West-Duitse Republiek geboren Bij de aanstaande Verkiezingen SN Moeder van 5 kinderen door trein doodgereden te Boezinge Van Geiten en... kleine Kinderen Blokkade en tegenblokkade van Berlijn geheven KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN 12 BLADZIJDEN ZATERDAG MEI 1949 IEDERE STEM IS VAN BELANG BUITENLANDS OVERZICHT DE PAUS TOT DE WERKGEVERS KUNST ifeö kHI DE DUITSE KWESTIE Berlijn viert deze heugelijke gebeurtenis Vler-ministerconferentie op 23 Mei - Naar Russische toegevingen Vierledig akkoord voor opheffing der Blokkade Het gevaar der onbewaakte overwegen DE NIEUWE TREIN- UURREGELINGEN MET 15 MEI Zij begaf zich per fiets naar de kerk te Boezinge om de H. Mis bij te wonen. SCHUIF g VMMWWWMWMMWMWWWMW1 BESTUUR en REDACTTE i Gasthuisstraat 19, Poperinge i Telefoon Nr 9. Pnstcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 64 fr. Belgisch Congo 3.fr. p week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK Veurne-Nieuwpoort-Diksrraiide en randgemeenten). mmmesm 45» JAAR. N' 20. 14 Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuisst-aat 19, Poperinge. ^WVVVVVAWAWAA/VWWWWVWWVfr Die titel, zei Fiel, vind ik dwaas! 't Kan zijn, zei ik, maar deze week schrijf ik «over geiten en... kleine kinderen.Maar, 't is mij ne schuld niet Fiel, 't is de schuld van anderen! Doe dan maar wat ge niet laten kunt, zei Fiel, en hij schoot in een luide lach. En daarmeê schrijf ik over geiten en kleine kinderen.Gij zult waarachtig wel zien waarom en ge zult wel zien waar de dwaasheid zit. Want, hoe rijmt men dat te saam... geiten en klei ne kinderen? 't Is niet alleen in West-Vlaan- deren dat er nog geiten en geiten bonden te vinden zijn; en dat er jaarlijks een geitenprijskamp ge houden wordt. Zou ik daartegen zijn? Ge kunt dat denken! Ik wenste maar dat al de gezinnen te lande aan hun kleine mannekes en meisjes geitenmelk geven konden. En 'k wenste daarbij dat al die geitjes in een proper luchtig stal leken mochten... huizenieren. Hoe zou ik daar tegen zijn! Onze ge meente geeft jaarlijks een toela ge voor die prijskamp en moest ik in de gemeenteraad zetelen ik zou die toelage eerder vergroten. Niet alleen in onze provincie worden die prijskampen ingericht, zelfs in Zuid-Brabant. Daar had de gemeente Brussegem in haar begroting een subsidie ingeschre^ ven voor die jaarlijkse geiten revue-en-parade. Zij had, die zelfde gemeente wel te verstaan, lijk honderden andere gemeenten, ook een subsidie voorzien voor de jaarlijkse velokoers. Kunt ge U immers nog een kermis indenken zonder velokoers; en zonder toe lage van de gemeente? Ge ziet. van hier wat er zou gebeuren met de eerstvolgende gemeenteverkie zingen. Maar... die gemeente Brusse gem heeft ongetwijfeld een C.V.P.- meerderheid. Want zij had ook een andere subsidie voorzien en wel een... geboortepremie, 't Ging hier om steun, vooral aan grote gezinnen. Brussegem was niet de enige ge meente om DIE premie te verle nen. Tal van West-Vlaamse ge meenten hadden dat voorbeeld gevolgd, of hadden 't voorbeeld gegeven. Nu echter kwam de aap uit de mouw. We hebben immers een Minis ter van Binnenlandse Zaken: en die Minister heet Piet Vermeylen en die Piet Vermeylen is Socialist. En die Socialistische Minister van Binnenlandse Zaken Piet Vermeylen keurde die toelage voor de geiterprijskamp goed, keurde de toelage voor de velokoers goed, maar hij schrapte de toelage voor de geboortepremie!!! Hij hield meer van geiten dan ran kleine kinderen. Verstaat ge nu waarom ik over geiten en kleine kinderen schrijf. Ge kunt moeilijk geloven dat ik waarheid vertel? Ge zijt meer dan verwonderd? Ik niet; daar hebt ge immers de Socialisten in hun... hemd! Ge kunt wel denken dat er in Kamer en Senaat geprotesteerd werd. Maar onze Piet Vermeylen liet die storm over zijn kop gaan en vond er van alles op om zijn handelwijze goed te praten. Heel de politiek van zijn rode collega, Minister Troclet, zou daarmeê in 't gedrang komen en wat wist hij er al niet anders op? Onze Piet maakte korte metten met al die protesten en zond een brief naar de provincie-gouverneurs. In die brief gaf hij, Piet Vermeylen, be vel al de geboortepremies van de gemeenten te schrappen. Was hij immers de baas of was hij het niet? Premies voor geitenprijskam pen? Zeker. Premies voor velokoersen? A la bonne heure! Premies bij kindergeboorten Wat denkt ge wel? Maar dan kwam de Minister voor 't Gezin tussen, Minister Vanderstraeten-Waillet, die zelf lid is van de bond der grote ge zinnen, een C.V.P.-man, natuur lijk. Die Minister onderwierp het geval aan onze nieuwe Raad van State Die Raad van State kan immers een staatsbeslissing bre ken. De hoge heren van die Raad hebben het geval onderzocht en hebben Minister Piet Vermeylen ongelijk gegeven. De Minister heeft er zich bij neergelegd en heeft zijn bevelaan de provin cie-gouverneurs ingetrokken. Brussegem en de vele Vlaamse gemeenten die een geboortepre mie hadden voorzien mogen dus benevens de geitenprijskamp en de velokoers in de kermisweek, de premie voor de kleine kinderen betalen Gelukkig dat we nu een Raad van Staterijk zijn geworden Ik had de hele historie verteld aan Fiel, die kakebreed loech, al tijd maar door loech. Vindt ge dat die titel niet past, vroeg ik? 'k Zei: doe wat ge niet laten kunt, Pé, maar nu zeg ik het an ders: laat die kop maar staan; ge moet hem laten staan. «Van geiten en kleine kin deren»... Maar 't is precies alzo Onze mensen zien geren klaar. Nu zien ze klaar hoe buiten de C.V.P. en dat is nu geen politiek, Pé hoe buiten de C.V.P. niemand be kommerd is om de ware en echte gezinspolitiek! Ge zult wel zien dat onze Piet Vermeylen in die gezinshistorie lijk in de konings historie ten andere, bewijs heeft geleverd dat al die rode en blauwe politiekers niet eens weten wat de gewone man denkt en eist. Zij leg gen hun wil op... Befehl, net als onder de Duitsers! De mensen zijn koningsgezind... de Koning mag niet weerkeren. Gezinspoli tiek? Geen wet De Taeye, geen geboortepremie Ge hebt gelijk, Pé, van gei ten en... kleine kinderen 't moet zo heten! PÉ VLAMYNCK. In ons land zijn de verkiezin gen vrij. Door de Staat worden de lijsten van de kandidaten niet zo opgemaakt of aangeno men dat in feite alleen maar mensen van één partij kunnen verkozen worden. De uitslag van de verkiezing is volledig afhan kelijk van de kiezer, en zijn zedelijke verantwoordelijkheid blijft ten voile. Ons kiesstelsel is daarbij zó, dat iedere stem haar volle be lang heeft bij het bepalen van het aantal gekozenen. Niiemand weet op voorhand of zijn stem al dan niet zal beslissen over de verkiezing van een of ander kandidaat. Het is dus niet mo gelijk te verklaren: mijn stem is van geen belangop één stem komt het niet aan; of ik stem of niet, er zal toch niets ver anderen. Deze en andere beschouwin gen zijn drogredenen waar mede men z'n geweten wellicht kan geruststellen, .maar het is een vals geweten, dat men moet afleggen en veranderen. Bij vrije verkiezingen, zoals in ons land, -is iedere stem van belang. Paus Pius XII heeft zó dui delijk de kwestie beslist, dat twijfel niet mogelijk is: «Iede re man of iedere vrouw, die stemgerechtigd is, heeft een zwa re verantwoordelijkheid, vooral wanneer er godsdienstige belan gen op het spel staan: laten zij goed beseffen dat niet-stemmen in dat geval op zichzelf reeds een ernstige en noodlottige zon de van verzuim is. Wanneer men echter van dit recht gebruik maakt, draagt men daadwerke lijk bij tot het welzijn van het volk en handelt men als een trouwe verdediger van de zaak van God en van de Kerk. n 10 MEI 1940 1945 1949 Moest Hitier nog leven hij zou nog meer in de sterren geloven, want niet alleen gebeurde de ca pitulatie van Duitsland juist 5 jaar nadat hij zijn offensief in het Westen gelanceerd had, maar ook de West-Duitse Bondsrepu bliek toerd, dag op dag4 jaar na de capitulatie geboren. Het is natuurlijk niet uitgeslo ten dat de West-Duitsers dit een beetje met opzet gedaan hebben enerzijds om te laten blijken dat zij niet de mannen zijn van 10 Mei 1940, en anderzijds om te onder lijnen hun vier jaar volledige po litieke onmondigheid. Maar wat wel de grootste in vloed heeft uitgeoefend, is het feit dat de West-Duitsers abso luut hun eigen Bondsrepubliek wilden hebben vooraleer de blok kade van Berlijn werd opgeheven en vooraleer de conferentie der vier Ministers van Buitenlandse Zaken begon. De nieuwe grondwet werd dus door de constituerende vergade ring te Bonn goedgekeurd met 53 stemmen tegen 12 (Communisten en Beierse Christelijke Sociale Unie). Het is jammer dat ze niet unaniem door alle niet-commu- nisten werd aangenomenal is de houding van Beieren toch begrij pelijk, zoals we later nog wel de gelegenheid zullen hebben uiteen te zetten. HOE ZIET DE GRONDWET ER UIT? Dien de belangen van de gemeenschap De Paus heeft de deelnemers aan het congres van de Internationale Unie der Katholieke Werkgeversbon den ontvangen. De Heilige Vader heeft een Franse rede gehouden waarin Hij wees op de noodzakelijk heid van samenwerking tussen werk gevers en werknemers, die, zo zei Hij, aan dezelfde tafel eten, en leven van de opbrengst van de nationale economie Paus Pius XII deed ook de nood zakelijkheid uitkomen, de arbeiders een rechtmatig aandeel te geven in de verantwoordelijkheid van de orga nisatie en in de ontwikkeling van de nationale economie. Hij spoorde de werkgevers aan de Pauselijke voor schriften na te leven om de belangen van de gemeenschap te dienen. Om zulks te bereiken, zo zei Hij, moet bewijs gegeven worden van een be langloosheid, die alleen door de chris telijke deugden, met Gods genade, kan verschaft worden. Tot slot van Zijn toespraak gaf de Heilige Vader zijn Pauselijke zegen. In het Salon voor onafhankelijke kunstenaars te Parijs vindt men on der de tentoongestelde beeldhouw werken ondermeer bovenstaand kunstwerk dat door de ontwerper als de mensbestempeld wordt. Met heel veel goede wil kunnen wij ons een oude man voorstellen welke met een stok gaat en een bril draagt. Voor wat het overige betreft laten wij dit aan de verbeelding van onze le zers over. PARUEMENTSONTBINDING MET 20 MEI? Naar verluidt mag voorzien wor den dat de Parlementsonthmding zou uitgevaardigd worden op 19 of 20 Mei e.k. Men had eerst gemeend dit enkele dagen vroeger te kunnen doen, maar de Senaat blijkt niet gereed te kun nen komen om alle voor handen zijnde wetsontwerpen tijdig te kun nen afhandelen en goedkeuren. Verder werd gemeld dat in ieder geval de verkiezingen zouden door gaan met 26 Juni e.k., dit voor Ka mer, Senaat en Provincies DE INDELING DER PROVINCIERADEN Poperinge en leper moeten beide een zetel afstaan aan Roeselare en Kortrijk. Bij de ontbinding der Kamers zal een besluit van de Regent verschij nen, waarbij de indeling der piovin- cieraden op grond van de jongste volkstelling wordt gewijzigd. Door dat besluit zal echter in geen enkele provincie het totaal aantal te be geven zetels worden gewijzigd Bepaalde districten moeten even wel zetels afstaan aan andere distric ten van eigene Provincie. Voor Wést-Vlaanderen zullen vol gende wijzigingen worden aange bracht: District leper: 1. District Poperinge: 1. District Kortrijk: 1. District Roeselare: 1. De districten Roeselare en Kort rijk winnen dus elk een zetel ten na dele van de districten leper en Pope ringe, die er daarentegen elk een verliezen. NAAR LIBERALE SCHEURLIJSTEN In onze Brief uit Brusseldie wij verder overdrukken in dit blad, wordt o.m. gewag gemaakt van de mogelijkheid van een liberale scheur lijst in het arrondissement Veurne- Diksmuide-Oostende, namelijk van de Hr D'Haenens, uit Diksmuide tegen de Hr Van Glabbeke. Verder werd beweerd dat te Ant werpen een liberale lijst van Ko- ningsgezinden zou voorgedragen wor den, alsmede te Mechelen. HOE DE STEMMEN ZULLEN OPGENOMEN WORDEN Volgens het nieuwe wetsontwerp, dat drie stemmingen op zelfde dag voorziet, wordt o.m. bepaald: De hoofdburelen blijven voor de twee verkiezingen gescheiden. De stemverrlehtingen geschieden in ge- roeenschap, in éénzelfde lokaal en vóór één enkel bureel; elk kiezer ont vangt drie stembiljetten; de lijsten van éénzelfde partij worden door hetzelfde volgnummer aangeduid; het bureel beschikt over drie stembussen en het sluitingsuur van de stemver richtingen wordt verlaat; de stem opnemingsburelen worden gesplitst; het A-bureel, samengesteld uit de voorzitter van de stemburelen, die 's voormiddags hebben gezeteld, zal de provinciale stembiljetten opne men; het B-bureel, samengesteld uit een nieuwe ploeg, zal de stembiljet ten voor het Parlement opnemen; de beide burelen zetelen in lokalen van hetzelfde gebouw. De kosten voor presentiegeld en reisvergoeding voor de leden van de verkiezingsburelen worden voor de twee derden over de Staat en voor een derde over de pro vinciën omgeslagen. Hier mag niet uit het oog worden verloren dat al leen de Staat de kosten van het stempapier en het gratis vervoer van de kiezers draagt, terwijl de a.ndere kosten ten laste van de gemeenten zijn. De leden der kiesburelen zullen talrijker moeten zijn dan vroeger. Het presentiegeld zal enerzijds ver hoogd worden, maar anderzijds zal het bindend karakter van de opge legde taak scherper gesteld worden. BEWONERS VAN OEREN EN ZOETENAAIE ZULLEN MOE TEN GAAN STEMMEN RESPEC TIEVELIJK NAAR ALVERINGEM EN AVEKAPELLE In de zeer kleine gemeenten wordt geen verkiezingsbureel opgericht, zo dat de inwoners verplicht zijn in een nabij gelegen gemeente ter stembus te gaan. In het Vlaamse land verkeren drie gemeenten in dit geval. Het zijn de gemeenten: Oeren met 95 inwoners, Zoetenaaie met 28 inwoners en Her ten met 49 inwoners. Een ministerieel besluit heeft zo pas de aanpalende gemeenten aan geduid, waar die inwoners moeten gaan stemmen. Het betreft hier Al- veringem voor Oeren, Avekapelle voor Zoetenaaie en Wellen voor Her ten. Volgens de nieuwe grondwet is W est-Duitsland een bondsrepu bliek, gevestigd op de principes van de parlementaire democratie. Alle macht komt uit het volk, maar de onvervreemdbare mense lijke rechten inspireren en regelen de uitoefening van die macht. Het wetgevend apparaat be staat uit tivee Kamers: 1) De Bundestag of federaal parlement die het volk in zijn ge heel vertegenwoordigt bij middel van volksvertegenwoordigers die om de vier jaar, bij algemeen stemrecht, verkozen worden. 2) De Bundesratof federale raad, die de staten vertegenwoor digt bij middel van vertegenwoor digers aangeduid door de gouver neurs der verschillende provincies (Laender) en die hun richtlijnen van staatswege (regering) krij gen. Volgens het ontwerp van kies wet dat reeds in commissie aan vaard werd, zal het parlement 410 vertegenwoordigers tellen, verko zen gedeeltelijk door een unino- minaal majoritair kiesstelsel en gedeeltelijk door een proportio neel kiesstelsel. (Een combinatie dus van het Engels en het Bel gisch systeem). De President van de Bondsrepu bliek zal gekozen worden door een nationale vergadering waarvan deel uit maken: de leden van het parlement en een gelijk aantal vertegenwoordigervan de lands- parlementen, proportioneel geno men. De president wordt dus niet rechtstreeks door het volk verko zen en beschikt ook niet over veel macht. (Men wil klaarblijkelijk een tweede Hitier geschiedenis voorkomen)Hij heeft nog het ge nader echt, het recht de ambtena ren te benoemen en de bondsrech- ters, hij draagt ook bij het par lement de candidatuur voor van de Kanselier. De regering is samengesteld uit een kanselier (gekozen door de Bundesrat) en uit ministers waar- meê de kanselier zich omringt. Hij is verantwoordelijk voor zijn politiek tegenover het parlement, maar het parlement heeft niet het recht hem door een stemming van wantrouwen omver te werpen, vooraleer de oppositiemeerderheid reeds tot een accoord gekomen is omtrent zijn opvolger. (Zo wor den de zuiver negatieve coalities uitgesloten en de crisis tot een minimum herleid). De verdeling van bevoegdheid tussen Bondstaat en de samen stellende Laender gebeurt op het drievoudig gebied: wetgevend, uit voerend en rechterlijk. De Bond is wetgevend bevoegd voor alles waarbij de eenheid van zijn struc tuur betrokken is. Anderzijds zijn er een reeks belangrijke maatre gelen die én door de Bondsraad én door de Landesparlementen moeten worden goedgekeurd De rest valt in de bevoegdheid van de Landesparlementen. De uitvoering en toepassing van de landswetten en van de meeste bondswetten komt aan de Laen der toe. Ook de rechterlijke macht werd vooral in de handen gegeven van de Laender. Bondsrechtbanken waken alleen over de toepassing van federale wetten. Aan de top staat nochtans een opperste gerechtshof dat de eenheid van rechtspraak verzekert en dat in laatste aanleg vonnist. VAN WEIMAR TOT BONN die trad zodanig weinig op dat zeer velen nooit geweten hebben dat hij bestond. Verder iverd de Weimar-republiek almachtig inzake belastingen, wat door de grondwet absoluut niet voorzien was. In de grondwet van Bonn wor den spijts alles meer waarborgen gegeven aan de Laender. In de grondwet van Weimar was immers voorzien dat het recht van de Re publiek vóór dat van de Laender ging (art. 13) en had de presi dent, krachtens art.48, het recht de fundamentele rechten op te heffen. (Het was trouwens op grond van dit artikel dat von Hindenburg de dictatuur van Hit- Ier in principe vestigde). Bonn is dus beter dan Weimar. Verder komen er ook nog pun ten in voor die interessant zijn: de doodstraf wordt afgeschaft, er is geen leger voorzien, dienst weigering om gewetensbezwaren wordt toegelaten. De nieuwe re publiek rekent op de collectieve veiligheid om haar bestaan te verdedigen. Zij voorziet de over dracht van sommige bevoegdhe den aan internationale organis men. Het is dus duidelijk dat de hui dige toestand van Duitsland (ver slagen en bezet) een gevoelige in vloed heeft uitgeoefend op de nieuwe grondwet. De grote vraag is dan ook hoe die grondwet zal evolueren. De grondwetgevers te Bonn heb ben er inderdaad de nadruk op gelegd dat het hier slechts ging om een voorlopige grondwet. En dat is nogal begrijpelijk, aange zien Oost-Duitsland nog niet in de republiek is opgenomen en aangezien Duitsland nog steeds half onmondig is. Een definitieve grondwet zal maar komen na de vereniging van Oost- en West-Duitsland, en na het houden van algemene de mocratische verkiezingen. De grote vraag is en blijft dus: wanneer wordt Duitsland op nieuw verenigd en wanneer zul zijn op het ogenblik dat er een vredesverdrag met Duitsland on dertekend is en dat de nieuwe Duitse staatsinstellingen vaste wortel hebben geschoten. Daarom is de conferentie der Vier Groten die op 't einde van deze maand te Parijs doorgaat van het allergrootste belang. Daar zal immers moeten uitgemaakt worden of Duitsland binnen kort kan één gemaakt worden ofwel of we voor eeuwig en drie dagen met een Oost- en een West-Duits- land zullen geplaagd zitten en aldus in het hart van Europa een haard van onrust en wrijving zul len bewaren. De vraag of het Duits probleem kan opgelost worden, is echter de vraag of Sovjet-Rusland bereid is zijn imperialistische plannen betreffende Duitsland op te geven. Er kan inderdaad maar spraak zijn van een vereniging van Duitsland op voorwaarde dat er werkelijk vrije algemene verkie zingen worden gehouden. Opdat dit nu in de Oostzone zou kun nen gebeuren zouden er heel wat maatregelen moeten getroffen worden, o.m. vierledige controle en het ontbinden van de Volks- politiedie de bevolking nu on der terreur houdt, en een werke lijke vrije activiteit van de an dere partijen Indien Rusland die voorwaar den wil aannemen, dan is het duidelijk dat de communistische partij van het verenigde Duits land slechts een heel kleine par tij zou zijn, en dat ze bijgevolg geen regeringsverantwoordelijk heid zou te dragen krijgen. Op die manier zou ze ook geen putsch zoals te Praag kunnen uitvoeren. Haar zouden slechts twee wegen openstaan: direct ingrijpen van de Sovjetlegers of agitatie en werkstakingen. Welnu het eerste is in de nabije toekomst vrijwel volledig uitgesloten, terwijl het tweede weinig kans op succes zal hebben aangezien de Marshall hulp een vlugge wederopleving van de economie zal toelaten. Of de Russen nu echter zullen I O to IC LU </C/ C- IUHJ1W O/O LVLLIL I l-C/C/ fLLLL m - y y 1 len werkelijke democratische ver- bereid gevonden worden zich bp - 0O-Yi fi ov nol li Ir o v o n ol 1 -n rt /nooy to kiezingen kunnen gehouden wor den. ZAL RUSLAND DUITSLAND PRIJSGEVEN De opheffing pan de blokkade van Berlijn is natuurlijk al iets. En de West-Duitse Bondstaat is ook iets. Maar het is duidelijk dat het Duitse geval slechts zal opgelost een dergelijke regeling neer te leggen is een andere vraag. Daarop zullen de eerstkomende weken antwoord moeten brengen. Intussen blijkt dan nog eens duidelijk dat de thans ingetreden ontspanning niet al te optimis tisch mag worden opgevat, aan gezien er van het grondprobleem nog niets geregeld is. V. WESTERLINCK. 10-5-'49. Parijs wordt binnen enkele dagen weerom bet middenpunt van do Internationale politiek, gezien met 23 Mei e.k. er andermaal de Ministers vari Buitenlandse Zaken der Grote Vier zullen bijeenkomen ter bespre king van de Duitse kwestie in haar geheel. Op deze foto, in het midden, een zicht van het Frans Ministerie van Buitenlandse Zaken op de Quai d'Orsay te Parijs, waar nog zekerlijk voorbereidende besprekingen zullen gevoerd worden vooraleer de vier-ministersconferentie zal worden gehou den in het Rose marmeren Paleis gelegen Fochlaan. Op de hoeken de vier diplomatieke afgevaardigden die te Washing ton het akkoord tot opheffing van de blokkade en het houden van een nieuwe conferentie van de Grote Vier konden bereiken: boven links Hr Jessup, U.S.A., boven rechts Hr Chauvel, Frankrijk, beneden links Sir Cadogan, Groot-Brittanje, en onder rechts Hr Malik U.S.S.R. In dit nummer drukken wij, ten gerieve van onze lezers, in het bijvoegsel, op bladzijden 8 en 9, de nieuwe treinuurrege- lingen geldend vanaf 15 Mei, van de spoorlijnen welke voor onze gewesten van belang zijn, als mede de nieuwe uurtabels der autobussen die onze gouwen doorkruisen. Bewaar dus zorgvuldig ons bijvoegsel, het zal U ongetwij feld nog van dienst kunnen zijn. Hierboven foto van de zo dien getroffen Familie Vandamme. Van links naar rechts: de zoon Raoul, 14 jaar, vader Jules Vandamme, smid van beroep, de dochter Hilda, 22 jaar, de oudste zoon André, 23 jaar, de doch ter Simonne, 19 jaar, vrouw Vandamme-Verly, het ongelukkige slachtof. fer, en dan de zoon Walter 17 jaar. De grondwet, zoals we die hier boven in grote trekken hebben uiteengezet, is niet wat alle Wes terse landen ervan gewenst had den, en ook niet wat de Duitsers hadden oewild. De Westerse landen hadden wat meer decentralisatie gewenst, en de Duitsers wat meer centralisa tie (met uitzondering van de Christen Democraten) De grondwet is bijgevolg een compromisoplossing, waarvan nu het bewijs van leefbaarheid zal moeten geleverd worden. Elke grondwet kan inderdaad, zoniet steeds naar de letter, dan toch naar de geest gewijzigd wor den. (Levende voorbeelden hier van zijn trouwens Zwitserland en de U.S.A.). Zo is de grondwet van Weimar (dus de Duitse grondwet van 1919) centralistischer gewor den dan het in de tekst voorzien was. Onder het Weimarstelsel bestond er ook een Reichsrat (zo als de fiuidige Bundesratmaar De zo gevaarlijke onbewaakte spooroverweg even voorbij Boezinge, op de baan naar Langemark, baan met groot verkeer, waar reeds meer dere dodelijke ongevallen gebeurden, heeft andermaal een nieuw slachtof fer geëist. Zo kwam Woensdag II Mei jl. in de vroege morgen, te 6.30 u. vrouw Jules Vandamme, geboren Irma Ver- ly, oud 50 jaar, moeder van zes kin deren waarvan nog 5 in leven, en wonende ter herberg In de 6mis te Boezinge-Pilkem, de baan Lange- mark-Boezinge per flets afgereden. Te Boezinge werd in de kerk name lijk een retraite gepredikt en de vrouw wilde er de H. Mis gaan bij wonen. Toen zij ongeveer te midden de spoorlijn kwam werd zij plots gevat door de mazouttrein Roeselare-Ieper, komende van Langemark. De onge lukkige werd nog een 25-meter mee gesleurd, haar flets nog een 50 m. verder. Onmiddellijk werd hulp verleend maar dit bleek nutteloos te zijn. De arme vrouw was op slag gedood ge worden. Ze was erg gehavend aan het gezicht, haar linker arm was ge broken en gans haar lichaam ver morzeld. Haar lijk werd binnenge bracht in de dichtbijgelegen woning van Hr Val. Deconinck, waar reeds zoveel slachtoffers binnengedragen werden. Naderhand werd het stoffe lijk overschot overgebracht naar het Gemeentehuis te Boezinge waar het Parket het dan in schouwing zou ne men. Mevr. J. Vandamme-Verly werd in 1899 geboren te St Jan-bij-leper. Sa men met haar vader, Hr Pierre Ver- ly woonde zij nadien vele jaren te Poperinge in de café In 't Pavil joen Statieplaats, om dan gehuwd, in 1923 naar Boezinge te gaan wo nen, Z.H.E. Vanneste, pastoor te Boe zinge, die telefonisch werd opgeroe pen, verscheen spoedig ter plaatse en diende het slachtoffer in extremis het H. Oliesel toe. Spoedig werd het gezin Vandam me, dat rustig de terugkeer van moe der afwachtte, met omzichtigheid op de hoogte gebracht. Men kan gissen welke diepe smart de vreselijke tij ding er verwekte. Het Wekelijks Nieuwsbiedt aan de diepongeluk kige echtgenoot en kinderen zijn diep en christelijk rouwbeklag. De Familie Vandamme-Verly ken de enkele tijd geleden nog andere te genslagen; zo maakte de óudste zoon André reeds een val van een kar en liep aldus een armbreuk op, wijl hij naderhand nog een moto-ongeval had zonder erg. Ook de jongste zoon Walter liep enkele tijd geleden een beenbreuk op. Men mag zich tevens afvragen waarom c'e Nat. Maatschappij der Belgische Spoorwegen daar per se geen bewaking aanstellen wil. Zoveel slachtoffers van deze nalatigheid zijn daar reeds gevallen, en hoeveel zullen er nog moeten komen vooral eer men van hogerhand die moord dadige mistoestand zal inzien. Kan dan op zijn minst genomen geen barreel aangebracht worden dat van uit het station van Boezinge zou kunnen bediend worden? Aan zoveel, heel wat min gebruikte banen werden rode en groene sig- naalpalen aangebracht. Daar, bij die drukke doortocht is er niets, totaal niets! De 3erlijnse blokkade zal geheven worden op 12 Mei en de Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zullen te Parijs samenkomen op 23 Mei e. k. zijn de hoogstbelangrijke beslissingen welke op Donderdag 5 Mei jl. getroffen werden als slot van de besprekingen te Washington, eerst tussen de Rus Malik en de Amerikaan Jessup, en naderhand door deze He ren en de Franse en Britse vertegen woordigers aldaar. Tevens werd gemeld dat alle maat regelen getroffen werden om op nieuw het verkeer als begin 1948 tus sen Oost- en Westzones van Duits land en naar Berlijn toe te laten. Bij het gesloten akkoord werden tevens alle besprekingen geheven welke van kracht werden, wederzijds sinds 1 Maart 1948, tussen de ver schillende zones van Duitsland. Begrijpelijker wijze werd het slui ten van voormeld akkoord in de we reld zeer gunstig onthaald. Een eer ste gevolg was een hausse op de beurs van Wallstreet te New-York. DE BLOKKADE WORDT GEHEVEN Nog vooraleer de datum van 12 Mei werd bereikt, kwam er ontspanning in de betrekkingen tussen Oost en West te Berlijn. De Russen leverden weer stroom voor West-Berlijn zodat de rantsoenering van 2 x 2 u. stroom- bedeling voor de gestelde datum reeds kon worden geheven. De Duitse Volksraadeen instelling opgericht onder Sovjet-bescherming in de Oostzone, bood aan in onderhandelin gen te treden met de Constituerende «Vergadering voor West-Duitsland te Bonn, tot de eenmaking van Duits land. Te Berlijn werd medegedeeld dat weerom aardappelen zouden worden verdeeld, zodat het gedaan zou zijn in de West-zone met het bereiden van gedroogde aardappelen overge bracht langs de Luchtbrug. De agent schappen voor internationaal verkeer te Berlijn werden tevens bestormd door lieden die een reisvergunning wensten naar de Westzone. Maandag deelde de Russische Ge neraal Tsjoeikov officieel mede dat de blokkade zou worden geheven op Donderdag te 0,01 uur. 24 treinen werden langs de Westzijde in gereed heid gebracht, met een gezamenlijke vracht van 28.000 ton, voedingsmid delen en brandstof, om onmiddellijk na opening van de spoorlijn, naar Berlijn te kunnen bollen. In de Duitse grootstad, werden voorbereidingen getroffen om de op heffing van de blokkade te vieren. In de Westerse sectoren werden alle bedrijven verzocht het werk stil te leggen vanaf 15 uur om de arbeiders en de bedienden in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan een grote demonstratie in de Amerikaanse sec tor. Er werden verlichte straten voor zien, en trams beloofd tot midder nacht wijl zij anderzijds slechts tot 18 uur reden. De schoolkinderen moest ook vrijaf worden gegeven. In de Oostsector werd eveneens een massademonstratie op touw gezet. In West-Berlijn zou bevlagd worden met de zwart-rood-gouden vlag van de Duitse Bondsrepubliekvan Bonn. Door de Russen werd op Dinsdag Jl. ook nog voorgesteld een einde te stellen aan de krantenoorlog en vrije verspreiding van de in West-Duits land verschijnende dagbladen en tijdschriften in de Sovjet-zone toe te laten. In de nacht van Woensdag op Donderdag jl. te 0,01 u., werden de grenzen tussen Oost en West dan terug opengezet, treinen bolden weer de grensposten voorbij, de autobaan tussen Helmstedt en Berlijn kon weer worden gebruikt voor de Wes terse auto's, te Berlijn overal en aan houdend electrische stroom, en de Berlijners waren in hun nopjes, ho pend op beter, meer en goedkoper levensmiddelen en andere produc ten. Ook op alle andere grenspunten tussen de Duitse Oost- en Westzones werd het verkeer hernomen. na lezing, ons blad in de Kanden een uwer vrienden of buren die ons blad niet hebben. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. NAAR RUSSISCHE TOEGEVINGEN OP VIERLEDIGE CONFERENTIE? De opheffing van de blokkade van Berlijn is een goede stap vooruit, maar betekent geenszins een oplos sing van de Duitse kwestie, oplossing die nu moet betracht worden op de Conferentie der vier Ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs. In diplomatieke kringen ontkent men evenwel niet dat nog zeer grote moeilijkheden dienen bijgelegd voor aleer dergelijke oplossing zal kunnen worden bereikt. Te Londen was men dan ook zeer omzichtig en werd ge sproken van een berg technischs moeilijkheden. Er worden allerlei gissingen ge maakt o.m. dat van Russische zijd# belangrijke toegevingen zouden mogen worden verwacht en voorstellen in houdend o. m. oprichting van een bondsrepubliek, invoeren van een en kel muntstelsel, bereid zijn tot het wegtrekken der Russische bezettings troepen uit Oost-Duitsland. Voor 23 Mei zullen de drie Westerse Ministers van Buitenlandse Zaken evenwel nog bijeenkomen om rugge spraak te houden in het vooruitzicht van de vierledige conferentie. Als de meest netelige problemen worden ge noemd: de muntkwestie, de controle op de Ruhrindustrie, de gewapende politiestrijdkrachten in Oost-Duits land. die zouden kunnen gebruikt wor den om met geweld West-Duitsland onder communistische invloed te brengen, enz. De Westerse mogendheden blijken intussen niet zinnens te zijn op de aanstaande conferentie van Parijs in eindeloze onderhandelingen te ver vallen en minstens voor 15 Juni ja of een neenvan de Hr Visjinskl te eisen. TE BONN WERD WEST-DUITSE GRONDWET GOEDGEKEURD REGERINGSCOMITE GEVORMD BERLIJN WORDT TWAALFDE DUITSE STAAT ZWART-ROOD-GOUD WORDT VLAG VAN WEST-DUITSLAND Te Bonn anderzijds werd door da Constituerende Vergadering het op stellen en goedkeuren van de West- Duitse grondwet met spoed besloten. Met grote meerderheid werd de nieuw opgestelde Grondwet geldend voor de West-Duitse Republiek goedgekeurd met 53 stemmen tegen 12. Zwart- rood-goud werden verkozen als de kleuren van de nieuwe vlag van deze Westduitse staat, zijnde de vlag van de gewezen Weimar-republiek, Berlijn werd tevens erkend als twaalfde federale staat van West- Duitsland. Tevens werd te Bonn een Rege- ringscomité gevormd als interim-re gering, en bestaande uit 7 Sociaa.1- demokraten, 7 Christelijke Demokra- ten, 2 Liberale demokraten en 2 le den van kleinere partijen, maar geen enkele communist. BONN WORDT DE HOOFDSTAD Bonn is tevens de voorlopige hoofdstad van West-Duitsland ge worden. Deze stad is een der oudste en schoonste steden van het Rtjn- land en telde vroeger 100.000 inwo ners. Het is de geboortestad van Beethoven. Karl Marx studeerde er aan de aldaar beroemde gevesFgde Universiteit. In de laatste oorlog werd de stad zeer zwaar geteisterd. Naar verluidt zou de Franse F - ge ring slechts met voorbehoud de nieuwe grondwet voor West-Duits land goedkeuren. HR BEVIN TE BONN EN BERLIJN De Hr Bevin, Brits Minister van Buitenlandse Zaken, vertoefde d :zer dagen te Bonn en te Berlijn. Te Geile had de Hr Bevin een onderhoud net de Hr Adenauer, leider der Chr' e- lijke Demokraten, wat enigszins ver rassing bezorgde gezien de Briv.tsa totnogtoe slechts onderhandeld hid den met de Duitse Socialisten. Ver iet ontving hij de HH. Schumacker, So cialist, en Karl Arnold, Eerste-Mi- nister van Rijnland-Noord-Westfa- len. Bij zijn bezoek aan Berlijn zou da Hr Bevin, volgens de «Daily Tele graph» ge^'ne besprekingen met de Russen 1 n gehad. Omtrent een ontmoeting Truman- Stalin komt vermoedelijk niets in huis. <Zio vervolg 2 blad).

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1