De kwestie der Grensarbeiders November bij het herrijzend puin van de IJzertoren De Nieuwe Huishuurwet Onze grote keus Onze waarborg en gratis-onderhoudsdienst Onze beste voorwaarden voor gemak van betaling Dat alles doet eenieder komen zien... en kopen bij het De Bemesting der weilanden Deblokkering van de 60 t. voor geteisterden Jonge Student uit Klerken op slag dood 44 Een volk dat zijn doden esrt is een groot volk Staking ging haar zevende week in Stakenden zullen gezinsvergoeding genieten DE SOCIALE ZEKERHEID EN DE GRENSARBEIDERS Geleidelijke terugkeer naar de vrijheid DE 6-DAGEN te BRUSSEL Uitbetaling tot 500.000 frank HET TAALGEBRUIK IN ONZE TAALGRENSGEMEENTEN HET EINDE VAN DE WERELD IS NABIJ Lijk iedere avond verwachtte moeder Depover haar zoon Robert rond 19.30 uur thuis, haar goede student, die leraars en ouders toch zoveel voldoening gaf. De dagen vielen haar lang, haar man werkte in frank rijk, haar oudste zoon deed zijn legerdienst in Turnhout. Een angstig voorgevoel kwelt haar, Robert was over tijd en daar stond plots do Z. E. H. Pastoor van Klerken voor haar. Omzichtig deelde de Herder haar het hartverscheurende nieuws mede. Robert, haar goede jongen, zou niet meer naar huis komen. Woensdagavond omstreeks 18,50 u. deed zich op de baan Roeselare-Dik- 9H& smuide even voorbij de wijk Sley- haeghe een erge botsing voor die aan JP v r een jonge student uit Klerken, Robert "Si Depover het leven kostte. De tram Roeselare-Diksmuide ver- m- liet op 18,45 u. de stopplaats Sleyhae- &mé- $h| ghe In de richting Staden. Een 500 m. '""f mBw voorbij voorgenoemde halte toen de f tram reeds een tamelijke snelheid ^ÊÊUÊM ontwikkelde, was de wattman ver- JHHHH plicht de kruislichten te bezigen om |HHHB de geleider van een aankomende auto niet te verblinden. Ter hoogte van de garage Deraedt deed zich plots een WÊÊÊÊÊSÊ hevige schok voor aan de linkervoor- I kant van de eerste wagen, een e ren- jl JÊÊÊÊÊÊKÊ blik later gevolgd van een t<* eede jf jffi, schok langs de linkerkant de y derde wagen. Een twintigtal meter -.JmhSH verder slaagde de geleider er n ::ijn wagenstel tot stilstand te b .ngen. meester van de reizigers. Op het voorbalkon lag het ^*-1 '^^MIMillilfflWMM ontzielde lichaam van de 14-jarige ROBERT DEPOVER student Robert Depover uit Klerken. het jeugdige slachtoffer Deze had plaats genomen op het voorbalkon en werd door de eerste schok omgedraaid, botste dan met het schok met het hoofd tegen de zij- voorgedeelte op de derde tramwagen, wand van het tramrijtuig geslingerd; Volgens verklaringen van de watt- de slag was dodelijk. De jongen lag man, was de zichtbaarheid zeer slecht daar met verbrijzelde schedel, de door het gebruik van de kruislichten, hersens verspreid op de vloer. In het de wattman verklaarde eveneens dat derde rijtuig liep een jong meisje een het rode achterlicht van de vracht- lichte halskwetsuur op. Het personeel wagen onzichtbaar was, dit zou ta en de andere reizigers kwamen er wijten zijn aan het feit dat da met de schrik vanaf. vrachtwagenlichtjes in schuine rich- De E.H. Onderpastoor uit Staden ting stond en het achterlicht dus ver die spoedig ter plaatse was diende het stopt werd voor de aankomende tram. slachtoffer in extremis de H. Olie toe. Het parket stapte ter plaatse af en De Z.E.H. Pastoor De Brabander deed de nodige vaststellingen, uit Klerken die inmiddels verwittigd Het stoffelijk overschot van het was, bracht omzichtig de moeder van slachtoffer werd naar het klooster te Robert Depover op hoogte van het Hooglede overgebracht, ongeval. De droefheid der ouders is onbe- DE OORZAAK schrijfelijk. De vader van het slacht offer vertoefde op dat ogenblik in Enkele ogenblikken voor de ramp Frankrijk waar hij werkzaam is als kwam de betonwerker Coghe uit seizoenarbeider. Donderdagmorgen, Hooglede met zijn vrachtwagen ge- het werk was ten einde, begaf hij laden met zand aan de garage De- zich huiswaarts. Per fiets tussen Rij- raedt toe om een kleine herstelling sel en Tourkonje ontmoette hij een aan de motor te laten uitvoeren. Hij gebuur uit Klerken van wie hij het reed de tramlijn over en plaatste zijn smartelijk ongeluk vernam, wagen op het voorplein van de ga- Maandagavond werd het stoffelijk rage naast de benzinepomp. De ach- overschot naar Klerken overgebracht, terzijde van de wagen was verticaal alwaar Dinsdag om 9 uur onder grote gericht naar de tramsporen. Dit was toeloop van de bevolking de plechtigs de gewone plaats die hij zijn wagen lijkdienst en begraving plaats greep, deed innemen en hij oordeelde dat Zijn makkertjes, uit de Vrije Mid- er achter de wagen voldoende ruimte delbare School, wa^Robert de knap- overbleef voor doorgang van de tram. pe student en vriendelijke jongen Amper was Coghe de garagist gaan zo graag gezien was, geleidden hun verwittigen, toen plots zich een he- vriend naar zijn laatste rustplaats, vige slag voordeed. De aankomende Het Wekelijks Nieuws biedt aan tram botste op het linkerachterdeel de zwaar beproefde ouders zijn diep van de vrachtwagen, deze door de kristelijke deelneming. Op eenzame kerkhoven te lande zijn om Vlaanderen en zijn verdere bloeiden nog weelderig de laatste strijd te helpen, chrysanten. Nog ligt de Allerzielen dag zo vers in ons geheugen en reeds HET SLOT DER BEDEVAART begaven vrome bedevaarders zich naar de geschonden IJz'-rgravcn om Namens het Bedevaartcomité en hun doden tc eren. namens de V.O.S. werden bloemen- Met vroom gebed n de front- kransen neergelegd, makkers herdacht die il November Meester Raport richt dan het 1918 nooit mochten beleven, doch die woord tot de aanwezigen. De rede tevens gespaard bleven van de vrese- naar onderlijnt dat bij de een-en- lijke ontgoocheling die volgde op hun dertigste herdenking van het einde offer. van de oorlogsgruwel 1914-18 onze 11 November uit jaar bracht een verzuchting naar vrede bijna ver stille, vrome bedevaart. smacht is door de vrees van nieuwe oorlogsellende, ae enige grondslag DE PLECHTIGE ROUWDIENST voor vrede blijft miskend: de ware Te 10.30 uur vulde het stemmige Christelijke Naastenliefde. Kerkje van Kaaskerke zich met bede. Vernieling en grafschennis was het vaarders, clie de plechtige rouwdienst naoorlogse lot der IJzerhelden, deze bijwoonden, opgedragen door Z. E. H. vernieling en grafschennis bleven tot C.iudde, Pastoor der parochie, bijge- heden ongestraft en niet hersteld, staan door twee EE. PP. Minderbroe- Ons volk vraagt klaarte in deze en ders. ook herstel van de gruwel. We bemerken onder de aanwezigen, Vlaamse doden eisen geen wraak, namens het Bedevaart-Comité: Prof. Hun bloedoffer was onvoorwaardelijk Franssen, voorzitter; dhr. Clottens, gegeven in trouw aan volk en land. secretaris; de leden van het Comité: Gelijkheid in rechte en in feite de heren Rombouts, Van de Putte, hebt Gij verlooft: gelijkheid in rechte Raport en Lebeer. Verder bemerken en in feite werd U plechtig beloofd, we eveneens Senatoren Sobry etl Zoveel gelijkheid in rechte werd Feryn en Mter Van Dieren. sindsdien aan uw volk reeds verleend Studenten zorgen voor een verzorg- en zoveel gelijkheid in feite bleef aan de uitvoering der Liturgische ge- uw volk nog onthouden. zangen. In uw hart huisde geen wraak zucht, huisde geen haat, noch tegen DE ZEGENING DER GRAVEN cle vijand tegen dewelke Gij de wa- Voorafgegaan door het vaandel der Pens opnaamt, noch evenmin tegen V.O.S.-Diksmuide, begeven de Pries- diegenen die U in het eigen staats- ters zich na de Mis naar de doden- verband, onrecht aandeden. akker. In de stille stoet worden twee Uw wil was sterk, uw daad beslist, bloemenkransen meegedragen om hul- maar uw hart was vol christelijke de te brengen aan de gevallen mak- naastenliefde; voor U vergde de on- kers. rechtmatige aanval verzet; maar uw Genomen bij het lage gebouwtje last werd nooit' bevangen door een aa.i de ingang van het bedevaartter- zacht tot volhardende vernietiging, rein, zien we de spiedende ogen van die de geest doodt. Met welbehagen enkele rijkswachters achter de ven- moet Gij hebben neergezien op de sters gluren. Ze roken onverschillig Landsbedevaarders die onder de lei een sigaret en blijken van kop tot ding van hun bisschoppen, gebed en teen gewapend, 't Zal wel niet erg kommer over hadden voor hun poli- noaig zijn vandaag, maar kom de tiek getroffen landsgenoten, omdat, Bedevaarders zijn toch beschermd indien de straf de harde maar aan- Na een rondgang om het puin. be- vaarde wet der vergelding is, de ver geeft de stoet zich benedenwaarts in giffenis de hoge wet van christelijke de crypte. Zacht klinkt het schone naastenliefde blijft; als volwaardige Mijn Moederspraakals een wel- burgers konden zij onverstoord hun komgroet. De Priesters zingen de standpunt uitspreken en de uitdruk- plechtige uitvaart-gezangen, waarna kelijke aanmoediging van een Bel- ieder der graven gezegend wordt. En gisch regeringslid ontvangen, ingetogen volgen de bedevaarders de Wanneer dit ook hier in ons land?» Priesters. Elk graf is verlicht met Na een herinnering van de tijd van flikkerende kaarsen. Het is een aan- Allerheiligen en Allerzielen waarin grijpend ogenblik; ieder gedenkt zijn we bidden voor zielelafenis onzer do doden, terwijl hier de graven geze- den, besluit spreker: gend worden van he:i die het sym- In dit, als hulde aan uw idealen bool waren van hun strijd en offer, opgebouwde, in blinde haat van uw Teruggekomen bij het doorschoten idealen vergruisde."- IJzerkruis, roept, Kristusbeeld van Nieuwpoort, bidt en roept steeds, uw geschonden ge- Z. E. H. Pastoor Cnudde het Gebed beente om vrede in de wereld en om voor den Vrede van wijlen Dom gerechtigheid en verzoening in ons Modest Van Assche. De aanwezigen land..» bidden mee Wij bidden U, verhoor Zo eindigt deze ingetogen herden- ons, opdat de vrede heerse... Opdat king. onrust, opstand en oorlog verzwin- Gedempt als een echo die de stilte den... Opdat... en telkens weer op- niet wil storen zweeft de muziek van nieuw rijst de stem der aanwezigen De Vlaamse Leeuwdoor de holle Wij bidden U, verhoor ons.gangen der krypte. Met gebogen Stil is het na dit gebed, de Pries- hoofd luisteren de aanwezigen tot de ters verlaten de krypte en keren laatste tonen uitsterven over de gra- kerkewaarts. ven. De bedevaarders verlaten de Dhr Rombouts liouut het aoden- krypte, onze doden werden in liefde appel van de gesneuvelde frontmak- herdacht. kers. Uit ieder graf schijnt het ant- Onder de bezoekers die gans de dag woord te klinken van onze dappere het rustige dodenhof bezochten, no- jongens, die bij het bloedoffer aan- teerde men in de namiddag dhr De wezig waren en nu nog steeds daar Schrijver en zijn gezin. Onze winkel en drie verdiepen met de meest moderne toonzalen zijn steeds het bezichtigen waard; Slaapkamers van 3.800 4.950 6.650 7-450 7.500 8.750 9.850 10.500 10.750 11.000 11.500 12.000 12.750, enz., zijn steeds in voorraad. Een WAARBORG-CERTIFICAAT vergezelt iedere levering. Een GRATIS BEZOEK van een onzer meubelmakers en een onzer meubel- polier ders wordt bij iedere klant gebracht. Dus enkele maanden na de leve ring worden alle geleverde meubels volledig kosteloos nagezien en nog eens extra gepolierd. Gedurende twee volle jaren, kan iedere klant beroep doen op onze goed ge organiseerde GRATIS-ONDERHOUDSDIENST. Daarom drukken we iede re klant op het hart bij de minste reden onze twee jaar gratis-onderhouds dienst te verwittigen. Alle meubels kunnen met gemak van betaling worden aangekocht. ln het moderne Amerika koopt eenieder met maandelijkse afkortingen. Waarom ook U niet? De betaling geschiedt onder de meeste geheimhouding, zonder bank, zon der wissels aan te bieden. De koper zelf kan maandelijks de afbetaling komen doen ten burele bij ons, of op het postkantoor. Moest de koper komen te sterven, dan worden hem alle sommen kwijtge scholden die nog te betalen blijven. Zodat de overblijvenden alle ge kochte meubels gratis kunnen behouden. Zeven weken zijn de grensarbeiders zinstoeslag zullen genieten, als zij nu in staking en een oplossing is nog niet in België hebben gewerkt en vooi steeds hangend. Te Parijs worden zover met openbare onderstand wordt de Frans-Belgische onderhandelingen verstaan de r eg er ings vergoedingen, doorgezet maar totnogtoe zonder de- met uitsluiting van de eventuele ver» finitief resultaat. goedingen door de vakverenigingen In een communiqué van het Franse verleend. Ministerie van Buitenlandse Zaken Dit is een eerste punt waarover kon werd intussen bekend gemaakt dat de akkoord bekomen worden bij de ge- stakende grensarbeiders voortaan ge- voerde besprekingen. De Bedevaarders bidden het Gebed voor de Vrede van Dom Mod. Van Assche. Van links naar rechts bemerken we: Dhr. Clottcns, secretaris van het Comité; Prof. Dr Franssen, voorzitter; de Priesters, met Z. E. H. Cnudde, Pastoor te Kaaskerke; Dr Rombouts. We vernemen nog enkele aanvul lende bijzonderheden betreffende het geheimzinnig overlijden te Koksijde, waarvan wij gewag maakten in een vorig nummer. Het juiste tijdgebruik van Vermeulen in Veurne is nog niet opgehelderd; wel zou hij bij caféhou der H..., Pannestraat, rond 12.30 uur toegekomen zijn, doch het blijkt dat hij ln den voormiddag nog andere drankgelegenheden zou bezocht heb ben. Anderzijds is een normale uitleg voorhanden voor de handelingen van H... tijdens de taxirit met het slacht offer naar Koksijde-Bad. H... zou in derdaad onderweg de taxi verlaten hebben om een bezoek af te leggen bij een timmerman in het dorp; aldus komt zijn houding in ander daglicht te staan in tegenstelling met het re laas van ons vroeger onderzoek. Het blijkt eveneens dat V... in de Providence nog schuld te vereffenen had. Toen hij de drankgelegenheid te Veurne verliet, om per taxi naar Koksijde gevoerd te worden, was het slachtoffer wel ziek doch zijn toe stand schijnt pas achteraf een le vensgevaarlijke wending aangenomen te hebben. Het gerecht staat dus nog met een zeer zware taak voor den boeg. Voor namelijk het tijdgebruik van het slachtoffer in den bewusten voormid dag en het verdwijnen van het geld, hoe groot het bedrag ook weze, die nen nog opgehelderd te worden. Einduitslag. 1. KINT - VAN STEENBERGEN. 2. SCHULTE - PETERS. Op 2 ronden: 3. OCKERS - GILLEN. 4. THYSSEN - OLLIVIER. Op 3 ronden: 5. KUBLER - BRUYLAND. Op 4 ronden: 6. RAMON - V.D. MEERSCHAUT. 7. ACOU - ADRIAENSSENS. 8. NAEYE - DEPAUW. Alle andere ploegen hebben opge geven. In het Staatsblad zijn de uitslagen verschenen van de telling in de taalgrensgemeenten (.31 December 1947). Wij geven hieronder, wat betreft de West-Vlaamse grensgemeenten, het aantal inwoners, die uitsluitend of het meest Frans, Nederlands of Duits spreken, met het percentage. BRABANT Bierk 822 81,38 129 12,77 1 0,10 Opheilissem 683 93,30 11 1,50 0,14 Neerhellissem 1.737 90,89 78 3,97 Outgaarden. 24 3,06 725 92,24 1 0,13 Rosières 743 85,50 84 9,67 St-Genesius Rode 2.058 25.20 5.588 68,44 11 0,13 Tubeke 8.122 87,52 867 9,34 4 0,04 Zittert-Lummen 642 89,29 50 6,95 WEST-VLAANDEREN Neerwaasten 631 81,31 120 15,46 Komen 6.622 81,36 1.173 14,41 17 0,21 Dottenijs 5.030 84,79 714 12,04 J 0,02 Spiere 567 63,00 304 33,78 Helkijn 498 49,95 459 46,04 Herzeeuw 5.555 79,37 1.214 17,35 j 0,04 Houtem 1 045 82,87 169 13,40 0,08 Me enen 1-247 5,68 19.750 89,65 I 0,02 Meesen 339 31,16 710 65,26 Nieuwkerke 723 31,85 1.471 64,80 Ploegsteert 3.764 77,83 849 17,56 Waasten 2.688 83,01 436 13,46 1 0,03 Wervik 424 3.47 11.154 91,21 4 0,(53 Zandvoord# 49 6,32 696 89.80 Door de Ministers van Wederop bouw en van Financien, is een besluit tot deblokkering van de 60 ten voordele van de geteisterden onder tekend. Het besluit zal ecriang in het Staatsblad verschijnen. Het besluit voorziet, dat de op brengst van de bijzondere of buiten gewone belastingen voorzien bij de wetten van 15, 16 en 17 October 1945 naar gelang beschikbare bedragen zullen aangewend worden voor de wederaankoop, a pari, van de obli gaties van de Lening van de Munt- sanering van personen, die oorlogs schade hebben ondergaan aan hun private bezittingen. De betrokkenen moeten volgens de wet op de oorlogsschade van 1 Octo ber 1947 recht hebben op oorlogsscha de en deze schade moet ten minste 66 t.h. van de waarde van deze goe deren bedragen. Alleen de rechthebbende zelf, zijn echtgenoot of echtgenote, of zijn na bestaanden in rechtstreeks# lijn kun nen van de wederaankoop genieten. Zij die rechten op oorlogsschade hebben overgekocht kunnen van de wederaankoop niet genieten, tenzij het overlaten van de rechten het ge volg is van de omvorming van een onderneming met rechtspersoonlijk heid. De terugkoping geschiedt enkel voor de waarde van de beschadigde goe deren in 1939 en mag in geen geval meer bedragen dan 500.000 fr. De betrokkenen moeten het bewijs leve ren dat zij aan de belastingverplich tingen, voortspruitend uit de wetten van 15 en 16 October 1945 hebben voldaan. De aanvragen moeten op bijzon dere formulieren geschieden, bij de provinciale directies voor oorlogs schade, die ook de formulieren ver strekt. Deze laatste kunnen ook be komen worden bij de coöperaties van geteisterden. De obligaties van de Lening voor de Muntsanering zullen geen interest meer opbrengen van de datum af van de wederaankoop. De uitbetaling van de wederaangekochte aandelen ge schiedt steeds in de eerste helft van de maand Januari volgende op de wederaankoop. Het uur van het gebed is gekomenzegt een Italiaanse boerin. Het einde van de wereld is nabij. Ik ben een door God gezonden engel om de wereld te verwittigen dat het uur van het gebed is gekomen. Qpd heeft het einde van de wereld be paald. En er is geen macht die zijn Wil kan weerstaan. Deze onophoudelijke door Anto- nietta Florini, een boerin uit Petilia Policastor (Italië), in angsttoestand herhaalde woorden, hebben in geheel Calabrie beroering gewekt. Uit alle delen van de provincie stromen de mensen toe om deze jonge vrouw te zien, die ofschoon zij totaal ongelet terd is, zich nochtans wanneer zij ln een hypnotische slaaptoestand ver keert, in perfect Italiaans uitdrukt en uikwijls ook in een vreemSre taal, die op lfttljn gelijkt.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 5