GROTE DAGEN! Churchill en Koning Leopold Hi $Ét&S2m stem ik geldi goed Prachtig geslaagde te H. Hartefeesten Dlksmuide Hoe en ÉÊÈÈÈi EêÜHI defaitisme KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN ZATERDAG JUNI 1949 De achtergrond van de Koningskwestie Alle laster tegen onze Koning moest dienen om Frankrijk te teelden van De Engelsen wilden onze Congo aan Hitler ten geschenke geven Nederlands Publicist brengt in een Nieuwe Studie over c'e gebeurtenissen van 1940 heel wat aan het licht. MÊÈ GOUDEN RAAD Stemt boven op de kop van de lijst Nummer NIEUWS VAN E.H. STEFAN REGOCSI De stad in een bloemenstad herschapen Een massa - H. Hartebonders woonden de onthulling van het H. Hartebeeld door Z. Exc. Mgr Lamiroy bij Diksmuide plechtig aan het H. Hart toegewijd De opvoering van Koning van Smarten fl overtrof stoutste verwachtingen. ZONDAG 19 JUNI HULDEDAG BESTUUR en REDACTIE- Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47 63.60. ABONNEMENTSPRIJS 1949 België - tot Nieuwjaar 54 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p weck Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 45' JAAR. N' 25. 18 Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuisstraat 19. Poperinge. Morgen De Koning gaat uit, in grote staatsie hij wordt gedragen, gedragen door ergens een oude pastoor. Hij wordt gedragen onder het balda kijn, misschien een eeuwenoud, tot op de draad versleten balda kijn. Heel de rijkdom van de kerk, de zilveren of vergulde mon strans, eeuwen oud misschien! Zilveren wierookvat en zilveren w.erookschelp, zilveren of oud ko peren kandelaars; de hele schat van de kerk, van de parochiekerk. Giften van de gelovigen uit de voorbije tijden! De geschiedenis van de parochie herleeft in de processie. De Koning gaat zijn volk bezoeken... de blanke Hostie in de schitterende monstrans. Geoeurc wel meer dat Hij uit- zonder praal, zonder schit tering; want op onze parochies is ei we. niemand die bij zijn laatste dagen niet net bezoek ontvangt van den Koning. Maar cinn gaat het zo eenvoudig, zo heel sunpei: de misdienaar en de pr.es ter d.e, geborgen in een wit beursje, O. L. Heer naar een zie ke draagt. Wat houdt er die Ko ning van bij zieken binnen te gaan, in het armtierigste... kot, op een zolderkamer, om 't even waar iemand on sterven ligt of zwaar ziek i: ïiorgen is net tontel een... offi cieel oezcek aan de parochie. Vroeger goten de klokken stro men vreugde en blijdschap uit over de parochie... ze werden ge roofd! Maar de fanfare stapt op... de triomfmarsch voor den Koning- dreunt door de straten... reien blijde lieve kinderen, processie- groepen, wolken wierook, mannen met fakkels of lanteerntjes,... de priesters rond het Allerheiligste. Door de versierde straten, over groen en bloemen stapt de pries ter die het Allerheiligste draagt. Na hem een hoop biddend volk. Er zijn nog machtigen en gro ten die uitgaan... In... gepantserde auto's, om ringd van stalen mannen, van ge heime politie en wat weet ik meer! Machthebbers, geweldenaars, die... schrikken. Mannen zonder... hert! Vrijdag vieren we een tweede maal dien Koning. We vieren het Feest van het Heilig Hert. Want, niets zijt ge met een her- teloze Koning! Onze Koning, Christus is al... hert! 't Is niet te verwonderen dat in onze tijd O. L. Heer zelf er voor zorgde dat wij Zijn Hert zou den vereren. Men vertelt ons dat er een tijd is geweest dat heel Europa één ijskast was! De zon is tenslotte de baas gebleven en heeft van dat eendelijk ijsveld vruchtbaar land gemaakt. Maar er kwam een tweede ijs tijd. En deze keer was het de grond niet die vast vroos, het wa ren de... mensen. Tijd van zelf- en schraapzucht, van liefdeloos heid, van haat, van... concentra tiekampen! Achter het ijzeren goruijn ligt Europa vastgevroren. Eén kan dat ijsveld weer vruchtbaar maken. Hij wiens Hart schittert als de zon, gloeit als de zon, gloeit van lief de. Die Koning, onze Koning heeft een hert! Gaan we meê met onzen «Ko ning» morgen? We gaan zo dikwijls meê in stoeten, optochten en inhalingen van, de Heer vergeve 't mij van koningen van de gaaipers, van de bolletra, /an de duiven, enz.! Hoe dneer de koningen, de echte verdwenen, hoe meer... an dere er bijkwamen! Vergezellen we morgen onzen Koning? Zullen we Hem vieren Vrijdag? De vlag aan de gevel, Zijn beeld voor het venster raam, midden groen, bloemen en licht? Koningsdag! Zouden we ons schamen in Hem? Grote dagen!- Maar ver, in 't Oosten... in Oost-Duitsland, in Hongarije, in Tsjeko-Slowakije zal morgen de «Koning» t'huis blijven! Die grote mannen aldaar verbie den Hem over straat te gaan. Men haat Hem omdat Hij een hert heeft. In Rusland woont Hij ergens nog in de maquison der üe grond, omdat Hij nog «Zijn» volk niet verlaten kan. Beter gaat het nog bij ons. God izij dank! Hier mag Hij nog vrij over straat gaan! Men heeft het Hem vroeger wel eens wiJlen verbieden, te Luik, onder meer, in 't begin van de jaren '80! Hij mi.g nog vrij door de stra ten gaan. Maar ook hier. wordt Hij ge haat! Tegen Hem wordt de... koude oorlog gevoerd in de school! De kleine schapen van kinderen moe ten Hem onttrokken worden... de neutrale school waar nog een paar uurkes godsdienstmag onderwezen, waar men kiezen mag tussen de leer van Zijn Hert en de herteloze, neutrale zede- leer Neen, men vervolgt Hem niet, maar tracht Hem eenvoudig de deur te wijzen! In sommige hospitalen en kli nieken mag Hij binnen bij de stervenden als het... te laat is! Gebaart niet dat ge 't niet ziet... doet uw ogen niet toe! Neen, op 26 Juni gaat het er niet alleen om onzen geliefden Vorst Leopold III naar zijn land te laten .terugkeren. Het gaat om veel meer: Het gaat er om te weten of ons landje terug wil naar de barbaar se tijd van liefdeloosheid, naar de... ijs-tijd ofwel of ons land de Koning van Liefde, Onze Lieve Heer op de troon zal bewaren, zonder dat de zelfzucht, zonder dat de haat zegeviert. Ook 26 Juni is DAAROM een grote dag! PÉ VLAMYNCK. - VOOR KAMER EN SENAAT Voor Kamer en Senaat zijn voor elk een speciale stembrief voorzien, een witte, en een rose. Elke stembrief bevat de lijsten der effectieve kandidaten alsmede der plaatsvervangers. Op deze beide stembrieven stemt men geldig en goed als volgt: 1. Bovenaan op de kop van de lijst Nr 3. Dus het wit bolle tje in het zwart vierkant dat zich bevindt boven de lijst Nr 3, zwart maken. 2. Nevens dc naam van een werkelijke kandidaat OF nevens de naam van een plaatsvervangende candidaat van de lijst Nr 3. 3. Nevens de naam van een werkelijke kandidaat EN van een plaatsvervangende kandidaat van de lijst Nr 3. 4. Er zijn nog andere manieren om geldig te stemmen, doch zo ingewikkeld dat het geraadzaam is, daarmede geen rekening te houden. IN ELK GEVAL NOOIT OP VERSCHILLENDE LIJSTEN STEMMEN, WANT DAN IS UW STEM ZEKER ONGELDIG. VOOR DE PROVINCIE Voor de Provinciale verkiezingen, welke op zielfde dag door gaan als voor de wetgevende verkiezingen, dus op 26 Juni e.k., moet men ook stemmen voor de provinciale raden. Hiervoor krijgt men een stembrief welke groen van kleur zijn zal. en waarop de lijst der kandidaten zal voorkomen van het district. In de lijsten der kandidaten is er geen verschil gemaakt tussen effectieven en plaatsvervangers. Er ZIJN SLECHTS TWEE MANIEREN TOEGELATEN om voor de provinciale raden te kiezen, namelijk: 1. Bovenaan de kop; 2. Nevens de naam van één kandidaat. Het is VERBODEN te- stemmen voor meerdere kandidaten van eenzelfde lijst of te stemmen voor meerdere lijsten of voor kandidaten van verschillende lijsten (panacheren). Wie dit doet maakt zijn stembrief ongeldig. EET WEL OP! Ge moet het zwart potlood gebruiken dat ge in het stem hokje daartoe zult vinden. Wanneer ge een ander potlood ge bruikt is uw stem ongeldig. Uw stem is nog ongeldig, wanneer ge met het potlood bui ten het zwart vierkantje loopt. Moest ge bij ongeluk zoiets te genkomen, of uw stembrief bevuild hebben, vraag dan aan de voorzitter van het stembureel een nieuwe stembrief; hij zal er u een geven. CHURCHILL de grote En^e'sc staatsman, die om zi.in hardnekkige weerstand en flink beleid ons aller prestige afdwong... maar die als mensvoor ons nog veel meer in achting stijgen zou, wanneer hij, ten overstaan van onze Koningskwestie- bekennen dnrfde c Ik heb gemist...». Gebruik makend van talrijke do- kumenten, waarvan vele totnogtoe niet officieel werden bekend gemaakt, heeft de Nederlandse publicist Jonk heer Groeninx van Zoelen, een nieu we studie uitgegeven over de gebeur tenissen van 1940 en de Konings kwestie in haar geheel. Uit deze studie is gebleken hoeveel achter de schermen is gebeurd in zake de Koningskwestie, feiten waar over het publiek niet werd ingelicht, en hoe diplomatieke machinaties ge pleegd veel jaren voordien, hun ge volgen deden gelden om de houding van Churchill tegenover de Koning- te bepalen. Di© studie doet ons ook beter be grijpen waarom Churchill, niettegen staande zoveel protesten van bevoeg de personen die van dichtbij betrek ken werden in de gebeurtenissen van 1940, hem er nog niet konden toe brengen wijzigingen te brengen aan zijn mémoires. Meteen wordt meer klaarheid ge bracht omtrent de reden waarom onze grote geallieerden een vijande lijke houding aannamen tegenover onze Vorst na zijn bevrijding, te Sankt-Wolffgang, nl. omdat onze Koning zich steeds had opgeworpen a!s een hardnekkig verdediger van onze integriteit, onze onafhankelijk heid en souverelniteit en het behoud van onze kolonie: Belgisch Kongo. Jonkheer Groeninx van Zeel en putte voor ziin studie niet alleen uit de bronnen hem geboden dcor Churchill, Admiraal Keyes, Reynaud, Gamelin, Weygand en andere, maar ook uit dokumenten door de Russen in 1945 te Berlijn ontdekt betreffen de Duits-Britse besprekingen in 1937- 1938 waaruit blijkt dat Sir Neville Henderson aan Hitle:- zou hebben voorgesteld een gedeelte van Cen traal Afrika en van Belgisch Congo af te staan om voldoening te geven aan de Duitse koloniale eisen. Ander mans goed aanbieden was gemakke lijk, maar van eigen grondgebied bo den de Britten niets aan. Een ander dokument namelijk, een studie van de Portugese Professor Caetano, doet uitschijnen dat reeds in 1914 de Britten dergelijke sugges ties aan Duitsland hadden gedaan. Verdere dokumenten waaruit de Nederlandse publicist putte bevesti gen dat de Koning tijdens de mobi- ilisatie steeds waarborgen voor Bel gisch Kongo heeft geëist, wetend wat reeds over onze kolonie voordien was gekonkelfoesd. Uit andere stukken blijkt nog dat de veroordeling van de Koning en het Belgisch leger de Frans bevolking van défaitisme red den moest. Lichten wij nu wat verder een tipje op van deze dokumenten door de Hr Groeninx van Zoelen bekend ge maakt. De Belgen mochten niet weten dat de Britten gingen inschepen te Duinkerke. Jonkheer Groeninx van Zoelen, in zijn studie, handelend over de ge beurtenissen einde Mei 1940, put vooreerst uit de herinneringen van Admiraal Keyes. waaruit o.m. komt vast te staan dat: De beslissing der Belgen om te capituleren niet is gevolgd, maar werd voorafgegaan dcor de Britse beslis sing terug in te schepen te Duin kerke; De wanhopige situatie van het Belgisch leger niet het gevolg was van eigen inzinkingen, maar van de strategische verplaatsingen van Fran se en Britse strijdkrachten; De Britten de Belgen niet op de hoogte hebben gebracht van hun beslissing om zich weer in te sche pen, wat volgens Admiraal Keyes, neerkomt op abondonneren daar dientengevolge de rechtervleugel van het Belgisch leger ontbloot werd. Vervolgens werden passages aange haald uit de mémoires van Churchill waarin wordt bekend dat voor het Britse opperbevel reeds de 25 Mei vaststond dat een wederinscheping te Duinkerke zou gebeuren. De Presi dent van de Franse Republiek werd ervan op de hoogte gesteld, maar Koning Leopold III mocht hiervan niets vernemen. Churchill zend daarop, 'op 27 Mei, instructies aan Lord Gort, met vol gende tekst: Het is nu noodzakelijk het de Belgen te vertellen. Ik zend het volgende telegram aan. Keyes maar uw persoonlijk contact met de Ko ning is wenselijk. Keyes zal helpen. Wij vragen hen thans zich voor ons op te offeren. Deze houding deed Admiraal Keyes onder meer neerpennen: Op het hachelijkste ogenblik van de strijd, terwijl de weaerin- scheping te Duinkerxe plaats vond en de invalsgolf over Frankrijk sloeg, heelt hij (.Churchill) het be- g|jÉÊ| lang der natie in oorlog en van de geest der geailieerde bevolkingen hoger gesteld dan het wezen der zaakwelke ten slotte slechts een leger en een Koning betrof, die hadden opgehouden nuttig te zijn.» In zijn nota tot het Brits opper bevel gericht na de capitulatie van het Belgisch leger, schreef Admiraal Keyes nog: «Verdoemelijk onspor tief een dapper Koning te belaste ren De 27 Mei, toen Admiraal Keyes de boodschap en opdracht van Chur chill ontvangen had, wilde hij aan de Belgen niet mededelen dat er hen nog slechts één uitweg bestond, na melijk die der vernietiging, om hen de moed niet te ontnemen de laatste patroon te verschieten. Churchill die vreesde dat de Ko ning, eenmaal in de handen van de vijand, ertoe zou gebracht worden een afzonderlijke vrede te sluiten wat niet gebeurde deed Keyes de Koning verzoeken een toevlucht te nemen naar Engeland. Maar de Ko ning weigerde zijn leger en volk te verlaten, beslissing welke de felicita ties van de Britse Admiraal tot ga- volg had. Beschuldiging van Belgische Koning en leger moesten Franse volk van defaitis me vrijwaren. De studie gaat dan verder over de houding van Churchill in de dagen welke volgden op ae capitulatie van het Belgisch leger, en wijst op te genstrijdigheden in de houding van 'de Britse Premier. De 4 Juni sprak Churchill een rede uit waarin hij het Belgisch leger en zijn Opperbevelhebber onrecht aandeed, maar een Engels blad was van deze rede afgeweken en had Reynauds beschuldigingen van hoog verraad overgenomen. Keyes diende klacht in tegen het blad, Churchill liet het proces doorgaan en hét blad werd veroordeeld. Terwijl de Franse regering door ging met de Koning te bezwadderen en hem vervallen verklaarde van Franse eretekens, las Churchill, in gevolge opmerkingen van Admiraal Keyes, dan volgende verklaring' af voor net Lager Huis, de Koning dek kend Het ligt niet in mijn bedoeling de Kamer ertoe te bewegen («to suggest») dat wij op dit ogenblik zouden pogen een oordeel uit te spreken over het optreden van de Konin. der Belgen in zijn functie van Opperbevelhebber van zijn leger. Zijn leger heeft zeer dap per gestreden en heeft zware ver liezen geleden en berokkend. Aanstonds geeft de Belgische Am bassadeur te Londen zich dan ook rekenschap, dat iemand heeft inge grepen, want hij telegrafeert aan de naar Limoges uitgeweken Belgische regering: Méfiez-vous de la violence de la réaction frangaise, car l'opinion anglaise est beaucoup plus réser- vée. Doch enkele dagen later change ment de décor. Churchill laat zich thans als volgt in het Lager Huis over de Koning uit: Hij en zijn dapper leger, bijna een half millioen man sterk, dek te onze linker flank en hield zo doende onze terugtochtweg naai de zee open. Plotseling, zonder voorafgaand beraad, met de minst mogelijke kennisgeving, zond hij een gevolgmaohtigde naar de Duit se bevelhebber, gaf zijn leger over en stelde onze ganse flank en te rugtochtweg bloot. De. reden warrem Churchill zo plots zijn houding ten overstaan van Koning Leopold en het Belgisch le- Jger wijzigde wordt dan door de Ne- Iderlandse publicist, aan de hand van andere dokumenten, uiteengezet. Aldus blijkt het dat de dag dat I Keyes een onderhoud had gehad met Churchill, na de Belgische ca pitulatie. de Britse ambassadeur te Parijs, Sir R. Campbeel, een spced- memorandum stuurde aan het Britse kabinet op uitdrukkelijk verzoek van de Franse Minister voor Informatie, le Hr Froissart, met volgende in houd: Mr Froissart vreest, dat de lijn dcor Admiraal Keyes aan gegeven tct een verontschuldiging van défaitisme zal wo'den en bij gevolg défaitisme in de hand zal werken en zulks op een ogenblik waarop de Franse openbare me ning tot verontwaardiging geprik keld werd «met een verbetering van de geest als gevolg) dcor de af schuw van schijnbaar verraad. In Franse kringen is men meer Het wezenhuis van Eerw. Hr Stefan Regöcsi in Hongarije werd gesloten door de democra tische Regering. Hij wilde zich natuurlijk niet onderwerpen aan de communistische opvoe ding. We mogen hierbij wel eens nadenken: een kleine minder heid heeft zich daar de macht toegeëigend, en de «brave» mensen lieten dat gebeuren. En hier zouden wel mensen gevonden worden die zouden stemmen, niet rechtstreeks voor communisten, maar voor libera len en socialisten die geh;uld hebben met de communisten. Zijn die mensen ziende blind of wat? en meer overtuigd van het verraad van de Koning; geheel les van het wezen der zaak («but quite apart from the merits of the case re- ken ik er op, dat Gij alles zult doen om Mr Froissart terwille te zijn. Cnurcitfll gaf hieia&n gehoor. De Franse regering kreeg voldoening, Admiraai Keyes xnöciu. zwijgen, om staaisreaenen. Cm deze staatsreae- nen wera onze Konihg en ons le^er verder bezwadderd en steeds heeft Churchill zijn veroordeling niet wil len intrekken, niettegenstaande Ad miraal Keyes tct aan zijn dood hier voor Ijverde. Hoe Belgisch Kongo hierbij ia bet gedrang horrsi. Dal Churchill in 1240 dan plots een psscmnaigence houding tegen over de Koning aannam kan aan zien worden in het kader van de Franse hog-ergemeide reuen van staat. Maar eens dat die Franse onzin nige haat in onverschilligheid ver zwonden was bleef het niet aan te nemen dat de Britse ex-premier nog om diezelfde reden zijn strakke hou ding zou blijven bewaren. De Hr Groeninx van Zoelen ziet hierin een andere reden, en wel de houding van Koning Leopold III vcor het ui.breken van de oorlog aange nomen tegenover de Britse koloniale politiek die graag had willen beschik ken over de Belgische Kolonie. Aan de hand van nieuwe doku menten staaft de schrijver zijn stel ling. Schrijver brengt ons hiervoor dan eerst terug tot Januari 1940, toen een Duits vliegtuig een noodlanding moest maken in België. De Duitse piloten trachtten allerlei stukken te vernietigen, maar het grootste deel kon door de Belgische militairen over meesterd. Die siukKen bleken volle dige gegevens te bevatten omtrent het Duitse opmarsch-plan. in België. Het vérloop van deze gebeurtenis ter herinnering brengend dost de pu blicist dan uitschijnen dat de Ko ning, overtuigd zijnde dat oorlog nakend is en na zijn regering te hebben overtuigd, het Duitse plan bekend maakte aan de Franse en Britse regeringen, zonder evenwel reeds hun hulp in te roepen. Koning Leopold III wilde vooraf weten of Frankrijk en Engeland bereid zouden zijn bij het sluiten van de vrede de grenzen van België en de Kongo te garanderen. Franse en Britse regeringen be raadslaagden en deden hun troepen in marsch-paraatheid brengen aan de Belgische grens. De Franse leger- overheid meende dat het weder bij zonder gunstig ware geweest voor offensieve operaties doorheen België. De Franse regering was bereid de gevraagde waarborg, te geven. De Britse regering liet echter op 15 Januari weten dat zij het ver zoek van de Koning om garandering van de grenzen van België en van de Kongo bij het eventueel sluiten van de vrede, niet zonder voorbe houd in ontvangst had genomen. De Britse regering wilde slechts zover mogelijk gaan Intussen bleef de Duitse aanval uit, de Franse en Britse troepen betrok ken opnieuw hun cantonnementen en alles bleef tijdelijk zoals voor heen. Dat Koning Leopold III gelijk had waa.borgen te vragen omtrent Bel gisch Kongo bewijst Jonkheer Groe ninx van Zoelen aan de hand van volgende aegevens: Halverwege Juni 1940, wijl Neder land en België reeds waren bezet, kregen de diplomatieke vertegenwoor digers te Den Haag bevel te ver trekken. Te dien tijde zou alsdan een bemiddelaar gepoogd hebben tussen Lord Halifax en Goering een com- promis-vrede te bereiken, waarbij Belgiseh-Congo benevens bepaalde Portugese koloniën in Afrika aan Duitsland zouden worden prijsgege ven. Getuigenissen beschikbaar ge komen in 1945 bevestigden zulks. Uit stukken verschenen in het Rus sisch wit-boek, behelzende dokumen ten te Berlijn gevonden, wordt ver der uiteengezet hoe in 1930 Hitier de voormalige Duitse koloniën terug vroeg. iioyd George verklaarde als dan te betreuren dat Italië onrecht aangedaan werd bij de verdeling van koloniale mandaten en wees erop dat Portugal. Nederland en België over belangrijke koloniale gebieden beschikten. Deze verklaring verwekte sensatie en ongerustheid in deze drie kleine landen. In de loop van 1937-1938 begaf zich Lord Halifax naar Berlijn <en onder handelde er met Hitier, aan wie hij de verdiensten van het nazisme toe gaf en voorhield dat slechts nog de koloniale kwestie een punt van on enigheid was. Op 3 Maart 1938 zette Sir Neville Henderson de Duits-Britse bespre kingen voort tijdens dewelke de Brit se gezant verklaarde dat zijn rege ring het op zich zou nemen bespre kingen te voeren met België, Frank rijk, Portugal en Italië om deze te bewegen een grondgebied af te staan aan Duitsland, dat ongeveer met het bekken van de Kongo zou overeen stemmen. Nog haalt schrijver dan doku menten en gegevens aan over feiten en onderhandelingen gevoerd tussen Duitsland en Groot-Brittanje in 1898 en in 1914 waarbij telkens het lot van de Portugese koloniën (in 1898), van deze en van de Belgische in 1913 te berde werden gebracht. In dc Britse houding, en deze dus van Ohurchill, tegenover Eelgisch Kongo, ziet sciirijver de reden waar om na 9 jaar de Britse ex-premier nog geen recht heeft willen laten weaervaien aan Koning Leopold III. Het Nicuwgewijd H. Hartebeeld te Diksmuide. VOL BANGE VERWACHTING... «De stoutste wezels zuipen c'e beste eieren zegt het spreekwoord en de stoutste wijken waren Achterwroet en Lindekensdie reeds van de Vrijdag-middag, hun guirlandes op straat hingen. De voorzichtigste mannen wonen rond de kerk want die hebben hun schone kroon maar willen buiten brengen de Zondagmorgen uit alle voorzichtigheid...», want 'iet had 'n keer moeten regenen! En het heeft niet geregend! Iemand telefoneerde Zaterdagvoormiddag naar het Tielt- se en daar was het aan het regenen! Oei! Oei! Oei!,.. Maar in Diksmuide regende het niet. 'De gehele Zaterdag keken de wijkversisrders vol angst de lucht in en zagen de zware wolk massa's drijven en dreigen. Een ogen blik scheen het een onweer te zuilen worden, juist terwijl men op de Markt bezig was met op de 5 meter hoge pergola's de hoge kronen op te hijsen... maar het ging voorbij. KANONSCHOTEN Zou het daaraan te danken geweest zijn dat het schof in de lucht bleef hangen en niet uitviel? Rond 6 u 's avonds klonk een eerste schot. In Diksmuide weten ze wat ontploffin gen zijn en verschieten ze in geen kleintje. Maar nu, op de vooravond van het H:ilig Hartfeest, wat zou er nu weer in de lucht vliegen? De ver rassing kwam uit Roeselare, van waar het kanon van de oude gilde der ka- rabiniers gekomen was cm de plech tigheid te Diksmuide luister... en le ven bij te zetten. Het was 'n dul kanonske en was 't maar klein het kon, voor v/at het gt cht betreft, zeker staan bij de gro:broers van 't Belgisch Leger. Het was jen plezier om zien hoe de oude heer Cracco uit Roeselare het vuur aan de lont bracht en met een korte snok aan de Koord een zwarts wolk van stof en paar denhaar in de lucht deed vliegen. ZONDAGMORGEN... Om 4.30 u. was er een eerste H. Mis waar reeds een 100-tal Diksmuidelin- gen naartoe trokken om zeker op tijd te zijn. In de vroege missen werden talrijke H. Communies uitgereikt. Om 10 u. verzamelde een duizend koppige menigte zich op het School plein cm er de plechtige H. Mis bij te wonen. H. MIS IN OPEN LUCHT Te 10 u. werd op het schoolplein een plechtige openluchtmis opgedra gen door Z. E. H. Kan. Laridon, af komstig van Essen, en professor aan het Groot Seminariie te Brugge; Z.H. Exc. Mgr Lamiroy assisteerde ponti ficaal. Het gelegenheidsssrmoen werd ge predikt door E. P. De Clippele, S J., gewezen diocesaan bestuurder der H. Hartbonden en de gezangen uitge voerd door het knapenkoor van het college en het groot koor der deka- nale kerk. Op de eretribune hadden plaats ge nomen, benevens de burgerlijke over heid der stad, Senator Sobry, Mr A. Glorie, provincieraadslid, en de leden van het erecomité. Bij de offerande der mis, legde bur- gemesster Missiaen de geschreven akte van toewijding neer in de schaal. DE AUTOSTOET Na de H. Mis had de autostoet plaats met 37 auto's. Mgr nam plaats samen met Z H. Deken in de open wagen van dhr W. Cattaert, die zelf zijn auto stuurde. De stoet duurde juist een uur. Alle straten werden bezocht, zelf de bekende wijk De Plume waar de van de be woners hadden gepint. Aan het Be gijnhof stapte Mgr uit om er de zeer eigenaardiige versiering met stro, kol- leblcemen en andere veldbloemen te gaan bezien. Welke wijk er de ereprijs verdient valt moeilijk om zeggen; we vernoe men de Leegweg met zijn mooie in rijpoort; de Beerststraat met zijn hangtapijt van glycines; de Eesen- straat met zijn zware volle kransen en mooie monumentale kroon; de Eesenweg met het grote H Hart bij de gendarmerie en de grote poort bij Mr Vanryckeghem; de Woumenstraat met zijn ierlijke boogversiering; de wijk neêdrig maar deftig met zijn duifjes in de guirlandes; de Molen straat en Gasthuisstraat met hun te dere green-witte kransen over de straat; de Weststraat met zijn 15 kronen; de grote en kleine Dijk met zijn muur van bloemen; de straten rond de kerk met hun schone motie ven: anker, kruis, kelk en kroon; de Wilgendijk met de drie portretten van Raus, Bisschop en Z. E. H. De ken; de Statiestraat die zulke kolos sale afstanden moest overspannen; de Kaai met zijn reuzengroot hart met bede om vredede IJzerlaan met zijn weidse poort en sierlijke hangversiering aan stevige palen vastgemaakt, om te eindigen met de Markt met de eenvoudig-gekruiste guirlandes en helder-klaar rood-wit. Iedereen getuigde: het is buitenge woon! Een onbekende heer en dame stap ten uit hun luxewagen om de mwo- ners geluk te wensen met de woor den: «Wij hebben reeds veel versie ringen gezien in veel steden en nor- pen, ter gelegenheid van jubilees of wijkfeesten, maar zo 'n gehele stad zoals hier, hebben wij nog nooit ge zien». Maandag laatst ontmoetten wij nog lieden die speciaal per auto van de kust tot hier kwamen om Diks muide nog eens te zien... ONTHULLING VAN HET BEELD Even na 2 u. stroomden de talrij ke kijklustigen en een grote menigte H. Hartebonders, uit alle uithoeken der provincie samen op de Grote Markt. Tientallen groepen met vlag gen werden opgesteld, per gemeente en per dekenij. Een ordedienst onder de gewaar deerde leiding van Edward Clauw, werkte stipt, tot in de kleinste bij zonderheden. Langs de micro sprak E. P. De Clippele nogmaals de menig te toe, die in twee groepen gesplitst werd en zich deels langs de West straat en deels langs de Essenstraat, naar het Schoolplein begaf. Dan eerst kon men zien hoe talrijk de Westvla mingen waren opgekomen om deze toewijding mede te maken! Na de uitvoering van enkele liede ren door dj massa, nam de gekende letterkundige André Demedts het woord en. met de hem kenmerkende edelmoedigheid en warmte, sprak hij enkele woorden van diepe dank en bracht hulde aan het H Hart. In 't kort klaagt spreker de onver schilligheid aan die tegenwoordig on der ons volk ingang heeft gevonden. De spreuk Dat gaat mij niet aan, wat kan mij mijn broeder schelen zwaait overal de scepter. De huidige moderne wereld die met al haar uit vindingen hoe langer hoe meer aan 't verbrokkelen gaat, Jaar waar ze moesten dienen voor het welzijn van het volk, kan slechts tot betering komen wanneer de mensen hun hoop stellen op het eeuwige 'even. De bondsleden vooral moeten de uitdra gers zijn van die hoop. Ten derde is er ook nood aan liefde onder de vol keren; de kinderen tegenover hun ouders, de armeren tegenover de rij keren, de volkeren ondereen. En spijts dit alles, kop omhoog; weest allen vreugdescheppers. Steek vreug de in alles, en het leven lacht U toe! Deze spreekbeurt werd op een ge weldig handgeklap onthaald. Daarop onthulde Zijne Excellentie het H. Hartbeeld, in aanwezigheid van ridder van Outryve d'Ydewalle, gouverneur der provincie. (Het monu ment heeft nagenoeg een hoogte van 2,50 m. en is helemaal in brons. Het bevindt zich op een arduinen voet stuk van 3 m. en alles samen verte genwoordigt het een gewicht van 20.000 kgr.) Na één minuut stilte, waarop de ganse menigte de eed van „rouw aan het H. Hart aflegt, wordt overgegaan tot het Plechtig Lof, waaronder de Heer Burgemeester plechtig e akte van toewijding der Stad aan 'iet H. Hart voorleest. Onder het zingen van het drievoudige Christus vincit ein digt de plechtigheid en trekt iedereen marktwaarts. «KONING VAN SMARTEN» Tegen vijf uur was ae lucht mooi opengegaan en de zon scheen neer op de vijfduizend toeschouwers die hadden plaats genomen voor het stadhuis. Op de Eretribune: Z. E. H. Deken, Burgemeester Missiaen, Senator So bry, enz. Twee uur ononderbroken gespan nen aandacht, 'n Mooie afwisseling van tonelen, stemmen,- groepen, ko ren, dansen en muziek. Kunstkenners getuigden dat de opvoering hun stoutste verwachtin gen overtrof. Dat de inhoud ,'eel rij ker was en veel meer voldeed aan bv. het Heilig Bloedspel. De spelfasen die het meest in de smaak vielen; De indrukwekkende kruisdraging, de ontmoeting van Magdalena met de honderdman, de bekering van ue goede moordenaar, de scene met Claudia, Pilatus' vrouw, de begrafe nisstoet en de neerlijke figuur van de honderdman Proclus en de vreem de verschijning van Balthazar van Ethiopië. De chortographisehe figuren waren buitengewoon fijn van inho ld en uit voering en wie de betekenis te voren bestudeerde oordeelde dat het een merkwaardige vondst was. Trompetten en beiaard en muziek waren buitengewoon goed aangepast. Met dit machtig spel werd de eer ste van Diksmuicte's feestdagen be sloten. Het werd een dag die lang in het geheugen van de Diksmuidena- ren, en ook van de vele personen dia op deze dag te Diksmuide tegenwoor dig' waren, zal geprent blijven. Diks muide heeft bewezen dat het van feesten en organisatie iets afweet. En nu Zondag, voor de Huldedag van de Dekenij aan Z. E. H. Kan. O. Vanden Abeele, zal het niet minder wel zijn! VAN DE DEKENIJ AAN Z. E. H. KANUNNIK O. VANDEN ABEELE ter gelegenheid van zijn Gouden Priesterjubileum ea Zilveren Jubileum als Deken. Geheel de bevolking van de De kenij wordt te Diksmuide verwacht. De ZZ. EE. HH. Pastoors van ai de parochies, de HH. Burgemeesters van alle gemeenten zullen aan de feesten deelnemen. (Zie vervolg 2* blad). In de inzet, uiterst links, Heer Burgemeester van Diksmuide tijdens zijn toespraak waarbij hij de Staê Diksmuide aan liet H. Hart toewijdde. Bovenaan rechts: Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, wijdt hel nieuw II. Hartebeeld. Nevens hem bemerken we Z. E. II. Deken Vanden Abeele met achter hem Ridder V. van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur der Provincie; Senator Sobry en Senator de Groote. Op de foto: Een zicht op de ere-tribunc tijdens het voorbijtrekken der H. Hartestoet. We onderscheiden er als bij zonderste personaliteiten: 2= van links en verder: Senator Sobry, Z. E. H. Deken Vaiiden Abeele* Hr Gou verneur der Provincie, Z. Exc. Mg» Lamiroy, Burgemeester Missiaen, enz.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1