Nieuwe Spoorlijn aan de Kust GEEST VAN ONPARTIJDIGHEID en ONDERWIJSGEEST Haar twee jaar lange wens ging te Lourdes in vervulling j Heer Alfons VAN COILLIE onder algemene rouwdeel- neming ten grave gedragen Dagorde NOG OE AARDBEVING IN ECGADOR Zonder pijn, lachend en ziende op terugtocht naar huis BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. A KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN 45* JAAR. N' 34. ZATERDAG AUGUSTUS 1949 Het bilan BUITENLANDS OVERZICHT ROESELARE IN ROUW ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 38 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p week Frankrijk Holland 3.— fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). m mmam 20 Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuisst-aat 19, Poperinge. Ijzerbedevaart 2. Bazuingeschal. 3. - Inleiding' door Voorzegger-Pro grammaleider H. Nackaerts. 4. - Gezamenlijke uitvoering van Het Lied der Vlamingen (Em. Hiel - Peter Benolt). 5. - Toespraak namens de Jeugd, door Mej. J. Lievens. 6. - Gezamenlijke uitvoering van O Kruise den Vlaming 7. - Toespraak namens het N.V. V. O.S. door Dr R. Sterekens. 8. - Bloemenhulde aan het Herle vend Puin - Rouwmarsch. 9. - Gezamenlijke uitvoering van Zegen het Land (René De Clercq - Lode De Vocht). Vaarwel mijn Broeder (Hu- bertus Waelrant) door het Nele Gezamenlijke uitvoering van Mijn Vlaanderen heb ik har telijk lief (Th. Coopman - G. T. Antheunis). Toespraak door Prof. Dr Fran sen, namens het Bedevaartco mité. 10. Zondag a.s. zullen weerom dulzen- van ontembare moed, van simpele Gezelle. Alleen wie zich geven kan de Vlamingen uit alle gouwen, steden offergave en onbaatzuchtigheid, man- aan Vlaanderen, geeft zich totaal en dorpjes van dit land aan de Noord- nen die in de plicht heldhaftig wa- aan Kristus, want\ Kristus is geen zee, elkaar ontmoeten op de IJzer- ren. De deugden, waarvan zij de abstractie. Kristus bestaat, is een vlakte. Want die IJzervlakte is voor edele dragers zijn geweest, missen wij persoon, en leeft in ieder van onze de Katholieke Vlamingen het verza- thans zozeer. Het is nodig dat wij volksgenoten. Trouw aan Kristus meioord geworden waar allen van om ieder jaar op die IJzervlakte, met geeft aan Vlaanderen het beste. Trouw 't even welke beweging, opinie en vóór ons het puin van het kruis en aan Vlaanderen: schept de geest en stand zich thuis gevoelen, met hart. rondom ons de mensen van ons de atmosfeer, waardoor Kristus meer geest en ziel verenigd en verbonden bloedeigen volk, dat wij ons afvragenen beter gediend en bemind zal met het heldhaftige en kampvaar- wat hebben wij voor dat kruis en worden. dige Vlaanderen van het verledenvoor die gewraakte leus, wat hebben Zo weze de Ijzerbedevaart voor dit het zoekende Vlaanderen van nu, en wij voor die mensen rondom ons ge- jonge geslacht een nieuwe spoorslag, het zegevierende Vlaanderen van de daan? Zijn wij waardig' van hen, die een nieuwe prikkel, om opnieuw met toekomst. wij komen herdenken? En zo moet geestdrift het leven te leven onder Dat doet zo'n deugd, wanneer wij deze bezinning groeien tot een toe- de leus: A.V.V.-V.V.K. Waar is de ons opnieuw verenigd voelen met die komstperspectief, waarin wij beslist tijd dat die leus prijkte op werk, far- duizende mensen van ons voik En en krachtig, verbonden met ons volk den en boeken? dat is reeds het eerste dat de geest willen leven, verenigd met zijn leven Jonge Vlamingen, leeft u in, in de van de Ijzerbedevaart kenmerkt: het en streven, voelend de klop van zijn geest van de Ijzerbedevaart. Zondag is een levend en reëel contact met bloed, zijn schrijnende ellende en a.s. 21 Augustus is uw plaats nergens het volk. In onze tijd wordt zoveel zijn groeiende zedelijke ondergang. elders dan te Diksmuide. Daar ge- gebazeld over sociale aangelegen- Een toekomst waarin Vlaanderen beurt het appèlvan Vlaanderen, heden, zo zelden geschiedt dit con- opnieuw worde het Prinsenvolk van Zorgt er voor dat gij er bij zijt. creet. Nederlandsen bloede, met zijn eigen J. v. S. De eerste sociale daad is de ver- Nederlandse cultuuruitingen en zijn overing van het contact met de an- rijke Nederlandse spiritualiteit, waar- dere mensen. Benevens de gedachte in wij optreden in het wereldcon- van het mystiek Lichaam, is de volk- eert en alle natiëncomplexen, als één Voormiddag: 11 uur stipt, Plechtige se gedachte de meest bevruchtende volk, wiens eenheid bevochten werdt H. Mis in open lucht. Onmidciel- voor een sociale orde. We zien op- in waarheid en liefde, in trouw aan lijk na de H. Mis: «Lieve Vrouwe nieuw die oude boertjes van Zuid- leeuw en..kruis, als het volk der lage van ons Land» (A. Meuïemans). Vlaanderen, met een pakje botèr- landen, parel van de Katholieke kerk Begin van de IJzerplechtigheid. hammen, op de IJzervlakte staan, van de toekomst. prociamatiP waar zij weleer eens ingedoken wa- Doch laten wij dan tenslotte op ren in de loopgraven. De arbeiders de Ijzerbedevaart opnieuw, trouw van onze christelijke arbeidersbewe- aan het verleden en trouw aan het gingen, de mannen en vrouwen uit toekomstbeeld, beleven wat eens het steden en dorpen. We zien er de verleden groot maakte, en wat het jeugd van Vlaanderen, schoon en beden en de toekomst alleen groot sterk in de rijkdom van hun belofte, maken karr: de trouw aan Vlaande- Kleinen en groten, rijken en armen, ren en Kristus: A.V.V.-V.V.K. leken en priesters, allen vinden op Omme 't lant te bescermene was die brede IJzervlakte, bij dat ge- de zin van 11 Juli 1302. «Katholiek schonden kruis hun plaats, allen en Nederlands de geest van de ka- voelen zich met die duizenden één, tholieke vrijheidsstrijders in de 16" één front, één blok, één volk. eeuw. Voor Outer en Heerdde Velen in Vlaanderen hebben nood leuze der Boeren tegen Frankrijk aan dat aanvoelen van hun verbon- A.V.V.-V.V.K.het ideaal van de denheid met het volk. De jeugd niet Vlaamse strijd sinds 1830 tot op het minst. Apostolaat is niet een heden. greep in het ijle, maar steeds met De trouw aan Vlaanderen en de God's genade een daad op de even- dienst van Vlaanderen, is een trouw mens, een daad voor ons volk. aan X", die leeft in eenieder die tot Bij de geschonden IJzervlakte vin- ons volk behoort, den al die Vlamingen zich terug. De De trouw en de dienst van Kris- mooiste en gaafste mensen van tus, is een dienst van Vlaanderen, Vlaanderen komen naar het stoffe- dat alleen door Kristus en de Kerk lijk overschot van hen, die nog zoveel zijn historische zending' kan vervul- 11 mooier en gaver, voor Vlaanderen en len, en waardoor de mensen van ons Christus vielen. De Ijzerbedevaart volk alleen hun eeuwige bestemming' is een bedevaart, een daad van gods- kunnen bereiken. Alles voor Vlaan- 12. - Gezamenlijke uitvoering van de dienst, van vroomheid en piëteit derenstaat niet in tégensteHing Van Ryswyckmarsch(Julius naar de graven van hen, die stierven met «Alles voor Kristus». Integen- De Geyter - Peter Benoit). voor de leus: A.V.V.-V.V.K. Een deel! Alleen wie zich geven kan aan 13. - Slotwoord door de Programma verering van helden. Gelukkig het Kristus, geeft zich totaal aan Vlaan- leider. volk dat nog zo kinderlijk en een- deren, want «Alleen door Kristus 14. - Gezamenlijke uitvoering van Voudig kan zijn, dat het nog bewon- js Vlaanderen Vlaanderen. zegt De Vlaamse Leeuw deren kan. En wie zou in 1949 durven beweren dat onze mensen, zo volwassenen als jongeren, geen nood hebben aan een eenvoudig bewonderen van wie groot was in grote tijden en plichtsvol, wanneer de plicht dit eiste? We gaan naar Diksmuide, niet om lawaai te maken, niet om ons te tonen wie dit wenst, blijve liever weg we gaan er om te bidden, om te bewon deren. om te herdenken. En dan be denken wij dat 80 van de Belgische soldaten aan het IJzerfront Vlamin gen waren, dat die Vlamingen voch ten, zoals Vlamingen vechten kun nen, tegen de vijand vóór de loop grachten, de Duitsers, en tegen de vijand in de loopgrachten, de zede loosheid en het anti-Vlaamse frans kiljonisme Dan denken wij aan de stukge schoten lichamen van onze Jongens, p,an hun verbrijzelde ledematen, hun jarenlange ellende, hun ziekten' en moeilijkheden van het front, aan al de miserie welke zij leden opdat het Belgische Vaderland vrij zou zijn. Maar dan zien wij ook de geboeide hsnden van De Rudder, en van zo- velen die voor Vlaanderen en hun Vlaamse strijd boeien droegen in de gevangeniskampen van Auvours en Fresnes Dan zien wij, met verpetenhelo, de puinen en stompen van het verniel de IJzerkruis, dat glorieus monument door het Katholieke Vlaanderen op de lijken van zijn helden opgericht- maar dat om zijn Vlaams en Katho liek karakter niet mocht blijven be staan Wij gaan naar uiKsmuiae om de onverzettelijke heldhaftigheid en de rasechte en onverbeterlijke vader landsliefde, om de verbeten en niet versagende Vlaamse strijdvaardig heid en de katholieke weerbaarheid van de Vlaamse IJzersoldaten te her denken, te bewonderen en... in eer te herstellen. Deze bewondering en dit eerher stel zullen ons helpen om telkenjare van deze Ijzerbedevaart te maken: een gewetensonderzoek en een toe komstperspectief. De mannen die wij eren en voor wiens ziel wij bidden: allen, die voor Vlaanderen en Kris tus stierven in gans de geschiedenis van ons volk en daarom is en moet de Ijzerbedevaart en het IJzerkruis Vlaams en Christelijk blijven zijn «bannen geweest van grenzeloze gave, Door de President der Republiek van Ecuador, Hr Galo Plaza, werd een balans kenbaar gemaakt van de verliezen en schade geleden bij de jongste aardbevingen in het gebied van Ambato. Hr Galo Plaza zegde dat het aantal doden de 8.000 overtrof. Meer dan 200.000 personen leden rechtstreeks schade. Ambato is voor 40 volledig vernield en amper 20 der woningen zijn er nog bewoon baar. In de dorpen werden 1200 hui zen vernield. Van de 214 scholen in de geteisterde zone kunnen er nog slechts 4 in gebruik worden genomen. Meer dan 400 Km. wegen moeten worden hersteld. Bijzondere taksen zullen worden geheven en leningen aangegaan ter herstelling van de ge leden schade. Nog werd gemeld dat het dorp Li- 'oertad bij de aarbeving, met alle om ringde velden, diep in de aarde is ver dwenen. Op de plaats waar eens het dorp met 100 inwoners stond, gaapt nog slechts een gapende kuil met een omtrek van 800 meter. De jongste twintig' jaar werd de aarde herhaaldelijk door aardbevin gen geteisterd. Wij herinneren slechts aan: Managua (Nicaragua) 7 500 do den in 1931; Kansoe (China) 70.000 in 1932; Hondo (Japan) 11.948 in 1933; Toekoei (Japan) 21.948 in 1943; Erzingan (Turkije) 23.000 in 1939; Quetta (Indië) 62.000 in 1935; De vre selijkste aardbeving van de twintigste eeuw had plaats in 1920 in China en veroorzaakte de dood van 180.000 per sonen. 1 ■■i Neen, we moeten ernstig zijn,... maar toch had het er alle schijn van! Uit de verdere inhoud van ons blad zullen de lezers kunnen opmaken dat te Veurne Zondag jl. de inhuldiging plaats had van de nieuwe Zeer Eerw. Heer Deken, en bovenstaande foto brengt ons een beeld van de trein Pittem-Veurne (een jeep met jutekarkas)uit de inhuldigingsstoet, 't Was de Statiewijk (Canadawijk) te Veurne die met bovenafge- beeld stukje op de markt kwam. Maar als de Veurenaars iets doen en inzonder de Statiewijk dan doen ze dat gaarne goed en profiteren ze daar graag eens van. Alles nam Maandag 15 Oogst de richting zee... en ook dat specimen zou dezelfde richting opgaan, 't Was natuurlijk een attractie, zowel te De Panne als te Koksijde en wanneer dat voor de zovele badgasten aardig ding over den dijk liep, dan had het al de jeugd, honderden jongens en meisjes, op de hielen. 't Was heel zeker voor velen 'n verrassing en voor de Canadawijk- mannen weer ne keer goed om hun hart op te halen! Zou ik? verwerven uw kinderen officiële dl- Ge moet, zei Fiel en ge moogt ploma's. ze niet zwichten... Dat laatste natuurlijk in kloef- Het schijnt dat sommige week- letters! bladen en sommige lezers van die weekbladen verstoord zijn als ik over scholen en onderwijs schrijve. Ik £e nu B0® n'e^ overtuigd? zou zelfs niet mogen zeggen dat de Dat is ten minste vnp&rtijdigf jacht open is en van dorp tot dorp Dt» geest van onpartijdigheid om leerlingen voor de neutralestraalt daaruit, samen met die on- school geworven en gebedeld wordt, derwijsgeest. Die onderwijsgeest i» Bij ons wordt verteld dat het on- een ontdekking geen uitvinding derwijs in die scholen helemaal kos- van die Beschermers van het oiïi» teloos is; cieei onderwijs. dat de leerlinge®, na hun studies. Dat is dus in alle onparfcljdighei; een post of een positie zeker zijn; «je... waarheid, even waar ais ét dat er op die scholen lessen van bekloefletterdeverklaring dat al- godsdienst worden gegeven door pries- de officiële school, officiële ters, door buitengewóón-verstandige diploma's gegeven worden, en geleerde priesters. ieert daaruit dat wij ten We kennen, in onze streek, dat slotte een hoop dwazeriks zijn, liedje reeds van buiten. Maar 't is onze onderwijzers, onze professors, goed 's te vernemen hoe die propa- aj onze leerkrachten mensen zijn ganda gevoerd wordt elders. zonder... onderwijsgeest. En dat het We zullen er een staaltje van geven. meer dan tijd wordt dat die onder- wijsgeest zijn intrede doet in onze wereld. Europa onder Christelijke leiding EEN ZEER GOEDE UITSLAG. van BOND VAN BESCHERMERS OFF. OND. DEINZE Schooljaar 1949-1950 Drukk. V. De Muyter, Dcinze. beschikte voor het voeren haar kiespropaganda. Zondag zijn dus in West-Duits- Nochtans moet worden opge- land de algemene verkiezingen merkt dat de communisten ruim doorgegaan voor de samenstelling twee en een half millioen stern- van het nieuw Rijksparlement. men hebben behaald, hetzij iets Die verkiezingen zijn onder menig meer dan 10% van het aantal opzicht voor meer dan één waar- uitgebrachte stemmen. Met die nemer een verrassing geweest, ruim 10% stemmen krijgen zij Daar is in de eerste plaats het dus maar ongeveer 4% van het aantal deelnemers: 78,5 is naar aantal zetels. De West-Duitse de stembus geweest. communisten zullen dus zeggen Dat is een zeer verbazend resul- zoals Max Buset bij ons dat de taat. Men moet inderdaad weten kieswet slecht is. dat in Duitsland tot nu toe geen Die kieswet is echter noch be- kiesplicht bestaat. Wie wil stem- ter noch slechter dan vele andere, men, stemt dus, maar wie er geen Hij is ten hoogste eigenaardig lust toe gevoelt blijft rustig thuis omdat hij een mengsel is van het en speelt met zijn duiven. Brits systeem en het West-Euro- Die uitslag is verder merkwaar- pees. Het gaat namelijk als volgt: dig omdat hij bewijst dat de vlaag eerst worden een aantal zetels van volledig wantrouwen en Sibe- rechtstreeks toegewezen bij een- rische onverschilligheid tegenover voudige meerderheid zoals in En- al wat politiek is, grotendeels geland. Wie 't meeste stemmen voorbijgedreven is. En die anti- behaalt, die is verkozen en de te- politieke houding was nochtans gencandidaten niet. zeer sterk, vooral bij de jongere Maar dan begint het Europees generaties. systeem te spelenwant daar waar hfft? dr konrad adfnattfr Tenslotte moet het ook voor En- ie geklopte candidaten in Enge- konrad adenaulr, geland een niet al te zachte klop land geen kans meer hebben, voorzitter van Duitslands grootste zijn, hun favori, de socialist daar kunnen zij in Duitsland weer partij en hoogstwaarschijnlijk de eer- Schumacker, die zij sedert vier worden opgevist langs de weg der ste kanselier van de West-Duitse jaar op alle mogelijke en onmo- overschotten, waarvoor het prin- Republiek. in een interview ver- gelijke manieren steunen en be- cipe van de proportionaliteit klaarde hij dat hij eerst en vooral voordelen, ernstig geslagen te zien wordt toegepast. de woningnood oplossen wil en geen door de christen-democraat Ade- Dit speelt dan natuurlijk hoofd- nazi's in zijn regering dulden zal. nauer die zij, in 1945 reeds, als zakelijk in het voordeel der grote ober-burgemeister van Keulen partijen die overal overschotten C.D.U. is veel te diep, veel dieper hebben afgezet en die thans on- hebben, en wier overschotten hier dan bij ons in België. Bij ons zijn betwistbaar de morele leider van en daar, waar ze door een partij de socialisten inderdaad over 't al geheel West-Duitsland wordt. met meer locaal karakter in de gemeen zeer beschaamde Marxis- Verder is het ook opmerkens- eerste round, geklopt zijn, vrij ten geworden, terwijl de mannen waardig hoe de communisten de aanzienlijk zijn. van Schumacher mordicus de genadeklop hebben gekregen: zij of het systeem nu ook beter of zware industrie willen nationali- behalen 15 zetels op 400! En dat slechter zij dan het Britse of het seren. De strijd tussen beide par- niettegen-staande Max Reimann, onze: de partijen hebben het zelf tijen is op dat stuk zeer spannend de rode führer, speciaal uit de ge- zo gewild en moeten er zich nu sedert jaren en we zien niet in vangenis los gelaten werd om zijn dus niet over beklagen. hoe water en vuur nu zouden kun- kiescampagne ie voeren en dat nen verzoend ivorden. zijn partij over volledige vrijheid ï>e vorming van de regering. Dat men b v maar ^enke aan Wanneer men de uitslagen over- Wat zich in Rijnland-Wesifalen loopt, dan is er een zaak die on- heeft voorgedaan. Daar werd de middellijk opvalt: het zullen de nationalisatiewet door socialisten, christen-democraten zijn die de communisten en centrum ge- regering zullen moeten vormen en stemd. die er het hoge woord zullen voe ren. Links is inderdaad niet bij machte te regeren. De socialisten hebben er 131, de communisten 15 en het centrum 10. Dat maakt sa men 166 op 400. Dan gaat dus niet. En dat gaat vooral niet omdat, daar zéttls elders in West-Europa, geen enkele partij, ook niet de so cialistische, van een samenwer king met de communisten wil ho ren. Er blijven dus alleen over: socialisten en centrum, hetzij 141 zetels. (IJ De meer rechtse partijen beha len 106 zetels, voor zover men al de kleinere partijen als rechtse partijen mag aanzien. Trouwens van daaruit kan geen leiding ko men: 1) omdat het een mozaïek is van een twaalftal partijen zon der ideologisch verband en 2) om dat het veelal gaat om locale aangelegenheden die bij de cam pagne de dominante geweest zijn (b.v. Beieren en Sleeswijk) Nu zou men, zoals Mevrouw Schroeder, adjunct-burgemeester van Berlijn en sociaal-democrate, van mening kunnen zijn dat het best ware dat de christen-demo craten een regering zouden vor men samen met de socialisten. Dat ware inderdaad een soliede meerderheid en die is voor een jonge staat zeker niet te verwaar lozen. Die ivens zal echter, zo geloven wij, niet in vervulling gaan, want de kloof tussen socialisten en Ik keek terloops naar de pluimen van die Beschermers! Heeft er één leraar dat manifestje Elders bestaat er een Bond van bekeken? Of is het geschreven door Vrienden van 't Officieel Onderwijs, een van die mensen die bezield is met Te Deinze zijn het Beschermersdie onderwij „geest? Ge moet dat Die bond gaf dus een strooibriefje taaltjebekijken. Een leerling uit uit over het Koninklijk Atheneum te het zevende studiejaar van onze Deinze; waar alle ouders de gelegen- «vrije» scholen zou beschaamd zijn heid hebben hun kinderen, zo meis- zulk... taaltje te schrijven, jes als jongens, DEGELIJK te laten Er bestaat ook een familiale af- opleiden van hun vroegste school- deling aan dat Atheneum; «Voor jaren af, door ONDERLEGDE, SPE- meisjes van 12 tot 15 jaar: naai- CIAAL DAARTOE OPGELEIDE LE- kunst, huishoudkunde, koken EN al- RAARS EN LERARESSEN... gemene ontwikkeling.» ...Al die «hoofdletters» staan ook Zo staat het gedrukt!... Ik kan in dat briefje! over zulke stommiteiten een heel Dat Atheneum begint met een kin- artikel schrijven, dertuin voor kleuters beneden de Hebt ge ooit in uw leven één ver zes jaar! standig mens ontmoet die zo een Dan de voorbereidende afdeling brabbeltaal schreef? voor jongens en meisjes. AFZON- Moet ge er om lachen of u gram DERLIJKE MEISJESKLASSEN. maken? Levert uw kinderen niet over aan Er is dan nog een «familiale» af- mensen, die nooit geleerd hebben hoe deling voor meisies van 12 tot 15 jaar. ze moeten kinderen onderwijzen, of in de Rijksmiddelbare School en die hun jonge hersenen verkrachten aan 't Atheneum lopen jongens en in dienst van partijdige volgzaam- meisjes door mekaar, heid! En in de officiële school alleen (Zie vervolg 2" blad). Haar twee jaar lange wens ging voor enkele weken te Lourdes in vervulling: Het 21-jarig Duitse meisje. Ina-Maria Hages, dochter van een onderwijzer uit Engers bij Neuwied (Duitsland) trok mede, samen met de 1200 zieken, in de eerste Duitse bedevaart van na de oorlog, en werd bij haar aankomst te Lourdes met een zieken wagentje naar het hospitaal gevoerd. Sedert twee en half jaar leed zij aan long- en darm- tuberculose. Van kindsbeen af was ze lam en blind. Een schedelbasisbreuk gaf haar chronische hoofdpijn. Niemand geloofde dat ze de lange reis doorstaan zou en haar moeder gaf haar hoofdkransje van haar eer ste kommünie meê om het na haar dood, te Lourdes, op haai- graf te plaatsen... Maar het liep anders af zonder nog de minste pijn, lachend en ziende, ging ze op terugtocht naar huis. Na de zegen van het H. Sacrament ontvangen te hsbben, voelde ik plots de drang in mij, mij op te richten berichtte Ina- Maria Hages. Geen gevoel meer, plots ijskoud en dan... voelde ik niet de minste pijn meer-. - «Ik wil op staan», riep ze tot haar verzorger, die haar met het zieken wagentje aangebracht had, en ze stond op, reoht, zonder te wankelen». Omstaanders riepen: Een wonder, een genezing Haar temperatuur daalde van 40" tot 36,8°. 45 Geneesheren van de bijeengeroepen Internationale Kommissie onderzoch ten haar drie en half uur lang. Ze verklaarden Ina als volledig gezond (Zie vervolg 2 blad). (1) Het is komisch om zien hoe de grotepers anders redeneert. Zo de Brusselse Soirbv., die in zijn Dins dag avondeditie het Centrum niet bij linies maar bij de centrumpartijen re kent. Die AS.P -reporter weet blijkbaar niet al te veel van de houding der par tijen in Duitsland af en dasscert het Centrum in het midden, omdat de naam nu eenmaal zo luidt en vermoedelijk ook omdat het katholieken zijn. In feite echter staat het Centrum links. Een goede test voor wie het mocht be twijfelen: het Centrum is voorstander van de nationalisaties, ongeveer zoals de socialisten zelf. En in de landesparle- menten werken ze practisch zeer dik wijls samen met de partij van Kurt Schumacher tegen die van Konrad Ade nauer. Onder* een haag van gebogen vlaggen, gedragen door bedienden van de Bank van Roeselare, met aan de pelder 4 van zijn beste vrienden, schrijdt langzaam onder de klaagtonen der Roeselaarse Stadsharmonie, het stoffe lijk overschot vooruit van Hr Alfons Van Coillie om bijgezet te worden in de gezegende aarde. Zaterdag 13 Oogst luidde de doodsklok over Roeselare. Een edel man, die jarenlang volledig in dienst stond van zijn stad en volk en er al zijn rijke gaven, tijd en krachten voor ten beste gaf: Heer Alfons Van Coillie, werd ten grave gedragen. Aan vele huizen hing de vlag halftop en zelfs de voort levende nijverige stadshandelsader der hoofdstraten kon bij on» de indruk niet wegnemen dat Roeselare volledig in de rouw deelnam. Was het niet een harer «besten» die vandaag zou bijgezet worden? Fons Van Coillie: naam als een symbool van rechtschapen heid, offervaardigheid en werkzaamheid; naam die, hij het uit spreken ervan, iedereens eerbied afdwingt, beïnvloedt, leidt Hij is niet meer. Hij, aan wie stad en volk van Roeselare en West-Vlaanderen zoveel verschuldigd was; hij, die «koene ridder van Christus en Kerk», aan wie de verschillende organi saties als Middenstand, Kroostrijke Gezinnen, Burgersbond en 10-tallen andere commissies van in en buiten stad, die hij met wijze hand leidde, een prinselijke uitvaart bezorgden. DE UITVAART Prov. Middenstandsvlag, de vlag van Even vóór 10 uur, terwijl de klok- da ®ond der„Kr°°'I,:rij^e Gezi"neB- ken uit de St-Amandstoren hun de vlaf van da Kath. Burgersbond; klaagtonen uitgoten over de talrijke *wae v^aSSen uit Kortnjk en talrijke toeschouwers op de voetpaden opge- anderf. vlaggen van onder-afdelin- steld, zette vanaf het sterfhuis de ^en u Ambachten en Neringen, als rouwstoet zich in beweging. daar wfr®nSchilders-Behangers, De Katholieke Stadsharmonie zet- Kotenkleinhandel, Bakkersbazen, enz. te deze, onder het spelen van een ft .1.a' }n,~ treurmarsch, in. Daarop volgden, met ftogen, met ontblote hoofd, alle lei rouwstrik en rouwfloers omkleed, een dende Personen dezer verscheidene twintigtal vlaggen, alle opgerold en groeperingen op We zagen er de de- ten teken van rouw op de schouder !egatJes van Verbond van Am- gedragen We onderscheidden er de bachten en Neringen, geleid door gedragen, we onaerscneiaaen er ae Heer Advokaat Bernolet uit Brugge, Voorzitter der Raadskamer van Am bachten en Neringen; het Nationaal Chr. Mlddenstandsverbond, wellicht met meest vertegenwoordigd, met behalve bijna alle lokale Voorzitters en hun Gewestelijke Secretarisseri dhr Santens, Algemeen Voorzitter; de E. H. Colpaert, Landelijk Proost; de EE. HH. Maertens en Fruytier, respectievelijk Proost van Limburg en West-Vlaanderen; dhr Advokaat Dua uit Gent, Prov. Voorzitter der N.C.M.C.-Oost-Vlaanderen; dhr G. Vande Putte, Prov. Secretaris van West-Vlaanderen en dhr A. Margot. Verder hadden we afvaardigingen van het Beroepskrediet, van de Com pensatiekas der Christene Patroons, van het Organisme van Gezinsver goeding en Woningbouw, en van de lokale Letterlievende Maatschappij De Vriendschap Ook de Bond der Kroostrijke Go- zinnen was er flink vertegenwoor digd met de HH. Leo Scheire, Alg. Voorzitter; Generaal Lemercier, On dervoorzitter; Dr Ballet; Inspecteur Decock; Senator Allewaert en De Boodt, Prov. Secretaris. Achter hen stapte het Beheer der N. V. Bank van Roeselare waar van de aflijvige Voorzitter was van het Bestuurscomité. We bemerkten er de HH. J. Camerlynck, Beheerder- Directeur; O. Decuyper en D. de Pierpont, Beheerders; en de Hr R. Lievens, Directeur. Kwam daarna de Geestelijkheid en het stoffelijk overschot, gedragen door 8 leden van het personeel van de Bank van Roeselare. Aan de pelder bemerkten we de stamvrienden van de duurbare over ledenen. Rechts hadden we dhr Coussement, Lid der Kerkfabriek, en na hem dhr Victor Coussée, Onder voorzitter der Compensatiekas der Christene Fatroons; links dhr Jozef Rommel, Afgevaardigde van de Be heerraad van de Bank van Roese lare en dhr A. De Gryse, Volksver tegenwoordiger en Voorzitter der Lo kale Middenstandsafdeling. (Zie vervolg 4* bla&A.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1