De schone Dochter van de Klokkenluider Z. E. H. Nolf tot pastoor te Wuivergem aangesteld Wedstrijd voor Slachtvee te Anderlecht FINANCIËLE KRONIEK f^UW LINNEN, MARICTJE, RIEKT ZO GOEV. Geen brutale werking die net linnen uitvreetCEVE op basis van geparfumeerde glycerine, Is vrl] van bijtende stoffen en door dit feit duurt het linnen veel langer. 04 LENING TOT WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF 122° trekking van 1 April. Reeks 271 Nr 386. Reeks 2760 Nr 634. Reeks 3387 Nr 037. TWEEDE SCHIJF Uitslag 62" trekking. Reeks 5338 Nr 672. Reeks 6341 Nr 216. Reeks 5228 Nr 159. De andere obligatiën van deze reek sen zijn uitbetaalbaar tegen 1.000 fr. VERWOESTE GEWESTEN 1923 Trekking van 20 Maart. STORT 78 FRANK NIEUWE RECHT STREEKSE VERBINDIN GEN OP DE LIJN ADINKERKE-BRUSSEL VERKOOP SERVICE DEMONSTRATIE bu: Scheert alle baarden, cok de meest weerbarstige I Vlamingstraat 7 Duinkerkestraat 65 POPERINGE dAIN l\ VAIN ROESELARE NV| Noordstraat 38, Roesden*. 3! REIS VAN H. OLLIVIER UITGESTELD F. R. Boschvogel schreef voor U onze Paasnovelle UITZONDERLIJK KOLONIALE LOTERIJ VIJF MILLIOEN IN PLAATS VAN TWEE EN EEN HALF MILLIOEN. BUITEN HET SUPERGROOT LOT VAN VIJF MILLIOEN TREKKING OP ZATERDAG 29 APRIL 19561 KATHOLIEKEN Me wensen een flig vervuiling uwer wensen, W gebeimb, wwj), mzémL HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 8 Aprü 1950. Blz. 8. fjppp* Natuurlijk, Loulske, r want Ik gebruik slechts d<\ zachte zeep CEVE die aan het linnen de frisse geur geeft, k die het linnen van onze j grootmoeders had. Hagel, wind en regenvlagen als spelbrekers De harde ijzige wind voorspelde Zondag namiddag maar weinig goeds. Boven de Kemmelberg dreven dreigende wolken. Doet uw mantel maar aan, Annahoorden we een bekommerde moeder roe pen tot haar dochtertje dat als engeltje op de prachtige hemelwagen figureerde. De lucht werd steeds dreigender en toen de plechtige inhaling moest beginnen en de kleurige stoet met wapperende vaandels zijn intrede moest doen, heeft iemand daar boven zo onbarmhartig de he melsluizen opengezet en begon het zo vervaarlijk te hagelen en te regenen, dat heel het kleurig fcestvertoon moest schuilgaan onder regenmantels en zware dekens. De engeltjes probeerden zich te ver stoppen onder een regenscherm, maar 't was niets gebaat, de wind keerde de regenschermen om lijk speelgoed. Tegen de muren van de huizen zochten de toeschouwers dekking voor de onbarmhartige vlaag. Zorgvuldig geschilderde opschriften met vrome welkomwensen werden door de grillige wind aan flarden getrokken. De sparren die langs de straten geplant stonden, sloegen wanhopig hun versierde takken in het rond, zo precies om te beduiden dat zij het nu toch uiet helpen konden dat gans het prachtig feest bedorven was. Maar luid galmde de klokkenstem het welkom toe van uit de kerketoren, vriendelijk trok Z. E. H. Nolf, vergezeld van Z. E. H. Deken en getuigen, voorbij de groetende mensen en toen loech toch de zon in ieders herte. de goede zachte zeep die Uw linnen bij het wassen parfumeert. ...aangenaam voor het wassen., uitstekend voor de schoonmaak. Zeepziederij Ch. VANDAELE te Menen. De Heer Burgemeester Emiel Caenepeel verwelkomt de Z. E. H. Pastoor Nolf aan de grens van de gemeente Wuivergem. Vooraan rechts bemer ken we Z. E. H. Deken Verhaeghe uit leper. Zondag 2 April werd Z. E. H. Hilaire Hier moet ik mijn welzijn betrachten Nolf, gewezen onderpastoor te Schui- Met goede verkoop en met slachten ferskapelle, plechtig aangesteld tot De lekkerste saucissen uit de trachter, Pastoor te Wuivergem. Het beste vlees van voor en achter, Aan 't Hoge werden de ZZ. EE. HH. Laat ons U van deze waar bestellen, Geestelijken verwelkomd door de Ge- Een eer ware 't U als klant te tellen, meeriteoverheden. Juist op het ogen- Terwijl we op 't Hooge stonden bhk dat Z.EJL Nolf met Z.E.H. De- wachten tot de genodigden zouden ken Verhaeghe, uit leper en zijn twee aankomen, lazen we blij een schaap- getuigen Z.E.H. Meuleman, Pastoor herder deze gulle groet tot zijn Pas te Schuiferskapelle en Z.E.H. Nolf, toor- Bestuurder der V.K.A.J. te Brussel, Maandag 3 April ging te Ander- leciht de Nationale Wedstrijd door voor slachtvee. In totaal werden 985 dieren aan de keuring onderworpen. Tot vette os werd bekroond de 850 kg. zware grijsbonte os, ras Alle afkomst: 1. Vander Haegen A., leper. Loten van vier vaarzen: 2. Soé' nens Gebr., St-Jan-hij -leper. Kalveren. Van 120 kg. tot 140 kg., niet inbegrepen: 1. Peeters Uit dé auto stapte, kwam een flauw zonnetje nog even van achter de wolken kijken. Dit was echter het laatste sprankeitje zonnevuur op dit feest. Toen dhr Emiel Caenepoel met een hartelijke handdruk de nieuwe Pastoor verwelkomde, begonnen de eerste regendruppels neer te vallen. Niemand scheen zich echter aan de spelbreker te willen storen, de plechtigheden werden voortgezet. Walter Vereist, zoon van de eerste Schepen der gemeeente bood aan Z.E.H. Nolf de rijk versierde herder staf aan. Namens de Gemeente-jon gensschool werd een ruiker bloemen overhandigd door Willy Dekneudt, terwijl Henrlette Blanckaert even eens bloemen aanbood namens de oudstrijejers. Na een korte welkomsrede door burgemeester Caenepoel en door dhr Charles Lagache, deze laatste na mens de Kerkraad, werd de tocht naar de kerk aangevat. Op dit ogenblik ontaardde het we der ln een flinke regenvlaag. Onver stoorbaar trok de stoet kerkewaarts, vooraan hield de muziekmaatschap- P'j Ste Cecilia van Dranouter er de moed Ln. en zorgde nog voor een vrolijke noot ln al de tegenslag. De ruiters die de stoet openden kregen het echter lastig met hun paarden die zenuwachtig werden enerzijds door de gladde straatste nen en anderzijds door het tromge roffel der muzikanten vlak achter hen. Hoe dichter men naderde hoe ongenadiger de regen werd, de regen werd vergezeld van hagelstenen waar Iedereen tevergeefs dekking tegen zocht. De engeltjes op de hemelwagen verschuilden zich onder zware dek kleden. De meisjes van de B.J.B. zon gen hun strijdlied met overtuiging, maar moesten hun frisse kleedjes beveiligen met zware mantels De tribune, aan de kerk opgesteld, wachtte tevergeefs op haar hoge gasten en bleef een verlaten plan kenvloer, waar losgerukte sparre- takjes in het water dreven naast paoieren bloemen die er hun laatste kleur bij inschoten. Pt duivenmannen hadden het gro te ok dat op hun wagen opgetim merd stond reeds opengezet en hun kampioenen die ze trots meevoerden, terug de weg naar huis laten zoeken. Zij zelf lieten, aan de kerk gekomen, hun gespan over aan de voerman en zochten dekking. De ambachtslieden die broederlijk timmerden en smeedden op een zelf de wagen, hielden nog het langst stand. Zij waren blijkbaar in te goe de stemming om het voor zo'n vlaag- ske maar op te geven. Aan de kerk gekomen werd er niet veel tijd meer verloren. Mejuf- fer Ghislaine Deman bood aan Z.E.H. Pastoor de sleutels van de kerk aan, en daar kon dan in 't droge de ker kelijke plechtigheid rustig doorgaan. Spijtig was het natuurlijk dat het feest zo deerlijk mislukt was, al heeft Z.E.H. Nolf toch op ieders gezicht kunnen lezen én de vreugde om zijn komst én de eerbied voor de Pries ter die Gods gezant lis zoals Z.E.H. Deken het zo schoon zegde tijdens zijn sermoen. Wuivergem mocht het niet bele ven dat het een lentefeest zou zijn. Faimen-Zondag bracht hen geen on vermengde vreugde maar de jeunste en de hartelijkheid waren er en 't is toch maar dat, dat telt. Van de heilwensen die boven ver sierde deuren en vensters waren aan gebracht hebben we, tussen de vlage door, hier en daar nog iets uitgepikt, voor zover regen en wind ze niet aan flarden scheurden. Wie dees kudde gans wil winnen Moet wijs leiden, ja beminnen Dankbaar volgt ze 's herders schreden Zo was 't vroeger, 't zij zo heden! Bij 't ingaan van ons dorpke klein Dan zou de grootste wens ons zijn Dat wat uw plicht en werk gebiedt In vreugde en voorspoed U geschiedt. De zakelijkeopschriften zijn doorgaans de pittigste. Bij de been houwer klinkt het zo: De nieuwe herder Is mijn confrater, Hij mag preken Ik mag praten, Hij blijft binnen met zijn zegen Ik moet dagelijks langs de wegen. Midd-eni-België, wan Heer Darnlblon Ed., Helt. Van 180 kg. en meer: uit Meribes Ste-Marieterwijl de 3. Van Winckel Fir., Tielt; 4. Borgez rood-bonte os van de HH. De Kimpe 1M., Tielt en Ttamenmanis J, even- en Zoon uit Sint-Eloois-Vijve en eens uit Tielt. Wittouck uit Oelkene, die onlangs de Aan al deze laureaten proficiat om titel verwierf van vette os te Gent, hun flinke teelt tot Nationaal Kampioen werd uit geroepen. Wij geven hier nog de bijzonderste prijzen die naar onze streken gingen. Ereprijs der varkens: Hr Lam bert te Wimgene. Inlandse ossen met ten hoogste 2 tanden: 2. Ameloot O,, Veurne. Vaarzen met ten hoogste twee cr>jjïTIir tanden, inlands ras: 1, Delva L., OLilUir Sint-Jan-Ieper. Vaarzen met meer dan twee tanden, inlands rias: 2. Degroote K„ Poperinge; 3. Soenen Gebr., St-Jan- bij-Ieper; 4. Bovyn U„ Lo. Wint 5.000.000 fr.: Wint 2.000.000 fr.: Wint 1.000.000 fr.: Want 5.000.000 fr.: Wint 1.000.000 fr.: Wint 500.000 fr.: Een lot van 250.000 fr. werd toege kend aan de serie 78.282 Nr 1. Een lot van 100.000 fr. werd toege kend aan de serie 92.427 Nr 1. Twee loten van 50.000 fr. werden toegekend aan de seriën: 15.577 Nr 2 en 311.940 Nr 3. De overige obligatiën kunnen te rugbetaald worden tegen 575 fr. of tegen 550 fr., naargelang zij al of niet werden gewijzigd in verband met het Koninklijk Besluit van 11 Mei 1935. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Vanaf 14 Mei as., datum van de hernieuwing der tareindokumeriten, zullen volgende nieuwe directe trei nen ingelegd worden: 1784: Adirukerke-De Panne V. 7.22 Veume V. 7.30 Diiksmuide V. 7.46 Brussel (Zuid) A. 9.42 Rheumatick. «pit. spier pijn! Weldadige ver zachting der piinen door inwrijving met Dampo. na lezing, ons blad in de handen een uwer vrienden of buren die ons blad niet hebben. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. Het scheerapparaat van de moderne man MONETAIRE TOESTAND Etablisa. Hubner C', 15-4-50 gew. bevoorr. aanet. Filterle Blanchisserie la NlnovUe 29-4-50 kap. aanct. Vianova, 15-5-59 kap. aand. De financiering van de particuliere Compagnie Industrielle FinanaUir» sector ondergaat de invloed van de (ükwj, 29-4-50 repartitie, werd nakende vervaldag en stijgt met N- M- Bel<>- Spoorwegen voor- oon TYiiiu^Qv, nio „ov, on no. aa-a-ou ooi o De voorliggende weekstaat Caa OWJ8l, afgesloten per 30 Maart. De voor- 290 millioen. Die van schatkist en pa- Biectrioité de la camiine avond van de vervaldag. Op vele raste talen met 636 millioen. 31-10-50 maatsch. opr. aand. plaatsen draagt hij er reeds de ken- De biljetten in omloop krijgen Banque d/i Société Générale de Belgian nelijke verschijnselen van, ofschoon 257 millioen bij. Wij zullen hier ook 30-12-50 aandeiea. het zwaartepunt pas over een drietal volgende week nog een betamelijke Papeteries Oatala, 14-8-50 maatsoh. «and. dagen valt. stijging moeten noteren. Boulonnerie Marinet-Maurice,^ De goudvoorraad is met 26 mil- De rekening «Accoord vr. econ. compagnie immcbiHere de Beigique lioen teruggelopen en de verbintenis- samenw.stijgt met 70 millioen en 9-9-50 aandelen, sen op termiijn in goud en deviezen de daarultvloeiende toebedeling van La Lys, 31-8-58 aandelen, lopen ook met 219 millioen op wat trekrechten laat nog een overschot Tiriemontoise d Eiectncité een virtueel verlies betekent. Samen van 11 millioen over op de rekening charbonnages de Wérister zowat 246 millioen. Onze harde de- van de buitenlandse emissiebanken. vlezen daarentegen stijgen met 403 De saldi van binnenlandse rek. cour. millioen. Er zou dus een merkelijk stijgen met 626 millioen, wegens pro overschot te constateren zijn. ware visievorming door de banken. De pa- het niet dat deze 403 millioen voor rastatalen hebben hiervan het gelag betaald en bij terugslag de schat kist ook wel. 31-8-50 maatsch. aand. Charbonnages du Gouijre, 31-8-50 aand. Banque de Bruxelles, 31-8-50 aandcleo. 1707: Brussel (Zuid) V. 18.28 Diksmuidie A. 20.28 Veurne A. 20,43 Adinkerike-De Panne A. 20.52 Deze treinen zullen enkel in de aansluitingsstatdons stoppen. De trein 1784 zal tevens te Diiks muide de aansluiting opnemen van de trein TA. 9382 (Nieuwpoort-Bad. V. ,7.05 Diksmuide A. 7.35) zodat 'n degelijke morgenverbinding Nieuw- poort-Brusseü insgelijks zal tot stand komen. het grootste gedeelte te wijten zijn aan de inkomsten uit het Marshall plan. Inderdaad de rek. Accoord voor multilaterale compensatie» loopt met 365 millioen terug. Abstractie gemaakt daarvan zou de stijging on zer harde deviezen nog slechts 38 millioen bedragen hebben en de achteruitgang onzer muntdekkings- elementen zou ruim 200 millioen heb- VERNIEUWING VAN DE EFFECTEN Ziehier een nieuwe lijst van aangekondigde verrichtingen: Boom.se Scheepsbouwmaatschappij, tot 15-4-50 kapitaalsaandelen. Cobetons, tot 15-4-50 aandelen, ben bedragen. Een constat.atie van Eau-Gaz-Eiectricité applications, die aard herhaalt zich tegenwoordig tot 15-4-50 gewone en bevoorr. aand. met vaste regelmatigheid, sedert de Hougardia, tot 15-4-50 kapltaalsaand. devaluaties van September laatst. L)istillene Louis Meeus *la cl'l Ofschoon hieraan geen ongunstige Vaioterim, tot" 15-4-50 aandelen: conclusie moet vastgeknoopt worden, Etabl. Alsberghe Van Oost, mogen wij toch onderlijnen, dat de 29-4-50 maatsch. aand. handelsbalansen der Westerse landen Caisse Hypothécaire Anversoise, door die devaluatie grondig en blij- «TATV/1 r.nV«i'iv\r*vi 4- V>nl vuri nn/4 TT- EtCtoll8S67Tl(iT%tS CVlStCL HttUTCTtS, vend schijnen te zijn beïnvloed. Van 29-4-50 maatsch. aand. een gunstig overschot is er voor ons Manufacture de Meubles L. Staepelaere voorlopig geen sprake meer en wij Füs, 29-4-50 kapita kunnen ons gelukkig achten, zolang Corderie Industrielle Mécanique, wij er in slagen de twee eindjes aan 15-4-50 kapltaalsaand. mekaar te knopen, zonder de ln- Belgmn Bunke™° Co2™v™J'k „nd komsten Uit het Marshallplan te International Stevedoring Company, 15-4-50 aandelen. Etabl. Edm. De Heuvel, 15-4-50 maatsch aand. Bracht C', 29-4-50 kap. aand. H. Simon Frere, Agentschappen IEPER, Diksmuidestraat 22. VEURNE, Noordstraat 24. BRUGGE, Vlamingstr. 36. Alle Bank-, Beurs- en Wissel verrichtingen. VRIJE TEXTIELUITVOE* NAAR NEDERLAND moeten ter hulp roepen. Onze vorderingen in het kader van da betalingsaccoorden stijgen met 83 millioen. Dhr Ollivier, lid der Bestendige Afvaardiging van West-Vlaanderen, die Dinsdag 28 Maart naar Genua moest vertrekken, om aldaar in te scnepen naar Argentinië, ten einde de uitwijkingsmcgel.jkheien te be studeren voor onze landbouwbevol king, heelt door onvoorziene om- sta-i'ö;-. eden zich genoodzaakt ge- zien, /iin reis voor enkele maan den uil te stellen. Rita heet ze, twee en twintig jaar oud, dochter van Wieske Blommes en Jantje Palinck. Tot ze vijftien jaar was, ging ze voor modiste le ren. Toen stierf moeder en Rita bleef thuis om 't menage te doen. Dat meiske, zo fijn als een film- sterre, schoot de voorschoot om, werkte, waste en plaste als de beste. En vader Palinck, timmerman en klokluider van beroep, wenste dat hij nog lang mocht gelukkig zijn met zijn dochter. Maar dat kan niet. Het is anders. Rita was pas twintig als ze in 't oog viel van een knappe jongen: de oudste van zes, Sus van Manskes. Hij moest eens over 't gordijntje loeren, telkens hij voorbij liep. Rita wist het. Het deed haar even stil staan in huis. En eventjes blozen. Hij is Voorzitter van de Kajotters. Op zekere dag valt Sus bij Jantje binnen. Jantje is natuurlijk niet thuis. Of uw vader geen zestal plankskes zou kunnen timmeren voor de kaj ottersstoet van Zon dag... (Alsof die wakkere Kajot ters zelf geen plankskes kunnen aaneen slaan!) Wacht een beetje, Sus, hij is naar de barbier. Ze wachten en zwijgen. Hun har ten zingen en buiten zitten de vo gels te tierelauwen in 't jasmijn- boompje. Het begon zo. De rest kunt ge ra den. We hebben het bijkans alle maal ondervonden. Het was gauw gekend: Sus van Manskes die vrijt met Rita Palinck. Met al de gewone commentaren, rijpe en groene. Sus kreeg er een voet in huis. 's Avonds zat hij met de toekom stige schoonvader te parlesanten. Samen onder de lampekap. Op een groot stuk ivit papier. Meten en pas sen, gommen en cijferen. Sus had drie jaar vakschool achter de rug, liep reeds radio's en dynamo's ver maken, ja, een auto ook al. Het gaapte lijk een oven: hij moest een garage bouwen. Jantje was bereid er zijn planken werkschuurtje voor op te offeren. Vader, 't slaat acht uur! Jantje pikkelde naar de kerk. En de Pastoor, die 's avonds nog al dik wijls zijn partijtje manille zat te spelen met de kerkmeester, schudde zijn kop en sprak: Ons Jantje wordt oud. Hij is weer vier minuten in retard met zijn avondklok. Rita was eens te meer plannen aan 't maken met haar jongen. En daarop volgde een zoen en nog een zoen. Ach, Rita, mijn meiske toch, we mogen het niet lange meer uit stellen. Rita, mijn schoon kind, mijn bruidje. Het plan was klaar. En als 't al gereed was... Boem, boem. De Frit- sen waren daar. Kricg, krieg! Nach Engeland! Tegen Wéihnachten is 't gedaan. Maar een paar jaar later zaten ze nog met de Fritsen. En op een goeie dag wordt Sus van Manskes en Tuur Kruise, een jonge timmerman, opgeëist voor de vrijwilligear beidsdienst. Niet rouspeteren. Subiet mee. Ze hebben u nodig. Sus kreeg niet eens de tijd meer om Rita in zijn armen te nemen, om haar te kussen, en te beloven, en te zwe ren... Maar de brieven kwamen. Ge kent die muziek: hoe verder van u, hoe liever. En hier zitten schone vrouwen genoeg, Rita, die toppezot zijn van al dat vreemd mansvolk. Maar liever dan er ene te bezien... Brief op brief rond de weg naar het verre stille dorp. Een maand lang, twee maanden, twee maanden en half. En dan was 't Ineens ge daan. Rita zat elke morgen de facteur af te wachten. Met de klop van haar hart tot in de keel. Daar is hij! Zwenkt hij naar 't. onzent toe? Ja? Nee, voorbij. Voorbij! En gij staat daar met uw rillende vingers en gloeiende ogen gereed om een brief te verslinden: Rietje, liefste Rietje... Niks van. Geen brief, geen nieuws. Toch. Er kwam slechter nieuws. Zo, langs het achterpoortje. Terwijl Rita bezig is met de was van de wasdraad af te haken, kijkt gebuur- vrouw Mathilde over 't haagske en zegt: 't Zijn toch dingen hé, Rita! 't Is de aanhef der dagelijkse li tanie. Maar vandaag is er een ve nijnig snuifke peper bij. Ge kent hem wel. Sus van Manskes. Hij vrijt nu met een Duits meiske. Hij leeft lijk God in Frankrijk. En dat er alzo oneindig vele schone jongens verbuist en ver beest worden... Wel, wel, 't moorke schuifelt. Mathilde is weg. Rita staat daar lijk die wasdraad- stake. Aan de grond gespijkerd. Tot ze al laat vallen, dat vallen wil, en naar huis loopt... Een ure later komt Jantje thuis. Het is al een dag of vijve dat hij daar loopt gelijk een mens, die door de gendarmen moet gepakt worden. Het is al donker. Hij knipt het licht aan. Hij ziet Rita opvliegen uit haar donkere hoek. Ze kan het niet weg steken. Haar ogen zijn rood en op gezwollen. Het haar hangt sluiks en bohemers over haar schoon gezicht. Jantje kijkt haar beteuterd aan. Rita? Vader. Weef ge 't? Ja. En dan is het stil. Nog stiller dan op een kerkhof. Een week geleden is dat gebeurd. Nu is het Paas-Zaterdag. De klok ken luiden. Heel de buitenwereld is één klare lach, de vogels joelen en paren, de kinderen die paaseieren rapen in de dorpstuinen, hoort ze kakelen en kraaien en de klokken vervullen hemel en aarde met hun nieuw gezang. En zij zit daar. Rita! Met zes eieren in de voorschoot, naast de hoenderhokjes. Hoeveel jaren is dat nu geleden dat Sus na de Paas-Za- terdagdienst binnenkwam met va der! Hij zette een pak op tafel, knoopte de koordekes los, haalde er een reusachtig ei b* en, en lei het ln haar armen. Ze lachte. Lachte door haar tranen heen. En hij zoen de haar blinkende ogen. Toen!... Ach, Rita. Na de Paasdienst is vader daar terug. Zijn gang is oud en op. Hij sleept zijn voeten langs de gevel. Hij komt thuis, gaat op een stoel zitten en zegt: 't Zal de laatste keer zijn, dat ik Pasen geluid héb, Rita. Den Duits spreekt van de klokken te roven. En wat Rita maar een keer in haar leven gezien heeft dat ivas toen ze na moeders uitvaart van 't kerhof kwamen ziet ze opnieuw: vader die zijn rode zakdoek uithaalt en aan zijn ogen wrijjt. Zijn klokken, zijn klokken. Hij zal 't besterven. Halfweg de zomer krijgt Rita een brief van Gust je Planke. Lieve Rita, Gij weet dat mijn zuster vrijt met Tuur Kruise. Hij is samen met Sus van Manskes naar Duitsland gemoe ten. Tuur schrijft dat het schanda lig is lijk of dat die Sus ginder met de meiskes gelopen heeft. Ge ziet wat ge aan dat Kajottersvolk hebt. Die slcppedrager van de Onderpas toor! Hij hangt nu standvastig aan de rokken van 't zelfde meiske. Hij zal er binnenkort mee trouwen. Om te tonen dat het geen vodden zijn. moet ge maar ne keer kijken naar dat portretje hierbij. Wij zullen hem hier niet meer zien. En daarom moet ge uw hoofd niet laten hangen, Rita. Daar zijn nog jongens in de wereld, die 't met u willen aangaan. Ik ben niet rijk, doch ik heb han den aan 't lijf. Ik kan timmeren als de beste. Ik zou kunnen het werk van uw vader overnemen. Ik zie u peren, Rita. Ik zie u al jaren geren. Ik zou willen trouwen met u en u gelukkig maken. Vergeet die Sus Van Manskes. En laat u niet in den Óssebilk steken voor zo'n nieweerd. Enzovoort, en zovoort. Jantje zit Rita aan te kijken, als tij die brief leest. Zij schuift hem naar vader toe. Vader knikt gaedkeurig bij het lezen. Maar Rita knijpt haar lippen wat dichter opeen. En dan zegt ze plots: Neen, vader, dat is al lang uit gemaakt. De Sus van Manskes of gene. En als Jantje weer te hameren zit in 't werkschuurtje, neemt zij 't vergrootglas van 't schouwke, schuift het over het portretje: Sus zit daar in zijn zomerhemd, met een demie voor zich. Aan de andere kant zit een blonde Lili-Marleen. Een schoon meiske, en van geen ge mene soort zoudt ge zeggen. Het vergrootglas glijt uit haar handen en over het portret ligt ze zacht te huilen: Ach jongen toch... Zij schrijft een verstandig brief ke naar Gustje Planke: Neem het niet kwalijk, maar ik denk aan geen trouwen meer... En daarmee is dat Gustje van de baan. A En paar maanden later komen ze de klokken roven, 's Morgens staat op de kerkemuur geschilderd: Wie met klokken schiet, wint de oorlog niet. Het dorp staat op stelten. De Pas toor loopt tien keer de dorpplaats op en af. Zijn klokken! De mensen komen op hun drempel staan om te luisteren hoe ze de klokken aan 't uithalen zijn. De klepels slaan ver ward tegen de klokkcnbuik. Het is een dwaas gelui. Het klinkt als een hard gesnik over dat schone dorp. De vrome lui maken een kruis en bidden. Alleman is ervan gepakt. Die klokken, die klokken, ze luiden hun eigen uitvaart 's Avonds staan de drie klokken in het klokkenhuisje onder het ok saal. Er brandt een mager lampje boven. Het is er treurig als in een sterfkamer. De mensen komen nog eens naar hun klokken kijken. Zoals ze het lijk van een goede vriend vóór het kisten en begraven nog een kruiske komen geven. Daar staat de grote zware klok, die ze tot over de verre bossen tot dicht bij Brugge konden horen lui den. Maria-Anna» heet zij. Haar naam staat met eikenkrans en ge- feston eer d latijn in het donkere klokkenlijf gewerkt. Haar naam wordt luid gelezen, en de kinderen wrijven met hun warme handjes over het koude bronse.... Maria- Anna. Ze heeft voor mijn vader en moeder over dood geluid, toen ze mijn jongen hebben kersten gedaan, geluid toen ze mijn vrouw... Zo zegt er een, die met een krop in de keel naar buiten schuift. Rita staat er bij. Zij is bleek, Zwijgt. En vader? vraagt de Pastoor, die met zichzelf geen blijf weet. Hij ligt in zijn bed, hals over kop onder de dekens bedolven. Ik mocht op zijn kamer niet gaan. De Pastoor schudt zijn hoofd. Buiten is er plots een geronk. De Klokkendieven die heengaan. Die el ders het vuile werk gaan doen. Rita gaat naar huis. En zit daar alleen die lange, lange avonduren op te knagen. Plots schrikt ze op. Een zacht ge klop tegen de vensterluiken. Rita springt recht. Zij aarzelt niet. Zij loopt naar de deur, ontgrendelt, schuift geruisloos open. En vóór haar staat tegen de ster renhemel de schone gestalte van Sus van Manskes! Rita! Zij grijpt naar haar lippen. Maar het ligt er al: Sus. Hij wil naar haar toe. Zij glijdt uit zijn handen. Doe niet gemeen! Later spreek je wel anders, Rietje! Nu dringt iets anders. Nee, huilt Rita bijkans, eerst wat ons aangaat. Sus is al binnen. Hij grendelt de deur vast, komt mee in de keuken. Waar is vader? Slapen. Wek hem. Nee, eerst spreken... Ben je al getrouwd? Sus schudt verveeld het hoofd. In een paar woorden, Rita. Ik heb gespionneerd in Duitsland. Tuur is er achter gekomen. Heeft me ver klikt. Ze lieten me nog een tijd be gaan. Hielden al mijn brieven op. Onderschepten ook de uwe. Ik ben er achter gevlogen. Ontvlucht. Ik zit hier in de streek ondergedoken. Sus, Sus! Mond toe, RitaJe moet nog leren hard zijn. Ze grijpt plots de kleine foto, die onder 't Lieve Vrouwbeeldje ligt. En dit hier7 Hemel, hoe kwaamt gij daar aan? Van Gustje Planke. Hij wilde met me... Trouwen! Hij moest het veld ruimen thuis. Het postje voor zijn zuster laten. Die smeerpoes: zo heeft Tuur, haar haar niet... zij het gebakken met lief. Anders kreeg hij Ik weet alles. En dit meisje? Een Hollandse. We hebben sa men berichten doorgegeven. Ze zit er nog achter. Ach, Sus. Vader wekken. Elke seconde is goud of bloed waard. Rita heeft vleugelen gekregen. In een-twee-drie is Jantje daar. Luister, vader Jantje. We moe ten de klokken redden. De klokken! Hij spalkt wijd zijn rooddoorlopen ogen open. De vorige nacht hebben we in 't dorp hiernaast een zware camion vastgekregen. Ook een autokraan hebben wij bijgescharreld. We heb ben de sleutel nodig. Niemand an ders dan gij mag het weten. Jantje zit al een bretel vast te knopen, schuift een trui om 't lijf. Wipt ln zijn wintervest, zet zijn muts van ottervel op. Een einde bre tel zwiert hem achterna. Zo haastig gaat het. Met tweeën verdwijnen ze in de schone sterrennacht. Eens de hoek om, vraagt Sus aan Jantje. Ben je niet bang Nooit geweest. Vooruit. Ze maken een kruiske. Even later is de auto-camion daar. De klokken worden met zware hef bomen op een rollend vlot gescho ven. Tot op de kerkdrempel. «Maria- Anna» staat daar zacht te glimmen in het sterrenlicht. Zo heeft Jantje haar weten staan toen ze hier aan kwam, en gewijd moest worden. Er krijst en klikt een kraan. En daar gaat Maria-Annade hoogte in. De tweede volgt, wordt er naast ge zet, de derde boven de tweede. De camion en de kraan rijden de tegenovergestelde kant uit. Jantje staat de klokken na te kijken. Een paar dorpen verder ligt een oude vaart, die in geen jaren meer ge bruikt werd. Daar kantelen ze de klokken uit. Halen lis en wier bij. Dekken de opengescheurde water spiegel. En geen haan die er zal naar kraaien. Het heeft natuurlijk een hele herrie teweeggebracht. Er wordt ge dreigd en gedonnerwetterd. Het blijft er bij. Want ze hebben nog andere katten te geselen in die beroerde maanden. Maar dit seizoen is Rita liever dan de schoonste Lente. Die Lente, toen Sus van Manskes tegen haar zei: «Met u of met gene!». En zij antwoordde: Met u, Sus, of met gene. De eerste patattenvuurtjes staan over 't land te kronkelen. Er leeft weer wat geboem en gekraak op de einder. Het einde is nabij. Een tros Canadeese jeeps rukt het dorp binnen. Bevrijding! Rita zit vastgekluisterd thuis. Zij wacht tot Sus er is. Ze wil hem op de drempel ontvangen. Drie maan den is het geleden, dat hij teken van leven gaf. Toen vreesde hij dat hij herkend werd. Hij moest ver derop. Maar hij kan ook met een auto komen. Kan hier elk ogenblik binnenstormen: Rita, Rita! Ze wordt ongeduldig. De dag avond. Wordt het nacht. De jeest- duurt lang. En toch wordt het roes sterft uit. Ze wordt ongerust. Morgen komt hij. Misschien! Zij jaagt dat blijde woord uit haar ge dachten. Hij komt terug! Kort na de middag is er plots een groot lawaai in het dorp. Rita loopt de straat op. In de verte nadert een praalwagen. Nadert vlug. Nu ziet ze het: de klokken zijn het! Met sparregroen overtogen, met bloemen bestrooid. Allen die de klok ken hielpen onderduiken zitten er boven op. Sus, Sus! tiert Rita. Hij staat middenin. Hij ziet haar. Wip! Springt van de camion af. Valt in Rita's armen. Allen schui ven nader. Een is er die als een betrapte kat vandaan schiet. Tuur Kruise. Hij was bezig met het kotje van een zwarte stuk te slaan. Hij ziet Sus van Manskes. En de held vlucht, vlucht... Op het dorp, vlak voor de kerk. is de camion stil gevallen. Onverwachts ziviert er een reusachtige ronde de camion om. Oud en jong springt mee. Elkeen wil er bij zijn. De On derpastoor te midden van zijn volk. Zelfs een paar oudste en eerbaarste congreganisten zitten in de ronde. Het lied stijgt op de voois van het aloude bruiloftslied: Bravo, santc! 't Is voor de klokken, t Is voor de klokken, Bravo, santé! 't Is voor de klokken, En w'hen ze mee. Het lied stijgt op en hangt daar hoog boven het dorp te stralen als een gouden herfstwolk. Rita staat er op te kijken. Tus sen vader en Sus. Zij knijpt ln Sus zijn felle handen. Deze vreugde hebt gij hun ge schonken! zegt ze fier. Sus trekt haar binnenhuis. En daar heeft hij Rita de schoonste kus van heel zijn leven gegeven. En kort daarop luiden de klokken voor hun blijde bruiloft. Paaskloklcen, bruiloftsklokkent In het kader van de geleidelijk» 29-4-50 ka.p"itaaisöand. verwezenlijking van de Benelux-Unl» is een nieuwe stap gezet op de wi naar de vrijheid van de ruilhand; Het is hoofdzakelijk aan de vorde ringen die gemaakt werden op het gebied van Benelux, dat de econo mische toestand in onze Vlaamse ge westen zo grondig Is verbeterd sedert enkele maanden. Geen wonder du» 15-4-50 gew. aand. (je lawine van klachten en pes simistische vooruitzichten thans vol ledig zijn verdwenen uit onze pers «n plaats hebben gemaakt voor een zeer rechtmatig optimisme. Gelukkig ook want er zat heel wat overdrijving en kwade trouw in de onheilvoorspel- lingen. Was onze uitvoer van textielpro ducten naar Nederland, tot hiertoe slechts vrij voor het grootste aantal producten, thans genieten ai onze textielproducten, nl. sedert 1 April, bedoelde vrijheid, nl. de weefsels en draad van hennep, jute, vlas, even als de bonneterieartlkeien en. da heren- en damesconfectle, tapijten, bed- tafel- en toiletlinnen, hoeden m petten. De vergunningen moéten an naar gewoonte worden gevraagd, doch ze zullen allen worden ingewil ligd. Men verwacht dat ever korte tijd de vergunning over gans de lijn zal kunnen vervangen worden door de verklaring-vergunning. Ook over andere producten word» er momenteel onderhandeld en schij nen gunstige vooruitzichten toegela ten. In het kader van die besprekin gen zal ook wel een oplossing worde® gevonden voor de kwestie vaa dè kaaalnvoer die de laatste weken aan leiding heeft gegeven tot *eke« protectionistische maatregelen V»ft Belgische zijde. FRANSE BANKBILJETTEN MCKIKM ZONDER BEPERKING INGE VOERD WORDEN IN FRANKRIJK Van 1 April werd de uivoer ln tb» Franse flank-one van oartkbiljei- ten, die tot dusver tot een badrag van 60.000 frank was beperkt, onbe perkt toegelaten. De vergunning van uitvoer dier bil jetten wordt verhoogd van 10.000 tot 25.000 frank. EU DE BIJZONDERE SCHIJF VOOR PASEN van de wordt het supergroot lot verdubbeld. Maar de prijs van het biljet h niet verdobbeld. Hij gaat slechts over rU 100 fr. naar 150 fr. is er nog te winnen: een ander supergroot lof van twee en een half millioen, drie grote loten van een millioen, dertig loten van 100.000 fr, dertig loten van 50.000 fr. - i&e&Utf loten van 25.000 fr. - honderd twin tig loten van 12.500 fr. - zeshonderd loten van 5.000 fr. - zeshonderd lo ten van 2.600 fa-, - negenduizend loten van 500 fr. EEN ZELFDE BILJET KAN MEERDERE VAN DEZE LOTEN WINNEN. Bestel bij de Koloniale Loterij, Brussel - P.C.R. 71.60. (630») ernstig en ehr. Huwelijk aan te gaan, schr. ln voli» vertrouw, om lnlichtingsdocum. naai u De Gelukkige Haard te Leisele. - Enig werk in West-Vlaanderen, talr. gelegenh., vr. ln ledereens geval, spoe-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 8