öo Regeringscrisis in Frankrijk De oorlog in China Na de oprichting van de Oost-Duitse Republiek De Burgeroorlog in Griekenland OverRinchard'sen andere Wauthiers Essi Standard (Belgium) huldigt haar Jubilarissen De verklaring van Koning Leopold mSLDGEBEURTENISSEN a GROTEMANNEN MET KLEINE KANTEN DE REGERING LEGT VOOR DE KAMER VERKLARING AF INZAKE DE DEVALUATIE JAMMERLIJKE VERDRINKINGMEENEN HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 22 Okt. 1949. Bh. S. Hr Mach moest het opgeven. Hr René Mayer zal het wagen. H~ Jules Moch, die door de Presi- Moeh, maar hun opzet mislukte, der.der Franse Republiek belast was Hr Moch was evenwel nog niet me. de taak een poging in te zetten aan het einde van zijn moeilijkheden, cm een nieuwe regering te vormen, De honger naar Ministerportefeuilles tns het bijltje erbij neerleggen. was zeer groot en allen kon hij geen Y-"reeret kreeg hij het zwaar te voldoening geven. Zekere partijen Pe- .]-•n in de Nationale Vergade- weigerden bepaalde portefeuilles, als int ore er de investituur te krijgen. Financies en Economische Zaken Hijmoest hiervoor 310 stemmen heb- waar ts nemen, electoraal beschouwd •en. daarbij nog in acht genomen waren die te gevaarlijk. De M.R.P. ai een lid van de Assemblée ontslag verklaarde zich tenslotte bereid bet- a:l genomen, zoniet ware het getal de departementen te willen beheren 311 geweest. op'voorwaarde dat ook het Ministe- Tijdens de telling der stemmen rie van Voorlichting hen werd toe kwam het tot ernstige incidenten en vertrouwd, departement door de Ra- betwistingen. Het in aanmerking ns- dikalen opgeëist. De M.R.P, kreeg dit toen van de stemmen der afwezigen departement niet en wilde dan ook was tevens een grote moeilijkheid, Financies niet meer. Hr Jules Moch I daa" vóór- en tegenstanders in het moest dan noodgedwongen President bezit bleken te zijn van telegrammen Auriol gaan melden dat hij mislukt welke elkaar tegenstrijdig waren en was. Ingezonden door de betrokkenen. President Auriol ontving vervolgens Hr Moch kreeg tenslotte zijn 311 de Hr Schumann, welke voor de op- ttemmen maar heel nipt. Da zitting dracht bedankte. Hr Francois de werd besloten onder het grootste ru- Menthon, voorzitter van de parle- moer en Voorzitter Herriot moest mentaire M.R.P-fractie, meende ook zelfs tegep. de Communisten be- niet ta kunnen aanvaarden, evenmin schermd worden. as de Hr Queuille. Tenslotte aan- De Communistische Vakbond had vaardde de Hr René Mayer, Radl- tevens gepoogd om een staking van kaal-Socialist, oni een poging in te korte duur te doen doorgaan, als oro- stellen om de regeringscrisis op te test tegen-investituur van H" Jules lossen. Communisten bezetten Kanton en bereiken de grens van Hong-Kong. Londen zou Communistische Regering De Jure erkennen. T? Kanton sloot de plaatselijke meerdere gemeenten. Aan de over- nationalistische overheid een vre- zijde hadden de 40.000 man der Brit- desovereenkomst met de Comrnu- se bezetting zich in hun gevechtsstel- nisten en Zondag rukten de troepen lingen genesteld om aan elke moge van Ma-o-Tse-Toeng zegevierend de lijke aanval desnoods het hoofd te straten van de grote Chinese stad kunnen bieden. Grensincidenten binnen. werden totnogtoe evenwel niet ge- Vooraf waren er plunderingen ge- meld, zodat men hoopt dat het er beurd. maar eens de troepen binnen rustig blijven zal. ds stad werd de orde spoedig hersteld. Naar verluidt zou Londen ander- Een troependefilee werd gehouden en zijds geneigd zijn de Regering van de handelaars werden vanwege de Mao-Tse-Toeng de jure te erken- coinmimistische overheid bevolen nen. Indië erkende reeds de Chinese hun zaken te heropenen, wat dan Communistische Regering de facto ook gebeurde, zodat de stad spoedig In het Nationalistisch kamp, wei- haar gewoon uitzicht kreeg. ker hoofdzetel naar Tchoeng-King Andere Chinese communistische werd verplaatst, heerst intussen vol- trcepen rukten op tot aan de gren- op onenigheid. zen van de Britse Kroonkolonie Drie vierden van China Is thans Hong-Kong, waar zij op Chinees onder controle van Mao-Tse-Toeng. grondgebied hün vaandel hesen in Naar een Vredesverdrag tussen de Oost-Duitse Regering en de Sovjet-Unie. Na de oprichting van de nieuwe binnen de drie maanden een vredes- Oost-Duiise Republiek heeft Maar- verdrag zou worden gesloten tussen schalk Stalin een boodschap gezon- Moskou en de nieuwe Duitse Volks den aan Wilhelm Pieck, de Voor- republiek, en dat daarna de Sovjet- zitier van de Oost-Duitse Republiek, troepen wel Duitsland zouden kunnen om hem en het Duitse Volk geluk te ontruimen. Een vriendschapspact wensen over de totstandkoming van werd eveneens in het vooruitzicht ge- de Duitse Demokratische Republiek, steld. Een gelijkaardige boodschap werd Intussen benoemde Moskou reeds gezonden aan Eerste-Minister Grote- een Ambassadeur -bij de Oost-Duitse wohl. Republiek te Berlijn. Praag erkende In zijn boodschap verklaarde de eveneens reeds de Oost-Duitse Repu- Sovjet-diotator dat een demokratisch bliek. Duitsland en het bestaan van een Sovjet-Unie de mogelijkheid van DE DUITSE JEUGD IN DE OOST- nieuwe oorlogen in Europa uitsluit en ZONE WORDT GELEERD DAT de verknechting van de Europese CHRISTUS NOOIT BESTOND landen door de wereldim.perialisten onmogelijk maakt. Stalin wees er De raad der evangelische kerk ln verder op cat Rusland en Duitsland de Russische, zone heeft een resolutie de grootste.- offers hadden gebracht goedgekeurd, waarbij geprotesteerd in de laatste oorlog en samen over wordt tegen het gebruik ln de scho- het grootste potentieel beschikken len van een geschiedenisboek, waarin om alle grote acties van wereldbelang het bestaan van Christus wordt ont- uit ie voeren, en dat, zo belde volken kend. vastberaden strijden voor de vrede, Polen, Tchecko-Slowakije, Bulga- deze in Europa als verzekerd mag be- rlje en Hongarije hebben thans even- schouwd worden. eens een diplomatieke vertegenwoor- Anöerzijds werd voorgehouden dat diger naar Oost-Berlijn gestuurd. De Rebellen staken voorlopig de strijd. Zullen zij worden ingezet tegen Tito? De voorlopige Griekse RegeringTe Athene, in de middens van de heeft een proclamatie uitgevaardigd Griekse Regering, werd evenwel wei- iv arin verklaard wordt dat het nig belang gehecht aan deze procla- Griekse guerilla-leger voorlopig de maitie. k-ijïsvêrrichtingen zal staken om Van op Albanees grondgebied zou (ie totale ondergang van Grieken- intussen reeds door Griekse partisa- land te vermijden In de proclamatie nen toch zijn gevuurd geworden op wordt eraan toegevoegd dat thans in Griekse legereenheden, de schoot van de U.N.O., met de hulp Volgens meerdere kringen, o.m. van de Sovjet-Unie, een vredelieven- volgens de Amerikaanse radiocom- I de oplossing van het Grieks probleem mentator Drew Pearson, zouden de [Wcrdt nagestreefd. nog overblijvende Griekse partisanen In de proclamatie wordt evenwel nog een 20.000 In aantal weldra verder beklemtoond dat dit niet zeg- kunnen worden ingezet van uit Al gen wil dat de voorlopige Griekse banië en Bulgarije, in een guerilla - Regering afziet van de strijd voor oorlog tegen de legereenheden van haar zogezegde rechten. Maarschalk Tito in Yougo-Slavië. HONGARIJE lvAlK EN TWEE ANDERE VSDEVKROORDEKLDEN OPGEKNOOPT Hpf Hongaarse Hof van Cassatie hekelde hij Mgr Beran die volgens de Minister de rol van martelaar spelen wil en de belangen van zijn land ondergeschikt maakt aan deze van het Vatikaan. In het stadje Bruntal werd door De bommeltreln van 17.44 tl. heeft rupitiezaken van onze Zuiderburen, Ook zal wel de dag eens komen ons in Adinkerke opgepikt en over of voor de best geënsceneerde Ame- dat Rinchard en cpnsoorten voor een Veurne gaat het naar Gent. rikaanse gangsterstreek. assisenhof zullen verschijnen en dan Mensen die gans den dag gewelkt En dat is weer het droevige van zal mogelijks het aantal beschuldig- hebben bepraten de laatste gebeur- het geval da/t heel die wansmakelijke den dat der gezwoornen overtreffen, tenissen en de voetbaluitslagen wor- enscenering gebeurde op het toneel want de zaak rolt en groeit aan als den nog eens over Óen kam genomen, van de weerstand, eerst weerstanders een sneeuwbal. En dan hopen we dat Leo zit recht over mij, heeft me zijn tegen vermeende zwarten (het ge- eens niet zal gegoocheld worden met t aba kaak al eens overgereikt en wij wal Tavernier), en dan weerstanders de woorden executie of terechtstel- dampen beide dat het een aard heeft, tegen weerstanders (De Berghe im- ling, maar dat een moord als moord Onze gedachten gaan met de rook- mers was een weerstander en viel op zal gebrandmerkt worden, wolkjes omhoog en we turen zwij- aanstoken van Rinohard onder de We hopen dan ook dat er dan een gènd naar 't landschap waar de kogels van Wauthier en Vienne, ook scherpa lijn getrokken zal worden avond zo stilaan zijn rust over heen weerstanders.) De wolven verslinden tussen een weerstander-soldaat en spreidt. Leo reikt me zijn dagblad elkander. een weerstander-moordenaar welke -waar een schreeuwende titel over de De student Balligand wordt aan- laatste categorie ons Inziens nog al- Rinchard vier kolommen in beslag gehouden; jeugdig maar vooraan- tijd valt onder de bepalingen van het neemt. staand weerstander. Blij-kba-ar is deze strafwetboek en de daar vermelde Volgt ge die zaak? rechtzinnig en ziet hij in door welke straffen. Bah ja, 't is 't beroep hé! afschuwelijke handen hij misbruikt En wanneer we toch wensen for- Interessant? vraagt hij. werd. Zijn vlotte bekentenissen bren- muieren dien ons moeten terug bren- Och man, 'n vuil boeltje. gen heel wat klaarte in de zaak, gen op de baan der objectieve recht- A propos, zegt hij, ge hebt de hij bekent medeplichtigheid aan de spraak, dan hopen we ook op een zaak Bertha Declerck gevolgd, meen moord op Van de Borre en tegen- dergelijk proces het Openbaar Mi- ik, welk is uw gedacht? woordig geweest te zijn bij het neer- nisterie bezet te zien door een ma le Heb mijn vriend dan eens aan- sc.hiëten van Tavernier. Balliigand gistraat die bij geen enkel advokaat gekeken en in plaats van een recht- duidt de plaats aan waar hij zijn der verdediging moet onderdoen, streeks antwoord een vraag gesteld; wapens, een geweer en een handmi- Want wanneer in een zogenaamd Waar is uw kenteken van weer- trailleur, ln het water wierp, een dui- «weerstandproces» het Openbaar Mi- stander, Leo? Gs waart toch een van ker haalt daar inderdaad de twee nisterie voor den dag komt met een de weerstanders van 't eerste uur bewijsstukken boven. Wauthier volgt mat en waterig requisitorium waarin en ge hebt de goede zaak toch uit- ook de weg der bekentenissen, snikt de verdiensten van den beschuldigde nemende diensten bewezen! en weent erbij en verklaart zelfs op- als weerstander en zijn nadien be- Och man, dat kenteken ligt dracht gekregen te hebben van Rin- komen ridderorden en decoraties de thuis, want Ti mens zou algauw be- ohard om zijn eigen advokaat neer enige oratorische hoogtepunten vor- schaamd zijn om met die titels voor te kogelen omdat hij te veel wist! men, dan geeft dit alles op de Jury- den dag te komen. leden zo wat een flauwe Indruk, te En dan hebben we samen als in VOORAANSTAANDE SOCIALISTEN meer als de verdediging bestaat uit een film de zaak Bertha Declerck INT D-E KNEL gewiekste advokaten die de Jury hernomen en een brug gespannen Rinohard scheen het blijkbaar goed boelen met hun redenaarstalent. De .naar de zaak Rinchard met tussenin te stellen met bepaalde socialistische Staat Is toch nog wel rijk genoeg, al die andere gevallen van moord voormannen. om zich een goeie advokaat te per- of executie en "k heb toen begrepen Zoals reeds vroeger gemeld werd mijteren? dat mijn vriend, die zijn land nobel oud-burgemeester Hans, uit Eigen- Vijf jaren zijn achter den rug se- gedlenid iheeft met de wapens in de brakel, ln de zaak betrokken, en komt dert de bevrijding. Mochten de men- vuiS't, liefst zou verschoond blijven er een vergunning-zwendel voor auto's sen nu toch eindelijk eens de waar van bepaald gezelschap dat zich cok bij de zaak te pas. de van een mensenleven leren schal den weerstandersnaam toeeigende, om Maar wat ons wel het meeste treft ten en terugkeren tot de gezonde eigen zaakjes op te knappen. is dat een vooraanstaand socialist, vormen van zedelijkheid en wette- De Idealisten die streden en vie- dhr Rook, het nodiig oordeelt een lijfcheld. len ln de illegaliteit, we denken hier persconferentie te beleggen waarop GEMO. ■aan een Jan Daelemans, we zien vóór aan de heren van de pers diets wordt ons een Pater Raskin en een Bur- vemaakt zo een beetje en sourdine.» Sedert het artikel omtrent de zaak gemeester Callewaert, die ldealister, over die zaken te schrijven. Inder- ur Rinchard neergepend werd heb- hadden een te schoon wapenschild daad 't is niet nodig de dingen erger j,en nog enkele nieuwe feiten, dan dat men zou mogen toelaten dat te maken dan ze zijn, maar me dunkt <jje er mede verband houden, zich door een spijtige toegevendheid de dat die vaderlijke vermaning van dhr voorgedaan. Thans wordt ook' ver- eerste de beste moordenaar zijn vul- Roek beter aan Le Peupleen an- moecj dat dé bende Rinchard de hand giaire misdaden mag dekken met dere Volksgazetten gegeven ware toen zou hebben in de moord bedreven het blazoen van den weerstand. Deze deze naar de lasterlijke aantijgingen destijds te Eigenbrakel op de onder- idealen waren zuiver en wanneer van een Hans snakten om onze Ko- zoeksrechter Lacroix uit Bergen die krijgsraden en assisenhoven een ning te bezwadderen. op een morgen dood aangetroffen moordenaar, aanstoker of dader, vrij T T?_ rppvruT werd in zijn auto staande langs een laten uitgaan omdat de mantel van DE HOUDING VAN IIET GERECHT esnzame weg. De onderzoeksrechter de weerstand er willens nillens en Het onderzoek ln de zaak Rinchard was daags voordien naar Eigenbra- tegen alle getuigenissen in er over wordt op een voorbeeldige wijze ge- kei gegaan om een onderzoek in te heen gespreid wordt, dan kunnen we leid door dhr Nijssens. Taal en on- stellen omtrent Dr Rinchard. dit alleen een spijtige vergissing noe- verdroten werkt hij om het net te Nu komt ook nog Etienne Carlot, men. ontwarren. Maar wat ons vreemd echtgenoot van Lucienne Burion, ge- Bertha Declerck, een barmeid, werd voorkomt is wel het feit dat de meenteraadslid van La Louvière, te neergeschoten. Dhondt gaf het bevel Raadkamer van de Rechtbank te zijn aangehouden. Twee anderen, in naam van de weerstand, volgens Nijvel meent steeds opnieuw de in- Hazard en Delval daarentegen wer- zijn verklaring, de getuigen beweren vrijheidstelling van bepaalde perso- den in vrijheid gesteld, maar oud van niet, Maertens voert het bevel nen te moeten betrachten. Gelukkig Burgemeester Hans bleef in de doos. uit en beide mogen vrij uitgaan. In tekent de Prokureur telkens beroep Wauthier bekende thans ook bom- ons verslag over deze zaak dat ob- aan en worden de aanhoudingen aanslagen te hebben gepleegd, o.m. Jectief de debatten weergaf, kwam doorgaans bekrachtigd. tegen de Familie Allarsd en Baron dit zeer klaar op het voorplan. We moeten willens nillens veron- Snoy, de grote Koningsgezinde. En dan vragen we ons af, wanneer derstellen dat in soiflmige richter- Op 4 Oktober 1944 werd ook zekere het hier een executie betrof, dus een lijke kringen de macht van politieke Brognier, lid van de Staatsveiligheid weerstandszaak, zoals de uitspraak organisaties en pseudo-weerstands- te Bergen, doodgeschoten door twee ons deed vermoeden, waarom de mannen zo ver is doorgedrongen dat leden van het O.F. Ook Brognier oversten uit de weerstand dit niet zij aan sommige gerechtszaken era was naar La Louvière gegaan om een verklaren ter zitting, zij beloofden bepaalde wending geeft die het on- onderzoek in te stellen over de moord immers ondier eed te spreken zon- bevoorordeeld karakter der gerecht- op de Hr De Berghe. der haat en zonder vrees, de waar- terlij-ke onderzoeken en der recht- Te Seneffe nu komt te worden in- heid te zeggen, niets dan de waar- spraak zelf in gevaar brengt. Er gebroken in het Gemeentehuis waar heldWe moeten dus wel aanne- zijn reeds te veel mensen ln ons land 4.000 fr. werd gestolen maar het men dat het geen weerstandszaak die denken dat ze boven de recht- hoofddoel zou zijn geweest dokumen- was. spraak staan en die de pretentie ten te stelen uit het bureau van de Generaal Eisenhouwer heeft kort hebben alles en iedereen naar hun vrederechter Brasseur, schoonzoon na de landing in Normandie eens pijpen te doen dansen. Intrigues en van Hr De Berghe. Hieruit werd af- verklaard dat de strijders uit de uitfcoperij hebben er altijd bestaan, geleid dat nog niet alle leden van de illegaliteit soldaten waren. Welnu, dat is menselijk, maai- wanneer dit bende Rinchard zijn ingerekend, waar bleef de soldatentucht in de zodanige vormen aanneemt dat een Dinsdag jl. werd overgegaan tot weerstand als iedereen er zijn goes- partij of groepering zich daarop toe- twee nieuwe aanhoudingen, namelijk ting deed en kon moorden naar be- legt om de baas te spelen over de van Emile Laurent die de wacht lieven? goê gemeente, met miskenning van hield toen Hr De Berghe vermoord Wanneer een soldaat uit een re- wetten en rechten, dan wordt het werd alsmede Kraus welke hem de gèlmafig leger tuchteloos 'een moord tijd dat de verantwoordelijke instan- opdracht gaf. Beide konden later begaat dan valt de straf doorgaans ties kordaat halt roepen om orde en evenwel terug naar huis gaan. De zeer zwaar uit, zwaarder dan voor wettelijkheid te bewaren. Dat is be- Rijkswachtcommandant Boudart die een burger; waarom mogen de sol- slist beter werk dan persconferenties tijdens de oorlog te Nijvel in dienst daten-weerstanders, effectieve solda- waar de journalisten den dompel' of was, werd door de Onderzoeksrechter ten volgens Eisenhouwer, dan straffe- de neus gezet worden! onderhoord. loos uitgaan na een bedreven mis- daad? Daèx ligt de ooi-zaak van de ont waarding van het begrip: weerstand; de publieke opinie mengt gemakke lijk koren en kaf omdat de hogere instanties door hun toegevelijkheid die vermenging in de hand werken. Generaal plan uit: Weygand i VERVOLG Het plan Weygand. stippelde zijn ze overdag onder de het Duitse luchtwa- DE ZAAK RINCHARD Iedere dag die komt brengt aan hit publiek nieuwe onthullingen in de zaak Rinohard. De lijst der mis daden groeit als het tijd van de zee. De aanhoudingen houden gelijken tred met het aantal misdaden en moordaanslagen die aan 't licht ko men, en iedere aanhouding brengt een lid van de weerstand voor het voetlicht. Politieke personen worden aangehouden en verwikkeld in de zaak, autosehandalen met aankocp- verg-unningen aan den lopenden band komen aan het licht, ministeriële diensten geraken in het gedrang en ons land Is zijn zoveelste schandaal rijker geworden. We moeten niet meer onderdoen voor de sterkste cor- clat het nroces tegen Rajk en mede- de rechtbank de Pauselijke Encycliek beschuldigen in beroep heeft herzien, Quadragesimo Anno veroordeeld bevestigde eenvoudig weg de door de en mocht deze in een uitgegeven Vollisrechtbank uitgesproken von- boekvorm niet verspreid worden, nlven. Intussen blijven alle Bisschoppen rechten van de mens, ter uitspraak R.ajk. Szonyi en Szalal dienden een van dichtbij bewaakt. Regeringscom- voor te leggen aan het Internationaal verzoek om genade in dat evenwel missarissen werden hen opgedrongen Hof van Justitie. Werd verworpen en Zaterdag werden en gedragen er zich als heersers die Tijdens een persconferentie heeft al> drie opgehangen. instructies aan priesters zenden, met de Hr Visjinski verklaard dat Rus- Gmf Michael Karolyl, voormalige briefhoofd en stempel van de Bis- land niet wil dat Yougo-Slavië in de President der Hongaarse Republiek schop. Men wil de clerus verplichten Veiligheidsraad de plaats van Tche- en gewezen Hongaarse Gezant te Pa- hun sermoenen aan censuur te on- cko-Slowakije inneemt, dat de Sov- ri;s heeft tegen deze terechtstsllin- derwerpen. In de seminaries worden Jets sedert 1947 de atoomwapens be- gen protest aangetekend van uit zijn door communistische functionnaris- zitten, en geen haast te hebben met verblijfnlaats in zijn toevluchtsoord sen cursussen gegeven over sociale de oplossing van het Chinese vraag- ir. het Westen, waarin hij orm. Rakosi wetenschappen. stuk. beschuldigt aan een gevluchte Hon- Mgr Svec, domheer van de oude gaarse volksvertegenwoordiger een Sint-Vituskathedraai te Praag, een paspoort te hebben afgeleverd, afle- vriend van Mgr Beran, die samen Vering waarvoo" Rajlc o.m. verant- met deze in een Duits concentratie BULGARIJE Woordelijk gestald werd. kamp werd geïnterneerd, werd thans eveneens aangehouden. Naar ver luidt zouden reeds 300 priesters van 'het aartsbisdom zijn aangehouden en r'Js zou de Bulgaarse Stafchef als- In arbeidskampen opgesloten. INDONESIË TOESTAND KRITIEK OP OOST-JAVA WEST-DUITSLAND EERLIJN OPGENOMEN IN RAAD DER LANDER Bij beslissing van de Hoge Geal lieerde Commissarissen werd West- Berlijn opgenomen als 12» land in de Raad der Ldnder van West-Duits- land, maar nog niet bij de Bun destag. VRIJE INVOER strijd op volle geweld te doen her De West-Duitse Regering heeft de oplaaien, beslissing genomen goederen uit de op de Ronde Tafelconferentie ta afarshall-landen vrij te laten invoe- Den Haag hebben de Nederlandera ren. Enkele beperkingen blijven even- aan de Indonesische onderhandelaars Wel gelden voor België en Zwitser- doen opmerken dat de aanvallen in land. LEGERLEIDING ACHTER SLOT PROCES ROSTOV VERWACHT Naar berichten tegekomen te Pa- Op Oost-Java zijn opnieuw botsin gen ontstaan tussen Nederlandse en Indonesische trorocn en dretoen de cu uviul llc"< striid^p volle géwSd te ^loen her- l»1» die l eeds gearresteerd. mede de bevelhebber van het eerste Bulgaarse leger zijn aangehouden. Naar de Daily Telegraph ander zijds mag men te Sofia binnen kort een Rajk-proces verwachten, name lijk tegen de Bulgaarse leider Kostcv, tot vóór kort vice-president van de Bulgaarse Volksrepubliek, dies zwa ger en acht leden van het Bulgaars WERELDNIEUWS IN 'T KORT t - J J DUITSLAND. Ilse Koch Oost-Java op Nederlandse eenheden jnaar terug aangehouden. vrij, Ilse TCHECKO-SLOWAKIJE KERKVERVOLGING GAAT ONVERBIDDELIJK VERDER Onverbiddelijk bestrijdt de Tohe- cko-SIowaakse Communistische Re gering de Katholieke Kerk op meer en meer drastische wijze. Door de Nationale Vergadering Werd thans een wetsontwerp aange- gevechten worden geleverd. O een schending betekenen van het Koch, de feeks van het concentratie- Staakt het vuur »-bevel en dat geen kamp van Buchênwald, werd door de besprekingen kunnen gevoerd wijl er Amerikaanse politiediensten in vrij heid gesteld maar bij het verlaten van het gevang werd zij door de Duitse politie aangehouden, ender beschuldiging van misdaden cp Duit se gevangenen van Buchênwald. V.S. VAN AMERIKA. Commu nisten veroordeeld. 11 Communis- BIJ DE U.N.O. DE BESCHULDIGINGEN TEN LASTE VAN BULGARIJE, HONGARIJE EN ROEMENIE De Politieke Commissie van de tische leiders stonden te New-York domen waarbij een Ministerie van U.N.O. heeft besloten de beschuldi- terecht onder beschuldiging van sa- 3oc'scflenstaangelegenheden wordt op- gingen door de Westerse Naties geuit menzwering tegen de Staat. Het pro- ïericht. Ter dier gelegenheid deed tegen Bulgarije, Hongarije en Roe- ces duurde 9 maand. Ten slotte wer- ie Minister van Justitie, Ccpicka, een menie wegens schending van de be- den de 11 beklaagden veroordeeld, icherpe aanval cp het Katholiek staande vredesverdragen en van de ten hoogste tot 10 jaar gevang en •SoLscopaat en het Vatikaan. Daarna Zi« vervolg hiernevens. 10.000 'dollar boete. Op Zaterdag 15 Oktober jl. wapperde alleen de werkvoorwaarden verbeter de Belgische driekleur aan de gevel den, doch waardoor het de bedienden van het gebouw Frankrijklei, 101, en werklieden mogelijk is, ln alle Antwerpen. Esso Standard (Belgium) vertrouwelijkheid hun desiderata te Naamloze Vennootschap, huldigde doen kennen. haar Jubilarissen. De heer Speth eindigde-zijn toe- De Firma was vertegenwoordigd spraak met de wens te formuleren door haar Beheerraad, de heren dat de gedecoreerden nog vele jaren Charles Speth, voorzitter; Robert in hun midden mochten blijven en Andersen, afgevaardigde beheerder dat zij, die na 50 jaren dienst weldra en Jean Speth, beheerder. op pensioen zullen gaan, van een Verder waren er de leden van de lange, kalme rust mogen genieten. Directie, de onmiddellijke chefs van Na de heer Speth nam de heer De- de gedecoreerden, de afgevaardigden clerck, Gouverneur van de Provincie van de bedienden en de werklieden. Antwerpen het woord. Hij drukte ei- De aanwezigheid van de heer De- zijn tevredenheid over uit, dergelijke clerck, Gouverneur van de Provincie feestelijkheden te kunnen bijwonen Antwerpen, de heer Vertongen, Di- omdat Esso Standard altijd begrip recteur-Hoofdingenieur, die de heer heeft getoond voor de nieuwe periode Minister van Arbeid en Sociale Voor- die wij zijn ingetreden. Met de nieu zorg vertegenwoordigde, de heer we sociale wetgeving zal het ook niet schepen Van Put, vertegenwoordiger meer mogelijk zijn, arbeiders te hui van de burgemeester van Antwerpen digen die 50 jaar trouwe dienst heb- en de heren De Boeye en De Bruyne, ben. Het is een zeer zeldzaam- ver- respectievelijk burgemeester van schijnsel. Dit, met de lange lijst ge- Deurne en Hoboken gaf aan de decoreerden is het beste bewijs dat plechtigheid een zeer bijzonder ka- ds hefr Charles Speth niet te veel rakter. heeft gezegd als hij wijst op de goede Na zijn vreugde te hebben ultge- verstandhouding die er bij de Esso drukt, eens te meer aan een lange Standard tussen chefs en personeel reeks getrouwen van de Firma, het heerst. Wij weten ook dat het de ereteken te mogen overhandigen dat Esso Standard is die aan de haven zij door hun lange dienstjaren heb- van Antwerpen nieuw leven zal ben verworven, verklaarde de heer schenken. De nieuwe Esso raffina- Charles Speth in zijn openingsrede derij die kortelings zal verrijzen, is en doelend op de aanwezigheid van een zeer groots plan, dat aan de Bel de hoge officiële personaliteiten: «Als gische economie zal ten goede komen zij liet op prijs stelden, vandaag hier en arbeid verschaffen aan verschei- aanwezig te zijn, is zulks het beste dene honderden werklieden. Te werk bewijs dat de grote onderscheiding, gesteld zijn bij een dergelijke Firma de Gouden Palmen van de Kroon- is zo vast als bij een administratie, orde, die vandaag de borst van mijn trouwens de vele gedecoreerden be twee werklieden Daniël Peys en Gus- wijzen het. Daarom feliciteer ik, zo taaf Six zal versieren, en dit voor eindigde de Gouverneur zijn toe- j 60 jaren dienst alvorens zij de ouder- spraak, niet alleen de jubilarissen, domsgrens van 65 jaar bereikten, ze- maar ook de Directie en ik hoop dat ker geen alledaagse gebeurtenis is.Esso Standard een schitterende toe- Hij sprak dan de twee arbeiders komst mag tegemoet gaan. toe en had een bijzonder woord van Ook de heer Vertongen, die de heer lof voor hen die de geschiedenis van Minister van Arbeid en Sociale Voor de Maatschappij hadden meegemaakt zorg vertegenwoordigde, nam het zodat zij zelf een stuk geschiedenis woord. België, zei hij, is een oud land waren geworden. De heer Charles vall arbeid. Onze grootste rijkdom Speth verklaarde terecht fier op hen jigt in onze werkkrachten. Onze ge- te zijn. Ook de heer Jozef Coenen, schledkundige vooruitgang is onze die voor 40 jaren dienst, de Gouden arbeidswil. Sommige patroons heb- Medaille van de Kroonorde ontving, jjen> van meet af, aan de sociale voor- werd hartelijk .gefeliciteerd. uitgang medegewerkt en hebben deze Ook tot de overige gedecoreerden, gesteund. Deze Firma is daarvan een de dames Defize-Jassogne en De sprekend bewijs en daarom komt de- Bosschere Madeleine, de heren Ber- zs plechtigheid tot haar volle waarde, kenbosch G„ De Swert E., Capiau R„ Zij heeft de waardigheid van de ar- Van Winge N., Cornilly A., Gastmans beider steeds hooggehouden. Daarom J., Vilain G. en Seghers L„ die voor beeft de Minister van Arbeid en So- hun 30 jaren dienst de Nijverheids- ciaie Voorzorg deze eretekens zo medaille 1* klas en de dames Melis- graag toegekend en feliciteert hij de Steurs J., Van ^Aert-De Roeck J., arbeiders die ze hebben bekomen. Na de spreekbeurten speldt de heer Gouverneur de Gouden Palmen van de Kroonorde op de borst van de he ren Peys en Six, terwijs de heren van kon lijn aanvallen van Het ging erom een tegenoffensief te pen uit te voeren, zou deze beweging ontketenen, dat terzelfdertijd van uit het B'elgische leger bijna al zijn op- het Noorden en het Zuiden uitbrekend, slagplaatsen en munitievoorraden doen de eenheden van het Duitse leger in verliezen. Niettemin, om de wen3en spits doorgedrongen tot Abbeville, zou van het oppercommando na te leven, afsnijden en zodoende de verbinding werd voorzien dat deze terugtocht in tussen de ^gers van het Noorden en verscheidene stadia zou uitgevoerd het hoofd nt van het Franse leger worden. Het eerste stadium moest er zou herstellen. uit bestaan een Belgisch front op de De noorderflank van dit offensief Leie to vestigen. Deze positie bood zou voor het grootste deel uit het het voordeel de kusthavens, die de Britse expeditiekorps bestaan, waar- enige bevoorradingsbasissen der geal- van de Belgen, door frontuitbreiding lieerde d-iensten waren geworden, te twee divisies zouden vrijmaken. Bui- dekken en aan het Britse leger naar tendien zou het Belgische leger da het Noorden ruimte te bieden, groep der Frans-Britse legers moeten Generaal Weygand stemde in met 'dekken tegen een aanval op de achter- dit plan. Genei-aal Gort keurde het hoede. eveneens goed. evenwel uitdrukkelijk Op dit ogenblik werd een terugtocht voorbehoud makend in verband met van de Belgen naar de IJzer onder ogen het welslagen van het Britse tegenof- genomen. Afgezien er geen sprake fensief in het Zuiden. De groep der Legers van het Noorden valt uiteen. Luidens het getuigenis van Gene- van het Britse leger er van afhing, raai Biliotte, bevonden de Franse Terugkerend van de conferentie te strijdkrachten, teruggedreven naar Va- leper, werd generaal Biliotte gedood lenciennes en Cambrai, zich onder in een auto-ongeval en gedurende sterke druk in benepen toestand. Het verscheidene uiterst critische dagen Britse leger, aan de linkerzijde waar- bleef het bevel zonder titularis, van het Belgische leger aansloot, liep Op 23 Mei deden de pantserdivisies het risico het contact ermede te ver- van de vijand een aanval op Boulonve. liezen bij het inzetten van een tegen- De Koning liet langs Admiraal KiYis offensief, van het Noorden in Zuid- om aan de heer Churchill weten, dat waartse richting. De Koning achtte het hem geen enkele richtlijn werd vei-- noodzakelijk de aandacht van de Brit- strekt en dat er praktisch geen coör- se regering op deze ernstige gebeur- dinatie bestond tussen de legers van lijkheid te vestigen. Indien zij bewaar- het Noorden. Dezelfde dag verwittig heid werd, dan zou het afgezonderde de het Franse bevel er het Belgische Belgische leger zich snel tot capitu- leger van dat het voortaan niet meer latie gedwongen zien. Men moet er zich zou kunnen beschikken over de basis- inderdaad rekenschap van geven, dat sen van Grevelingen, Duinkerken en op dit ogenblik krachtens de plannen Boulogne en Bourbourg, voor zijn be- zelf van het geallieerde opperbevel, het voorrading. Zodoende zag het zich Belgische leger een front van 90 km. beperkt tot het gebruik der havens verdedigde. ïn een verdedigingsslag Oostende en Nieuwpoort. Deze beslis- betrokken, zou do tang der Duitse sing dreef het Belgische leger defini- par.tserdivisies zich fataal er omheen tief naar het Noorden, het verplich- sluiten en een terugtocht in de diep- tend er de basissen te handhaven te zou even onmogelijk ziin als een zonder welke het zich niet kon bejvoor- ontlastingsdoorbraak. De Koning liet raden, noch in levensmiddelen, noch weten dat hij niettemin bereid was in munitie. dit gevaar te lopen, indien het heil Wat er ook moge gebeuren. Zoals de Koning de overtuiging had het Belgische leger de hoofddruk van uitgedrukt vanaf 21 Mei, was het dub- de Duitse legers in het Noorden, bel offensief georganiseerd door ge- Op 24 Mei wierpen de vijandelijks neraal Weygand onuitvoerbaar. Op vliegtuigen strooibriefjes uit die be- 23 Mei zag het Britse leger er van af, kendmaakten dat de Koning zijn troe- terwijl het Duitse leger aanzienlijk pen verlaten had om te vluchten naar de druk op het Belgisch leger ver- het buitenland. Om te vermijden dat zwaarde. Luchtbombardementen wer- dit nieuw3 het moreel van zijn troe- den op massale schaal doorgevoerd, pen zou doen ineenstorten, antwoord- Groepen van 50 vliegtuigen hielden de de Koning onmiddellijk met een niet op de Belgische lijnen te over- dagorder waarin hij proclameerde dat vliegen. Zij vielen de infanterietroe- «Wat er ook moge gebeuren, zijn lot pen, de batterijen, de commandoposten dat van zijn troepen zou zijn, wie hij en de convooien aan en openden zo- verzocht weerstand te bieden met be- doende de weg voor de aanvallen der slistheid, tucht en vertrouwen.» Duitse infanterie. In feito onderging Wanhopige weerstand aan de Leie. Op 25 Mei betrad de strijd zijn he- dhr Lebrun, president der republiek, vigste phase. Zoals zijn proclamatie na het verslag uitgebracht door ge- het bevestigde, was de Koning zinnens neraal Weygand, het verlies der le- een wanhopige weerstand te bieden, gers van het Noorden, de opgave van Zijn doel de Koning verklaarde het Parijs, tot zelfs het ondertekenen van aan admiraal Keyes was het Britse een afzonderlijke wapenstilstand met expeditie-korps te redden en hetgeen Duitsland onder ogen nam. er overbleef der Franse legers van het Te 19 uur bracht generaal Blan- Noorden. chard de Koning een bezoek om hem Die morgen ontving de Koning het bekend te maken dat hij het bevel der bezoek van de Britse generaal Dill, legérs van het Noorden op zich had Hij zette hem uiteen welk gevaar de genomen. Dit was sinds 21 Mei het beide legers liepen, gezien de hevig- eerste contact van de Koning met het heid der Duitse aanvallen waarvan de oppercommando. hoofddruk op de spil van Kortrijk- Niettegenstaande de uitputting der Duinkerken, klaarblijkelijk er naar Franse troepen en het ongunstig ad- streefde de Belgen van de Britten te vies van generaal Gort, drong men aan scheiden en de onmogelijkheid op het tegenoffensief-ontwerp van hét bruggenhoofd te houden, dat het Weygand. Nauw van Kales nog steeds dekte, in- Intussen had het Duitse leger Gent dien de Britse strijdkrachten hem bezet en zodoende het Belgische leger geen krachtige hulp verstrekten door van zijn broodovens afgesneden. Van een tegenaanval op de open flank van toen af moest men met geïmprovi- het zesde Duitse leger in de richting seerde middelen het brood der troe- van Kortrijk. Het Britse leger leek pen bakken. De aanvoer ter zee, be- hekwaam deze krachtinspanning te ioofd door de Britten en de Fransen, leveren. Het was quasi intact en was kwam niet aan. De levensmiddelen en niet in enige grote slag betrokken ge- munitievoorraden raakten uitgeput, weest. Zijn verliezen sinds het begin Anderzijds liet het Britse lucht- van de oorlog overschreden de 500 man wapen, ongeacht de herhaalde ver niet en zijn hoofdstad-luchtvloot be- zoeken, de massale aanvallen van het vond zich binnen de redelijke tussen- Duitse luchtwapen zonder repliek, komstradius. terwijl verscheidene honderdduizen- De toestand was zo ernstig, dat die- den wanhopige vluchtelingen de banen zelfde dag het Franse oorlogscomité, en localiteiten versperden, verenigd onder voorzitterschap van De verklaring van de Koning over de gebeurtenissen van Mtl 1940 die door United Preas komen gepubliceerd te worden, en die wij in ons blad van heden publiceren, zijn een striemende vernietiging der leugenachtige en lasterende uiteenzettingen langs de Franse Radio uitgezon den tijdens de kapitulatie van het Belgisch Leger. De huidige koninklijke verkla ring moet zeker ten hoogste d« blaffers van 1940 en in 't bij zonder de heer Paul Reynaud, de lasteraar nr 1 van onze Koning Leopold eu van ons Leger, aan belangen. De Franse Eerste-Minister hij die op 15 Mei telefoneerde naar M. Churchill; c Nous som mes battus We zijn ver slagen werd nu naar zijn gedacht gevraagd over de ver klaringen van Koning Leopold. Hij heeft niet durven herhalen dat het verraad der Belgen oorzaak was van de instorting der legers van 't Noorden...»; hij heeft er zich mede verge noegd te zeggen: Ik kan enkel goedkeuren de verklaring die M. Churchill heeft gedaan over de kapitulatie van het Belgisch Le ger en ik laat aan de geschiede nis over een definitief oordeel te vellen. Die verklaring is een schijn heiligheid die deze van Mei 1940 evenaart. Wij houden eraan M. Reynaud te herinneren dat de versie Churchill in Mei 1940, enkel en alleen deze was hem opgelegd door het Franse kabinet. I» het nodig te wijzen op het than* historisch telegram van de Fran se Minister van Voorlichting, M. Frossart, die M. Churchill be zwoer de Engelse Lord Keyes te beletten de waarheid kenbaar te maken over de gebeurtenis sen die hij beleefd had aan ds zijde van Koning Leopold gedu rende de campagne van 28 da gen...? Wat Churchill in Mei 1940 verklaarde werd hem ingeblazen door Paul Reynaud. Nu schuilt Paul Reynaud achter de rug van Churchill omdat hij niet moedig genoeg is zijn ongelijk te beken nen. Grote haatdragende men sen! Laat ons erbij voegen dat de geschiedenis reeds haar oordeel geveld heeft over de schandelij ke taal van de Franse ex-Presi dent van 1940. Wijl hij door het uitgeven van zijn twee vo lumen La Prance a sauvé l'EuropeFrankrijk heeft Europa gered we vragen ons af van wat» enkel zich zeiven tracht te rechtvaardigen, heeft de Geschiedenis reeds haar stel ling ingenomen over de leugen achtige beweringen van Presi dent Reynaud. Zij heeft zelf uitgemaakt dat M. Reynaud de eerste was om te spreken over wapenstilstand en dit reeds op 20 Mei 1940... dus dagen vóór de kapitulatie der Belgen. Die zaak is beslecht maar M. Reynaud blijft volharden in zijn kleinzielige hoogmoed, geen re kening houdend met het kwaad dat hij gedaan heeft en de moed niet bezittend het gedane kwaad te herstellen. Van Santvoort-Meys E., en de heren Van Lent A., Van Lent J., Melis A., Geldhof A., Michiels J., Engelen J., Riellaerts F., Malfait H., Beckers P., Bauwens E„ Verbeeck H.. Montens C., n v™™» w A t Vertongen. De Boeye, De Bruyne en De Coster E., Dossche G., Nortier J. en Lhoir R., die voor 25 jaar dienst de Nijverheidsmedaille 2* klas ont- Van Put, de 30 overigen decoreren, Ds werklieden Peys en Six hebben vingen, sprak de Heer Charles Speth tevens een huideadres, een geschenk zijn hartelijkste dank uit. van de Firma en de Service button Verder wees hij op de goede ver- voor 50 jaren dienst, versierd met 4 standhouding die bij Esso Standard brillantsn, in ontvangst te nemen, (Belgium) tussen chefs en personeel terwijl aan Mevrouw Six, die ln de heerst. Een van de leuzen 'die wij in liulde werd betrokken en aan de da- onze banier hebben geschreven mes jubilarissen, bloemen werden Onze medewerkers zijn ons waarde- overhandigd. volste actief is hieraan zeker niet Na het drinken van een glas cham- vreemd.pagne, het roken van een lekkere si- De lieer Speth behandelde dit the- gaar en een gezellig babbeltje, waar- ma en legde de nadruk op de vele so- bij vele herinneringen werden opge- ciale diensten die sedert lang door de haald, eindigde deze onder alle oog- Firma waren ingericht en die niet punten zeer geslaagde plechtigheid. Op Woensdag jl. kwam de Kamer bijeen om een regeringsverklaring ta aanhoren inzake de jongste deva luatie. In de beginne van de zitting en bij ordemotie ondervroeg de Hr Spaak da Hr Eyskens omtrent de mededeling van de Koning aan United Press In zake de 18-daagse veldtocht van Mei 1940 en over het feit dat deze mede deling langs de Hr Eyskens om aan United Press overgemaakt werd. Hr Eyskens antwoordde dat hij de Re gering daarover niet hoefde te raad plegen, de verantwoordelijkheid van de mededeling ook niet moest dekken, dat het dokument overhandigd werd nog voor de conferentie van Luxem burg en de reis naar Prégny en dat de Regering niet zinnens is een pro- paganda-campagne ten gunste van de Koning te voeren zoals de Hr Spaak had willen voorhouden. Vervolgens legde de Hr Eyskens d* regeringsverklaring af omtrent d# devaluatie. Zo zegde hij o.m. dat, ge zien de sterke devaluatie doorgevoerd in andere landen, dit vroeg of Iaat ook tot muntontwaarding zou heb ben geleid in België maar dat, wars de maatregel niet onmiddellijk geno men, zulks zou gevolgd zijn geweest van muntspeeulaties. Behoud van muntpariteit zou ook grotere werk loosheid en inkrimping' van de social* voordelen tot gevolg hebben gehad, wat de Regering niet heeft gewild. De HH. Van Acker namens d» B.S.P. en Lalmand namens de Com munisten, bestreden de devaluatie. Hr Eyskens zette het standpunt der C.V.P. uiteen, waarna de zitting ge heven werd. Het Belgisch Leger is aan zijn lot overgelaten. Op 26 Mei, in plaats van het Britse geven en rond Duinkerke een troepen- tegenoffensief tegen het gebied achter opstopping scheppen van katastrofale Kortrijk, waarom de Koning niet al- betekenis. Het heil kon slechts gevon- leen generaal Dill, doch ook generaal den worden, door het Britse tegen- Gort had verzocht, liet deze (Gort) offensief waarom de Koning reeds weten, dat hij de onmiddellijke terug- sinds de dag ervoor verzocht, tocht der Belgische troepen naar de Weinige tijd nadien gaf de Britse IJzer voorstelde. De Koning antwoord- verbindingsofficier te verstaan, dat er de met een nota, waarin werd uit- weinig gerekend mocht worden op een gelegd dat het Belgische leger in een ontlastingsoperatie van de zijde der slag gewikkeld was van uiterste hevig- Britse strijdkrachten, heid, op heel het front van Meenen Hieraan ten gevolge zond de Koning tot Nevele, evenals in het gebied van aan de generalissimus een nota over Eekloo, dat het gebrek leed aan reser- de toestand van het Belgische leger, ves en dat geen enkele kracht meer waarin hij liet weten, dat hij, zijn op overbleef om de Duitse aanvallen af te de conferentie te leper aangegane weren. Een terugtocht onder dergelij- verbintenis tot het alleruiterste de ke voorwaarden was materieel onmo- Leie-lijn te verdedigen, hernieuwde, gelijk, daar hij de ontwrichting der Hij «zou de strijd uithouden, tot de nog samenhangende eenheden als ge- volledige uitputting der middelen.» volg zou hebben. Als nog geduchter maar, zegde hij «de grenzen van de resultaat zou een terugtocht Zeebrug- weerstand staan op het punt bereikt ga en Oostende aan de vijand prijs- te worden.» Algemene terugtocht der Britten. In het bezit gesteld van deze .inlich- Op 27 Mei zond dhr Churchill aan tingen, beloofde generaal Blanchard generaal Gort een telegram dat als de medewerking van een Franse pant- volgt luidde: «Het is nu noodzake- serdivisie, herleid tot vijftien ge- lijk de Belgen te verwittigen, het is vechtswagens en voegde zijn aandrin- wenselijk dat U persoonlijk contact gen bij dat van de Koning, bij het opneemt met de Koning. Keyes zal Britse opperbevel. (1) er voor zorgen. Wij vragen hen zich Maar het Britse commando kon niets op te offeren.» meer doen voor het Belgische leger. Deze laattijdige boodschap kon niet Het oorlogscabinet had inderdaad ten uitvoer worden gebracht en bleef reeds sinds 's morgens aan generaal het Belgische opperbevel onbekend. Gort laten weten, dat het hem mach- Op 27 Mei kwam een speciale ge- tiging gaf al zijn strijdkrachten langs zant van generaal Gort de Koning de kust ter verscheping te verzamelen aankondigen, dat, gezien zijn uitge- cn 's avonds, na een nieuwe raadple- strekt front, het Britse expeditiekorps ging van zijn regering, gaf generaal niet in staat was het gevraagde tegen- Gort bevel tot de algemeno terug- offensief door te voeren, in de richting tocht van het Britse expeditiekorps van Kortrijk. De Britse Opperbevel- naar Duinkerken In feite hadden de hebber gaf het Belgische leger nog- Britse strijdkrachten reeds geduren- maals de aanbeveling, zich naar de de de nacht van 25 op 26 Mei de stel- IJzer terug te trekken. De Koning lingen ontruimd die zij rechts van het antwoordde door aan de Britse en Belgische front bezetten, om de lijn Franse militaire attachés, de kolonels Ieper-Rijsel te bereiken. (2) Hailv en Ilautecoeur, een nota te over- Aan de rechterzijde der JJelgen had handigen, waarin hij de strategische zich zodoende een vacuum gevormd, belangrijkheid van het handhaven dei- dat het gevaar van hun toestand ver- Leielijn, voor de bescherming dei- scherpte. Dit alles gebeurde zonder dat Brits-Franse legers aantoonde, het Bel sche opperbevel er ook maar Na zich zodoende van zijn verant- in de geringste mate van op de woordelijkheid te hebben ontlast, be- hoogte werd gesteld, in weerwil van gon hij, in de mate van het mogelijke, het onophoudelijk komen en gaan der de terugtocht naar de IJzer cn ver- verbindingsofTicicren. wittigde generaal Gort hiervan. Het Belgisch Leyer, In het nauw gedreven, legt de wapens neer. Wat de Koning voorzien en doen nut te zijn voor het Britse expeditie- voorzien' had, gebeurde: Tijdens de korps,» zo schrijft admiraal Keyes namiddag van 27 Mei werd de Belgi- aan generaal Gort, «na de IJzer te sche lijn alle reserves verbruikt. hebben laten overstromen, de bruggen doorbroken op een front van 15 km. te hebben ondermijnd en alle Franse liet voortzetten van de strijd kon strijdkrachten aan de overzijde van slechts nog do soldaten en de vlueh- de IJzer te hebben begeleid, capitu- telingen, samengedreven op een kleine leerde hij. om zijn reeds zo zwaar bc- ruimte, overleveren aan de verwarring proefd volk een nog grotere slachting MWWWÉWWWWIfWAAftWVWWVW en do slachting onder het vreselijke te besparen.» bombardement van het vijandelijke Terwijl de vlaggen van het Belgisch bereikte hen niet meer. luchtwapen, dat opereerde zonder Leger jn veiligheid waren gebracht in °P 23 MeI '3 m<>i'eeni werd aan g*. enig© tegenweer. De Franse generaal (je" Abdij te St-Andries-bij-Brugge, "oraal Champon een memorandum Champon en generaal Koeitz, vleugel- wer(j 17.00 uur een Belgisch par- over da gebeurtenissen der laatsta adjudant van generaal Weygand, wer- ]ementair naar do Duitse legerleiding 24 uren overhandigd en de Belgisch* den onmiddellijk verwittigd: gestuurd om de. voorwaarden tot een militaire attaché bij da Franse rega- .w.)tobbend...,,,..™,...^.. ■ens bereikt.het front^begeeft. »j hiervan naar behoren verwittigd ge- vervoegd, ontving het bevel zijn po te Parijs weer in te nemen. Te 23.00 uur keerda da parlemen- Dezelfde dag schreef_ da Koning Vrijdagnamiddag, 14 Oktober, za gen voorbijgangers op de waterea der Leie een logge massa drijven. Bij nader toezien bleek het dat hei hier om een mannenlijk ging. De po litie werd verwittigd en kwam dade lijk ter plaats. Met behulp van enkela voorbijgangers slaagde de politie er in het lijk op het droge te brengen, waarna het lijk naar het dodenhui! overgebracht werd. De drenkeling werd vereenzelvigd als zijnde Schotta Maurice, 45 jaar, wonende Sluizen- kaat, te Meenen. Zijn familie werd met de grootste omzichtigheid van het feit op de hoogte gesteld. Naar men veronderstelt moet de ongeluk kige door de dikke mist, welke morgens over de Leiewat i.« en om geving hing, misleid geworden zijn en zo in het water gesukkeld, waar door hij jammerlijk verdronk. Da politie deed de nodige vaststellingen. grens Generaal Champon liet weten dat hij generaal Weygand had kunnen worE e„'. zijn post verwittigen, doch dat hij er niet in tafr"te7u" b"e vÏÏa'éd"efste'«""onvoër- d» President der V. S. en aan kenaff Watenbertrêft het° Britse" hooTd- waardelijk* capitulatie». Deze zuiver. ora hurl da toestand kenbaar kwartier, dat verplaatst was geworden, jn!],ta!r<' oplossing verbond in gener- t8 make"- het was onmogelijk ermede in voeling J« wijze de politieke toekomst van het (1). Deza v9eivuUige mededelingen (0 treden, daar bovendien het Britse n T<-n,.!n_ narlvnBrdda huur HH door de Koning aan het Britse, en Fran- letter tijdens zijn terugtocht, de te- Ti se Opperbevel gedaan, wplke hun de lefooncentrale had vernietigd en hier- antwoorden «Laten wij da wa- steeds ernstiger wordende toer.land van door het hele telefoonnet van het oo^r'1-06* 1 w'-' vuren pet Belgisch leger bekend maakten, wer- Noorden onderbroken was geworden. 2o Mei, te 04.00 u.den door Admiraal Keven vermeld <n Onder die voorwaarden was het dat feite eindigde da strijd, die bij zijn brievan 12 Juni 1940 aan Generaal de Koning, vooraleer een onmogelijk dageraad hervatte, eerst ta 08.00 uur. Gort. geworden strijd stop te zetten, de Bl-1 de terugkeer van da parlemen- fjt'de r instructies lot d?tt laatste maatregelen nam ter beschcr- La'.r ^a"i een nieuwe nota aan da r tocht van het Britss Expeditie Corp* ming der Brits-Franse legers. Britten en de 1 ran sen gestuurd, doch (R),,nggft am fte( sclglwt* *00/4* «Onbekwaam nog verder van enig Zlü vei'VOlg hiemeveiU iff kwartier werden mrmnakj b

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 5