Heer Hilaire Depraetere De Week in ons Land 't Moet regenen zeg ik, 't moet... regenen Waarom kwam Koning Leopold lil in 1945 niet terug Belastingsverminderingen Binnenkort nieuwe stukken van 5 fr., 25 ct. en 5 ct. in omloop BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN 45* JAAR. Nr 42. ZATERDAG OKTOBER 1949 BUITENLANDS OVERZICHT WAT TELEVISIE U BEZORGEN KAN De Koningskwestie Reeds millioenen 100 fr.-, 50 fr.- en 20 fr.- stukken op de markt Hoen in omloop. derd zijn. VOOR WANNEER DE BRUG OVER HET KANAAL TE VEURNE? ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 22 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p week Frankrijk Holland 3.— fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten), IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). SEimiHGENW 15 Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuisstraat 19. Poperlnge. Een week te vroeg» regende... briefjes regende in de de Europese weelde en de Europese... Ik weet het. Missiezondag valt op schaal. mode? Zo is 't in alle kolonies, wr r 23 Oktober. Ik blijve bij mijn mening. We ge- de... wildemannen van vroeger in Maar er zijn een aantal mensen ven wel aan de missies maar we ge- kontakt komen met de beschaving zo verlaan de Zaterdag en de Zondag ven ten slotte aan ons zelf. Dat zou- (niet van het Westen, maar van de morgen dat zij eerst de Zondag na den zelfs de grootste vrekken moeten kolonialen). de middag hun blad lezen en dan weten. De agenten van Moskoh, de zen- is het te laat. Ge moet maar uw ogen openzetten delingen van het nieuwe rode en kijken. evangelie moeten geen omhalingen Ziet ge wat er over de hele wereld doen om te kunnen hun missiepost Weet je 't nog van die Franse Ko- gebeurt? De kerk is het enige ver- in leven houden. Ze doen uitsluitend nïng was 't op de Pevelberg niet? weer tegen de revolutie van liet com- aan opruierswerk en goochelen met die uitriep: 'k Geloof dat het monisme. De zendelingen zijn de ëeld. Vlamingen regent!?» ware redders van de beschaving. Ik 't Is mogelijk dat over veertig, 't Heeft weer Vlamingen gere- zal over China niet spreken... de vijftig jaar «onze» zendelingen er gend... vier jaar lang. Zo moet men Chinese christenen en hun Chinese zelf niet aan dachten dat zij met het toch hebben gedacht op de grote priesters blijven misschien de laat- christelijk beschaven van de... wil- stoom- en luchtvaartlijnen. Van uit ste sprankel hoop dat het daar nog den, Europa zouden redden; het enige alle hoeken en kanten van de wereld beteren kan. Japan, zo zeggen niet leger zouden zijn dat de grootste kwamen ze naar huis; paters, zus- alleen wij, gelovige mensen, Japan vijand der echte beschaving zou te- tsrs, broeders, uit Noord-Amerika, wordt christen of valt als prooi van genhouden. H?4 Antillen, uit Brazilië^ uit het communisme. Nu is iedereen tot die overtuiging Vuurland, uit China eri in ene en Maar zo is 't over de hele wereld, gekomen, ook ongelovigen. De zende- K'ein-Azie. uit Noorü-Airika, uit Moskou heeft ook zijn zendelin- lingen... vechten voor ons. Wie hen Congo en Zuid-Airika. Ze waren gen Men weet er in heel Afrika, steunt en helpt, steunt en helpt zich daar. God weet hoe lang aan t weiK 00jj ;n Congo, over te spreken. En zie zelf, houdt van zich af de grote be- geweest... tien twintig tot vijftig dan in Congo en stad alg Leo dreiging, jaar China toe. Ze vonden waarach- waar meer dan 100.000 zwarten wonen. tig nog dat stukske vlaamse grond Y/ordt dat niet een broeinest van terug, zij, wier missiepost soms zo communisme... die duizenden negers groot was als een heel vlaams Bis- weggerukt uit stam en dorp, losge rukt uit de oude tradities, wonend 't Moet regen 23 Oktober, 't Moet briefjes regenen in de schaal. We ge ven ten slotte aan... ons zelf. f In Hemoriacn Sn die zelfde transatlantiekers en,vlak in 't zicht van de Europese stad, die zelfde reuzevogels namen hon-1 den paters en zusters en broeders weer aan boord, jonge mensen die reeds jaren met hart en ziel aan hun... ongekende missie hingen, die zouden van hun klein stukske Vlaam se grond in de oneindigheid worden geworpen van brousse of pampa's, naar ijzig ijsveld of naar de smelt ovens van de Evenaar. Dat hebben we gezien een meege leefd. In de vlaamse steden en dor pen tot in de kleinste en... vergeten gemeentjes kwam een zendeling toe, ging er een zendeling voort. Ge kunt er om lachen maar 't is nuchtere waarheid. Vlaanderen verovert de wereld. Wie heeft ooit gedacht dat wij zulke verwoede Imperialisten waren 't Was volop feest als de oude toekwamen. We luisterden als ze vertelden over de concentratiekam pen van Moukden en Peking; we luisterden om goed te weten hoe de andere het hadden klaargespeeld on der de oorlog, zonder nieuws en zon der steun van huis. 't Waren omha lingen, feestjes en fancy-fairs als de jongeren ons verlieten. Vier jaar was er echte missieberoering in Vlaande ren; in West-Vlaanderen misschien nog meest. PÉ VLAMYNCK. Missiezondag! Gebeds-Zondag en gif te-Zondag! ...Ze zijn daar al weer! Dat zult ge ook horen bij U, want O. L. Heer moet «van alles zijn getal hebben», ook van vrekken en mensen die maar aan hun eigen mage denken. Er zullen nog jonge kerels zijn die twee pakken cigaretten nodig hebben de Zondag, en een vuile dikkenof een slechte frankin de schale zullen... doppen. Maar die lezen ook «Het Wekelijks Nieuws»... nooit! 'k Zou wensen dat we Zondag 23 Oktober werkelijk gebedsdag hielden. Uiter ogen uiter herten! We hebben 't contrarie beloofd aan hen die af reisden... we gaan dikwijls op U peinzen. Dat zeiden we en dat meen den we, honderd ten honderd, ons herte ligt op onze hand. Onze laatste handdruk had die betekenis. Is 't zo niet? 'k Hore 't u zeggen; Zo is 't hé!Maar wat zijn die vrienden gebaat met een gepeins, als dat ge peins geen gebed is? Is 't ook zo niet? Wat komt er van als ge u zelf afvraagt: hoe stelt die sukkelaar dat nu bij die wilde mensen, hoe stelt dat nonneke dat nu in dat hospitaal, of op haar rondreis naar de zieken in vunzige hutten? Daar komt niks af... wel van een gebed in de kerk en een gebed thuis, op die Zondag, voor onze zendelingen. Ik zou wensen dat het die Zondag Hij was DE man van de Kroost rijke Gezinnen. De man van het stoute woord, van de gedurfde daad. Wat zou de Bond zijn geweest zon der hem? 't Ligt in de aard van de Vlamingen zeer bescheiden te zijn. Zich tevre den te stellen met de kruimeltjes die van de tafel vallen, te zwijgen als de hoge heren spreken. Maar hij was niet bescheiden, hij zweeg niet, hij hield niet van krui mels en... overschotjes. De Vlamingen zaten achteraan in de zaal te Brussel, bij de eerste ver gaderingen van de Bond. Maar met Mr Depraetere aan 't hoofd rukten zij naar voor, veroverden de bestuurs tafel. Hij zei wat anderen zeer be scheiden dierven denken. Initiatieven kwamen van hem. 't Begon onder Minister Heyman! Mr Depraetere kreeg een bescheiden krediet voor het Woningfonds van de Kroostrijke Gezinnen; hij kreeg dat krediet los. Zou dat iets worden dat Woningfonds? Zie even wat dit fonds nu geworden is! Met vertakkingen over het hele land. Een gevaarlijk ogenblik HET UITZICHT DER DINGEN VERANDERT wij tot het Noord-Atlantisch Pact in Amerika aanwezig is en die toegetreden. gekant is tegen al die hulp aan Wij loensen nu zeker dat Ame- Europa, het zou halen en dat de Sedert de Sovjetunie ook over rika ons zo vlug mogelijk zou be- States zouden besluiten voortaan atoombommen beschikt hebben de wapenen opdat wij aan de Rus- nog hun Amerikaans continent te grote internationale problemen sen weerstand zouden kunnen bie- verdedigen en daarmee basta, een ander aspect gekregen. den: mochten ze zin krijgen in Want hoezeer het ook waar is Niet dat we ons nu zekerlijk een militaire rush naar de Atlan- dat de States onze Westerse Sta- aan een atoomoorlog moeten ver- tische kusten. ten als een bruggenhoofd aan wachten, integendeel. Naar onze Opdat dit echter werkelijk zou zien dat voor hen van militair mening komt er geen atoomoor- gebeuren, is het ook nodig dat wij belang is, dan is het evenzeer log, ook al produceert men sta- ons weten te gedragen zoals het waar dat zij geen milliarden wen- pels atoombommen zowel aan behoort, want anders wordt het sen te investeren in dat bruggen- gene als aan deze kant van het ogenblik dubbel gevaarlijk: een hoofd wanneer het geen waarbor- ijzeren gordijn. Het zal met het eerste keer om de militaire sterk- gen van soliditeit geeft, atoomgevaar vermoedelijk gaan te van Rusland en een tweede Wij spelen dan ook op een ge- zoals met de giftgassen. Elke keer omdat Amerika ons zou kun- vaarlijke wijze met vuur, en we BENELUX, DE TOETSSTEEN (1) groep had er stapels gereed lig- nen laten vallen, gen, maar gebruikte ze niet uit vrees voor represailles en omdat men goed wist dat de oorlog niet plots kon beslecht worden bij middel van gasbommen. Met de atoombommen zal het juist het zelfde zijn. Men zal er maken dit gevaarlijk moment nog veel gevaarlijker door ons te la ten gaan en meeslepen naar een begrafenis 1' klas van Benelux. Het mag dan ook ver gezocht en ongelooflijk klinken, maar ik beweer met alle geweld en met HEER HILAIRE DEPRAETERE vallen... 61 jaar oud, in de volle Door de Regering werd eveneens een wetsontwerp goedgekeurd waar bij voor het dienstjaar 1950 het be drag van de bedrijfsbelasting, de na tionale crisis belasting met betrek king tot de bedrijfsinkomsten en de aanvullende personele belasting wor den gewijzigd. Dit ontwerp bekrach tigt de reeds vroeger aangekondigde maatregelen tot vermindering van de belastingen, die de natuurlijke perso nen te dragen hebben uit hoofde van hun bedrijfsinkomsten tijdens het laatste kwartaal 1949. Wie was 't weerom die droomde [Q-acpt nog van 't leven. En zoveel van, en die verwezenlijkt zag, het plannen moest hij nog verwezenlij- Fonds voor Weduwen en Wezen? Als vrienden, vrienden van de Hij was de man van de stoute ini- Bond, hem kwamen bezoeken gedu- tiatieveh. Wat zou de Bond geweest rende zijn ziekte, dan ging het over zijn zonder hem? Ik weet wel... Hij de Bond... dan vergat hij zijn ziekte, zocht medewerkers, hij kreeg- flinke zijn leven is geweest één daad. Hij, medewerkers, durvende medewerkers, de vader van twaalf kinderen was de maar hij was en bleef de bezieler, pionier van de Bond en is in volle De Bond was niet langer een Bond wapenrusting op het ereveld gevallen, van brave mensen, die 't land recht Groot werk van naastenliefde... de houden en niets durven vragen van Heer alleen kan hem naar behoren 't land. belonen. A Dankbare mensen zijn de leden van de Bond. Woensdag 12 October werd de lei- der van de Bond te Ingelmunster be was de ziel van die grote congressen, graven... een koninklijke begrafenis; van de grote feestvergaderingen. waar men te Ingelmunster zoiets duizenden aanwezig waren. beleefd Zou er één gemeente zijn in West- Eer* k°s vlaggen... meer dan vijf- Vlaanderen waar geen Bond van de vlaggen van de Bonden uit alle Kroostrijke Gezinnen bestaat? En 5?ek;en_. _van ..de .prov,inc,lf;:ï zou er één gemeente zijn waar hij Laten we zeer duidelijk spre ken. Wanneer Amerika het Mar- v- shaüplan in gang zette en later forest absóMe overtZigTng'l&t van weerskanten maken om des- wa.penn.uip oeioojae aan Europa, manoeuvre dat tegen Benelux noods te kunnen antwoorden in- dan was net met een soort nega- gericht wordt, tenslotte onze eigen dien de andere er mee begint, aedoel: het communisme tegen- i0eicomst en onze veiligheid in ge- maar vermoedelijk zal niemand 9aaJl> maar ook met een positief vaar brengt, zr mee beginnen, uit vrees juist doei: Europa zich te zien verent- edan 00£ een p0Sitieve voor de weerwraakmaatregelen. 9en om sterk, te staan, zowel eco- pUeht voor ons allen op dit ogen- Zolang Amerika alleen de womiscii ais miatair. blik met klem van de regering te atoombom bezat zag het er na- 4 een voorbeeld van die vei- eisen ^at men Benelux niet prijs- luurlijk geheel anders uit, want enigingswil werd de aangekondig- geve, maar dat er, integendeel, de ian durfde Rusland niet bouge- de Unie tussen Belgie, Nederland 'grootste spoed worde achter gezet en omdat het geen antwoord en Luxemburg aangezien. Dat was om e jjnje fe verwezenlijken, tiaar had op het atoomargument. v°or Amerika de toetssteen van jj ma„ wemeht menen dat het Nu wist men wel dat Rusland de nieuwe Europese jeugd en de interessanter zou zijn hier be- zensdaags het productie geheim levenswil van het oude avond- schouwingen en commentaar te van de A-bom zou ontdekken, leind. Omdat Benelux er was wijden aan de regeringscrisis in naar men rekende er vast op dat of liever aangeJcondiga was Frankrijk, de verkiezingen in Oos- iit niet vóór het einde van 1951 geloofden de States in onze vaste fenrijk of de vorming van een 'iet geval zou zijn. wil om al onze liliputstaatjes op oost-Duitse regering, maar dat is Vandaar heerste er in de Wes- doeken en samen te smelten allemaal van ondergeschikt be ierse wereld een vreemd gevoel tit een groter verband. lanq. Wanneer het essentiële op :an veiligheid. Men had de tijd Maar wat zien we nu? Naar- hst spel staat> dan moet de rest >oor een programma van econo- mate de tijd vordert wordt Bene- wjjyen. nische wederopleving en intus- lux blijkbaar ziek en er wordt Dat 'essentiële op dit ogenblik -en zou men ook wel gezapig aan zeef" veelbedekt en ook al 2-s onze wederbewaping en dat is ie wederbewapening van het enigszins in f openbaar gema- geconditioneerd door een brede Vesten voltrekken. noeuvreerd om Benelux te doen Amerikan.nse hulp of credietver- Het Marshallplan, voorzien tot mislukken. Zeer talrij.ee gioepen ipjiing die ov haar beurt aan een Juli 1952, zou de economische ge- zijn mistevreden en protesteren strenge voorwaarde onderworven 'ioTidvietTcijiff 6tl de unificatie van ^cc/en aie of die inaatvecjel, teQen j^. )p,yf,rov.wen en Tiet aeloof Europa bewerkt hebbende we- dit of dat accoord en wensen in Vfyn states in de levenswil van ierbeioapening van de U.S.A. zou de grond uit Benelux alleen voor- ovje avondland, inmiddels ook weer volledig in de delen te kunnen halen voor de Uet is dav. onze drivpend,e en vuntjes gezet geweest zijn, zodat z&cr onmiddellijke toekomst. Zo- d-ioinetende taak getv.inenis van In België hoort men nog weinig over televisie. Voor ons is het nog steeds toekomstmuziek. Andere landen, o.m. de U.S.A. en Engeland, zijn ter dezer evenwei ver gevorderd. Zo kon men laatst op het Century House te Londen een nieuw televisie-apparaat van Philips bewonderen, waar mede het ontvangen beeld op een doek van merkwaardige afmetingen kon geprojecteerd worden. Men ziet hier dit apparaat in werking. Hij was DE man van de Bond. De Bond moest leven en men moest dat zien. Hij was de grote organisator, hij het woord niet voerde? Was er één vlaggewijding denk baar zonder dat hij daarbij aanwe zig was en sprak? Het leven van de Bond was zijn leven. Het leven naar binnen.het zoeken die bogen wanneer de kist de kerk werd binnengedragen... Honderden bestuursleden die een laatste vrien- dengroet kwamen brengen. Vooraan staande mensen waren daar, parle mentsleden, burgemeesters, en een voudige werklieden. Een eindeloze stoet en in de kerk op bestuursvergaderingen van Natio- een eindeloze offergang naai Comité, van Provinciaal Comité, Dankbaar zijn de leden van de naar versteviging, naar uitbreiding, Bond... Meer dan een van die vaders naar invloed en gezag van de Bond. van, gezinnen pinkte tranen En nooit nam hij een blad voor de Te vroeg is die man ontval- mond. Botste het niet, dan kraakte lep. voor wie mets te veel, te hard het. Hij zei wat -anderen zeer be- 0 wa,s' wanne.er het ginS scheiden dierven denken. om Te vroeg is hij heen- Het leven naar buiten van de Bond Segaan, die de vriend was en zo was zijn leven. Hij wist maar al te dikwij-ls de^.. toevlucht was van de g-oed dat grote manifestaties, dat leTe.P van, de Bond. feestzittingen tekenen waren van de Zijn gedachtenis zal m ere worden macht van de Bond. Voor een groot gehouden in de duizenden grote ge- procent heeft de Bond zijn prestige zuanen, vo°r wler UT i iever e en invloed aan hem te danken. Niet en wroette tot het einde van zijn alleen in West-Vlaand eren, maar in 20 veidienstelijk leven heel het land en zelfs in 't buiten land. Veel te vroeg is hij de Bond ont- Sinds 1 Oct. jl. hebben de rode en Door het Munthof worden thans blauwe briefjes van 5 fr., de groene ook 3.563,000 muntstukken Van 100 van tien en de groene van fr. hun fr.; 6.738.000 van 50 fr. en 8.012.500 waarde verloren. Men kan ze nog in- van 20 fr., alle in zilver, alsook wisselen bij de Nationale Bank. 58.546.000 muntstukken van 5 fr. ter Op een dag heeft men derwijze 375 beschikking van de Nationale Bank milüoen ingetrokken. gesteid. Onderscheidelijk wegen de stuk- Volgens^ de laatste cijfers waren er j^en van 50 fr. en van 20 fr. 12,5 gr. -voor 9 millioen blauwe biljetten van en g gr> en bevatten voor 12,50 fr. en 5 fiin omloop en 10 millioen rode. voor 8 fr zuiver zilver H t blauwe biljet werd in 1919 voor Het muntstuk van 100 fr., dat 18 gr. het eerst uitgegeven; het rode be- weegt, heeft een innerlijke waarde van slond pas vijf jaar. js fr. Oppotten van deze munt is dus Van de groene biljetten waren er niet aan te nemen, voor 180 millioen frank in omloop; Thans worden eveneens nikkelen het werd na de Bevrijdinguitge- 5 fr.-stukken aangemunt, die zullen geven. gevolgd worden door nikkelen frank- Ilet groene biljet van 50 fr. dateert stukken en bronzen stukken van 10 van in 1909. Er waren er nog voor en 20 ct. Eerst wanneer deze stukken 2 milliard im omloop begin 1949. op de markt zullen gebracht worden, De vraag rijst nu of er ondertussen zal bevel gegeven worden alle stuk- genoeg pasmunt voorhanden is (50 ken van 5 ct. en van 25 ct., die thans frank wordt ook stilaan reeds als pas- nog in omloop zijn, in te trekken. De munt beschouwd!) om de ingetrok- zinken stukken zullen allemaal inge- ken biljetten te vervangen? trokken worden. Van de nieuwe biljetten van 50 fr. Binnen vijf jaar zullen dan al onze zijn er voor 't ogenblik voor 750 mil- muntstukken van aanschijn veren- Hij was, hij blijft de grote man van de Kroostrijke Gezinnen. Zijn voorbeeld moge bij anderen verwek ken het stoute woord en de gedurfde daad. gen lid van de Bond Het stoffelijk overschot van de achtbare afgestorvene werd om 9 u. naar de H. Germanazaal gebracht en opgebaard in een prachtige rouw kapel. Vanaf 9.15 u. kwamen de Vlaggen en de afgevaardigden uit alle hoeken van West-Vlaanderen toe. Te 9.30 uur werden de lijkreden uitgesproken in de H. Germanazaal. Brachten opvolgentlijk hun hulde aan de duurbare overledene en hun chris ten rouwbeklag aan c diepbeproefde Familie: Heer A. Decock, Provinciaal Be stuurslid, in naam van het Provin ciaal Bestuur; Volksvertgenwoordiger H. Leo Scheere, als Voorzitter van de Bond der Kroostrijke Gezinnen van België; een Afgevaardigde der Bank van Brussel, waarvan Heer Deprae tere Hoofdgevolmachtigde was; Heer Aimé Rosseel, Voorzitter van de Mid denstandsbond; Heer Kamiel Ver- hamme, Burgemeester van Ingelmun ster. Onder de verder aanwezige perso naliteiten bemerkten wij nog: Z. E. H. Kan. Mahieu, Vicaris-Generaal, ver tegenwoordiger van Z. Exc. Mgr La- miroy; Heren Senators Allewaert en D'Hondt; Heren ""olksvertegenwoor- digers De Taeye en Declerck; Heer Arrondissementscommissaris Devos en tal vooraanstaande personen. Gij allen die hem gekend en bemind hebt, gedenk kern in uwe gebeden. (Uit tijn rouwgedachteni*.) nelux toch aan tod te houden. ti.„„ onze medewerker in zijn «Financiële kingen te Pl aagWarschau, BU- Kroniek ook het Benelux-probleem aan- dapest, Sofia en Boekarest, en ook snijdt, zakelijk uiteenzet en de verschil- wel in alle communistische par- lende redenen aangeeft waarom Bene tijen over de wereld. En het be- I1IX lokaal gezien niet vordert. We menen dat dit van de lijn van Wester- te.cent daarenboven het verhezen Unck niet afwijkt en de conclusies niet Van een stuk wingewest en een belemmert die Westerlinck opwerpt om, militaire springplank naar het spijt alles, op internationaal plan Be- Westen. En het zou in de toe komst kunnen worden een solied bruggenhoofd van het Westen, in het 'Oosters blok gebeukt. Zoals urij verleden week hier schreven, zou Washington, in de veronderstelling dat Stalin Tito aanvalt, niet doelmatig kunnen reageren. Vermoedelijk zouden er wapens voor Tito worden aange voerd langs Italië en door de lucht van uit Duitsland, maar te langen laatste zou Tito het on derspit delven en zich opnieuw in de bergen van Servië moeten terugtrekken, voor een nieuwe guerilla. En dan? Zou Moskou blijven staan aan de grenzen van Yougo- Slavië of zou het dan niet den ken dat het ogenblik gekomen is om nog een sprongetje verder te doen, aangezien het nu toch su perieur is aan de Westerse we reld op gebied van bommen, tanks en kanonnen? Wie weet of ze dan niet, zoals Hitier destijds, in de zoete illusie zouden leven dat Amerika tot een compromis zou bereid zijn. O zeker, dit alles kunnen lucht spiegelingen zijn. maar met een dictatuur weet men nooit waar men aan toe is, en als het een communistische dictatuur geldt, dan hebben we in elk geval die zekerheid dat zij werkelijk de to tale wereldheerschappij nastre ven. Het kan dan ook niet overdre ven of gewaagd klinken die ver onderstellingen te maken. Zoals er geen voorzichtige houding ge noeg kan worden aangenomen. Op gevaar af, zoals Sint Jan destijds, de lezers te vervelen, moet ik dan nogmaals zeggen: wij kunnen niet rap genoeg en niet hard genoeg werken om ons mi litair apparaat in orde te bren gen en stevig uit te bouwen. Maar nu weet iedereen ook dat wij dat op onze eigen krachten niet kunnen. Daarom hebben wij trouwens het Vijflandenpact af gesloten. tussen de Beneluxstaten, Frankrijk en Engeland, en zijn dse levenswil at te lengen door de strelende en spoedige verwezen- ll-10-'49. V. WESTERLINCK. dan,' rond diezelfde periode, de wel aan Nederlandse als aan Bel remilitarisatie van West-Europa Qische zijde wordt men kortzich in razend tempo had kunnen tig en is men reeds bereid een Vz-ffczTzc? van Benelux doorgevoerd luorden. stoute droom op te offeren voor v Nu de Sovjets echter, twéé jaar een beetje ogenblikkelijk comfort vóór de voorziene datum, over en om enkele centen onmiddellij- atoombommen beschikken zijn al ke winst. die plannen grotendeels in de En het ergste van de zaak is war gestuurd. Ze bollen te kort. dat er zich blijkbaar niemand Die toestand zou natuurlijk rekenschap van geeft dat men weer kunnen overhoop gegooid intussen bezig is onze toekomst worden wanneer de Amerikanen sn onze veiligheid te verkwanse- hun andere experimenten met len. waterstof en zuurstofbommen tot Want inderdaad: indien Bene- goede resultaten zouden leiden. lux schipbreuk moest lijden Voorlopig is de toestand op dit wat in stilte reeds door zeer ve- ogenblik echter zo dat Rusland wordt gewenst, dan zal het weer boven ligt. Inderdaad, nu oude, domme systeem, van over de atoombom haar practische outillering in beide landen wor- waarde verloren heeft, zijn het élen voortgezet, een nog dwazere weer de andere, de gewone wa- economische oorlog worden ver pens, aie van tel zijn. alsmede de der gevoerd en een waanzinnige gedrilde en beschikbare legers, versnippering worden bestendigd. En daar heeft Rusland ongeiwij- Op die manier gaat onze econo- feld nog een grote voorsprong en zonder de minste twijfel ten zijn ze bekwaam op 48 uren naar gronde. de Kanaalkust te wandelen.: Maar er is veel meer: moest De grote vraag is dan ook: zul- Benelux schipbreuk lijden, dan len zij het doen. kan dit zeer ver strekkende gevol gen hebben voor onze veiligheid EEN AANLEIDING en ons bestaan, omdat de U.S.A. LIGT VOOR 'T GRIJPEN dan volledig terecht het be- r wijs zou vinden dat er met onze Lang zouden ze ook niet moe- westerse landen niet kan opge- ten zoeken om een aanleiding te schoten worden en dat wij zelf, vinden. Daar is toch Tito die ab- moedwilligde weg naar de ver- soluut moet worden uit de weg nietigina van onze beschaving en geruimd en die operatie is haast onze cultuur hebben gekozen, niet meer mogelijk zonder oorlog. jn dje om.standinhed.en zou het Geen oorlog met Tito betekent ons dan absoluut niet moeten trouwens een ontzaglijk verlies verwonderen dat de strekking die aan prestige bij de andere satel- lieten en het ontstaan van ge vaarlijke nationalistischestrek- (1) N- dRHet ioevai wil dat DE WERKLOOSHEID Gedurende de maand Augustus 1949 bedroeg het totaal aantal volle dig werklozen 154.011 (112.534 man nen en 41.477 vrouwen), dit is 3,1 t. h. minder dan in Juli. Gedurende dezelfde periode waren er 60.672 gedeeltelijke of toevallig werklozen (44.210 mannen en 16.462 vrouwen), dit is 1,4 t. h. minder dan de vorige maand. Het totaal voor de maand Augustus bedroeg 214.683 (156.744 mannen en 57.939 vrouwen). Een zeer belangrijk feit inzake de werkloosheid is dat 80 ten honderd der werklozen woonachtig zijn in het Vlaamse landsgedeelte, tegen slechts 20 t. h. in Wallonië. De Provincie Antwerpen telt het grootste aantal werklozen: 55.677. TER OPSLORPING VAN DE WERKLOOSHEID Een afvaardiging van het A.V.W. heeft stappen aangewend bij de Hr Minister van Arbeid en Sociale Voor zorg opdat dringende maatregelen zouden genomen worden ter opslor ping van de werkloosheid, o.m. door grote werken aan waterwegen en dies meer. (Zie vervolg 2" blad). Onze fotograaf op dienstronde legde dit niet alledaags zicht vast op de gevoelige plaat. Men ziet zeer duidelijk de bouwwerken van de nieuwe stenen Ieperbrug, over het kanaal Veurne-Duinkerke, te Veurne. Tevens merkt men zeer duidelijk met welke zware stutten Het Visschershof dat zwaar beschadigd werd toen de brug opgeblazen werd binst de oor log hier moet geschraagd worden. Mogen deze werken maar snel vor deren. opdat eerstdaags het verkeer over deze brug weer kan geschieden. De neringdoeners van de afgesloten Zuidstraat zullen dit ook wel verlangen. Een Amerikaans tijdschrift Intel ligence Digestwijdt in een zijner jongste afleveringen een artikel aan onze Koningskwestie. Vooraf weze ge zegd dat het tijdschrift geen enkele politieke strekking heeft en als enig doel beoogt exclusieve reportages te bezorgen. Uit dit artikel, dat niet van be lang ontbloot is, lichten we een paar passages die we menen niet aan onze lezers te mogen onthouden. «De Belgische Koningskwestie, al dus voornoemd tijdschrift, zal van nu tot Kerstmis een acute vorm aannemen. België heeft dringend 'n sterk en bekwaam Koning no dig. Niettegenstaande zijn grote voorspoed sinds de oorlog is 't land verwikkeld in groeiende economi sche moeilijkheden. Het is onbe twistbaar dat, indien Koning Leo pold III de steun had van een groot gedeelte van de Belgische bevolking. Hij de beste man zou zijn om het land te leiden door de moeilijke jaren van 1950 tot 1960. »Als Prins, heeft Leopold III steeds zijn plicht gedaan en was graag gezien. Hij is moedig, bekwaam..., vertoont een neiging tot schuchter heid, is langzaam om een beslissing te nemen, maar geeft daarna blijk van een ijzersterke beslistheid om zijn verantwoordelijkheid te nemen. Hij heeft een uitstekend inzicht in internationale vraagstukken. In te genstrijd met vele hoge personen, is Hij een zeer goed luisteraar en luistert meer dan hij spreekt. Het artikel onderzoekt dan de toe stand in de Meidagen van 1940. Het haalt de getuigenissen aan van Reynaud, Churchill, Weygand, Lord Keyes en anderen en weerlegt de beschuldigingen die aan het adres van de Koning werden uitgebracht. Het besluit van dit hoofdartikel is het tegenovergestelde van wat door de belagers van de Koning zo graag wordt beweerd: Het is niet waar dat de geal lieerden niet door de Koning wer den verwittigd. Het zou juister zijn te zeggen dat de Britse evacuatie werd ontworpen, ZONDER DAT DE KONING ERVAN VERWITTIGD WERD. De Intelligence Digest komt ver volgens tot de vraag of Koning Leo pold III zijn grondwettelijke plicht heeft vervuld door in het land te blij ven. Het tijdschrift verwijst hier naar een verklaring van George VI die zegde dat hij Engeland in geval van een Duitse overrompeling niet zou verlaten. Hij trekt de aandacht op het feit dat Koningin Wilhelmina dei- Nederlanden eigenlijk tegen haar wil in naar Groot-Brittannië werd over gebracht en onderlijnt dat Koning Frederik van Denemarken nooit door zijn onderdanen werd gekritikeerd omdat hij in de moeilijke bezettings jaren midden zijn volk wilde blijven. Het artikel handelt verder over het huweliik van de Koning. De Koning, krijgsgevangene van de Duitsers, aldus het blad, was niet opgesloten in een kamp in een vreemd land. Hij deed, wat ieder van zijn onderdanen in dezelfde omstandigheden kon doen: in het huwelijk treden... En Intelligence Digest verklaart zich ten zeerste verwonderd dat het juist de socialisten zijn die het de Koning kwalijk nemen dat Hij met geen vrouw van koninklijke bloed is getrouwd! «Intelligence. Digest» onderzoekt ten slotte de gebeurtenissen die zich in 1945 te Sankt Wolfgang afspeel den. Dikwijls heeft men zich reeds af gevraagd hoe het komt dat de Koning in 1945 na zijn bevrijding niet on middellijk naar het land is terugge keerd, zij het dan ook dat Hij in die periode vrij ernstig ziek was. Dik wijls is reeds vooruitgezet dat de Amerikaanse bevrijders deze te rugkeer zouden belet hebben en dat de Frans-Belgische grens extra be waakt werd om elke ontvluchting te voorkomen. Intelligence Digest treedt de stelling van een Ameri kaanse tussenkomst bij en maakt zelfs gewag van een eigenhandig te legram van oppergeneraal Eisenho wer. Zeer weinig mensen, zo schrijft Intelligence Digestkennen de feiten. De Koning en zijn Familie werden met hoffelijkheid behan deld door de Amerikaanse generaal en de strijdmachten die hem be vrijdden. MAAR OP EEN PER SOONLIJK, TELEGRAFISCH BE VEL VAN GENERA AI. EISENHO WER, WERDEN ZIJ PRACTISCH ALS KRIJGSGEVANGENEN BE HANDELD. ZIJ WERDEN GE CONSIGNEERD EN ZAGEN ZICH BEPERKT IN HUN VRIJHEID VAN BEWEGING, MET VERBOD NAAR BELGIE TERUG TE KE REN. HET TELEGRAM, WAAR DOOR DEZE DETENTIE BEVO LEN WERD IS DOOR EEN WAAR NEMER GEZIEN GEWORDEN. Ge neraal Eisenhower handelde natuur lijk op instructies van zijn politieke chefs die door bemiddeling van buitenlanders gebruik maakten van de politieke macht die ze bezaten om tussen te komen in Belgi sche binnenlandse aangelegenhe den. Tot zover Intelligence Digest Over het bezoek van de Prins-Regent, Van Acker en andere politieke per sonaliteiten, maakt Intelligence Di gest geen gewag en in zover is de versie van het Amerikaans tijdschrift onvolledig. Daarvan afgezien evenwel stelt zich de vraag of deze stelling van een Amerikaanse tussenkomst juist is. Tot nog toe werd deze be wering die alom verspreid is nog nooit officieel gelogenstraft. En mocht ze juist zijn, op wiens bevel heeft Eisenhower dan gehandeld? Op bevel van zekere Belgische politieke leiders of op bevel van Washington, Londen of Parijs? Het Amerikaans tijdschrift spreekt van een waarne mer, die het telegram van Eisenho wer gezien heeft; wie is die waar nemer? Meent de regering niet dat 't tijd wordt door middel van haar diplomatieke vertegenwoordigers deze zaak in 't reine te trekken. De Bel gische publieke opinie heeft het recht te weten wat er in 1945 te Sankt Wolfgang gebeurd is. De ont sluiering van dit geheim is van groot belang voor de oplossing van de Ko ningskwestie. SENAATSCOMMISSIES KEUREN ONTWERP OP VOLKSRAADPLEGING GOED TELLING PER ARRONDISSEMENT Op het secretariaat van de C.V.P. te Brussel kwamen enkele dagen ge leden de C.V.P.-Ministers en ver scheidene mandatarissen bijeen om o.m. een onderzoek te wijden aan de Koningskwestie. Uit de gevoerde be sprekingen bleek dat de kansen op een volksraadpleging stegen en dat verder de C.V.P. het hield bij de volksraadpleging. Zijnerzijds kwam ook het Socialis tisch Partijbureau bijeen en besloot zich met alle krachten te verzetten tegen een volksraadpleging. Op Dinsdag jl. kwamen andermaal de Senaatscommissies van Binnen landse Zaken en Justitie bijeen om gezamenlijk verder het voorstel van de C.V.P.-Senator Struye te onder zoeken. Inzake de opneming der stemmen bleek dat de Regering deze bepaling zou overlaten aan het Par lement. Alsdan werd besloten dat de ze opneming zou gebeuren per arron dissement, in de hoofdplaatsen ervan. Er waren geen stemmen tegen. Na de goedkeuring van alle artikels moest nog over het ontwerp in zijn geheel gestemd worden. De Liberalen, die hun houding' nog niet hadden be paald, vroegen om verdaging. De C.V.P.-leden drongen evenwel aan op onmiddellijke stemming welke voor de volksraadpleging 23 stemmen voor gaf, tegen 13 (Socialisten) en 5 ont houdingen (Liberalen). EERSTE-MINISTER EYSKENS NAAR PREGNY Volgens berichten uit Brussel zal de Hr Eyskens, die Donderdagmorgen naar Luxemburg is vertrokken om deel te nemen aan de Benelux-Con- ferentie, nog deze week of onmiddel lijk na voormelde Conferentie, zich naar Prégny begeven om er de Ko ning te ontmoeten. Op een C.V.P.-vergadering te Leu ven had Maandag jl. Hr Eyskens nog verklaard te hopen eerstdaags een oplossing voor tie Koningskwestie te kunnen vinden. HR PIRENNE ONTVANGT LIBERALE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Dhr Henri Pirenne, secretaris de» Konings, heeft Dinsdag met de libe rale volksvertegenwoordigers, de hh. j Lahaye en Dewilde, en ere-generaal.' Boels, de politieke toestand aan d# vooravond van de hervatting van dè werkzaamheden van het parlement besproken. Het onderhoud duurd» een uur.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1