MIJN PLAN Oproep tot deelname aan het H. Jaar DE WEEK IN ONS LAND Nederlands vliegtuig stort te pletter bi] Oslo met 29Joodse kinderen aan boord Instelling van een Missie-uur in het N.I.R. 32 Doden -.'Ij BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN 45* JAAR. Nr 48. ONZE 4 UITGAVEN: ZATERDAG NOVEMBER 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr, GENERAAL MAC ARTHUR De zwarte reeks houdt aan BEMANNING VAN B-29 OPGEPIKT NA DRIE DAGEN OP ZEE GEZWALPT TE HEBBEN ViJF DODEN TE SINGAPORE Een schitterend initiatief Vaders en Moeders zullen met hun kinderen in de Missies kunnen spreken Het verdienen van de Jubelaflaat Prijsverhoging op het spoor Slechts 7,5 t h. voor werkabonnementen vervolg 3* blad), ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 10 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p. week Frankrijk Holland 3.— fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond, der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten), DsnmmuB 26 Verantwoordelijke Uitgeven J Santen, Gasthuisstraat 19, Poperinge. 5K5S*:, 27 November! Ik deed me de moeite eens te on- gewone mensen het beste van Ge- Morgen is het vijftig Jaar ge- derzoeken wat daar al... uitge- zelle kunnen bezitten? leden dat hij, die als een bloeme haald wordt. In veel gevallen is Kan het Davidsfonds geen bun- bloeide in 't aanschijn van de dat een waar gekkenspel; en pre- del Gezelle-liederen uitgeven? Ge- Heer, voor eeuwig bloeien ging cies het tegenovergestelde van zelle was immers zelf... Davids- hierboven! Heel dicht, heel dicht wat we... volksontwikkeling of fondser. Stichtte hij het Davids- bij de Heer. volksveredeling noemen. fonds niet te Kortrijk in 1876... Boschvogel, ik heb... gesmekt Kom, ik zal er maar over de eerste afdeling in West-Vlaan- aan uw artikels over Guido Ge- zwijgen! deren? zelle; ik en veel anderen, al Ziet ge geen middel om een de lezers van Het Wekelijks degelijke crochetavond te ge- vprwrm<1prfï P(S Nieuws». ven met... Gezelle-liederen? Van -T1 J ge niet verwonderd dat. ije We leven zo snel en een halve «Boerke Naas» ën «Mietje met 1?L^fi eeuw lijkt een eeuwigheid, 't Is zijn teele Melk tot... «DeLeeu- Och, zo heel veel groten hebben menselijk misschien, maar 't is wen Dansen» en «Hangt nen Jv"1 dwaas, «onze groten» te ver- Truis»... tot de liederen van schamel, moesten we die vergeten, geteri. Te schoner is het wanneer Ryelandt, Mortelmans, Meule- 1 j; ar® onversecni]K. de besten uit het volk zich in- mans, enz... enz... Gezelle was een... volksmens, spannen om onze groten voor Ziet ge geen kans om uw flinke een, Sez01jtle volksmens, die leefde ons te bewaren; de echt-groten toneelspelers Gezelle te laten m ,en L voik in aiie een zijn immers nergens dik gezaaid; voordragen? Een prijskamp, maar vo^ we hebben dan ook geen grote gewijd aan verzen van Gezelle? last om te bewaren. Boschvogel, ge hebt zo wel ge daan. Zo groot inderdaad was die eenvoudige priester, zo groot werd na zijn dood de zoetgevooisde d chter heer ende meester Guido Geeelle. ebt ge geluisterd deze n Radio Kortrijk? ...Wat ik niet in heb, geef ik DaiT"zo u derT alle" VLmin gen uit, 't zijn zijn woorden. OpvpUp Ïpvpn kpnnpn Gezelle mag niet vergeten worden. Boschvogel heeft immers ge- Boschvogel, onthoud het maar... lijk... Gezelle wordt vergeten. hll zal niet vergeten worden, op voorwaarde dat er iets van mijn A plan verwezenlijkt wordt... Hier Ik heb nog mijn... provisie niet geen «plan te trekken», week uitgeschud! Of heeft er iemand iets tegen Kan het Davidsfonds niet een... 't Plan van een ciag ging voorbij zonder Bloemlezing uitgeven, waar onze Radio Kortrijk Guido Gezelle PÉ VLAMYNCK. Het Vredesverdrag met Japan HET WORDT TIJD. Tijdens de laatste weken wordt er weer gesproken over een mo gelijk vredesverdrag met Japan. Het zou zo inderdaad stilletjes aan tijd worden dat men daar gaat aan denken, nu de oorlog sedert ruim vier jaar gedaan is. Men spreekt inderdaad veel over de koloniale volkeren die hun zelfbeheer zouden moeten krij gen, en dan is het maar redelijk dat de beschaafde volkeren ook hun eigen bestuur terugkrijgen, nadat de nodige voorzorgsmaat regelen getroffen zijn om hun oor logsgoestingen wat aan banden te leggen. De toestand is tijdens de laatste vier jaar trouwens reeds zodanig gewijzigd dat het duidelijk is dat het gevaar voor de wereldvrede niet meer komt van de ex-vijan delijke landen, maar wel van ge wezen geallieerden. m t&ÊÈW'- en het verslagen hebben, een vre desverdrag loensen, waarom komt het dan niet? Het antwoord steekt in één woord: het Kremlin. Inderdaad: sedert twee jaar dringt de Sovjet-TJnie er op aan dat het ontwerp van verdrag door het comité der vier Groten voor Azië (Amerika, Engeland, U.S.S.R. en China) zou besproken worden en dat het dan aan de andere landen zou worden opgedrongen. Die houding werd reeds bepaald in een nota die in December 1947 aan China werd overgemaakt en waarin sprake was van de vier mogendheden die de grootste oor logslast gedragen hadden en met hun legers de zege over de Japan se strijdkrachten hadden afge dwongen. Die houding nu verwekte van zelfsprekend een storm van pro testen vanwege Australië, de Phi- lippijnen en andere landen die In West-Europa komt de bedrei- de opperbevelhebber der Amerikaanse vanaf December 1941 in de strijd ds herdacht. Vijftig jaar na zijn dood werd het Hiawathalied be werkt door de bekende toondich ter Marinus Dejong. Het Brussels N.I.R.-koor kwam Woensdag naar Kortrijk om dat lied uit te voeren! V/e weten 't wel... Davidsfonds Kortrijk heeft daar-zijn... schou ders ondergestoken. Kortrijk heeft ten andere zware verplichtingen tegenover Gezelle. Daar stroomt immers de Leie, de Jordana van Gezelle's herte». Ook leper doet meê. Daar wordt een Gezelle-tentoonstelling gehou den. Alweer door het Davidsfonds. En... Roeselare? Ik weet wel, daar werd het Gezelle jaar ingezet. Maar kon dat wel voldoende zijn? Roeselare, waar Gezelle de eer ste vonke bracht er Verriest, Vanhee, Rodenbach, Lievens, Pa ter Vyncke floreerden... Waar La- ga woonde, aan wie we het heer lijke Gezelle-monument te dan ken hebben! Ik kijke nu dagelijks naar het Davidsfondshoekjein mijn dagblad. Heel Vlaanderen door, van de Westhoek tot Limburg, worden Gezelle-avonden gegeven. Schoon? Alleszins. Maar 't is niet genoeg! Een voordracht? Daar wordt u gesproken over Gezelle. Daar spreekt Gezelle zelf niet genoeg. Er worden enkele verzen voorge dragen, enkele liederen gezongen. Dan gevoelt ge wel iets van Ge zelle over u komen... Maar. Jawel, ik heb daarover mijn eigen plan. Mag ik het op tafel leggen? Werk voor ieder Davidsfonds- afdeling? Misschien wel, maar lonend werk. Laat 's de kinderen die sim pele dingskes voordragen, de echte kinderrijmpjes van Gezelle. Laat voor de gewone mensen 's Fachthofschilderinge voordragen en St-Jozefs Leere! Laat iemand 'n voordracht ge ven over «Onze Kerkelijke Fees ten uit Gezelle's Ring van 't Kerkelijk Jaar Haalt 's de vogelsuit bij Gezelle, de leeuwerk, de mezen, de vink, de merel, de nachtegaal, de zwaluwen, de rave, de duiven... of verkiest gij de bomen? Of de koeien, Casselkoeien, de peerden? Daar snoepen onze gewone mensen aan. Daar brengt ge de gewone man zo dicht bij wat hij dagelijks ziet, maar niet bekijkt. Of laat ge uw mensen de «Vlaamse gezelle» eens beluis teren? Wilt ge dan 's hoger zweven? Waar Gezelle bidt en naar zijn Meester opgaat, om hulp en troost vraagt en klaagt of heel in God opgaat! ..Kiest! Dat is nog maar de eerste helft van mijn Gezelle-plan Is er wel een Vlaamse toondichter die geen Gezelle-liederen op zijn naam heeft staan? 't Davidsfonds gaf een Gezelle- brochure uit, waar ge de naam vindt van die... vijftig of zijn er nog meer? toondichters met hun Gezelle-liederen; liederen en koren! 't Zit me... dwars! Er is geen nestje van een paar honderd inwoners of er wordt een... crochet-avond gehouden. ging niet van Duitsland, maar van Rusland, zoals ze in het Ver re Oosten niet komt van Japan, Hier de- Dakota PH-TFA van de ""A'^-FoRand,- die met een 'transport Joodse kinderen onderweg- was van Tunis naar Oai©, on nabij dlv-uo stad te pletter stortte. Van links naar rechts: de boorduiecano K. Stukje, de gezagvoerder I,. Froirws, tweede bestuurder A.v.d. Touw en dhr H. Westenberg. ders gevonden, liggende onder de staart; de warmte van de as van het uitgebrande toestel zou hem in leven hebben gehouden. De jongen zat gekneld onder een stuk alumi nium maar kon door de redders spoedig bevrijd worden. Het eerste wat hij vroeg was wat te eten. Over de ramp zelf zegde hij dat vooraf het toestel steeds rondgedraaid had. De kleine Allal, waarvan twee broer tjes en een zusje in de ramp om het leven kwamen, zal na enkele dagen rust en verzorging de kliniek kunnen verlaten. A Op Woensdag der vorige wee'tr_rpr^ een /viiicriitatiiise reuzenVesting Joodse partikuliere organisaties uit Noorwegen hadden besloten een 200 Joodse kinderen op te nemen, op dat de kinderen er hun opvoeding zouden voltooien vooraleer ze hun ouders, welke reeds naar- Israël wa ren vertrokken, zouden vervoegen Voor het overbrengen dier kinde ren was o.m. een Dakota »-toestel B-29 in zee gevallen nabij de Bemmden- eilanden. Onmiddellijk werden andere vlieg tuigen uitgezonden om het toestel en veld bleef men vruchteloos wachten de inzittenden op te sporen, en ook op de aankomst van het toestel. schepen namen aan de actie deel. Weldra werd gevreesd, dat het een Bij de gemaakte vluchten om zo ramp geworden was en reddingsploe- mogelijk de bemanning van het ver gen werden dringend uitgezonden ongelukte vliegtuig op te sporen, viel naai' de gebieden waar het toestel een der zoekende B-29 toestellen zou kunnen gevonden worden. eveneens te pletter en de 5 inzitten- Na twee dagen opzoekingen werd den ervan werden gedood, eindelijk het wrak van het vliegtuig Ten slotte werden de leden van van de Aero-Holland gecharterd, dat gevonden ten Westen van de Oslo- de bemanning van het op zee omge- 29 kinderen was gaan halen om van Fjord, tussen de plaatsen Viltrer en komen toestel opgemerkt op twee Palestina aiover Tunis, Marseille en Storsand. Alom verspreid werden 26 vlotten en door een Canadese des- Meisbroek, Oslo te bereiken. lijken aangetroffen. Bij de ineenge- troyer werd onmiddellijk naar de aan- Benevens de 29 kinderen bevonden drukte overblijfselen van het toestel gegeven plaats gestuurdhij wist er 18 zich 4 leden van de vliegtuigbeman- werd slechts een levende aangetrof- overlevenden op te pikken. Twee ning en twee begeleidsters aan boord, fen, een der Joodse kinderen, de klei- hunner makkers waren bij het neer- Te Meisbroek, dat veilig bereikt ne Isaac Allal, 11 jaar oud, die slechts storten in zee om het leven gekomen, werd, werd de tocht doorgezet op lichte verwondingen had opgelopen. 75 Uren hadden de schipbreukelingen Zondagmiddag. Het vliegtuig werd Alle andere inzittenden, 34 in getal, op een hoge zee rondgezwalpt. voorafgegaan door een ander toestel, bleken te zijn omgekomen, dat eveneens Joodse kinderen ver- Totnogtoe werden, naar de laatste voerde en zonder ongelukken de berichten, slechts de lichamen van vlieghaven van Oslo zou bereiken. 25 kinderen en van zes volwassenen Aan boord van 't tweede vertrokken gevonden. Van een volwassene en toestel bleek alles goed te gaan tot drie kinderen is nog geen spoor ont hoven de Oslofjord, waar de piloot dekt. nog steeds verbinding had langs de Het toestel brandde uit en lag op radio met het vliegveld, maar plots de rug. De enige overlevende, de 11- viel elk contact weg en op het vlieg- jarige Isaac Allal, werd door de red- Een Sunderland van de R.A.F. is Zondagavond op het vliegveld van Seletar (Singapore) neergestort, kort nadat het gestart was. Vijf personen zijn gedood en zeven gewond, onder wie twee zwaar. troepen in Japan, die er tevens de tegen Japan stonden, terwijl Rus- macht in handen houdt. land er slechts op het laatste nip- pertje is bijgekomen. Australië liet maar van Rusland en communis- dan ook weten en terecht tisch China. dat het geen enkel viermogend- De grote vraag, het groot pro- heden-dictaat zou aannemen, bleem, is dus op dit ogenblik hoe De door Rusland voorgestelde men in die omstandigheden tot formule kan trouwens door geen een vredesverdrag kan komen. In ernstig mens worden aangeno- Duitsland is het al lelijk door me- men, aangezien dit Rusland op- kaar gegooid: daar is omtrent nieuw de gelegenheid zou geven geen vredesverdrag mogelijk aan- met het vetorecht te jongleren en gezien Duitsland in feite niet meer wij weten waar het naartoe gaat bestaat. Er bestaat een Oost- en wanneer men Stalin de gelegen- een West-Duitsland met elk een heid geeft dat liedje aan te heffen, eigen regering, en beide verlan- Zoals een Brits weekblad gend het andere op te slorpen, schrijft is er trouwens geen enke- Elk van de twee heeft dan een le reden om Rusland in dit debat modus-vivendi met zijn bezet- te laten tussenkomen. ter(s) die ook elk van hun kant Het was inderdaad te Yalta dat het gehele Duitsland in hun in- besloten werd dat ook Rusland vloedsfeer zouden willen trekken, de oorlog aan Japan zou verkla- Met Japan is het een ander ge- ren. Maar de losprijs voor die val. Daar is er één land en één deelname werd reeds bij voorbaat regering gebleven. Maar daar betaald. Het was: de Koerillen- gaat de strijd, inwendig tussen de eilanden, Zuid-Sakhaline, de con- communisten en de oude nationa- trole over de spoorwegen in Mand- listen enerzijds, en de collabora- choerije en Port Arthur, plus tionnistische of democratische daarenboven de toewijzing van de partijen anderzijds. Japanse investeringen in Mand- Van buiten uit gaat het tussen choerije als oorlogsbuit. De het Kremlin en de andere mo- Sovjets hebben bijgevolg geen en- gendheden die met Japan in oor- kele reden meer om, meer dan log geweest zijn. VJordt Japan de enige andere natie, hun wil op te zoveelste Sovjet-Kolonie of zal dringen of hun veto te stellen, bij Japan zijn plaats innemen in een de besprekingen over een vredes- vrije Oost-Aziatische volkerenfa- verdrag met Japan. WlïïiQ TVvv«5 sre>wer9c<jroiX> GL/fciTÉJ? 1011 ZS CtUl" aioclrtriY wCtdTOTÏl &T OOlC AlTl&fïJcCL UZt JCfpCLTZ Japan, geen vreaesver'arag komt. borstelen en Japan een weerloze Normaal gesproken is het echter speelbal maken van de Chinees- tijd dat men er een afsluit. Russische macht in het Verre Maar er is meer: de steeds aan- Oosten, groeiende overwinningen van Mao Stalin en Mao Tse Toeng zou- Tse Toeng in China maken het den er zich vanzelfsprekend te- vraagstuk erg dringend. Het weg- gen verzetten dat Amerika er vallen immers van Kuomintang- enig garnizoen zou houden of dat China als bondgenoot van Ameri- de States zouden gemachtigd zijn ka, doet de nood rijzen. Amerika om op enigerlei wijze militair tus- moet er een andere bondgenoot sen te komen, krijgen, en die kan niemand an- Vandaar in Amerika de begrij- ders dan Japan zijn. pelijke en gerechtvaardigde nei- Vandaar dan dat we een paar ging om onmiddellijk een vredes- weken geleden de besprekingen conferentie bijeen te roepen waar- gehad hebben tussen Dean Ache- aan alle geïnteresseerde Staten son en Bevin, alsmede tussen de zouden deelnemen en waar zeker eerste ministers van de Doml- een meerderheid zou te vinden nions. Ook op de dagorde van de zijn voor de Amerikaanse thesis. Commenwealth - conferentie te Colombo, die begin Januari door gaat, staat dit punt op het voor plan. ZO ZIET HET ER THANS UIT. Om de toestand goed te begrij pen, en de haast die er bij is om Geen enkel land ter wereld wel- ling van een missie-uur. Hierdoor zul- Vaders en Moeders gebracht aan hun licht als het onze schonk zoveel Mis- len onze Missionarissen nu ook him over de gehele wereld verspreide kin- sionarissen en Missiezusters om in deel kunnen krijgen, met nieuws van deren-missionarissen, zo o.m. vanwe ge Staatsminister Frans Van Cauwe- laert aan zijn zoon bij de Missie van Scheut te Kabwe, en meerdere an dere. Voor velen was het een uur van grote ontroering. verre landen ons Katholiek Geloof thuis dat hen bijzonder zal aanbe- te gaan verkondigen. langen en groeten van hun familie- Ver van huis trokken zij, zonder leden, enige verdere verbinding met hun Vaders en Moeders van Missiona- thuis dan nu en dan een brief welke rissen en Missiezusters zullen te in meerdere gevallen soms maanden Brussel hun stem kunnen laten op lang op weg moest zijn, nemen. De wereldzender van Leo- Dank zij het N.I.R., dat thans ein- poldstad zal die opnamen dan delijk eens beheerd wordt door een doorzenden naar alle streken van de Kabholiek Minister, Hr Segers, zullen wereld. de banden tussen onze Missionarissen Op Donderdag 17 November Jl. en hun nauwverwanten in het Vader- werd in het grote studio van het de Belgische Missionari^en in Afrika, land, inniger kunnen worden. Ter de- N.I.R. te 17 uur, deze dienst plechtig f1 Nabije Oosten en Indie. Ten be- zer nam het N.IJR. namelijk een ingewijd. Talrijk waren de personali- hoeve van de Missionarissen in het 'schitterend initiatief, door de instel- teiten welke deze plechtigheid bij woonden, waaronder vele prelaten en missie-oversten. Hr Minister Segers zette de spreek beurten in en verklaarde zich geluk kig deze uitzending te mogen inhul digen. Na een woord van hulde aan Mgr. Suenens, zegt hij verder dat 29 mis- De Nederlandse uitzendingen heb ben plaats Dinsdags en Vrijdags van 17 tot 17.45 uur Greenwichtijd voor Verre Oosten en het Hoge Noorden worden deze uitzendingen herhaald de Woensdagmorgen en de Zaterdag morgen van 4,15 tot 5 uur Greenwich tijd. Deze programma's worden opgeno men in de studio te Brussel en per vliegtuig naar Leopoldstad gestuurd, waar zij worden uitgezonden 24 uur HERDERLIJKE BRIEF In verband met het aanstaande Heilig Jaar dat met Kerstdag e.h, aanvangt, werd door Zijn Excellentie Mgr Lamlroy, Bisschop van Brugge, volgend herderlijk schrijven gericht tot de Katholieken van ons Bisdom: siebisschoppen uit alle wereldstreken 110 vertrek Brussel, huldeboodschap ten teken van Onder de personaliteiten ln dc studio van het N.I.R. bemerkt men van links naar rechts: Kan. Leclef, dhr Jan Boon, directeur-generaal der V'aarusc uitzendingen; dhr Segers, Minister van Verkeerswezen; Mgr. Suenens, hulpbisschop van Mechelen; Mgr Cento, Apostolisch Nuntius; dhr Th. Fleischinann, directeur-generaal der Franse uitzendingen) dhr wi*ny, Minister van Koloniën. een blijdschap hebben laten geworden aan het N.I.R, Deze worden ln albums aan Z. Em. de Kardinaal overge maakt. Verder spreekt hij zijn genegen heid uit aan alle Missionarissen en Missiezusters, die nu voorzeker in groten getale naar deze uitzending zitten te luisteren. Zo bereiken wij 8.000 zendelingen uit ons land, zegt hij, die er speciaal genoegen in zul len hebben naar nieuws van thuis te luisteren. Na hem brachten de HH. Flelsch- mann en Boon, respectievelijk in het Frans en ln het Vlaams sprekend, een huldegroet aan de verre luisteraars. Mgr. Suenens, namens Z. Em. Kar dinaal Van Roey, sprak dan een boodschap uit, gericht tot alle land genoten-missionarissen. Dan volgden meerdere groeten van De Raad van Beheer van de N.MJB.S. is op 23 November 1949 bijeengekomen onder het voor zitterschap van dhr Segers, Mi nister van Verkeerswezen. In het raam van het beleid tot financieel herstel werd besloten tot een algemene verhoging van de tarieven met gemiddeld 10 Echter sulen de abonnementen voor werklieden en werkabonne menten met slechts 7,5 wor den verhoogd. HET DOEL DAT MOET BEREIKT WORDEN. Wil men tot een normalisatie van de toestand komen, dan moet men waarborgen hebben dat Ja pan zich niet opnieuw zal bewa penen en aldus een gevaar voor een vredesverdrag af te sluiten, zijn buurlanden worden, dat de moeten wij even uiteenzetten wel- thans ingevoerde democratie noch ke thans de verhoudingen in Ja- door een staatsgreep van rechts pan zijn. noch door een revolutie van links Krachtens het verdrag van zal omvergeworpen worden, en overgave in 1945 afgesloten, heeft dat het zou beschermd worden 'de S.C.A.P. (Supreme Commander tegen aanvallen van buiten uit. of the Allied Powers Opperbe- Welnu, dat drievoudig doel kan vel van de Geallieerde Machten), niet bereikt worden zonder dat een werkelijk onbeperkte macht, men aan Amerika het recht toe- En die macht wordt gedragen kent ergens in Japan enige gar door Generaal Mac Arthur, die nizoenen te onderhouden, vier Amerikaanse divisies te zij- Trekken de Amerikanen inder- ner beschikking heeft. De sta- daad hun troepen terug, dan valt ten, begrepen in de S.C.A.P., la- alles in duigen. De Japanners zijn ten de Amerikaanse Regering zo gewoon te gehoorzamen aan quasi totaal vrij om in Japan te een autoritair gezag dat ze zich doen wat zij goedvinden. opnieuw gemakkelijk zouden la- In de practijk nu heejt Mac ten doen. De slechte economische Arthur van langs om meer be- omstandigheden die zeker nog voegdheid gegeven aan de Japan- een tijd zullen aanduren en de se Regering. Maar de bevolking revanchegeest om de verloren en de buitenwereld blijft noch- oorlog zullen trouwens gemakke- tans de Amerikanen als de ver- lijk koren op de molen der natlo- antwoordelijken aanzien voor al- nalisten en der communistische les wat er gebeurt. agitators zijn. Het is dan ook begrijpelijk dat Het gevaar voor een communis- Amerika wenst dat aan die toe- tische overrompeling is trouwens stand een einde wordt gesteld en ook zeer groot. De Japanse bevol- dat de bevoegdheid en de verant- king is minder geïmmuniseerd te- woordelijklieid van de Japanse gen de communistische invloed regering klaar en duidelijk wor- omdat zij deze in de practijk den afgelijnd. Nu zijn er voor- niet zo van dichtbij kent als wij. standers van een soort bezettings- En de wapensmokkel van uit Chi- statuut zoals men dat in Duits- na zou de communisten trouwens land heeft gedaan, maar anderen de nodige instrumenten geven om zeggen: een vredesverdrag is be- ofwel een burgeroorlog ofwel een ter en is in het Japans geval mo- putch te organiseren, gelijk aangezien wij geen splitsing Zijn er nu geen Amerikaanse hebben tussen een communistisch troepen om dat te verhinderen en een democratisch Japan, zoals dan zou de Japanse regering, die we dat in Duitsland of in Korea geen leger heeft, moeten beroep hebben. doen op vrijkorpsen samengesteld Wij hebben de stellige indruk uit en geleid door oude militairen dat de meeste Amerikaanse en cn 20 zou het land tenslotte geen ook Engelse kranten en week- andere keuze hebben dan de twee bladen de stelling van het vredes- uitersten: opnieuw de militaire verdrag genegen zijn en verdedl- clique aan de macht brengen, of- gen. wel de communisten. De andere landen wensen dit Het is dan ook duidelijk dat er evenzeer, aangezien het huidig op de Russische eis niet kan inge- systeem een niet meer vol te hou- gaan worden en dat men geen den administratieve rompslomp vier mogendheden-comité kan meebrengt. Inderdaad: zolang er aannemen, geen vredesverdrag is, heeft Ja- De oplossing is een algemene pan ook geen eigen diplomatieke vredesconferentie. En willen de vertegenwoordiging, en moet elk Sovjets niet, dat ze dan hun plan accoord en elke bespreking die trekken. Wij mogen trouwens op men met Japan wil hebben of af- dat stuk niet meer kieskeurig zijn. sluiten, langs Washington en de Zij zelf hebben immers de gehele S.C.A.P. omgaan. Yalta-besluiten feestelijk aan hun zolen gelapt in het geval van Po len. Maar indien dan de landen die Hat men dan desnoods dezelfde met Japan oorlog gevoerd hebben zi# vervolg hiernevens flV* Zeer lieve Broeders, Volgens aloud gebruik heeft onze Heilige Vader de Paus het gewoon Jubileum van het heilig Jaar ver leend aan de Stad Rome. Dit Jubi leum zal beginnen met de eerste Vespers van Kerstdag 1949 en eindi gen met de eerste Vespers van Kerstdag 1950. Zijne Heiligheid nodigt de gelo vigen uit, zo talrijk als 't mogelijk is, de Roomse bedevaart te onder nemen, om aan het uitstekend voor recht van de Jubelaflaat deelachtig te worden, en tevens hulde te gaan brengen aan de Stadhouder van Christus op aarde. De Jubelaflaat van het Heilig Jaar kan over 't algemeen enkel gewon nen worden door hen, die te Rome zelf de voorgeschreven oefeningen doen. Nochtans heeft onze H. Vader de Paus dezelfde geestelijke gunsten willen toestaan aan sommige gelo vigen, die belet zijn de bedevaart naar Rome te ondernemen, namelijk aan: 1) De ouderlingen van boven de zeventig jaar. 2) De kloosterzusters en godvruch tige vrouwen, die met kerkelijke goedkeuring samenwonen, ook aan de vrouwen en meisjes, zelfs half- pensionnairen, die bij haar inwonen, 't zij om onderwezen en opgevoed te worden, 't zij om andere wettige redenen. 3) De zieken en kranken, alsook degenen die in hospitalen zich be stendig aan de ziekendienst toewij den. 4) De vrouwen en meisjes die in gestichten voor opvoeding of vrij waring zich bevinden; ook nog al degenen, mannen en vrouwen, die in gevangenissen of tuchthuizen ver blijven. 5) De werklieden, die door hun arbeid het dagelijks brood moeten verdienen en over de nodige vrije tijd niet beschikken om de bedevaart naar Rome te ondernemen. A Al deze bevoorrechte gelovigen kun nen de Jubelaflaat winnen geduren- eiste voorwaarden vervullen. Deze voorwaarden zijn; 1) Een goede biecht spreken. 2) Met goede gesteltenis ter H. Tafel naderen. Bemerkt wel dat de biecht vereist wordt zelfs voor degenen die in staat van gratie zijn; en dat de verplichtende paasbiecht en paascommunie niet kunnen die nen voor het winnen van de Jubel aflaat. 3) Krachtens de macht door Z.H. de Paus ons verleend, stellen wij vast dat deze bevoorrechte gelovi gen van Ons bisdom, om de Jubel aflaat te winnen, zullen twaalf maal Onze hoofdkerk van S. Salvators te Brugge bezoeken, ofwel een kerk of openbare bidplaats in Ons Bisdom, en aldaar godvruchtig bidden drie maal het Onze Vader, Wees Gegroet en Glorie zij den Vader, nog één maal het Onze Vader, Wees Gegroet en Glorie zij den Vader volgens de inzichten van onze H. Vader de Paus, en daarbij één maal het Symbolum des Geloofs. De bevoorrechte personen, die sa men wonen, kunnen ook voldoen friet de kerk of kapel van hun eigen gesticht of klooster of van een an der klooster hunner Orde of Con gregatie te bezoeken. Het is niet nodig dat de twaalf bezoeken in dezelfde kerk of kapel of op dezelfde dag gedaan worden. Voor degenen die niet in staat zijn de voorgeschreven kerkbezoeken te doen, heeft hun biechtvader de macht om die bezoeken in andere godsdienstige of liefdadige werken te veranderen. Hier moet echter re kening gehouden worden met de stand en de gezondheid van iedere biechteling, en met de plaats- en tijdsomstandigheden. De biechtvader kan nochtans niet ontslaan van de voorgeschreven gebeden volgens de inzichten van Zijne Heiligheid, be halve voor de zieken, die deze ge beden niet kunnen doen; voor deze zieken mogen die gebeden ofwel ver minderd ofwel door andere goede werken vervangen worden. De bijzondere inzichten van de H. Vader, voor dewelke wij moeten bidden om de Jubelaflaat te verdie nen zijn: de uitbreiding der H. Kerk, de uitroeiing der dwalingen, de een dracht tussen de Vorsten, de vreda en rust in de samenleving onder alle mensen. Laten wij nochtans opmerken dat het volstaat te bidden algemeen vol gens de inzichten van de Paus, en dat het niet nodig is die inzichten te kennen noch uitdrukkelijk die te bepalen. Het is dus voldoende uw mening of intentie zo te maken dat gij de aflaten wilt verdienen, zoals zij door de H. Vader zijn vastgesteld. Om de gelovigen krachtdadiger aan te zetten tot het verdienen van de grote en bijzondere Jubelaflaat, worden gedurende het H. Jaar alle andere aflaten geschorst. Dit wil zeggen dat, op weinige uitzonderin gen na, de aflaten niet meer aan levenden kunnen baten; nochtans blijven alle aflaten aan de gelovige zielen des vagevuurs toepasselijk. voWhoifë"Tevënde gewonnen worden, onder meer, de aflaten gehecht aan het bidden van 't Angelus of 't Regt- na Coeli; aan 't bezoek van 't Aller heiligste gedurende 't Veertig-Uren- Gebed; aan 't vergezellen van het H. Sakrament wanneer het naar de zieken gedragen wordt; aan 't bezoek der kapel van Portiuncula te Assi- sië: de aflaten gehecht aan het ge bed van Zijne Heiligheid de Paus voor het Heilig Jaar; de aflaten die Kardinalen en Bisschopen verlenen ln Pontificale .got .dienstplechtighe den; eindelijk alle aflaten te winnen ir. het stervensuur. De biechtvader, die men kiezen zal voor de biecht tot de Jubelaflaat vereist, heeft voor deze biecht bij zondere macht over bepaalde zondep en geloften. Deze schikkingen zullen van op de predikstoel, onder al de missen wor den afgelezen ln al de kerken en openbare bidplaatsen van Ons Bis dom, op Zondag 20 November 1949. Gegeven te Brugge, de 7 Nov. 1949. HENRICUS, Bisschop van Brugge. STEEDS VERHOGING DER WERKLOOSHEID In de week van 6 op 12 November werden gemiddeld dagelijks 206.204 volledige en 50.417 gedeeltelijke werklozen gecontroleerd, wat tegen over de voorgaande week een ver hoging betekent van 5.455 volledige werklozen bij een vermindering van 21.187 gedeeltelijke of toevallige werklozen. VERLAAT DE Hr SPAAK DE POLITIEK OM VOORZITTER VAN DE E.O.E.S. TE WORDEN? Te Parijs doet de ronde dat Hr P. H. Spaak een post van Directeur- Generaal van de E.O.E.S. werd aan geboden en te Brussel werd voorge houden dat de hr Spaak dit voorstel zou aanvaard hebben. Dit zou tot gevolg hebben dat de Hr Spaak het politiek leven zou vaarwel zeggen, daar de functie van Volksvertegenwoordiger onverenig baar zou zijn met de voormelde functie. Het heengaan van dhr Spaak uit het politiek leven zou zekerlijk veel sensatie verwekken, maar tevens een zware slag zijn voor de B.S.P. die in hem haar flinkste voorman zou ver liezen. DE COMPENSATIEVERGOEDING AAN DE MOEDER AAN DE HAARD Op een C. V. P.-vergadering te Charleroi heeft Minister Behogne medegedeeld dat binnen enkele da gen in het Staatsblad een besluit zal verschijnen, waarbij een maande lijkse compensatievergoeding van 100 fr. zal worden toegekend aan de vrouw aan de haard en een ander besluit waarbij van 1949 af een fa miliale vacantievergoeding wordt uit gekeerd. SOVJET-ROET IN HET ETEN. methode gebruike om het geval Japan op te lossen. En als men de Sovjet-methode getrouw wil volgen dan zou Generaal Mac Ar thur zelf Japans staatsburger kunnen worden en dus practisch als nieuiobakken Japanner, de macht in handen houden. Dat ware geen slecht antwoord op de Rokossovsky -klucht in Polen. 22-11-49. V. WESTERLINCK. OPENBARE WERKEN TER OPLOSSING VAN DE WERKLOOSHEID Het Ministerieel Comité heeft maatregelen overwogen om de werkloosheid te bestrijden en wel om aan 80.000 tot 100.000 werklozen werk te verschaffen. Hiervoor zijn o.m. openbare werken en opbouw voorzien, en opwekking van het be drijfsleven. Ook werd uitbreiding van buitenlandse handel en de op richting van nieuwe industrieën over wogen. BRITSE MIJNVEGEUS VOOR BELGIE De «Sunday Times» me' België binnenkort van Enge! s mijnvegers van het Algerin: ontvangen evenals een flot, vegers van geringe afmeting-n LNVRIJHEIDSSTELIINv 1 Uit de jongste statistieken, l gemaakt door het Minist r.' 1 Justitie, blijkt dat het aantal vcrc-i- deelden tegen de veiligheid ven c e Staat, in vrijheid gesteld tvssen i Mei en 25 Juni 1949, als volgt onder verdeeld wordt; 1. Voorw. invrijheidsst. 716 2. Voorlopige invrijheidsst. met het oog op genadeverlening of voorw. Invrijheidsst. 24 3. Voorl. invrijheidsst. om gezond heidsredenen 5 4. Invrijheidsst. om wille van het verstrijken van de straftijd (tussen 1-5 en 30-6 1949) 12 5. Invrijheidsst. bij genademaat regel 4 130.931 VISSERS IN BELGIE Naar blijkt uit een mededeling van de Minister van Verkeer, werden in ons land over 1948 130,931 visver- loven afgeleverd, wat aan de Schat kist 7,7 millioen fr. opbracht. NIEUWE CATEGORIEËN RECHTHEBBENDEN VOOR VERMINDERING OP HET SPOOB Naar verluidt heeft de Regering besloten het recht op vermindering op het spoor uit te breiden tot nieuwe categoriën, namelijk van personen die wegens hun verdiensten in de oorlog 1940-1945 recht hebben op een speciale blijk van erkentelijkheid. De lijst der nieuwe categorieën zou binnenkort ln het Staatsblad ver schijnen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1