Keurvoordrachten van het West-Vlaamse Davidsfonds HET CONGRES VAN M KUST Op Zondag 20 November TE BLANKENBERGE GRIJSAARD DOODGEREDEN TE GITS Slachtoffer is de gepension- neerde veldwachter van Hooglede STUDENTEN BEZETTEN GRAVENKASTEEL TE GENT WERELDNIEUWS IN T KORT Snuif en wrijf POPERINGE HULDIGDE KONING LEOPOLD III Op Zondag 20 November e.k. gaat te Blankenberge in de zaal Rerum NovarumWeststraat, het Congres van de Kust door. PROGRAMMA: Te 10 uur: Voorleggen en bespre ken der verslagen en besluiten van de drie Studiecommissies: Toerisme, in de grote zaal; Economie, In de benedenzaal; Visserij, kleine zaal boven. Te 2.30 uur: Algemene vergadering in de grote zaal; - Voorleggen van de besluiten; - Feestrede door Mi nister Segers. BRIEF UIT BRUSSEL NOG STEEDS KRAPULOCRATIE WIJ hebben er voor enkele wtken reeds op gewezen in verband met di zaak Rlnchard, welke mensonterende daden en handelingen gepleegd wet. den onder de mom van het verzet, onder de bezetting en vooral na de bevrijding. Dit kon geschieden dank zij het oogluikend toedoen van een regime dat wij het regime van d« krapulocratie geheten hebben. Dat regime is nog niet dood. Wij vernemen vandaag dat een bomaanslag gepleegd werd op het ae. cretarlaat van het Algemeen Neder, lands Zangverbond. Waarom deze aanslag. In de jongste weken had dit Ver bond een protestactie Ingezet tegen de BNRO, inzonderheid tegen hot overdadig gekweel van vreemde vooral van Franse liedjes, In de Vlaamse uitzendingen. Deze protestactie ken. de een vrij groot succes. Zij werd on. der meer gekenmerkt door het ver. zenden van protcstkaarten die door het A.N.Z. werden verspreid en waarvan reeds 5.000 aan de BNRO werden gestuurd. Enkele hoge omes in de BNRO moeten dit, naar men zegt, blijkbaar zeer kwalijk genomen hebben. Dit zou dan totnogtoe de enige uitleg zijn die men vindt om de aanleiding tot deze bomaanslag te verklaren. Wij mogen wei zeggen dat het re- gime van do krapulocratie nog niet uitgeroeid is. Als dat in het gezegende jaar 1949 nog mogelijk is, dan vinden wij dat het hoog tijd wordt om er met de grove borstel door te gaan. ZAL HET ONDERZOEK IETS OPLEVEREN? Het gerecht heeft een onderzoek ingesteld. Maar mogen wij ons niet een klein beetje aan gerechtvaardigde scepsi» overgeven wanneer wij denken aan da vele aanslagen, moorden en geweid- daden die zonder enig rechterlijk ge- volg bleven. Wanneer aanslagen, zoals deze ge- pleegd op het secretariaat van het Algemeen Nederlands Zangverbond en andere, met een opvallende regel maat onbestraft blijven dan verzei len we in de reinste krapulocratie waarin geen recht heerst en het recht straffeloos met de voeten getreden wordt. INFORMATIE Onpartijdige berichtgeving zoals dl» in enkele grote buurlanden bestaat, treft men in ons land niet aan. On partijdige kranten bpstaan in on» land niet. Wanneer een of ander nieuws, agentschap een bericht verspreidt wordt dit door de kranten op ver schillende manieren opgediend. Dit wil zeggen dat deze kranten dan bij bedoeld bericht een commentaar ten beste geven dat past in hun krant. Doorgaans zijn zij wel zo eerlijk het bericht geheel af te drukken wanneer dit uit een vreemde bron afkomstig is. Er is echter in ons land een grots krant die zich sedert jaar en dag beroemt op zijn onzijdigheid, maar die zich ai jaren lang aan onbe schaamde vervorming van de nieuws berichten overlevert. Deze voorvech ter van de zogezegde «neutrale» berichtgeving, die natuurlijk alleen In een Brussels grootstadsmilieu in le ven kan blijven, heeft na de bevrij ding een tijd lang met de natte vin ger in de lucht gestaan en zich dan aan de zijde geschaard van de link sen en de roden en partij gekozen voor de belagers van de Koning. Verleden week nu hoorden wij In de radio het bericht dat de Koning te Parijs een afvaardiging had ontvan gen van Luikse oudstrijders die hem het vaandel van hun vereniging had den overhandigd met de bede h«t te bewaren en het weer naar BelgiS mede te brengen wanneer hij de uit oefening van zijn Koninklijke prero gatieven komt hervatten. Ditzelfde bericht lazen wij in de zelfde zin In verschillende kranten tot ons oog viel op het berieht van de hoger vermelde neutrale krant. De meesterkoks van de neutrale gaarkeuken hadden daar weer iets klaar gemaakt. Zij zegden weliswaar In hun blad dat de koning een af vaardiging had ontvangen van Luik se oudstrijders die hem een vaan del hadden geschonkenmaar zij repten met geen woord over de ver klaring van de oudstrijders die de Koning verzocht hadden hun vaan dei mede te brengen h!i - keer naar België. Dat is dan de neutrale ti: geving van een onzer «grote» kran ten uit de hoofdstad. De gewone lezer bemerkt het bedrog natuurlijk niet zo rap. Maar de trouwe lezer krijgt toch een klein schokje wanneer hij eenmaal vaststelt dat hij er zo brw taal tussen genomen wordt. MISLUKT MAN03UVRE In de eerste vergadering van da Kamer werd het voorstel inzake de volksraadpleging behandeld en naar een bijzondere commissie verzonden, Dit liep niet van een leien dakje. De pas herkozen voorzitter maakte niet van zijn recht gebruik om het woord te ontnemen aan de Hr Huys- mans die ten onrechte begon uit te weiden over de grondwettelijkheid van het voorsteL De socialisten had den blijkbaar vooruit berekend dat dit de aanloop kon zijn naar een voorstel om het advies te vragen van de Raad van State over de grondwet telijkheid van de volksraadpleging. Zij deden niet alleen dit voorstel, maar stelden de zaak voor alsof de Heer Van Cauwelaert verplicht was dit advies te vragen wanneer een groot aantal volksvertegenwoordigers hierom verzochten. De socialisten hadden hiermede de kennelijke bedoeling de volksraad pleging af te lelden op een zijspoor en de voorzitter van de Kamer in een moeilijke positie te brengen. ZIJ zijn in hun opzet echter nlfl geslaagd. De liberalen zijn niet eenparig in gegaan op het lokmiddel der socialis ten toen de Hr Van Cauwelaert tot een stemming liet overgaan over zijn houding en zijn weigering om het voorstel Inzake de volksraadpleging voor advies naar de Raad van State te zenden. De beslissing die door de Voorzitter was genomen werd door de Hoge Vergadering bekrachtigd. De socialisten kijken nu een beetje beteuterd omdat hun trukje niet ge slaagd Is en omdat de Kamervoorzit ter niet gevallen Is in de strik die re hem gespannen hebben. De Heer Van Cauwelaert wees er zeer terecht op dat de Kamervoorzit ter weliswaar het advies van de Raad van State mag Inwinnen over som mige wetsvoorstellen doch hiertoe geenszins gehouden is. Overigens hebben de socialisten at te gemakkelijk uit het oog verloten dat het advies van de Raad van State In dit verband alleen in tech nisch en in juridisch opzicht kan worden gegeven en dat de Raad niet moet oordelen of een wet al dan nie* grondwettelijk Is. De rest, zegt men gewoonlijk. larie en apekool. Ook het geleuter van sommige so cialistische praatjesmakers die n' geleerde theorlën gaan verkopen neutrale kranten over de grond wettelijkheid van de volksraadplo* ging. Dat alles is larie en apekool. Hebben de socialisten niet mcefj malen bewezen dat de grondwet zo® voor hen larie en apekool is. Dat ze dan liefst maar oplioiide# met hun koude kunstjes. Het ha»" toch niets uit. PAS ;dat deze twee manieren van mede- Werking niet, als dusdanig, onder den [kerkdijken ban vallen; de vergiffenis -■der zonde kan steeds bekomen wor den door een goede biecht, dit wil keggen, met een rechtzinnig leed- Wezen en een vast voornemen zich ♦e beteren. j: Z. L. B., men mag de houding van de Kerk tegenover het communisme niet uitsluitend beoordelen volgens de veroordelingen die zij er over uit spreekt. De katholieken hebben in de huidige maatschappelijke omstan digheden een zwaren plicht te ver vullen, waaraan Paus Pius XI, za liger gedachtenis, reeds herinnerde, wanneer hij streng diegenen ver maande die niet krachtdadig durven in te grijpen om toestanden te doen ophouden of te wijzigen die de gees ten van de volksmassa verbitteren, en den weg voorbereiden die leidt naar ontreddering en ondergang van de samenleving. Ziehier hoe enze H. Vader Paus pius XII zich onlangs uitdrukte no pens de maatschappelijke hervormin gen: Het is enkel volgens de begin selen en den geest van het christen dom dat de sociale hervormingen zullen kunnen verwezenlijkt worden, zoals de noden en de betrachtingen Van onzen tijd ze streng opeisen. Zij vragen van de enen, geest van ont hechting, en offer, van de anderen zin voor verantwoordelijkheid en ver draagzaamheid, van allen hard en zwaar werk. Daarom wenden wij ons tot de katholieken van gans de we reld cm hen aan te sporen zich niet tevreden te stellen met goede bedoe lingen ch schone programma's, doch moedig over te gaan tot hun prac- tische verwezenlijking. Dat zij niet aarzelen hun krachten in te spannen met deze van anderen die, al staan zij buiten hun rangen, niettemin akkoord éa-an met de sociale leer van dë Katholieke Kerk en die bereid Zijn den weg dien de Kerk aanwijst té volgen; deze is de weg, niet van dé geweldige omwentelingen, maar van de beproefde ervaring en van krachtdadige besluiten.» '-Indien de sociale plicht zwaar op alle christenen weegt, moet hij noch tans gans bijzonder de bezorgdheid Dinsdagavond omstreeks 7,30 u. be vond de genaamde Pieter Deklerck, 86 j. oud, gepensionneerd veldwach ter te Hooglede, zich te voet langs de Bruggesteenweg op het grondge bied Gits. Ter hoogte van het café Casa Mia wilde hij de baan overste ken, doch werd gevat door de wagen bestuurd door zekere Popelier, uit Torhout, welke uit laatstgenoemde stad in de richting van Roeselare gebold. De voerder kon de grijsaard niet meer ontwijken zodat deze on der de wagen terecht kwam en met ingedrukt voorhoofd en verdere ern stige verwondingen werd opgenomen. Dokter Vandebroucke uit Hooglede herkende in het slachtoffer zijn alom geprezen dorpsgenoot Pieter Deklerck. De dood moet ogenblikkelijk geweest zijn. Pieter Deklerck die nog steeds te Hooglede woonachtig was, genoot niet alleen daar eenieders sympathie, doch was in het hele ommeland als een verstokt en befaamd jager be kend. Tal van eigenaardige anecdo- ten uit zijn leven en lange Jagers loopbaan doen bij zijn dorpsgenoten de ronde. Deze tragische dood heeft dan ook te Hooglede een algemene verslagenheid gewekt. Op Woensdag Jl. hadden zich een groep Gentse studenten, waaraan zich een aantal studenten uit Leuven hadden aangesloten, toegang ver schaft tot het Gravenkasteel te Gent om er ëen clubzitting te houden. Toen de Politie wilde optreden werd zij onthaald op appelen, peren en an dere projectielen. Brandweer en Rijkswacht in veldkledij, opdagend in vier camions, werden ten slotte bij gehaald om de studenten te deloge- ren. Het tramverkeer werd omgeleid en een beleg werd ingezet. Ten slotte haalden het Brandweer, Politie en Rijkswacht, na een eerder hardhan dig optreden en de studenten werden dan nog wat in Let Gravenkasteel opgehouden. maakt Uw tanden wit en stetk als ivoor. Alleen in Apotheken. Uw valling van neus, keel. of borst weg met__ Op elke wond. Verzacht - itcnecst. TROUW EN NAUWGEZET Wie vermoedde dat Gezelle naar Brug ge terugging om er te sterven? Hij kwam toe in 't Engels Klooster, waar zovele hooggeboren katholieke vrouwen uit En geland hun nederig leven sleten. Die Engelse kloosterinstellingen in ons land waren meestal stichtingen (of bijhuizen ervan) uit de tijd van de vervolgingen tegen de katholieken ln Engeland. Monseigneur Waffelaert leidde Gezelle ln het klooster binnen. Van eerstaf aan waren die goecle kloosterzusters gewonnen door de kinderlijke eenvoud, de onuitspre kelijke dienstvaardigheid van hun nieu wen bestuurder. Het verhulzen was een zwaar slameur en van zijn eerste weken aldaar, bleek het dat de grote dichter ziek was. En toch deed hij zijn priester- werk zo goed als een beginneling. «Father Geselle» kon zo schoon les geven in krls- telijke lering, hl] boeide weer als vroeger door kurieuse wetenswaardigheden, wilde liefde kweken, grote liefde voor godsdienst en godsdienstles. Het was een zleletroost zo menselijk doorvoeld bij hem te biecht te gaan. En ondertussen zorgde hij voor de kerkzang, was een voorbeeld van stich tend leven, durfde niet roken op zl.1n kamer om geen stoornissen te verwekken en was zo nauwgezet in zijn kleinste plich ten dat hij elders niet meer gerust zat. DE REIS NAAR ENGELAND Een neef, E. H. Cesar Gezelle zegt dan ook: een gespannen leven als dat, was de oud° man te zwaar. 'T GERAAKTE NA DEN NOENE... En de 19 October lag hij te bed met een grote buil achter zijn linker oor; heet van de koorts en gedurig verdorst. Prof. Verriest van Leuven werd geroe pen... Gezelle wilde maar van hem weten. Doch hij kon niet komen en zond Dokter Verhoef. De behandeling kon de zieke niet meer helpen, het zou niet lang meer duren. De grote Gezelle zou van dit ziekbed niet meer opstaan... HIJ gebaarde nog te brevieren en hield het boek verkeerd, hij doolde of zuchtte eens weer bij zijn ver stand: «Laat me alleen, ik heb nog zo veel te peinzen!...Een kwlksteert kwin- kelde buiten en de stervende man luis terde... Och, zei hij, Tc hoorde toch zo gcerne de veugelkes schuifelen... Mon seigneur Waffelaert komt hem nog bezoe ken en de stervende priester wil zich nog oprichten. Zijn dierbare neef, priester Cesar Gezelle, dient hem de laatste Hei lige Sacramenten toe. Hij greep nog zijn neef Cesar bij de hand en fluisterde: Ik heb geleefd, ln simpllcitates cordes et veritateDe Zondag 27 November brak aan, 't geraakte na de noen, één uur... en toen stierf hij stil. Vlaanderen had zijn grootsten dichter verloren. Nu lag hij priesterlijk uitgedost met het grote gerimpelde voorhoofd te rusten. t Van dichten kwam er intussen niet veel in huls. De Goddelijke Beschouwingen waren omtrent zijn enig schrijverswerk. De molen op de hoge veste die ginder ver te vertellen stond van zoete kinder tijden, lokte nog even een dichtje uit.. O Meulewal, met al 't geheugen Der schuldeloze onnoozelheld. HIJ was in de Zomer geplaagd met ge zwel en zweren, maar ten hoogste be terde het wat. De Bisschop vroeg hem nu op reis te gaan naar Engeland. Zou het reizen hem niet wat opknappen? Maar toen hij de 20 September naar Brugge terugkeerde, was het niet gebe terd. Hij kwam levend terug, maar met de dood op zijn schouders (C. G.). Hij werkt nog aan het vertalingswerk van de Mé- ditatlonesen dichtte ten laatste malei «O Heere God...» waaruit: Ootmoedig, eerbiedwaardig, zal Uio gave, o God, ik dragen... Tot 't einde toe mijns levens, en Daar nood doet hulpe vragen. Totdat mijn oog uw weerglans niet, Maar vlak uw eigen wezen ziet. Hij kreeg nog de vertaling af tot 'blz. 240 en moest het toen stilleggen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 2