Afschuwelijke moord te Oijverinkhove f-Iet (noopdend s^bot in de *pheateploge ONS LAND Het Vijf en Twintigste Uur? Nieuwsjes in 't kort De 19" K.S.A.-Gouwdag van West-Vla and eren te M 2.1 en Op Zondag 16 April 1950 DU LE I L HEEL ALLEEN Waarom maant men U niet ERG VERKEERSONGEVAL TE LE BIZET eni eti WASTALLES PLECHTIGE PAASVIERING TE ROME ONTSIERENDE SPROETEN AARDBEVINGEN TEISTEREN ITALIË Ja, MijnhardUes etc. STORT 76 FRANK 85 3aar geleben stierf Xincoln AUTOBUS MET GRENSARBEIDERS BEUKT WONINGGEVEL IN TE MENEN ver: t. icu VERVOLG U.S.A.-troepenmacht in Europa ongeveer 85.900 m<in; ongeveer tivee divisies vechtende troepen. Slechts tén groep bombardementsvliegtuigen en twee groepen gevechtsvliegtuigen. Engelands landleger telt op dit ogenblik 367.000 man, maar 117.000 hiervan behoren tot de <c National Service». Drie van de vijf Britse di visies zijn trouwens in Hong Kong, Malaya en Noord-Afrika. In Duits land heeft het slechts een gepant serde divisie. En de R.A.F. telt niet inéér dan 20 bommenwerperseskaders Én 'liet zelfde aantal gevechtseska- ders. Frankrijk heeft op het papier 400.000 man onder de ivapens. Hon derdduizend daarvan zitten echter in hulpdiensten en locale overzeese eenheden. Omtrent de helft van het Franse leger en zekerlijk 90 t. h. van zijn beroepsofficieren zitten in Indo- China. In FrankrijkNoord-Ajrika Isti Duitsland bevinden zich slechts 3 divisies die min of meer vechtens- klaar zijn. De Franse luchtmacht anderzijds is praktisch onbestaande. Het actief landleger van de Bene- hix-naties telt ongeveer 100-000 man. Tot zover het Amerikaans week blad dat er aan toevoegt: tegen 1952 zullen de Europese naties, volgens de huidige vooruitzichten, hun lucht macht kunnen verdubbelen, en hun landleger van 15 op 20 vechtensklare divisies opdrijven... WIJ HEBBEN TIJD GENOEG Dat zeggen ze niet. Dat zegt nie mand: Maar men doet alsof. Kijk maar naar het probleem Duitsland. Wat zal men er mee doen? De grote mannen van de Raad van Europa zitten er te Straatsburg mee ver veeld. Zal men Duitsland als een ge lijkberechtigde natie opnemen en een plaats geven in het Comité der Mi nisters? Of zal men het alleen een plaats van waarnemer geven? Men geraakt er niet aan uit. En men talmt en neemt halve oplossingen die niemand voldoening geven. En ook de vraag of men Duitsland opnieuw zal bewapenen of niet blijft onbeantwoord. Men wenst ja, maar zegt neen. Waarom? De enen om dwaze sentimentele redenen. De an- deren de nuchteren omdat men eenvcmdig weg geen wapens heeft om Duitsland sterk te beioapenen, en 'dat een lichte bewapening van Duitsland een nutteloze uitdaging pan de Sovjet Unie zou betekenen. En moet Duitsland bij de Westerse defensie betrokken worden? De enen zeggen ja, de anderen neen. En zij ttié ''netn zeggen maken nog een on derscheid. De enen willen het neu traal 'én ontwapend, de anderen neu traal maar sterk bewapend. Maar noch te Washington, noch te fonden, noch te Parijs vinden wij een spoor van een vaste en doelbe wuste houding of politiek. Precies alsof men zeggen wou: om in het Duitse vraagstuk een houding aan te nemen hebben wij tijd ge noeg. En niemand schijnt hieraan te denken, dat, als de Russen een paar duizend kilometer dichter komen, hl. tot op de Rijn, dat ze dan, met de slag hun industrieel potentieel verdubbeld hebben. Wat tezelfder tijd ook wil zeggen dat de productie kracht van West-Europa met dezelf de sterkte zou verminderd zijn. Hebben wij waarlijk tijd genoeg als wij het zo nuchter bekijken Hebben wij tijd genoeg wanneer wij vaststellen dat de Russen, naar het gezegde van John Mao Clay, hóóg Amerikaans commissaris voor West-Duitsland, ernstige Duitsland- operatiesvoor de komende lente hebben voorbereid? De Fransen vrezen een Duitse we- derbewapening omdat die wapens ooit tegen Frankrijk nog zouden kunnen gekeerd worden. En ze hou den evenmin van een millioen gewa pende Spanjaarden... Ze denken dat ze nog tijd genoeg hebben. Zoals ze denken dat ze nog tijd genoeg hebben om hun eigen poli tieke stal te kuisen. Want het is allemaal goed en wel de hulp van de enen te viisprijzen en te weige ren, en de hulp van anderen af te bedelen. Maar wat doen zij om zelf iets te presteren. De tweede grote vraag voor de vei ligheid van West-Europa is dan ook: indien Wij aangevallen worden, zal Frankrijk dan vechten? Want wat zijn wij er mee wapens te krijgen van Amerika als v/er niet willen mee vechten, of wanneer we ze wil len gebruiken tegen diegene die ze ons hebben gegeven. En wat zijn wij er mee gecombi neerde plannen te hebben, wanneer er een gedeelte van die plannen niet kan uitgewerkt worden op het nood zakelijk moment? En nu weet ik wel dat men de macht van het communisme niet moet overdrijven, dat er veel arbei ders communistisch gesyndikeerd zijn om den brode en dat men er kan op wijzen dat de dokwerkers die zgz. 100 t.h, communist zijntoch de wa penleveringen uit Amerika lossen, en dat de staking door de vrienden Thorez en Cie bevolen mislukt zijn. Maar er is ook één zaak zeker, nl. dat de communisten in Frdnlcrijk, op elke trap een geduchte macht zijn, en dat zij er alles zouden op zetten om het West-Europees mili tair apparaat te saboteren indien de Sovjet Unie ons moest aanvallen. HET VIJF EN TWINTIGSTE UUR NADERT In de Revue de Paris verscheen verleden week een opgemerkt artikel van de hand van Generaal Billotte die zijn junctie als Frans militair vertegenwoordiger bij de Uno heeft opgegeven en ook zijn job in het Frans leger liet staan omdat hij het niet langer kon aanzien hoe licht zinnig er met ons bestaan en onze toekomst gespeeld wordt. In dit artikel schreef hij: De oor logsmacht van de U.S.S.R. is aan zienlijk. Maar ze is slechts schrik aanjagend in verhouding tot de mi litaire zwakheid van de Westerse volkeren. Wij mogen ons daardoor geen schrik laten aanjagen of ons laten verlammen. Geen enkel geschiedschrijver uit de toekomst zou ooit kunnen uitleg gen hoe 275 millioen West-Europea nen, verbonden met 160 millioen Noord-Amerikanen en Canadezen, met hun industrieel en landbouwpo- tentieel dat volledig ontwikkeld is, hebben laten overrompelen, uiteen slaan en vernietigen door Rusland, wiens potentieel amper geboren is... En nochtans zal Rusland binnen enkele maanden, misschien binnen twee jaar al de middelen in handen hebben om in de strategische ruim ten van Europa die operaties door te voeren die het zullen in staat stel len om de eindstrijd met het Ameri kaanse continent onder ogen te ne men. Zo denken alle nuchtere en vrij heidslievende mensen erover. Maar hoe komt het dan dat het niet gaat? De oorzaak daarvan ligt op bin nenlands plan. En het is dan ook daar dat de conclusies moeten ge trokken worden. En daaraan waagt zich jammer genoeg nog niemand, uit vrees voor 'n hypocriet gebulder over fascisme of leorexisme vanwege diegenen die juist door hun onverantwoordelijk spel het gevaar voor een nieuw terrorisme en totali tarisme over oils land met de dag doen aangroeien. Het is nochtans zo klaar als pomp water: wij gaan kapot aan politi- kasterij, demagogie en onstandvas tigheid. Wat zovelen gezegd en ge schreven hebben de enen uit eer lijke overtuiging, de anderen uit zoollikkerij tijdens de eerste maanden van de oorlog, en wat die zelfde heren nu meestal ten stellig ste betwisten, is nochtans juist: onze politieke instellingen moeten gron dig herwerkt en aangepast worden. Stammende uit de periode van de postkoets en de donderbussen, moe ten ze aan de tijd der reactievlieg tuigen en atoombommen denken. Wat men ook zegge, en welke verwijten men mij er ook naar de kop voor slin- gere: wij kunnen en mogen ons de luxe niet meer permiteren regerings crisissen te hebben die weken en maanden duren of twee a drie rege ringen per jaar te hebben. Een zeer groot deel van onze ge meenschappelijke Westerse zwakheid komt uit ons aller onzinnige binnen landse toestand voort. Wie het doel wil, moet ook de middelen willen. Als wij ons nog lan ger uit allerhande vreesachtige mo tieven of communistisch gehuil er laten van afhouden die middelen toe te passen, dan moeten wij er ook maar de gevolgen van dragen. 11-4-50. V. WESTERLINCK. HET WE1"" "CS NIEUWS VERVOLG HET GERECHT GRIJPT IN Reeds Zaterdagavond werd het noodzakelijk geacht het stoffelijk overschot dat opgezwollen was en een paarse kleur vertoonde, te kis ten. Maandagmorgen werd Maurice Barrezeele ter aarde besteld. Door de familieleden van de overledene en door Dr Snick, werd echter de rijkswacht van Houtem en het Par ket te Veurne verwittigd. Maandag avond reeds werd tot ontgraving van het stoffelijk overschot overge gaan. De lijkschouwing die op last van het parket gedaan werd, bracht onmiddellijk aan het licht dat er hier vergiftiging in het spel was. Het vroegere gedrag der vrouw gaf onmiddellijk aanleiding tot ern stige vermoedens van schuld. In op dracht van het parket werd Hedwige Vantilcke Maandag namiddag om 17,30 uur aangehouden en gevanke lijk naar Veurne overgebracht. Dins- dagvoormiddag werd eveneens over gegaan tot aanhouding van A. Van de Walla op het ogenblik dat hij zich te Hoogstede aanbood voor zijn werklozensteun. Van de Walle is trouwens geen onbekende voor het gerecht, reeds tijdens de oorlog liep hij gevangenisstraf op wegens af- troggelarij. BEKENTENIS Stilaan wordt door het gerecht de Juiste toedracht der zaak ontwaard. Dinsdagnamiddag werd medegedeeld Inwoner uit Nieuwkerke te Le Bizet door auto gevat, loopt schedelbreuk op. Dat het verkeer met deze Paas dagen niettegenstaande het gure we der- ein de snerpende wind bi; ronder druk was, heef t iedereen kunn-cn zien Zo ook was het langs de grensstreek De genaamde Leon Grimonpont uit Nieuwkerke had zich Maandag avond 10 April per fiets naar Le Bizst begeven, toen hij plots door een aan snorrende auto gegrepen werd en te gen de grond gesmakt. Door voorbij gangers opgenomen, werd hij bin nengedragen en een bijgeroepen dokter oordeelde het noodzakelijk het slachtoffer-, dat hevig bloed ver loor uit het hoofd, nasi- het dichtsbij gelegen gasthuis over te brengen. Hi, werd naar het O. L. Vrouw Hospitaa te leper gevoerd, waar men een schedelbreuk vaststelde. Gezien de e.ge toesband waarin het slachtoffer verkeerde, werd bij de laatste H.H Gerechten toegediend en zijn fami- 1 e werd van het droeve gebeuren met c' meeste omzichtigheid op de hoog- t 'nacht. ondei-aoek. naar de veraafc- Zaierdiig 1^) April Lui BiZ. 2. Soleil bevat zuurstof die het witgoed nieuw leven geeft Al wat ademt, ademt zuurstof. Daarom Is Solell, waarin zeep en zuurstof vakkundig zijn verwerkt, als de levensadem die het witgoed nieuw leven geeft. De zuurstof dringt diep In al de vezels van de weefsels, reinigt door en door, en neemt het laatste vuiltje weg. Het linnen, aldus grondig ge wassen. herleeft letterlijk en wordt weergaloos wit. Het Is Solell-wit! ge U 0914 BFl RAFFINERIES DU CONGO BELGE, 8RUXELLES dat Hedwige Vantilcke bekende haar man te hebben vergiftigd. De vergif tiging zou gebeurd zijn bij middel van arsenic dat enkele tijd geleden aangekocht werd, zogezegd om een t grote hond te vergeven. Onsteltenis heerst in Gijverinkho- ve. De stille buitenmensen huiveren bij de herinnering aan de hartver scheurende kreten van het slachtof fer, dat nauwelijks 39 jaar oud, zo onmenselijk brutaal door zijn vrouw vermoord werd, terwijl zij onbewo gen stond toe te zien op de laatste stuiptrekkingen van haar man. Ver laten ligt het huis, waar zo veel ge luk had kunnen heersen. Bedeesd, midden al het vreemde gedoe, verlie ten de vier kindertjes de woning als weesjes en werden voorlopig opge nomen bij de ouders der vrouw. Woensdag om 9 uur werd in de parochiekerk van Gijverinkhove een plechtige zieledienst opgedragen voor het ongelukkige slachtoffer. Zoals begrijpelijk is de droefheid van de ouders van het slachtoffer. Julien Barrezeele-Degraeve, wonende te St-Rijkers, en wier oudste zoon sneuvelde in de eerste wereldoorlog, zeer groot. GEMO. Tienduizenden Bedevaarders door de Paus gezegend. Pasen was voor Rome werkelijk een hoogtepunt in dit H, Jaar 1950. In St-Pietersbasiliek werd door de H. Vader een plechtige H. Mis op gedragen die door tienduizenden ge lovigen bijgewoond werd. St-Pieters- kerk en St-Pietërsplein waren op dat ogenblik maar één geheel. Zijn Heiligheid de Paus celebreerde het H. Misoffer onder de grote koepel van Michel Angelo. Buiten op het reusachtige plein stonden verschil lende altaren opgesteld waar even eens het H. Misoffer werd opgedra gen. De Paus werd, zoals het bij de grote plechtigheden gebeurt, op de Sedia Gestatoria de basiliek binnen gedragen terwijl het Tu es Petrus en het juichen van het volk weer galmde. Tegelijkertijd zongen koren het Alleluia. Na het Evangelie werd door de Paus in het latijn een toe spraak gehouden tot de gelovigen waaronder Hij o.m. zegde: «Er kan voor de mensen, voor de volkeren, voor de naties enkel rust zijn op voorwaarde dat alles wordt terugge bracht tot de orde die uit de voor schriften van het Evangelie geboren wordt en door de goddelijke genade wordt bevestigd. Na de plechtigheid in St-Pieters keerde de H. Vader terug naar het Vatikaan onder het gejuich der me nigte. Van op de Loggia heeft de Paus vervolgens de toegestroomde menigte gezegend die in de omge ving tot aan de Engelenburcht op gesteld stond. Langs luidsprekers die overal opgesteld stonden kon de me nigte ieder woord dat de Paus bij de zegening «Urbi en Orbi» uit sprak, duidelijk verstaan. A verbleeken en verdwijnen door Tube25fr. Alléén in Apotheken Voor le weerbarstige sproeten Sprutol-5terl<.TubeJ750 fr. De Franse archeoloog Marcel Hornet, die enige maanden geleden aan het hoofd van een expeditie het Amazone-oerwoud introk op zoek naar de legendarische hoofdstad El dorado, of ten minste naar de over blijfselen daarvan, heeft gemeld dat hij reeds duizende oude werkplaat sen ontdekt heeft waar gepolijste stenen ontdekt werden van 5 a 6000 jaren vóór Christus. Tijdens de week voor Pasen werd de Italiaanse stad Livorno herhaal delijk door aardbevingen geteisterd. Ook te Catana deden zich schokken gevoelen, waarbij verscheidene hui zen ingestort zijn, zodat een 20-tal gezinnen dakloos werden. Livorno telt 125.000 inwoners, ruim 40.000 hiervan hebben de stad verlaten en hebben een onderkomen gezocht in tenten die zij in de omgeving heb ben opgeslagen. Zaterdagavond kwa men duizende personen, onder lei ding van de bisschop van Livorno, samen in het beroemde heiligdom van O. L. Vrouw van Montenero om bescherming af te smeken tegen deze natuurrampen. In gans de streek van de provin cie Calabrië (Zuid-Italië) werden Zondag Paasdag aardschokken waargenomen. Bijzonder de meest zuidelijke stad van Italië, namelijk Reggio, kreeg ernstige aardschokken te verduren. Maandagvoormiddag te 9 u. en te 11.25 u. werden opnieuw schokken waargenomen te Reggio. Bij dit alles dient er opgemerkt dat Livorno, waar da eerste aardbevin gen werden vastgesteld, 750 km. ver wijderd ligt van Reggio. helpen fijn, legen griep en alle pijn. CARMEN FRANCO IN HET- HUWELIJK GETREDEN Maandag, tweede Paasdag, werd te Madrid het huwelijk ingezegend van Carmen, de dochter van Gene raal Franco, met Cristobal Marti nez Y Bordiu, markies van Villaver- de. Generaal Franco in uniform van kapitein-generaal van het Spaanse le ger leidde zijn dochter op, zij open den de plechtige huwelijksstoet op de weg naar de kapel van het Pra- do waar de inzegening zou plaats hebben. Carmen Franco droeg een wit zij den bruidskleed en een cape die de sleep vormde, een ohantilly-tullen. sluier gevat in een diadeem van bril janten en paarlen. Mgr Pia Deniel, kardinaal-primaat van Spanje, ze gende het huwelijk in. Ruim 800 ge nodigden, hooggeplaatste politieke en militaire personaliteiten, waaronder de geacrideerde buitenlandse gezan ten woonden nadien het feestmaal bij dat aangeboden werd in het Prado. Gedurende dit H. Jaar 1950 zal de grensstad Menen voor de tweede maal het voorrecht mogen genieten de K.S.A.-Jong Vlaanderen binnen hare muren te ontvangen. Voor de oorlog in 1936, werd te Me nen namelijk de eerste gouwdag ge houden onder het parool: Bewuste wereldveroveraars door bovennatuur lijke levensofferande», en deze grote gebeurtenis heeft de gemoederen be geesterd en was als de rijzende da geraad, voorbode van de nieuwe dag. Thans, na vele jaren van harde strijd, trouw aan dezelfde gedachte, maar verrijkt met al de verworven heden van een sobere, evenwichtige jeugdbewegingsstijl, komt deze K.S.A. -Jong Vlaanderen er terug om haar geloof te belijden in de Ene, Ware, Katholieke Moederkerk van Rome. Onder het jaarmotto: Houdt U fierzal deze K.S.A.-Gouwdag er doorgaan en onvergetelijk zal dit motto in de annalen van Menen ge schreven blijven: onvergetelijk zal er de boodschap weerklinken onzer ver volgde geloofsgenoten uit Polen, Hon garije, J'oego-Slavie en de vele an dere landen die vervolging lijden om de rechtvaardigheid. De grensstad zal trillen van ontroering bij de belijde nis onzer fiere, Vlaamse en Roomse trouw. VOORBEREIDINGEN De voorbereidingen voor deze K.S.A. -Hoogdag van Beloken Pasen werd reeds lange tijd geleden ïhgezet in de verschillende College's met een sterke verschillende gewest-, bonds- en banleidingen. Op Zaterdag 15 April wordt per ge west of per bond een gouwdagwake gehouden met een gebedsstonde door EE. HH. Proosten en een laatste schouwing door de leiding. HET HOOGFEEST DER K.S.A. JONG-VLAANDEREN-NOORDZEE- GOUW Na een communie-mis in de ver schillende gewesten zullen alle Her- nieuwers en Knapen van de gouw fluks naar het oude, Zimpezele af reizen, alwaar een strikte ordedienst hen zal opwachten. Speciale onder richtingen werden voor het verkeer reeds gegeven en verschillende ver- zamel-centra ingericht. De talrijke aankomende autobussen zullen op de Vandermeerschplaats worden geparkeerd terwijl de fanfa res met hun bussen tot de St-Joris- school zullen rijden. Een fietsen-cen- trum zal op de binnenplaats van het Arsenaal op de Leopoldplaats in ge reedheid zijn. Wat nu de centra be treft, deze zuilen als volgt worden in gericht.' 1. Voor alle knapen in het Sint- Aloysiuscollege op de grote Markt; 2. Voor Hernieuwers en volgens de regeling gegeven in de verschillende gewesten: in de Legia, St-Jansmo- lenstr. of op de speelplaats van de Broederschool, Kerkstraat. 3. Voor de fanfares in de St-Joris- school, Rijselstraat. Na een stijlvolle optocht uit de verschillende centra zal in aanwezig heid van allen op de Grote Markt te 10 u, 'n plechtige H. Hoogmis op een verhoog worden gecelebreerd door Z.E.H. Kan. Versele, Dioc. Opz., ver tegenwoordiger van Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Lamiroy. Na het Evangelie zal een korte toespraak door Z. E. H. Kan. K. Dubois worden gehóuden. Na het plechtig H. Misoffer zullen de verschillende sectieronden om 11,15 u. aanvangen. Spreekbeurten zullen worden gehouden door Prof. Dr. E. Lousse, Hoogleraar in de Geschiede nis aan de Katholieke Universiteit te Leuven door Prof. Dr. Flor. Peeters schepene van St-Niklaas-Waas en door Z.E.P. Werenfried Van Straaten O. Praem. Na het middagmaal van 13.15 u. af richtlijnen worden gegeven voor het vormen van de fiere en voorname OPTOCHT doorheen de grensstad onder het motto: Houdt U fier en ziet niet omme Gij die kampt voor volk en recht» en met volgende wegwijzer: Rijsel- str., Bruggestr., Wahisstr., Stations plaats, Ieperstr., Y. Serruysstr. te rug Ieperstraat naar de Markt. In •rangen van zes zal de ganse Kath.- Studerende Jeugd fier opmarcheren in uniform terwijl de personaliteiten de optocht in ogenschouw zullen ne men in de Ieperstraat ter hoogte van het Klooster der Zusters Pau- linen. Een marktscène zal na de optocht plaats hebben en besloten worden door het zingen van het Credo. Na deze marktscène zal enerzijds een Hernieuwermaele, op de kleine Speelplaats van het College en an derzijds een groot Knapentornier, op het Astridplein worden gehouden. Op de Hernieuwermaele zal o.a. 't woord worden gevoerd door Z.E.H. Kan. K, Dubois, Gouwproost, Z.E.H. Kan. Versele, terwijl de feestrede zal gehouden worden door Mgr. Cruys- berghs, Landelijk Proost vail het Jeugdvarbond voor Katholieke Actie. Het Knapentornier zal bestaan uit muziek en spelen uitgevoerd door de Knapen der verschillende gewesten. Na deze twee afzonderlijke verga deringen zullen als besluit van deze Gouwdag in de Grensstad Menen op de Grote Markt muziekconcerten worden uitgevoerd door de Harmonie van Sperregem (Normaalschool van Torhout) en hierna door de K.S.A.- Fanfare van Groeninge van het St- Amandscollege te Kortrijk. AVONDVERGADERING Voor alle leiders en belangstellende Hernieuwers zal in de K.A.-Centrale te Roeselare om 20 u. een avondver gadering doorgaan met inleiding door Z.E.H. Kan. K. Dubios, welke zal handelen over: «De huidige evo lutie der Vlaamse beweging en onze taak voor morgen.» tJi ivLn' GEVOELIGE VERMINDERING DER WERKLOOSHEID Blijkens de statistieken over de verzekering tegen werkloosheid wer den tijdens de week van 26 Maart tot 1 April per dag gemiddeld 184.004 volledige werklozen gecontroleerd, be nepens 41.511 gedeeltelijke en toe vallige werklozen. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 3.661 volledige werklozen en van 5.019 gedeeltelijke en toevallige werk lozen. De vermindering van de vol ledige werkloosheid is vooral te danken aan een verhoogde bedrijvig heid in de sectoren bouw, landbouw en textiel. De gedeeltelijke en toeval lige werkloosheid is teruggelopen in het bouw- en textielbedrijf. Verder hebben bijna alle grensarbeiders die werkloos werden ingevolge het con flict in de metaalnijverheid in Frank rijk, het werk hervat. DE VERKEERSONGEVALLEN IN ONS LAND In de loop van het derde kwartaal 1948 hebben zich 11.919 verkeerson gevallen voorgedaan en wel 4.067 in Juli; 4.053 in Augustus en 3.799 in September. Er waren 4.608 slacht offers, waaronder 186 doden, 764 zwaar gewonden en 3.658 licht ge wonden. In Brabant was het aantal slacht offers het hoogst, nl. 1.247 tegen 691 in de provincie Antwerpen; 671 in Luik; 581 in West-Vlaanderen; 469 in Henegouwen; 454 in Oost-Vlaan- deren; 234 in Namen; 129 in Lim burg en 105 ln de provincie Luxem burg. Van deze ongevallen werden er 9.629 veroorzaakt door bestuurders van voertuigen, meesibal wegens het niet in acht nemen van de voor- rangsregel (3.496 gevallen), het voor bijsteken van een ander voertuig (2.207 of overdreven snelheid (1.693). In 353 gevallen was het ongeval het gevolg van dronkenschap. VOOR DE WIELRIJDERS DIE ZICH NAAR FRANKRIJK BEGEVEN In verband met een besluit, ge troffen door het algemeen bestuur van de Franse Douanen, zullen de wielrijders die zich naar Frankrijk begeven, slechts de. vrijstelling van Een duikboot der Amerikaanse Marine, die met een Schnorkel-toe- stel is uitgerust, is erin geslaagd een reis van 21 dagen onder water te maken zonder éénmaal boven te ko men. Dit zou de langste onderzee tocht zijn die ooit verwezenlijkt werd. Het Franse blad Le Figaro dat de mémoires van de Duitse SS- man en spion Skorzeny zal publice ren, heeft het erg aan de stok ge kregen met de communisten. Na he vige betogingen vóór de burelen van het blad hebben de communisten thans aanvallen ondernomen op de auto's waarmede de edities van «Le Figarovervoerd werden. Ganse pakken dagbladen werden vernield; ook pakken met de bladen «l'Auro- reen Ce Matinondergingen hetzelfde lot. De autoriteiten van de gezond heidsdienst van Birma hebben de bevolking ervan verwittigd dat er te Rangoen gevaar bestaat voor pest en cholerabesmetting gedurende het ko mende warme jaargetijde, vooral tij dens de zes eerste weken die de Moesson voorafgaan. Door de ont zaglijke toevoer van vluchtelingen uit China neemt dit gevaar nog toe. Gevallen van. pokken werden reeds vastgesteld. Door de gezondheids dienst werd beroep gedaan op ver scheidene internationale organisaties om geneesmiddelen te bekomen. Te Waarmaarde, bij Avelgem, is Zondagnamiddag een hevige hoe- vebrand uitgebroken op de hofstede van de Wed. Van Caemelbeke. Op verschillende plaatsen ontstonden er brandhaarden zodat de pompiers niet wisten waar eerst te blussen. Het is reeds de derde maal sedert 1946 dat in deze hofstede brand ont staat. Thans bleven nog enkel de muren rechtstaan. Door het Parket van Kortrijk werd een streng onder zoek ingesteld. De eigenaarster Wed. Van Casmeibeke werd aangehouden. Een aardverschuiving die reeds geruimen tijd het verhoogd station Guillemin te Luik bedreigde, deed Zondagavond een der steunmuren begeven. Over een lengte van 20 m. begaf de muur zodat hele karre- vrachten aarde op de sporen terecht kwamen. Spoor 13 van het station werd hierdoor belemmerd. Harry G. Miller, brandkastdes- kundige op het Amerikaans Minis terie van Landsverdediging, die zelf toegeeft een brandkast-inbreker te zijn en op de hoogte is van zijn vak, verklaarde dat er geen.veilige brand kasten bestaan. Hij zeif echter ont wierp thans een «veilige» brandkast die werkt met een electronisch slot dat pas geopend kan worden na de combinatie van een 10-tal knopen in werking gebracht te hebben. Er zijn volgens hem 1 millioen verschil lende combinaties mogelijk. Bij zijn ontworpen veiligheidsslot treedt een alarmsignaal in werking indien de combinaties verkeerd gebruikt wor den. Een Amerikaanse vrouw", Caro lina Karisson, die 32 jaar lang zon der onderbreking geslapen heeft, is op 88-jarige ouderdom overleden. Toen zij dertien jaar oud was, het was in het jaar 1876 sliep zij in om niet meer te ontwaken voor het jaar 1908. Heel dien tijd werd zij kunst matig gevoed langs de neus. Het is bekend dat in Fi-ankrijk al het mogelijke gedaan wordt om. de toerist het beste uit de Franse keuken voor te zetten. Ook de Fran se spoorwegen hebben thans een campagne in die richting ingezet. De tceristenmenu's in de buffetten der stations zullen thans al de spe cialiteiten bevatten van de streek waar het station gelegen is. Eendjes uit Rouen en Bourgondische slakken zullen het hunne er moeten tce bij dragen om de reislust te bevorderen. op postcheekrekenlng Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Dezer dagen herdenken de Verenigde Staten van Amerika de 85* verjaring van Lincoln's dood, die de U.S.A. in grote rouw stortte. Lincoln was een edel, een groot en wijs man. De kleinen kunnen dit niet verdragen. Daarom ook stierf Lincoln. Hij is een der schoonste figuren uit de wereldgeschiedenis. Daarom her denken wij zijn naam en zijn faam. Abraham Lincoln was de T8s- in de reeks der presidenten. Hij werd 12 Fe bruari 1809 geboren uit een eenvoudige familie van Quakers in Fennsylvanië. Zijn gehele ontwikkeling kreeg hij in een half jaar op de lagere school. Toen be gon voor hem het harde leven als boeren knecht, houthakker en winkelbediende. Toen een winkel, die hij had geopend, failliet ging, begon hij voor advokaat te studeren. In 1836 vestigde hij zich, na 'n oppervlakkige voorbereiding, als zodanig te Springfield. Al spoedig kreeg hij meer bekendheid dank zij zijn redenaarstalent. Men koos hem in het Huis van Afgevaardigden, waar hij een der meest invloedrijke le den werd die slechts één doel voor ogen had: de versterking der bondsregering. Want in deze tijd werd de eenheid der Unie ernstig bedreigd door de kwestie van de slavenhandel. Het was een strijd tussen de Noordelijken, die tevens repu blikeinen waren, enerzijds en de Zuide lijke Democraten, die in het voortbestaan der slavernij een economische noodzake lijkheid zagen. Eerst naderhand begon Lincoln zich voor dit moeilijk op te lossen probleem te interesseren. Als eerlijk en rechtscha pen mens ging hem het lot der slaven, die in zijn oog gelijkgerechtigde mensen waren ter harte. Toen hij in 1861 tot president werd ge kozen en tien Zuidelijke Staten zich van dc Unie afscheidden, trachtte Lincoln met alle ijver de eenheid te herstellen. Maar liet Zuiden vormde 'n zelfstandige Con federatie der secessionistische Zuidelijke Staten onder 'n eigen president. Lincoln weigerde de nieuwe regering te herkennen. Vergeefs trachtte hij in de rede, waarmee hij 4 Maart 1861 zijn ambt aanvaardde, het Zuiden van zijn goede bedoelingen te overtuigen. Toen 13 April dt strijdkrachten van Zuid-Carolina, het in de haven van Charleston gelegen fort Sumter aanvielen, deed Lincoln een op roep om 75.000 vrijwilligers, en de burger oorlog was begonnen, die vier jaren zou duren. Nadat in de beginne de Zuidelijken enige overwinningen hadden behaald, werden ze tenslotte definitief verslagen. Reeds in Juni 1862 vaardigde Abraham Lincoln voor het Territorium het verbod der slavernij uit, dat 1 Januari 1863 van kracht werd. Dank zij zijn succes en populariteit werd hij in 1864 voor de tweede maal candidaat gesteld voor het presidentschap. Ditmaal kreeg hij de stemmen van alle een poging daartoe mislukt was, besloot 25 aan de verkiezing deelnemende staten, hij de president te doden. met uitzondering van N. Jersey, Dela ware en Kentucky; 4 Maart 1865 begon zijn nieuw ambtstermijn. Kort daarop, de 9" April gaf zich de generaal der Zui delijken, Leo genaamd, over en daarmee was de overwinning beklonken. Het scheen dat voor LincoLn nu een rustiger en ge lukkiger periode was begonnen. Maar - vijf dagen later viel het revolverschot, dat aan zijn leven, in dienst van zijn volk, een einde maakte. De moordenaar, John Booth was één van drie broers, allen toneelspelers. Hij en één broer leefden vooral van de roem van de derde die John's gebrek aan talent moest doen vergeten. Hij was een 26-ja- rige knap en teleurgesteld jongmens, die meermalen de rol van Brutus in Shake speare's drama Julius Caesarhad ge speeld en zich ook in het dagelijks leven was gaan verbeelden, dat voor hem een heldenrol was weggelegd. Toen Lincoln voor de tweede keer tot piesident was gekozen, ging hij naar Ca nada, waar hij terecht kwam in een kring van samenzweerders en spionnen, daar ontstond het plan, Lincoln, dien hij als een vijand van zijn volk beschouwde, te ontvoeren en gevangen te zetten. Toen In de beste stemming was Lincoln met zijn vrouw naar de schouwburg gegaan, vergezeld van twee vrienden, een officier en een jonge dame. Wat er toen gebeurde laten wij Emil Ludwig vertellen, die de biographie van Lincoln schreef: Langzaam naderde de moordenaar de loge. Het liep tegen tien uur. Hij had te voren in een bar een whisky gedronken, om moed te krijgen, daarna scheen hij in de schouwburg slechts rustig toe te kij ken; niemand kende hem. Nu treedt hij tijdens het spel op de beambte toe, die voor de buitenste logedeur staat, om be zoekers tegen te houden, toont een kaart, verzekert dat de president hem met een boodschap wacht en wordt toegelaten. Nu, in de kleine tweede ingang tussen de bel de deuren, werkt hij koortsachtig, sluit met een plankje op een des middags ge reed gemaakte plaats de deur af, meet door de kleine opening in de tweede deur de afstand, dicht bij de deur zit de presi dent, naast hem zijn vrouw, dan de jonge, dame, rechts de officier, dien hij niet kent. Daar de loge vlak bij hèt toneel ge legen is, behoeft men slechts een sprong te doen, naar de toneeluitgang te lopen, daar op het gereedstaande paard te Zware stoffelijke schade. Zaterdagmorgen 8 April, rond 6.30 uur, deed zich een erg verkeersonge val voor In de Yvonne Serruysstraat te Menen. Op het gemelde uur kwam een grote autocar der Firma Taillieu uit Beselare met grensarbeiders uit de richting Geluwe in de Ieperstraat aangereden. De autobus nam de ge vaarlijke draai aan de Yvonne Ser ruysstraat voor de enkele richting achter de St-Franciscuskerk doch waarschijnlijk wegens breuk aan de voor-as van de car, beukte de auto bus met volle geweld tegen de gevel van het huis bewoond door Dhr. Adrien Verschaete. De schok was zo geweldig dat het huis van Dhr. Ver schaete geteisterd scheen door een obus. Het vensterraam kwam over versplinterde meubels ln de eetkamer terecht, terwijl een gedeelte van de muur werd ingebeukt. Ook de auto bus werd erg beschadigd en gans het vorenste gedeelte was ingedrukt. Als bij wonder werd slechts de autovoer-, der lichtjes gekwetst. Een onderzoek werd door de politie ingesteld. springen en...weg! Nu moed gevat zoals Brutus! In de seconde, waarin hij de tweede deur opent en moet vrezen, dat men zich zal omdraaien, houdt hij reeds de revol ver tegen het achterhoofd van zijn slacht offer, vuurt, ziet de officier op zich af springen, steekt met zijn dolk naar hem, zodat de officier tuimelt, stapt op de borstwering voor de loge, wil verder, maar blijft dan haken in de vlag die hij zolang heeft gehaat, hij valt naar bene den, voelt dat zijn been verstuikt is, richt zich desondanks op, zwaait met zijn dolk, zodat hij het zo vaak op het toneel ge daan heeft en roept naar de zaal: «Sic semper tyrannis! (Zo vergaat het steeds de tyrannen!) Dan is hij voor de van schrik verbande toneelspelers gerend en verdwenen. De president is vermoord Niemand weet wie dat eerst heeft ge roepen. Niemand had begrepen, wat er geschreeuwd werd. Men vergeet het doek te laten zakken. De officier in de loge stormt met zijn gewonden arm naar de deur, rukt haar open, dokters, officieren, gillende vrouwen, alles rent door elkaar, tot soldaten binnenrukken, met de bajo net de toeschouwers dreigen en de ver warring nog doen stijgen. De president op de stoel, in elkaar gezakt, bewusteloos, wordt opgebeurd, naar buiten gedragen, niemand weet waarheen. Een man aan het huis van de overkant, komt toege lopen. Doch Lincoln is niet meer. En vruchteloos wordt naar de moorde naar gezocht. Een man had zijn leven gelaten op een wijze waarop vele groten sterven. WlM de verkeerstaks genieten mits voor legging van een document, bewJJ- zende dat zij buitenlands wielrijder en eigenaar van het ingevoerd rij wiel zijn (legitimatiekaart). Deze vrijstelling is geldig voor drie maan den. De Koninklijke Belgische Wlel- rijdersbond, Martelarenplein 8, te Brussel, levert deze legitimatlekaar- ten af. Deze kunnen insgelijks be komen worden bij de plaatselijke kantoren van de KB.W.B., gelegen langs Frans-Belgische grens. DE VOGELPEST BIJ DE HOENDERS Enkele wijzigingen werden aange bracht aan dc geldende maatregelen tot bestrijding van de heersende hoenderpest. Het vervoer van ééndagskuikena is toegelaten vanaf de broederij en ter bestemming naar de depothou ders, de kwekerijen of de vetmeste rijen per hoeveelheid van minstens 100 kuikens. Onder dekking van een bewijs van herkomst, afgeleverd door de ver koper, mogen particulieren die zich rechtstreeks bevoorraden bij een broederij of bij een depothouder da kuikens vervoeren met hoeveelheden van minder dan 100. Op de plaats der bestemming die nen de kartonnen verpakkingen ver brand te worden; de andere ver pakkingen zullen, na ieder vervoer, ontsmet worden overeenkomstig da onderrichtingen van de Veeartsenij- kundige Dienst. Het vervoer van levend pluimvee, bestemd voor vestmestingsbedrijven, is toegelaten per hoeveelheid van ten minste 100 kuikens, van da twaalfde dag af volgend op de in enting met dode virus van al het pluimvee, uitgezonderd de zwemvo gels. DE LENGTE VAN DE WEGEN In het verslag van de Commissie van Openbare Werken, belast met het onderzoek van het wetsontwerp houdende de begroting van het Mi nisterie van Openbare Werken voor het dienstjaar 1950, worden volgende statistieken opgegeven betreffende de lengte der wegen in ons land. Staatswegen: 9.125 km.; provincie wegen: 1.570 km; buurtwegen van groot verkeer: 11.817 km.; gewone buurtwegen van minstens 3 m. kruin breedte (stadswegen inbegrepen, 31.850 km. (verhard) en 38.503 kin. (niet verhard). DE DOSSIERS DER OORLOGSSCHADE Uit het verslag der Senaatscom missie voor Wederopbouw blijkt dat er ongeveer 700.000 aanvragen voor vergoeding van oorlogsschade tijdig zijn ingediend waarvan 450.000 voor schade aan onroerende goederen. Het totaal bedrag der verklaarde schade bereikt 35 milliard frank (waarde 1939). Van die 450.000 dossiers, betreffen de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, zijn er ongeveer 155.000, voor een totaal bedrag van 1.527 millioen, waarbij een aanvraag om voorrang van onderzoek is gevoegd. Aan ongeveer 148.000 aanvragen werd door de provinciale directies voor oorlogsschade voorrang toege kend. Aldus kon op het krediet van de betrokkenen 1.327 millioen ge boekt worden, waarvan 435 millioen waren opgenomen op 31 December jl.; zulks buiten de kredieten en voorschotten verleend aan geteister- den ter voldoening aan de geldende wetgeving. DE GROTE VACANTIE DER RIJKSSCHOLEN Door het Ministerie van Openbaar Onderwijs werd medegedeeld dat de schoolvaeantie voor rijksscholen, zo wel lager als middelbaar onderwijs, vastgesteld werd van 1 Juli tot 1 September. Voor» de gemeentelijke onderwijs inrichtingen mag het gemeentebe stuur de data zelf bepalen. Zodra het aantal van 400 halve dagen on derricht bereikt is mag het verlof beginnen. Men voorziet dat voor vol gende jaren het verlof zal gebracht op datum van 15 Juli tot 15 Sep tember. FARKEERSTATIONS BIJ DE SPOORV. EGEN Door de N.MJB.S. werden parkeer terreinen .voorzien voor auto's toe behorende aan reizigers die, voorzien van een bewijs voor vervoer per spoor, hun reis verder zetten per spoor. De rijtuigen worden opgesteld in de beschikbare ruimte aan de in gang van de goederenparken, nabij de loodsen. Per etmaal wordt een ondeelbaar standgeld gevraagd van 20 fr. De Spoorwegmaatschappij dekt al le risico's van diefstal, verwisseling, brand en ander nadeel in verband met het parkeren aldaar, maar wijst elke aansprakelijkheid af betreffende toebehoorten en wisselstukken, die niet onder slot zijn; zulks geldt ook voor verlies of ontvreemding van de inhoud der rijtuigen. Er geldt echter een deksom van ten hoogste 5.000 fr. per rijtuig, voor voorwerpen in rijtuigen die met een sleutel afgesloten en volkomen dicht waren, Voor zover afdoende wordt bewezen dat een inbraak werd ge pleegd. De totale vergoeding, die bij ver lies van een rijtuig betaald wordt, is beperkt tot 150.000 fr. In volgende stations bevindt zich een parkeerplaats: Brussel L. W., Antwerpen Oost, Gent St Pieters, Leuven, Mechelen, Oostende-kaai, Aaiter, Aarlen, Aat, Adinkerke-De Panne, Boom, Borg loon, Borgworm, Charleroi - Zuid, Deinze, Dendermonde, Diest, Diks- muide, Drieslinter, Eeklo, Eigenbra- kel, Essen, Geraardsbergen, Halle, Hamont, Harelbeke, Hasselt, He- rentals, Kontich-Kazerr.en, Kortrijk, Maldegem, Menen, Moeskroen, Neer- Landen, Lichtervelde, Lier, Lokeren, pelt, Nijvel-Oost, Ronse, St Niklaas, St Truiden, Temse, Tienen, Tonge ren, Tubeke, Turnhout, Wetteren en Zichem. DE B. J. B.-STUDIEDAGEN TE LEUVEN De 15" Nationale Studiedagen der B.J.B. (Boeren-Jeugd-Bond) werden Paas-Maandag plechtig geopend te Leuven. Deze dagen staan onder het motto Tijdens het H. Jaar elke B.J.B.-er veroveraarEen plechtige H. Mis werd opgedragen door Z. E. H. Claes, Algemeen Proost van de B.J.B. Ruim 450 deelnemers volgen de studiedagen. Nadat het jaarverslag voorgedragen werd door de Algemene Secretaris, dhr A. Meyhi, waarin gewezen wordt op de werking der B.JJ3. om goéde Katholieke Actie-mensen te vormen en de aaël van de boerenstand hoger op te voeren, kwamen twee lesgevers aan het woord. Z. E. H. Kan. Mag. Philips handelt in zijn les over het geheim der Kerk terwijl Z. E. H. P De Saegher in zijn spreekbeurt de betekenis ontwikkelt van het B.J.B.- wachit'woord«Tijdens het H. Jaar, elke B.J.B.-er veroveraarTen slot te brengt Ing. Ccninx, ondervoorzit ter van de Belgische Boerenbond, de ware betekenis van de Boerenbond voor onze Boerenstand naar vcor. Tijdens de tweede dag behandelde dhr H. C. Thys de manier waarop het B.J.B.-wachtwoord in de praktijk .wordt uitgevoerd. Op defensieve, ma nier: door het behouden van wat goed is en verdedigen van wat recht en rechtmatig is. Oh' rs'eve. ma nier door veroverd- 7" rs ce na- midr' i de VOOiXcurugui.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2