doden! Bimlbombammen voor 'n feest! Ge klept brand of andre noden! JUbelt bij de Vreê om 't meest! Lang geleden, bij mijn kers tiling, Dankte gij de Heer, met klangl Bid dan ook bij mijn begraving, Voor mijn ziel uw dodenzang! leper, 1949. GEO WEKELIJKS BETAALT U INLEGGELD. Ook zonder inleggeld kunt U deelne men aan de wekelijkse millioenen- trekking der Lening tot Wederop bouw. De Fabrieken FORTIOR bie den II KOSTELOZE deelnemings bons aan. Vraag ze aan uw apotheker of winkelier. (d-1135) op postcheckrekeyilng Nr 4763.6* der Gebroeders Sansen, Poperlnje, en ons blad zal U wekelijks tol einde 't jaar per post tehuis be steld worden. -sr der grote loten van de Het supérgroot lot van twee en een half millioen kwam toe aan een ge heel biljet verkocht te Brussel, door hot postcheckbureel, aan een persoon uit de provincie. De gelukkige winner heeft er op aangedrongen op dat geen inlichtingen zouden ver schaft worden betreffende zijn be roep en zijn verblijfplaats. Het groot lot van een millioen werd gewonnen door een biljet verdeeld In tienden. Het is hetzelfde voor een groot lot van een half millioen, een van een kwart millioen, zeven van 100.000 fr., negen van 50.000 fr. e" negen van 20.000 fr. Een lot van een half millioen, twee loten van een kwart millioen, vijf loten van ÏOO.OCO fr„ drie loten van 50.000 fr. en art loten van 20.000 fr. werden door hele biljetten gewonnen. -"j Plaatsen waar grote loten verlcocM of gewonnen werden: Aalst, Antwer pen, Brussel, Charleroi, Dour, Lck'f'l Gent, La Louvière, Leopolds'-815 (Congo), Linkebeek, Luik, M^rcklf»- ne-au-Pont, Namen, Ottignies, lem, Winterslag. ,';il Beroepen van zekere winners. vokaat, steenbakker, herbergier, h?-5;* kapper, boekhouder, dienstbode. W'* denier, dagloner, restaurateur, t var* scheidene bedienden, htodeirjj met een vliegmachine reizen omdat het met een auto te trage ls kan er geen sprake meer zijn van een zo lange weg. Maar het Vlaamse volk blijft niettemin hartstochtelijk van deze processie houden. Alle dorpen en steden kan Je lezen op de autobussen: zowel Poperlnge als Sint Trulden, zowel Turnhout als Brussel. Ja, het ls een eer en een plicht deze processie gezien te hebben. Wij ook zullen er heengaan. Mijn grootvader trok te voet, met twee hard gekookte eieren en zijn tarweboterham- men op zak, uren te voet naar Brugge. Ik mocht als kind met moeder mee met de sjarabankde char A bancs die het opgetogen publiek meer dan eens dooreenschudde. Maar alles konden we verdragen, want daar was het visioen der schone processie, het Heilig Bloed, waar voor we knielden. En daarna de oliekoeken, de pandfees- ten, de ballonnetjes, het bruine bier en een zee van volk te Brugge. Het was schoon. En het maakte U weken gelukkig. Ons volk, het volk van Ruusbroec en Memllng, doch ook van Breughel en Pal lieter, blijft dit H. Bloedfeest hei-denken. En meer dan ooit knielen we diep ne der, opdat het Heilig Bloed, het vrome geloof van dit volk moge bewaren, en ons de vrede moge .behouden, dat er geen nutteloos bloedvergieten zij ln deze be droefde wereld, die eenmaal door 's He- rens Bloed werd vrijgekocht. Geen mens die dit leest, of hij heeft de H. Bloedprocessie gezien. En kan zé nooit meer vergeten. Deze levende en al oude film van het geloof en de roem van een volk stapt Maandag weer door Brug ge. Luister en vreugde, vroomheid en trots van een stad, en van een geheel volk. Want deze processie ls niet alleen deze van Brugge, doch van geheel den lande. Omdat het ons allen aangaat, vertel lk verder het ontstaan en ontwikkelen van deze Processie. Uit een bulle van Z. H. Paus Clemens V, van 1310, blijkt dat ln het jaar 1303 de ommegang van het H. Bloed reeds be stond evenals de veertiendaagse verering van de Heilige Relikwie na deze plechti ge en grootse ommegang. Naar het schijnt werd echter eerst in 1311 de ommegang volledig Ingericht. In ditzelfde jaar werd de Edele Broe derschap van het Heilig Bloed gesticht en kozen de leden die dag zelf hun overste. Te dien tijde gebeurde de ommegang op 3 Mei, dag van de H. Kruisvinding. Op de vooravond vergaderden omtrent vespertijd de fijfers van Iedere Gilde van de Ambachten. Ze namen plaats op een daarvoor opgetimmerde trede tegenover de kapel van het Heilig Bloed. Het ker kelijk feest werd ingehuldigd door het spelen van enige muziekstukken, die door hun aard met de plechtigheid van de dag overeenstemden. Drie Mei was de grote dag. Van 's mor gens vroeg reeds werd de relikwie van riestraat tot aan het gasthuis van da H. Julianus, in die straat gelegen. Het magistraat van da stad, da leden van de Edele Broederschap van het H. Bloed en de meerderen onder de geeste lijke overheid verlieten hier de processie. Ze rustten wat en vervoegden de processie wanneer ze langs daar op haar weg voor bijkwam. Tijdens deze rustperiode namen die ge nodigden een maaltijd. Dit was voorbe reid ln een huls tegenover het gasthuis gelegen, huis dat aan de stad toebehoorde. Ondertussen vervolgde de processie haar weg buiten de Boeveriepoort langs de buitenvesting tot aan de Bzelpoort. Dan naar de Dampoort en dan langs de vesting naar Ste Katelljnepoort weer Brugge binnen. Zodat het avond werd toen de processie uiteenging. Dat was ln da Middeleeuwen toen er nog zeer vele patiëntie was bij de men sen. Maar ln deze tijd waar ze nu al

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 2