De taal der cijfers Gans België antwoordt Zulke Voder, zulke Zoon Zo d'ouden zongen SE KONING KOMT Hoe de Oudstrijders denken over de Koningskwestie De echte Reden JA JA MISSIAEN HEEFT HET EINDELIJK GEVONDEN! «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 11 Maart 1950. Blz. 3. Morgen 12 Maart zullen de cijfers Ja stemmers zijn in de volksraad- spreken, enkel de cijfers die het aan- pleging. tal Ja en Neen stemmen per Arrondissement, per Provincie en ten slotte voor heel het Land zullen Weergeven. Iedereen zal met spanning de uit slagen afwachten naarmate deze door de radio zullen uitgezonden worden, zoals men weet wordt de stemopne ming gedaan per arrondissement en zullen plaatselijke resultaten niet ge kend kunnen worden doordat voor de telling de bulletijns afkomstig van verschillende plaatsen gemengd wor den. Alhoewel iedereen in ons land be weert dat de Koningskwestie boven en buiten de partijen staat, willen we toch even een kijkje nemen in de uitslagen van de parlementsverkie zingen in 1949 om daar mogelijks aanduidingen te vinden die onze le zers in staat zullen stellen zich aan een pronostiek te wagen. Deze uitsla gen zullen Zondagavond ook een nuttig vergelijkingsmateriaal vormen voor de binnenkomende resultaten der volksraadpleging. Verkiezingen 1949: Ingeschreven kiezers: 5.635.452 geldige stemmen: 5.030.503 HOE WERD IN 1949 GESTEMD? De resultaten per Arrondissement in 1949 voor West-Vlaanderen: blanco en ongeldig: 604.949 C.V.P.: 2.190.663 of 43,55 9 Liberalen: Socialisten Communisten: Andere partijen: 767.137 of 15,25 1.496.466 Of 29,75 376.743 of 7,49 199.494 of 3,96 Die blanco en ongeldige stemmen vertegenwoordigden in 1949 10,73 op het aantal ingeschreven kiezers, zonder overdrijving mag men in die 10,73 ruim 7 ontevredenen zien, misnoegden omwille van overdreven en onrechtvaardige repressie, mensen die slechts orde en rust verlangen en de politiekers liever de rug toekeren. We mogen gerust aannemen dat die kiezers thans de gelegenheid met twee handen zullen aanpakken om met een Ja stem het land te helpen om de eerste stap te zetten naar rechtvaar digheid en wettelijkheid. Vermits de C.V.P. toch de naam heeft de partij van de Koningsgezin- den te zijn laat ons dan maar aan nemen dat alle C.V.P.-stemmers thans Jastemmers zullen zijn. Wat de Liberalen betreft is het één tegenstrijdigheid van Ja en Neen of we trekken het ons niet aan Wat Devèze en Rey thans ook vertellen of af lieg en, de Liberalen zijn en blijven de oude cocarue pa triotten die misschien wel al te ge makkelijk overslaan naar een zeker hoerah patriotisme en gemakke lijk mederoepen met de brutaalste schreeuwers maar die uiteindelijk hun liberale gedachten het veiligst van al geborgen weten onder de schutse van een vorstenhuis veeleer dan in een dwangbuis van een volks republiek. Gelukkig voor ue IÜu,n-a-c-i is de stemming geheim en zal niemand het aantal liberale kiezers kennen die dan toch maar het veiligste zullen kiezen 'en «Ja» stemmen, er zijn immers achter het IJzeren Gordijn al zoveel rare dingen gebeurd! Vergece men daarbij niet dat in 1949 de beloioe van 25 belastingsvermindering aan de Liberalen een winst van 7 be zorgde. Van de 15,25 zal dus den kelijk een zeer grote meerderheid ua» stemmen. _>e Socialisten vormen het tw.jfel- acntige element die mogelijks in het extremistische Wallonië succes zuilen boeken met de Neenstemmen doch in het Vlaamse land op weinig steun in de antikoningskampagne mochten rekenen. Leiders als Missi- aen kregen trouwens al voldoende arstraffing. Van de Communisten hoeft er niets gebigd. Hun aantal vermindert zien derogen. Wat de andere kleine partijen be treft, mag men aannemen dat het Arrondissement Brugge: C.V-P. 60.403 52,38 Liberalen 16.844 14,60 Socialisten 31.659 27,46 Communisten 1.979 1,71 Andere partijen 4.442 3,85 Arr. Veurne-Diksmuide-Oostendei C.V.P. 58.466 52,46 Liberalen 21.262 19,08 Socialisten 24.807 22,26 Communisten 3.250 2,91 Andere partijen 3.664 3129 Arrondissement Roesclare-Tielt C.V.P. 80.086 71,35 Liberalen 3.770 3,36 Socialisten 22.059 19,65 Communisten 1.516 1,35 Andere partijen 4.814 4,29 Arrondissement Kortrijk: C.V.P. 82.393 50,67 Liberalen 14.080 8,68 Socialisten 38.498 23,68 Communisten 9.876 6,07 Andere partijen 17.762 10,92 Arrondissement leper: C.V.P. 40.191 57,66 Liberalen 15.670 22,48 Socialisten 11.609 16,66 Communisten 2.229 3,20 Andere partijen DE RESULTATEN PER PROVINCIE IN 1949 Provincie Antwerpen: C.V.P. 385.527 51,39 Liberalen 85.367 11,38 Socialisten 219.332 29,24 Communisten 26.932 3,59 Andere partijen 33.024 4,40 Provincie Brabant: C.V.F. 402.509 36,89 Liberalen 241.150 22,11 Socialisten 312.791 28,67 Communisten 87.288 8,— Anaere partijen 47.271 4,33 Provincie West-Vlaanderen: C.V-P. 321.539 56,28 Liberalen 71.632 12,54 Socialisten 128.632 22,51 Communisten 18.850 3,30 Andere partijen 30.682 5,37 provincie Oost-Vlaanderen: C.V.P. 383.155 52,03 Liberalen 109.076 14,81 Socialisten 175.926 23,89 Communisten 31.924 4,34 Andere partijen 36.312 4,93 Provincie Henegouwen: C.V.P. 185.670 25,12 Liberalen 104.001 14,07 Socialisten 314.901 42,61 Communisten 115.593 15,10 Andere partijen 22.866 3,10 Provincie Luik: C.V-P. 185.252 31,86 Liberalen 87.501 15,05 Socialisten 216.653 37,27 Communisten 75.469 12,98 Anaere partijen 16.515 2,84 Provincie Limburg: C.V.P. 162.501 73,42 Liberalen 22.228 10,04 Socialisten 29.944 13.53 Communisten 3.018 1,36 Andere Partijen 3.649 1,65 Provincie Luxemburg: C.V.P. 72.770 58,38 Liberalen 19.448 15,60 Socialisten 24.711 19,82 Communisten 5.702 4,58 Andere partijen 2.024 1,62 Provincie Namen: C.V.P. 91.740 42,64 Liberalen 26.734 12,42 Socialisten 73.576 34,20 Communisten 15.967 7,42 Andere partijen 7.151 3,32 Aan de hand van deze cijfers zul- éMU—s» ONZE ;ONINGEN Vanwege Luitenant Generaal P. Nuyten, vleugeladjudant van de Koningen Albert 1 en Leopold III, ontvingen wij onderstaande, goed gedocumenteerde uiteenzetting nopens de overeenstemming tus sen de daden van Koning Albert I en onze huidige Vorst Leopold III. In een begeleidend schrijven onderlijnt de Generaal hoe zeer de zaak van de Koning, hem ter harte ligt: van ganser harte werk ik mede met de inspanning die uw weekblad doet in het btiang van de Koningszaak, ik stel deze studie gans ter uwer be- SChikKing. Volgaarne geven wij onze lezers kennis van deze beschouwin gen, die ongekende en onvoldoend belichte karaktertrekken van deze twee heerlijke figuren uittekenen. Koning Leopold in is de waaroige Zoon van Koning Albert I. Ai het kleingeestig gedoe van de koningsbelagers verdwijnt in het niet bij het lezen van deze lijnen; enkel de twee ongeëvei- naarde en elkaar waardige ridderfiguren blijven ongerept bestaan. Wij danken Generaal Nuyten van harte voor de vriendelijke attentie ons deze waardevolle studie overgemaakt te hebben. van onze toekomstige geallieerden, zij was daarentegen wezenlijk voor- len onze lezers zelf de binnenkomen de resultaten van Zondagavond enigszins kunnen vergelijken. JA terug, De Koning komt De ideale brug, Waaronder politieke waters langzaam vloeien Of wel eens opgezweept en stormend loeien In blinde haat gebaard en almaar voortgestuwd Door stroming sterk en diep getrokken Of branding die ervan z'n pijlers schokken Tot z'eindelijk zijn bedaard als 't al is uitgespuwd! Is Hij het niet die 't al voorzag, Met doorzicht scherp en klaar als dag, Als weerstand overbodig was En leiden zou tot puin en as? Is Hij het niet die z'n bevelen gaf, En velen heeft gered van 't graf En wisse dood als onderpand, Alsmede Eer van I,nne~. Volk en Land? En wie meer aan ae Kondig, Als d'eerste Burger van het Land, Die ongeacht de politieke stroming, De handen reikt tot elke stand? En is er wel een Koning nog op aard, Zo rechtschapen en goed van aard, Die in alles de verzoening baart, En meteen den vrede in den haard? Zou 't dan waar zijn dat dit Volk, Door schimp en schamp misleid en lasterlijke tolk, Vol ondank en ontrouw 'n dolk Zou ploffen in den rug van de ideale brug? Daarom gij allen die den Koning mint, En 't kwaad ten trots steeds Konings' blijft gezind, En vooral gij die wellicht wankelt in zulk een atmosfeer, Keert eerst en vooral NU in U zelf eens weer: Laat U niet bedotten door valse propagand Of door het lage spotten van een kroonvijand, Bedenkt hoe Hij nog vóór het laatste schot Zich reeds bekommerd' om, en deelde in ons lot Bedenkt nu in den tijd van boete en van zaligheid En van het Heilig Jaar dat naar de zielezege leidt, Gedenkt Pilatus' woord toen hij tot den Heiland zei: «Ik vind geen schuld in Hem Herdenkt nog het jaar '40 in den Mei En schenkt Hem moe steml Hij weze C.V.P.-er, B.S.P.-er ofte Liberaal, Eén woord slechts past voor allemaal: 12 Maart krijge als beloning, de bevrijding van den Koning, 12 Maart luide in het weerkeren van Hem en dit van zijn Gezin, 12 Maart weze blij en schoon, met den Koning op den troon. De tegenstrevers van Leopold III weten goed welke grote achting het Belgisch volk aan zijn beroemden vader toedraagt en daarom stellen zij alles in het werk om zijn ge drag in tegenstelling te zetten met dat van Koning Albert I. Zolang deze laatste regeerde, heb ben hun pers en hun woordvoerders niet opgehouden Hem te overladen met kritiek en sarcasme; maar nu het erop aankomt Leopold III te treffen, komt er geen einde aan hun lofbetuigingen voor Albert, niet om de waarheid te dienen doch uitslui tend om de zoon te verminderen tegenover de vader. Waarlijk, prach tig gewerkt I Die heren weten, door ingestorte wetenschap zeker, wat Albert zou gedaan hebben in de omstandigheden waarin Leopold III zich bevond en logisch met hun opzet, schrijven zij aan de vader meningen toe die dia metraal in tegenstelling zijn met de beslissingen genomen door de zoon. Wij laten dat soort redeneerkunst over aan zijn uitvinders: zijn on juistheid evenaart zijn onrechtvaar digheid. Hier verkiezen wij, aan de hand van zelf beleefde feiten, aan te tonen wat onze beide Koningen werkelijk gemeen hadden in hun opvattingen en daden. Alzo stellen wij de opbouwende waarheid tegen over huichelachtige en ongezonde r r r,r - verdachtmakingen. GEVORMD DOOR ZIJN VADER ramp van hun onderdanen. korte duur van de veldtocht, de Ko ning zijn legerkrachten niet had te besehermen tegen eventuele Invloeden vanwege onze Geallieerden, daaren tegen moest Hij kampen tegen de opvattingen van de «kamer-strateeg» die zijn eerste Minister was, en die, om zijn diepe inzichten te doen zegevieren, ze voorlegde aan Gene ralissimus Weygand, zonder zijn Ko ning te erkennen. SCHENDING VAN DE CONSTITUTIE Maar d'e tegenstrevers van de Ko ning ontwapenen niet voor zo weinig. Zij roepen: Nooit zou Koning Albert de constitutie geschonden hebben zoals Leopold deed, door te weigeren zijn Ministers te volgen die het nodig achtten zo rap mogelijk hun vel te redden» vanaf de 25 Mei. Voorzeker .zou de Koning-Ridder naar Frankrijk vertrokken zijn, ook ai liet Hij het leger in plan op het hachelijkste moment dter vijandelijk heden. Een ogenblikje, waarde lezer! Wij herinneren ons zeer goed dat Albert in Oktober 1914, zijn Ministers niet vergezelde naar Oostende en van daar naar Frankrijk, maar dat Hij oordeelde te moeten blijven bij Zijn troepen voor Antwerpen, tot het geschreven door de belangen van de laatste ogènblik. En wij herinneren Staat. Hadden Ze anders gehandeld, ons ook dat gedurende vier lange dan zouden onze Koningen onvermij- jaren, de dappere legendarische fi- delijk de bliksem van het onheil op guur zich persoonlijk vastklampte het Land aangetrokken hebben en aan het laatste stukje Vaderland te de geschiedenis zou hen het verwijt De Panne en zelfs in de moerasgron- maken meegewerkt te hebben aan de den, genaamd de Moerenalhoe- PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE KOMT HAAR KIESPLICHT VERVULLEN Woensdag werd het bericht beves tigd dat H. K. H. Prinses Josephine- Oharlotte Vrijdag naar België komt om Zondag hier haar kiesplicht te vervullen. De Prinses zal met een speciaal vliegtuig te Me-isbroek aankomen. Reeds werden door het Ministerie van 'Binnenlandse Zaken de nodige schikkingen getroffen tot het inrich ten van een bijzondere ordedienst. Koning Albert heeft zich persoon lijk bezig gehouden met de opvoeding en de onoerrichting van de Kroon prins. Hij was de ware leraar die -;e gevoelens van plicht en eer aan ZELFDE MORAAL ALS LEGERAANVOERDER wel Hij verschillende malen uitgeno digd werd om zich gezellig te gaan Installeren in de vreemde. En onderlijnen wij het goed1: door deze beslissing ontstond geen de Onze Koningen worden door de minste wrijving tussen Koning en - - Grondwet niet verplicht het werke- Regering; het is waar dat de eerste mjn Zoon inprentte - gevoelens die ixjKe bevel van het leger in oorlogs- Minister van dat tijdstip een de al de vertegenwoordigers van onze ^ijd! over te nemen; zij mochten Broqueville was, en niet een Pierlot, -.ynastie bezielden. gemakkelijk van uit de hoogte de En hier stelt zich de vraag: moest Zou Leopold dus naar zulk een operaties leiden en tevens het bevel de slag aan de Ijzer in Oktober 1914 :;chool geweest zijn zonder er iets ^er troepen aan een Generaal over een Duitse overwinning meegebracht ;e leren? Is het fijne goud dan ver- jaten. hebben, zouden wij, even goed als anderd in gemeen lood, en de lage ^n toch bleef Leopold III, steeds in 1940, naar d'e zee teruggedrongen beledigingen die nu uitgestald wor- weer naar het voorbeeld van zijn zijn en verplicht te capituleren. Zou den op de muren van onze steden, va(jer, aan het hoofd van zijn leger Koning Albert dan zijn volk en zijn zouden zij kunnen de uitdrukking van jje eerste tot de laatste dag der Land verlaten hebben of, zou Hij zijn van de waarheid? Gaat het hier vijandelijkheden. het lot met de zijnen gedeeld hebben niet eerder om een hatelijke cam- Was het uit militaire grootheids- zoals Leopold, een kwart eeuw later, pagne tegen de monarchie en die waanzin dat Albert zijn troepen per- deed? oedoehngen verstopt waarvan de uit- sooniijk aanvoerde vier jaar lang? Wij zijn toen niet ver af geweest werking dodelijk zou zijn voor het Heeft Hij de populariteit, verworven van de laatste slag op ons grondge- Land? door dit gebaar, dat nadien bekroond bied te verliezen en Albert heeft werd door de overwinning van de zeker de gevolgen overwogen voor Geallieerden, als doel vooropgesteld? zich zelf, die een nederlaag zou mee- Neen, de helderziendheid van de gebracht hebben, grote Koning zegde Hem dat alleen Gedurende de jaren dat Leopold Overtuigd dat zijn vader de in- Hij in staat was te beletten dat een zich toelegde op de studie der mili- carnaiie was van het grondwettelijk of ander machtige Geallieerde mis- taire geschiedenis, .was zijn Vader koningdom, heeft Koning Leopold bruik zou maken van de kraohtin- voor Hem de uitgelezen professor, nooit geen andere eerzucht gehad spanningen en van het bloed van Wat heeft Hij onderwezen aan Zijn dan de stappen te volgen van zijn onze soldaten en dat een opperbevel- Zoon over het te volgen gedrag van beroemde voorganger. De fabel die hebber, wiens soepelheid niet ware een Koning, teruggedreven tegen de onze Vorst wil doen doorgaan ais opgewassen tegenover de eisen van zee met Zijn leger? Zeker niet wat doordrongen van totalitaire etrevin- deze mogendheid, rap het onderspit Pierlot-Spaak en aanhang wilden gen, is aaneengeflanst van A tot Z, had moeten delven. Wanneer de ge- opleggen aan Leopold III. Maar dan, door diegenen zelf die dromen van schiedenis van de veldtocht 1914-18 wat gewordt er van het oordeel dei- onbeperkt gezag. Die Koning, die zal bekend zijn, dan zullen de Belgen Politiekers en van de juridische hen belet scheve sprongen te doen, God geve dat het hen een licht schijn-argumenten in betrekking met is zeer belemmerend, met zijn voor- weze voor de toekomst weten aan de constitutie? Alles kletspraat, die opzet strikt te waken aan het be- welke moordondernemingen, vooraf reeds tot mislukking gedoemd, de grote Ridder-Koning zijn troepen heeft kunnen onttrekken, dank aan Zijn Koninklijk gezag. Dan zullen zij de draagwijdte van deze zin, uit gesproken voor de Kamers door Al- DEMOCRATISCH EN CONSTITUTIONEEL ALS ZIJN VADER lang van eenieder. ZELFDE NEUTRALITEITSPOLITIEK ALS ZIJN VADER wordt meegevaagd met wanneer de storm woedt. de wind, ZO zo DE VADER DE ZOON Vrouwen, Wij laten ons niet bedriegen door faster, Wij zijn rechtvaardig, Wij allen antwoorder» Bij de troonsbestijging zweren onze Vorsten de onafhankelijkheid en de integriteit van het grondgebied te zullen handhaven. Koning' Leopold, zowei als Koning Alber<., heeft daar naar gestreefd met al zijn kracht, en beiden hebben, met dit doel, alle internationale-intrigues heldhaftig getrotseerd en belet dat zij onze on afhankelijkheid in gevaar zouden brengen waartoe soms aanleiding gegeven werd door de onbedachte medewerking van sommige onzer zo gezegde Staatslieden. Dit is de geschiedenis van de strijd voor onze onzijdigheid, gevoerd door onze vorsten gehorende tientallen jaren; dit is hun halsstarrige wei gering van gelijk welke verbintenis aan te gaan die het Land zou kun nen meeslepen in een gewapend conflikt, niet opgedrongen door een aanvaller. Men spreekt geen kwaad van onze Geallieerden door te beweren dat hun aanbiedingen voor tussenkomst in vooruitzicht van een Duitse aan val, ver van* gedesinteresseerd waren. Onze Koningen wisten dat het mid del om onze onafhankelijkheid te bewaren voor alles bestond in het Heel eenvoudig, onze beide Konin- Laat aan de vijanden van het land de taak over tegen te stemmen, Wij allen antwoorden ■f i toert I, op 22 November 1ÖI8, begrij- gen hebben zich steeds bekommerd HJHIHHpen: «Mijn eerste bekommernis is om te handelen volgens hun plicht Land te onttrekken indien moge- geweest het bloed van onze soldaten en cm het Vaderland te DIENEN aan hetwelk zij gezworen hadden zich «HEEL EN AL TE GEVEN». Een groot Vorst zegde mij zekeren dag: Politiek is alles, behalve waar heid. Zijn Zoon heeft geleerd, tot Zijn eigen nadeel, dat de politiek bovendien weet de Waarheid te ver stikken. Maar het geweten der Belgen zal NEENzeggen aan de politiekers van de Generalen Joffre in 1914 en perkt vertrouwen meer hebben in ae en JA aan Zijne Majesteit Koning afloop van de strijd in België. Hoe meer het uitoefenen vein het bevel over het leger Hem moeilijk voor kwam, des te meer oordeelde Hij het nodig het persoonlijk op te ne men- Indien, door het feit van de lijk aan een gewapend conflikt, en zodoende moest men. zelfs de schijn van een voorwendsel tot aan vallen, aan een eventuelen indringer ontnemen. Het is daarom dat Koning Albert NEENdeed antwoorden tot de 4 Augustus 1914 en Leopold evenzo tot op 10 Mei 1940, aan de nadruk' te sparen». Leopold HI, ook deze keer, volgde het voorbeeld van zijn Vader. En nochtans, met oog op de wending die de gebeurtenissen in Polen namen vanaf September 1939 en rekening houdende met de lamlendigheid van het Franse leger voor de Siegfried- linie in ditzelfde tijdstip, moest Leo- kelijke voetstappen vanwege de pold reeds vóór het uitbreken der Anglo-Fransen die, op het advies vijandelijkheden bij ons, geen onbe- van de Generalen Joffre in 1914 en Gamelin in 1940 hadden willen Bel gië binnenrukken, vooraleer de Duitse aanval een voldongen feit was ge worden. Indien deze houding van onze Vor sten niet zo zeer in de smaak viel Leopold III. Luit. Generaal P. Nuytten, Vleugeladjudant van de Koningen Albert I en Leopold HI. BRIEF VAN DE KONING AAN DE EERSTE-MIN1STER Het Secretariaat des Konings, maakte Woensdag volgende mede deling bekend: Naar aanleiding van de beslissing van de Ministerraad inhoudend dat de radio niet ter beschikking van de Koning kon worden gesteld, heeft Zijne Majesteit aan de Eerste-Minis- ter het volgende schrijven doen ge worden Antibes, 7 Maart 1950. Mijnheer de Eerste-Minister, U hebt mij ter kennis gébracht dat U de instemming van de rege ring niet hadt verkregen ten aan zien van mijn wens mij via de radio te mogen richten tot mijn landgenoten, die mijn bekommer nis voor het welzijn van het va derland delen, teneinde tegenover henzelf uiting te geven van de be zorgdheid, die ons verenigt en hun te zeggen hoe zeer mijn gedachten bij hen verwijlen. Ik kan niet anders dan akte ne men van de toestand, waarin ik mij geplaatst zie ingevolge de be slissing van de regering en ik ben dus wel verplicht van mijn voor nemen af te zien. Aanvaard, Mijnheer de Eerste- Minister, de verzekering van mijn beste gevoelens. (w.g.) Leopold. VtfMWVMnMftAMVVMWWMnAMI Begin Januari ontving de Hr Pe trus Ghesquiere-Deman, wonende in de Zonnebekestraat te Beselare, een brief van het Sekretariaat des Ko nings te Prégny in Zwitserland. Petrus, zoals wij onze volksdichter gerust mogen noemen, had op 15 No vember, ter gelegenheid van 's Ko nings Naamfeest, een prachtig ge dicht geschreven en dit opgestuurd naar de Koning in Zwitserland. Men bedenke even dat dit gedicht eigen handig geschreven en opgesteld werd door deze man van tachtig jaar oud. Aan deze blijk van genegenheid kon onze Vorst niet ongevoelig blijven. Fier, zoals niemand, heeft Petrus nu het schrijven van de Koning op zak. Met een hartelijk dankwoord en een herhaald proficiat heeft de Koning zijn bewondering uitgedrukt voor de dichtkunst van deze eenvoudige en echte volksmens. Petrus is samen met de honderdduizenden in België de Koning dankbaar en trouw. Het grootste verlangen van deze ouderling is: Leopold III te Brussel te mogen gaan begroeten! Ja! We drukken hieronder het gedicht af dat Petrus onze Vorst zond. NAAMFEESTGROET EN HEIL WENSEN OPGEDRAGEN AAN ZIJN MAJESTEIT LEOPOLD III EN AAN GANS DE KONINK LIJKE FAMILIE Sire, Ik en m'n Vrouw zijn oude lieden Die U op heden komen bieden Een-Zadg-N'aamfeest» uit de verte Die komt uit 't uiepste van ons herte, Een Wens» die wis U zal ontroeren Een Beê-tot-Goddie U moet voeren Naar Brussel met Uiu'-Gade-en- L Telgen Zo wensen «'f Acht-millioenen-Eeigen Dat U terugkeert in ons midden 't Is Daarom dat we vurig bidden Om dra te zijn met U verbonden: «Dat» zou ons brengen blijde stonden! Al zijn wij oudgeleefde mensen We zenden U De-Beste-Wensen Ik tel reeds «Een -en-Tachtig-Jaren» En moge God ine nog bewaren Dan kom ik U in Brussel groeten: «Dat» zou m'n ouden dag verzoeten! Met deze hope blijf ik leven: Dat ik U dra de hand mag geven In Eigen-Land-en-Eigen-Woon «Te-Brussel-op-Uw-Koningstroon!» En met den kreet die 't Land doorrolt k Roev: Leve-Koning-Leopold! Van Uwe Majesteit De nederige dienaars, Piiter Ghesquiere-Deman. Beselare15 November 1949. De laster die in de Kamer en in de linkse pers uitgesproken werd over de houding van de Koning en van het Leger tijdens de 18-doagse veld tocht van 1940, heeft bij de Oudstrij ders een hevige reactie doen ont staan. Deze verontwaardiging kreeg haar uiting in de verscheidene verklarin gen der Groepsleiders der Soldaten 1940-1945. Hier geven wij het dagorde dat eenparig gestemd werd door de V.O.V. (Verenigde Oudstrijders Verenigin gen U.FA.C.) die alle Verbroede ringen van Oudstrijders groepeert: ZITTING VAN IS FEBRUARI 1950. De Nationale Beheerraad van de Verenigde Oudstrijders Verbroederin gen 1940-1945, vergaderd in zitting van 18 Februari 1950 en EENSLUI DEND beslissend: Keurt krachtdadig en met ver ontwaardiging af de buitensporige uitlatingen waarvan het Parlement het toneel werd, ter gelegenheid van de bespreking omtrent de Volksraad pleging, en brandmerkt in het bij zonder de onduldbare oproep tot moord die in het openbaar werd uit geroepen in volle zitting van de Ka mer van Volksvertegenwoordigers; Veroordeelt de onvergeefbare lichtzinnigheid met dewelke verkla ringen, die de eer van het Belgisch Leger endaarenboven de gehele Natie aantasten, door de pers wer den rondgestrooid en waarvan het laatste voorbeeld is de hatelijke be wering, onder vorm van vragen, noch de bruggen van de Ijzer te hebben doen springen, noch de haven van Zeebrugge te hebben gestopt, als wanneer officiële en nauwkeurige documenten, ter beschikking van al len, de ij delheid van deze schande lijke betichting bewijzen; Stelt vast dat, trots de hard nekkigheid van sommigen, geen en kel verwijt is kunnen weerhouden worden tegen de houding van het Belgisch Leger en zijn Bevelhebber in Mei 1940 Bezweer al de Oudstrijders en hunne Medeburgers geen gevolg te geven aan de oproepen die ontegen sprekelijk als oorsprong een harts tochtelijke partijpolitiek hebben, zo niet hun oorsprong vinden in uit de vreemde komende instructies en waarvan de gevolgen de Eenheid van België en de Grondwet zouden scha den; Verzoekt allen in volle gewetens vrijheid de kwestie van de Volks raadpleging te overwegen, vraagstuk dat alle partijpolitiek overtreft. En diensvolgens dringt bij hen aan opdat zij na eigen overweging, aan dit vraagstuk een met de Recht vaardigheid en het opperbelang der Natie gelijkvormige oplossing zouden geven. Tijdens een anti-konings meeting te leper slaagde Missiaen er maar steeds niet in de juiste toon te vinden, tot eensklaps de muze zich over hem erbarmde. Missiaen's ogen staarden een wijl in het ijle (van de zaal) terwijl zijn vinger dreigend vooruit kwam en toen volgde de geheimzinni ge profetie: Kameraden, als de Koning terugkomt, dan zult ge alle Zondagen naar de kerk moe ten gaan en ook te com munie en alle maanden te biechten!! Ik had gewild, Lezers, dat ge hem daar allemaal had zien staan... hij was zodanig kontent van z'n zeiven en zo met die vondst ingenomen dat hij zelf begon te lachen om zijn geniale spitsvondig heid. ...En moest het nog zó zijn, Mijnheer Missiaen, dan zou dit in alle geval nog veel min kwaad doen dan al de grove laster en leugen die gij zo kwistig rondspreidt in al uw anti-koningshaat! Pas op, Kameraad, qui mange du roien crève 't Kan best gebeuren dat ge Maandag morgen met ge weldig veel rheumatiek op staat, maar allé! wie weet dat, als de Koning terug keert, ook alle Socialisten niet zouden verplicht wor den te gaan dienen voor den Heiligen Livinus te Elver- dinge, ge zoudt dan ook van uw rheumatiek... misschien af geraken. Dit dagorde werd aan het Secreta riaat des Konings overgemaakt door Luitenant Generaal Ridder van Strydonck de Buik el, Nationaal Voor zitter van de V.O.V. Om meer steun te geven aan deze openbare uitdrukking van trouw Je gens de Opertoevelhetober der Legers in 1940, hebben de Afgevaardigden der verschillende Provinciën er aan gehouden zich persoonlijk naar het Secretariaat des Konings te begeven. De eerste delegaties werden ont vangen op Zaterdag 4 Maart, door dhr. J. Pirenne, .Secretaris van de Koning: Kolonel Graaf de Meeus; Burggraaf Gratiën du Pare en dhr. R. Nieuweruhuys. Dit waren de af vaardigingen van Luik, gevolgd door Antwerpen, Brabant en Wesit-Vlaan deren. De afgevaardigden der an dere provinciën werden in den loop dezer week ontvangen. Deze ondubbelzinnige stellingname der Oudsoldaten van de Koning, zal met vreugde begroet worden door al wie de eer van het Leger en van het Land stelt boven de belangen der anti-koningsgezinde politiekers. Met de eer van de Koning zullen zij op deze Zondag 12 Maart tevens de eer van het Land verdedigen, met te bewijzen dat zij onaangetast hun trouw behouden in hun Opperbevel» hebber van 1940! Hij bleef ons trouw. Wij blijven hem trouw en stem men JA! A De verbroedering van het Veldleger 1914-1916; De Veroroedering der Oud-Strijders !940-iy45; Het Nationaal Verbond der Oorlogs vrijwilligers 1914-1918 en 1940-1945; Hec Verounü der Officieren van de veldtocht 1914-1918 en 1940-1046; De Nationale Federatie der IJzer- kruisen; De Nationale Federatie der Vuur- kruisen; De Nationale Federatie der Rlddërs met zwaarden; De Koninklijke en algemene Vereni ging der gepensionneerde officieren; De Verbroedering van het Geheim Leger; De Grootste Verminkten en Inva- lieden van 1914 -en 1940; Het Nationaal Verbond der Officieren Oorlogsinvalieden, leden van de Nationale Raad der Oud-Strijder» van België; stemden volgende dagorde: Getrouw aan de Grondwet en aan de wetten van het Belgische Volk, betreurend dat de «Konings kwestie afgedwaald is op het ter rein der partijpolitiek, - akte nemend, van het feit dat de Volksraadpleging enkel voor doel heeft de Koning en het Parlement in te lichten nopens de mening der bevolking in dit vraagstuk van na tionaal belang, bezweren alle Belgen, die tijdens twee oorlogen voor België leden en streden, zich te verheffen boven iedere beschouwing van belangen, gevoelens of partij, en hun stem IN GEWETEN uit te brengen en in volledige onafhankelijkheid, enkel geleid door het hoger belang en de toekomst der Natie. OOK DE V.O.S. Orgaan van het Nieuw Verbond der Vlaamse Oudstrijders, betuigt open hartig zijn verkleefdheid aan Koning Leopold HI en met een grote foto drukt het de wens uit: Onze Legeraanvoerder kome terug I Zijn hoofdartikel eindigt als volgt: Uw geweten, Koning Leopold, blijft ons een kostbaar pand, en eenmaal in de lande, zal Uw gezag, zoals in het verleden, de bloedslag van het Vlaamse volk nauwgezet eerbiedigen en het veria-ouwen van de Vlaamse Oudstrijders niet beschamen. Vervoer van stemgerechtigden per spoor. Het publiek wordt er aan herin nerd dat alleen recht hebben op vrij vervoer, over de lijnen van de Natio nale Maatschappij der Belgteche Spoorwegen, de stemgerechtigden: 1) die niet meer metterwoon geves tigd zijn in de gemeente waar zij moeten stemmen; 8) die twee verblijfplaatsen hebbek en die zich, om te stemmen, van de ene naar de andere moeten begeven; 3) die arbeider zijn en in een andere gemeente binnen of buiten het land te werk zijn gesteld. Om van het vrij vervoer te genie ten, moeten de belanghebbenden een vervoerbon bezitten, afgeleverd door het gemeentebestuur van de plaats waar zij moeten stemmen. De stemgerechtigden die om het even welke reden geen vrij vervoer heeft bekomen, alhoewel hij er recht op heeft, moet, om de terugbetaling van zijn reiskosten te bekomen, een klacht richten tot het betrokken ge meentebestuur en er de vervoer- bewijzen, waarmede hij gereisd heeft, aan toevoegen. «BRUSSELSE STUDENTEN BETOGEN TEGEN 'S KONINGS TERUGKEER. (Uit de bladen, Woensdag 11.) De studenten der geuzenscholen van Brussel be togen tegen 's Konings terugkeer De aap komt uit de mouw 1 De haat tegen Koning Leopold III is een wer king van alle linksen die dansen naar de bevelen der LOGEMANNEN. De Koning mag als Koning van ons Land niet meer aangesteld worden: omdat hij Katholiek is; omdat hij als Katholiek leeft omdat hij niet zal dansen naar de bevelen der goddeloze Logemannen. Het is Zondag een kwestie van geweten Wie houdt aan christelijke princiepen en wie eerlijk het algemeen welzijn betracht voor Gezin en Land, die stemt JA! Oudstrijders van I4-I8fc Oudstrijders van 40, Wij vergeten het niet, Wij antwoorden

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 3