BERLIJN-SHANGHAI Weet ge nu waarom Een brief van Leopold III aan de Eerste-Minister De Vrouwelijke Kath. Studerende Jeugd - V. K. S. J. - hield haar Nationaal Jubelcongres te Brussel Gouwdag der West-Vlaamse Chirojeugd te Westende BESTUUR en REDACTIE Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK V/EEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN 45» JAAR. N' 21. ZATERDAG MEI 1949 ONZE 4 UITGAVEN: Prijs per Nummer: 2 Fr. OPENLUCHT- TENTOONSTELLING BUITENLANDS OVERZICHT ÉÉN DAG VROEGER Aan onze HH. Medewer kers en Correspondenten. 14.000 Zingende meisjes defileerden door de straten der Brusselse Hoofdstad STORT 62 FRANK LANDVERHUIZERS NAAR ZUID-AMERIKA LOPEN BITTERE ONTGOOCHELING OP DE NIEUWE UURTABELS VAN DE BUURTSPOORWEG- LIJNEN DE KONINGSKWESTIE De Vorst protesteert tegen de perscampagne die de eer van de Koninklijke familie in het gedrang brengt Een nieuwe Jeugd treedt aan... HONGARIJE PRINSELIJK HUWELIJK IN PORTUGAL NAAR AFSCHAFFING VAN VISUM VOOR ITALIË ^wwMWWViiuifUWWflflWWVWMWIfWlililfc S ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 62 fr. Belgisch Congo 3.fr. p week Frankrijk -f Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. ailiVWWWVUIMWÏWWIM 21 POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). rtninuB Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthulsst-aat 19, Poperinge. Vlaggen, stoeten, fanfares! Donderdag, O. L. H. Hemel vaart 't blij herdenken van Rerum Novarum Paus Leo XIII koos zijn dag om die beroemde wereldbrief uit te sturen. Kon er wel een gepaster dag zijn? O. L. Heer Hemelvaart! Op dien dag hadden de Apos telen hun Meester naar zijn Rijk zien opstijgen. Zij hadden zich bijna blind gestaard tot de Mees ter in bovenmenselijke schoon heid en majesteit uit hun ogen verdween. Van dien dag af bleef iets van dit heerlijk gebeuren, niet alleen in hun hart maar in hun ogen hangen. Naar omhoog keken zij. Bij al hun werk, bij al hun moeinissen en miseries, tot in hun marteling en dood keken zij immer naar omhoog. De glans van de Me°ster verdween nooit, bleef in hun ogen hangen. Arbeid was als slavenlast ge worden. Och neen, we spreken niet over de kinderarbeidtot in de mijnen toe... We spreken niet over de lange werkdagen, noch over de ongezonde, lijf- en zieldodende fabriekstoestan- den. We laten dat gure verleden toe en gedekt. Maar de arbeid was slavernij. Er was geen ar beidsvreugde, er was aan arbeid en werk niets dan last... over de arbeid lag een vloek. Wie werkte keek naar de grond... Leo XIII leerde ons weer naar omhoog kijken; zo hoog dat wij met onze ogen tot in de hemel kunnen schouwen. Arbeid is geen vloek, arbeid is een stuk verlossing! Wie arbeidt doet wat de Heer zelf heeft ge daan. Wie arbeidt en, net als de Apostelen, bij den arbeid niet naar de grond maar naar om hoog blijft kijken, die kan met zijn werk niet alleen patatten maar zijn hemel kopen. Was er wel een dag die beter paste orn ons naar omhoog te leren kijken dan O. L. Heer He melvaart? Vandaag slaan de vlaggen in de wind. Vandaag klinkt de muziek door de lucht. Vandaag gaan feestelijke stoe ten en optochten door stad en dorp van de IJzer tot de Maas. Vandaag herdenken die hon derdduizenden «Rerum Novarum». We kijken misschien naar die Jeugdgroeperingen, naar die bres sen mannen, we luisteren naar hun stapliederen en blijven een ogenblik staan... de werklieden vieren! Zij hebben gelijk, en wij, de anderen? Is Rerum Novarum óns feest niet? Het feest van al Reeds 20 jaar nu bestaat de Ka- wie met handenarbeid zijn brood tholieke Actiebeweging van Vlaande- Maar... De Pausen leerden ONS ALLEN nog iets anders. Zij leerden bakker en smid en winkelier en boer niet alleen naar zijn oven kijken, naar zijn smisse- vuur, naar zijn toog of naar de vlasgaard. Zij leerden ons allen omhoogkijken. Zij leerden dat een beroep een soort roeping- is. We helpen met Onzen arbeid niet alleen land en gemeenschap in zijn voegen houden. We leren er meê onzen hemel verdienen, met eerlijk en deftig ons beroep te oefenen; en onzen arbeid niet alleen te aanschouwen als een stuk nuttigheid voor ons en an deren, maar als een sleutel die op Sint Pieters poorte past. Op die wijze wordt ons beroep, gelijk het welk, een soort roeping. Zó ver dienen we niet alleen een stui ver, vermenigvuldigd door der tig, als ge nog rekent met stui vers van vóór 1914, maar ver dienen we onze stoel of zetel bij Sint Pieter! Dat zit ik te bepeinzen! Ik weet het wel, de gebuur zegt wel van zijn gebuur: «Hij zal zijn geld niet meenemen in zijn kist», maar we leven toch in een tijd waar velen denken dat zij wel hun geld zullen meêdoen, of dat ze nooit in een... kist zullen terecht ko men. En toch Ziet ge nu waarom we werkelijk allenmoeten meêvieren op Rerum Novarum? We hadden vergeten dat ook O. L. Heer de arbeid vergoedt en betaalt, de arbeid van de meelbestoven bak ker, van de zwarte smid, van de bediende en van de boer. We keken naar de grond. Doen we 't nu anders? Die vlaggen en die fanfare her inneren er ons aan, hoe er in onze ogen een gensterke moet hangen van de schoonheid en 't geluk van hierboven, en dat we nü moeten verdienen met onzen arbeid. Smid en bakker, winkelier, boer en bediende, begrijpt ge nu waar om ook gij, op O. L. H. Hemel vaart, Rerum Novarum vieren moet? PÉ VLAMYNCK. Voor de tweede naeenvolgcnde maal werd te Londen een openiuchtten- toonstclling op de kaaien van de Theems georganiseerd. De kaaien van de Theems zijn steeds een druk be zochte plaats voor de vele wandelaars gedurende de Zomermaanden, zodat het aan belangstellenden zeker niet zal ontbreken. Ook door de artisten wordt deze tentoonstelling fel gegeerd. Dit bewijst dat reeds in de nacht, welke de dag der inschrijving vooraf ging, talrijke kunstenaars rijtje ston den om zeker een plaatsje te bemach tigen! Op de foto: een jonge ar tiste schikt haar tentoon te stellen werken. Donderdag as. is het O. L. H. Hemelvaart en wordt er in onze drukkerij niet gewerkt. We zien ons dus verplicht onze eerste uitgave, die van 'Roeselare, de Woensdagavond af te drukken. We vragen dus dringend onze HH. Medewerkers en Correspon denten hun copij één dag vroe ger als naar gewoonte te. willen insturen. Alle aankondigingen dienen eveneens binnen te zijn tegen Woensdagmiddag. We rekenen op de bereidwil ligheid van allen en danken hen bij voorbaat hartelijk. DE REDACTIE. verdient? Van de bakker die aan zijn oven zweet; Van de smid die gloeit bij zijn Smisse vuur; Van de timmerman en de plak ker en de metser; Van de hele arbeidende midden stand? Van de winkelier die 's morgens vroeg en 's avonds laat, de hele dag over en weer loopt? Van de boer die niet meer weet wat eerst gedaan, die in 't volle seizoen overal bij en om- trdht moet zijn, begaan om vlas en tarwe en vee en stal? Van de bediende die cijfert en tijpt de dag door. Van allen die met hand en geest... werken. Alleen de niets-nuts moeten die dag t'huis blijven! Neen, ik begrijp waarachtig niet waarom niet allen meêvie ren, meê jubelen op dien dag! Want de Paus, Leo XIII of Pius XI of Pius XII, sprak niet alleen over loon en werkvoor- waarden. Hij sprak er over, on getwijfeld, en nu staan we ver stomd en verbaasd over het on begrip van die velen die de Paus niet volgen wilden. Nu zeggen we, goedkeurend, «ja in die tijd moest de Kerk wel tussenko men Intussen staan velen nog schroomvallig toe te zien waar Pius XI en Pius XII nieuwe richt lijnen geven! 't Is nochtans al tijd goed, altijd veilig' zich te scnaren aan de zijde van Rome. Van daar immers komt het ware Licht! rens Studerende Meisjes. Ontstaan uit de wekroep van Zijne Heiligheid Paus Puis XI is zij met volle ijver aan 't werk gegaan, om al le studerende meisjes vol geestdrift naar een hoger ideaal te brengen. Reeds 20 jaar bestaat V.K.S.J., 20 jaren van werk, van strijd en volhar ding, maar dit werd niet onbeloond gelaten, meer dan 15.000 meisjes heb ben zich bij haar aangesloten, waar onder 4.000 leden van Voor-V.K.S.J. de frisse Roodkapjes-beweging. Dan ook na deze zware arbeid de zegepraal, de welgeslaagde Jubeldag in de Hoofdstad, waar het Bisdom Brugge flink vertegenwoordigd was. 55 autocars brachten er 2.500 K.S.M. heen uit de 70 schoolafdelingen van West-Vlaanderen. Een plechtige H. Mis met Pontifi cale assistentie door Z.Em.Kard. Van Roey, opgedragen door Z.E.H. Kan. Lonnoy, Nat. Aalmoezenier van de J.E.C.P. (de Waalse zusterbeweging) in een bomvolle St. Goedelekerk te Brussel, opende de grootse jubeldag. De kanselrede werd gehouden door Z.E.H. Professor Magister L. Jans- sens Hoogleraar te Leuven, die in het Vlaams en in het Frans tot de de meisjes sprak. Na de H. Mis vatte met de grootste orde de opstelling van de stoet aan Een indrukwekkende optocht: een bos van kleurrijke vlaggen, gevolgd door 14.000 frisse, zingende jonge meisjes in hun bleekblauw uniform, vooraf gegaan door meer dan duizend Rood kapjes, getooid in hun feestelijk rood en wit. Fier defileerden ze allen voor bij de eretribune waar hadden plaats genomen: Zijne Eminentie de Kar dinaal Van Roey, Z. H. Exc. Mgr Cento, Pauselijk Nuntius te Brussel, en andere kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders, waaronder wij ver melden Z. H. Exc. Mgr Callewaert, bisschop van Gent, Z. H. Exc. Mgr Himmer, bisschop van Doornijk, Z. E. H. Kan Quagebeur, vicaris generaal, vertegenwoordiger van Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, Mgr Boon, Z. E. H. Kan Be Jubeldag der V.K.S.J.... De optocht die anderhalf uur duurda De Beer, Nationaal Proost, Weleerw. Heer J. Lowie, onze zo sympathieke proost van West-Vlaanderen en de andere diocesane proosten van V.K. S.J. en J.E.C.F. Verder waren ook te genwoordig Senator Van Steenber gen, Senator Jespers, Juffr. van den Heuvel, Schepen van Brussel, de Na tionale leidster: Juffr. Fineau voor V.K.S.J., Juffr. Harou voor J.E.C.F. en de afgevaardigden van de ver schillende andere K. A. bewegingen. In de namiddag werd in het Sport paleis voor de V.K.S.J. de jubelvie ring voortgezet, in aanwezigheid van Z. Em. de Kardinaal en tal van hier boven gemelde personaliteiten. De zaal was prachtig versierd door de talrijke vaandels en er hing een atmosfeer van vreugde en feest. Er werd aangevangen met een ju- belspel. Een inslaand spel onder het motto In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zalonder de regie van Juffr. De Clerck, gewestleid ster van Antwerpen. Hierop volgde een toespraak van de Nat. Leidster Juffr. Fineau, en hierna de onvergetelijke toespraak van Z. Em. Kard. Van Roey die onze studerende meisjes nog meer aanmoedigde. Tot slot nam Z. E. H. Kan. De Beer het woord. Hij schilderde alle meisjes nogmaals hun K.A.-ideaal af en dankte al de in- richtsters en deelneemsters. Zo eindigde deze grote dag die ze ker voor ieder studerend meisje een onvergetelijke jubelviering zal blij ven en hen zal steunen in het bele ven van haar heerlijke V.K.S.J.-leu- ze aan Kristus Kerk, aan Haard en Volk, hou ende trou. VWWWIMWWWtfWWWtAIVMAAAAAfl op postcheckrekening Nr 4763.60 der Gebroeders Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Deze laatste maanden is herhaal delijk spraak geweest van Vlamingen die zowel als enkeling als in groep uitweken naar een of andere Zuid- Amerikaanse Staat. Thans is gebleken dat de meeste hunner aldaar bittere ontgoochelin gen hebben opgelopen en thans to taal ontmoedigd en geruïneerd, sukke laars zijn geworden die slechts ver langen om terug naar hun landeke terug, te keren maar er de middelen niet meer toe hebben. Niet min dan 250 Vlamingen zou den in Paraguay dergelijk jammer lijk avontuur hebben opgelopen. Meestal zijn zij slachtoffer geworden van schurken die er slechts op uit waren i m die lieden uit te buiten en te beroven. Wie uitwijken wil, neme minstens •alle mogelijke inlichtingen bij de officiële instanties vooraleer de sprong te wagen. NOG STEEDS HETZELFDE Het kronilceren van de inter nationale gebeurtenissen wordt enigszins eentonig wanneer men, noodgedwongen, zich tot de hoofd lijnen moet beperken. Er gebeuren natuurlijk heel wat dingen op dit ogenblik. We zou den ons kunnen vermeien met het ontleden, van de stemmingen uitgebracht in de U.N.O.; toe zou den het nieuio accoord tussen In donesië en Nederland eens kun nen onder de loupe nemen; een blik op de huidige toestand van Japan ware, ten overstaan van het Chinees gebeuren, thans zeer interessant; ook wat er zich in Indochina op dit ogenblik afspeelt tussen Bao Dai en Ho Chih Min is van ernstig belang voor de ver dere evolutie van de toestand in het Verre Oosten; de kwestie der Italiaanse koloniën waarin een Brits - Italiaans compromis tot stand kwam, zou moeten van dichterbij bekeken worden en in verband gebracht met het Mid dellands Zeepact waarover ern stig gesproken wordt. Al die gebeurtenissen zijn reuze- interessant en het zou de moeite lonen ze te behandelen. Maar wanneer het er om gaat de dieptestroming van de wereld politiek te peilen, dan moet men grijpen naar de meest markante gevallen die op dit ogenblik de iwee groten, Rusland en Amerika bezighouden. Welnu die twee hoofdproblemen zijn nog steeds: het Duits en het Chinees vraagstuk. Het Duitse vraagstuk omdat het de sleutel is van de Sovjet- politiek in Europa, en het Chinees vraagstuk omdat het de traditio neel bestaande machtsverhouding in het Verre Oosten totaal dreigt om te keren. DE CONFERENTIE TE PARIJS De Conferentie van de Vier Ministers van Buitenlandse Za ken zal dus Maandag 23 Mei te Parijs beginnen. Deze week reeds komen de Westelijke ministers met hun staf er aan om voorafgaandelijk onder elkaar te beraadslagen. We mogen er ons dus aan verwach ten dat zij, rond de groene tafel, een eensgezinde houding zullen aannemen. Na hun gezamenlijke houding inzake het Ruhrpro- bleem en de West-Duitse repu bliek was dit trouwens te ver wachten. Intussen tracht de internatio nale pers uit te vissen of Rusland er naar toe komt met de werke lijke intentie te trachten tot eert minnelijke schikking te komen, die haar zelfs grote offers zou kunnen kosten, ofwel of zij een voudig weg van de geste van Ber lijn wil profiteren om nu weer hoge en onvervulbare eisen aan het Westen te stellen. Dat het opheffen van de blok kade van Berlijn een Westerse overwinning is, wordt alleen door de communistische bladen niet erkend. Een dictatuur kan trou wens nooit een nederlaag beken nen aangezien ze om zo te zeggen uitgaat van het principe dat de chef alles best weet. Maar de vraag is of Rusland tot nog andere toegevingen bereid is, ofwel of de Sovjets van die éne toegeving willen gebruik maken om nieuwe stellingen te verove ren. Er wordt inderdaad nogal al gemeen aangenomen dat Rus land thans door zgn. vriendschap pelijke besprekingen zal trachten te verkrijgen wat Molotov met geweld wou afdwingen. In één woord is dat gemakke lijk te zeggen: het Sovjetiseren van Duitsland. Het Kremlin is nu echter tot het inzicht gekomen dat, hoe lan ger de splitsing van Duitsland in Oost en West duurt, hoe minder kans het nog heeft zijn doel te bereiken. Inderdaad: het Ruhr- statuut is definitief in zuiver Wes terse zin ingericht en de West- Duitse Republiek kan slechts aan solidariteit en innerlijke cohaesie bijwinnen naarmate zij langer af zonderlijk bestaat; de communis ten gaan in West-Duitsland met de dag achteruit en het Marshall plan bezorgt het Westen opnieuw een leefbare toestand, zodanig dat de aantrekkingskracht ervan op Oost-Duitsland met de dag toe neemt. Rusland zou er dus alle belang bij hebben dat Duitsland zo vhig mogelijk weer een eenheid wordt. Dan zou geheel Duitsland van het Marshallplan kunnen profiteren en zou het onderscheid tussen westelijke en oostelijke levens standaard niet meer zo opvallen en geen anti-sovjet propaganda meer kunnen zijn. Dan zou een nieuwe staatsvorm moeten uitgebroed worden waar in de communisten misschien nog een actieve rol zouden kunnen spelen wat uitgesloten-zou zijn indien de eenheid pas binnen een paar jaar zou komen. Dan zou Rusland wellicht op nieuw de kans krijgen zich in de Ruhr te nestelen en de deur weer open te duwen die een jaar gele den voor haar neus gesloten werd. Dan zou het communisme een nieuwe kans krijgen om Duits land naar een nieuwe volksde mocratie te doen evolueren. Het lijdt niet de minste twijfel dat de ambities van het Kremlin die richting uitgaan, zoals het geen twijfel lijdt dat ze zich op nieuw zullen trachten aan te stel len als de kampioenen van de Duitse eenheid en de Duitse re habilitaties. Duitsland opnieuw één en be vrijd van de bezettingstroepen is natuurlijk een ideaal dat de Duit sers bij eerste zicht geweldig moet toelachen. Die formule zou een paar jaar geleden zeker een zeer groot succes hebben gekend. Nu is het voor de Sovjets echter te vrezen dat ze te laat komen. Nu is er inderdaad een zeer die pe kloof gegroeid tussen commu nisten en niet-communisten. en. WWMWWWWWWWWWVWWWWI hoe verleidelijk het ideaal ook mag zijn van een verenigd Duits land zonder bezettingstroepen, de West-Duitsers zullen er niet meer in bijten, tenzij op twee voor- 'icaarden: 1) dat er voorafgaandelijk ab soluut vrije verkiezingen doorgaan en dat er een echt democratische staat wordt gevormd; 2) dat de communistische poli- He in de Oostzone totaal ontwa pend wordt. Om over beide zaken nu zeker heid te hebben is het noodzake lijk dat de bezetting nog enige tijd voortduurt. De Russen zullen dus vermoe delijk een dubbele desillusie op lopen: het Westen zal niet ge neigd zijn hen een nieuwe kans te bieden zich in West-Duitsland te nestelen en heel Duitsland on der de knoet te brengen en hun propagandavoorstellen zullen op de West-Duitsers geen ernstige aantrekkingskracht uitoefenen. Vanaf het ogenblik nu dat we dit vaststellen rijst de vraag: zal de nieuwe conferentie dan mis lukken. En daarop is er naar ons oor deel slechts één antwoord te ge ven: beide partijen verlangen een arrangement, maar het Westen is niet bereid politieke toegevingen te doen in de zin van diegene die Rusland vermoedelijk zal vragen. De uitslag van de conferentie blijft dus nog zeer twijfelachtig. HET CHINEES GEVAL De slag om Shanghai is het thema van alle sensatiekranten en ook van de Chinese Nationa listen. Indien men veel persagent schappen moest geloven, dan wordt er daar een heroïsche strijd geleverd met aanvallen, tegen- In ons nummer van 28 Mei e.k. drukken wij de nieuwe uurtabels over van de verschillende buurt- spoorweglijnen welke onze ge westen bedienen. Deze nieuwe uurtabels zijn reeds van kracht, of worden het met 23 Mei. Men raadplege intus^n de ouurtspoorwegstatlons. Men zorge tevens dat onze verkoper U aanstaande week ons blad beschikken kan. aanvallen en zeer bloedige verlie zen. Ooggetuigen daarentegen- bewe ren dat er om Shanghai haast niet gevochten wordt, en dat de stad zelf quasie niet verdedigd is. De communisten zouden de stad echter niet innemen omdat ze niet haastig zijn om de adminis tratie en de ravitaïlléring van een stad van zes millioen inwoners op zich te nemen. Intussen zou het leven te Shan ghai haast absoluut normaal doorgaan. Dat beeld staat dus zeer ver af van het beeld dat de Chinese Na tionalisten aan de wereld willen ophangen: Shanghai, het Sta lingrad van China»! Wat zich nu rond Shanghai af speelt is, voor zover wij op grond van de ernstige wereldpers kunnen oordelen, een trouw beeld van de Chinese burgeroor log in zijn huidig stadium. De nationalistische legers blin ken niet meer uit door hun grote strijdlust en de burgerbevolking wacht eenvoudig weg op de be vrijding door de communisten. De communisten daarentegen kunnen niet rapper vooruit om dat zij geen gemechaniseerd mo dem leger zijn, maar een grote massa te voet marcherende sol daten. De oplossing van de burgeroor log schijnt dus alleen een kwestie van tijd te zijn en de einduitslag schijnt reeds vast te staan. Of dat allemaal zo zeker is, is een andere vraag, want wij heb ben geleerd dat een oorlog niet beslecht is, vooraleer hij werke lijk is uitgevochten. Intussen schijnen Amerika en Engeland nochtans zonder twijfel een communistische zege té ver wachten en is Engeland 'reeds duchtig bezig contact met de communisten te zoeken. Amerika kan dat natuurlijk moeilijker, aangezien het zolang Tsjang-Kai- Tsjek heeft ondersteund. Beide Angelsaksische landen le ven trouwens in de hoop dat het nieuw Chinees regime geen echt communisme zal zijn omdat Mao- Tse-Tien minstens een Tito van het Verre Oosten zal zijn en dat hij een ontzaglijke nood zal heb ben aan goederen die alleen En geland en Amerika hem kunnen leveren. Zij hopen dus dat ze op die manier de Chinese communis ten zullen kunnen, klein- houden. Maar voor het geval dit niet zou gaan, denken ze toch aan een we- deruitrusting van Japan, van wie ze een stevige bondgenoot zouden willen maken. 17-5-49. V. WESTERLINCK. «Pregny, 17 Mei 1949. Mijnheer de Eerste-Minister, De omstandigheid dat de jongste dagen via de pers weer berichten zijn verspreid, die de eer van leden der koninklijke familie in het ge drang brengen, noopt mij er toe u dit schrijven te doen geworden. Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechterlijke dossiers getrokken of als zodanig voorgestelde versies bekend gemaakt, welke daar bij als een authentiek verslag van de gebeurtenissen werden aangediend. De persvrijheid is een in onze grondwet neergelegd beginsel en er is geen sprake van daaraan te tornen. Maar ik verhef mijn stem tegen de gepleegde misbruiken en laakbare handelingen en ik ben verwonderd dat zij generlei reactie verwekken vanwege de verantwoordelijke over heidspersonen. Ik acht het, als hoofd van de dy nastie, mijn plicht op de ernst van deze methodes te wijzen. Deze zijn van een zodanige aard, dat zij af breuk doen aan de waardigheid van de kroon en aan het morele krediet van de monarchie, en daardoor in aanzienlijke mate het land schaden. Het is u niet onbekend dat 's Ko- nings grondwettelijke positie hen» verbiedt zich rechtstreeks of zijde lings op de weg van de polemiek te laten meevoeren. Ik richt mij derhalve tot u. Mijn heer de Eerste-Minister, u verzoekend dit schrijven mede te delen aan uw ambtgenoten en mij kennis te geven van de plannen der Regering ten aan zien van deze toestand. Ik ben er van overtuigd, dat mijn landgenoten mijn houding zullen goedkeuren. Ik heb vertrouwen ia hun oordeel. (w.g.) LEOPOLD.» Westende heeft bij de jeugd reeds naam gemaakt. Het dorp is voor een groot deel van onze jongeren geen onbekende meer. Honderdtallen ver bleven er reeds in Ons Rustoord of in het Wandelheem. Nu heeft ook de Chirojeugd er een gouwdag gehouden, een dag die bij vele jongens zal bijblijven als een der schoonste uit hun jeugdbeweging. Zaterdagavond legden verscheidene Westendse knapen hun belofte af. Dit was de inzet van het feest. West ende had een eerste groepje kranige Chirojongens. Maar Zondag werd de hoogdag. Reeds vroeg in de morgen kwamen autocars volgepropt met Chirojon gens, van alle zijden, Westende bin- nengebold. Toen de marsch naar de dorpskerk begon waren er een dui zendtal knapen paraat. Voorop marcheerden trommelaars en klaroenblazers van Chirogroep Opex-Oostende, daarna, allen flink op stap, de overige groepen met vaandels en wimpels voorop. De dorpskom was feestelijk bevlagd en ook de zon was van de partij. De H. Mis werd gecelebreerd door Mgr Cuvelier, rustend Missiebisschop te Jette, terwijl de nieuwe verbonds- proost van Chirojeugd,, E. H. Bon neure de H. Mis aan de jongens uit legde. Na de H. Mis werd bij het gedenk teken hulde gebracht aan de gesneu velden. Namens Chirojeugd werd een bloementuil neergelegd, terwijl de vlaggen negen en de klaroenen Te Velde» schalden. Door alle aanwezi gen werd luidop gebeden voor onze gevallenen. Bij deze plechtigheid werden o.m. opgemerkt schepen Van de Kerckhove en de gemeenteraads leden Mej. Minne en de heren Renty en Tack. Toen volgde de marsch naar het plein. Daar was een tribune opgesla gen met als achtergrond drie grote portretten, nl. van Z. H. Paus Pius XII, van Z. Exc. Mgr Lamiroy en van Z. M. Koning Leopold III. Van op deze tribune leidde Jef De Meulenae- re, welke tijdelijk verbondsleider Ter- rie, die alhoewel gekwetst, toch aan wezig was, vervangt, de openingsfor matie. Ook vertegenwoordigers van Priester Stefan Regöcsi is nog altijd in zijn wezenhuis. Het gaat er nog rustig. Op 15 Mei werden verkiezin gen gehouden en er was maar één lijst: dat heet men daar democratie en vrijheid. Priester Stefan heeft veel last met het onderhoud van zijn weesjes. Hij kan moeilijk kle dingsstukken, enz... ontvangen om de zware douanerechten: 350 fr. per kilo. Doch geld kan hem nog toegezonden worden, langs E. H. Gesquiere, Singel, Brugge. Men kan ook helpen door zijn boek over de Arends- jongskens» aan te kopen en te verspreiden. Zeer interessant! J.K.A.J., K.B.M.J. en IC.S.A. werden opgemerkt. Toen Mgr Cuvelier op het plein aankwam en de tribune besteeg werd het Evviva aangeheven. Het woord werd gevoerd door Mgr Cuvelier en door Jef De Meulenaere. Twee telegrammen werden opge stuurd. Het eerste aan Mgr Lamiroy met als tekstDuizend knapen van de Chirojeugd te Westende verzameld zenden hun blijk van onderdanigheid en vragen de zegen Het tweede aan Kan. DuboisDuizend Chiroknapen van West-Vlaanderen voor hun Chi- romale te Westende verzameld belo ven hun trouw en helpen aan de reu- zedam in ons Bisdom Na een marsch naar het strand te Westende-Bad, werd daar een reuze- dam gebouwd. Tegen het opkomend getij hield het fort gebouwd cloor Chirogroep Wingene het langst stand. Deze Chirojongens veroverden dan ook de erewimpel. Na het middagmaal, kwam het dui- nenspel. Vervolgens had de Mariahulde plaats. In het nieuwgebouwde kapel letje nabij de Patronaatzaal werd door Mgr Cuvelier het Fatimabeeld geplaatst en daarna gezegend. Namens allen werd door de West endse knaap Willy Matthys de op dracht aan O. L. Vrouw gedaan. E. H. Pastoor van Westende sprak daarna de aanwezige jongens en pa rochianen toe. Na deze plechtigheid werd Mgr Cu velier stoetsgewijze terug naar de kerk geleid. Kort daarna werd op het plein de slotformatie gehouden. Daarmede was deze welgeslaagde Chirodag besloten. Doch Chirojeugd Westende blijft en zal verder medewerken aan de dam tegen het aanstormend getijde leuze getrouw die deze dag bezielde: Weer U scherp! Sedert de Socialistische Eerste- Minister Van Acker in 1945, 's Ko- nings terugkeer verhinderend, de Koningskwestie in het leven riep, is er omzeggens geen week voorbijge gaan zonder dat in de Socialistische pers de Koning en zijn Familie ge smaad en bezwadderd werden. Wel verbiedt de wet de Koning te smaden en zware straffen zijn voor zien voor dergelijke vergrijpen, maar de Socialistische pers stoorde er zich niet aan en onze Regering liet baar maar betijen. In normale omstandig heden ware er sedert lang ingegrepen geworden, en zouden die misbruiken beteugeld zijn geweest, maar als de Socialistische leiders zelf in de wetge vende Kamers de Vorst mogen sma den, dan kunnen zij dan moeilijk hun pers doen bestraffen voor zelfde feiten. De Koning daarentegen beschikt over geen enkel middel om zich te verdedigen tegen een perscampagne en moet lijdzaam dulden dat men hem de ongelooflijkste beschuldigin gen, zowel in verband met zijn pri vaat als met zijn publiek leven, te« gen hem uitbrengt. In de loop der laatste weken 'zijn de socialistische bladen in hun anti- koningscampagne evenwel zover ge gaan dat alle grenzen van de pole miek te buiten zijn gegaan en de Ko ning dan terecht heeft geoordeeld de Regering op haar verplichtingen te wijzen ten overstaan van die modder, campagne. Dit is de eerste maal in de geschie denis van ons land dat een van onze Koningen zich genoodzaakt ziet bij de Regering protest aan te tekenen tegen perscampagnes tegen hem ge richt. Het is waarlijk ongehoord dat zulks moet gebeuren. De Regering had zulks moeten voorkomen door in te grijpen tegen die leugencampagne. 's Konings verontwaardiging wordt vast en zeker gedeeld door de ganse weldenkende bevolking. De huidige toestand kan zo niet blijven. Laat ons intussen hopen dat de Regering en de verantwoordelijken eindelijk hun plichten tegenover de Koning van al le Belgen zullen begrijpen. GRAAF CARTON DE WIART KLAAGT ANTI-KONINGSGEZINDE TOESPRAAK VAN NEDERLANDSE POLITIEKER AAN IIR SPAAK WEIGERT PROTEST TEGEN DIE UITLATING AAN TE TEKENEN Op de voorlaatste zitting van de huidige Kamer, t.t.z. op Woensdag jl. heeft de Hr Carton de Wiart, C.V.P. het feit aangeklaagd dat op een So cialistische bijeenkomst, van het Comisco-Comité, in Nederland, een Nederlandse socialistische leider een toespeling op de Koningskwestie zou gedaan hebben en o.m. gezegd aan aankomende BelgenIk wens U sterkte met uw ongedisciplineerde Koning Prins Joao van Brazilië trad in Por tugal in het huwelijk met Prinses Fatma. Naar de wens van de Prinses had de ceremonie in alle stilte plaats in Quinte Dos Ahjinho, eigendom van de Graaf van Parijs. Op de foto: het prinselijk paar na de echt verbintenis. Een zicht op de ere-tribune: Van links naar rechts: E. H. Carpentier, onderpastoor te Westende; E. P. Van Overstraete, scheutist, die binnen kort vertrekt naar Japan; E. H. Bonneure, verbondsproost- der Chiro jeugd; Mgr Cuvelier, missie-bisschop; dhr Terrie, verbondsleider der Chiro-knapen; dhr Jef De Meulenaere, en achteraan dhr Hendrik Trat- saert, de plaatselijke leider. Het podium was rijk versierd en op de achterwand bemerken we de mooie foto's van Koning Leopold III, Zijn Heiligheid de Paus en Mgr Lamiroy. Bisschop van West-Vlaanderen. Spreker wees erop dat het niet aai» te nemen is dat vreemdelingen zich mengen in onze eigene aangelegenhe den en dat de Hr Spaak protest zou aantekenen tegen de uitlating van de Nederlandse socialistische politiecus. Hr Spaak vond echter dat het gan se geval geen protest waard was en dat hij dus ook niet zou doen. ANTWERPSE HAVENARBEIDERS BIJ KONING LEOPOLD III Regelmatig gaan Belgen hun trouw en gehechtheid aan Koning Leopold III betuigen in zijn banningsoord. Thans brachten 17 Antwerpse ha venarbeiders, waaronder enkele be horende tot de Socialistische Trans portarbeidersbond, een bezoek aan de Vorst in zijn verblijf te Prégny. Voor dit bezoek, dat lang voordien was aangekondigd, hadden zich hon derden dokwerkers aangeboden, maar niet allen konden worden uitverko ren. Alle 17 werken reeds sedert meer dan 20 jaar in de Antwerpse haven. Met groot enthousiasme zijn al len teruggekeerd van het afgelegde bezoek. Allen wensen dat de Koning zo spoedig mogelijk in zijn land mocht weerkeren. SOCIALISTISCH BLAD STELT NU EEN ONDERZOEK VOOR Drie weken lang pakten de Socia» listische bladen dagelijks uit met ar tikels bedoeld om de Koning te be zwadderen. Na die moddercampagne pakte Le Peuple uit met een voor stel aan het Secretariaat des Konings en aan de C.V.P. een commissie sa men te stellen van drie personali teiten, namelijk de HH. Voorzitters van Kamer en Senaat en de Proku- reur-Generaal van het Hof van Ver breking, die de authenticiteit van ze kere dokumenten zouden moeten on- ierzoeken. Totnogtoe kelderden de Socialis ten elk voorstel tot de samenstelling van enige dergelijke commissie. Men herinnere zich wel dat Hr Van Acker een zelfde voorstel, gedaan door de Voorzitters van Kamer en Senaat, HH. Van Cauwelaert en Gillon, ver wierp. Het komt dan ook hoogst zonder ling voor dat enkele dagen voordat verkiezingen moeten worden uitge schreven, de Socialisten nu plots uit pakken met zulk voorstel. Daarbij stellen zij wel een onderzoek voorop maar geen oplossing. Het ogenblik door Le Peuplenu gekozen is in ieder geval weinig opportuun en ver moedelijk zal de uitslag van de ver kiezingen moeten afgewacht worden vfforaleer een antwoord erop zal kun nen worden gegeven. EINDUITSLAG Kosteloze Pronostiek- prijskamp Van Elslande Germain vit H^ogstade verovert in de laatste week de leiding op Verbeiee Kamiel uit Poelkapelle. Zie verder uitslag op 5e blad Naar verluidt zijn thans beperkin gen ingezet tussen de Belgische en de Italiaanse Regering, ertoe strekkende het visum te doen afschaffen voor de Belgische toeristen die Itali» willea bezoeken, en omgekeerd.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1