We gaan naar Moeders De volledige electrificatie Poperinge beëindigd In min dan 3 jaar werd het grootse werk voltooid van Naar Devaluatie van Pond Sterling en andere Munten Monsalvaet plechtig ingewijd Vai Steenbergen met lauwerkrans omgord De Hoppestad beleefde een harer prachtigste Feestdagen. Positie van Belgische Frank onaantastbaar. i BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN 0 MSTREKEN 45' JAAR. Nr 36, ONZE 4 UITGAVEN: ZATERDAG SEPTEMBER 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr. BUITENLANDS OVERZICHT De bekroning der volledige electrificatie Gazelec plantte 41.047 betonnen palen Ruim 600.000 m. draad en leiding aangelegd. FINANCIELE KRONIEK d CijfiQ mm BH* w-fi A ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 34 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p. week Frankrijk Holland 3.fr. p. weck Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). KELIJKS NEUS E rOPEUNEEKUB 3 Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuisstraat 19. Poperinge. 't Was op de Zondag van de 't Kost een weinig moeite om... nu is 't minder lastig, per fiets, Bedevaart naar den IJzer. Ik en schoonheid te zien en te bekij- per tram, per auto, 't dunkt me Fiel keerden naar huis terug,... ken, 't is gemakkelijker naar een toch dat met 't verminderen van al Brugge rond ge moet weten velokoers of naar een peerde- de last, de devotie ook wel een dat er te Brugge, in het museum koers te staan gapen. beetje... verwaterd is. En dat van de stad, een «expositie» ge- P£ zei Fiel een eindje verder mag niet! houden wordt van de schilderijen hebt ge' die «Lieve vrouwen» goed 8 September, O. L. Vrouw-Ge- van een oude Brugse meester: bekeken? Men toont en verkoopt boorte! Pé, we gaan er zijn dien Gerard David, die stierf in 1525. nu van d^e beelden en prenten... dag. Ik zie ook zo geren dat 'k Heb daar wel maar weinig al zoetekoek, maar daar, daar beeldje, die Moeder met het Kind, verstand van, zei Fiel, maar al- hebt ge een Moeder, de Moeder dat beeld! alsof het uit een oude gelijk! Ik hoor dat duizenden... van dat Kind! Ik had er kunnen schilderij was gesneden. Die Moe vreemdelingen die expositie be- een hele dag staan op kijken. Dat der met dat Kind, het schoonste, zochten; ik hoorde dat er uit is geen zoetekoek, dat is geen... het heiligste, het goddelijke Kind. Engeland, Holland, uit Frankrijk, plastiek. Dat is O. L. Vrouw! Van Die Moeder schonk het ons, gaf uit Portugal en Italië en zelfs uit >t stalleke tot op Calvarie... de het weg om ons... kijk de Lieve Amerika «tableaux» van Gerard «Moeder»! Men heeft ons dik- Vrouw van de Zeven Weeën zie David waren afgezonden! Als dat wijls gezegd dat geen volk van ik daar weer vóór mijn ogen, lijk zó is, zei Fiel, dan wil ik dat ook o. L. Vrouw houdt lijk wij, Vla- daar te Brugge, eens bekijken, 't Moet zijn dat mingen. Nu geloof ik het, want er O. L. Vrouw van Dadizele, de onze oude Vlaamse schilders naam zijn voorzeker geen schilders die Lieve Vrouw van Zuid- en Mid- hadden en faam, men zou anders de onze evenaren waar 't er om den-Vlaanderen midden haar zo zot niet zijn om hun werken gaat O. L. Vrouw voor te stellen, volle ook, vooral in die dagen, te kopen voor de museums op het Ge ziet bovendien dat die man- waar ze van alle kanten zullen vreemde. nen 't leven van O. L. Heer en komen naar Moedersuit dank Aldus gebeurde 't dat ik en Fiel, zijn Moeder kenden. Kenden, Pé, of uit nood, uit kinderlijke gene- die in vele dingen meer t'huis zijn en begrepen, 't Moet er verdraaid genheid... met een herte lijk dat dan in schilderkunst, dien bewus- diep in gezeten hebben, want ge van... Gerard David, zei Fiel. ten achtermiddag 21 Augustus op zoudt uw paternoster boven halen zoek gingen naar dat museum... als ge vóór die schilderijen staat, en het vonden. We waren door De godsvrucht, de liefde tot de een paar kleine nauwe straten Lieve Vrouw straalt er uit. 't Lag er niet boven op, 't was een stuk van hun ziel! gelopen; 't was alles «radio» dat we hoorden en «Rik Van Steen bergen! En dat er zovele Belgen naar Kopenhagen waren getrok ken om onze mannen tot suppor ters te dienen. Onze mannen, want 't waren om horen al kerels van de bovenste plank die onze kleuren moesten verdedigen. De nieuwe «glories», zei Fiel, vrij zijn op weg naar de oude Of Fiel meer deugd had be leefd dan ik, aan dit bezoek te Brugge, weet ik niet. Maar we leerden daar dat de O. Li. Vrouw devotie in 't bloed zit van ons volk, van ouds! En we kunnen We naderden stilaan onze t'huis. Moeder nu waarachtig niet méér ONRUST IN DE BALKAN DE HONDEN ZIJN 'T BLAFFEN. AAN Het duurt nu al 'n tijdje. En het begon of liever, het herbe gon met de historie van het Oostenrijks vredesverdrag. Tito zat al in moeilijke papieren; hij wenste goederen en leningen uit het Westen, en gebruikte zijn ter ritoriale eisen tegenover Oosten rijk daarvoor als pasmunt. Moskou was razend. Hoe kan dat? Tito is toch een vijand van het Kremlin geworden? Ja, maar Stalin hoopt nog steeds dat hij veronderstelling dat het Tito kan liquideren. Daar ligt misschien zelfs een van de oorzaken, waarom Moskou thans zo haastig is om de Yougo- Slavische dictator omver te kege len. Moskou wil inderdaad dat stuk van Oostenrijk bezitten... Sedert een veertiental dagen zijn de poppen dan werkelijk ern stig aan 't dansen gegaan. En het laatste snufje van het Kremlin is werkelijk de moeite waard. Luister maar even: «De Sovjet-burger Strelkach, die in Zijn Exc. Mgr Lamiroy die eraan hield op Woensdag 24 Augustus 11. het K.S.A.-tchuis te Westouter persoonlijk in te wijden, begeeft zich in gezelschap van Kan. Dubois, provinciaal proost der K.A., en andere geestelijken naar de grote feestzaal waar de inwijding zal plaats grijpen. Nadien worden alle lokalen afzonderlijk bezocht. Een korte samenkomst in de feestzaal en de gebruikelijke heildronk in de eetzaal met een gezellig onderonsje sloten deze plechtigheid. Tito de nek zal kunnen breken en Maart van dit jaar in een gevan- liem zal kunnen vervangen door genis werd geworpen te Belgrado, het natuurlijk goed zijn dat Rus land zelf die geruchten doet rond strooien om aldus de zenuiooorlog tegen Tito te verscherpen. De conferentie te Sofia tenslot te, zou volgens Poolse berichten geen militaire, maar een econo mische bijeenkomst zijn. Dat is natuurlijk zo goed mogelijk als onmogelijk. Maar wat er nu ook juist ge beur e, één zaak is zeker: Moskou wil absoluut en te allen prijzs Tito liquideren. En het meest typische bewijs hiervoor lijkt ons wel de houding te zijn van Albanië. Men weet een trouwer en gehoorzamer ma- werd 22 dagen achtereen 's nachts dat Albanië, sedert de breuk van rionet. Maar eens het vredesverdrag met Oostenrijk getekend, zou Moskou natuurlijk niet meer krij gen dan Tito gekregen had, in de In de verte zagen we de toren van Dadizele, in de Zuid-Oosten. Ziet ge de toren? zei Fiel. Daar ligt ook nog een stuk van de ziel van ons volk. En toch! 't Is ook niet meer lijk vroeger. glories; maar of ze, over vier Vroeger gingen onze mensen bij honderd jaar de fiets van Van Steenbergen in een museum zul len... bewonderen!... dat is een andere historie. Enfin, zei Fiel, we jeunen 't Van Steenbergen en we zijn op weg naar de... oude glories. Ik heb daar precies maar heel weinig verstand van, zei Fiel, maar dat is 't zien meer dan weerd! We bekeken die grote zalen... alle vol schilderstukken van Ge rard David en een paar van zijn leerlingen. Fiel stond als geplakt aan de grond voor een grote ta bleau... de onrechtveerdige rech ter... dat leeft, zei Fiel! Kijk toch hier!... maar kijk toch... 't is om te stelen! Hebt ge dat ooit in uw leven?... de Lieve Vrouw die 't Kindje... pap laat eten. Zo natuurlijk,... waar haalden die kunstenaars dat toch? Onze rondgang duurde meer dan twee uur. En we hadden het goed gepast; 't waren meest IJzer- bedevaarders die 'n de zalen aan wezig waren en we konden nog beter alles begrijpen omdat er onder die groepen echte kunst kenners waren. Nu moesten we die en die wezens bezien, daar een landschap oneindig diep en toch op een ruimte van enkele centimeters; dan werd ons op de schittering van de kleuren gewe zen. Ik moet eerlijk bekennen dat 't Fiel alleen niet was die met ogen en oren aan die schilderijen hing. Dat alles was 't werk van een Vlaamse meester die leefde in de vijftiende eeuw! Niet te ver wonderen dat men in de vreemde landen zo houdt aan de Vlaamse meesters én dat die kleine dings- kens, smaakvol en kostelijk in gelijst een fortuintje weerd zijn. Hebt ge er al op gelet hoeveel Lieve VrouwenGerard David heeft geschilderd? 't Was Fiel op gevallen en mij ook. De Lieve Vrouw, overal, met het Kind; zo bevallig, zo moederlijk vriende lijk. De Lieve Vrouw van de Zeven Weeën; de Moeder met op haar schoot het dode lichaam van den Heer. Overal de Lieve Vrouw! Fiel was er vol van! Hij had aan een zaalbewaker gevraagd of er veel volk was geweest in die dagen. Meer dan 20.000, kreeg hij tot antwoord en... «de expositie wordt niet gesloten morgen, maar eerst op 11 September! 20.000, vroeg Fiel mij? Is dat nu waarachtig om er hoog meê op te lopen? En 't zullen nog duizenden naar Dadizele, te voet. Dat was beêwegen! 'k Wete wel, missen dan over vijf honderd jaar! Zo de grotekinders ooit die Moeder nodig hadden dan is het wel nu. 8 September!... Moeder zal haar kinders, zal haarvolk ontvangen te Dadizele. PÉ VLAMYNCK. Enkele uren tc laat om die verleden week nog te kunnen In ons blad opnemen, kwam ons de foto uit Kopenhagen toe, genomen aanstonds na de zege van Wereldkampioen Rik Van Steenbergen. We zien hier Rik omgord van de lauwerenkroon der overwinning, met links van hem Ockers en Schotte en rechts Ramon. Schitterend Hoppefees DE BEKRONING Zondag 28 Augustus werd te Pope ringe de bekroning van aller inspan ningen gedaan ter uitbreiding over het ganse grondgebiedvan het elec- triciteitsnet en van de getroffen feest- voorbereidingen gedaan om het vol eindigen dier werken te vieren. Het aangekondigde grootse Hoppefeest kon aanvangen. Poperinge was in feesttooi. Eikendeen had gevlagd. De Grote Markt bood een feestelijk uitzicht. In de Oosterhoek was het toneelver- hoog opgetimmerd en leek ter zijde herschapen in een hoppeveld; tien tallen verse hopperanken, hangend in cementen blokken met water, sier den die ganse zijde. Nabij de Garen straat stond de tribune voor de overheden. Masten met wimpels sierden verder de plaats. HET FEEST WORDT INGEZET: PLECHTIGE ONTVANGST TEN STADHUIZE Met een plechtige ontvangst ten stadhuize werd nu het Hoppefeest ingezet. Ter verwelkoming van de ere-gas- ten waren in de ontvangstzaal aan wezig de Hr Burgemeester Dr J. Van Walleghem, de HH. Schepenen Denys, Door de Hr Burgemeester Dr J. Van Walleghem werden de talrijk aankomende ere-genodigden van har te welkom geheten, als volgt: Mijnheer de Minister, Heer Senator, Mijnheer de Vrederechter, Mijnheer de Directeur, Mevrouwen, Mijne Heren, In naam van het Schepencollege en de Gemeenteraad der stad Poperinge, heb ik de eer en het genoegen U allen in onze dierbare stad te verwelkomen. Wij hebben aan dit feest een dub bele betekenis willen schenken. Wij vieren inderdaad op heden de verwe zenlijking van een stoute droom, ter wijl wij anderzijds een aloude cul tuur, die voor de streek een bron van. welstand en welvaart betekent, in het licht willen stellen. Een der grootste weldaden van de moderne techniek werd sinds enkele maanden aan al onze inwoners ge schonken en blijft niet langer meer het previlegie van de bewoners der stad zelf. Het is hier niet mijn bedoe ling de mogelijkheden te analiseren die de electrificatie voor onze land bouwbevolking en landbouwbedrijf daarstellen, maar ik wil hier enkel pn- derlijnen welke overweldigende bete kenis deze verwezenlijking heeft voor onze stad. Benevens het aspect van die viering hebben wij van dit feest een Hoppe De Gedenksteen van Wijlen Burge meester Deschodt met de erop aan gebrachte bronzen gedenkplaat. Vitse en Roffiaen, alle Gemeente- feest willen maken. Aan^ streekgeno- raadsleden behalve Hr Masschelein, verontschuldigd wegens ongesteld heid. Nog de Hr G. Verstraete, stads- sekretaris; Hr M. Herreman, stads ontvanger; Hr 't Joens, Politiekom- missaris. Verder de andere leden van het Inrichtend Comité. ten is het nutteloos het belang van die cultuur voor onze stad en geheel de streek te belichten, maar wij hebben ook aan de vreemden willen tonen hoe zeer die cultuur eigen is aan onze aard en natuur. digde; Hr L. van Merris, Vrederech ter; Mej. Simonne Devos en Mevr. Sylv. Lahaye-Duclos, Provinciale Raadsleden; Hr Jerome Stubbe, ge wezen Volksvertegenwoordiger; de HH. Ingenieurs Heyrman en Defran- Wij hebben het ook als onze plicht ce, e.a. EEN WOORDJE GESCHIEDENIS Wie in stad woont is zodanig ver wend geworden bij alle gebruiksmo gelijkheden welke de electrische stroom biedt, dat men deze thans niet meer zou kunnen missen. Toch mag delijk spraak geweest van die uitbrei ding, maar langdurige voorbereidin- plaatst vermogen van 550 KVA ge bouwd. Voor de laagspanning werden meer dan 150 Km. laagspannings- leidingen aangelegd. Hiervoor had men nodig 3.826 betonnen palen, hebbende een totaal gewicht van 2.496.112 Kgr., de funderingen ervan vereisten 1.320 m3 beton met een to taal gewicht van 3.960.000 Kgr. Onder de grond werden nog 940 m. pantserkabel aangelegd. Voor de geleiders bezigde men 581.960 m. kabel en draad met een to taal gewicht van 83.314 Kgr. Als Hadden zich laten verontschuldi gen: de Heer Gouverneur van West- Vlaanderen en de H.H. Volksverte genwoordigers Lefère en Lahaye. TER NAGEDACHTENIS VAN WIJLEN BURGEMEESTER VOLKSVERTEGENWOORDIGER LUCIEN DESCHODT ONTHULLING EN INWIJDING VAN GEDENKPLAAT Na de plechtige ontvangst ten stad huize werden alle Overheden en Ere-Genodigden begeleid door de in Willy, Hoofd-IngenieurHr Pycke het nieuw uitgedoste Katholieke Har- Richard, E.A. Ingenieur, Groeps- monie Ste Cecilia naar de St-Ber- overste van West-Vlaanderen; Hr tmuskerk waar te 11.15 u. door E. H. Hoethaeve Emiel, Hoofd van de Boek- E. van Merris een H. Mis opgedragen houding; Hr Monthaye Georges, E.A. werd ter nagedachtenis van wijlen Ingenieur; Hr Robyns Pierre, Afde- Burgemeester-Volksvertegenwoordiger lingsoverste; Hr Maréchal Henri, Hr Lucien Deschodt. Hoofd Propagandadienst West- Tijdens de H. Mis werden door Hr Vlaanderen; Hr Verschaete Lucien, Roger Orroi, orgelist van de St Ber- Diensthoofd leper: Hr Defeyt Al- tinuskerk, enkele stukken kunstmu- aanzien heden een hulde te brengen een mijn voorganger en duurbare vriend Lucien Deschodt, voor al het- gene hij ten voordele van stad en streek heeft verwezenlijkt, bijzonder lijk de electrificatie en de bevorde ring van de hoppeteelt. Wij verhopen dat dit feest een aan genaam verloop kenne, en dat wij met genoegen op deze dag zullen mogen terugblikken. Nog eens aan allen welkom en een vrolijk feest! Namens de Gazelec waren aan wezig: de Hr Jean van der Plancke, Beheerder (de enige Westvlaming Beheerder der Mij.); Jonkheer Yves de Brouwer, directeur; Hr Claikens gen, besprekingen, administratieve steunijzers aller soorten werden 18.309 wegen, de oorlogsomstandigheden en stuks gebezigd met een totaal gewicht dies meer, verhinderden dat een aan- van 35.661 kgr. vang met deze werken kon worden Niet min dan 17.490 isolatoren wa- gemaakt. Tijdens de bezetting kon er ren van node wegende samen 6 153 ringe-stadsgedeelte slechts na de oorlog 1914-1918 een electriciteitsnet kreeg en dat sedertdien, tientallen jaren dus, Poperinge te lande, van die weldoende stroom is verstoken gebleven. H Het grondgebied Poperinge staat meest vreemdelingen zijn ge- bekend als een der meest uitgestrekte men evenwel niet vergeten dat Pope- wegens gebrek aan grondstoffen niet kilogram. virvQ c>4-r< rl cn-nrl onlf n plnnVitf v> r» rl O 3 i JJ jj weest! Er moesten 20.000 Brugge lingen geweest zijn en wel 200.000 Vlamingen! Nu, 't is misschien waar dat het veel is... 20.000! van gans Belgie, derde In de rang schikking zo wij ons niet bedriegen, en de uitbreiding van het electrici teitsnet betekent dan ook heel wat. In de jaren gaande van 1930 tot 1940, en ook binst de oorlog, is er herhaal- Nog geen drie jaar geleden, op 16 November 1946, kwamen te Poperinge de eerste betonnen palen toe die meteen de aanvang inluidden van het grote werk der volledige electrificatie van ons grondgebied. De eerste palen werden gelost In de Lecnestraat aan «De Leene». gedacht worden de werken te doen uitvoeren, maar de plannen werden toch gereed gemaakt. Toen na de bevrijding de betreurde Hr Lucien Deschodt volksvertegen woordiger en Burgemeester van de stad werd, zette hij al zijn stuw kracht en doordrijvendheid in om de electrificatie te lande tot stand te brengen. Alle mogelijke invloed wendde hij aan en niet zonder veel last en moeite zag hij zijn streven beloond: een akkoord met de Gas en Electriciteitsmaatschappij Gazelec werd bereikt en de Bestendige Depu tatie van Westvlaanderen keurde de uitvoering van het contract goed. Dit was de eerste goedkeuring door de Bestendige Afvaardiging van Westvlaanderen voor dergelijke wer ken gegeven na de bevrijding. WAT «GAZELEC» PRESTEERDE Met man en macht werden de werken begin November 1946 ingezet. Duizende palen werden over alle we gen van het Poperingse grondgebied aangebracht en geplant. Ruim 600 km. leidingen doorkruisten weldra het ganse Poperingse grondgebied. In min dan drie jaar tijd is het reuzenwerk voltooid geworden. Om de belangrijkheid van deze uit breidingswerken voor de electrifica tie te lande te staven passen hierbij zeker enkele cijfers. Eerst en vooral moest worden ge zorgd voor de nodige toevoer van electrische stroom op hoge spanning, cp 15.000 volt. Hiervoor werden niet min dan 221 betonnen palen geplant, 435 m3 beton gegoten en 19 Km. 470 hoogspanningsleidingen aangelegd. Daarbij dienden 11 nieuwe trans- formatiemsten met een totaal se- (Zie vervolg 2- blad). phons, Ingenieur O.C.A.; Hr Six Da niël. Als Ere-Genodigden bemerkten wij o.m. Z. E. H. Butaye, Pastoor-Deken te Poperinge; Hr R. De Man, Sena tor en Oud-Minister van Wederop bouw; Hr Georges Feryn, Senator; Hr Joseph Storme, Bestendig Afgevaar- DEVALUATIEGERUCHTEN Wie tegenwoordig zijn dagelijkse kranten leest, krijgt een lawine van berichten onder de neus over aan staande massadevaluaties. Een echte Barnumzaak, waarvan onze lezers liefst zo weinig mogelijk onthouden. Als wij die berichten moesten ge loven dan zouden er niet min dan 31 slachtoffers GEKEND zijn, zonder de nog ONBEKENDE. Men spreekt al over de percentages evenals over het aantal stemmen vóór en tegen in de schoot van de Ministerraden. Dat is echter allemaal praat. De mees te van die berichten kunnen gerust Het enige wat momenteel vaststaat is dat wij op de vooravond zijn van de algemene vergadering van het Internationaal Muntfonds en dat Amerika die vergadering zal gebrui ken om zijn hoogste troeven uit ta spelen en zijn wil op te dringen aan de Europese munten. Sommige Ame rikaanse bedoelingen zijn volledig goed te keuren, andere presenties Eijn het integendeel heel wat minder. WAAR HET OM GAAT Om de wereldhandel in het alge meen en de Europese handel in het bijzonder van de verstikkingsdood te redden, te beletten dat de levens- ziek op het orgel op zeer kundige wij ze uitgevoerd. Zeer talrijk waren de aanwezigen en tot na de Consecratie werd ten offer gegeven. Na de H. Mis had de optocht plaats naar de Bertenplaats. Voorop ander maal de Katholieke Harmonie Ste Cecilia gevolgd door de voormelde Overheden, Ere-Genodigden, alsme de door Mevr. L. Deschodt-Rouseré en haar kinderen, Hr Joz. Rouseré, Provinciaal Afgevaardigde en alle an dere leden van de Families Deschodt en Rouseré. Alle Overheden, Ere-Genodigden en Familieleden Deschodt-Rouseré schaarden zich op de Bertenplaats rond de gedenksteen er opgericht als huldeblijk aan de betreurde overleden Burgemeester L. Deschodt. (Zie vervolg 5' blad.) wakker gemaakt om ondervraagd Tito met Moskou, de grote be te worden... Tot zesmaal toe werd voorradingsbasis geworden is van hij in een cel gebracht waar am- de Griekse rebellen. Tezelfdertijde per plaats genoeg was om recht verkeerde het wel in moeilijkhe- te staan... De Sovjet-burger den aangezien het geen recht- Dodonov verdween plots uit een streekse landverbindingen meer, fabriek om «politieke redenen»... bezat met Moskou, maar toch 20 dagen aan een stuk moest hij bleef het een zeer bijzondere, blijven recht staan zonder zich te plaats bekleden in de Middelland- bewegen... De Sovjetvrouw De- se Zee-politiek van de Sovjet- midenko kreeg gedurende zes da- Unie. Het was, zoals gezegd, het gen niets te eten... haar voeten etappengebied der Griekse rebel leerden viet knuppels bewerkt, om len geworden, haar te doen bekennen dat zij in- Welnu, enkele dagen geleden lichtingen verzameld had voor de publiceert Albanië nu een bericht Sovjet-Unie... dat de Grieks-Albanese grens ge- En zo gaat de Sovjetnota ver- sloten is en dat zowel democratic der... Die wreedheden worden op sche soldaten als monarcho-fas- de persoonlijke rekening gebracht cisten die de grens oversteken, van de Minister van Binnenlandse zullen ontwapend en geïnterneerd Zaken, Alexander Rankovic, die worden. in 1946 zijn stiel ging leren bij de chef van de Russische geheime politie, Lavrenty Beria. En de nota eindigt natuurlijk met er op te wijzen dat het de taak is der gezonde krachten Het kan nu wel zijn dat Alba nië vriendelijker wordt tegenover Griekenland omdat de rebellen het pleit verloren hebben en dat Griekenland nog territoriale eisen aan Albanië te stellen heeft. in Yougo-Slavië de huidige leiders Maar dat ware juist een reden te van kant te zetten. En deze keer werd er zelfs nog een zeer zware bedreiging aan toegevoegd, en wel in dezer voege: «De Sovjetrege ring acht het noodzakelijk te ver klaren dat zij geen vrede zal ne men met een dergelijke toestand, en dat zij zal gedwongen zijn meer doelmatige maatregelen te nemen om de ongebreidelde fas cistische bandieten tot de orde te roepen Twee bedenkingen slechts hier bij: meer om de rebellen uit volle, macht te steunen. En zeker Mos kou moet dit met lede ogen zien. Het Sovjetliedje in Griekenland is bijna uitgezongen. En nu menen wij dat het Krem lin het zover moet laten komen omdat het alle beschikbare krach ten nodig heeft om Tito te be vechten, Tito die grootse do- minatieplannen gedwarsboomd heeft. Die plannen waren zo duidelijk merkbaar: Yougo-Slavië en Al- Ij Is het niet reuze potsierlijk tianië waren al zo'n mooie spring- dat Sovjet-Rusland, dat millioe- Vlank. Dan moesten de rebellen nen van zijn burgers heeft uitge- iet in Griekenland bolwerken en moord en nog verder uitmoordt, de socialo-communistische een- aan Yougo-Slavië wil verwijten heidsparti; m Italië. Daarmee viel hetzelfde systeem toe te passen, dan het Oostelijk Middellands 2) Wie denkt hierbij niet on willekeurig aan de brutale rede voering die Hitier destijds uitsprak aan het adres van Tchecko-Slo- wakije en Polen en waarin hij eveneens verklaarde dat het Duit- Zeegebied in Sovjethanden... en het Nabije Oosten zou volgen. Tito wierp die kaarten door heen. Hij joeg de Sovjets van zijn Adriatische kust en liet hen alleen Durrazzo in Albanië, maar sneed se Rijk niet langer zou kunnen t^faf^o^Tet shüte^van lijdzaam toezien hoe volksduitsers l3f„ li L werden mishandeld. zijn Griekse grens bracht hij de tot rebellen een zware slag toe, zodat die thans dicht bij de volledige Bij Hitier kwam het dan een militaire overrompeling. uitroeiing staan. Zal het met Stalin hetzelfde in Albanië zelf gaat het thans liedje zijn? ook maar slecht. Enver Hodja, Dat is de vraag die men zich Stalin's marionet, lijkt niet meer met angst stelt in de gehele on- vast in het zadel te zitten. Zo zou de gehele Middellandse Zeekust verloren gaan. En ook in Bulgarije en Roeme nië zijn er nog Titistische neigin gen genoeg die onmiddellijk da bovenhand zouden halen indien Moskou de slag tegen Tito niet. derdrukte Balkan en in de gehele wereld. TITO MOET ABSOLUUT HANGEN. Sedert die zeer scherpe en zeer dreigende houding is het orkaan voor goed losgebroken. Alle satel lietstaten gaan er nog brutaler op wint. los dan Moskou zelf om aldus hun Dat zou dan practisch beteke- onwankelbare trouw aan Stalin nen dat Moskou op mm of meer, en het marxistisch-leninistisch lange termijn al de veroveringen ideaal te bewijzen. zou zien verloren gaan die het se- Maar het zou niet bij woorden dert 1944 h^eft gemaakt en dué rn Zuid-Oost Europa binnen zijn grenzen van 1940 zou teruggeJ in Zuid-Oost Europa binnen zijti ..e* duwd zijn. Dat mag in geen geval gebeu ren. Ddt is dan ook de inzet van dé strijd tegen Tito. KOMT ER OORLOG? De vraag is of Sovjet-Rusland tenslotte er toe zal overgaan de wapens tegen Tito te laten spre ken. De laatste Russische nota, waarover hierboven sprake, sluit die mogelijkheid zeker niet uit. Internationale politieke kringen zijn niet al te gerust. Minister Mac Neil zegde verleden iveek in een redevoering in zijn kiesdis- ongecontroleerde geruchten waar- trict in Schotland dat hij niet ge- mee de sensatiepers tamtam loofde dat Rusland tot een gewa- maakt en centen tracht te verdie- pende aanval zou overgaan. Dat nen. Vermoedelijk werd de in- bewijst volgens ons dat hij met beelding van sommige berichtge- die mogelijkheid toch rekening vers op hol gebracht door de be- houdt. Anders moest hij er niet dreigingen in de jongste Russi- over spreken. In het verder sche nota vervat, en waarvan men vervolg van zijn redevoering ver- zich afvraagt of ze geen voorlo- wittigde hij trouivens Rusland in per van een ultimatum of een bedekte termen dat, bij een aan- inval zijn. val, het handvest der Verenigde Wat er ook van zij, het is in Volkeren zou spelen, elk geval eigenaardig dat Rusland Stalin weet. dat trouwens en geen enkel bericht over troepen bewegingen aan de Yougo-Slavi- blijven. Voortdurend zijn er geruchten over Russische en Bulgaarse troe penbewegingen aan de Yougo- Slavische grens. Een Engels blad wist zelfs te melden dat de Kom- inform Tito vogelvrij zou ver klaard hebben en een premie van 250.000 pond op zijn hoofd zou uitgeloofd hebben. De brand in de petroleumraffïnaderij te Fiume werd een sabotage van Komin- formagenten genoemd, Op dit ogenblik zou er tenslotte te Sofia een commissie van mili taire stafchefs aan de gang zijn om de overrompeling van Yougo- Slavië te regelen. Dat zijn natuurlijk allemaal bewegingen sche grens tegenspreekt. Al kan geclasseerd worden onder de rubriek standaard van de bevolking op ge- van de bewimpelde strijd om de po sitie van universeel betaalmiddel, uitgevochten tussen Pond (Engeland) en Dollar (Amerika). Dat er binnen afzienbare tijd zekere muntaanpas- singen zullen plaats hebben is zo goed als zeker. Maar het is even waar dat geen enkele munt van de wereld ongehavend een kampanje kan door staan als die welke thans het Pond tot slachtoffer heeft, gekozen. voelige wijze zou dalen en Europa er zijn vrijheid, zijn rust, zijn veilig heid en zelfstandigheid zou bij in schieten, moet de interhandel worden losgewerkt en de munten universeel en ongehinderd omwisselbaar ge maakt worden. Wij waren daartoe goed op weg toen de omwisselbaarheid van het Pond aeschorst werd, einde 1947. <Zie vervolg 5" blad.) De voornaamste genodigden op de tribune tijdens het voorbijtrekken van de stoet. Van links naar rechts bemerken wij: Z. E. H. Deken Butaye; Z. Exc. Oud-Minister De Man; Dokter J. Van Walleghem, Burgemeester; Jonkheer Yves de Brouwer, Directeur Gazelec; Heer R. Pycke, E. A. Inge nieur, groepsoverste Gazelec West-Vlaanderen. Verder de HH. Roffiaen en Vitse, Schepenen der Stad, en Hr G. Verstraete, Stadssecretaris, Poperinge. Achteraan enkele Gemeenteraadsleden der Stad met Hoofd- bediende der Gazclec-Maatschappij, daarom zal hij vermoedelijk niet tot een rechtstreekse aanval over gaan. Waar het gevaar echter dreigt is hier: dat hij Tito door allerhan de plagerijen zou zenuwachtig maken, zodanig dat het tot grens incidenten komt met de nabuur- staten. Sedert Hitier weten we trouwens goed wat men over der gelijke grensincidenten denken moet. Dat zou dan kunnen leiden tot 'n oorlogje tussen de satellietsta ten en Yougo-Slavië, gecombi neerd met een revolutie in Yougo-Slavië zelf. Het geval zou voor de Veiligheidsraad ko men, waar Rusland, als vast lid, wél zou manoeuvreren en sabote ren tot Tito door een meer bruik bare marionet vervangen is. Daarmee zou het geval dan ge classeerd zijn. Zó kunnen de Sovjetberekenin gen er best uit zien. Maar ook Hitler had fijne bere< iningen uitliepen. keningen gemaakt... die verkeert Het zou Stalin ook wel zo kun nen vergaan. Intussen staan we echter weet zo ver dat één man over vrede of oorlog beslist. Het is afschuwe- lijk 30-8-49. V. WESTERLINCJC

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1