Zij gingen naar Prégny.., hun Koning bezoeken Wat nu... Verdedigers van de vrije liefde Vijf minuten Vaderlandse Geschiedenis DE SPORTMANNEN DE MANNEN VAN '14-'18 DE MIJNWERKERS DE ONTMIJNERS HET WEKELIJKS UI EU V/S Zaterdag 11 Maart 1950. Blz. 12. Sommige verlichte geesten, die met een soort demonisch genoe gen het huwelijk van Koning Leopold aan de kaak stellen, wil len, bij gebrek aan degelijke argumentatie, onze eenvoudige mensen een neen »-stem ont wringen. Daarom trachten ze deze per soonlijke zaak van de Koning zeer ingewikkeld te maken met te zeggen dat Hij met de Prinses van Rethy niet mocht huwen; verwijten ze hem het kerkelijk huwelijk dat vóór het burgerlijk huwelijk plaats greep ofwel ge trukeerd werd met medewerking van Z. Em. de Kardinaal Van Roey. O! wat een bezorgdheid van de Belgische republikeinen voor de Koninklijke Familie, omdat de Koning zogezegd beneden zijn stand gehuwd is en daardoor de Troon in gevaar kan komen. We kunnen deze schijnheilige puritei nen geruststellen, met hen eraan te herinneren dat de opvolging van de Troon goed verzekerd is met de twee oudste zonen van de Koning en dat de Koning zelf het privaat statuut van de Prinses Van Rethy en haar afstammelin gen heeft bepaald. En deze helden van de vrije liefde zouden er misschien niets tegen gehad hebben, moest de Koning een dame tot zich geno men hebben, zo... op hun manier! Of... misschien zou er geen «Ko ningskwestie uitgevonden ge weest zijn, moest de Prinses van Rethy toevallig een Sarah Huys- mans of... Marie Spaak geheten hebben. Dan zou de Koning wellicht als de 1° weerstander erkend zijn ge worden. Maar de Koning heeft er meer voor gevoeld christelijk een vrouw te huwen die hij beminde; een vrouw die hij waardig achtte de kinderen van zijn eerste huwelijk op onberispelijke manier op te voeden en als echte moeder bij te staan! Welke deftige huisvader kan hem dat kwalijk nemen? En dat dit nu een onbesproken Vlaams meisje is. daarmee zijn wij, Vla mingen, verre van onteerd, wel integendeel! Dat het kerkelijk huwelijk vóór het burgerlijk huwelijk plaats greep! Natuurlijk moeten we bij die heren zonder geweten niet aankomen met gewetenshuwe lijk want dat kunnen ze maar begrijpen als 't om hun eigen dochter of om de eer van hun eigen familie gaat. Dat de bur gerlijke formaliteiten langs En geland moesten gebeuren (want Juffr. Baels is in Engeland ge boren), wat een onzeker spel was gedurende de oorlog, en dat de Koning met een zekere terughou ding stond tegenover de burger- l"ke diensten hier, die steeds door de bezetter konden gecon troleerd worden, daarmee hou den ze allemaal geen rekening. Maar nopens de echtheid van de datum van het kerkelijk hu welijk, dat sommige schandaal zaaiers eerst dubbelzinnig in twijfel trokken, zal men wel niet meer twijfelen, want hun voor man en alziende Spaak-oog heeft eindelijk toegegeven, op Vrijdag 3 Maart in openbare vergadering te Mechelen. dat die datum juist was en dat zij er te Londen ken nis van hadden gekregen. Ondertussen was de leugen van Huysmans de baan op. Deze late erkenning, met daarmede zijn trawanten Huysmans en Mis- siaen in den leugenhoek te zet ten, is een eerlijkheid op... zijn Spaaks. Nu. alle weldenkende, nog ge- zonddenkende lieden weten al dat al hun argumenten spaak lopen, want ze veriaten ze één na één, en nemen elke week een nieuwe leugen-slogan. Slogan 1: Slechte generaal. De Koning in ere hersteld, reeds van in Londen. Slogan 2: Koning-collabora- teur. Ingetrokken met de leuze: De Koning vertegenwoordigt de weerstand van het volk». Slogan 3: De Koning behoudt zijn naam Saksen-Coburg Gotha. Tijdig werden ze eraan herin nerd dat de artikels 60 en 61 van de grondwet nog niet zijn ver anderd en dat ze nog nooit op 't gedacht gekomen zijn, in hun 50-jarig mederegeerschap, daar over een wetsvoorstel in te die nen. En nu slogan 4: De Koning mocht niet trouwen! Nu on dervinden ze dat het volk hun misplaatste foto-kramerij een voudig in de scheurmand gooit, want dat volk heeft nog te veel eergevoel om de Koning niet hoog te schatten in het volgen van zijn geweten, ook in zijn privaat zaken. Op die schandaal-zaaiers past het volk de spreuk toe: Waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over. Rustig, gelaten, vol met zelfbeheersing is de karaktervolle blik van onze dierbare Vorst Leopold III. Harde dagen, onbegrensde vuige laster en leugen groeven diepe speren van we-riocd en kommer op zijn wezen! Niet langer weze hij banneling'. Morgen zal een miljoenehvoudig JA een einde maken aan zijn ballingschap. 't Is hoog tijd dat ons land morgen wordt opgeroepen voor de Volksraadpleging, want de So cialisten geraken zodanig in de war, dat zij zelfs het elementair ste van onze Vaderlandse Ge schiedenis vergeten. Wij zijn er aan gewoon geraakt sedert vijf jaar dat zij van de Grondwet en de Vaderlandse Geschiedenis juist datgene overhouden wat in hun kraam te pas komt, al de rest moet v/eg. Zo gaat het ook met de prinse lijke familietltel van onze Dy nastie. In hun blinde waanzin alles af te breken wat maar enigszins in betrekking staat met onze Ko ning, duiden de rode Marxisten het de Koning ten kwade dat hij een familienaam draagt en in ere houdt, die als volgt klinkt: Salc- sen-Coburg Gotha. Foei, hoe Duits zo iets klinkt, murmelt heel de rode bent in koor en zij slaan vol verontwaar diging hun serafijnse vleugeltjes over hun blozende kaken en wan neer de geleerde Spaak naar ar gumenten zoekt, dan vindt hij alleen maar dit armtierig ver moeden dat Koning Albert waar schijnlijk de titel niet meer ge bruikte... We kunnen de Socialisten al gauw gerust stellen nopens bet gebruik van deze titel. Bij iedere plaatsing van zijn handtekening bezigt een Vorst alleen zijn voor naam, slechts uitzonderlijk bij aangelegenheden waar de Dynas tie als dusdanig in betrokken is, wordt de familienaam gebezigd. Men mag heel gerust ieder vermoedenachterwege laten en zich beperken tot de geschied kundige feiten. Leopold I van Saksen-Coburg Gotha aanvaardde op 21 Juli 1831 de Belgische Koningskroon die hem door onze voorlopige be windvoerders werd aangeboden. Meer dan 100 jaar lang is deze Dynastie van Saksen-Coburg Go tha aan het bewind gebleven, niemand vond tot hiertoe aan stoot in die naam, ook onze groot ste patriotten niet. Toen Koning Albert overleed te Marche les Dames werd door de Burgemeester van Brussel, Adol- phe Max, die wel door niemand van een onvaderlandse daad zal verdacht worden, de overlijdens akte opgemaakt en daarin staat als Familienaam vermeld: Sak sen-Coburg Gotha. Moet die naam weg? Dan moet onze Grondwet veranderd wor den en heeft er ooit één Socialist aan gedacht daartoe een wets ontwerp in te dienen? Ze zitten toch reeds meer dan 50 jaar- in de Kamers! We stellen ons voor dat men in het buitenland bedenkelijk het hoofd schudt, wanneer men daar kennis krijgt van dergelijke so cialistische argumenten tegen onze Koning, want wat zou er ge beuren, moest men dat eens ern stig gaan opnemen en moest men in het geallieerde kamp dat te gen Duitsland streed tijdens >'e jongste oorlog eens alle rege^-- ders en vooraanstaande politie'-e personen verzoeken hun Du!* naam over boord te werpen en er een andere aan te nemen, of beter nog die mensen aan de deur zetten omdat ze een Duitse naam dragen! Op het geluk af enkele namen. Prins -Bernhard non Lippe-Bies- terfeld, thans Prins-gemaal In Nederland, zou die ook zijn naam moeten veranderen? Wat denkt de grote Franse Socialist Lèo Blum ervan? We zien de Frame Minister Schuman, de grote ge neraal Eisenhower, Spaatz. ho van het Amerikaanse luchtleg- onze gewezen Minister Gutt, enz reeds blozen van schaamte u e - neer zij die puriteinen als Soaak en consoorten, vaderlandsliefde en civisme horen doceren. Minister Adolf Van Glab'oeke is in ds gedachtengang van Spaak nog juist goed genoeg voor de 'm- gel, want hij draagt nog a'trd fier als een pauw de voornaam van Hitler. Over de oorsprong van «Spaak» zelf zoeken wè niet verder. We zullen het zelf maar niet te ver drijven, want dan zouden v.-e er nog een authentieke Duitser Karl Marx moeten bij betrekken, die voor ieder Socialist een licht baken is! 't Wordt tijd dat die komedie eindigt. Morgen wordt het eocia- listisch gebazel gesmoord in een millioenenmaal herhaald «Ja». Ze krijgen dan de kans om als echte democraten de waarde te meten van hun argumenten. De verpletterende «Ja»-meer- derheid zal hen echter een dure les zijn. Geen nummer van de dag. of- weekbladpers verscheen of toe ver namen er dat groepen zich naar Prégny begeven hadden om onze Vorst te bezoeken. Zo bleef, spijt zijn verbannen houden, het land met Hem in contact en konden de verschillende volksgroepen Hem hun sympathie gaan betuigen. Een dier groepen was onze sportman nen en of ze er gul ontvangen werden. Op de foto bemerken toe van links naar rechts: Stan Ockers, Berten Lafosse, Van de Velde, Sylveer Maes, de Koning, Prins Baudexcijn, Geus, Robert Braet, Willems en W. Steyaert. Trouw aan de diep-ingewortelde christelijke traditie van eer en deugd, wilde en zou de Vorst zijn jong gezin heropbouwen. Zijn huwelijk met de Prinses van Rethy schonk onze Vorst opnieuw het huiselijk familiegeluk waarop ieder mens, al weze hij Koning, recht heeft. De Koninklijke Prinsen waren opnieuw toevertrouwd aan zorgzame handen; het Koninklijk Familieleven werd opnieuw volmaakt; tere vrouwenhanden met ge zond moederhart hadden de leemte gevuld die een zó pijnlijk ongeluk jaren voordien veroorzaakt hadden. Sprekender bewijs van deze huiselijke, ouderlijke en kinderlijke gehechtheid kunnen we moeilijk duidelijker aantonen dan met onderstaande foto verleden jaar genomen op het ballingslandgoed Le Reposoir te Prégny, ln Juli '47 brachten streekgenoten den Vorst e°n h'ddebezoek. We be merken (3e van links) onzn Vorst met nevens hem (links) Heer Michel Van de Bauwheds uit lever oud-midr.oor der Belgische Nationale Voet balploeg) en rechts Heer Robert Braet vit Brupar. voorzitter van Sporta- West-Vlaanderen en oud-nationaal goalkeeper. Uitmat links bemerken we da Hee~ Seys uit leper die xnet hen de reis meemaakte. Ook een Afvaardiging der Waalse en Vlaamse Oudstrijders 1914-18 werd door Z. M. Koning Leopold 111 in c Le Reposoirin audiëntie ontvan gen. Van links naar rechts bemerken toe: de Hl! Hector Van Espen, boil Th try, Jules Leenknecht, Z. M. Koning Leopold HI, Jos. Strobbe, Motaris Debouche en Adel) Vandcrhaeghe. Hare Majesteit Koningin Asirid die als een zonnige Prinses tot ons kwam uit het Noorden en met haar jovalitcR nieuw leven en en thousiasme bracht bij de bevolking. Helaas, het was tc mooi. Haar pijnlijk afsterven bracht zware rouw over het land maar meest nog was ons Koninklijk Gezin in al zijn sprankelend leven getroffen, ln April '49 had een delegatie van het Blok der Koningsgezinden van West-Vlaanderen de eer door de volledige Koninklijke Familie ont. vangen te worden. Van links naar rechts: de Heren Jules Van Coillie (Diksmuide), Caxn. Dehouck (Oost ende), Juf. Halsberghe (Kortrijk), Heer Seys (leper). Verder de Ko ninklijke Familie: Prins Albert, Prinses Josephine-Charlotte, Ko ning Leopold, Prinses de Rétliy en Prins Boudexvijn. Verder de Heren Bekkers (Brugge), Van Eghen (Tielt), Daclerck (Veurne) en Hoet (Roeselare). 7>ww)wwwwwiiw; Ook de Mijnwerkers gingen hun Vorst, groeten... of de sosscn h la Spaak, Huysmans, Missiaen dit met lede o "n en haarlcrabbend vernamen Neen, Heren, ons werkvolk is z'n Vorst genegen en ook Wallonië blijft z'n Vorst trouw. Zelfs zfi die het nicest zware werk in het land Derrick, ten blijven hun Koning getrouw. Ook de Sectie West-Vlaanderen der Verbroedering der Oud-Ontmijners brachten de Koning hun erkentelijkheid. Zij was vertegenwoordigd door Ere-Luitenant-Kolohel Samyn (2c van rechts) die we hier met ome Vorst in gesprek zien. Tussen beide bemerken we E. H. A. Baert, oud- aalmoezenier der ontmijners, thans Onderpastoor te Oostvleteren. Voor aan hebben we dan met bloemen: Heer Gilbert Soeiien Uit frW/t f» Heer Hedeyn uit leper.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 10