DE ECHTE! O- "V- HP- C. V. P, ZOMERKALMTE Bij de aanstaande Verkiezingen H, Bloedprocessie Twee erge verkeersongevallen op de gevaarlijke baan leper-Veurne Grootse H. Hartefeesten te Diksmuide EenReuzenkraan BESTUUR en REDACTIE- Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN ZATERDAG JUNI 1949 STORT 56 FRANK BERICHT VOOR VREDE VRIJHEID! RECHT Stelt U te weer Volsirekte Meerderheid BUITENLANDS OVERZICHT NUMMERS EN CIJFERS! VOOR WIE MAR FRANKRIJK WIL Zondag 12 Juni Tienduizenden H. Hartebonders trekken op om de toewijding van Diksmuide aan het H. Hart bij te wonen Te 17 uur eerste opvoering van het open* iuchtspel Koning van Smarten Het wordt de grootse inzet van zijn twee feestdagen 12 en 19 Juni. TRAGISCHE SINXENDAG VOOR DE LUCHTMACHT DE DAG ZO LANG VERBEID baandag 27 Juni TE VOORMEZELE ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 56 fr. Belgisch Congo 3.fr. p week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeente.n). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). IS FüPBimUH 45* JAAR. N' 24. 11 Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuiast aat 19, Poperinge. Nu krijgen we toch wel ons deel beloften! Want,"t papier is gewil lig: en als de verkiezingen nade ren draaien de papier- en belof ten-fabrieken op volle toeren! Of ge 't ook weet! Een schoon programma opma ken? Dat kan iedereen. Maar geld vinden om het uit te voeren, een meerderheid vinden in 't land om te kunnen uw programma, hoe schoon het is, van plan tot uit bouw brengen dat is, in veel ge vallen. de... mane met uw tanden grijpen. Orde en rust in 't land, dat be loven zelfs de communisten! Or de op zijn Russisch met een ge heime politie en concentratie kampen Orde en welvaart beloven de socialisten, maar dreigen met al gemene staking zo de Koning te rugkeert. Orde en strijd tegen het marxis me, dat beloven de liberalen, plus nog een hele boel mooie dingen. Maar na de laatste verkiezin gen hielpen zij de regering vor men met socialisten en commu nisten. Zij verklaarden het communis me: vijand nr 1. Maar in de pro vincie Namen toonden ze zich zo als ze werkelijk zijn. Daar moest een nieuwe provinciale senator gekozen worden. Communisten, socialisten en... liberalen waren het broederlijk eens om een com munistische mevrouw naar de Senaat te sturen! Vijand nr 1. Zondag laatst, op Sinksen, werd te Oostende een congres gehou den voor de verdediging van het officieel onderwijs We weten in derdaad hoe dat officieel neutraal onderwijs bedreigd wordt, te leper, te Diksmuide, te Komen en overal... hoe die scholen... krebbe bijten en moeten leven van de liefdadigheid en varn de mildheid van liberalen en socia listische députés! Op dat congres waren liberalen en socialisten, o zo roerend ééns. Daar was de oud-liberale Minister Buisseret en daar was, 't spreekt van zelf, de specialist... Missiaen! Dat alles belet niet dat, hier en daar, liberalen beloven dat zij voor de... gelijkheid zijn van de officiële en vrije scholen en dat, eveneens hier en daar, een libe rale... konings-gezinde op de «lijsten» staat! Morgen zijn al die linkse heren er toe te vinden om weer samen de vrije scholen te duivelen en om de Koning de terugkeer naar zijn land te verbieden. Zoudt ge er aan twijfelen? Hoe:., vies zij ook van mekaar zijn, toch zou 't wel gaan! Dat is immers de linkse concentratie. En dat is een echte, we weten er over te spreken, bij ondervinding De C.V.P.? haalde de Koning niet weer, kon niet beletten dat Huysmans «zijn» schoolpolitiek doordreef, kon niet beletten dat heel de epuratie »-politiek van A. Van Glabbeke opgeruimd werd, kon niet beletten dat de... mid denstand, onvoldaan, de neus op steekt, kon niet beletten dat de taal wetten overtreden worden... Kom, er zijn wel een hele ca mion grieven tegen die arme C.V.P.... de zondebok! Wat bekomen werd door de C. V. P.... daar wordt over gezwegen. Dat de toestand in ons land een heel andere is dan over twee jaar! Iedereen ziet dat, iedereen gevoelt dat, maar als 't u belieft, beweer toch niet dat ge dat te danken hebt aan de C.V. P. Kom, ge zoudt U belachelijk maken moest ge dat durven luidop beweren... dat is immers aan niemand te danken dat is alles... van zelf gegaan. Dat een De Taeye streed en vocht om zijn wet er door te halen; dat Vanden Daele ver beten en onvermurwbaar voor de taalwetten vecht; dat De Paepe geduffeld en gebusseld naar de Kamers ging om er met één stem- meke meerderheid zijn «wetje» voor 't verlof van de huisvader er door te halen; dat... kom, we gaan niet verder onderzoeken hoe die C.V.P.-minderheid voortdu rend tegen die linkse concentratie in 't harnas stond. De C.V.P. haalde er 'toch het vrouwen-stemrecht door. Dat geeft men geredelijk toe... maar 't was met het inzicht de meer derheid te behalen. De meerderheid? Kan dat? Waarom niet? Dan kan inder daad de C.V.P. haar program ma doorvoeren. Tegenover die linkse concentratie moest een rechtse concentratie kunnen ko men. Dat zou Inderdaad voor ons, Vlamingen, de redding zijn ge ureest. Maar, ge ziet dat van hier, dat Vlamingen kunnen eensgezind zijn. Zij slachten van de léren; de helft van onze kracht verlie zen met tegen mekaar te vech ten. We deden niet liever, we doen nog niets liever. ...Prachtig programma van de Vlaamse Concentratie zeg? Prachtig en zo 't moest lukken en ook dat lukt niet dat er één man van die concentratie verkozen wordt, dan zal hij dat programma wel kunnen doordrij ven, zijt er maar zeker van. De 211 andere députés zullen hem volgen Maar de gevolgen van die dwaasheid zijn niet te overzien. De Katholieke Vlamingen, de Koningsgezinden, de Grote Ge zinnen hebben een enige kans het roer te zien omgooien. Zo de C.V.P. de meerderheid behaalt 't ware zonde die kans te verkij ken. Iedere stem woog nooit zwaarder dan nu. Ik zou de verantwoordelijkheid niet willen dragen te moeten zeg gen... 't kwam op mijne stem aan dat de C.V.P. aan de... kerkdeur sneuvelde. De C.V.P. is de echte concentratie. PÉ VLAMYNCK. iV T *<s i Door dhr Jules Julien, Frans Minis ter van Handel werd de Parijse Jaarbeurs aan de poort ran Versail les geopend. Onder de zo talrijke als verscheidene stands kan men er ook deze reuzenkraan, welke 6 auto's van het Franse merk Panhardin de hoogte houdt, bewonderen. Gans de duurtijd der Jaarbeurs zullen deze auto's hun plaats in het luchtruim blijven innemen. op postcheckrekenlng Nr 4763.60 der Gebroeders Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. De C. V. P. streeft naar de volstrekte meerderheid. Geen en kel middel mag in deze uiterst belangrijke kiesstrijd verwaar loosd worden. Een zo groots mogelijk opge zette kiescampagne is onont beerlijk. Dergelijke campagne vraagt echter uitgebreide fond sen. De C.V.P. doet een oproep tot alle leden en alle sympa thisanten om een bijdrage te storten in een kiesfonds. De stortingen kunnen gedaan worden op postcheckrekening Nr 4871.25, C.V.P, Montoyer- straat 9, Brussel. Dank U. Stemt op 26 Juni voor de Uw STEM is het grootste wapen dat U bezit tegen het Communisme en zijn mee- heulende partijen Zorg-ervoor dat met UW STEM de door de behaald worde. We ontvingen deze week op cCe redac tie volgend onderstaand gedichtje, dat we inderdaad wel gelukt en pittig vin den. Commentaar is er heel zeker, althans van onzentwege niet bij no dig. Hieronder volgt het: Voor wie gekozen? De Socialisten hebben EEN ze staan niet sterk meer op hun been. 't Was vroeger; «Rood ofwel geen [Brood die leuze zwijgen ze nu dood! De Communisten hebben TWEE Ze volgen Moekou zo gedwee; om orders gaan ze bij Stalyn en moeten hier zijn knechten zijn. En DRIE is voor de C.V.P. die zijn zo sterk als één en twee. De besten zijn ze, let maar op, en stemt maar boven op de kop. En VIER is voor de Liberalen, die zullen wel 't gelag betalen, want altijd komen z'aan de steert gesukkeld lijk een dempig peerd. DE LIJSTEN WERDEN INGEDIEND 9 TE BRUSSEL EN 10 TE ANTWERPEN 4 TE IEPER In alle Arrondissementen van het land werden de kandidatenlijstén in gediend en ls elke termijn verstreken dat zich nieuwe kandidaten nog zou den mogen voorstellen. In omzeggens geheel het land wer- den door de vier grote partijen in alle arrondissementen kandida tenli jsten ingediend. Op het Ministerie zijn de vier partijleiders die onderscheide ne kandidatenlijsten dan gaan er kennen opdat zij onder de toegewe zen nummers ten kiesstrijd zouden mogen trekken. Te Brussel werden niet min dan 9 lijsten ingediend, namelijk de Socia- listen. Communisten, C.V.P., Libera- I len, Unité Wallone, Onafhankelijken, Arbeidssolidariteit, een lijst van de groep van Hr Van Dieren en een van de Verenigde Handelaars en Zelf standige Arbeiders. Voor de onafhan kelijke Partij is de Hr Loumaye, oud- Senator, kandidaat nr 1 voor de Ka mer. Als laatste kandidaat van de C.V.P.-lijst voor de Senaat fungeert LuiWvvW-Generaal Gerard, gewezen opperbevelhebber van de binnenland se verzetstroepen. Te Antwerpen werden 10 lijsten ingediend voor de Kamer en slechts 7 voor de Senaat. Hier zijn lijsten van Het Lichthet Algemeen On afhankelijk Syndikaat. de Vlaamse Concentratie, een lijst Verbist Frans en een Onafhankelijke Middenstan der. De Antwerpse Liberalen lieten andermaal weten dat de Konings kwestie onverwijld diende opgelost en dat aan de wet van 19 Juli 1945 i diende een einde gemaakt te worden. Te Gent-Eekloo zijn zes lijsten, 1 met nevens de traditionele lijsten een lijst van de Vlaamse Concen tratie en een groep der Katholieke Vrije Volkspartij. In Limburg hebben Liberalen en Socialisten geen cartel meer gevormd. Te leper werden lijsten ingediend vanwege de vier grote partijen. Er srljn geruchten die voorhouden dat getracht werd een vijfde lijst samen te stellen maar dat de pogingen fa- likant uitliepen. Het Arrondissement telt het minst lijsten van alle over geheel het land. Voor het Arrondissement Veurne- Diksmuide-Oostende zijn moeilijkhe den gerezen. Op Vrijdag 3 Juni toen te 11 uur alle iijsten moesten zijn ingediend waren slechts kandidaten voorgedragen door C.V.P., Liberalen en Communisten. Ongeveer kwart na 11 uur daagde een vertegenwoor diger op van de Vlaamse Concentra tie met een lijst op zak, en de Socia listen bleven weg. Eerst werd gemeld dat de Socialis tische voorman zou vergeten hebben de lijst tijdig in te dienen, maar na derhand beriepen de Socialisten er zich op dat de eerste affiches waar- j bij de termijnen van het indienen der i lijsten vermeld waren, achteraf ge- j wijzigd werden door het opplakken van briefjes, met nieuwe indienings- termijnen. Niet op alle affiches zou den die briefjes zijn geplakt, andere werden afgeregend, zodat hierdoor verwarring zou zijn ontstaan. De so cialistische lijst, evenals die der Vlaamse Concentratie, werden onder voorbehoud aanvaard, behalve dooi de Liberalen die er zich stellig te gen verzetten. Men kan gissen waar om; zo de Socialisten niet kunnen stemmen voor eigen mannen, dan hopen de Liberalen dat die dan maar Liberaal zullen stemmen. Beslissing hieromtrent wordt met spanning te gemoet gezien. (Zie vervolg 2* blad). TE PARIJS GEEN VOORUITGANG. De Vier zijn te Parijs nog altijd aan 't werk, nu eens in publieke vergaderingen, dan weer in ge heime. Maar het resultaat van al die vergaderingen is tot nu toe nog maar bitter klein. Er werden reeds twee punten behandeld: de eenmaking van Duitsland en het statuut van Berlijn. En tot nu toe kwam men maar op één punt accoord: namelijk om te consta teren dat men niet accoord is. Dat is zo omtrent gelijk met de Koningskwestie hier in België. Er staan nu verder nog twee punten op de dagorde: het vre desverdrag met Duitsland en het vredesverdrag met Oostenrijk. Wat het vredesverdrag met Duitsland betreft, daar vraagt men zich af of het wel de moeite waard is dat punt aan te snijden, want hoe zou men ernstig over een vredesverdrag kunnen spre ken wanneer men nog niet eens accoord geraakt over de manier waarop de Duitse staat zal wor den ingericht en opnieuw ver enigd? Ook op dat punt zal men ver moedelijk alleen kunnen vaststel len dat de meningen van Oost en West grondig verschillend en uit eenlopend zijn. En punt vier? Het vredesverdrag met Oosten rijk maakt sedert twee jaar het voorwerp uit van voortdurende besprekingen tussen de adjuncten van de vier Ministers. Het resul taat van die twee jaar tractaties is nog altijd negatief: ze geraken ook niet accoord. Nogmaals dank zij de Russen natuurlijk die zeer grote gebieden bij Yougo-Slavië zouden willen annexeren en die van het begrip Duits beziteen zo brede opvatting hebben dat al les eronder kan vallen, zodanig dat zij de gehele Oostenrijkse economie zouden ruineren. Zullen de vier Ministers het op dit stuk dan beter doen en ver der brengen dan hun adjuncten? Men kan het zich afvragen. Velen verwachten er zich aan dat de Ministers ook eenvoudig, weg zul len vaststellen dat ze niet accoord zijn. Intussen worden de Oostenrij kers zeer zenuwachtig en krijgen zij er genoeg van. Vier jaar gele den werd hen plechtig verklaard dat zij het eerste land geweest waren dat door Hitier overrom peld werd en dat het land bijge volg niet bezet of veroverd maar bevrijd werd. Die bevrijding lijkt intussen van zeer zonderlinge aard te zijn, want men gaat er onderduims te werk gelijk in een bezet land, ten minste in de zone die door de Russen wordt bezet. De toon van de ministeriële re devoeringen nadert de laatste tijd het kookpunt en dhr Gruber zelf verliest elke diplomatieke taal. Op het jongste congres van de christelijke volkspartij de machtigste van Oostenrijk ver klaarde hij dat Oostenrijk zelf de zaken zou oplossen indien de vier groten tot geen accoord kwamen. En in het parlement werd een motie gestemd, waarbij aan de regering gevraagd wordt onmid dellijk een leger weder op te rich ten zonder nog verder te wachten op de beslissingen der grote vier. Zo'n vaart zal het nu vermoe delijk wel niet lopen, maar het toont toch duidelijk aan dat het meer dan tijd is dat het vredes verdrag met Oostenrijk eindelijk ondertekend wordt. Zal Vichinsky daar handelbaar zijn? Het blijft een vraagteken. Is hij het niet dan mag men het gerust aftrappen, want dan verliest men er 'alleen zijn tijd. De grote vraag blijft dan ech ter of het contact tussen Oost en West dat nu weer tot stand werd gebracht, dan weer zal afsprin gen. Geen van beide groepen wenst dat vermoedelijk. Daarom wordt dan ook algemeen verwacht dat WMMWWWWWWWWWWM) commissies van technici zullen worden aangesteld om op bepaal de punten practische verslagen op te stellen en mogelijke overeen komsten voor te bereiden. Op die manier zou de conferen tie kunnen uiteengaan zonder dat alle bruggen eens te meer werden opgeblazen. IN HET VERRE OOSTEN. Over de toestand in China is 'er dezer dagen weinig ophefma kend nieuws. De ene regering volgt in het nationalistisch gebied de andere op, met de zelfde regel maat als er steden en landstreken aan de communisten moeten wor den prijsgegeven. Van rode kant wordt het eco nomisch leven meer en meer ge organiseerd, en steekt Ket com munisme meer en meer zijn ho rens door. We staan trouwens op de vooravond van de diplomatie ke erkenning der roden door Moskou, dat thans beslist schijnt het gelijkschakelingsproces voor gans China in spoedtempo door te voeren. Volgens berichten uit Ameri kaanse bron zou Molotov thans aangesteld zijn om dat karweitje op te knappen. Dat dit een kolfje naar zijn hand is weet iedereen daar men hem sedert de oorlog in de landen van Oost-Europa aan het werk gezien heeft. Dit zal natuurlijk zeer speciale problemen doen rijzen voor En gelsen en Amerikanen en wel op een dubbel plan. Eerst en vooral voor wat hun handelsbelangen in China zelf aangaat, en ten tweede voor de veiligheid van de Stille Oceaangebieden. De handelsbelangen en die zijn voor beide landen vitaal zal de Angelsaksische regeringen vermoedelijk leiden tot een er kenning de facto van de regering van Mao Tse Tung, terwijl de vei ligheidspolitiek hen haast fataal zal leiden naar een tegenhanger van het Noord-Atlantisch Pact, nl. naar een Stille Oceaanpact. Een dergelijk pact zal inder daad meer dan noodzakelijk wor den 'wil men de rode ramp tot China alleen beperken en voor komen dat het ene land na het andere ook in het Verre Oosten door de Russische beer wordt op geslokt. Volgens berichten uit Sovjet bron zouden trouwens reeds be sprekingen dienaangaande aan de gang zijn te New-Delhi. DE TIJD DER POLITIEKE CONGRESSEN. Intussen is de periode der poli tieke congressen in het Westen begonnen. In Frankrijk zagen wij de M. R. P. bijeenkomen nadat de R.P.F. onlangs zijn congres had gehou den. Veel nieuws hebben die con gressen ons niet gebracht, tenzij dit hier dat algemeen wordt aan genomen dat de verkiezing van Bidault tot voorzitter een zwen king naar rechts betekent van die partij die zich tot nu toe als zeer links heeft bestempeld. In de grond schijnt men niet zeer goed. meer te weten waar naartoe aangezien de formule die Bidault er gelanceerd heeft een echt orakel is en dat niemand löeet hoe hij ze moet interprete ren. De nieuwe partij-voorzitter verklaarde inderdaad dat hij een man van het centrum was die met rechtse middelen een linkse politiek zou voeren Begrijpe wie kan. Intussen is ook te Blackpool het jaarlijks congres bijeengekomen van de Engelse Labourpartij De uitsluitingen der rebellen onder leiding van Zilliaens werden met een geweldige meerderheid goedgekeurd en de verkiezingen van de leidende organen bewezen het vertrouwen van dS partij in de huidige leiders. Tot nu toe was het congres zeer kalm. De periode van de grote de discussies door de adjuncten aanvallen op Bevin is voor goed zullen worden voortgezet en dat j voorbij. De labour schijnt er zich volledig te hebben bij neergelegd dat er met Rusland geen land te bezeilen is. Op binnenlands gebied schijnt men echter ten zeerste onder de indruk te zijn van de huidige spoorwegstaking en onder de achteruitgang van de partij bij de jongste gemeenteverkiezingen. Er werden dan ook stemmen gehoord die aanraadden vervroeg de verkiezingen uit te schrijven vooraleer de economische toe stand de regering nog in groter moeilijkheden zou brengen. De zelfde tactiek dus van de Belgische socialisten die voor de verkiezingen de normale datum niet wilden afwachten uit vrees voor de niet opgeloste werkloos heid. NIEUWE KERKVERVOLGING OP HANDEN. In Tsjeko-Slovakije zijn de ver- MMMMMOflMMS Benzine met bons aen g 43,29 Fr. fr. Benzine zonder bons aan 63,29 Fr. fr. Met veel moeite heeft de Franse Regering van de Natio nale Vergadering bekomen dat de benzine in dubbele sector zou mogen verkocht worden, name lijk aan 43,20 Fr. fr. de liter voor wie over prioriteit beschikt, t.t.z. over benzinnebons, en aan 63,20 Fr. fr. de liter vrij voor elkendeen die er wenst. Bij de vrije verkoop gaat de 20 fr. ver schil naar de staatskas. Deze regeling werd ingevoerd met 4 Juni jl. Voor de toeristen is er niets veranderd aan de voordien gel dende pleegvormen; het vroeger regiem blijft bestaan, en mits benzinebonnen krijgen zij de benzine aan 43,20 Fr. fr. De bon nen van 20 liter van de nufand April blijven geldig tot 30 Juni eerstkomend. Toeristenchecks en gelduitvoer. De toeristenchecks worden thans door de Franse banken uitbetaald aan de koers van 751 Franse fr. voor 100 Belg. fr. Reizigers voor het buitenland mogen thans ook volgens de Bel gische reglementen 10.000 B. fr. op zak hebben, maar dit beduidt evenwel niet dat zulks eveneens wordt toegelaten door de aan grenzende landen wier grenzen men wil overschrijden. Voor Frankrijk blijft door de Fransen de invoer op 40.000 Fr. fr. Men raadplege hiervoor onze finan ciële kroniek. houdingen tussen de communis tische regering en de Katholieke Kerk thans zeer gespannen. De feiten zijn U bekend: natio nalisatie van de scholen, verbod van katholieke bladen en tijd schriften, uitgifte van een pries terblad door de regering, en op richting van een katholieke actie beweging door de communisten! Met als onvermijdelijk gevolg: excommunicatie van al wie daar aan meehelpt. De zwaarden zijn dus getrok ken. De kamp zal in zijn volle hardheid beginnen. Over de uitslag kan geen twij fel bestaan. Binnen kort zal de aartsbis schop van Praag eenzelfde lot on dergaan als Mgr Mindszenty. Hij zal als spion, aftruggelaar en dief door een volksrechtbank worden veroordeeld en zal vermoedelijk ook overgaan tot het afleggen van ellenlange spontane bekente nissen. De huidige communistische re gering beschikt inderdaad over de brutale macht en wij weten bij ondervinding dat zij tot het uiter ste zal gaan. Maar over de einduitslag valt evenmin te twijfelen. Die nieuwe brutale aanslag op de vrijheid en de menselijkheid zal het verzet tegen de rode ter- reurkliek ontzaglijk doen aan groeien, zodat in deze nieuwe ro de overwinning de kiem zal ste ken van haar ondergang. Intussen is men echter be nieuwd te weten welke de reacties van het Westen zullen zijn t.o.v. deze nieuwe flagrante miskenning van de rechten van de mens. Rechtstreekse hulp zal wel niet kunnen geboden worden zonder daadwerkelijk tot oorlog over te gaan, wat niemand wenst. Maar die nieuwe brutaliteit zou zeker als gevolg moeten hebben dat met nog meer verbetenheid als vroeger wordt voortgewerkt aan de bundeling van alle vrije krachten in de wereld om eerst de rode vloed voor goed te stoppen en hem dan te doen terugwijken. 7-6-49. V. WESTERLINCK. wwuvuwinwmmwiRwi 53 SLACHTOFFERS BIJ VLIEGTUIGONGEVAL BOVEN DE CARAÏBISCHE ZEE Tijdens een vlucht van San Juan, op Porto-Rico, naar Miami is een Amerikaans passagiersvliegtuig van het type C-46 met 81 personen aan boord neergestort in de Caraïbische zee, nabij Porto-Rico zelf. Het toestel moest neerstrijken op zee, wegens defect. Zes minuten na het aanraken met het water ging het toestel, een gewezen troepentrans portvliegtuig naar de diepte. Van de 81 inzittenden konden er 28 gered worden, daar zij hadden weten vast te klampen aan wrakken of klippen. Onder de ^redden bevindt zich de kapitein van het toestel. Alle kinde ren die zich in het toestel bevonden, 18 in aantal, verdronken. 22 DODEN IN GRIEKENLAND Een toestel van een Griekse vlieg tuigmaatschappij stortte te pletter in het Malakorda-gebied. Alle inzitten den, 18 passagiers en 4 leden van de bemanning, kwamen om het leven. 20 DODEN IN BRAZILIË Een transporttoestel van het Bra ziliaans leger vloog te pletter tegen een berg nabij Rio de Janeiro. De 20 inzittenden werden allen gedood. Wanneer Zondag as. in de vroege morgenuren de bewoners van Diks muide na een koortsige gejaagde nachtrust uit de veren zullen wippen, dan zal ongetwijfeld hun eerste aan dacht gaan aldoor het vensterraam heen naar de wolkenhemel... en la ten we vurig hopen dat het stadje reeds baden mocht in een gemoede lijk zadht zonnegestreel dat meteen alle harten der inwoners vol blijd schap brengen zal, niet alleen de hunne, maar ook deze der tiendui zenden H. Hartebonders uit West- Vlaanderen die op die dag naar Diksmuide zullen optrekken om de grootse H. Hartefeesten bij te wonen. ZONDAG 12 JUNI Ge moet er geweest zijn, ge moet er in geleefd hebben om het te kun nen geloven, om het te kunnen be- besc'hrijven: die werkzaamheid, die dienstbaarheid, die offerzin van alle weldenkende inwoners. De leiders draafden rond van rechts naar links, straat in straat uit, koortsig hun be velen gevend. Men nam ze gemoe delijk aan; hoe zou en kon het an ders eensgezind als iedereen was om er het zijne bij te brengen... Men vreesde nooit gereed te zullen zijn want de aanhoudende regen rond Sinksen schiep bij de bevolking' een atmosfeer van neerslachtigheid. Maar het mooi weer der Pinkserdagen ver richtte wonderen in de gemoederen; in een ruk waren allen weer blijge- zind te werk; de gemoederen waren \yeerom opgewekt. Konden we voor Zondag zulk weer bestellen, meneerzei ons op 2<? Sinksendag een vrouwtje, 't zou krioelen van 't volk en... zi mo ge rust, Diksmuide zou T verdiend hén. We beaamden ten volle die woor den; 't mens heur gezicht klaarde op.dat 't koste zo z'in. Het zal, het moet maar zijn, Diks muide en inzonder E. H. St. Gyselen, onderpastoor en algemeen organisa tor der H. Hartefeesten, hebben het verdiend. DE FEESTELIJKHEDEN Twee machtige kronen van drie meter doorsnede en drie meter hoog te zullen op hoge pergola's, het grote sieraad van de Markt uitmaken. Het geheel zal een hoogte van acht me ter bereiken. Vóór het Stadhuis dan krijgen we het machtige opgetim- merde podium waarop zich het open luchtspel ontrollen zal KONING VAN SMARTENonder regie van Hr Antoon Vander Plaetse. Verder detail daarover geven we wat verder onder afzonderlijke hoofding. Met de Sinksen-dagen was het opeens goed weder geworden en dit zette menigeen aan er maar van te genieten om een uitstapje te doen. Op 2° Sinksen-dag was het echt zomerweder en we trokken ook eens zeewaarts DOOR BAND-SPRINGEN RIJDT EEN AUTO TE PLETTER TEGEN EEN BOOM Tegen Hoogstade zagen we een troppeling van volk. Een ongeluk gebeurd? Ja, inderdaad. Een personenauto Citroën oud model, zat met de kop in de gracht, stuk geslagen tegen een boom. Het was een Rekkemnaar die met -vrouw en kindje naar zee bolde. Zijn rechter achterband was gesprongen; stuur niet meer meester en tegen een boom. Hoe de auto eruit zag kan men op onderstaande foto nagaan. Geluk kig waren er geen erg gewonden; enkel het kindje had enige kneuzin gen opgelopen. De autovoerder nam Zicht op de auto die, na het springen van een band, tegen een boom aansloeg en vandaar in de gracht terecht kwam. het nog langs de goede kant op en was verheugd dat er geen erge ge kwetsten waren en dat het niet erger was. Hij hoopte met zijn auto nog te kunnen naar huis rijden, maar 's avonds zagen wij die nog buiten staan bij de garage te Hoogstade. ERGE BOTSING OP GRONDGEBIED WULVERINGEM-VINKEM Bij het terugkeren was het verkeer bijzonder druk. De autos vormden een lange sliert en op een 5-tal kilo meters buiten Veurne werd ons teken gedaan dat we rechts een grintweg moesten inslaan om een paar kilo meters verder terug op de grote baan te komen. Er was een erg ongeluk gebeurd een halve kilometer verder werd ons gezegd. We stapten er naartoe en midden de baan, eer nog wat links, stond een splinternieuwe décapotable Mercu ry wijl in de diepe, nog al brede gracht, een Fiatlag, langs voor gans ingedrukt. Deze ging naar zee; de Mercurykwam van zee. Hoe de botsing gebeurd is en wie er de schuld van draagt zal het Gerecht uitmaken. De Mercury echter was heel het linker-vorenste ingebeukt en het wiel gebroken. Blinkende asphalt- sporen op de baan toonden aan waar hij geslipt had. In alle geval stond die te veel links. De voerder. Heer Room Charles, een Zweed, wonend te Bergen, was niet gekwetst. De Fiatwas over de gracht ge stuikt geworden en gans uiteenge- geschokt; de rechterdeur was open gevlogen en de drje inzittenden: Mijnheer en Mevrouw Carlier en kindje, Meenenstraat, 109, Toerkonje, waren alle drie in het water van de gracht terecht gekomen. Hulp daagde spoedig op. Mijnheer Carlier kloeg over pijn in borst, is waarschijnlijk door het stuurwiel enige ribben ingedrukt geworden, en is ook een knie gebroken. Mevrouw Carlier werd over heel het gezicht gewond, een geluk dat het Securit ruiten waren; het kindje had geen letsel bekomen. (Zie vervolg 2' blad). Voor het verder verloop der fees* teiijk'heden menen we best de volg orde in detail aangevuld even te herhalen. PROGRAMMA VAN ZONDAG 12 JUNI 's Voormiddags: Te 10 ure: Op het Schoolplein, Plechtige Openlucht Mis, opgedragen door Z. E. H. Kari. Laridon, profes sor aan het Groot Seminarie, met Pontificale Assistentie van Z. H. Exo. Mgx Lamiroy, bisschop van Brugge. Gelegenheidssermoen door Z. E. P. St. De Clippele, gewezen bestuurder der H. Hartebonden voor West- Vlaanderen. De gezangen worden uitgevoerd door het knapenkoor van het Bis schoppelijk College onder leiding van E. H. Strobbe, door. het Groot Koor van de dekanale kerk onder leiding van E. H. Gyselen, en door de massa beantwoord. Te 11 ure: Grote Autostoet door heen al de straten van de stad. Mgr de Bisschop zal samen met de Overheidspersonen al de wijken bezoeken. ORDE VAN DE AUTOSTOET: Verzameling op het schoolplein, Mo lenstraat en Marlet. Vertrek te 11 u. Volgende straten: Beerststr., Grote Dijk, Vismarkt, Kiekenstr., Weststr., Lindekens, Schoolplein, Gasthulsstr., Woumenstr., Woumenweg, tot over het Kerkhof, Pluimstr., Gendarmerie, Eesen- weg, terug naar de Tuinwijk, Woumen weg, Woumenstr., IJzerlaan, Roze Ma- rijnstr., Bortierlaan, Statlestr., Oost- vesten, Leegweg, Beerststr., Kwadestr., Vismarkt, Kleine Dijk, Vaartstr., Linde kens, Kaai, Lindekens, Gasthulssti., Fu- stliersstr., Maria Doolaeghestr., Eesenstr., Vredestr., Montanusstr., Statiestr., Eesen- straat, Paterstr., Woumenstr., Molenstr., Schoolplein, Wilgendljk, Kiekenstr., Stovestr., Weststr., Markt. Alle personen van Diksmuide en om liggende die wensen in deze stoet mede te rijden, moeten dit mededelen In het Secretariaat, Huis Slnte Godelieve, Be gijnhof, ten einde een nummer te beko men voor de plaats in do stoet en ver dere mededelingen betreffende de orde 's Namiddags: Te 2.30 ure: Op de Grote Markt; verzameling van de Mannenbonden van het H, Hart, Opstelling van de vlaggen en van de groepen per parochie en per de kenij. Optocht l&ngs de Weststraat-IJzer- laan voor de eerste groep. Optocht langs de Eesenstr.-Pater- straat voor de tweede groep. Het ls bijna zeker dat het H. Hart beeld op een zeer originele manier zal worden ingehuldigd. Geen onthulling maar een ware intronisatie, t.t.z. het v/ordt met een zware kraan opgenomen van een triomfwagen en op zijn voet stuk geplaatst. De technische moei lijkheden zijn overwonnen en de laatste tegenstand gebroken. Het is de techniek die in dienst komt te staan van God, het instrument wordt geheiligd en de arbeid geadeld. Te 3 ure: PLECHTIGE ONTHUL LING VAN HET H. IIARTEBEELD op het Schoolplein, in aanwezigheid van Z. H. Exc. Mgr Lamiroy en da Weled. Heer Ridder P. van Outryva d'Ydewalle, gouverneur van de pro vincie, de Leden van het Erecomité en de Overheidspersonen. Samenzang; - Toespraak door dhr André Demedts, letterkundige; - Ont hulling; - Kort Lof, gezongen door het volk, waaronder TOEWIJDING door Burgemeester E. Missiaen. Te 5 ure: GROOT OPENLUCHT SPEL: «DE KONING DER SMAR TEN Zeer origineel passiespel. DE KONING VAN SMARTEN Het openluchtspel Koning van Smartenis het 11« spel uit de cy clus <i The Man born to be King van de Engelse schrijver D. Sayers. Oorspronkelijk was het geschreven als luisterspel en de première ervari werd door de B.B.C.-Londen uitge zonden op 20-9-'42. Het is E. H. Gy selen, onderpastoor te Diksmuide, de algemene organisator der feesten die het in de Vlaamse taal om zette. De muzikale adoptatie ge schiedde door zelfde persoon met medewerking van de Stadsbeiaardier Hr Jos. Vanblaere. De Koning van Smartenbehan delt het passiethema na de ver oordeling door Petrus van the Man to be KingHet stuk is bui tengewoon origineel en grijpt door (zie vervolg 8" blad). VERKEERSREGLEMENT Het stadsbestuur heeft een bij- zonder verkeersreglement uitge vaardigd, waaruit wij de volgende punten lichten: Art. 1. De aanwezigheid en de toegang tot de markt is rtiet vrij vanaf 15.30 u. tot 19.30 u. Art. 2. Alle inwoners van de huizen staande op de markt zullen nochtans vrijelijk toegang hebben tot de markt, of deze kunnen verlaten, mits in liet bezit te zijn van een kosteloze vrijkaart door het Inrichtend Comité af te leveren. Art. 3. Vanaf 15.30 u. zullen de markt, terassen en openbare plaatsen volledig ontruimd wor den. Alleen de personen in het bezit van een toegangskaart zullen er worden toegelaten. Art. 4. Op bovengemelde dagen van 12 en 19 Juni is het ver boden op de markt of de aanpa lende straten storende geluiden te veroorzaken. Het is insgelijks verboden en dit op het ganse grondgebied van de gemeente op deze dagen drukwer ken, strooibrievenvlugschriften of dergelijke aan te bieden of te verspreiden, met uitzondering van deze in verband met het feest. Verder is alle verkeer, statione ren en parkeren van alle voertui gen en rijwielen op de Grote Markt verboden op 12 Juni van 9.30 u. tot 20 u. en op 19 Juni van 14 u. tot 20 u.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1