Hoe het groeide Hernieuwenburg De Centrale Tijdens de Bezetting De Bevrijding Diocesane Zetel der KJ. Naar een schone toekomst Hoe de Centrale thans ingedeeld is Onze Week-end Reportage LEENSTRAAT 50, ROESELARE Zen u ween trum der Katholieke Actie in het Bisdom Brugge «HET WEKELIJKS NIEUWS a— Zaterdag 4 Februari 1950. Blz 12. Dat is de Leenstraat 50, de Centrale voor Katholieke Actie. 'n Stille stemmige binnenkoer, het ranke torentje van de ka-pel rijst bescheiden boven het grote gebouw. Mannenverbond: ROLAND CAS- TELEIN. K. B. M. J. (Kristen Burgers- en Middenstandsjeugd)FLOR VAN- DENBROUCKE. Hernieuwenuitgaven: GASP. VAN HECKE. Het ontstaan der Centrale. Z. E. H. Kan. KAREL DUBOIS, ieraar in de Wijsbegeerte aan het Klein Seminarie te Roeselare, sticht te in 1935 samen met de Poperinge- riaar, dhr LUCIEN DESCHODT, za liger gedachtenis, het Mannenver bond voor Katholieke Actie. Het Mannenverbond nam zi.in plaats in naast de andere vertakkingen der Katholieke Actie die zich, sedert 1928, bijna uitsluitend tot de jeugd gericht hadden. Spoedig echter was het duidelijk dat voer het Mannenverbond een Erotc werkkring weggelegd was die grot middelen eiste om zijn wer king doelmatig te verrichten en uit te breiden Teende het Klein Semi narie zich nog goed voor leiding van de K.A.-beweging onder de studen ten, voor het Mannenverbond waren deze middelen te beperkt. In de Leenstraat 50 te Roeselare bevond zich de oefenschool van de Normaalschool der Broeders der Christelijke Scholen; dit gebouw kwam vrij en werd ter beschikking gesteld van het Mannenverbond. Zo gebeurde het dat op 1 Oktober 1937 7.1. E. H. Kan. Dubois, met me dehulp van Z. E. H. Vervenne, than Pastoor-Deken te Roeselare, het Mannenverbond voor Katholie ke Actie voor gans het bisdom Brug ge hier onderbracht. Om de Ka tholieke Actie te bundelen tot één grote macht werden ook de andere mannelijke K. A. - groeperingen (die we verder zullen .behandelen) hier ondergebracht. Zó ontstond de Centrale, Leen straat 5" CENTRALE EN INSTITUUT VAN K.A. De gebouwen voor de Centrale waren er, evenals de pioniers die de leiding zouden in handen nemen. Z. E. H. Kan. Dubois en Z. E. H. Vervenne beseften dat nu het ogen blik daar was om een gans nieuwe organisatie uit de grond te stampen, zij moesten goed gevormde krachten hebben die alle waarborgen gaven en die vooral gevormd en geschoold wa ren om een secure gang van zaken te verzekeren. Daarom werd van meetaf aan te- sloten dat de Centrale haar eigen krachten zou vormen en zo onder scheiden we van bij de stichting; 1. De Centrale voor K.A.-leiding der K.A. in het Bisdom. 2. Hét Instituut voor K.A.-leerschool voor jonge mannen die zich ten dienste stellen van de Katholieke Actie. Het instituut heeft dus inzake werking niets gemeens met de Cen tral) zelf; het is een VORMINGS- SCHOOL waar de Centrale de no- d:ge elementen kan vinden om haar eigen kaders aan te vullen. De leer tijd werd eerst op 2 jaar, later op 3 iaar bepaald Deze splitsing van Centrale en In stituut liet dan ook in 1948 toe dat het Instituut omgeschakeld werd in «SCHOOL VOOR MAATSCHAPPE LIJK DIENSTBETOON». Hierover handelen we verder wan neer we spreken over de huidige toe stand van de Centrale en het In stituut. BE VERDERE BLOEI In dit deel onzer uiteenzetting moeten we'onvermijdelijk de ontwik keling van de Centrale en van het Instituut laten amen gaan. Bij haar stichting in 1937 zag de benerkte bezetting der Centrale er als volgt uit: voor drie takken was er een Diocesane Secretaris; Toen in 1928 de Katholieke Actie in ons land ontstond en nieu we gestalten gaf aan het leven der Kerk, toen vroegen zich velen af wat deze beweging feitelijk beoogde. We herinneren ons daaromtrent het kernachtig antwoord van een Professor aan de Poësis die op de vraag van een zijner studenten: «Wat is het doei der Katholieke Actie? antwoordde met de woordsneiing: Actieve Katholieken vor men» en de Professor verduidelijkte zijn bondig antwoord ais voigt: de Katholieke Actie betrekt de leken rechtstreeks in het leven en het apostolaat der Kerk; de gelovige blijft niet langer een passief toeschouwer doch helpt op werkdadige wijze mede met de priesters aan de uitbouw van de Kerk. En evenals het werk zelf der priesters staat dus ook deze bedrijvigheid onder de directe leiding der Kerke lijke Hiërarchie waarvan de hoogste top eindigt te Rome bij Z. H. de Paus. Aan die woorden Actieve Katholieken vormendachten we toen we de poort binnenstapten Leenstraat 50 te Roeselare, waar de Centrale voor Katholieke Actie van het Bisdom Brugge, manne lijke afdeling der beweging, gevestigd is. We troffen het uitstekend want op de binnenkoer ontmoetten we reeds Z. E. H. Kindt, algemeen diocesaan hulpprcost. We merk ten dat de-man-met-de-permanente-glimlach even vluchtig zijn pols horloge controleerde, journalisten zijn nu eenmaal tijd-dieven, maar die glimlach werd er geen zier door verstoord en nadat we het doel van ons bezoek aangekondigd hadden en beloofden weer gauw de plaats te poetsen, leidde onze gastheer ons binnen in zijn werkkamer. Daar hebben we gevraagd, geluisterd en nota's genomen. Even later loodste Z. E. H. Kindt ons binnen in de studiekamer van Z. E. H. Kan. Dubois, algemeen proost voor de K. A. in 't Bisdom Brugge. Ook hier werd met veel hartelijkheid aan onze weetlust vol daan. Wij houden er dan ook aan beide E.E. H.H. Proosten van harte te danken voor hun bereidwilligheiddit woord is de stempel, die gans de Centrale merkt. moet verdedigen, hij had dat im mers ondervonden in 1940 toen de Duitsers hem in kennis stelden- met de gevangeniscel, sprong moedig in de bres voor hét goed recht der K.A.-Jeugd. De Leeuwenvlag mocht waargenomen: niet verdwijnen uit deze manifesta- Voorzitter: dhr Jos. Laga, Nijve- tie en ze bleef ook waar ze was haar raar te Roeselare; Secretaris: dhr R. plaats innemen aan het hoofd der Dierickx, uit Roeselare; Algemeen Zo vonden we Z. E. H. Kan. Dubois in zijn studeerkamer; de man van het eerste uur, die altijd en overal met koppigheid zijn gedacht doordreef omdat het de uitvoering was van een Pauselijk bevel. Hij is nog steeds de eerste en de laatste het werk, onvermoeibaar en uit taai hout gesneden. geestdriftige jeugd. DE GOUWDAG 1945 TE BRUGGE Dat de Katholieke Aktie niets van haar strijdlust verloren had door jaren «onderduiking» werd bewezen door de Gouwdag voor de K. S. A. Proost: Z. E. H. Kan. Dubois; Dio cesaan Hulpproost: Z. E. H. A. Kindt. Voor het Mannenverbond wordt als tijdschrift uitgegeven De Weg K.S.A. JONG VLAANDEREN Thans wordt de leiding als volgt K.A.-groepering voor de jongens der over het Instituut. De waarde van lagere scholen. het Instituut voor K.A. kan men me ten aan de resultaten. De jeugdige krachten die hier hun vorming kre gen vonden gaandeweg hun werk terrein in de kaders der Centrale, waar zij zeer flink werk presteerden. We komen even terug op Her- voor een buitenstaander is dit moge- nieuwenburgwaarvan hoger sprake üjks een zeer subjectieve norm tot en waarvan E. P. Feys O. Praem. be- beoordeling van het vormingsgehalte stuurder is. van het Instituut; we vinden echter Hernieuwenburg is een jeugdte- op een zwaarder werkterrein, buiten De K.S.A. Jong Vlaanderen werd huis der K.S.A. onstaan in 1935, doch be Centrale, dezelfde mannen terug Jong-Vlaanderen, Gouw West-Vlaan- gesticht in Januari 1943 als federatie wordt gebruikt door gans de manne-. Dhr Gab. Vandeputte was een der deren die op 15 April 1945 te Brugge voor gans het Vlaamse land. We moe- lijke K.A. eerste leerlingen van het Instituut, doorging. Op het rhythme van hun ten er hier op wijzen dat de werking In deze inrichting gaan ook de wjj schetsten reeds zijn bedrijvigheid zware trommen met vlag en wimpel van deze organisatie vanuit de Cen- Jeugdkampen door. De de Katho- jn de Centrale. In 1945 kwam bij in op kop rukte de K.S.A. in gesloten trale zich richt tot gans het Vlaamse lieke Actie worden er kampen voor het politieke leven terecht eerst als gelederen de aloude bisschopsstede land, dit in tegenstelling met de wer- werklozen ingericht Hernieuwen- Arrondissementssecretaris der C.V.P binnen. Zij legden getuigenis af van king van de andere K.A.-grceperin- burgis een vacantietehuis voor de voor het arrondissement Roeselare- hun rotsvaste trouw aan Land, Volk gen die vanuit de Centrale slechts K.S.A. en ten slotte dient deze mo- Tielt, in Nov. 1948 wordt hij Pro- en Kerk en ten tweede maal sedert een diocesane werking hebben. delinrichting als retraitenhuis waar vinciaal Secretaris dér Middenstands- de bevrijding kon men aan de he- De Secretaris der landelijke Fede- de leden van iedere K.A.-organisatie organisatie. Einde 1949 werd hij Nar vige reactie van andersdenkenden ratie is dhr Rik De Ghein uit Brugge, enkele dagen van geestelijke training tionaal Secretaris van het Nationaal meten dat de Katholieke Aktie niets Dit secretariaat voert de bevelen uit kunnen doorbrengen. B.J.B. en K.B. christen Middenstandsverbond. van haar kracht had ingeboet. «Le van de algemene leiding en heeft ook M.J. richten er hun vormingsda- Een ander oud-leerling van het Journal de Bruges» en «De Koerier» tot taak de administratie en de re- gen in. hadden van gans deze heerlijke ma- dactie van de tijdschriften der K.BA. nifestatie niets anders gezien of ge- Zo worden hier uitgegeven: HER. hoord dan 'n militaire parade- NIEUWEN, voor studenten vanaf de mars die nota bene van de 4" Latijnse; RICHTEN, het alge- Duitsers afgekeken was en «fascis- meen Leidersblad en DE KNAPE, Z. E. H. Vervenne, thans Deken te Roeselare. ivas samen met Z. E. H. Kan. Dubois een der eerste grond leggers van de werking der Centrale. Het instituut begon op dat ogen blik met 6 studenten, ieder jaar ver meerderde dit aantal. Geleidelijk werden deze studenten aan het werk gezet in de Centrale en waren ter zelfder tijd én student aan het In stituut én werkzaam in de Centrale. Uit het schooljaar 1937-'38 note ren we: FRANS TANGHE die in 1937 Gouwleider werd der K.S.A. Hij is than; Nationaal Secretaris der C.V.P. voor het Vlaamse Land. GAB. VANDEPUTTE werd in 1937 Gouwhoofdman van de Hernieuwers; thans is hij Nationaal Secretaris van de Kristen Middenstand en te vens lid van het Nationaal Comité der C.V.r. Het is ook hij die in 1939 Frars Tanghe opvolgt als Gouwlei der der K.S.A ROBERT GHEYSEN die reeds 10 jaar werkzaam is als diocesaan lei der in de B.J.B. en thans de leiding heeft van FAMAC (Familiale Actie bij de Landbouwers) en van de hulp dienst voor emigratie van landbou wers. GERARD LENOIR die sedert tal rijke jaren als diocesaan hulpleider van de B J.B. dhr Gheysen ter zijde staat. STEP. TESSIER wordt in Januari 1939 Gouwhoofdman der Knapen. "4YM. DIERICKX wordt in het zelfde jaar Gouwhoofdman der Her nieuwers. Het schooljaar 1938-'39 ziet het aantal studenten met 7 aangroeien. Bij de aanvang van het studiejaar 1939-'40 werd met 8 leerlingen in het Instituut herbegonnen. Zij die hun studiën beëindigd hadden wa ren thans op hun post in de ver scheidene bewegingen. Alvorens deze drie vooroorlogse jaren af te sluiten moeten we hier nog wijzen op de Jubel-gouwdag van de K.S A. die doorging tijdens het Paasverlof '38. Bij die gelegenheid mocht de K.S.A. en haar leiders van uit Rome de schoonste aanmoedi ging ontvangen in een brief van Mgr Pizzardo. Het was te voorzien dat de ver overingsgeest die de Centrale voor Katholieke Aktie bezielde voor de bezetter een doorn in het oog zou zijn. Het Instituut werd voorlopig geschorst, de Centrale werkte door. Begin December '40 wordt Z. E. H. Vervenne benoemd tot Superior van het Klein Seminarie te Roeselare. Op 6 December wordt Z. E. H. Kindt benoemd tot Diocesaan Hulp-Proost der Kath. Actie. Tenauwernood had Z. E. H. Kan. Dubois gelegenheid om zijn nieuwe medewerker in te wijd-.i in het werk der Centrale toen de Duitsers op 30 December '40 Z. E. H. Kan. Dubois aanhielden. De opsluiting was gelukkig van kor ten duur en einde Januari '41 volg de zijn vrijlating. Het Instituut opende einde Ja nuari '42 terug zijn cursussen. Aanvankelijk vond het stedelijk hospitaal onderkomen met zijn zie ken en oudjes in de gebouwen van de Centrale. Nadien werd ook de ste delijke bevoorradingsdienst er onder gebracht, door toedoen van Hr Stads secretaris R. D. Deman, Dit redde de Centrale van bezetting door Duit se troepen. Het spreekt vanzelf dat de activi teit van de Centrale tijdens deze jaren niet meer naar buiten kon uitstralen zoals men het wel ver langde. De tijdschriften immers werden stopgezet, richtlijnen werden dan ook gegeven langs clandestiene weg. Toen in '43 verbod kwam bro chures of boeken te verspreiden ten zij in inrichtingen voorzien van uit stalraam, werd besloten de Hernieu- bracht, zelfs de Eerw. Zusters uit de keuken moesten mee. Z. E. H. Kan. Dubois, die van op zijn bureel wel een ontploffing gehoord had,, ver moedde echter niets van 't gebeurde en werd door de Duitsers niet ge stoord. zij hadden inderdaad het zijpoortje niet bemerkt dat van de Centrale naar de woning van de Kanunnik leidt. Onwetend van hetgeen in de Cen trale gebeurde Is Z. E. H. Kan. Du bois rustig aan 't brevieren in zijn studeerkamer. De telefoon rinkelt en aan de andere kant van de lijn vertelt de Bestuurder van de Vak school aan de verbaasde Kanunnik over de ontplofte handgranaat, de woede van de Duitsers en... over ar restaties aan de lopende band die van uit de Vakschool konden waar genomen worden. Men had Z. E. H. Kindt zien wegbrengen door de Duit sers, het personeel volgde en zelfs de Nonnekens van de keuken ont snapten niet. Z. E. H. Kan. Dubois legde de tele foon neer en overdacht de toestand. Een ogenblik nadien roept hij langs de huistelefoon een nummer op. Tot zijn verbazing hoort hij een onbeken de stem en vraagt: «Hallo, met wie spreek ik?»... en aan het andere uit einde van de lijn: «Hier twee Duitse soldaten, vanwaar spreekt U daar? In een ondeelbaar ogenblik overziet Z. E. H. Kan. Dubois de toestand en... het gevaar en dan klinkt het kalm terug naar de heren aan de andere kant van 't lijntje: «ik spreek van uit de stad, 'k ben stel lig verkeerd aangeslotenDe tele foon inhaken en 'n zucht van ver lichting besluiten het angstig ogen blik. Gelukkig kende de zaak geen ern stige gevolgen, 24 uur opsluiting en 's anderendaags vond de een na de andere de weg naar de Centrale te rug, waar het avontuur met een lach herdacht werd, nu 't toch veilig af gelopen was. De mensen van de Centrale snak ten naar de bevrijding evenals de andere burgers van ons land. Weer vrij zijn, vrij in hun handelingen, vrij om weer met hun onderschei dene bewegingen in het publiek te verschijnen. Vooral de jeugd ver langde met hart en ziel naar de dag dat ze weer achter wapperende vaandels zou mogen opstappen om de trouw en de liefde aan haar Idea len, die ze vier Jaar lang in stilte moest belijden, thans weer uit te galmen in de zonnige luchten van hun vrije land. De laatste schoten van de bevrij dingsgevechten waren amper uitge storven of de bevrijdlngsgouwdag van September 1944 te Roeselare werd reeds gepland. Fier stapten de jongens op achter hun drie vlaggen, drie symbolen die de getrouwe weergave waren van de betekenis van deze gouwdag: de Driekleur, de Leeuwenvlag en het Chirovaandel. Maar toen bleek dat men in som mige verzetskringen er een andere mening op nahield, de Leeuwenvlag moest verdwijnen. Z. E. H. Kan. Dubois, die bij ondervinding wist hoe men van mening kan verschil len en hoe men ook zijn goed recht Instituut die in de Centrale zijn spo ren verdiende als gouwleider der K.S.A. is dhr Frans Tanghe ook een der eersten. Thans is hij Nationaal Secretaris der C.V.P. voor het Vlaam se Land. Deze feiten bewijzen dat het In stituut aan zijn studenten een volle- Onze uiteenzetting over de wer- dige en deugdelijke vorming geeft, king van de Centrale Leenstraat 50 zou onvolledig zijn indien we geen bijzondere vermelding maakten van de centraliserende werking die van hieruit vertrekt en die al de K.A.- SCHOOL VOOR MAATSCHAP PELIJK DIENSTBETOON De bekomen resultaten waren dan groeperingen van het Bisdom omvat, ook voor de leiders van het Instituut zowel mannelijke als vrouwelijke af- een aansporing om tot een hervor- delingen. ming over te gaan die deze inrich- Elke maand is er in de Centrale ting volledig zou aanpassen aan de vergadering voor de EE. HH. Proos- noden van deze tijd. De Katholieke ten der onderscheidene groeperingen. Actie wil aan de maatschappij Om de maand komen beurtelings mannen leveren die gevormd zijn de leiders en leidsters van de 4 K.A.- volgens de richtlijnen der Kerk en vertakkingen hier samen. Zo blijft die tevens op sociaal gebied voldoen er een bestendig kontakt onder de aan de ontwikkelingseisen die de leiders van de verscheidene groepe- huidige maatschappij stelt. Het In- ringen onderling. stltuut werd daarom: School voor Maatschappelijk Dienstbetoon. °P het programma staat vermeld; GEREALISEERD VIERD Godsdienstige en Sociale Vorming, Door de Centrale dit laatste volgens het officieel pro gramma van de Staat. De Bestuur- Wanneer we het voorgaande even der van deze inrichting is than» doorlopen dan hebben we daar fel- Z. E. H. De Jaegher. telijk reeds een ontzaglijke som van De leergangen omvatten een voor feitenmateriaal dat we op het actief "bereidend jaar, een eerste en tweede van de Centrale mogen schrijven. We studiejaar; thans zijn er 32 studen- mogen hier niet vergeten te wijzen ten. op het prachtige Gezinscongres, in- Bij het einde van het schooljaar gericht door het Mannenverbond en 1948-49 werden zes kandidaten van dat doorging te Roeselare 27 Juni '48. het eerste studiejaar voorgesteld voor Maar de Centrale wist zich ook te het examen dat afgenomen werd on- lenen tot een der schoonste verwe- der voorzitterschap van een Inspec- zenlijkingen der christelijke naasten- teur van de Staat; allen slaagden in liefde: een helpende hand te bieden hun examen. Op het einde van het aan diegenen die lijden onder de ge- laatste studiejaar dienen de studen- volgen van de jongste wereldoorlog, ten hun examen af te leggen voor de Z. E. H. Kindt heeft buiten zijn Centrale Jury. We moeten hier vol- vele beslommeringen in zijn werk- ledigheidshalve nog aan toevoegen kring der K.A. tevens de zeer verant- dat de School voor Maatschappelijk woordelijke bediening van Diocesaan Dienstbetoon gerekend wordt bij het Secretaris van Caritas Catholica. Hoger Technisch Onderwijs. Zo werden de poorten van de Cen- trale open gesteld voor de duizende Hernieuwenburg te Wielsbeke. Het uitzicht alleen doei denken aan een en duizende kinderen en vluchtelin- kalm rustoord. Hier vindt men samen met lichamelijke ook geestelijke ggn uit eigen land en uit de vreemde. krachten terug. Kinderen uit Antwerpen kwamen hier toe terwijl hun stad onder het tische uniformen» die het spook der (het vroegere Klaroen) voor de stu- vuur der V-bommen lag. Later zag ting van de Centrale in 1937, het zijn Hitlerjugend opriepen. «Te Peu- denten onder de 4" Latijnse. men op de grote binnenkoer der Cen- er amper 12 waarvan er nog 4 schier pleen consoorten waren er natuur- Benevens het Secretariaat der trale de bleke en uitgemergelde ge- verloren gingen in de oorlogsmiserie lijk als de kippen bij om het «reac- K.S.A. Jong Vlaanderen, wordt de zichtjes van kinderen uit Holland, en toch is het resultaat, waarvan wij tionaire gevaar» te melden en er werking van de K.S.A. «Noordzee- Frankrijk, Hongarije, Oostenrijk en hierboven een overzicht gegeven heb- de welwillende aandacht van Veilig- gouw (West-Vlaanderen) eveneens Letland. Allen kwamen zij langs de ben, zo prachtig. Lachend zegde de held van de Staat op te vestigen. Zo van hieruit geleid. Centrale van waaruit zij bij edelmoe- z. E. H. Kindt ons: «hier gaat de erg is 't nu precies wel niet gewor- Diocesaan Proost: Z. E. H. Kan. dige mensen in Vlaanderen werden tijd zere», we kunnen 't best geloven den en er waren gelukkig nog ge- Dubois; Hulpproost was de E. H. Vin- ondergebracht. want in de Centrale is er werk, veel noeg gezonddenkende mensen in ons eke, die op 21 December te Torhout Dan zag men Z. E. H. Kindt in werk. land die zich aan dat gebazel niet overleed; Diocesaan leider: Leo Van actie, persoonlijk ontving hij de kin- En steeds bouwt men voort aan het stoorden. Ack"re. uit Wevelgem. deren in de Centrale, zorgde ervoor grote organisatiewerk. De classieke Allerminst kon het de leiders in De K.S.A. Hernieuwers (de oude- dat zij aan een goede tafel konden vraag aan het slot van een vraagge- de Centrale beroeren. Ze zagen de ren vanaf 4" Latijnse) heeft ais Dio- aanzitten en bediende zelf aan tafel sprek luidt zo ongeveer als: «en de geestdrift van hun jongens, ze besef- cgsaan Proost: E. H. Alb. De Vloo, waar er handen te kort schoten. toekomstplannen? Die vraag heb- ten dat de oorlogsjaren hun idea- leraar aan het College te Menen, als Hiervan waren we destijds zelf ben we niet gesteld want de uitbouw len niet aangetast hadden en dat leider dhr Leo Van Ackere uit Wevel- ooggetuige toen we de ontvangst is nog ten volle bezig. Altijd schaven zij veilig mochten doorwerken met Sem- meemaakten van een konvooi Hol- en verbeteren is de leuze van de die jeugdige generatie die zich door De K.S.A. Knapen (het jonger ge- landse kinderen. bouwmeesters die hier aan 't werk niets van haar stuk liet brengen. Hd tot en met de 5° Latijnse) he°ft Nog steeds wordt deze werking zijn. De Centrale werkt door, onver- a,s P-oost E. H. Jos. Verstraete. le- voortgezet, men verwacht thans in De moderne tijd eist moderne mid- saagd en onvermoeid, tot spijt van raar aan het College te Torhout en verplaatste personen uit de Libanon delen dit geldt ook voor het leven nlf IniJnn Cl hp(-14 /mi -1 /-I11 .3t-i -r-r- i t f il 1 l a 1 1 M m We tellen de jaren sedert de stich- wie 't benijdt. Om de heren, die gemeend had den aanstoot te moeten vinden in de machtsontplooiing van de Gouw dag te Brugge, van antwoord te die nen werd door de K.S.A. Jong- als leider dhr Stefaan Tessier. MIDDENSTANDSJEUGD - B.J.B. - K.A.J. - De Burger- en Middenstandsjeugd Vlaanderen 'n brochure uitgegeven: waarvan Z. E. H. Fruytier diocesaan Gm volledig te zijn nog een woord -- -- - Proost is en anr Rik Tanghe uit de Centrale een tiental ouderlingen, van de Kerk. De Katholieke Actie lfl en Oostenrijk, mensen die men te- het middel bij uitstek om dieper door genwoordig wel de grootste sukke- te dringen in de Maatschappij. De laars ter wereld mag noemen. Centrale is op haar beurt het meest doeltreffend instrument in handen HET INSTITUUT Van de Katholieke Aktie. 'mmmlÊ..-. Ve Chirovlag is het trotse embleem van een nieuwe generatie wereld veroveraars. De Hulpproost Z. E. H. Kindt, wiens schaduw nooit helemaal verdwijnt op de muren der Centrale, omdat hij altijd en overal is waar men hem nodig heeft. wenuitgaven te laten samengaan met Boekhandel Haedewych. De Leiders der verschillende groeperingen wer den tijdens deze sombere Jaren voor-' zien van valse papieren dit om te ontsnappen aan te werkstelling in Duitsland. Onder de activiteiten die tijdens de bezetting voortgingen of speciaal op touw gezet werden onder invloed der oorlogsomstandigheden stipuen we hier aan: de Paasactie, het Man nenverbond en de K.S.A., de verlof- actieen vooral de actie voor Arbei ders in Duitsland of in andere vreemde gebieden te werk gesteld. Volledigheidshalve dient hier aan- gestint dat in Augustus 1940 Rob. Ghevscn Diocesaan Leider werd der B.J.B., die alzo ook haar plaats in de Centrale veroverde. In 1942 wordt wordt de Chirojeugd gesticht met als Diocesaan Leider Willy Bracké. DE AANSLAG IN DE VAKSCHOOL De aanhouding van Z. E. H. Kan. Dubois scheen al niets meer te zijn dan een beroerde herinnering toen op 22 December '43 de rust plots opnieuw verstoord werd en alles scheen in 't honderd te zullen lopen. De Vakschool van Roeselare is goede gebuur met de Centrale. Daar waren Duitse troepen ondergebracht. 22 December '43 ontplofte een gra naat op de koer van de Vakschool. De Duitsers die 't spel niet erg be trouwden vonden maar één aanne melijke uitleg, namelijk dat iemand uit de Centrale die granaat gewor- Stef. Tessier, de leider der K.S.A.- pen had. In een oogwenk werd ieder- knapen, die na tien jaar zwoegen een, te beginnen met Z. E. H. Kindt, voor zijn jongere broers,, noch niets naar de Kommandantur overge- verloor vanzijn eeuwige glimlach. «Verraad? Neen, Weerstand!» Dat GEMO. do kamnprs uit de Centrale rpeds °utrijve de leider, heeft ook haar vó6ór 2?PJuni 1941wiSen wat echtf vZ^K A Teteefffe ^A Weerstand ls, werd hier op een -RnM-on^omrd ^ot Lu swe goed gedocumenteerde wijze aan het proost E H Remaut ^nder- verstand gebracht van hen die 't £r™§t i H. RemauL onder- niet wisten of... 't niet wilden weten. §lst£VeJ£°°f^ De tijdschriften Hernieuwen Richtenen De Knape ver schenen opnieuw als vóór de oorlog, der Rob. Gheysen uit Roeselare. Dhr Ger. Lenoir uit Roeselare is hulplei der dezer afdeling. De K.A.J. echter heeft geen eigen de administratie ervan berust bij de gecretariaat in de Centrale der Leen Centrale straat. Haar organisatie over gans het land had reeds vaste vormen aangenomen op het ogenblik dat met de Centrale in 1937 van wal gestoken werd. De K.A.J. heeft in elk van haar vijf verbonden haar eigen Secreta riaten. Iedere maand echter is er in de Centrale een diocesane bljeen- komst van de onderscheidene propa- De begin-penode van de Centrale gandisten. Diocesaan Proost der ging de oorlog van 1940 onmiddellijk k.A.J. is ds E. II. K. Denys, onder- vooraf. tijdens de bezetting door- pastoor te Kortrijk. Diocesaan leider stond de Centrale en het daaraan dhr Joris Moerman te Kortrijk. verbonden Instituut de vuurproef en toen de oorlogsweeën besloten DE CHIROJEUGD werden met een ultieme overwin- ning tijdens de bevrijdingsperiode, De Chirojeugd is de jongste afde- kon men in de Centrale de volledige 'mf der K.A. die in de Centrale fs uitbouw van de werking aanpakken, ondergebracht. De Centrale beschikt thans over Diocesaan proost is E. H. Jos. Bon een keurschare van jonge krachten jieure, leraar aan de Vakschool te die in het Instituut gevormd werden Waregem. en die hun aangewezen plaats heb- Hulpproost: E. P. Feys O. Praem ben in het reusachtig raderwerk der ?e^Mu1n?el; van Hernieuwenburg Katholieke Actie. te Wielsbeke Leider: dhr Richard Terrie, te Kortrijk. HET MANNENVERBOND Hulplelder: Roger Six te Wevel gem. Het Mannenverbond voor Katho- De Chirojeugd kreeg haar naam uit lieke Actie groepeert alle mannen, de twee Griekse letters van het zonder onderscheid van stand die ac- Christus-monogram Chi en Rau die tief medewerken aan het lekenapos- in schrift weergegeven worden als tolaat der Kerk. X en P vanwaar het kenteken van In de Centrale is het Secretariaat d Chirojeugd in het monogram dezer organisatie ondergebracht. We (PX). schetsten hoger reeds hoe dit Man- De Chirojeugd omvat de school- nenverbond ontstaan is in 1935 en gaande jeugd tot en met 14 Jaar, ter hoe het in 1937 naar de Centrale wijl de K.S.A. zich enkel richt tot overgebracht werd. Jeugd der colleges ls de Chirojeugd de Zo vertrokken destijds de Kruisvaarders uit hun trotse burchten len strijde voor herovering der Heilige Plaatsenzo trekken ook thans de leden der Katholieke Actie ten strijde voor herovering van Christus' plaats in de moderne samenleving.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 12